Jewgienij Biełow - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Jewgienij Biełow.

Jewgienij Biełow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jewgienij Biełow
Data i miejsce urodzenia 7 sierpnia 1990
Oktiabrskij, ZSRR
Debiut w PŚ 20.11 2010, Gällivare
(30. - 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 20.11 2010, Gällivare
(30. miejsce – 15 km)
Pierwsze podium w PŚ 19.01 2014, Szklarska Poręba (2. miejsce – 15 km)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 16.12 2018, Davos (15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Rosja
Mistrzostwa świata
brąz Val di Fiemme 2013 Sztafeta
Mistrzostwa świata juniorów
srebro Hinterzarten 2010 10 km s.klasyczny
srebro Hinterzarten 2010 Sztafeta
Mistrzostwa świata młodzieżowców
złoto Otepää 2011 15 km s.dowolny
złoto Erzurum 2012 15 km s.klasyczny
srebro Otepää 2011 30 km łączony
srebro Erzurum 2012 Sprint s.dowolny
srebro Erzurum 2012 30 km łączony
srebro Liberec 2013 15 km s.dowolny
srebro Liberec 2013 30 km łączony
brąz Liberec 2013 Sprint s.dowolny
Puchar Świata (dystanse)
3. miejsce
2014/2015
Tour de Ski
2. miejsce
2015

Jewgienij Nikołajewicz Biełow (ros. Евгений Николаевич Белов, ur. 7 sierpnia 1990 r. w Oktiabrskim) – reprezentant Rosji w biegach narciarskich, medalista mistrzostw świata, dwukrotny wicemistrz świata juniorów i ośmiokrotny medalista mistrzostw świata młodzieżowców.

Kariera

W swoim debiucie w Pucharze Świata 20 listopada 2010 roku w Gällivare od razu zdobył punkty zajmując 30. miejsce w biegu na 15 km stylem dowolnym. Parę miesięcy wcześniej, na mistrzostwach świata juniorów w Hinterzarten wywalczył srebrne medale w biegu na 10 km stylem klasycznym i w sztafecie 4x5 km. W 2011 roku wystąpił na mistrzostwach świata młodzieżowców w Otepää, gdzie wygrał bieg na 15 km stylem dowolnym, a w biegu łączonym był drugi. Jeszcze lepiej wypadł podczas mistrzostw świata młodzieżowców w Erzurum w 2012 roku, z których przywiózł trzy medale: złoty w biegu na dystansie 15 km techniką klasyczną oraz srebrne w biegu łączonym i sprincie stylem dowolnym. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach młodzieżowców w Libercu zdobył brąz w sprincie oraz srebrne medale na dystansie 15 km technika dowolną i w biegu łączonym na 30 km.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
18. 9 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 30 km bieg łączony 1:08:15,4 +1:45,1 Szwajcaria Dario Cologna
25. 14 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 15 km stylem klasycznym 38:29,7 +2:07,1 Szwajcaria Dario Cologna

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
37. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint st. dowolnym Szwecja Marcus Hellner
37. 1 marca 2011 Norwegia Oslo 15 km st. klasycznym 38:14,7 +2:50,7 Finlandia Matti Heikkinen
11. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 2x15 km bieg łączony 1:13:09,3 +23,0 Szwajcaria Dario Cologna
3.
1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[1] 1:41:37,2 +2,4  Norwegia
8. 21 lutego 2015 Szwecja Falun 30 km bieg łączony 1:16:25,9 +26,7 Rosja Maksim Wylegżanin
10. 25 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 35:01,6 +1:04,7 Szwecja Johan Olsson
4. 27 lutego 2015 Szwecja Falun Sztafeta 4x10 km[2] 1:34:18,5 +31,0  Norwegia
17. 23 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 30 km bieg łączony 1:10:21,8 h +2:21,0 min Norwegia Sjur Røthe
25. 3 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol 50 km stylem dowolnym 1:49:59,3 h +2:07,7 min Norwegia Hans Christer Holund

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
8. 25 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Sprint stylem dowolnym Norwegia Tomas Northug
2.
27 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 10 km stylem klasycznym 23:58,0 +9,6 Norwegia Pål Golberg
6. 29 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 2x10 km łączony 56:54,1 +1:02,1 Rosja Piotr Siedow
2.
31 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Sztafeta 4x5 km[3] 54:15,1 +3,8 Norwegia Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
1.
27 stycznia 2011 Estonia Otepää 15 km stylem dowolnym 35:26,3
20. 29 stycznia 2011 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym ? Rosja Aleksandr Panżynski
2.
31 stycznia 2011 Estonia Otepää 30 km łączony 1:13:47,9 +0,7 Kanada Alex Harvey
2.
21 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym Rosja Gleb Rietiwych
1.
23 lutego 2012 Turcja Erzurum 15 km stylem klasycznym 37:40,1
2.
25 lutego 2012 Turcja Erzurum 30 km łączony 1:16:30,9 +0,9 Rosja Raul Szakirzianow
3.
22 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem dowolnym Włochy Federico Pellegrino
2.
24 stycznia 2013 Czechy Liberec 15 km stylem dowolnym 35:44,1 +19,7 Rosja Siergiej Ustiugow
2.
26 stycznia 2013 Czechy Liberec 30 km łączony 1:11:37,1 +2,5 Rosja Siergiej Ustiugow

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2010/2011 31.
2011/2012 32.
2012/2013 16.
2013/2014 16.
2014/2015 5.
2015/2016 18.
2016/2017 110.
2017/2018 42.
2018/2019 26.
2019/2020 36.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 19 stycznia 2014 Polska Szklarska Poręba 15 km stylem klasycznym (start masowy) 35:39,0 min +2,2 s 2. Rosja Maksim Wylegżanin
2. 5 stycznia 2015 Niemcy/Szwajcaria/Włochy Tour de Ski 80 km 3:27:14,4 h +12,6 s 2. Norwegia Petter Northug
3. 23 stycznia 2015 Rosja Rybińsk 15 km stylem dowolnym 36:53,4 min +16,3 s 2. Szwajcaria Dario Cologna
4. 16 grudnia 2018 Szwajcaria Davos 15 km stylem dowolnym 35:52,5 min 1.

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 7 stycznia 2015 Włochy Toblach Tour de Ski 10 km stylem klasycznym 22:51,8 min +0,5 s 2. Kazachstan Aleksiej Połtoranin
2. 8 stycznia 2015 Włochy Toblach Tour de Ski 25 km stylem dowolnym 53:56,9 min +2,4 s 3. Norwegia Petter Northug
3. 11 marca 2016 Kanada Canmore Ski Tour Kanada 15 km stylem dowolnym 35:16,3 min +13,6 s 2. Finlandia Matti Heikkinen

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata

stan po zakończeniu sezonu 2019/2020

Sezon 2010/2011
TdS
punkty
30 43 14 8 11 - 11 - - - - - - - - - - - - 14 - - - 14 - - - 21 4 22 15 17 244
Sezon 2011/2012
TdS
punkty
52 23 17 36 23 - - - 6 - - - - - - - - - - - - - 12 - 14 10 - - - - - - - 35 20 8 4 7 295
Sezon 2012/2013
TdS
punkty
8 44 17 10 10 - 4 - 14 - - - - - - - - - 36 - 5 - 10 - - - - 26 20 10 7 10 425
Sezon 2013/2014
TdS
punkty
43 11 36 21 62 - - - 17 8 49 24 35 24 dns - - - 2 - - - - - - 33 25 24 207
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- 19 20 8 24 13 14 - 9 - 6 14 4 2 3 16 5 2 - 2 - 13 - 19 - 24 - 43 868
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
56 32 34 34 - 12 - - 13 35 6 10 33 30 6 19 5 11 - 4 - - - 19 14 - - 31 10 33 14 55 41 2 6 21 526
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
- 23 - - - - 16 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 23
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
31 6 12 12 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 46 18 18 22 144
Sezon 2018/2019
LT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - 4 - 1 57 18 25 7 dnf - - - - - 6 18 - - 6 - - - 22 dns - - - 303
Sezon 2019/2020
RT
TdS
ST
punkty
- - - - 29 - - - - - - - - - - - - - - 9 - - 16 14 17 57 13 29 12 12 19 - - 209
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

FIS Marathon Cup

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Miejsca na podium

Nr Dzień Rok Zawody Dystans Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 11 kwietnia 2015 Rosja Ugra Ski Marathon 30 km stylem dowolnym 1:13:39,0 h +12,1 s 3. Szwajcaria Toni Livers

Przypisy

  1. Skład drużyny: Jewgienij Biełow, Maksim Wylegżanin, Aleksandr Legkow, Siergiej Ustiugow
  2. Skład drużyny: Maksim Wylegżanin, Aleksandr Biessmiertnych, Aleksandr Legkow, Jewgienij Biełow
  3. Skład zespołu: Gleb Rietiwych, Jewgienij Biełow, Aleksiej Wicenko, Piotr Siedow
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Jewgienij Biełow
Listen to this article