Jonna Sundling - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Jonna Sundling.

Jonna Sundling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jonna Sundling
Data i miejsce urodzenia 28 grudnia 1994
Umeå
Klub Piteå Elit
Debiut w PŚ 15.02.2015, Östersund (53. miejsce - 10 km F)
Pierwsze punkty w PŚ 7.03.2015, Lahti (7. miejsce - sprint F)
Pierwsze podium w PŚ 16.03.2018, Falun (2. miejsce – sprint F)[a]
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 21.12.2019, Planica (sprint F)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Szwecja
Mistrzostwa świata
złoto Oberstdorf 2021 Sprint s.klasyczny
złoto Oberstdorf 2021 Sprint druż. s.dow.
Mistrzostwa świata juniorów
złoto Liberec 2013 Sztafeta
złoto Val di Fiemme 2014 Sprint s.dowolny
złoto Val di Fiemme 2014 Sztafeta
srebro Erzurum 2012 Sztafeta
Mistrzostwa świata młodzieżowców
złoto Râșnov 2016 Sprint s.dowolny
Igrzyska olimpijskie młodzieży
srebro Innsbruck 2012 Sprint s.dowolny
Puchar świata (klasyfikacja sprintów)
2. miejsce
2019/2020

Jonna Sundling (ur. 28 grudnia 1994 w Umeå) – szwedzka biegaczka narciarska, dwukrotna mistrzyni świata, czterokrotna medalistka mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym, medalistka igrzysk olimpijskich młodzieży.

Kariera

Na arenie międzynarodowej zadebiutowała w styczniu 2012 w austriackim Innsbrucku podczas pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich młodzieży. Wystartowała w trzech konkurencjach, a najlepszym jej osiągnięciem był srebrny medal zdobyty w sprincie rozgrywanym stylem dowolnym[1].

Kolejnym startem w zawodach międzynarodowych był występ w trzech konkurencjach na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym, które odbyły się w lutym 2012 w tureckim Erzurum. W biegu sztafetowym zdobyła tytuł wicemistrzyni świata juniorów wraz z koleżankami ze sztafety[2].

Po raz kolejny na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym wystartowała w 2013 w czeskim Libercu. W ostatniej konkurencji mistrzostw jaką był bieg sztafetowy 4×3,3 km zdobyła tytuł mistrzyni świata juniorów[3].

Po raz ostatni w mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym wzięła udział na przełomie stycznia i lutego 2014 we włoskiej dolinie Val di Fiemme. W pierwszej konkurencji mistrzostw jaką był sprint rozgrywany stylem dowolnym, zdobyła swój w drugi w karierze tytuł mistrzyni świata juniorów[4]. Mistrzostwa zakończyła startem w biegu sztafetowym, w którym wraz z koleżankami ze sztafety zdobyła złoty medal, zostając trzeci raz w karierze mistrzynią świata juniorów[5].

15 lutego 2015 zadebiutowała w pucharze świata. W biegu na 10 km rozgrywanym techniką dowolną w szwedzkim Östersund zajęła 53. miejsce[6]. Pierwsze punkty w pucharze świata zdobyła 7 marca 2015 roku, zajmując 7. miejsce w sprincie rozgrywanym stylem dowolnym w fińskim Lahti[7].

Osiągnięcia

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
4. 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 2:32,35 min +3,17 s Norwegia Maiken Caspersen Falla
1.
25 lutego 2021 Niemcy Oberstdorf Sprint stylem klasycznym 2:36,53 min
1.
28 lutego 2021 Niemcy Oberstdorf Sprint drużynowy stylem dowolnym[b] 16:27,94 min
6. 4 marca 2021 Niemcy Oberstdorf bieg sztafetowy 4×5 km[c] 53:43,2 min +2:00,0 min  Norwegia

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
4. 20 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym Szwecja Stina Nilsson
21. 22 lutego 2012 Turcja Erzurum 5 km stylem klasycznym 14:53,1 min +1:04,4 min Rosja Natalja Żukowa
2.
26 lutego 2012 Turcja Erzurum bieg sztafetowy 4×3,3 km[d] 34:06,1 min +13,4 s  Rosja
7. 21 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem klasycznym Szwecja Stina Nilsson
6. 23 stycznia 2013 Czechy Liberec 5 km stylem dowolnym 12:35,3 min +17,3 s Niemcy Victoria Carl
10. 25 stycznia 2013 Czechy Liberec 10 km bieg łączony 27:13,0 min +48,3 s Austria Teresa Stadlober
1.
27 stycznia 2013 Czechy Liberec bieg sztafetowy 4×3,3 km[e] 35:41,1 min
1.
29 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym 2:55,49 min
8. 31 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 10 km bieg łączony 30:45,8 min +12,8 s Niemcy Sarah Schaber
1.
3 lutego 2014 Włochy Val di Fiemme bieg sztafetowy 4×3,3 km[f] 39:54,8 min

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
1.
22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:52,14 min
8. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem klasycznym 28:49,4 min +53,8 s Rosja Anastasija Siedowa
13. 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem dowolnym 23:14,1 min +1:17,2 min Niemcy Victoria Carl

Igrzyska olimpijskie młodzieży

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
9. 17 stycznia 2012 Austria Innsbruck 5 km stylem klasycznym 14:18,0 min +1:27,9 min Rosja Anastasija Siedowa
2.
19 stycznia 2012 Austria Innsbruck Sprint stylem dowolnym 1:57,4 min +0,1 s Norwegia Silje Theodorsen
5. 21 stycznia 2012 Austria Innsbruck bieg sztafetowy mieszany (biegi+biathlon)[g] 1:04:23,4 h +1:44,5 min  Niemcy

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2014/2015 83.
2015/2016 55.
2016/2017 38.
2017/2018 34.
2018/2019 17.
2019/2020 11.
2020/2021 18.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 12 stycznia 2019 Niemcy Drezno Sprint stylem dowolnym 3:48,49 +0,54 3. Szwecja Stina Nilsson
2. 21 grudnia 2019 Słowenia Planica Sprint stylem dowolnym 2:32,60 1.
3. 8 lutego 2020 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:23,54 +0,10 3. Szwecja Linn Svahn
4. 4 marca 2020 Norwegia Konnerud Sprint stylem dowolnym 2:38,41 1.
5. 31 stycznia 2021 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:13,17 +0,33 3. Szwecja Linn Svahn

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 16 marca 2018 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata Sprint stylem dowolnym 3:08,25 min +0,53 s 2. Szwecja Hanna Falk
2. 30 listopada 2018 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour Sprint stylem dowolnym 2:52,74 min 1.
3. 22 marca 2019 Kanada Québec Finał Pucharu Świata Sprint stylem dowolnym 3:44,80 min +1,28 s 3. Szwecja Stina Nilsson
4. 29 listopada 2019 Finlandia Ruka Ruka Triple Sprint stylem klasycznym 3:07,09 min +2,33 s 2. Norwegia Maiken Caspersen Falla
5. 22 lutego 2020 Norwegia Trondheim Ski Tour Sprint stylem klasycznym 3:15,55 min +0,48 s 2. Norwegia Maiken Caspersen Falla

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata

stan po zakończeniu sezonu 2019/2020

Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 53 7 - - - 36
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
- - - - - 41 8 - - - - - - - - - - - 11 - - - 36 51 50 - - - - - - - - - - - 56
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
- - 31 18 14 16 35 4 - - - - - - - - - 25 32 6 - - - - - - - - - - - 157
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
19 41 50 44 41 - - - - - - - - - - - - 18 20 - - - 23 26 30 - 2 18 9 9 195
Sezon 2018/2019
LT
TdS
FPŚ punkty
- - 1 22 10 14 28 23 40 - - - - - - - - 3 4 - 17 - - - - 13 9 24 3 9 12 6 485
Sezon 2019/2020
RT
TdS
ST
punkty
2 12 26 17 19 6 - 1 32 11 13 13 9 9 20 14 - - - - 29 3 11 39 28 4 32 2 18 17 - 1 - 786
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

Uwagi

  1. Etap zawodów pucharu świata.
  2. Skład drużyny: Maja Dahlqvist, Jonna Sundling
  3. Skład zespołu: Jonna Sundling, Charlotte Kalla, Ebba Andersson, Frida Karlsson
  4. Skład drużyny: Evelina Settlin, Sofia Henriksson, Jonna Sundling, Stina Nilsson
  5. Skład drużyny: Julia Svan, Sofia Henriksson, Jonna Sundling, Stina Nilsson
  6. Skład drużyny: Anna Dyvik, Sofia Henriksson, Maja Dahlqvist, Jonna Sundling
  7. Skład drużyny: Lotten Sjödén, Jonna Sundling, Niklas Forsberg, Marcus Ruus

Przypisy

  1. CROSS-COUNTRY SKIING – LADIES' SPRINT FREE – FINALS – RESULTS – THU 19 JAN 2012 (ang.). data.fis-ski.com, 2012-01-19. [dostęp 2015-12-10].
  2. FIS Nordic Junior and U23 World Ski Championships – 19 - 26 February 2012 - Erzurum (TUR) – Junior Ladies' Relay 4x3.3 km Classic/Free – Results – Sun 26 FEB 2012 (ang.). data.fis-ski.com, 2012-02-26. [dostęp 2015-12-10].
  3. FIS Nordic Junior & U23 World Ski Championships – 20.- 27. January 2013 Liberec (CZE) – Cross Country – Junior Ladies 4 x 3.3 km Classic/Free Relay – Results – SUN 27 JAN 2013 (ang.). data.fis-ski.com, 2013-01-27. [dostęp 2015-12-10].
  4. FIS NORDIC JR & U23 WORLD SKI CHAMPS – Val Di Fiemme (ITA) – Ladies Junior Sprint Free 1.2 km – Sprint Final – Official Results – ON 29 JAN 2014 (ang.). data.fis-ski.com, 2014-01-29. [dostęp 2015-12-10].
  5. FIS NORDIC JR & U23 WORLD SKI CHAMPS – Val Di Fiemme (ITA) – Ladies Junior Relay Classical/Free 4 x 3.3 km – Official Results – 03-02-2014 (ang.). data.fis-ski.com, 2014-02-03. [dostęp 2015-12-10].
  6. FIS Cross-Country World Cup presented by Viessmann – 11th World Cup Competition – Oestersund (SWE) – Ladies 10.0 km Individual Free – Results – SUN 15 FEB 2015 (ang.). data.fis-ski.com, 2015-02-15. [dostęp 2015-12-10].
  7. FIS Cross-Country World Cup presented by Viessmann – 12th World Cup Competition – Lahti (FIN) – Ladies 1.5 km Sprint Free Finals – Results – SAT 7 MAR 2015 (ang.). data.fis-ski.com, 2015-03-07. [dostęp 2015-12-10].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Jonna Sundling
Listen to this article