Medaliści igrzysk olimpijskich w piłce wodnej - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Medaliści igrzysk olimpijskich w piłce wodnej.

Medaliści igrzysk olimpijskich w piłce wodnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Reprezentacja Serbii na igrzyskach olimpijskich w 2016 roku
Reprezentacja Serbii na igrzyskach olimpijskich w 2016 roku
Brenda Villa – multimedalistka olimpijska w piłce wodnej
Brenda Villa – multimedalistka olimpijska w piłce wodnej

Medaliści igrzysk olimpijskich w piłce wodnej – lista zawodników, zawodniczek i reprezentacji, które przynajmniej raz stanęły na podium zawodów olimpijskich w piłce wodnej.

Piłka wodna zadebiutowała na II Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w 1900 roku w Paryżu. Od tego momentu piłka wodna była obecna na wszystkich igrzyskach. Na tych igrzyskach, jak i następnych w St. Louis, państwa były reprezentowane przez kluby pływackie lub sportowe. Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje wyniki obu turniejów za oficjalne, mimo kontrowersji związanych z turniejem w Stanach Zjednoczonych (nie dopuszczono do startu niemieckiej drużyny oraz nie zapewniono sportowcom bezpiecznych warunków rywalizacji, w wyniku czego czterech olimpijczyków, w przeciągu roku, zmarło na dur brzuszny)[1][2][3].

Od 1908, IV Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie w piłce wodnej występowały wyłącznie reprezentacje narodowe. Po stu latach od pierwszego rozegranego turnieju mężczyzn, w programie XXVII Letnich Igrzysk Olimpijskich (2000, Sydney) pojawił się turniej kobiet w piłce wodnej, który był kontynuowany na wszystkich następnych igrzyskach[4].

Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej wszech czasów zajmują Węgry z dorobkiem 9 złotych medali, 3 srebrnych i 3 brązowych. Są również reprezentacją, mającą największą liczbę wszystkich medali (15). Drugie w klasyfikacji są Włochy z 4 złotymi medalami, 3 srebrnymi i 3 brązowymi. Trzecia natomiast jest Wielka Brytania ze 4 złotymi medalami, wywalczonymi na początku XX wieku. W turnieju mężczyzn dwa razy jedno państwo sięgnęło po przynajmniej dwa medale na jednych igrzyskach (Francja – 1900, Paryż oraz Stany Zjednoczone – 1904, St. Louis), ze względu na charakter rozgrywanego turnieju (uczestniczyły wyłącznie kluby sportowe).Według obowiązujących przepisów, wedle których do udziału uprawnione są jedynie reprezentacje, ani w turnieju kobiet ani mężczyzn, taka sytuacja się nie powtórzy[4]. W 1900 na II Letnich Igrzyskach Olimpijskich przyznano brązowy medal obu zespołom, które przegrały swoje mecze półfinałowe[5].

Najbardziej utytułowanym piłkarzem wodnym w turniejach mężczyzn na igrzyskach olimpijskich jest Węgier Dezső Gyarmati, który zdobył 3 złote medale, 1 srebrny i 1 brązowy w latach 1948–1964. Jest również zdobywcą największej liczby, pięciu medali[4].

Najbardziej utytułowaną piłkarką wodną w turniejach kobiet na igrzyskach olimpijskich jest Amerykanka Kami Craig, która zdobyła 2 złote medale i 1 srebrny w latach 2008–2016. Dwie Amerykanki, Heather Petri i Brenda Villa, zdobyły największą liczbę medali (4 medale – 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy), w latach 2000–2012[6].

Lista nie uwzględnia zawodniczek i zawodników, którzy znaleźli się w kadrze, ale nie wstąpili w żadnym meczu. Nie uwzględnia również zawodników odnośnie, których są wątpliwości, czy wystartowali w zawodach. Dotyczy to zawodników brytyjskiego Osborne Swimming Club, których pierwotnie przedstawiano jako zdobywców medali: Johna Derbyshire'a, Williama Listera, Arthura Robertsona, Erica Robinsona i George Wilkinson. Lister na pewno zmarł na tyfus podczas II wojny burskiej. Wilkinson grał w innym meczu w Walsall podczas turnieju olimpijskiego, a Robinson i Derbyshire grali w Manchesterze dwa dni po meczu finałowym. Nie ma żadnych dowodów, że Robertson został wybrany do kadry olimpijskiej[7].

Medaliści chronologicznie

Mężczyźni

W poniższej tabeli przedstawiono wszystkich medalistów igrzysk olimpijskich w piłce wodnej w latach 1900–2016.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz Źr.
1900, Paryż Wielka Brytania Wielka Brytania[a]
Thomas Coe
Robert Crawshaw
William Henry
John Arthur Jarvis
[b]
Peter Kemp
[c]
Victor Lindberg
[d]
Frederick Stapleton
Belgia Belgia[e]
Henri Cohen
Jean De Backer
Victor De Behr
Fernand Feyaerts
Oscar Grégoire
Albert Michant
Georges Romas
Guillaume Séron
Victor Sonnemans
A. R. Upton
Francja Francja[f]
Thomas Burgess[g]
Jules Clévenot
Alphonse Decuyper
Louis Laufray
Henri Peslier
Auguste Pesloy
Paul Vasseur
[7]
Francja Francja[h]
Auguste Camelin
Eugène Coulon
Fardel
Antoine Fiolet
Pierre Gellé
Louis Marc
Louis Martin
[i]
Désiré Mérchez
[j]
1904, St. Louis Stany Zjednoczone USA[k]
David Bratton
Leo Goodwin
[l]
Louis Handley
[m]
David Hesser
Joseph Ruddy
[n]
James Steen
George Van Cleaf
Stany Zjednoczone USA[o]
Rex Beach
David Hammond
[p]
Charles Healy
Frank Kehoe
[q]
Jerome Steever
Edwin Swatek
William Tuttle
[r]
Stany Zjednoczone USA[s]
Gwynne Evans[t]
Augustus Goessling
John Meyers
William Orthwein
[u]
Amedee Reyburn
[v]
Frank Schreiner
Manfred Toeppen
[5]
1908, Londyn Wielka Brytania Wielka Brytania
George Cornet
Charles Forsyth
George Nevinson
Paul Radmilovic
[w]
Charles Smith
Thomas Thould
George Wilkinson
Belgia Belgia
Victor Boin[x]
Herman Donners
Fernand Feyaerts
Oscar Grégoire
Herman Meyboom
Albert Michant
Joseph Pletinckx
Szwecja Szwecja
Robert Andersson
Erik Bergvall
Pontus Hanson
[y]
Harald Julin
[z]
Torsten Kumfeldt
Axel Runström
Gunnar Wennerström
[27]
1912, Sztokholm Wielka Brytania Wielka Brytania
Isaac Bentham
Charles Bugbee
George Cornet
Arthur Hill
Paul Radmilovic
[w]
Charles Smith
George Wilkinson
Szwecja Szwecja
Robert Andersson
Vilhelm Andersson
Erik Bergqvist
Pontus Hanson
[y]
Max Gumpel
Harald Julin
[z]
Torsten Kumfeldt
Belgia Belgia
Victor Boin[x]
Félicien Courbet
Herman Donners
Albert Durant
Oscar Grégoire
Jean Hoffman
Herman Meyboom
Pierre Nijs
Joseph Pletinckx
[28]
1920, Antwerpia Wielka Brytania Wielka Brytania
Charles Bugbee
William Dean
Chris Jones
William Peacock
Noel Purcell
Paul Radmilovic
[w]
Charles Smith
Belgia Belgia
René Bauwens
Gérard Blitz
[aa]
Maurice Blitz
Pierre Dewin
Albert Durant
Paul Gailly
Pierre Nijs
Joseph Pletinckx
Szwecja Szwecja
Erik Andersson
Robert Andersson
Vilhelm Andersson
Nils Backlund
Erik Bergqvist
Max Gumpel
Pontus Hanson
[y]
Harald Julin
[z]
Torsten Kumfeldt
Theodor Nauman
[30]
1924, Paryż Francja Francja
Albert Deborgies
Noël Delberghe
Robert Desmettre
Paul Dujardin
Albert Mayaud
Henri Padou
Georges Rigal
Belgia Belgia
Gérard Blitz[aa]
Maurice Blitz
Joseph Cludts
Joseph De Combe
[ab]
Pierre Dewin
Albert Durant
Georges Fleurix
Paul Gailly
Joseph Pletinckx
Jules Thiry
Jean-Pierre Vermetten
Stany Zjednoczone USA
Arthur Austin
Oliver Horn
Frederick Lauer
George Mitchell
John Norton
James O'Connor
[ac]
George Schroth
Herbert Vollmer
Johnny Weissmuller
[ad]
[34]
1928, Amsterdam Republika Weimarska
Max Amann
Karl Bähre
Emil Benecke
Johann Blank
Otto Cordes
Fritz Gunst
Erich Rademacher
[ae]
Joachim Rademacher
Węgry
István Barta
Olivér Halassy
Márton Homonnai
Sándor Ivády
Alajos Keserű
Ferenc Keserű
József Vértesy
Francja Francja
Émile Bulteel
Henri Cuvelier
Paul Dujardin
Jules Keignaert
Henri Padou
Ernest Rogez
Albert Thévenon
Achille Tribouillet
Albert Vandeplancke
[36]
1932, Los Angeles Węgry
István Barta
György Bródy
Olivér Halassy
Márton Homonnai
Sándor Ivády
Alajos Keserű
Ferenc Keserű
János Németh
Miklós Sárkány
József Vértesy
Republika Weimarska
Emil Benecke
Otto Cordes
Hans Eckstein
Fritz Gunst
Erich Rademacher
[ae]
Joachim Rademacher
Hans Schulze
Heiko Schwartz
Stany Zjednoczone USA
Austin Clapp[af]
Philip Daubenspeck
Charles Finn
Harold McCallister
James O'Connor
[ac]
Calvert Strong
Herbert Wildman
[38]
1936, Berlin Węgry
Mihály Bozsi
Jenő Brandi
György Bródy
Olivér Halassy
Kálmán Hazai
Márton Homonnai
György Kutasi
István Molnár
János Németh
Miklós Sárkány
Sándor Tarics
III Rzesza III Rzesza
Bernhard Baier
Fritz Gunst
Josef Hauser
Alfred Kienzle
Paul Klingenburg
Heinrich Krug
Hans Schneider
Hans Schulze
Gustav Schürger
Helmuth Schwenn
Fritz Stolze
Belgia Belgia
Gérard Blitz[aa]
Albert Casteleyns
Pierre Coppieters
Joseph De Combe
[ab]
Henri De Pauw
Henri Disy
Fernand Isselé
Edmond Michiels
Henri Stoelen
[39]
1948, Londyn Włochy Włochy
Ermenegildo Arena
Emilio Bulgarelli
Pasquale Buonocore
Aldo Ghira
Mario Majoni
Geminio Ognio
Gianfranco Pandolfini
Tullio Pandolfini
Cesare Rubini
Węgry
Jenő Brandi
Oszkár Csuvik
Dezső Fábián
Dezső Gyarmati
Endre Győrfi
Miklós Holop
László Jeney
Dezső Lemhényi
Pál Pók
Károly Szittya
István Szívós
Holandia Holandia
Cor Braasem
Ruud van Feggelen
Hennie Keetelaar
Nijs Korevaar
Joop Rohner
Albert Ruimschotel
Piet Salomons
Frits Smol
Hans Stam
[40]
1952, Helsinki Węgry
Róbert Antal
Antal Bolvári
Dezső Fábián
Dezső Gyarmati
István Hasznos
László Jeney
György Kárpáti
Dezső Lemhényi
Kálmán Markovits
Miklós Martin
Károly Szittya
István Szívós
György Vízvári
Jugosławia
Veljko Bakašun
Marko Brajnović
Vladimir Ivković
Zdravko Ježić
Zdravko-Ćiro Kovačić
Ivo Kurtini
Lovro Radonić
Ivo Štakula
Boško Vuksanović
Włochy Włochy
Ermenegildo Arena
Lucio Ceccarini
Renato De Sanzuane
Raffaello Gambino
Salvatore Gionta
Maurizio Mannelli
Geminio Ognio
Carlo Peretti
Vincenzo Polito
Cesare Rubini
Renato Traiola
[41]
1956, Melbourne Węgry
Antal Bolvári
Ottó Boros
Dezső Gyarmati
István Hevesi
László Jeney
Tivadar Kanizsa
György Kárpáti
Kálmán Markovits
Mihály Mayer
István Szívós
Ervin Zádor
Jugosławia
Ivo Cipci
Tomislav Franjković
Vladimir Ivković
Zdravko Ježić
Hrvoje Kačić
Zdravko-Ćiro Kovačić
Lovro Radonić
Marijan Žužej
ZSRR
Wiktor Agiejew
Piotr Breus
Boris Gojchman
Nodar Gwakarija
Wiaczesław Kuriennoj
Boris Markarow
Petre Mszwenieradze
Walentin Prokopow
Michaił Ryżak
Jurij Szlapin
[42]
1960, Rzym Włochy Włochy
Amedeo Ambron
Danio Bardi
Giuseppe D'Altrui
Salvatore Gionta
Giancarlo Guerrini
Franco Lavoratori
Gianni Lonzi
Luigi Mannelli
Rosario Parmegiani
Eraldo Pizzo
Dante Rossi
Brunello Spinelli
ZSRR
Wiktor Agiejew
Giwi Czikwanaia
Leri Gogoladze
Boris Gojchman
Jurij Grigorowski
Anatolij Kartaszow
Wiaczesław Kuriennoj
Petre Mszwenieradze
Władimir Nowikow
Jewgienij Salcyn
Władimir Siemionow
Węgry
András Bodnár
Ottó Boros
Zoltán Dömötör
László Felkai
Dezső Gyarmati
István Hevesi
László Jeney
Tivadar Kanizsa
András Katona
György Kárpáti
János Konrád
Kálmán Markovits
Mihály Mayer
Péter Rusorán
[43]
1964, Tokio Węgry
Miklós Ambrus
András Bodnár
Ottó Boros
Zoltán Dömötör
László Felkai
Dezső Gyarmati
Tivadar Kanizsa
György Kárpáti
János Konrád
Mihály Mayer
Dénes Pócsik
Péter Rusorán
Jugosławia
Ozren Bonačić
Zoran Janković
Milan Muškatirović
Ante Nardelli
Frane Nonković
Vinko Rosić
Mirko Sandić
Božidar Stanišić
Karlo Stipanić
Zlatko Šimenc
Ivo Trumbić
ZSRR
Wiktor Agiejew
Zienon Bortkiewicz
Igor Grabowski
Boris Griszyn
Eduard Jegorow
Nikołaj Kałasznikow
Nikołaj Kuzniecow
Władimir Kuzniecow
Leonid Osipow
Boris Popow
Władimir Siemionow
[44]
1968, Meksyk Jugosławia
Ozren Bonačić
Dejan Dabović
Zdravko Hebel
Zoran Janković
Ronald Lopatni
Uroš Marović
Đorđe Perišić
Miroslav Poljak
Mirko Sandić
Karlo Stipanić
Ivo Trumbić
ZSRR
Ołeksij Barkałow
Oleg Bowin
Giwi Czikwanaia
Aleksandr Dołguszyn
Jurij Grigorowski
Boris Griszyn
Wadim Gulajew
Leonid Osipow
Władimir Siemionow
Wiaczesław Skok
Aleksandr Szydłowski
Węgry
András Bodnár
Zoltán Dömötör
László Felkai
Ferenc Konrád
János Konrád
Mihály Mayer
Endre Molnár
Dénes Pócsik
László Sárosi
János Steinmetz
István Szívós
[45]
1972, Monachium ZSRR
Anatolij Akimow
Ołeksij Barkałow
Aleksandr Dołguszyn
Aleksandr Driewal
Wadim Gulajew
Aleksandr Kabanow
Nikołaj Mielnikow
Leonid Osipow
Wiaczesław Sobczenko
Aleksandr Szydłowski
Władimir Żmudski
Węgry
András Bodnár
Tibor Cservenyák
Tamás Faragó
István Görgényi
Zoltán Kásás
Ferenc Konrád
István Magas
Endre Molnár
Dénes Pócsik
László Sárosi
István Szívós
Stany Zjednoczone USA
Peter Asch
Steven Barnett
Bruce Bradley
Stanley Cole
James Ferguson
Eric Lindroth
John Parker
Gary Sheerer
James Slatton
Russell Webb
Barry Weitzenberg
[46]
1976, Montreal Węgry
Gábor Csapó
Tibor Cservenyák
Tamás Faragó
György Gerendás
György Horkai
Endre Molnár
György Kenéz
Ferenc Konrád
László Sárosi
Attila Sudár
István Szívós
Włochy Włochy
Alberto Alberani Samaritani
Silvio Baracchini
Luigi Castagnola
Vincenzo D'Angelo
Gianni De Magistris
Riccardo De Magistris
Marcello Del Duca
Alessandro Ghibellini
Sante Marsili
Umberto Panerai
Roldano Simeoni
Holandia Holandia
Ton Buunk
Andy Hoepelman
Evert Kroon
Nico Landeweerd
Hans Smits
Gijze Stroboer
Rik Toonen
Jan Evert Veer
Hans van Zeeland
Piet de Zwarte
[47]
1980, Moskwa ZSRR
Władimir Akimow
Ołeksij Barkałow
Jewgienij Griszyn
Michaił Iwanow
Aleksandr Kabanow
Siergiej Kotienko
Giorgi Mszwenieradze
Mait Riisman
Wiaczesław Sobczenko
Erkin Szagajew
Jewgienij Szaronow
Jugosławia
Milivoj Bebić
Zoran Gopčević
Boško Lozica
Predrag Manojlović
Zoran Mustur
Milorad Krivokapić
Damir Polić
Ratko Rudić
Zoran Roje
Slobodan Trifunović
Luka Vezilić
Węgry
Gábor Csapó
Tamás Faragó
György Gerendás
Károly Hauszler
György Horkai
István Kiss
László Kuncz
Endre Molnár
Attila Sudár
István Szívós
István Udvardi
[48]
1984, Los Angeles Jugosławia
Dragan Andrić
Milivoj Bebić
Perica Bukić
Veselin Đuho
Milorad Krivokapić
Deni Lušić
Igor Milanović
Tomislav Paškvalin
Zoran Petrović
Andrija Popović
Zoran Roje
Goran Sukno
Božo Vuletić
Stany Zjednoczone USA
Douglas Burke
George Peter Campbell
Jody Campbell
Christopher Taylor Dorst
Gary Figueroa
Andrew McDonald
Kevin Robertson
Terry Schroeder
Tim Shaw
[ag]
John Siman
Jon Svendsen
Joseph Vargas
Craig Wilson
RFN
Armando Fernández
Roland Freund
Rainer Hoppe
Thomas Huber
Thomas Loebb
Werner Obschernikat
Rainer Osselmann
Frank Otto
Peter Röhle
Jürgen Schröder
Hagen Stamm
Dirk Theismann
[50]
1988, Seul Jugosławia
Dragan Andrić
Mislav Bezmalinović
Perica Bukić
Veselin Đuho
Igor Gočanin
Deni Lušić
Igor Milanović
Tomislav Paškvalin
Renco Posinković
Goran Rađenović
Dubravko Šimenc
Aleksandar Šoštar
Mirko Vičević
Stany Zjednoczone USA
James Bergeson
Gregory Boyer
George Peter Campbell
Jeff Campbell
Jody Campbell
Christopher Duplanty
Michael Scott Evans
Douglas Burns Kimbell
Craig Klass
Alan Mouchawar
Kevin Robertson
Terry Schroeder
Craig Wilson
ZSRR
Dmitrij Apanasienko
Wiktor Berendiuha
Micheil Giorgadze
Jewgienij Griszyn
Michaił Iwanow
Aleksandr Kołotow
Siergiej Kotienko
Serghei Marcoci
Nurłan Miendygalijew
Giorgi Mszwenieradze
Siergiej Naumow
Mykoła Smyrnow
Jewgienij Szaronow
[51]
1992, Barcelona Włochy Włochy
Francesco Attolico
Alessandro Bovo
Paolo Caldarella
Sandro Campagna
Marco D'Altrui
Massimiliano Ferretti
Mario Fiorillo
Ferdinando Gandolfi
Amedeo Pomilio
Franco Porzio
Giuseppe Porzio
Carlo Silipo
Hiszpania Hiszpania
Daniel Ballart
Manuel Estiarte
Pedro García
Salvador Gómez
Marco Antonio González
Rubén Michavila
Miki Oca
Sergi Pedrerol
Josep Picó
Jesús Miguel Rollán
Ricardo Sánchez
Jordi Sans
Wspólna reprezentacja
Dmitrij Apanasienko
Andriej Biełofastow
Aleksandr Czigir
Dmitrij Gorszkow
Władimir Karabutow
Aleksandr Kołotow
Nikołaj Kozłow
Andrij Kowałenko
Serghei Marcoci
Siergiej Naumow
Aleksandr Ogorodnikow
Jewgienij Szaronow
Aleksiej Wdowin
[52]
1996, Atlanta Hiszpania Hiszpania
José María Abarca
Daniel Ballart
Manuel Estiarte
Pedro García
Salvador Gómez
Iván Moro
Miki Oca
Jordi Payá
Sergi Pedrerol
Jesús Miguel Rollán
Jordi Sans
Carles Sanz
Chorwacja Chorwacja
Perica Bukić
Damir Glavan
Igor Hinić
Vjekoslav Kobešćak
Joško Kreković
Ognjen Kržić
Dubravko Šimenc
Siniša Školneković
Ratko Štritof
Tino Vegar
Renato Vrbičić
Zdeslav Vrdoljak
Włochy Włochy
Alberto Angelini
Francesco Attolico
Fabio Bencivenga
Alessandro Bovo
Alessandro Calcaterra
Roberto Calcaterra
Marco Gerini
Alberto Ghibellini
Luca Giustolisi
Amedeo Pomilio
Francesco Postiglione
Carlo Silipo
Leonardo Sottani
[53]
2000, Sydney Węgry Węgry
Tibor Benedek
Péter Biros
Rajmund Fodor
Tamás Kásás
Gergely Kiss
Zoltán Kósz
Tamás Märcz
Tamás Molnár
Barnabás Steinmetz
Zoltán Szécsi
Bulcsú Székely
Zsolt Varga
Attila Vári
Rosja Rosja
Roman Bałaszow
Riewaz Czomachidzie
Dmitrij Dugin
Siergiej Garbuzow
Dmitrij Gorszkow
Jurij Jacew
Aleksandr Jeryszow
Nikołaj Kozłow
Nikołaj Maksimow
Dmitrij Stratan
Marat Zakirow
Irek Zinurow
Jugosławia
Aleksandar Ćirić
Danilo Ikodinović
Viktor Jelenić
Nikola Kuljača
Dejan Savić
Aleksandar Šapić
Aleksandar Šoštar
Petar Trbojević
Veljko Uskoković
Jugoslav Vasović
Vladimir Vujasinović
Nenad Vukanić
Predrag Zimonjić
[54]
2004, Ateny Węgry Węgry
Tibor Benedek
Péter Biros
Rajmund Fodor
István Gergely
Tamás Kásás
Gergely Kiss
Norbert Madaras
Tamás Molnár
Ádám Steinmetz
Barnabás Steinmetz
Zoltán Szécsi
Tamás Varga
Attila Vári
Serbia i Czarnogóra Serbia i Czarnogóra
Aleksandar Ćirić
Vladimir Gojković
Danilo Ikodinović
Viktor Jelenić
Predrag Jokić
Slobodan Nikić
Aleksandar Šapić
Dejan Savić
Denis Šefik
Petar Trbojević
Vanja Udovičić
Vladimir Vujasinović
Rosja Rosja
Roman Bałaszow
Riewaz Czomachidzie
Aleksandr Fiodorow
Siergiej Garbuzow
Dmitrij Gorszkow
Aleksandr Jeryszow
Witalij Jurczik
Nikołaj Kozłow
Nikołaj Maksimow
Andriej Riekieczinski
Dmitrij Stratan
Marat Zakirow
Irek Zinurow
[55]
2008, Pekin Węgry Węgry
Tibor Benedek
Péter Biros
István Gergely
Norbert Hosnyánszky
Tamás Kásás
Gábor Kis
Gergely Kiss
Norbert Madaras
Tamás Molnár
Zoltán Szécsi
Dániel Varga
Dénes Varga
Tamás Varga
Stany Zjednoczone USA
Tony Azevedo
Ryan Bailey
Layne Beaubien
Brandon Brooks
Peter Hudnut
Tim Hutten
J. W. Krumpholz
Rick Merlo
Merrill Moses
Jeff Powers
Jesse Smith
Peter Varellas
Adam Wright
Serbia Serbia
Aleksandar Ćirić
Filip Filipović
Živko Gocić
Branko Peković
Duško Pijetlović
Andrija Prlainović
Nikola Rađen
Dejan Savić
Slobodan Soro
Aleksandar Šapić
Denis Šefik
Vanja Udovičić
Vladimir Vujasinović
[56]
2012, Londyn Chorwacja Chorwacja
Samir Barać
Miho Bošković
Ivan Buljubašić
Damir Burić
Andro Bušlje
Nikša Dobud
Igor Hinić
Maro Joković
Petar Muslim
Paulo Obradović
Josip Pavić
Sandro Sukno
Frano Vićan
Włochy Włochy
Matteo Aicardi
Maurizio Felugo
Pietro Figlioli
Deni Fiorentini
Valentino Gallo
Massimo Giacoppo
Alex Giorgetti
Niccolò Gitto
Giacomo Pastorino
Amaurys Pérez
Danijel Premuš
Christian Presciutti
Stefano Tempesti
Serbia Serbia
Milan Aleksić
Filip Filipović
Živko Gocić
Dušan Mandić
Stefan Mitrović
Slobodan Nikić
Duško Pijetlović
Gojko Pijetlović
Andrija Prlainović
Nikola Rađen
Slobodan Soro
Aleksa Šaponjić
Vanja Udovičić
[57]
2016, Rio de Janeiro Serbia Serbia
Milan Aleksić
Miloš Ćuk
Filip Filipović
Živko Gocić
Nikola Jakšić
Dušan Mandić
Branislav Mitrović
Stefan Mitrović
Slobodan Nikić
Duško Pijetlović
Gojko Pijetlović
Andrija Prlainović
Sava Ranđelović
Chorwacja Chorwacja
Marko Bijač
Luka Bukić
Damir Burić
Andro Bušlje
Xavier García
Maro Joković
Ivan Krapić
Luka Lončar
Marko Macan
Josip Pavić
Antonio Petković
Sandro Sukno
Anđelo Šetka
Włochy Włochy
Matteo Aicardi
Michaël Bodegas
Marco Del Lungo
Francesco Di Fulvio
Pietro Figlioli
Andrea Fondelli
Valentino Gallo
Niccolò Gitto
Alessandro Nora
Christian Presciutti
Nicholas Presciutti
Stefano Tempesti
Alessandro Velotto
[58]

Kobiety

W poniższej tabeli przedstawiono wszystkie medalistki igrzysk olimpijskich w piłce wodnej w latach 2000–2016.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz Źr.
2000, Sydney Australia Australia
Naomi Castle
Joanne Fox
Bridgette Gusterson
Simone Hankin
Yvette Higgins
Kate Hooper
Bronwyn Smith
Gail Miller
Melissa Mills
Debbie Watson
Liz Weekes
Danielle Woodhouse
Taryn Woods
Stany Zjednoczone USA
Robin Beauregard
Ellen Estes
Courtney Johnson
Ericka Lorenz
Heather Moody
Maureen O’Toole
Bernice Orwig
Nicolle Payne
Heather Petri
Kathy Sheehy
Coralie Simmons
Julie Swail
Brenda Villa
Rosja Rosja
Marina Akobija
Jekatierina Anikiejewa
Sofja Konuch
Marija Korolowa
Natalja Kutuzowa
Swietłana Kuzina
Julija Pietrowa
Tatjana Pietrowa
Galina Rytowa
Jelena Smurowa
Jelena Tokun
Irina Tołkunowa
Jekatierina Wasiljewa
[59]
2004, Ateny Włochy Włochy
Carmela Allucci
Alexandra Araujo
Silvia Bosurgi
Francesca Conti
Tania Di Mario
Elena Gigli
Melania Grego
Giusi Malato
Martina Miceli
Maddalena Musumeci
Cinzia Ragusa
Noémi Tóth
Emanuela Zanchi
Grecja Grecja
Dimitra Asilian
Jeorjia Elinaki
Ekaterini Ikonomopulu
Eftichia Karajani
Angeliki Karapataki
Stawrula Kozomboli
Jeorjia Lara
Kiriaki Liosi
Andiopi Melidoni
Andonia Moraiti
Ewangelia Moraitidu
Anti Milonaki
Andijoni Rumbesi
Stany Zjednoczone USA
Robin Beauregard
Margie Dingeldein
Ellen Estes
Jacqueline Frank
Natalie Golda
Ericka Lorenz
Heather Moody
Thalia Munro
Heather Petri
Kelly Rulon
Amber Stachowski
Brenda Villa
[60]
2008, Pekin Holandia Holandia
Iefke van Belkum
Gillian van den Berg
Daniëlle de Bruijn
Mieke Cabout
Rianne Guichelaar
Biurakn Hakhverdian
Marieke van den Ham
Noeki Klein
Simone Koot
Ilse van der Meijden
Alette Sijbring
Yasemin Smit
Stany Zjednoczone USA
Elizabeth Armstrong
Patty Cardenas
Kami Craig
Natalie Golda
Alison Gregorka
Brittany Hayes
Jaime Hipp
Heather Petri
Jessica Steffens
Moriah Van Norman
Brenda Villa
Lauren Wenger
Elsie Windes
Australia Australia
Gemma Beadsworth
Nikita Cuffe
Suzie Fraser
Taniele Gofers
Kate Gynther
Amy Hetzel
Bronwen Knox
Emma Knox
Alicia McCormack
Melissa Rippon
Rebecca Rippon
Jenna Santoromito
Mia Santoromito
[61]
2012, Londyn Stany Zjednoczone USA
Elizabeth Armstrong
Kami Craig
Annika Dries
Courtney Mathewson
Heather Petri
Kelly Rulon
Melissa Seidemann
Jessica Steffens
Maggie Steffens
Brenda Villa
Lauren Wenger
Elsie Windes
Hiszpania Hiszpania
Marta Bach
Andrea Blas
Anna Espar
Laura Ester
Maica García
Laura López
Ona Meseguer
Lorena Miranda
Matilde Ortiz
Jennifer Pareja
Pilar Peña
Roser Tarragó
Australia Australia
Victoria Brown
Gemma Beadsworth
Kate Gynther
Bronwen Knox
Holly Lincoln-Smith
Alicia McCormack
Jane Moran
Glencora Ralph-McGhie
Melissa Rippon
Sophie Smith
Ashleigh Southern
Rowie Webster
Nicola Zagame
[62]
2016, Rio de Janeiro Stany Zjednoczone USA
KK Clark
Kami Craig
Rachel Fattal
Aria Fischer
Makenzie Fischer
Kaleigh Gilchrist
Sami Hill
Ashleigh Johnson
Courtney Mathewson
Madeline Musselman
Kiley Neushul
Melissa Seidemann
Maggie Steffens
Włochy Włochy
Rosaria Aiello
Roberta Bianconi
Aleksandra Cotti
Tania Di Mario
Giulia Emmolo
Teresa Frassinetti
Arianna Garibotti
Giulia Gorlero
Francesca Pomeri
Elisa Queirolo
Federica Radicchi
Chiara Tabani
Laura Teani
Rosja Rosja
Marija Borisowa
Nadieżda Fiedotowa
Anna Griniowa
Olga Gorbunowa
Jewgienija Iwanowa
Elwina Karimowa
Anna Karnauch
Jekatierina Lisunowa
Jekatierina Prokofjewa
Anastasija Simanowicz
Jewgienija Sobolewa
Anna Timofiejewa
Anna Ustiuchina
[63]

Turniej nieoficjalny (pokazowy)

W 1920 roku podczas igrzysk olimpijskich rozegrany zostały nieoficjalny mecz pokazowy w piłce wodnej kobiet, który nie był zaliczany do klasyfikacji medalowej. Mecz między sobą rozegrały zawodniczki Hollandsche Dames Zwemclub. Sotkanie zakończyło się remisem.

Rok i miejsce Ex aequo Źr.
1920, Antwerpia Holandia Hollandsche Dames Zwemclub I
Rie Beisenherz
Anna Helweg
Truus Klapwijk
Knuyt
van Laar
T. Nijland
Wijninck
Holandia Hollandsche Dames Zwemclub II
Ada Bolten
Duykers
Evelein
Hoogakker
T. Nyland
C. van Stok
Reinoudje van Tol
[64]

Klasyfikacje medalowe

Klasyfikacja zawodników

W poniższym zestawieniu ujęto klasyfikację zawodników, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal olimpijski w piłce wodnej. W przypadku, gdy dany zawodnik zdobywał medale dla dwóch lub więcej krajów, podano wszystkie państwa, w barwach których startował. W przypadku, gdy dwóch lub więcej zawodników zdobyło tę samą liczbę medali wszystkich kolorów, wzięto pod uwagę najpierw kolejność chronologiczną, a następnie porządek alfabetyczny[ah].