Jonas Baumann - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Jonas Baumann.

Jonas Baumann

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jonas Baumann
Data i miejsce urodzenia 27 marca 1990
Szwajcaria
Klub SC Tambo Splügen
Debiut w PŚ 12.12 2009, Davos
(73. miejsce – 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 1.12 2013, Ruka
(23. miejsce – 15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Szwajcaria

Jonas Baumann (ur. 27 marca 1990) – szwajcarski biegacz narciarski, zawodnik klubu SC Tambo Splügen.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Jonas Baumann pojawił 17 grudnia 2006 roku w zawodach FIS Race w niemieckiej miejscowości Balderschwang, zajmując 40. miejsce w biegu na 10 km techniką dowolną. W 2008 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Malles Venosta, gdzie był między innymi jedenasty w biegu na 10 km stylem klasycznym i ósmy w sztafecie. Na imprezach tego cyklu startował jeszcze dwukrotnie, najlepsze wyniki osiągając podczas mistrzostw świata juniorów w Hinterzarten w 2010 roku, gdzie był ósmy w sztafecie i biegu łączonym na 20 km. Trzykrotnie startował na mistrzostwach świata U-23, najlepszy wynik osiągając podczas mistrzostw świata młodzieżowców w Erzurum w 2012 roku, gdzie był dwunasty w biegu na 15 km klasykiem.

W Pucharze Świata zadebiutował 12 grudnia 2009 roku w Davos, zajmując 73. miejsce w biegu na 15 km techniką dowolną. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył ponad cztery lata później – 1 grudnia 2013 roku w Ruce podczas Ruka Triple, gdzie zajął 23. miejsce w biegu na 15 km techniką dowolną.

W lutym 2014 roku brał udział w igrzyskach olimpijskich w Soczi, zajmując 29. miejsce w biegu łączonym na 30 km, 24. miejsce w biegu na 15 km stylem klasycznym oraz siódme w sztafecie.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
28. 9 lutego 2014 Rosja Soczi 30 km bieg łączony 1:08:15,4 h +2:36,9 min Szwajcaria Dario Cologna
24. 14 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km stylem klasycznym 38:29,7 min +2:03,5 min Szwajcaria Dario Cologna
7. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km [1] 1:28:42,0 h +1:51,8 min  Szwecja
39. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km bieg łączony 1:16:20,0 h +3:53,4 min Norwegia Simen Hegstad Krüger
11. 18 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4x10 km[2] 1:33:04,9 h +4:56,5 min Norwegia Norwegia

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
30. 21 lutego 2015 Szwecja Falun 30 km bieg łączony 1:16:26,9 h +3:00.0 min Rosja Maksim Wylegżanin
36. 25 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 35:01.6 min +2:39.6 min Szwecja Johan Olsson
5. 27 lutego 2015 Szwecja Falun Sztafeta 4x10 km[3] 1:34:18.5 h +2:03.0 min  Norwegia
18. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02.1 h +1:35.9 min Norwegia Petter Northug
13. 25 lutego 2017 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:09:16,7 h +43,2 s Rosja Siergiej Ustiugow
17. 1 marca 2017 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 36:44,0 min +1:52,4 min Finlandia Iivo Niskanen
4. 3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[4] 1:37:20,1 h +2:32,0 min Norwegia Norwegia
26. 23 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 30 km bieg łączony 1:10:21,8 h +3:44,4 min Norwegia Sjur Røthe
14. 27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min +1:42,1 min Norwegia Martin Johnsrud Sundby
8. 1 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×10 km[5] 1:42:32,1 h +1:49,9 min  Norwegia

Mistrzostwa świata młodzieżowców

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
16. 27 stycznia 2011 Estonia Otepää 15 km stylem dowolnym 35:26,3 min +1:40,8 min Rosja Jewgienij Biełow
13. 31 stycznia 2011 Estonia Otepää 30 km łączony 1:13:47,9 h +1:15,4 min Kanada Alex Harvey
12. 23 lutego 2012 Turcja Erzurum 15 km stylem klasycznym 37:40,1 min +1:17,3 min Rosja Jewgienij Biełow
27. 25 lutego 2012 Turcja Erzurum 30 km łączony 1:16:30,9 h +3:33,7 min Rosja Raul Szakirzianow
14. 24 stycznia 2013 Czechy Liberec 15 km stylem dowolnym 35:44,1 min +1:56,6 min Rosja Siergiej Ustiugow
15. 26 stycznia 2013 Czechy Liberec 30 km łączony 1:11:37,1 h +1:45,0 min Rosja Siergiej Ustiugow

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
11. 25 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 10 km stylem klasycznym 28:50,3 min +56,5 s Norwegia Hans Christer Holund
19. 27 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 20 km stylem dowolnym 48:29,6 min +1:44,6 min Niemcy Philipp Marschall
8. 29 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sztafeta 4x5 km[6] 59:06,1 min +2:30,3 min  Rosja
35. 3 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 20 km łączony 52:54,1 min +4:20,3 min Rosja Piotr Siedow
34. 5 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 10 km stylem dowolnym 23:53,6 min +2:13,1 min Rosja Piotr Siedow
10. 6 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand Sztafeta 4x5 km[7] 54:05,1 min +3:01,4 min  Rosja
32. 27 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 10 km stylem klasycznym 23:58,0 min +1:51,5 min Norwegia Pål Golberg
8. 29 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 20 km łączony 56:54,1 min +1:04,3 min Rosja Piotr Siedow
8. 31 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Sztafeta 4x5 km[8] 54:15,1 min +1:45,2 min  Rosja

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2009/2010 niesklasyfikowany
2010/2011 niesklasyfikowany
2011/2012 niesklasyfikowany
2012/2013 niesklasyfikowany
2013/2014 100.
2014/2015 53.
2015/2016 42.
2016/2017 46.
2017/2018 47.
2018/2019 95.
2019/2020 39.

Miejsca na podium

Baumann jak dotąd nie stał na podium zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata

stan po zakończeniu sezonu 2019/2020

Sezon 2009/2010
TdS
FPŚ punkty
- - - - 73 89 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - 64 - - - - - - - - - - - - - - - - 73 - - - - - - - 0
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - 67 - - - - - - - - - - - - - - - 36 - - - - - - 55 - - - - - - - 0
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
- 81 55 54 54 - - - - 63 77 36 63 58 37 58 58 - 37 - - 54 38 - 66 - - - - - - 0
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
82 61 23 39 - 32 88 - 38 57 41 16 56 45 40 40 - - 21 25 - - - - 46 - - - 39
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- 65 - - - - 38 64 17 63 8 39 35 28 26 10 24 22 - - - - - 42 - - - - 121
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
89 30 46 40 48 30 79 - 43 78 25 26 41 13 50 16 28 20 - 41 - - - 45 30 - 25 69 41 63 45 25 25 40 8 26 164
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
- 44 67 68 42 55 46 - - 56 23 28 22 20 16 32 21 - 36 - 32 - - - 11 - 26 37 21 47 28 133
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
44 23 13 24 - - 101 11 22 24 46 11 35 46 40 39 29 - - - - 25 - 51 - - 49 44 46 43 125
Sezon 2018/2019
LT
TdS
FPŚ punkty
67 40 94 49 9 40 - 71 54 72 56 63 49 39 27 39 32 - - - 58 - - 32 30 - - - - - - - 33
Sezon 2019/2020
RT
TdS
ST
punkty
86 22 34 24 31 - 22 - 22 58 20 23 21 47 20 20 - 34 28 13 - - - 40 39 74 53 63 13 30 - - 25 181
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu

Przypisy

  1. Skład drużyny: Curdin Perl, Jonas Baumann, Remo Fischer, Toni Livers
  2. Skład drużyny: Jonas Baumann, Dario Cologna, Toni Livers, Roman Furger
  3. Skład drużyny: Ueli Schnider, Dario Cologna, Jonas Baumann, Toni Livers
  4. Skład drużyny: Jason Rüesch, Jonas Baumann, Dario Cologna, Curdin Perl
  5. Skład drużyny: Ueli Schnider, Jonas Baumann, Dario Cologna, Toni Livers
  6. Skład zespołu: Noe Tüfer, Ueli Schnider, Jonas Baumann, Dominik Volken
  7. Skład zespołu: Jovian Hediger, Ueli Schnider, Jonas Baumann, Roman Furger
  8. Skład zespołu: Ueli Schnider, Jonas Baumann, Candide Pralong, Roman Furger
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Jonas Baumann
Listen to this article