KHL (2019/2020)
Z Wikipedii, wolnej encyclopedia
Sezon KHL 2019/2020 – dwunasty sezon ligi KHL rozgrywany na przełomie 2019 i 2020.
| |||
Szczegóły | |||
Państwo | |||
---|---|---|---|
Liczba zespołów |
24 | ||
Runda zasadnicza | |||
Termin |
1 września 2019 – 25 marca 2020 | ||
Liczba kolejek |
62 | ||
Liczba meczów |
744 | ||
Zwycięzca |
Konferencja Zachodnia: nie wyłoniony | ||
Król strzelców | |||
Najskuteczniejszy zawodnik | |||
Runda finałowa | |||
Zwycięzca |
nie wyłoniony |
Pod koniec maja 2019 ogłoszono, że Slovan Bratysława opuszcza rozgrywki KHL, w których występowała od 2012, po czym została ponownie przyjęta do ekstraligi słowackiej[1][2]. W związku z tym do sezonu przystąpiło 24 zespoły.
Z uwagi na wycofania Slovana nastąpiły zmiany w strukturze ligowej. Torpedo zostało przeniesione z Konferencji Wschód, Dywizji Charłamowa do Konferencji Zachód, Dywizji Tarasowa, natomiast w ramach Konferencji Wschód Sibir Nowosybirsk został przesunięty z Dywizji Czernyszowa do Dywizji Charłamowa. Wskutek tych zmian, w każdej znalazło się po sześć zespołów.
Konferencja Zachód | Konferencja Wschód | ||
---|---|---|---|
Dywizja Bobrowa | Dywizja Tarasowa | Dywizja Charłamowa | Dywizja Czernyszowa |
Dinamo Ryga | CSKA Moskwa | Ak Bars Kazań | Admirał Władywostok |
Dinamo Moskwa | Dynama Mińsk | Awtomobilist Jekaterynburg | Amur Chabarowsk |
Jokerit | Łokomotiw Jarosław | Mietałłurg Magnitogorsk | Awangard Omsk |
Siewierstal Czerepowiec | HK Soczi | Nieftiechimik Niżniekamsk | Barys Astana |
SKA Sankt Petersburg | Torpedo Niżny Nowogród | Sibir Nowosybirsk | Kunlun Red Star |
Spartak Moskwa | Witiaź Podolsk | Traktor Czelabińsk | Saławat Jułajew Ufa |
Sezon zasadniczy zaplanowano w terminie od 1 września 2019 do 27 lutego 2020, a w jego trakcie przewidziano 744 meczów w 62 kolejkach[3].
Tabela
Tabela zaktualizowana na dzień 17 stycznia 2020[4].
|
|
Legenda: Lp. – miejsce, M – mecze, Z – zwycięstwa, ZD – zwycięstwa po dogrywce, ZK – zwycięstwa po rzutach karnych, PD – porażki po dogrywce, PK – porażki po rzutach karnych, P – porażki, Bramki – gole strzelone i stracone, +/− – bilans bramkowy, Pkt – punkty = liderzy dywizji, = awans do play-off
Puchar Otwarcia
W pierwszym meczu sezonu o Puchar Otwarcia 1 września 2019 aktualny mistrz CSKA Moskwa (jako zdobywca Pucharu Gagarina i Pucharu Kontynentalnego) zmierzył się z wicemistrzem Awangardem Omsk[5]. Wygrali goście 1:3[6].
Mecz Gwiazd
Mecz Gwiazd KHL zaplanowano na 19 stycznia 2020 w hali VTB Arena w Moskwie[7]. W finale Dywizja Bobrowa zwyciężyła Dywizję Tarasowa 7:6 po najazdach (zwycięski wykonał Mikko Lehtonen)[8][9].
Statystyki indywidualne
Statystyki zaktualizowane po zakończeniu rundy zasadniczej[10].
Zawodnicy z pola łącznie
Gole | Asysty | Punkty | |||
---|---|---|---|---|---|
Kiriłł Kaprizow (CSKA) | 33 | Wadim Szypaczow (Din. Moskwa) | 48 | Wadim Szypaczow (Din. Moskwa) | 65 |
Dmitrij Jaškin (Din. Moskwa) | 31 | Linus Omark (Saławat) | 42 | Dmitrij Jaškin (Din. Moskwa) | 63 |
Nikita Sosznikow (Saławat) | 27 | Linden Vey (CSKA) | 35 | Kiriłł Kaprizow (CSKA) | 62 |
Brooks Macek (Awtomobilist) | 24 | Dmitrij Jaškin (Din. Moskwa) | 32 | Linus Omark (Saławat) | 54 |
Teemu Pulkkinen (Mińsk/Dinamo Mos.) | 23 | Mikko Lehtonen (Jokerit) | 32 | Nigel Dawes (Awtomobilist) | 50 |
Obrońcy
Gole | Asysty | Punkty | |||
---|---|---|---|---|---|
Mikko Lehtonen (Jokerit) | 17 | Mikko Lehtonen (Jokerit) | 32 | Mikko Lehtonen (Jokerit) | 49 |
Artiom Zub (SKA) | 13 | Wiaczesław Wojnow (Awangard) | 30 | Wiaczesław Wojnow (Awangard) | 41 |
Juuso Hietanen (Din. Moskwa) | 13 | Mikael Wikstrand (Ak Bars) | 28 | Juuso Hietanen (Din. Moskwa) | 38 |
Nick Bailen (Traktor) | 11 | Jyrki Jokipakka (Sibir) | 28 | Jakow Ryłow (Spartak) | 35 |
Darren Dietz (Barys) | 11 | Jakow Ryłow (Spartak) | 28 | Darren Dietz (Barys) | 32 |
Bramkarze
Skuteczność interwencji (w %) | Średnia goli straconych (na mecz) | Mecze bez straty gola | |||
---|---|---|---|---|---|
Aleksandr Samonow (Witiaź/SKA) | 94,7 | Lars Johansson (CSKA) | 1,40 | Ilja Sorokin (CSKA) | 9 |
Timur Bilałow (Ak Bars) | 94,3 | Timur Bilałow (Ak Bars) | 1,45 | Timur Bilałow (Ak Bars) | 8 |
Jewgienij Alikin (Amur) | 93,7 | Ilja Sorokin (CSKA) | 1,50 | Jewgienij Alikin (Amur) | 7 |
Iwan Boczarow (Dinamo Mos.) | 93,5 | Aleksandr Samonow (Witiaź/SKA) | 1,51 | Juha Metsola (Saławat) | 7 |
Ilja Sorokin (CSKA) | 93,5 | Magnus Hellberg (SKA) | 1,70 | Lars Johansson (CSKA) | 6 |
- Pozostałe
Klasyfikacja +/− | Zwycięskie gole | Minuty kar | |||
---|---|---|---|---|---|
Artiom Zub (SKA) | +35 | Dmitrij Jaškin (Din. Moskwa) | 8 | Shawn Lalonde (Admirał) | 123 |
Mat Robinson (CSKA) | +35 | Artiom Galimow (Ak Bars) | 8 | Jesse Joensuu (Jokerit) | 96 |
Dmitrij Jaškin (Din. Moskwa) | +34 | Malte Strömwall (Soczi) | 7 | Aleh Jewienka (Mińsk) | 91 |
Wadim Szypaczow (Din. Moskwa) | +34 | Kiriłł Kaprizow (CSKA) | 6 | Maksim Gonczarow (Spartak) | 91 |
Kiriłł Kaprizow (CSKA) | +32 | Nikita Sosznikow (Saławat) | 6 | Trevor Murphy (Kunlun) | 82 |
- Pierwsze miejsce w klasyfikacji średniego czasu gry w meczu wśród obrońców: Wiaczesław Wojnow (Awangard) – 24,32 min.
- Pierwsze miejsce w klasyfikacji średniego czasu gry w meczu wśród napastników: Ryan Spooner (Mińsk) – 20,54 min.
- Pierwsze miejsce w klasyfikacji liczby zablokowanych strzałów: Michaił Pasznin (Saławat) – 174
- Pierwsze miejsce w klasyfikacji wykonanych uderzeń ciałem: Ville Pokka (Awangard) – 161