Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – bieg na 100 m kobiet - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – bieg na 100 m kobiet.

Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – bieg na 100 m kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016
Lekkoatletyka
Bieg na 100 metrów kobiet
Jamajka Elaine Thompson
Stany Zjednoczone Tori Bowie
Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce

Bieg na 100 metrów kobiet – jedna z konkurencji lekkoatletycznych rozgrywanych podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro.

Konkurencja rozpoczęła się eliminacjami, 12 sierpnia o godzinie 13:55 czasu miejscowego. Finał w którym wyłoniono mistrzynię olimpijską, odbył się dwa dni później o godzinie 22:37 czasu miejscowego.[1] Zawody odbyły się na Stadionie Olimpijskim w Rio de Janeiro.

Złoty medal zdobyła Jamajka Elaine Thompson z czasem 10,71 s. Wicemistrzem olimpijskim została Amerykanka Tori Bowie, a trzecie miejsce zajęła rodaczka Thompson - Shelly-Ann Fraser-Pryce

Terminarz

Data[1] Godzina (UTC-3) Wydarzenie
12 sierpnia 2016 11:55
22:40
Preeliminacje
Runda 1
13 sierpnia 2016 21:00 Półfinały
13 sierpnia 2016 22:37 Finał

Rekordy

Tabela przedstawia najlepsze wyniki, które uzyskali zawodnicy na świecie, igrzyskach olimpijskich oraz na każdym kontynencie[2]. Stan sprzed igrzysk.

Nazwa Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata Stany Zjednoczone Florence Griffith-Joyner 10,49 s Stany Zjednoczone Indianapolis 16.07.1988
Rekord olimpijski Stany Zjednoczone Florence Griffith-Joyner 10,62 s Korea Południowa Seul 14.08.1988
Lider list światowych 2016 Jamajka Elaine Thompson 10,70 s Jamajka Kingston 1.07.2016
Rekord Afryki Wybrzeże Kości Słoniowej Murielle Ahouré 10,78 s Stany Zjednoczone Montverde 11.06.2016
Rekord Ameryki Południowej Ekwador Ángela Tenorio 10,99 s Kanada Toronto 22.07.2015
Rekord Ameryki Północnej,
Środkowej i Karaibów
Stany Zjednoczone Florence Griffith-Joyner 10,49 s Stany Zjednoczone Indianapolis 16.07.1988
Rekord Azji Li Xuemei 10,79 s Szanghaj 18.10.1997
Rekord Europy Francja Christine Arron 10,73 s Węgry Budapeszt 19.08.1998
Rekord Oceanii Australia Melissa Breen 11,11 s Australia Canberra 09.02.2014

Wyniki

Poz. - pozycja
OR - rekord olimpijski | NR - rekord krajowy | PB - rekord życiowy | =PB - wyrównany rekord życiowy |
SB - najlepszy wynik w sezonie | =SB - wyrównany najlepszy wynik w sezonie
DNS - nie wystartował | DNF - dyskwalifikacja za falstart
* wyniki podawane w sekundach

Eliminacje

Wyścig 1

Godzina: 11:55
Wiatr: +0,9 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Hafsatu Kamara  Sierra Leone 12,24 Q
2 Sisilia Seavula  Fidżi 12,34 Q
3 Regine Tugade  Guam 12,52
4 Makoura Keita  Gwinea 12,66 PB
5 Aireen Akter  Bangladesz 12,99
6 Mariana Cress  Wyspy Marshalla 13,20
7 Liliana Neto  Angola 13,58
8 Kamia Yousufi  Afganistan 14,02

Wyścig 2

Godzina: 12:02
Wiatr: -0,2 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Sunayna Wahi  Surinam 12,09 Q
2 Patricia Taea  Wyspy Cooka 12,30 Q
3 Mazoon Khalfan Saleh Al Alawi  Oman 12,30 q
4 Lidiane Lopes  Republika Zielonego Przylądka 12,38
5 Denika Kassim  Suazi 12,49
6 Taina Halasima  Tonga 12,80
7 Laenly Phoutthavong  Laos 12,82 PB
8 Lerissa Henry  Mikronezja 13,53

Wyścig 3

Godzina: 12:09
Wiatr: -0,2 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Charlotte Wingfield  Malta 11,86 Q
2 Cecilia Bouele  Kongo 11,98 Q
3 Zaidatul Husniah Zulkifli  Malezja 12,12 q
4 Prenam Pesse  Togo 12,38
5 Denika Kassim  Komory 12,53
6 Jordan Mageo  Samoa Amerykańskie 13,72
7 Kariman Abuljadayel  Arabia Saudyjska 14,61
8 Karitaake Tewaaki  Kiribati 14,70

Ćwierćfinały

Wyścig 1

Godzina: 22:40
Wiatr: +0,3 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Desiree Henry  Wielka Brytania 11,08 Q
2 Murielle Ahouré  Wybrzeże Kości Słoniowej 11,17 Q
3 Natalija Pohrebniak  Ukraina 11,30 q
4 Lorène Bazolo  Portugalia 11,43
5 Wei Yongli  Chiny 11,48
6 Hajar Alkhaldi  Bahrajn 11,59
7 Rima Kaszafutdinowa  Kazachstan 11,84
8 Sisilia Seavula  Fidżi 12,48

Wyścig 2

Godzina: 22:47
Wiatr: 0,0 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Dafne Schippers  Holandia 11,16 Q
2 Tatjana Pinto  Niemcy 11,31 Q
3 Khamica Bingham  Kanada 11,41
4 Flings Owusu-Agyapong  Ghana 11,43
5 Gloria Asumnu  Nigeria 11,55
6 Evelyn Rivera  Kolumbia 11,59
7 Brenessa Thompson  Gujana 11,72
8 Hafsatu Kamara  Sierra Leone 12,22

Wyścig 3

Godzina: 22:54
Wiatr: 0,0 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Tori Bowie  Stany Zjednoczone 11,13 Q
2 Blessing Okagbare  Nigeria 11,16 Q
3 Ángela Tenorio  Ekwador 11,35 q
4 Ezinne Okparaebo  Norwegia 11,43
5 Eliecith Palacios  Kolumbia 11,48
6 Tahesia Harrigan-Scott  Brytyjskie Wyspy Dziewicze 11,54
7 Chrystyna Stuj  Ukraina 11,57
8 Cecilia Bouele  Kongo 12,18

Wyścig 4

Godzina: 23:01
Wiatr: -0,3 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Shelly-Ann Fraser-Pryce  Jamajka 10,96 Q
2 Marie Josée Ta Lou  Wybrzeże Kości Słoniowej 11,01 Q
3 Mujinga Kambundji  Szwajcaria 11,19 q
4 Narcisa Landazuri  Ekwador 11,38 q
5 Tynia Gaither  Bahamy 11,56
6 Ramona Papaioannou  Cypr 11,61
7 Ruddy Zang Milama  Gabon 11,67
8 Sunayna Wahi  Surinam 12,25

Wyścig 5

Godzina: 23:08
Wiatr: -0,7 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Tianna Bartoletta  Stany Zjednoczone 11,23 Q
2 Ewa Swoboda  Polska 11,24 Q
3 Ołesia Powch  Ukraina 11,39 q
4 Kelly-Ann Baptiste  Trynidad i Tobago 11,42
5 Jennifer Madu  Nigeria 11,61
6 Nigina Sharipova  Uzbekistan 11,68
7 Dutee Chand  Indie 11,69
8 Patricia Taea  Wyspy Cooka 12,41

Wyścig 6

Godzina: 23:15
Wiatr: 0,0 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Michelle-Lee Ahye  Trynidad i Tobago 11,00 Q
2 Christania Williams  Jamajka 11,27 Q
3 Asha Philip  Wielka Brytania 11,34 q
4 Crystal Emmanuel  Kanada 11,43
5 Wiktorija Ziabkina  Kazachstan 11,69
6 Marika Popowicz-Drapała  Polska 11,70
7 Iman Isa Jassim  Bahrajn 11,72
8 Charlotte Wingfield  Malta 11,90

Wyścig 7

Godzina: 23:22
Wiatr: -1,0 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Elaine Thompson  Jamajka 11,21 Q
2 Rosângela Santos  Brazylia 11,25 Q
3 Semoy Hackett  Trynidad i Tobago 11,35 q
4 Toea Wisil  Papua-Nowa Gwinea 11,48
5 Olga Safronowa  Kazachstan 11,50
6 Alyssa Conley  Południowa Afryka 11,57
7 Melissa Breen  Australia 11,74
8 Mazoon Khalfan Saleh Al Alawi  Oman 12,43

Wyścig 8

Godzina: 23:29
Wiatr: -0,2 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 English Gardner  Stany Zjednoczone 11,09 Q
2 Carina Horn  Południowa Afryka 11,32 Q
3 Iwet Łałowa  Bułgaria 11,35 q
4 Darryl Neita  Wielka Brytania 11,41
5 Rebekka Haase  Niemcy 11,47
6 Yuan Qiqi  Chiny 11,56
7 Franciela Krasucki  Brazylia 11,67
8 Zaidatul Husniah Zulkifli  Malezja 12,62

Półfinały

Pierwszy półfinał

Godzina: 21:00
Wiatr: +1,0 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Tori Bowie  Stany Zjednoczone 10,90 Q
2 Michelle-Lee Ahye  Trynidad i Tobago 10,90 SB Q
3 Christania Williams  Jamajka 10,96 PB q
4 Murielle Ahouré  Wybrzeże Kości Słoniowej 11,01
5 Ángela Tenorio  Ekwador 11,14
6 Mujinga Kambundji  Szwajcaria 11,16
7 Ewa Swoboda  Polska 11,18
8 Ołesia Powch  Ukraina 11,29

Drugi półfinał

Godzina: 21:07
Wiatr: +0,3 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Shelly-Ann Fraser-Pryce  Jamajka 10,88 SB Q
2 Dafne Schippers  Holandia 10,90 Q
3 Marie Josée Ta Lou  Wybrzeże Kości Słoniowej 10,94 PB q
4 Tianna Bartoletta  Stany Zjednoczone 11,00
5 Rosângela Santos  Brazylia 11,23 SB
6 Narcisa Landazuri  Ekwador 11,27
7 Natalija Pohrebniak  Ukraina 11,32
8 Asha Philip  Wielka Brytania 11,33

Trzeci półfinał

Godzina: 21:14
Wiatr: +0,6 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
1 Elaine Thompson  Jamajka 10,88 Q
2 English Gardner  Stany Zjednoczone 10,90 Q
3 Blessing Okagbare  Nigeria 11,09
4 Desiree Henry  Wielka Brytania 11,09
5 Semoy Hackett  Trynidad i Tobago 11,20
6 Carina Horn  Południowa Afryka 11,20
7 Tatjana Pinto  Niemcy 11,32
8 Iwet Łałowa  Bułgaria DNS

Finał

Godzina: 21:37
Wiatr: +0,5 m/s

Poz. Imię i nazwisko Narodowość Wynik Uwagi Kwal.
Elaine Thompson  Jamajka 10,71
Tori Bowie  Stany Zjednoczone 10,83
Shelly-Ann Fraser-Pryce  Jamajka 10,86 SB
4 Marie Josée Ta Lou  Wybrzeże Kości Słoniowej 10,86 PB
5 Dafne Schippers  Holandia 10,90
6 Michelle-Lee Ahye  Trynidad i Tobago 10,92
7 English Gardner  Stany Zjednoczone 10,94
8 Christania Williams  Jamajka 11,80

Przypisy

  1. a b Women's 100m (ang.). rio2016.com. [dostęp 2016-08-18].
  2. SENIOR OUTDOOR 100 METRES WOMEN (ang.). iaaf.org. [dostęp 2016-08-18].
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Lekkoatletyka na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – bieg na 100 m kobiet
Listen to this article