For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek.

Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek
Ilustracja

Teatr Baj Pomorski w Toruniu
Pełna nazwa

Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek

Lata aktywności

od 1994

Data

październik

Miejsce

Toruń

Organizator

Teatr Baj Pomorski

Założyciel

Czesław Sieńko

Strona internetowa
Zegar na budynku teatru
Zegar na budynku teatru

Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek – festiwal teatralny, odbywający się od 1994 w Toruniu. Organizuje je Teatr Baj Pomorski w Toruniu. Jest największym i najstarszym Festiwalem Teatrów dziecięcych w Polsce.

Festiwal zwyczajowo odbywa się jesienią, najczęściej w październiku. Trwa kilka dni, w czasie których dziecięce sceny teatralne w kraju prezentują po jednym przedstawieniu. Daje to obraz życia teatralnego dla dzieci i młodzieży w Polsce. Przedstawienia mają określone kategorie wiekowe. Prezentowane są również przestawienia teatrów zagranicznych

Dyrektorem Festiwalu jest Zbigniew Lisowski, a kierownikiem festiwalu – Krystian Kubjaczyk.

Almanach Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek (1994-2004)

Dokumentacja 11-stu edycji Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek w latach 1994 – 2004 Spektakle festiwalowe podane są w kolejności prezentacji.

I Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek 9-16 listopada 1994

Przedstawienia dla dzieci:

Przedstawienia dla dorosłych:

II Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek 1-8 listopada 1995

Przedstawienia dla dzieci:

Przedstawienia dla dorosłych:

III Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek 6-13.10.1996

Przedstawienia dla dzieci:

Przedstawienia dla dorosłych:

Nagrody Grand Prix w kategorii spektaklu dla dorosłych nie przyznano.

IV Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek 5-12.10.1997

Przedstawienia dla dzieci:

Przedstawienia dla dorosłych:

V Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek 4-10.10.1998

Przedstawienia dla dzieci:

  • Państwo Fajnackich, Białostocki Teatr Lalek (Polska) – nagroda Grand Prix Złoty Piernik Torunia w kategorii spektakli dla dzieci, nagroda za spektakl poruszający istotne problemy dziecka
  • Metamorfozy, Teatr 3/4 Zusno (Polska)
  • Kot w butach, Teatr Animacji z Poznania (Polska) – nagroda za scenografię dla Dariusza Panasa, nagroda aktorska dla Marcela Górnickiego, nagroda ZASP-u
  • Ja, Koziołek Matołek, Teatr Guliwer z Warszawy (Polska)
  • Alicja w Krainie Czarów, Teatr Baj Pomorski w Toruniu (Polska) – nagroda za stworzenie postaci scenicznej najbliższej dzieciom dla Edyty Soboczyńskiej
  • O biednym szewcu i chciwym młynarzu, Teatr Pleciuga ze Szczecina (Polska)
  • Braciszek i siostrzyczka, Teatr Stacja Szamocin (Polska)
  • Księżniczka Elfów, Scena 96 z Warszawy (Polska)
  • Czerwony Kapturek, Teatr Baj Pomorski w Toruniu (Polska) – spektakl poza konkursowy

Przedstawienia dla dorosłych:

  • Gianni, Jan, Johan, John, Juan ..., Teatr 3/4 Zusno (Polska) – nagroda za reżyserię dla Krzysztofa Raua
  • Testament, Białostocki Teatr Lalek (Polska)
  • Dybbuk, Towarzystwo Teatralne Wierszalin z Supraśla (Polska) – nagroda za muzykę dla Jacka Ostaszewskiego
  • Ubu, Król, Teatr Animacji z Poznania (Polska) – Grand Prix Złoty Piernik Torunia w kategorii spektakli dla dorosłych
  • Dong, Teatr Cinema z Michałowic (Polska)
  • Spowiedź w drewnie, Teatr Stacja Szamocin (Polska)

VI Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek 3-8.10.1999

Przedstawienia dla dzieci:

  • Księga dobrej nadziei, Teatr Groteska z Krakowa (Polska) – nagroda za stworzenie postaci scenicznej najbliższej dzieciom dla Barbary Cieślak
  • Ganniele, Narodowy Teatr Lalek republiki Białorusi z Mińska (Białoruś) – nagroda za spektakl poruszający istotne problemy dziecka, nagroda za reżyserię, nagroda za muzykę da Vladimira Kondrusevicza, nagroda ZASP-u im. J. Wilkowskiego
  • Amelka, bóbr i król na dachu, Białostocki Teatr Lalek (Polska)
  • Kopciuszek, Teatr Baj Pomorski w Toruniu (Polska)
  • Mio, mój Mio, Olsztyński Teatr Lalek (Polska)
  • Książę Portugalii, Teatr Arlekin z Łodzi (Polska) – Grand Prix Złoty Piernik Torunia w kategorii przedstawień dla dzieci

Przedstawienia dla dorosłych:

  • Don Kichot, Teatr Bambalina Titelles z Walencji (Hiszpania) – nagroda Grand Prix Złoty Piernik Torunia w kategorii spektakli dla dorosłych
  • Żółty autobus, Stare Divadlo Nitra (Słowacja)
  • Don Kichot, Teatr Baj Pomorski w Toruniu (Polska) – nagroda za scenografię dla Ivana Hudaka
  • Pokusice, Teatr Lalek Banialuka – Ośrodek Teatralny – Teatr Silnia z Bielska-Białej (Polska) – nagroda aktorska dla zespołu

VII Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek 1-7.10.2000

Przedstawienia dla dzieci:

  • Kubuś Puchatek, Teatr Animacji z Poznania (Polska) – nagroda za stworzenie postaci scenicznej najbliższej dzieciom
  • Opowieści babuni, Teatr Tsvete (Bułgaria)
  • Królowa Krainy Śniegu, Opolskiego Teatru Lalek (Polska)
  • Odyseja, Teatr Lalka z Warszawy – nagroda za reżyserię dla Ondreja Spišaka, nagroda za scenografię dla Ivana Hudaka
  • Kto rozbudzi słońce, Kijowski Teatr Marionetek (Ukraina)
  • Opowieść z przyszłości, Teatr Baj Pomorski w Toruniu (Polska) – nagroda dla spektaklu poruszającego istotne problemy dziecka
  • Czerwony Kapturek, Kijowski Teatr Marionetek (Ukraina) – Grand Prix w kategorii spektakli dla dzieci

Przedstawienia dla dorosłych:

  • Peeling, Poopik Theatre (Izrael) – nagroda ZASP-u
  • Dzisiaj: Faust!, Figurentheatre Gingganz (Niemcy) – nagroda aktorska dla Michaela Staemlera
  • Tragedia o Makbecie, Grodzieński Teatr Lalek (Białoruś)
  • Kytice, Teatr Lalek z Ostrawy (Czechy) – Grand Prix w kategorii spektakli dla dorosłych, nagroda za muzykę dla Pavla Helebranda
  • Ofiara Wilgefortis, Towarzystwo Teatralne Wierszalin (Polska)
  • Kruk, Teatr Baj Pomorski w Toruniu (Polska)

VIII Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek 30.09 – 6.10.2001

Przedstawienia dla dzieci:

  • Mamy świętego Mikołaja, Białostocki Teatr Lalek (Polska)
  • Rudy Dżil i jego pies, Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie (Polska)
  • Wšechno litá co peři má, Divadlo Drak z Pragi (Czechy) – Grand Prix w kategorii przedstawień dla dzieci, nagroda za scenografię dla Marka Zakosteleckiego
  • Mr. Scrooge, Teatr Lalek Banialuka im. J. Zitmana z Bielska-Białej (Polska)
  • Królowa Śniegu, Teatr Animacji z Poznania (Polska)
  • Niebieski ptak, Stare Divadlo Nitra (Słowacji)
  • Czarownica z Altar, Teatr Baj Pomorski w Toruniu (Polska) – nagroda dla spektaklu poruszającego istotne problemy dziecka, nagroda za stworzenie postaci scenicznej najbliższej dzieciom dla Edyty Soboczyńskiej

Przedstawienia dla dorosłych:

  • Vitéz László i przeklęty młyn, János Pályi (Węgry) – nagroda za kreację aktorską dla Jánosa Pályi’a, nagroda za muzykę dla Gyuala Majorosa
  • Everyman in Purgatatrium, Gèza Kovács (Węgry) – nagroda za muzykę dla Gyuala Majorosa
  • La Scie Patroptique, Ches Panses Vertes (Francja)
  • Pft, fft, fft...,Theatre Manarf (Francja)
  • Poems visuals, Companyia Jordi Betran (Hiszpanii) – nagroda za reżyserię dla zespołu, nagroda ZASP-u im. J. Wilkowskiego
  • Lady Makbet, Figurentheater Ulrike Andersen (Niemcy)
  • Romans Perlimplina i Belisy, Teatr Okno z Supraśla (Polska)
  • Zanim was rozdzielą sny, Divadlo Continuo z Pragi (Czechy)

IX Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek 29.09. – 4. 10.2002

'Przedstawienia dla dzieci:

  • Kopciuszek, Teatr Dom Lalek Petersburga (Rosja) – Ggrand Prix w kategorii spektakli dla dzieci
  • Najmniejszy cyrk świata, Tradycyjny Teatr Lalkowy Antona Anderle Bańskiej Bystrzycy (Słowacja)
  • Pierścień i róża, Teatr Baj Pomorski w Toruniu (Polska) – nagroda za stworzenie postaci scenicznej najbliższej dzieciom
  • Zimowa opowieść, Teatr Dom Lalek z Penzy (Rosja) – nagroda za scenografię dla Konstantina Melnikova, nagroda za muzykę dla Jery Matweewa i Artoma Arkuszenko, nagroda za spektakl poruszający istotne problemy dziecka
  • Śnieżka, Teatr Animacji z Poznania (Polska)
  • Osiem dni stworzenia świata, Teatr Vaskasas Bábszinház z Węgier

Przedstawienia dla dorosłych:

  • Lear, Teatr Baj Pomorski w Toruniu (Polska) – nagroda za reżyserię dla Aleksieja Leliawskiego
  • Miłość i cały ten teatr, Kobalt Figurentheater z a (Niemcy) – nagroda aktorska dla Kristiane Balsevicius
  • Śmieszny staruszek, Teatr Lalek we Wrocławiu (Polska) – Nagroda Główna w kategorii spektakli dla dorosłych

Po deszczyku, Teatr Lalek republiki Marii El

  • Oni, Teatr Animacji z Poznania
  • Sen nocy letniej, Regionalny Teatr Lalkowy z Grodna (Białoruś)
  • Być ptakiem, Teatr Ding Foundation z Londynu (Anglia)

X Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek 27.09 – 3.10.2003

Przedstawienia dla dzieci:

  • Jezioro łabędzie, Teatr Arlekin z Łodzi (Polska)
  • Faust, Genowefa, Don Juan, Teatr Guliwer z Warszawy (Polska)
  • Krawiec Niteczka, Teatr Malutki z Łodzi (Polska) – nagroda za stworzenie postaci najbliższej dzieciom dla Małgorzaty Wolańskiej
  • Córka Króla Mórz, Teatr Lalek we Wrocławiu (Polska) – Grand Prix w kategorii spektakli dla dzieci, nagroda za scenografię dla Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, nagroda za muzykę dla Marcina Mirowskiego
  • Pani Wdzięczny Strumyk, Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska z Krakowa (Polska)
  • Śpiąca Królewna, Teatr Dom Lalek z Petersburga (Rosja) – nagroda aktorska dla Eliny Ageewej, nagroda ZASP-u im. J. Wilkowskiego

Przedstawienia dla dorosłych:

XI Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek 16 – 22.10.2004

Przedstawienia dla dzieci:

  • O Diabełku Widełku, Teatr Lalek Banialuka im. J. Zitzmana (Polska)
  • Zaczarowane dudy, Divadlo Drak z Hradec Kralove (Czechy) – nagroda za reżyserię dla Josefa Krofty, nagroda aktorska za rolę kobiecą dla Petry Cicákovej
  • 101 dalmatyńczyków, Teatr Lalek we Wrocławiu (Polska)

Złotowłosa, Stare Divadlo Nitra (Słowacja)

  • Krótki kurs poezji dziecięcej, Białostocki Teatr Lalek (Polska) – nagroda za muzykę dla Krzysztofa Dziermy
  • Jak Matołusz poszedł szukać Olbrzyma, Opolski Teatr Lalki i Aktora (Polska)
  • Kopciuszek, Teatr Lalka (Polska) – Nagroda za najlepsze przedstawienie dla dzieci, nagroda za reżyserię dla Josefa Krofty, nagroda za scenografię dla Joanny Braun, nagroda za muzykę dla Krzysztofa Dziermy

Przedstawienia dla dorosłych:

  • Tutejsi, Miejski Teatr Lalek z Grodna (Białoruś)
  • Opowieść o Lejzorku Rojtszwańcu, Teatr Lalki i Aktora z Łomży (Polska) – nagroda aktorska za rolę męską dla Tomasza Rynkowskiego
  • Święta Księga, Teatr Dramatyczno-lalkowy z pazardjiku (Bułgaria)
  • Re: Frankenstein, Stuffed Puppet Theatre z Amersfort (Holandia) – Grand Prix Festiwalu, nagroda ZASP-u im. J. Wilkowskiego
  • Święty Edyp, Towarzystwo Teatralne Wierszalin z Supraśla (Polska)

Zobacz też

Linki zewnętrzne

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Międzynarodowe Toruńskie Spotkania Teatrów Lalek
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.