Maurice Manificat - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Maurice Manificat.

Maurice Manificat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Maurice Manificat
Data i miejsce urodzenia 4 kwietnia 1986
Sallanches, Francja
Klub Douanes/Agy St. Sigismond
Wzrost 185 cm
Debiut w PŚ 16.12.2006, Clusaz
(64. miejsce – 30 km)
Pierwsze punkty w PŚ 16.02.2008, Liberec (24. miejsce – 11.4 km)
Pierwsze podium w PŚ 12.12.2009, Davos
(3. miejsce – 15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Francja
Igrzyska olimpijskie
brąz Soczi 2014 Sztafeta
brąz Pjongczang 2018 Sztafeta
brąz Pjongczang 2018 Sprint druż. s.dow.
Mistrzostwa świata
srebro Falun 2015 15 km s.dowolny
brąz Falun 2015 Sztafeta
brąz Seefeld 2019 Sztafeta
Mistrzostwa świata juniorów
brąz Rovaniemi 2005 sztafeta
Mistrzostwa świata młodzieżowców
złoto Praz de Lys 2009 15 km s.dowolny
brąz Malles Venosta 2008 30 km s.dowolny
Puchar Świata (klasyfikacja dystansów)
2. miejsce
2015/2016

Maurice Manificat (ur. 4 kwietnia 1986 w Sallanches) – francuski biegacz narciarski, brązowy medalista olimpijski, dwukrotny medalista mistrzostw świata, brązowy medalista mistrzostw świata juniorów i dwukrotny medalista mistrzostw świata młodzieżowców.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Maurice Manificat pojawił się 13 grudnia 2003 roku podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego we włoskiej miejscowości Formazza, gdzie w biegu na 10 km techniką klasyczną zajął 69. miejsce. W 2002 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Stryn, gdzie zajął między innymi 23. miejsce w biegu na 10 km stylem dowolnym i dwunaste w sztafecie. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Sollefteå był siódmy w biegu na 10 km stylem dowolnym, a wspólnie z kolegami zdobył brązowy medal w sztafecie. Startował także na mistrzostwach świata juniorów w Kranju w 2006 roku, zajmując dziesiąte miejsce w biegu na 10 km stylem dowolnym i ósme w sztafecie. Trzykrotnie startował na mistrzostw świata U-23, zdobywając przy tym dwa medale. Najpierw zajął trzecie miejsce na dystansie 30 km techniką dowolną podczas mistrzostw świata młodzieżowców w Malles Venosta w 2008 roku, a rok później zwyciężył w biegu na 15 km podczas mistrzostw świata młodzieżowców w Praz de Lys – Sommand. W Pucharze Świata zadebiutował 16 grudnia 2006 roku w francuskiej miejscowości La Clusaz, gdzie w biegu na 30 km techniką dowolną zajął 64. miejsce. Pierwsze punkty zdobył w 16 lutego 2008 roku w Libercu, zajmując 24. miejsce w biegu na 11,4 km stylem dowolnym. Pierwszy raz na podium zawodów PŚ znalazł się 12 grudnia 2009 roku w Davos, gdzie był trzeci w biegu na 15 km stylem dowolnym. Manificat jeszcze kilkakrotnie plasował się na podium odnosząc przy tym dwa zwycięstwa w biegu łączonym na 30 km: 6 marca 2010 roku w Lahti oraz 16 grudnia 2012 roku w Canmore. Najlepsze wyniki w klasyfikacji generalnej osiągnął w sezonie 2009/2010, który ukończył na piątym miejscu. W 2009 roku wystartował w biegu łączonym na 30 km podczas mistrzostw świata w Libercu, kończąc rywalizację na 47. pozycji. najlepszy wynik an imprezach tego cyklu osiągnął na mistrzostwach świata w Oslo w 2011 roku, gdzie był szósty w biegu na 15 km techniką klasyczną. Szóste miejsce zajął także w spricnie drużynowym podczas mistrzostw świata w Val di Fiemme w 2013 roku. Na igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku był szósty w biegu na 15 km techniką dowolną oraz czwarty w sztafecie.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
6. 15 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km stylem dowolnym 33:36,3 +50,8 Szwajcaria Dario Cologna
26. 20 lutego 2010 Kanada Vancouver 2x15 km bieg łączony 1:15:11,4 +2:46,8 Szwecja Marcus Hellner
4. 24 lutego 2010 Kanada Vancouver Sztafeta 4x10 km [1] 1:45:05,4 +20,9 Szwecja Szwecja
8. 9 lutego 2014 Rosja Soczi 2x15 km bieg łączony 1:08:15,4 +18,2 Szwajcaria Dario Cologna
3.
16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km [2] 1:28:42,0 +31,9  Szwecja
43. 23 lutego 2014 Rosja Soczi 50 km stylem dowolnym 1:46:55,2 +5:06,4 Rosja Aleksandr Legkow
5. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 30 km bieg łączony 1:16:20,0 +14,2 Norwegia Simen Hegstad Krüger
5. 16 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 +27,0 Szwajcaria Dario Cologna
3.
18 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4x10 km[3] 1:33:04,9 +36,9 Norwegia Norwegia
3.
21 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint drużynowy stylem dowolnym[4] 15:56,26 +2,02 Norwegia Norwegia

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
47. 22 lutego 2009 Czechy Liberec 2x15 km łączony 1:15:52,4 +4:24,2 Norwegia Petter Northug
22. 27 lutego 2011 Norwegia Oslo 2x15 km łączony 1:14:10,4 +30,8 Norwegia Petter Northug
6. 1 marca 2011 Norwegia Oslo 15 km stylem klasycznym 38:14,7 +48,8 Finlandia Matti Heikkinen
11. 4 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x10km[5] 1:40:10,2 +4:49,1  Norwegia
45. 6 marca 2011 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 2:08:09,0 +9.27,6 Norwegia Petter Northug
21. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 2x15 km łączony 1:13:09,3 +25,9 Szwajcaria Dario Cologna
6. 24 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint drużynowy stylem dowolnym [6] 21:30,9 +5,33  Rosja
18. 27 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 35:58,2 +2:12,1 Norwegia Petter Northug
9. 1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[7] 1:41:37,2 +55,6  Norwegia
24. 3 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 50 km stylem klasycznym 2:10:41,4 +2:59,7 Szwecja Johan Olsson
5. 21 lutego 2015 Szwecja Falun 30 km bieg łączony 1:16:25,9 +10,2 Rosja Maksim Wylegżanin
2.
25 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 35:01,6 +17,8 Szwecja Johan Olsson
3.
27 lutego 2015 Szwecja Falun Sztafeta 4x10 km[8] 1:34:18,5 +8,9  Norwegia
14. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02,1 +22,3 Norwegia Petter Northug
14. 25 lutego 2017 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:09:16,7 +46,7 Rosja Siergiej Ustiugow
23. 1 marca 2017 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 36:44,0 +2:19,4 Finlandia Iivo Niskanen
7. 3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[9] 1:37:20,1 +3:52,0 Norwegia Norwegia
9. 5 marca 2017 Finlandia Lahti 50 km stylem dowolnym 1:46:28,9 +13,4 Kanada Alex Harvey
25. 27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min +2:20,7 min Norwegia Martin Johnsrud Sundby
3.
1 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×10 km[10] 1:42:32,1 h +1:01,0 min  Norwegia
32. 3 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol 50 km stylem dowolnym 1:49:59,3 h +3:34,2 min Norwegia Hans Christer Holund

Mistrzostwa świata młodzieżowców

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
4. 15 marca 2007 Włochy Tarvisio 15 km stylem dowolnym 34:57,0 +55,6 Szwajcaria Dario Cologna
20. 17 marca 2007 Włochy Tarvisio 2x15 km łączony 1:21:50,4 +2:18,3 Szwajcaria Dario Cologna
6. 26 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 15 km stylem klasycznym 42:10,2 +1:20,0 Czechy Martin Jakš
3.
28 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 30 km stylem dowolnym 1:07:22,6 +2,6 Szwajcaria Dario Cologna
1.
29 stycznia 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 15 km stylem dowolnym 37:48,1 - -

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
23. 5 lutego 2004 Norwegia Stryn 10 km stylem dowolnym 24:19,2 +1:25,2 Niemcy Franz Göring
68. 7 lutego 2004 Norwegia Stryn Sprint stylem dowolnym ? - Szwecja Robin Bryntesson
12. 8 lutego 2004 Norwegia Stryn Sztafeta 4x10 km [11] 1:36:38,2 +14:04,2  Rosja
16. 21 marca 2005 Finlandia Rovaniemi 20 km łączony 52:04,7 +1:57,6 Norwegia Petter Northug
7. 25 marca 2005 Finlandia Rovaniemi 10 km stylem dowolnym 23:06,1 +59,9 Norwegia Petter Northug
3.
26 marca 2005 Finlandia Rovaniemi Sztafeta 4x10 km [12] 1:36:38,2 +2:26,5  Rosja
20. 1 lutego 2006 Słowenia Kranj 10 km stylem klasycznym 26:33,2 +2:33,9 Norwegia Petter Northug
10. 3 lutego 2006 Słowenia Kranj 20 km łączony 51:34,3 +58,0 Norwegia Petter Northug
8. 5 lutego 2006 Słowenia Kranj Sztafeta 4x5 km [13] 47:15,7 +1:37,6  Norwegia

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2006/2007 niesklasyfikowany
2007/2008 142.
2008/2009 55.
2009/2010 5.
2010/2011 13.
2011/2012 8.
2012/2013 26.
2013/2014 23.
2014/2015 17.
2015/2016 5.
2016/2017 13.
2017/2018 8.
2018/2019 24.
2019/2020 46.
2020/2021

Miejsca na podium w zawodach

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Miejsce Strata Zwycięzca
1. 12 grudnia 2009 Szwajcaria Davos 15 km stylem dowolnym 35:54,8 3. +15,9 Finlandia Matti Heikkinen
2. 6 marca 2010 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:11:44,2 1.
3. 21 marca 2010 Szwecja Falun Finał PŚ (40 km) 1:55:27,4 2. +3,4 Norwegia Petter Northug
4. 4 lutego 2011 Rosja Rybińsk 30 km bieg łączony 48:54,6 3. +3,0 Rosja Ilja Czernousow
5. 12 marca 2011 Finlandia Lahti 20 km bieg łączony 47:31,9 2. +0,6 Szwajcaria Dario Cologna
6. 11 grudnia 2011 Szwajcaria Davos 30 km stylem dowolnym 1:07:43,8 2. +51,4 Norwegia Petter Northug
7. 16 grudnia 2012 Kanada Canmore 30 km bieg łączony 1:17:47,3 1.
8. 14 grudnia 2013 Szwajcaria Davos 30 km stylem dowolnym 1:05:10,8 1.
9. 15 lutego 2015 Szwecja Östersund 15 km stylem dowolnym 32:46,0 2. +13,5 Norwegia Finn Hågen Krogh
10. 12 grudnia 2015 Szwajcaria Davos 30 km stylem dowolnym 1:06:27,9 2. +20,7 Norwegia Martin Johnsrud Sundby
11. 23 stycznia 2016 Czechy Nové Město na Moravě 15 km stylem dowolnym 34:04,9 1.
12. 13 lutego 2016 Szwecja Falun 10 km stylem klasycznym 25:14,6 3. +3,6 Rosja Maksim Wylegżanin
13. 10 grudnia 2017 Szwajcaria Davos 15 km stylem dowolnym 33:56,2 1.
14. 16 grudnia 2017 Włochy Toblach 15 km stylem dowolnym 29:58,8 2. +10,6 Norwegia Simen Hegstad Krüger
15. 16 grudnia 2018 Szwajcaria Davos 15 km stylem dowolnym 35:52,5 2. +0,9 Rosja Jewgienij Biełow
16. 26 stycznia 2019 Szwecja Ulricehamn 15 km stylem dowolnym 34:55,4 1.
17. 1-10 stycznia 2021 Szwajcaria/Włochy Tour de Ski 87 km 3:32:32,3 2. +3:23,9 Rosja Jewgienij Biełow

Miejsca na podium w etapach chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 26 listopada 2011 Finlandia Ruka Ruka Triple 10 km stylem dowolnym 21:49,1 +30,1 3. Norwegia Petter Northug
2. 29 grudnia 2011 Niemcy Oberhof Tour de Ski 3,75 km stylem dowolnym 7:58,3 +4,0 3. Norwegia Petter Northug
3. 8 stycznia 2012 Włochy Val di Fiemme/ Alpe Cermis Tour de Ski 9 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 30:38,2 +0,1 2. Rosja Aleksandr Legkow
4. 1 grudnia 2012 Finlandia Ruka Ruka Triple 10 km stylem dowolnym 21:52,8 +7,9 3. Rosja Aleksandr Legkow
5. 1 grudnia 2013 Finlandia Ruka Ruka Triple 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 36:00,7 +7,2 2. Stany Zjednoczone Noah Hoffman
6. 11 stycznia 2015 Włochy Val di Fiemme/ Alpe Cermis Tour de Ski 9 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 29:13,0 +2,1 2. Włochy Roland Clara
7. 8 stycznia 2016 Włochy Toblach Tour de Ski 10 km stylem dowolnym 22:07,8 +14,6 3. Norwegia Finn Hågen Krogh
8. 8 marca 2016 Kanada Canmore Ski Tour Kanada Sprint stylem klasycznym 2:46,33 +1,0 3. Włochy Federico Pellegrino
9. 12 marca 2016 Kanada Canmore Ski Tour Kanada 15 stylem klasycznym (bieg pościgowy) 45:54,6 1.
10. 6 stycznia 2017 Włochy Toblach Tour de Ski 10 km stylem dowolnym 21:47,9 +0,4 2. Rosja Siergiej Ustiugow
11. 7 stycznia 2017 Włochy Val di Fiemme/ Alpe Cermis Tour de Ski 9 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 29:20,0 1.
12. 26 listopada 2017 Finlandia Ruka Ruka Triple 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 34:50,9 1.
13. 7 stycznia 2018 Włochy Val di Fiemme/ Alpe Cermis Tour de Ski 9 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 28:36,4 +12,8 2. Norwegia Martin Johnsrud Sundby
14. 3 stycznia 2021 Szwajcaria Val Müstair Tour de Ski 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 32:11,1 +1:07,0 3. Rosja Aleksandr Bolszunow
15. 10 stycznia 2021 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 10 km stylem dowolnym (start masowy) 32:41,0 +15,2 3. Rosja Dienis Spicow

Miejsca w poszczególnych zawodach

Sezon 2006/2007
TdS
punkty
- - - - - 64 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2007/2008
TdS
punkty
- 61 - 59 - 43 - - - - - - - - - - - - - - 56 - 24 - - - - - - 44 39 7
Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
15 - 74 55 - - - - - - - - - - - - 11 31 - - - - - - 11 - - 35 27 25 14 17 120
Sezon 2009/2010
TdS
FPŚ punkty
35 - 47 - 3 - - 31 42 36 63 8 18 17 37 15 19 - - - - - - 1 - 14 - 23 6 11 2 580
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
17 78 28 13 19 - 16 55 28 17 25 30 28 40 14 28 22 17 - - - 3 43 49 - 2 - 22 6 10 5 488
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
17 58 3 17 8 - 2 63 4 57 3 16 8 11 13 31 6 35 2 7 - 37 20 - 29 20 38 - 12 27 - - 18 32 7 17 20 768
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
39 45 3 14 14 - 44 - 1 - - - - - - - - - - - 10 - 6 - - - - - - - - 302
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
66 17 2 4 44 1 - - 29 27 34 33 38 - - - - - - 42 - - - - - 19 28 28 287
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- 51 - - - - - - 8 - 9 27 19 15 13 35 2 15 - 6 - 27 - 2 - 71 - 20 363
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
33 9 15 5 5 2 - - 10 44 19 16 22 20 3 18 8 13 - 1 - - 43 3 12 34 6 33 12 36 13 3 8 13 1 4 1131
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
38 35 40 9 48 34 11 - 22 25 16 8 9 2 13 1 4 - 24 41 17 - - - 10 - - 29 18 14 11 584
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
46 19 1 8 24 5 - 1 2 6 36 22 14 10 25 2 11 - - - - 5 - 21 - 21 37 34 24 26 763
Sezon 2018/2019
LT
TdS
FPŚ punkty
- dns - - - - - - 2 74 14 53 44 21 26 20 21 - - - 1 - - 12 - - - 23 29 47 6 34 330
Sezon 2019/2020
RT
TdS
ST
punkty
34 58 13 34 25 - 5 - 28 59 35 25 13 32 46 26 - - - - - - 25 34 41 43 46 52 19 29 - - - 144
Sezon 2020/2021
RT
TdS
punkty
- - - - - 8 - 62 1 4 3 6 10 15 3 2 - - - - - 588
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Przypisy

  1. Skład drużyny: Jean-Marc Gaillard, Vincent Vittoz, Maurice Manificat, Emmanuel Jonnier
  2. Skład drużyny: Jean-Marc Gaillard, Maurice Manificat, Robin Duvillard, Ivan Perrillat Boiteux
  3. Skład drużyny: Jean-Marc Gaillard, Maurice Manificat, Clément Parisse, Adrien Backscheider
  4. Skład drużyny: Maurice Manificat, Richard Jouve
  5. Skład drużyny: Jean-Marc Gaillard, Maurice Manificat, Vincent Vittoz, Robin Duvillard
  6. Skład drużyny: Jean-Marc Gaillard, Maurice Manificat
  7. Skład drużyny: Mathias Wibault, Maurice Manificat, Robin Duvillard, Ivan Perrillat Boiteux,
  8. Skład drużyny: Jean-Marc Gaillard, Maurice Manificat, Robin Duvillard, Adrien Backscheider
  9. Skład drużyny: Jean-Marc Gaillard, Maurice Manificat, Robin Duvillard, Clément Parisse
  10. Skład drużyny: Adrien Backscheider, Maurice Manificat, Clément Parisse, Richard Jouve
  11. Skład drużyny: Cyril Miranda, Maurice Manificat, Jean-Baptiste Masson, Benoît-Gilles Dufourd
  12. Skład drużyny: Romain Vandel, Cyril Miranda, Maurice Manificat, Guilhem Alexandre
  13. Skład drużyny: Adrien Mougel, Yann Soubeyrand, Maurice Manificat, Guilhem Alexandre
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Maurice Manificat
Listen to this article