Iwan Jakimuszkin - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Iwan Jakimuszkin.

Iwan Jakimuszkin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Iwan Jakimuszkin
Data i miejsce urodzenia 17 czerwca 1996
Tiumeń
Klub Dynamo Tiumeń
Reprezentacja  Rosja
RSF (MŚ 2021)
Debiut w PŚ 30.12 2017, Lenzerheide
(58. miejsce – sprint)
Pierwsze punkty w PŚ 31.12 2017, Lenzerheide
(29. miejsce – 15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Rosja
Mistrzostwa świata juniorów
złoto Ałmaty 2015 Sztafeta
złoto Râșnov 2016 15 km F
srebro Ałmaty 2015 Skiathlon
srebro Râșnov 2016 Sztafeta
Mistrzostwa świata młodzieżowców
brąz Goms 2018 15 km C
brąz Lahti 2019 15 km F
srebro Lahti 2019 30 km C
Uniwersjada
złoto Krasnojarsk 2019 10 km s.klasyczny
złoto Krasnojarsk 2019 10 km s.dowolny
złoto Krasnojarsk 2019 Sztafeta
Puchar Świata
2. miejsce
2020/2021
Puchar Świata (klasyfikacja dystansów)
2. miejsce
2020/2021
Reprezentacja
Rosyjskiej Federacji Narciarskiej
Mistrzostwa świata
srebro Oberstdorf 2021 Sztafeta

Iwan Andriejewicz Jakimuszkin (ros. Иван Андреевич Якимушкин; ur. 17 czerwca 1996) – rosyjski biegacz narciarski, wielokrotny medalista mistrzostw świata juniorów.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Jakimuszkin pojawił się 13 grudnia 2012 roku w Syktywkarze, gdzie w zawodach juniorskich zajął 9. miejsce w biegu na 10 km techniką dowolną. W 2013 roku wystąpił na olimpijskim festiwalu młodzieży Europy w Braszowie, gdzie jego najlepszym wynikiem było piętnaste miejsce w biegu na 7,5 km techniką klasyczną. W 2015 roku wystartował na mistrzostw świata juniorów w Ałmaty, gdzie był drugi w biegu łączonym, a wspólnie z kolegami z reprezentacji zdobył złoty medal w sztafecie. Podczas rozgrywanych rok później mistrzostw świata juniorów w Râșnovie wygrał bieg na 15 km stylem dowolnym, a w sztafecie był drugi. W Pucharze Świata zadebiutował podczas pierwszego etapu Tour de Ski 2017/2018 w szwajcarskim Lenzerheide plasując się na 58. pozycji w sprincie stylem dowolnym. Dzień później zdobył pierwsze dwa pucharowe punkty na dystansie 15 km stylem klasycznym.

Osiągnięcia

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
8. 27 lutego 2021 Niemcy Oberstdorf 30 km bieg łączony 1:11:33,9 h + 2:00,3 min
Aleksandr Bolszunow
11. 3 marca 2021 Niemcy Oberstdorf 15 km stylem dowolnym 33:48,7 min +1:07,5 min Norwegia Hans Christer Holund
2.
5 marca 2021 Niemcy Oberstdorf bieg sztafetowy 4×10 km[1] 1:52:39,0 h +12,0 s  Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
26. 2 lutego 2017 Stany Zjednoczone Soldier Hollow 15 km stylem dowolnym 32:55,7 min +2:29,8 min Rosja Aleksandr Bolszunow
24. 29 stycznia 2018 Szwajcaria Goms Sprint stylem dowolnym 2:56,3 min Norwegia Erik Valnes
3.
30 stycznia 2018 Szwajcaria Goms 15 km stylem klasycznym 36:28,3 min +35,2 s Norwegia Mattis Stenshagen
4. 2 lutego 2018 Szwajcaria Goms 30 km bieg łączony 1:18:14,9 h +23,2 s Rosja Dienis Spicow
4. 21 stycznia 2019 Finlandia Lahti Sprint stylem klasycznym 3:21,14 min +1,38 s Norwegia Erik Valnes
3.
23 stycznia 2019 Finlandia Lahti 15 km stylem dowolnym 34:02,8 min +30,0 s Francja Jules Lapierre
3.
25 stycznia 2019 Finlandia Lahti 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:17:19,1 h +4,9 s Rosja Andriej Sobakariow

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
4. 4 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 10 km stylem dowolnym 23:36,4 min +36,0 s Rosja Aleksiej Czerwotkin
2.
6 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 2x10 km bieg łączony 48:53,3 min +1,6 s Rosja Aleksiej Czerwotkin
1.
8 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Sztafeta 4x5 km[2] 45:11,0 min
26. 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:31,42 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
19. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem klasycznym 28:57,8 min +1:26,0 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
1.
25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 15 km stylem dowolnym 31:19,1 min
2.
26 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sztafeta 4×5 km[3] 43:07,5 min +47,7 s  Norwegia

Uniwersjada

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
1.
3 marca 2019 Rosja Krasnojarsk 10 km stylem klasycznym 26:00,6 min
1.
4 marca 2019 Rosja Krasnojarsk 10 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 23:03,5 min
DSQ 6 marca 2019 Rosja Krasnojarsk Sprint stylem dowolnym 2:49,39 min Rosja Aleksandr Tierientjew
1.
9 marca 2019 Rosja Krasnojarsk bieg sztafetowy 4×7,5 km[4] 1:15:22,2 h
5. 12 marca 2019 Rosja Krasnojarsk 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:10:20,9 h +1:56,1 min Japonia Naoto Baba

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2017/2018 66.
2018/2019 58.
2019/2020 17.
2020/2021 2.

Miejsca na podium chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 9 lutego 2020 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym (start masowy) 33:10,3 +9,7 3. Rosja Aleksandr Bolszunow

Miejsca na podium w etapach chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 31 grudnia 2019 Włochy Toblach Tour de Ski 15 km stylem dowolnym 31:02,5 +22,6 2. Rosja Siergiej Ustiugow
2. 2 stycznia 2021 Szwajcaria Val Müstair Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (start masowy) 34:09,8 +25,3 3. Rosja Aleksandr Bolszunow
3. 5 stycznia 2021 Włochy Toblach Tour de Ski 15 km stylem dowolnym 32:49,6 +13,9 3. Rosja Aleksandr Bolszunow
4. 6 stycznia 2021 Włochy Toblach Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (bieg pościgowy) 34:32,9 +55,5 2. Rosja Aleksandr Bolszunow

Miejsca w poszczególnych zawodach

Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - - - - 58 29 33 36 26 26 21 - - - - - - 14 40 30 - - - - 71
Sezon 2018/2019
LT
TdS
FPŚ punkty
- 13 35 26 13 11 - 56 21 - - - - - - - - 37 - - - 52 - - - - - - - - - - 103
Sezon 2019/2020
RT
TdS
ST
punkty
40 10 37 18 32 - - - 43 49 2 9 17 46 17 17 - - - - - - 3 10 12 38 15 26 41 18 10 - 20 431
Sezon 2020/2021
RT
TdS
punkty
16 13 8 13 48 4 - 15 3 5 3 2 5 13 6 4 17 5 9 43 - 25 13 800
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Bibliografia

Przypisy

  1. Skład zespołu: Aleksiej Czerwotkin, Iwan Jakimuszkin, Artiom Malcew, Aleksandr Bolszunow
  2. Skład drużyny: Aleksandr Bakanow, Iwan Jakimuszkin, Dienis Spicow, Aleksiej Czerwotkin
  3. Skład zespołu: Aleksandr Bolszunow, Iwan Kiriłłow, Dienis Spicow, Iwan Jakimuszkin
  4. Skład zespołu: Iwan Kiriłłow, Anton Timaszow, Kiriłł Kiłiwniuk, Iwan Jakimuszkin
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Iwan Jakimuszkin
Listen to this article