MHL (2011/2012) - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for MHL (2011/2012).

MHL (2011/2012)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Młodzieżowa Hokejowa Liga 2011/2012
2011 2013
Sezon zasadniczy
Termin 6 września 2011 – 26 kwietnia 2021
Liczba drużyn 32
Liczba kolejek 60
Król strzelców Dienis Dawydow (Sieriebrianyje Lwy) - 39 goli[1]
Najskuteczniejszy zawodnik Artiom Gariejew (Tołpar Ufa) - 82 pkt.[2]
Mistrz regularny Omskije Jastrieby
Playoff
Król strzelców Artiom Tomilin (Kapitan) - 13 goli[3]
Najskuteczniejszy zawodnik Filipp Sawczenko (Awto) - 24 pkt.[4]
Mistrz MHL Omskije Jastrieby
Ostatnia aktualizacja informacji: 8 października 2020.

Sezon Młodzieżowej Hokejowej Ligi 2011/2012 – trzeci sezon juniorskich rozgrywek MHL rozgrywany na przełomie 2011 i 2012.

Uczestnicy

W porównaniu do poprzedniego sezonu MHL liczba uczestników wzrosła z 29 do 32. W rozgrywkach brały udział zespoły z pięciu państw: Rosji (27) oraz Białorusi (2), Łotwy (1), Kazachstanu (1) Słowacji (1). Z rozgrywek ubyła drużyna Krylja Sowietow. Ekipa Szeryf Twer została zastąpiona przez HK MWD Bałaszycha, a białoruska drużyna Minskija Zubry została zastąpiona przez Dynama-Szynnik Bobrujsk. Do sezonu zostały przyjęte zespoły: rosyjskie Mamonty Jugry Chanty-Mansyjsk[5], Kapitan Stupino, kazachski Snieżnyje Barsy, słowacki Tatranskí Vlci.

W strukturze podziału zachowano dotychczasowy układ dwóch konferencji i czterech dywizji. Po zwiększeniu liczby uczestników w każdej dywizji ulokowano po 8 drużyn.

Dywizja Drużyna Miasto Trener Klub nadrzędny (KHL / WHL / inne ligi)
Konferencja Zachód
Dywizja
Północny
Zachód
Ałmaz Czerepowiec Rosja Czerepowiec Siewierstal Czerepowiec
MHK Chimik Woskriesiensk Rosja Woskriesiensk Chimik Woskriesiensk
Dynama-Szynnik Bobrujsk Białoruś Bobrujsk Dinamo Mińsk
Junost' Mińsk Białoruś Mińsk Junost' Mińsk
HK Rīga Łotwa Ryga Dinamo Ryga
Sieriebrianyje Lwy Petersburg Rosja Petersburg
SKA-1946 Sankt Petersburg Rosja Petersburg SKA Sankt Petersburg
Tatranskí Vlci Słowacja Spišská Nová Ves HC Lev Poprad
Dywizja
Centrum
Amurskije Tigry Chabarowsk Rosja Chabarowsk Amur Chabarowsk
Mytiszczinskije Atłanty Rosja Mytiszczi Atłant Mytiszczi
Kapitan Stupino Rosja Stupino
Krasnaja Armija Moskwa Rosja Moskwa CSKA Moskwa
HK MWD Bałaszycha Rosja Bałaszycha
Russkije Witiazi Czechow Rosja Czechow Witiaź Czechow
MHK Spartak Moskwa Rosja Moskwa Spartak Moskwa
Snieżnyje Barsy Kazachstan Astana
Konferencja Wschód
Dywizja
Powołże
Bars Kazań Rosja Kazań Ak Bars Kazań
Biełyje Tigry Orenburg Rosja Orenburg HK Orienburżje
Czajka Niżny Nowogród Rosja Niżny Nowogród Torpedo Niżny Nowogród
Ładja Togliatti Rosja Togliatti Łada Togliatti
Łoko Jarosław Rosja Jarosław Łokomotiw Jarosław
Olimpija Kirowo-Czepieck Rosja Kirowo-Czepieck
Rieaktor Niżniekamsk Rosja Niżniekamsk Nieftiechimik Niżniekamsk
Tołpar Ufa Rosja Ufa Saławat Jułajew Ufa
Dywizja
Ural
Syberia
Awto Jekaterynburg Rosja Jekaterynburg Awtomobilist Jekaterynburg
Biełyje Miedwiedi Czelabińsk Rosja Czelabińsk Traktor Czelabińsk
Gazowik Tiumeń Rosja Tiumeń
Kuznieckije Miedwiedi Nowokuźnieck Rosja Nowokuźnieck Mietałłurg Nowokuźnieck
Mamonty Jugry Chanty-Mansyjsk Rosja Chanty-Mansyjsk Mietałłurg Nowokuźnieck
Omskie Jastrieby Rosja Omsk Awangard Omsk
Sibirskije Snajpiery Nowosybirsk Rosja Nowosybirsk Sibir Nowosybirsk
Stalnyje Lisy Magnitogorsk Rosja Magnitogorsk Mietałłurg Magnitogorsk

Sezon zasadniczy

Konferencja Zachód
Dywizja Północny Zachód
Lp. Drużyna M Z ZDK PDK P Bramki +/- Pkt
1 Rosja Ałmaz Czerepowiec 60 40 2 4 14 205-134 +71 128
2 Rosja MHK Chimik 60 31 6 9 14 177-142 +35 114
3 Rosja SKA-1946 Sankt Petersburg 60 29 4 10 17 177-145 +32 105
4 Łotwa HK Riga 60 23 9 3 25 153-141 +12 90
5 Białoruś Dynama-Szynnik Bobrujsk 60 22 7 5 26 148-154 -6 85
6 Rosja Sieriebrianyje Lwy Sankt Petersburg 60 20 9 3 28 180-193 -13 81
7 Białoruś Junost' Mińsk 60 17 4 9 30 145-208 -63 68
8 Słowacja Tatranskí Vlci 60 14 5 4 37 140-228 -88 56
Dywizja Centrum
Lp. Drużyna M Z ZDK PDK P Bramki +/- Pkt
1 Rosja | Mytiszczinskije Atłanty 60 30 9 6 15 209-158 +25 114
2 Rosja Krasnaja Armija Moskwa 60 29 9 5 17 230-156 +74 110
3 Rosja Amurskije Tigry Chabarowsk 60 27 8 5 20 184-158 +26 102
4 Rosja MHK Spartak Moskwa 60 27 8 3 22 161-146 +15 100
5 Kazachstan Snieżnyje Barsy Astana 60 2 11 6 23 135-132 +3 88
6 Rosja HK MWD Bałaszycha 60 19 7 11 23 157-167 -10 82
7 Rosja Russkije Witiazi Czechow 60 19 6 7 23 161-206 -45 76
8 Rosja Kapitan Stupino 60 16 6 9 29 162-200 -38 69
Konferencja Wschód
Dywizja Powołże
Lp. Drużyna M Z ZDK PDK P Bramki +/- Pkt
1 Rosja Bars Kazań 60 35 7 6 12 241-162 +79 125
2 Rosja Tołpar Ufa 60 33 7 3 17 218-160 +68 116
3 Rosja Łoko Jarosław 60 33 3 7 17 188-134 +54 112
4 Rosja Rieaktor Niżniekamsk 60 22 3 11 24 179-208 -29 83
5 Rosja Czajka Niżny Nowogród 60 23 3 7 27 151-182 -31 82
6 Rosja Biełyje Tigry Orenburg 60 20 1 3 36 158-228 -70 65
7 Rosja Olimpija Kirowo-Czepieck 60 15 2 4 39 153-269 -136 53
8 Rosja Ładja Togliatti 60 9 9 6 36 141-208 -67 51
Dywizja Ural-Syberia
Lp. Drużyna M Z ZDK PDK P Bramki +/- Pkt
1 Rosja Omskije Jastrieby 60 36 8 5 11 227-112 +115 129
2 Rosja Stalnyje Lisy Magnitogorsk 60 34 6 4 16 260-176 +84 118
3 Rosja Kuznieckije Miedwiedi Nowokuźnieck 60 28 11 6 15 218-164 +54 112
4 Rosja Mamonty Jugry Chanty-Mansyjsk 60 25 4 7 24 177-191 -14 90
5 Rosja Gazowik Tiumeń 60 20 10 8 22 164-172 -8 88
6 Rosja Biełyje Miedwiedi Czelabińsk 60 19 3 7 31 191-219 -28 70
7 Rosja Sibirskije Snajpiery Nowosybirsk 60 16 4 4 36 141-220 -79 60
8 Rosja Awto Jekaterynburg 60 13 5 9 33 170-218 -48 58

Legenda: Lp. – miejsce, M – mecze, Z – zwycięstwa, ZDK — zwycięstwa po dogrywce lub po rzutach karnych, PDK – porażki po dogrywce lub rzutach karnych, P – porażki, Bramki – gole strzelone i stracone, +/- – bilans bramkowy, Pkt – punkty,     = awans do play-off

Każda z drużyn ligowych rozegrała po 60 spotkań, a w dywizjach triumfowali[6].

  • Konferencja Zachód:
    • Dywizja Północny Zachód – Ałmaz Czerepowiec: 128 pkt.
    • Dywizja Centrum – Mytiszczinskije Atłanty: 114 pkt.
  • Konferencja Wschód:
    • Dywizja Powołże – Bars Kazań: 125 pkt.
    • Dywizja Ural-Syberia – Omskije Jastrieby: 129 pkt. (najlepsza drużyna całej ligi[7])

Faza play-off

Po zakończeniu sezonu zasadniczego 16 zespołów zapewniło sobie start w fazie play-off (po cztery pierwsze drużyny z każdej dywizji). Drużyna Omskije Jastrieby uzyskała najlepszy wynik punktowy z wszystkich zespołów w lidze, zdobywając 129 punktów w 60 spotkaniach. Tym samym drużyna ta została najwyżej rozstawioną drużyną w Konferencji Wschód. Kolejne miejsce rozstawione uzupełniły drużyny z coraz mniejszą liczbą zdobytych punktów. Pary ćwierćfinałowe konferencji ustalone zostały według pozycji na liście punktowej - w myśl zasady 1-8, 2-7, 3-6 i 4-5.

Faza play-off rozpoczęła się 15 marca 2011, a zakończyła 26 kwietnia 2012. W finale Omskije Jastrieby pokonały Krasnają Armiję Moskwa w meczach 4:1, zdobywając Puchar Charłamowa[8]. Nie rozegrano rywalizacji o trzecie miejsce, zaś brązowym medalistą sezonu został uznany zespół Stalnyje Lisy Magnitogorsk, który w sezonie zasadniczym miał większy dorobek punktowy od drugiego półfinalisty tj. drużyny Mytiszczinskije Atłanty[9].

  Ćwierćfinały Konferencji
(best of 5)
Półfinały Konferencji
(best of 5)
Finały Konferencji
(best of 5)
Finał Pucharu Charłamowa
(best of 7)
                                     
         
         


  Konferencja Wschodnia
   
    1U  Omskije Jastrieby 3  
  2U  Stalnyje Lisy 1  
   
   
     
         


  W  Omskije Jastrieby 4
  Z  Krasnaja Armija 1
       
         
 
   
  1C  Mytiszczinskije Atłanty 1
  2C  Krasnaja Armija 3  
   
    Konferencja Zachodnia
     
         

Faza play-out

W sezonie 2011/2012 został także rozegrana faza play-out, w ramach której drużyny, które nie zakwalifikowały się do play-off rozgrywały spotkania między sobą (łącznie każda z nich zagrała 72 spotkania w całym sezonie), a finalnie pierwsze miejsce w tym gronie zajęła białoruska ekipa Dynama-Szynnik Bobrujsk[10].

Nagrody i wyróżnienia

Zawodnicy miesięcy

W trakcie sezonu przyznawano nagrody indywidualne w trzech kategoriach odnośnie pozycji zawodników (bramkarz, obrońca, napastnik) za czas poszczególnych miesięcy[11][12][13].

Miesiąc Bramkarz Obrońca Napastnik
Wrzesień Rosja Igor Saprykin (Russkije Witiazi) Rosja Nikita Niestierow (Biełyje Miedwiedi) Rosja Daniił Apalkow (Stalnyje Lisy)
Październik Rosja Aleksandr Pimankin (Chimik) Rosja Wiktor Antipin (Stalnyje Lisy) Rosja Zachar Oszczinski (Olimpija)
Listopad Rosja Eduard Riejzwich (Omskije Jastrieby) Rosja Jegor Jakowlew (Łoko) Rosja Anton Andrijanow (Kapitan)
Styczeń Rosja Stiepan Rieszajew (Stalnyje Lisy) Rosja Nikita Niestierow (Biełyje Miedwiedi) Rosja Aleksandr Kadiejkin (Atłanty)
Luty Rosja Andriej Fiłonienko (Krasnaja Armija) Rosja Aleksiej Wasilewski (Tołpar) Rosja Dienis Dawydow (Sieriebrianyje Lwy)
1/8 finału Rosja Siergiej Kostienko (Kuznieckije Miedwiedi) Rosja Maksim Czełyszew (Amurskije Tigry) Rosja Dmitrij Kugryszew (Krasnaja Armija)
1/4 finału Rosja Eduard Riejzwich (Omskije Jastrieby) Rosja Aleksiej Marczenko (Krasnaja Armija) Rosja Nikita Gusiew (Krasnaja Armija)
1/2 finału Rosja Oleg Szylin (Omskije Jastrieby) Rosja Aleksiej Marczenko (Krasnaja Armija) Rosja Nikita Gusiew (Krasnaja Armija)
Finał Rosja Eduard Riejzwich (Omskije Jastrieby) Rosja Stanisław Kałasznikow (Omskije Jastrieby) Rosja Walentin Pjanow (Omskije Jastrieby)

Nagrody indywidualne

Po sezonie przyznano nagrody indywidualne, które otrzymali[14]:

Przypisy

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
MHL (2011/2012)
Listen to this article