Medaliści mistrzostw Europy w biathlonie - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Medaliści mistrzostw Europy w biathlonie.

Medaliści mistrzostw Europy w biathlonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mistrzostwa Europy w biathlonie po raz pierwszy zostały rozegrane w 1994 w fińskim Kontiolahti. Rozegrano wówczas trzy konkurencje: bieg indywidualny, sprint oraz bieg sztafetowy. Wszystkie konkurencje zostały rozegrane dla mężczyzn i kobiet seniorów oraz juniorów. W 1998 po raz pierwszy rozegrano bieg pościgowy, który na stałe wszedł do programu mistrzostw w 2000 roku.

Medaliści mistrzostw Europy w biathlonie

Kobiety

Seniorki

Bieg indywidualny (15 km)

Początek w 1994.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1994 Finlandia Kontiolahti Polska Halina Pitoń Słowacja Martina Jasiková Rosja Irina Migielszina
1995 Francja Le Grand-Bornand Białoruś Swiatłana Paramyhina Ukraina Nina Łemesz Francja Emmanuelle Claret
1996 Włochy Ridnaun Słowenia Andreja Grasič Rosja Olga Mielnik Polska Anna Stera
1997 Austria Windischgarsten Niemcy Katja Beer Rosja Albina Achatowa Słowacja Soňa Mihoková
1998 Białoruś Mińsk Rosja Nadieżda Tałanowa Białoruś Natalia Permiakowa Rosja Irina Diaczkowa
1999 Rosja Iżewsk Niemcy Kathi Schwaab Rosja Natalja Sokołowa Białoruś Ludmiła Łysenko
2000 Polska Zakopane Bułgaria Iwa Karagiozowa Rosja Olga Romasko Niemcy Simone Denkinger
2001 Francja Haute Maurienne Ukraina Oksana Jakowlewa Francja Christelle Gros Bułgaria Iwa Karagiozowa
2002 Finlandia Kontiolahti Bułgaria Radka Popowa Rosja Irina Malgina Czechy Irena Česneková
2003 Włochy Forni Avoltri Rosja Jelena Chrustalewa Ukraina Ołena Petrowa Niemcy Ina Menzel
2004 Białoruś Mińsk Bułgaria Ekaterina Dafowska Białoruś Ołena Zubryłowa Bułgaria Pawlina Filipowa
2005 Rosja Nowosybirsk Rosja Swietłana Iszmuratowa Niemcy Sabrina Buchholz Rosja Anna Bogalij
2006 Niemcy Langdorf-Arberse Bułgaria Pawlina Filipowa Słowacja Martina Halinárová Słowacja Soňa Mihoková
2007 Bułgaria Bansko Ukraina Oksana Jakowlewa Białoruś Ludmiła Ananko Polska Magdalena Gwizdoń
2008 Czechy Nové Město Mołdawia Natalia Lewczenkowa Norwegia Kjersti Isaksen Ukraina Lilija Jefremowa
2009 Rosja Ufa Niemcy Juliane Döll Niemcy Anne Preußler Rosja Lubow Pietrowa

Sprint (7,5 km)

Początek w 1994. W latach 1994-2000 rozgrywany jako bieg indywidualny.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1994 Finlandia Kontiolahti Rosja Irina Migielszina Czechy Jiřina Pelcová Niemcy Kathi Schwaab
1995 Francja Le Grand-Bornand Francja Corinne Niogret Niemcy Katrin Apel Francja Anne Briand
1996 Włochy Ridnaun Czechy Eva Háková Słowacja Soňa Mihoková Rosja Galina Kuklewa
1997 Austria Windischgarsten Polska Anna Stera Rosja Tatiana Martynowa Włochy Nathalie Santer
1998 Białoruś Mińsk Rosja Nadieżda Tałanowa Białoruś Natalia Permiakowa Niemcy Peggy Wagenführ
1999 Rosja Iżewsk Rosja Natalja Sokołowa Białoruś Ludmiła Łysenko Ukraina Oksana Chwostenko
2000 Polska Zakopane Polska Magdalena Gwizdoń Polska Magdalena Grzywa Niemcy Kati Wilhelm
2001 Francja Haute Maurienne Niemcy Katja Beer Niemcy Simone Denkinger Białoruś Olga Nazarowa
2002 Finlandia Kontiolahti Rosja Irina Malgina Bułgaria Radka Popowa Norwegia Liv Kjersti Eikeland
2003 Włochy Forni Avoltri Słowacja Martina Halinárová Rosja Swietłana Iszmuratowa Białoruś Jekatierina Iwanowa
2004 Białoruś Mińsk Białoruś Ołena Zubryłowa Ukraina Ołena Petrowa Rosja Irina Malgina
2005 Rosja Nowosybirsk Rosja Swietłana Czernousowa Rosja Swietłana Iszmuratowa Rosja Anna Bogalij
2006 Niemcy Langdorf-Arberse Ukraina Nina Łemesz Rosja Olga Anisimowa Bułgaria Ekaterina Dafowska
2007 Bułgaria Bansko Białoruś Darja Domraczawa Ukraina Wiktorija Semerenko Białoruś Olga Kudraszowa
2008 Czechy Nové Město Ukraina Oksana Jakowlewa Czechy Zuzana Tryznová Ukraina Nina Karasewycz
2009 Rosja Ufa Słowacja Anastasija Kuźmina Rosja Jana Romanowa Rosja Anastazja Kuzniecowa

Bieg pościgowy (10 km)

Początek w 1998. Na stałe wszedł do programu w 2000 roku.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1998 Białoruś Mińsk Rosja Nadieżda Tałanowa Niemcy Janet Klein Niemcy Peggy Wagenführ
2000 Polska Zakopane Polska Magdalena Grzywa Białoruś Swiatłana Paramyhina Polska Magdalena Gwizdoń
2001 Francja Haute Maurienne Niemcy Katja Beer Rosja Lilija Jefremowa Niemcy Sabine Flatscher
2002 Finlandia Kontiolahti Rosja Irina Malgina Bułgaria Radka Popowa Rosja Olga Romasko
2003 Włochy Forni Avoltri Białoruś Jekatierina Iwanowa Białoruś Ołena Zubryłowa Niemcy Ina Menzel
2004 Białoruś Mińsk Ukraina Ołena Petrowa Białoruś Jekatierina Iwanowa Białoruś Ołena Zubryłowa
2005 Rosja Nowosybirsk Ukraina Oksana Chwostenko Rosja Irina Malgina Rosja Anna Bogalij
2006 Niemcy Langdorf-Arberse Białoruś Natalja Sokołowa Rosja Olga Anisimowa Rosja Irina Malgina
2007 Bułgaria Bansko Białoruś Olga Kudraszowa Niemcy Ute Niziak Bułgaria Irina Nikułczina
2008 Czechy Nové Město Ukraina Nina Karasewycz Ukraina Oksana Jakowlewa Bułgaria Pawlina Filipowa
2009 Rosja Ufa Słowacja Anastasija Kuźmina Ukraina Wiktorija Semerenko Rosja Jana Romanowa

Sztafeta (4 × 6 km)

Początek w 1994. Do 1998 rozgrywano na dystansie 3 × 7,5 km. Od 1999 dystans 4 × 7,5 km. Obecnie (od 2003 roku) dystans 4 × 6 km.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1994 Finlandia Kontiolahti  Rosja
Larisa Nowosielskaja
Jelena Dumnowa
Irina Migielszina
 Słowacja


 Ukraina


1995 Francja Le Grand-Bornand  Francja
Corinne Niogret
Florence Baverel
Anne Briand
 Ukraina


 Niemcy
Kathi Schwaab
Steffi Kindt
Martina Zellner
1996 Włochy Ridnaun  Rosja
Olga Mielnik
Galina Kuklewa
Olga Romasko
 Ukraina


 Białoruś


1997 Austria Windischgarsten  Rosja
Irina Migielszina
Tatiana Martinowa
Albina Achatowa
 Niemcy
Katja Beer
Janet Klein
Steffi Kindt
 Czechy


1998 Białoruś Mińsk  Niemcy
Peggy Wagenführ
Janet Klein
Andrea Henkel
 Rosja


 Finlandia


1999 Rosja Iżewsk  Rosja
Swietłana Czernousowa
Natalja Sokołowa
Irina Bykowa
Irina Jażkowa
 Polska
Iwona Grzywa
Aldona Sobczyk
Iwona Daniluk
Patrycja Szymura
 Norwegia
Arna Kolveit
Aase Idland
Ann Helen Grande
Borghild Ouren
2000 Polska Zakopane  Słowacja
Martina Schwarzbacherová
Anna Murínová
Marcela Pavkovčeková
Soňa Mihoková
 Czechy
Kateřina Losmanová
Jitka Pesinová
Irena Česneková
Eva Háková
 Niemcy
Peggy Wagenführ
Janet Klein
Simone Denkinger
Kati Wilhelm
2001 Francja Haute Maurienne  Niemcy
Katja Beer
Simone Denkinger
Sabine Flatscher
Ina Menzel
 Rosja
Olga Zajcewa
Lilija Jefremowa
Natalja Sokołowa
Olga Romasko
 Ukraina
Iryna Merkuszina
Oksana Jakowlewa
Oksana Chwostenko
Nina Łemesz
2002 Finlandia Kontiolahti  Niemcy
Ina Menzel
Janet Klein
Simone Denkinger
Sabrina Buchholz
 Rosja
Irina Malgina
Julia Makarowa
Lilija Jefremowa
Olga Romasko
 Ukraina
Iryna Merkuszina
Nina Łemesz
Oksana Chwostenko
Oksana Jakowlewa
2003 Włochy Forni Avoltri  Rosja
Jelena Chrustalewa
Anna Bogalij
Julia Makarowa
Irina Malgina
 Czechy
Lenka Faltusová
Zdeňka Vejnarová
Irena Česneková
Kateřina Holubcová
 Białoruś
Lilija Jefremowa
Olga Nazarowa
Jekatierina Iwanowa
Ołena Zubryłowa
2004 Białoruś Mińsk  Rosja
Olga Anisimowa
Swietłana Czernousowa
Natalja Sokołowa
Irina Malgina
 Białoruś
Jekatierina Iwanowa
Ludmiła Ananko
Olga Nazarowa
Ołena Zubryłowa
 Niemcy
Katharina Echter
Ina Menzel
Romy Beer
Sabrina Buchholz
2005 Rosja Nowosybirsk  Rosja
Irina Malgina
Jelena Chrustalewa
Swietłana Iszmuratowa
Anna Bogalij
 Ukraina
Oksana Chwostenko
Nina Łemesz
Iryna Tananajko
Oksana Jakowlewa
 Czechy
Lenka Faltusová
Magda Rezlerová
Irena Česneková
Zdeňka Vejnarová
2006 Niemcy Langdorf-Arberse  Białoruś
a
Olga Nazarowa
Ludmiła Ananko
Ołena Zubryłowa
 Bułgaria
Pawlina Filipowa
Irina Nikułczina
Nina Klenowska
Ekaterina Dafowska
 Niemcy
Jenny Adler
Magdalena Neuner
Katja Beer
Sabrina Buchholz
2007 Bułgaria Bansko  Białoruś
Nadzieżda Skardino
Olga Kudraszowa
Ludmiła Ananko
Darja Domraczawa
 Niemcy
Jenny Adler
Stephanie Müller
Ute Niziak
Sabrina Buchholz
 Ukraina
Oksana Jakowlewa
Ołena Petrowa
Wiktorija Semerenko
Wałentyna Semerenko
2008 Czechy Nové Město  Ukraina
Oksana Jakowlewa
Wiktorija Semerenko
Wałentyna Semerenko
Oksana Chwostenko
 Niemcy
Tina Bachmann
Ute Niziak
Juliane Döll
Jenny Adler
 Norwegia
Liv Kjersti Eikeland
Elise Ringen
Kjersti Isaksen
Eline Fannemel
2009 Rosja Ufa  Ukraina
Ołena Pidhruszna
Wałentyna Semerenko
Inna Suprun
Wiktorija Semerenko
 Rosja
Anastazja Kuzniecowa
Jekatierina Jurłowa
Marija Sadiłowa
Lubow Pietrowa
 Niemcy
Tina Bachmann
Carolin Hennecke
Anna Preussler
Juliane Döll

Juniorki

Bieg indywidualny (12,5 km)

Początek w 1994.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1994 Finlandia Kontiolahti
1995 Francja Le Grand-Bornand
1996 Włochy Ridnaun
1997 Austria Windischgarsten
1998 Białoruś Mińsk
1999 Rosja Iżewsk
2000 Polska Zakopane Rosja Jelena Chrustalewa Norwegia Tora Berger Czechy Jana Pesková
2001 Francja Haute Maurienne Francja Anne-Lise Bailly Rosja Tatjana Moisiejewa Francja Delphyne Peretto
2002 Finlandia Kontiolahti Niemcy Jenny Adler Białoruś Ludmiła Ananko Niemcy Barbara Ertl
2003 Włochy Forni Avoltri Czechy Magda Rezlerová Francja Pauline Jacquin Francja Delphyne Peretto
2004 Białoruś Mińsk Rosja Jelena Dawgul Rosja Natalja Burdyga Rumunia Alexandra Stoian
2005 Rosja Nowosybirsk Polska Paulina Bobak Kazachstan Irina Moszewitina Kazachstan Olga Dudczenko
2006 Niemcy Langdorf-Arberse Francja Pauline Macabies Szwecja Johanna Holma Ukraina Ludmyła Żyber
2007 Bułgaria Bansko Rosja Jekatierina Szumiłowa Austria Iris Waldhuber Rosja Swietłana Slepcowa
2008 Czechy Nové Město Norwegia Elise Ringen Austria Iris Waldhuber Rosja Irina Maksimowa
2009 Rosja Ufa Rosja Olga Wiłuchina Norwegia Synnøve Solemdal Ukraina Julija Dżyma

Sprint (7,5 km)

Początek w 1994. W latach 1994-2000 rozgrywany jako bieg indywidualny.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1994 Finlandia Kontiolahti
1995 Francja Le Grand-Bornand
1996 Włochy Ridnaun
1997 Austria Windischgarsten
1998 Białoruś Mińsk
1999 Rosja Iżewsk
2000 Polska Zakopane Białoruś Jekatarina Grigorjewa Rosja Irina Fomina Białoruś Swietłana Dirko Chandogina
2001 Francja Haute Maurienne Rosja Tatjana Moisiejewa Rosja Julia Makarowa Czechy Zdeňka Vejnarová
2002 Finlandia Kontiolahti Czechy Magda Rezlerová Słowacja Zuzana Hasillová Niemcy Barbara Ertl
2003 Włochy Forni Avoltri Rosja Natalja Burdyga Białoruś Ludmiła Ananko Francja Pauline Jacquin
2004 Białoruś Mińsk Rosja Uljana Dienisowa Polska Krystyna Pałka Czechy Tereza Hlavsová
2005 Rosja Nowosybirsk Rosja Anna Bułygina Rosja Anastasija Kuźmina Rosja Lubow Pietrowa
2006 Niemcy Langdorf-Arberse Ukraina Wałentyna Semerenko Francja Pauline Macabies Szwecja Johanna Holma
2007 Bułgaria Bansko Rosja Swietłana Slepcowa Austria Iris Waldhuber Ukraina Ludmyła Żyber
2008 Czechy Nové Město Francja Marine Bolliet Polska Karolina Pitoń Czechy Veronika Vítková
2009 Rosja Ufa Rosja Olga Wiłuchina Rosja Anastasija Kalina Francja Marine Bolliet

Bieg pościgowy (10 km)

Początek w 1998. Na stałe wszedł do programu w 2000 roku.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1998 Białoruś Mińsk
2000 Polska Zakopane Ukraina Oksana Jakowlewa Białoruś Jekatarina Grigorjewa Rosja Irina Fomina
2001 Francja Haute Maurienne Rosja Julia Makarowa Rosja Tatjana Moisiejewa Czechy Zdeňka Vejnarová
2002 Finlandia Kontiolahti Czechy Magda Rezlerová Słowacja Zuzana Hasillová Niemcy Barbara Ertl
2003 Włochy Forni Avoltri Rosja Natalja Burdyga Białoruś Ludmiła Ananko Rosja Uljana Dienisowa
2004 Białoruś Mińsk Polska Krystyna Pałka Rosja Anastasija Kuźmina Rosja Uljana Dienisowa
2005 Rosja Nowosybirsk Rosja Anastasija Kuźmina Rosja Lubow Pietrowa Rosja Anna Bułygina
2006 Niemcy Langdorf-Arberse Finlandia Mari Laukkanen Ukraina Wałentyna Semerenko Francja Pauline Macabies
2007 Bułgaria Bansko Austria Iris Waldhuber Rosja Swietłana Slepcowa Czechy Veronika Vítková
2008 Czechy Nové Město Francja Marine Bolliet Czechy Veronika Vítková Rosja Marija Sadilowa
2009 Rosja Ufa Rosja Olga Wiłuchina Rosja Anastasija Romanowa Francja Marine Bolliet

Sztafeta (3 × 6 km)

Początek w 1994. Do 2002 rozgrywano na dystansie 3 × 7,5 km.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1994 Finlandia Kontiolahti








1995 Francja Le Grand-Bornand








1996 Włochy Ridnaun








1997 Austria Windischgarsten








1998 Białoruś Mińsk








1999 Rosja Iżewsk








2000 Polska Zakopane  Rosja
Julia Makarowa
Irina Fomina
Jelena Chrustalewa
 Białoruś
Swietłana Dirko Chandogina
Ludmiła Ananko
Jekatarina Grigorjewa
 Polska
Katarzyna Ponikwia
Bernadetta Bednarz
Beata Kiełtyka
2001 Francja Haute Maurienne  Rosja
Tatjana Moisiejewa
Marina Bortczukowa
Julia Makarowa
 Czechy
Magda Rezlerová
Klara Moravcová
Zdeňka Vejnarová
 Francja
Delphyne Peretto
Celia Bourgeois
Anne-Lise Bailly
2002 Finlandia Kontiolahti  Niemcy
Katharina Echter
Barbara Ertl
Jenny Adler
 Rosja
Jelena Dawgul
Uljana Dienisowa
Nadieżda Czastina
 Białoruś
Ludmiła Ananko
Tatiana Szyntar
Ludmiła Kalinczik
2003 Włochy Forni Avoltri  Rosja
Jana Romanowa
Uljana Dienisowa
Natalja Burdyga
 Białoruś
Tatiana Szyntar
Ludmiła Kalinczik
Ludmiła Ananko
 Czechy
Klara Moravcová
Michaela Stranská
Magda Rezlerová
2004 Białoruś Mińsk  Rosja
Jelena Dawgul
Anastasija Kuźmina
Natalja Burdyga
 Polska
Paulina Bobak
Angelika Szrubianiec
Magdalena Nykiel
 Czechy
Tereza Hlavsová
Michaela Balatková
Klara Moravcová
2005 Rosja Nowosybirsk  Rosja
Marija Kosinowa
Anastazja Kuzniecowa
Jekatierina Sawina
 Polska
Paulina Bobak
Weronika Nowakowska-Ziemniak
Agnieszka Grzybek
 Ukraina
Wiktorija Semerenko
Wałentyna Semerenko
Nina Karasewycz
2006 Niemcy Langdorf-Arberse  Niemcy
Tina Bachmann
Susann König
Carolin Hennecke
 Rosja
Tatjana Ziewachina
Anna Kunajewa
Jekatierina Szumiłowa
 Francja
Marion Blondeau
Marie Dorin
Pauline Macabies
2007 Bułgaria Bansko  Rosja
Swietłana Slepcowa
Olga Wiłuchina
Jekatierina Szumiłowa
 Ukraina
Ludmyła Żyber
Hanna Kułak
Ołena Pidhruszna
 Bułgaria
Silwia Georgiewa
Ralica Galewa
Lilia Pandurowa
2008 Czechy Nové Město  Rosja
Olga Wiłuchina
Marija Sadiłowa
Irina Maksimowa
 Czechy
Veronika Zvaricová
Veronika Hořejší
Veronika Vítková
 Rumunia
Alina Babes
Claudia Flangea
Reka Ferencz
2009 Rosja Ufa  Rosja
Anastasija Romanowa
Anastasija Kalina
Olga Wiłuchina
 Białoruś
Daria Jurkiewicz
Marija Kazlouskaja
Ala Talkacz
 Rumunia
Luminita Piscoran
Diana Mihalacze
Reka Ferencz

Mężczyźni

Seniorzy

Bieg indywidualny (20 km)

Początek w 1994.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1994 Finlandia Kontiolahti Norwegia Tor Espen Kristiansen Francja Bertrand Muffat-Joly Finlandia Ville Räikkönen
1995 Francja Le Grand-Bornand Białoruś Igor Gozhriakow Białoruś Aleksander Popow Norwegia Holger Schonthier
1996 Włochy Ridnaun Rosja Siergiej Tarasow Rosja Siergiej Rożkow Białoruś Aleksander Popow
1997 Austria Windischgarsten Rosja Siergiej Rożkow Polska Tomasz Sikora Niemcy Marco Morgenstern
1998 Białoruś Mińsk Rosja Siergiej Rożkow Niemcy Stefan Hodde Łotwa Ilmārs Bricis
1999 Rosja Iżewsk Rosja Siergiej Konowałow Niemcy Ulf Karkoschka Norwegia Terje Aune
2000 Polska Zakopane Czechy Zdeněk Vítek Niemcy Ulf Karkoschka Łotwa Ilmārs Bricis
2001 Francja Haute Maurienne Austria Günther Beck Niemcy Andreas Stitzl Francja Gael Poirée
2002 Finlandia Kontiolahti Ukraina Andrij Deryzemla Polska Tomasz Sikora Polska Wojciech Kozub
2003 Włochy Forni Avoltri Ukraina Ołeksandr Biłanenko Białoruś Alaksiej Ajdarau Niemcy Marco Morgenstern
2004 Białoruś Mińsk Polska Tomasz Sikora Rosja Dmitrij Jaroszenko Rosja Aleksiej Czurin
2005 Rosja Nowosybirsk Niemcy Carsten Pump Słowacja Pavol Hurajt Rosja Pawieł Rostowcew
2006 Niemcy Langdorf-Arberse Norwegia Alexander Os Francja Lois Habert Białoruś Władimir Draczew
2007 Bułgaria Bansko Norwegia Egil Gjelland Norwegia Hans Martin Gjedrem Ukraina Ołeksij Korabejnikow
2008 Czechy Nové Město Polska Tomasz Sikora Czechy Michal Šlesingr Rosja Siergiej Bałandin
2009 Rosja Ufa Rosja Wiktor Wasiljew Norwegia Dag Erik Kokkin Ukraina Serhij Sedniew

Sprint (10 km)

Początek w 1994. W latach 1994-2000 rozgrywany jako bieg indywidualny.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1994 Finlandia Kontiolahti Niemcy Hogler Schönthier Włochy René Cattarinussi Finlandia Vesa Hietalahti
1995 Francja Le Grand-Bornand Rosja Raphaël Poirée Francja Gilles Marguet Białoruś Aleh Ryżenkau
1996 Włochy Ridnaun Rosja Władimir Draczew Białoruś Siergiej Tarasow Białoruś Aleh Ryżenkau
1997 Austria Windischgarsten Rosja Andriej Padin Słowenia Jože Poklukar Słowenia Tomas Globočnik
1998 Białoruś Mińsk Łotwa Jekabs Nakums Białoruś Aleksander Popow Łotwa Ilmārs Bricis
1999 Rosja Iżewsk Niemcy Alexander Wolf Czechy Roman Dostál Białoruś Rustam Waliullin
2000 Polska Zakopane Niemcy Andreas Stitzl Czechy Ivan Masařík Łotwa Oļegs Maļuhins
2001 Francja Haute Maurienne Francja Vincent Defrasne Polska Wiesław Ziemianin Ukraina Wjaczesław Derkacz
2002 Finlandia Kontiolahti Łotwa Oļegs Maļuhins Niemcy Carsten Heymann Polska Tomasz Sikora
2003 Włochy Forni Avoltri Ukraina Ołeksij Korabejnikow Białoruś Władimir Draczew Niemcy Carsten Pump
2004 Białoruś Mińsk Białoruś Aleksander Syman Polska Tomasz Sikora Białoruś Władimir Draczew
2005 Rosja Nowosybirsk Białoruś Ołeksij Ajdarow Ukraina Andrij Deryzemla Rosja Aleksiej Bołtienko
2006 Niemcy Langdorf-Arberse Czechy Jaroslav Soukup Białoruś Siergiej Nowikow Niemcy Carsten Pump
2007 Bułgaria Bansko Polska Tomasz Sikora Czechy Jaroslav Soukup Austria Tobias Eberhard
2008 Czechy Nové Město Rosja Artiom Gusiew Norwegia Stian Eckhoff Czechy Michal Šlesingr
2009 Rosja Ufa Norwegia Rune Brattsveen Rosja Jewgienij Ustiugow Rosja Anton Szypulin

Bieg pościgowy (12,5 km)

Początek w 1998. Na stałe wszedł do programu w 2000 roku.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1998 Białoruś Mińsk Niemcy Gunar Bretschneider Łotwa Ilmārs Bricis Łotwa Oļegs Maļuhins
2000 Polska Zakopane Polska Tomasz Sikora Niemcy Gunar Bretschneider Niemcy Andreas Stitzl
2001 Francja Haute Maurienne Francja Vincent Defrasne Niemcy Michael Greis Polska Wiesław Ziemianin
2002 Finlandia Kontiolahti Łotwa Oļegs Maļuhins Niemcy Carsten Heymann Łotwa Ilmārs Bricis
2003 Włochy Forni Avoltri Ukraina Andrij Deryzemla Norwegia Alexander Os Białoruś Władimir Draczew
2004 Białoruś Mińsk Polska Tomasz Sikora Norwegia Alexander Os Rosja Jewgieni Trebuszenko
2005 Rosja Nowosybirsk Ukraina Andrij Deryzemla Niemcy Carsten Pump Rosja Aleksiej Bołtienko
2006 Niemcy Langdorf-Arberse Białoruś Siergiej Nowikow Łotwa Edgars Piksons Ukraina Wjaczesław Derkacz
2007 Bułgaria Bansko Polska Tomasz Sikora Łotwa Ilmārs Bricis Norwegia Egil Gjelland
2008 Czechy Nové Město Rosja Siergiej Konowałow Rosja Artiom Gusiew Rosja Maksim Maksimow
2009 Rosja Ufa Niemcy Daniel Böhm Ukraina Serhij Sedniew Norwegia Rune Brattsveen

Sztafeta (4 × 7,5 km)

Początek w 1994.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1994 Finlandia Kontiolahti  Rosja
Pawieł Muslimow
Paweł Wawiłow
Nikołaj Kłykow
Eduard Riabow
 Polska



 Białoruś



1995 Francja Le Grand-Bornand  Białoruś
Igor Gozhriakow
Aleksander Popow
Aleh Ryżenkau
Wadim Saszurin
 Niemcy
René König
Lars Kreuzer
Markus Quappig
Marco Morgenstern
 Ukraina



1996 Włochy Ridnaun  Rosja
Wiktor Majgurow
Władimir Draczew
Siergiej Rożkow
Aleksiej Kobielew
 Białoruś



 Niemcy
Ulf Karkoschka
Marco Morgenstern
Jan Wüstenfeld
Carsten Heymann
1997 Austria Windischgarsten  Niemcy
Ulf Karkoschka
Holger Schönthier
Lars Kreuzer
Marco Morgenstern
 Rosja



 Norwegia



1998 Białoruś Mińsk  Niemcy
Ulf Karkoschka
Marco Morgenstern
Mark Kirchner
Gunar Bretschneider
 Norwegia



 Białoruś



1999 Rosja Iżewsk  Niemcy
Ulf Karkoschka
Michael Greis
Stefan Hodde
Alexander Wolf
 Rosja
Aleksiej Kobeljew
Siergiej Konowałow
Eduard Riabow
Pawieł Muslimow
 Białoruś
Aleksander Syman
Siergiej Nowikow
Rustam Waliullin
Aleksiej Morzhakin
2000 Polska Zakopane  Niemcy
Gunar Bretschneider
Jan Wüstenfeld
Andreas Stitzl
Ulf Karkoschka
 Polska
Wiesław Ziemianin
Tomasz Sikora
Krzysztof Topór
Wojciech Kozub
 Rosja
Władimir Bechterew
Michaił Koczkin
Juri Batmanow
Pawieł Muslimow
2001 Francja Haute Maurienne  Niemcy
Jörn Wollschläger
Andreas Stitzl
Michael Greis
Alexander Wolf
 Polska
Wiesław Ziemianin
Wojciech Kozub
Krzysztof Topór
Tomasz Sikora
 Włochy
Theo Senoner
Sergio Bonaldi
Helmuth Messner
Ivan Romanin
2002 Finlandia Kontiolahti  Niemcy
Daniel Graf
Carsten Heymann
Andreas Stitzl
Andreas Birnbacher
 Ukraina
Rusłan Łysenko
Ołeksandr Biłanenko
Roman Pryma
Wjaczesław Derkacz
 Łotwa
Oļegs Maļuhins
Gundars Upenieks
Ilmārs Bricis
Jekabs Nakums
2003 Włochy Forni Avoltri  Niemcy
Daniel Graf
Carsten Pump
Jörn Wollschläger
Marco Morgenstern
 Rosja
Witalij Czernyszow
Siergiej Konowałow
Filipp Szulman
Iwan Czeriezow
 Białoruś
Ołeksij Ajdarow
Władimir Draczew
Rustam Waliullin
Aleh Ryżenkau
2004 Białoruś Mińsk  Niemcy
Michael Rösch
Jörn Wollschläger
Carsten Heymann
Daniel Graf
 Norwegia
Anstein Mykland
Alexander Os
Dag Bjørndalen
Tor Halvor Bjoernstad
 Polska
Michał Piecha
Wiesław Ziemianin
Grzegorz Bodziana
Tomasz Sikora
2005 Rosja Nowosybirsk  Rosja
Aleksiej Bołtienko
Siergiej Bałandin
Pawieł Rostowcew
Dmitrij Jaroszenko
 Ukraina
Wjaczesław Derkacz
Andrij Deryzemla
Ołeksij Korabejnikow
Ołeksandr Biłanenko
 Niemcy
Hansjörg Reuter
Carsten Pump
Carsten Heymann
Jörn Wollschläger
2006 Niemcy Langdorf-Arberse  Białoruś
Siergiej Nowikow
Władimir Draczew
Rustam Waliullin
Aleh Ryżenkau
 Ukraina
Wjaczesław Derkacz
Ołeksandr Biłanenko
Andrij Deryzemla
Rusłan Łysenko
 Norwegia
Haakon Andersen
Alexander Os
Hans Martin Gjedrem
Jon Kristian Svaland
2007 Bułgaria Bansko  Niemcy
Daniel Graf
Christoph Knie
Carsten Pump
Jörn Wollschläger
 Norwegia
Alexander Os
Hans Martin Gjedrem
Magne Thorleiv Ronning
Egil Gjelland
 Białoruś
Siergiej Nowikow
Aleksander Syman
Rustam Waliullin
Władimir Miklaszewski
2008 Czechy Nové Město  Rosja
Siergiej Bałandin
Siergiej Konowałow
Maksim Maksimow
Artiom Gusiew
 Norwegia
Stian Navik
Lars Berger
Stian Eckhoff
Magne Thorleiv Ronning
 Czechy
Michal Šlesingr
Tomáš Holubec
Ondřej Moravec
Zdeněk Vítek
2009 Rosja Ufa  Norwegia
Dag Erik Kokkin
Henrik L'Abée-Lund
Tarjei Bøe
Rune Brattsveen
 Niemcy
Simon Schempp
Daniel Böhm
Norbert Schiller
Christoph Knie
 Rosja
Witali Noritsyn
Anton Szypulin
Aleksander Szrejder
Wiktor Wasiljew

Juniorzy

Bieg indywidualny (15 km)

Początek w 1994.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1994 Finlandia Kontiolahti
1995 Francja Le Grand-Bornand
1996 Włochy Ridnaun
1997 Austria Windischgarsten
1998 Białoruś Mińsk
1999 Rosja Iżewsk
2000 Polska Zakopane Austria Benjamin Eder Rosja Iwan Czeriezow Rosja Witalij Czernyszow
2001 Francja Haute Maurienne Rosja Nikołaj Krugłow Czechy Michal Šlesingr Rosja Witalij Czernyszow
2002 Finlandia Kontiolahti Rosja Maksim Czudow Niemcy Hansjörg Reuter Łotwa Jānis Bērziņš
2003 Włochy Forni Avoltri Czechy Ondřej Moravec Czechy Michal Šlesingr Białoruś Witalij Percew
2004 Białoruś Mińsk Słowacja Matej Kazár Słowenia Klemen Bauer Ukraina Ołeh Bereżnyj
2005 Rosja Nowosybirsk Rosja Igor Minczenkow Ukraina Ołeh Bereżnyj Rosja Kirył Szczerbakow
2006 Niemcy Langdorf-Arberse Rosja Pawieł Borisow Niemcy Daniel Böhm Rosja Wiktor Wasiljew
2007 Bułgaria Bansko Bułgaria Krasimir Anew Rosja Wiktor Wasiljew Norwegia Henrik L'Abée-Lund
2008 Czechy Nové Město Rosja Anton Szypulin Bułgaria Krasimir Anew Austria Daniel Salvenmoser
2009 Rosja Ufa Norwegia Tarjei Bø Ukraina Serhij Semenow Rosja Nazir Rabadanow

Sprint (10 km)

Początek w 1994. W latach 1994-2000 rozgrywany jako bieg indywidualny.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1994 Finlandia Kontiolahti
1995 Francja Le Grand-Bornand
1996 Włochy Ridnaun
1997 Austria Windischgarsten
1998 Białoruś Mińsk
1999 Rosja Iżewsk
2000 Polska Zakopane Rosja Nikołaj Krugłow Austria Benjamin Eder Ukraina Roman Pryma
2001 Francja Haute Maurienne Rosja Witalij Czernyszow Włochy Christian De Lorenzi Stany Zjednoczone Lowell Bailey
2002 Finlandia Kontiolahti Rosja Andriej Makowiejew Niemcy Michael Rösch Słowacja Dušan Šimočko
2003 Włochy Forni Avoltri Austria Simon Eder Słowacja Miroslav Matiaško Rosja Maksim Czudow
2004 Białoruś Mińsk Czechy Ondřej Moravec Rosja Władimir Szemiełow Białoruś Władimir Szemiełow
2005 Rosja Nowosybirsk Ukraina Ołeh Bereżnyj Czechy Ondřej Moravec Rosja Iwan Panczenko
2006 Niemcy Langdorf-Arberse Rosja Władimir Siemakow Francja Vincent Jay Słowacja Klemen Bauer
2007 Bułgaria Bansko Austria Dominik Landertinger Rosja Anton Szypulin Białoruś Igor Matlakhow
2008 Czechy Nové Město Rosja Anton Szypulin Austria Daniel Salvenmoser Szwajcaria Benjamin Weger
2009 Rosja Ufa Norwegia Tarjei Bø Niemcy Simon Schempp Białoruś Uładzimir Czapielin

Bieg pościgowy (12,5 km)

Początek w 1998. Na stałe wszedł do programu w 2000 roku.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1998 Słowenia Pokljuka
2000 Polska Zakopane Rosja Nikołaj Krugłow Rosja Filipp Szulman Litwa Igoris Ščekočichinas
2001 Francja Haute Maurienne Rosja Witalij Czernyszow Rosja Aleksiej Sołowiew Stany Zjednoczone Lowell Bailey
2002 Finlandia Kontiolahti Niemcy Michael Rösch Słowacja Dušan Šimočko Niemcy Hansjörg Reuter
2003 Włochy Forni Avoltri Rosja Maksim Czudow Austria Simon Eder Rosja Oleg Miłowanow
2004 Białoruś Mińsk Czechy Ondřej Moravec Rosja Aleksandr Kudraszew Rosja Władimir Szemiełow
2005 Rosja Nowosybirsk Czechy Ondřej Moravec Ukraina Ołeh Bereżnyj Rosja Iwan Panczenko
2006 Niemcy Langdorf-Arberse Rosja Władimir Siemakow Słowacja Klemen Bauer Francja Vincent Jay
2007 Bułgaria Bansko Austria Dominik Landertinger Bułgaria Krasimir Anew Rosja Anton Szypulin
2008 Czechy Nové Město Rosja Anton Szypulin Austria Dominik Landertinger Bułgaria Krasimir Anew
2009 Rosja Ufa Norwegia Tarjei Bø Niemcy Simon Schempp Rosja Aleksiej Wołkow

Sztafeta (4 × 7,5 km)

Początek w 1994.

Rok i miejsce Złoto Srebro Brąz
1994 Finlandia Kontiolahti














1995 Francja Le Grand-Bornand














1996 Włochy Ridnaun














1997 Austria Windischgarsten














1998 Białoruś Mińsk














1999 Rosja Iżewsk














2000 Finlandia Lahti  Rosja
Dienis Saldimirow
Iwan Czeriezow
Witalij Czernyszow
Aleksiej Czurin
 Słowacja
Roman Regúly
Matej Kazár
Matúš Goč
Dušan Šimočko
 Czechy
Jiří Faltus
Jaroslav Soukup
Milan Faltus
David Kristejn
2001 Francja Haute Maurienne  Rosja
Witalij Czernyszow
Aleksiej Konczin
Aleksiej Sołowiew
Nikołaj Krugłow
 Francja
Yann Debayle
Sylvain Mouton
Julien Ughetto
Sebastien Zeno
 Czechy
Jiří Faltus
Michal Šlesingr
Milan Faltus
Jaroslav Soukup
2002 Finlandia Kontiolahti  Rosja
Artiom Gusiew
Andriej Makowiejew
Aleksandr Kudraszew
Maksim Czudow
 Niemcy
Michael Rösch
Robert Wick
Hansjörg Reuter
Markus Neumaier
 Łotwa
Jānis Pleiksnis
Jānis Bērziņš
Edgars Piksons
Kristaps Lībietis
2003 Włochy Forni Avoltri  Czechy
Martin Balatka
Ondřej Moravec
Jaroslav Soukup
Michal Šlesingr
 Białoruś
Siergiej Daszkiewicz
Władimir Miklaszewski
Aleksander Mytnik
Witalij Percew
 Rosja
Nikołaj Kozłow
Oleg Miłowanow
Andriej Makowiejew
Maksim Czudow
2004 Białoruś Mińsk  Białoruś
Andriej Sławnikow
Jurij Szolkawicz
Aleksander Mytnik
Władimir Miklaszewski
 Ukraina
Ihor Jaszczenko
Serhij Sedniew
Ołeksandr Kołos
Ołeh Bereżnyj
 Słowenia
Peter Dokl
Klemen Bauer
Andraž Šemrov
Gregor Brvar
2005 Rosja Nowosybirsk  Rosja
Igor Minczenkow
Iwan Panczenko
Andriej Jewstropow
Pawieł Borisow
 Słowenia
Andraž Šemrov
Klemen Bauer
Matej Brvar
Peter Dokl
 Ukraina
Ihor Jaszczenko
Jewhenij Horbaczow
Ołeh Bereżnyj
Ołeksandr Kołos
2006 Niemcy Langdorf-Arberse  Rosja
Pawieł Borisow
Władimir Siemakow
Wiktor Wasiljew
Jewgienij Ustiugow
 Niemcy
Norman Jahn
Daniel Böhm
Sebastian Berthold
Christoph Stephan
 Francja
Alexis Bouef
Arnaud Langel
Jean-Guillaume Béatrix
Vincent Jay
2007 Bułgaria Bansko  Rosja
Timur Abaszew
Anton Szypulin
Dmitrij Blinow
Wiktor Wasiljew
 Austria
Sven Grossegger
Andreas Zelzer
Julian Eberhard
Dominik Landertinger
 Ukraina
Witalij Kożuszko
Witalij Kilczycki
Artem Pryma
Ołeksandr Kołos
2008 Czechy Nové Město  Rosja
Dmitrij Blinow
Anton Szypulin
Paweł Magazejew
Wiktor Wasiljew
 Austria
Daniel Salvenmoser
Mario Drescher
Sven Grossegger
Dominik Landertinger
 Ukraina
Witalij Kożuszko
Andrij Wozniak
Artem Pryma
Witalij Kilczycki
2009 Rosja Ufa  Rosja
Nazir Rabadanow
Siergiej Kugubajew
Timofej Lapszin
Aleksiej Wołkow
 Ukraina
Michajło Serdiuk
Witalij Kilczycki
Witalij Sokoluk
Nazarij Burik
 Białoruś
Siergiej Rutsewicz
Uładzimir Czapielin
Witali Tswetau
Władimir Aleniszko

Tabela medalowa mistrzostw Europy

(stan na 5 marca 2009, tabela NIE uwzględnia medali zdobytych przez juniorów w latach 1994-99)

Miejsce Państwo
Razem
1.  Rosja 76 44 43 163
2.  Niemcy 27 27 24 78
3.  Ukraina 17 21 21 59
4.  Białoruś 16 24 26 66
5.  Polska 12 13 8 33
6.  Czechy 11 14 15 40
7.  Norwegia 9 12 10 31
8.  Francja 8 8 13 29
9.  Austria 6 9 2 17
10.  Słowacja 5 11 4 20
11.  Bułgaria 5 5 7 17
12.  Łotwa 3 3 9 15
13.  Słowenia 1 3 2 6
14.  Finlandia 1 3 4
15.  Mołdawia 1 1
16.  Włochy 2 2 4
=17.  Kazachstan 1 1 2
=17.  Szwecja 1 1 2
19.  Rumunia 3 3
20.  Stany Zjednoczone 2 2
=21.  Litwa 1 1
=21.  Szwajcaria 1 1

Zobacz też

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Medaliści mistrzostw Europy w biathlonie
Listen to this article