Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992.

Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992
Kuba
Kod MKOl CUB
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1992
Barcelona
Chorąży Héctor Milián
Liczba zawodników 176 w 90 konkurencjach w 16 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 5.
Złoto
14
Srebro
6
Brąz
11
Razem
31

Kubę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992 reprezentowało 176 zawodników: 126 mężczyzn i 50 kobiet. Był to 15. występ reprezentacji Kuby na letnich igrzyskach olimpijskich. Reprezentacja zdobyła 31 medali co jest najlepszym dotychczasowym wynikiem[1] w historii starów Kuby na igrzyskach olimpijskich.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Złoto
Omar Ajete, Rolando Arrojo, José Delgado, Giorge Díaz, José Antonio Estrada, Osvaldo Fernández, Lourdes Gourriel, Orlando Hernández, Alberto Hernández, Orestes Kindelán, Omar Linares, Germán Mesa, Victor Mesa, Antonio Pacheco, Juan Padilla, Juan Carlos Pérez, Luis Ulacia, Ermidelio Urrutia, Jorge Luis Valdés, Lázaro Vargas
Baseball
turniej mężczyzn w finale pokonali zespół Chińskiego Tajpej 11:1[2]
Złoto
Rogelio Marcelo
Boks
waga papierowa do 48 kg w finale pokonał Bułgara Danieła Petrowa 20:10[3]
Złoto
Joel Casamayor
Boks
waga kogucia do 54 kg w finale pokonał Irlandczyka Wayne McCullough 16:8[3]
Złoto
Héctor Vinent
Boks
waga lekkopółśrednia do 63,5 kg w finale pokonał Kanadyjczyka Marka Leduca 11:1[3]
Złoto
Juan Carlos Lemus
Boks
waga lekkośrednia do 71 kg w finale pokonał Holendra Orhana Delibasa 6:1[3]
Złoto
Ariel Hernández
Boks
waga średnia do 75 kg w finale pokonał Amerykanina Chrisa Byrda 12:7[3]
Złoto
Félix Savón
Boks
waga ciężka do 91 kg w finale pokonał Nigeryjczyka Davida Izonritei 14:1[3]
Złoto
Roberto Balado
Boks
waga superciężka powyżej 91 kg w finale pokonał Nigeryjczyka Richarda Igbineghu 13:2[3]
Złoto
Odalis Revé
Judo
waga do 66 kg kobiet w finale pokonała Włoszkę Emanuelę Pierantozzi[4]
Złoto
Maritza Martén
Lekkoatletyka
rzut dyskiem kobiet 70,06 m[5]
Złoto
Javier Sotomayor
Lekkoatletyka
skok wzwyż mężczyzn 2,34 m[6]
Złoto
Regla Bell, Mercedes Calderón, Magaly Carvajal, Marlenis Costa, Idalmis Gato, Lilia Izquierdo, Norka Latamblet, Mireya Luis, Tania Ortiz, Regla Torres
Siatkówka
turniej kobiet w finale pokonały zespół WNP 3:1 (16:14, 12:15, 15:12, 15:13)[7]
Złoto
Héctor Milián
Zapasy
waga do 100 kg styl klasyczny w finale pokonał Amerykanina Dennisa Koslowskiego[4]
Złoto
Alejandro Puerto
Zapasy
waga do 57 kg styl wolny w finale pokonał Sergieja Smala z WNP[4]
Srebro
Raúl González
Boks
waga do 51 kg w finale przegrał z Choi Chol-su z Korei Północnej 2:12[3]
Srebro
Juan Hernández Sierra
Boks
waga półśrednia do 67 kg w finale uległ Irlandczykowi Michaelowi Carruthowi 10:13[3]
Srebro
Estela Rodríguez
Judo
waga powyżej 72 kg kobiet w finale uległa Chinkę Zhuang Xiaoyan[4]
Srebro
Lázaro Martínez, Héctor Herrera, Norberto Téllez, Roberto Hernández
Lekkoatletyka
sztafeta 4 × 400 m mężczyzn 2:59,51 min[6]
Srebro
Pablo Lara
Podnoszenie ciężarów
waga do 75 kg 357,5 kg
Srebro
Elvis Gregory, Guillermo Betancourt, Oscar García, Tulio Díaz. Hermenegildo García
Szermierka
floret mężczyzn drużynowo w finale ulegli zespołowi Niemiec
Brąz
Amarilis Savón
Judo
waga do 48 kg kobiet w walce o brązowy medal pokonała Algierkę Salimę Souakri[4]
Brąz
Driulis González
Judo
waga do 56 kg kobiet w walce o brązowy medal pokonała Amerykankę Kate Donahoo[4]
Brąz
Israel Hernández
Judo
waga do 65 kg mężczyzn w walce o brązowy medal pokonał Hiszpana Francisco Lorenzo Aparicio[4]
Brąz
Ana Fidelia Quirot
Lekkoatletyka
bieg na 800 m kobiet 1:56,80 min[5]
Brąz
Ioamnet Quintero
Lekkoatletyka
skok wzwyż kobiet 1,97 m[5]
Brąz
Andrés Simón, Joel Lamela, Joel Isasi, Jorge Aguilera
Lekkoatletyka
sztafeta 4 × 100 m mężczyzn 38,00 s[6]
Brąz
Roberto Moya
Lekkoatletyka
rzut dyskiem mężczyzn 64,12 m[6]
Brąz
Elvis Gregory
Szermierka
floret indywidualnie mężczyzn w walce o brązowy medal pokonał Niemca Udo Wagnera 5:3[4]
Brąz
Lázaro Reinoso
Zapasy
waga do 62 kg styl wolny w walce o brązowy medal pokonał Bułgara Rossena Wasiljewa[4]
Brąz
Juan Luis Marén
Zapasy
waga do 64 kg styl klasyczny w walce o brązowy medal pokonał Włodzimierza Zawadzkiego
Brąz
Wilber Sánchez
Zapasy
waga do 48 kg styl klasyczny w walce o brązowy medal pokonał Niemca Fuata Yildiza[4]

Skład kadry

Baseball

Mężczyźni

  • Omar Ajete, Rolando Arrojo, José Delgado, Giorge Díaz, José Antonio Estrada, Osvaldo Fernández, Lourdes Gourriel, Orlando Hernández, Alberto Hernández, Orestes Kindelán, Omar Linares, Germán Mesa, Victor Mesa, Antonio Pacheco, Juan Padilla, Juan Carlos Pérez, Luis Ulacia, Ermidelio Urrutia, Jorge Luis Valdés, Lázaro Vargas – 1. miejsce,

Boks

Mężczyźni

Judo

Kobiety

Mężczyźni

  • Israel Hernández waga do 65 kg – 3. miejsce,
  • Ignacio Sayu waga do 71 kg – 22. miejsce,
  • Andrés Franco waga do 86 kg – 9. miejsce,
  • Belarmino Salgado waga do 95 kg – 9. miejsce,
  • Frank Moreno waga powyżej 95 kg – 5. miejsce,

Kajakarstwo

Mężczyźni

  • Angel Pérez – K-1 500 m – odpadł w półfinale,
  • Angel Pérez, Marlo Marcheco – K-2 1000 m – odpadli w półfinale,
  • Armando Silega
C-1 500 m – odpadł w półfinale,
C-1 1000 m – odpadł w półfinale,
  • Juan Aballí, Fernando Zamora
C-2 500 m – odpadli w półfinale,
C-2 1000 m – 9. miejsce,

Kolarstwo torowe

Mężczyźni

  • Conrado Cabrera, Eugenio Castro, Noël de la Cruz, Raúl Domínguez – wyścig na 4000 m na dochodzenie drużynowo – 13. miejsce,
  • Conrado Cabrera – wyścig punktowy – 13. miejsce,

Koszykówka

Kobiety

  • Ana Hernández, Andrea Borrell, Biosotis Lagnó, Dalia Henry, Grisel Herrera, Judith Águila, Liset Castillo, María León, Milayda Enríquez, Olga Vigil, Regla Hernández, Yamilé Martínez – 4. miejsce,

Lekkoatletyka

Kobiety

Mężczyźni

Piłka wodna

Mężczyźni

  • Juan Carlos Barreras, Norge Blay, Pablo Cuesta, Jorge del Valle, Marcelo Derouville, Bárbaro Díaz, Lazaro Fernández, Juan Hernández Olivera, Juan Hernández Silveira, Guillermo Martínez Luis, Iván Pérez, José Ángel Ramos, Ernesto García – 8. miejsce,

Pływanie

Mężczyźni

100 m stylem grzbietowym – 7. miejsce,
200 m stylem grzbietowym – 9. miejsce,
  • Mario González
100 m stylem klasycznym – 22. miejsce,
200 m stylem klasycznym – 18. miejsce,

Podnoszenie ciężarów

Mężczyźni

  • Pablo Lara – waga do 75 kg – 2. miejsce,
  • Raúl Mora – waga do 75 kg – 6. miejsce,
  • Lino Elias – waga do 82,5 kg – 6. miejsce,
  • José Heredia – waga do 82,5 kg – 8. miejsce,
  • Emilio Lara – waga do 90 kg – 6. miejsce,
  • Flavio Villavicencio – waga do 110 kg – 7. miejsce,
  • Maurys Charón – waga do 110 kg – 11. miejsce,
  • Ernesto Agüero – waga powyżej 110 kg – 4. miejsce,

Siatkówka

Kobiety

Mężczyźni

  • Félix Millán, Freddy Brooks, Idalberto Valdes, Ihosvany Hernández, Joël Despaigne, Lazaro Beltran, Lazaro Marin, Nicolas Vives, Osvaldo Hernández, Raúl Diago, Rodolfo Sánchez, Abel Sarmientos – 4. miejsce,

Strzelectwo

Kobiety

  • Margarita Tarradell
pistolet pneumatyczny 10 m – 31. miejsce,
pistolet sportowy 25 m – 24. miejsce,
  • Tania Pérez
pistolet pneumatyczny 10 m – 24. miejsce
pistolet sportowy 25 m – 36. miejsce,

Mężczyźni

  • Jorge Rios – ruchoma tarcza 10 m – 14. miejsce,

Open

  • Guillermo Torres – skeet – 11. miejsce,
  • Servando Puldón – skeet – 55. miejsce,

Szermierka

Mężczyźni

Tenis stołowy

Kobiety

  • Marisel Ramírez – gra pojedyncza – 49. miejsce,
  • Yolanda Rodríguez – gra pojedyncza – 49. miejsce,
  • Marisel Ramírez, Yolanda Rodríguez – gra podwójna – 25. miejsce,

Mężczyźni

  • Rubén Arado – gra pojedyncza – 49. miejsce,
  • Santiago Roque – gra pojedyncza – 49. miejsce,
  • Rubén Arado, Santiago Roque – gra podwójna – 25. miejsce,

Wioślarstwo

Mężczyźni

  • Ismael Carbonell, Arnaldo Rodríguez, Roberto Ojeda – dwójka ze sternikiem – 5. miejsce,

Zapasy

Mężczyźni

Przypisy

  1. Stan na 31 sierpnia 2012 r.
  2. Baseball – Men's Olympic Games – Final 1992 results, the-sports.org [dostęp 2012-09-03] (ang.).
  3. a b c d e f g h i Amateur Boxing – Olympic Games 1992 – results, the-sports.org [dostęp 2012-09-03] (ang.).
  4. a b c d e f g h i j LA84 Foundation – official olympic reports, www.la84foundation.org [dostęp 2012-09-03] (ang.).
  5. a b c Athletics – Olympic Games 1992 – results Women, the-sports.org [dostęp 2012-09-03] (ang.).
  6. a b c d Athletics – Olympic Games 1992 – results Men, the-sports.org [dostęp 2012-09-03] (ang.).
  7. Volleyball – Women's Olympic Games – Final 1992 results, the-sports.org [dostęp 2012-09-03] (ang.).

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Kuba na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992
Listen to this article