Michal Novák - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Michal Novák.

Michal Novák

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Michal Novák
Data i miejsce urodzenia 26 października 1996
Karlowe Wary, Czechy
Klub LK Slovan Karlovy Vary
Debiut w PŚ 23.01 2016, Nové Město na Moravě
(68. miejsce – 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 30.12 2017, Lenzerheide
(29. miejsce – sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Czechy
Mistrzostwa świata młodzieżowców
srebro Lahti 2019 15 km s. dowolny

Michal Novák (ur. 26 października 1996 w Karlowych Warach) – czeski biegacz narciarski, zawodnik klubu LK Slovan Karlovy Vary.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej pojawił się w 14 grudnia 2012 roku, podczas zawodów juniorskich w austriackiej miejscowości St. Ulrich am Pillersee, gdzie zajął 23. miejsce w sprincie stylem klasycznym.

W Pucharze Świata zadebiutował 23 stycznia 2016 roku w Novym Měscie na Moravě, gdzie uplasował się na 54. miejscu na dystansie 15 km stylem dowolnym. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył 30 grudnia 2017 roku podczas pierwszego etapu Tour de Ski, plasując się na 29. miejscu w sprincie stylem dowolnym.

Jego siostra Petra również uprawia biegi narciarskie.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
60. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:05,75 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
46. 16 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 min +2:58,5 min Szwajcaria Dario Cologna
10. 18 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4 x 10 km[a] 1:33:04,9 h +4:18,1 min Norwegia Norwegia

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
44. 23 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:13,76 min Włochy Federico Pellegrino
12. 26 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint drużynowy stylem klasycznym[b] 17:40,69 min Rosja Rosja
11. 3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4 x 10 km[c] 1:37:20,1 h +5:31,8 min Norwegia Norwegia
36. 5 marca 2017 Finlandia Lahti 50 km stylem dowolnym 1:46:28,9 h +5:28,6 min Kanada Alex Harvey
37. 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 3:21,17 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
17. 24 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint drużynowy stylem klasycznym[d] 18:49,86 min  Norwegia
39. 27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min +3:23,7 min Norwegia Martin Johnsrud Sundby
11. 1 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol bieg sztafetowy 4×10 km[e] 1:42:32,1 h +6:33,8 min  Norwegia
36. 3 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol 50 km stylem dowolnym 1:49:59,3 h +4:35,4 min Norwegia Hans Christer Holund
23. 25 lutego 2021 Niemcy Oberstdorf Sprint stylem klasycznym 3:01,30 min - Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
8. 28 lutego 2021 Niemcy Oberstdorf Sprint drużynowy stylem dowolnym[1] 15:01,74 min +25,41 s  Norwegia
35. 3 marca 2021 Niemcy Oberstdorf 15 km stylem dowolnym 33:48,7 min +2:51,1 min Norwegia Hans Christer Holund
11. 5 marca 2021 Niemcy Oberstdorf bieg sztafetowy 4×10 km[2] 1:52:39,0 h +4:58,1 min  Norwegia
24. 7 marca 2021 Niemcy Oberstdorf 50 km stylem klasycznym 2:10:52,9 h +4:09,4 min Norwegia Emil Iversen

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
39. 31 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme 20 km bieg łączony 56:09,6 min +6:55,8 min Norwegia Eirik Sverdrup Augdal
43. 4 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 10 km stylem dowolnym 23:36,4 min +2:27,4 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
16. 6 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty 20 km bieg łączony 48:53,3 min +2:29,9 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
33. 22 lutego 2016 Rumunia Râșnov Sprint stylem dowolnym 2:31,42 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
8. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov 10 km stylem klasycznym 28:57,8 min +54,3 s Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
12. 25 lutego 2016 Rumunia Râșnov 15 km stylem dowolnym 31:19,1 min +1:07,0 min Rosja Iwan Jakimuszkin

Mistrzostwa świata młodzieżowców

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
8. 21 stycznia 2019 Finlandia Lahti Sprint stylem klasycznym 3:21,14 min Norwegia Erik Valnes
2.
23 stycznia 2019 Finlandia Lahti 15 km stylem dowolnym 34:02,8 min +29,8 s Francja Jules Lapierre
11. 25 stycznia 2019 Finlandia Lahti 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:17:19,1 h +30,0 s Rosja Andriej Sobakariow

Olimpijski festiwal młodzieży Europy

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
10. 18 lutego 2013 Rumunia Braszów 10 km stylem dowolnym 24:25,0 min +1:27,5 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
32. 19 lutego 2013 Rumunia Braszów 7,5 km stylem klasycznym 18:49,4 min +1:59,2 min Rosja Aleksiej Czerwotkin
41. 19 lutego 2013 Rumunia Braszów Sprint stylem dowolnym Norwegia Aksel Rosenvinge

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2015/2016 niesklasyfikowany
2016/2017 niesklasyfikowany
2017/2018 132.
2018/2019 90.
2019/2020 66.
2020/2021 34.

Miejsca na podium

Novák nigdy nie stał na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata

stan po zakończeniu sezonu 2019/2020

Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 54 - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
53 63 63 63 71 67 - 66 - 55 62 48 48 - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
53 71 45 56 54 46 44 54 - - 29 66 71 35 45 34 39 - - - - - 51 55 - 50 24 58 50 51 9
Sezon 2018/2019
LT
TdS
FPŚ punkty
32 38 54 dnf - - 34 24 70 - - - - - - - - 24 - - - - - - - 29 28 14 - - - - 37
Sezon 2019/2020
RT
TdS
ST
punkty
37 46 24 30 - 24 18 - 26 36 49 dns - - - - - - - - 48 13 dnf 29 28 25 56 25 dns - - 33 31 71
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu

Uwagi

  1. Skład drużyny: Aleš Razým, Martin Jakš, Petr Knop, Michal Novák
  2. Skład drużyny: Michal Novák, Aleš Razým
  3. Skład drużyny: Martin Jakš, Lukáš Bauer, Michal Novák, Petr Knop
  4. Skład drużyny: Miroslav Rypl, Michal Novák
  5. Skład drużyny: Michal Novák, Miroslav Rypl, Adam Fellner, Petr Knop
  1. Skład drużyny: Luděk Šeller, Michal Novák
  2. Skład zespołu: Michal Novák, Adam Fellner, Petr Knop, Jan Pechoušek
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Michal Novák
Listen to this article