Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach 2008 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach 2008.

Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach 2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach 2008
2007 2009
Data 69 marca 2008
Miejscowość Japonia Nagano, Japonia
Zwycięzcy
500 m (kobiet) Niemcy Jenny Wolf
500 m (mężczyzn) Kanada Jeremy Wotherspoon
1000 m (kobiet) Niemcy Anni Friesinger
1000 m (mężczyzn) Stany Zjednoczone Shani Davis
1500 m (kobiet) Niemcy Anni Friesinger
1500 m (mężczyzn) Kanada Denny Morrison
3000 m (kobiet) Kanada Kristina Groves
5000 m (kobiet) Czechy Martina Sáblíková
5000 m (mężczyzn) Holandia Sven Kramer
10000 m (mężczyzn) Holandia Sven Kramer
Sztafeta (kobiet)  Holandia
Sztafeta (mężczyzn)  Holandia


11. Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansach 2008 odbyły się w dniach 6–9 marca 2008 w Nagano w Japonii. Zawody rozegrano w hali M-Wave. Do rozdania było 12 kompletów medali, po 6 w konkurencjach męskich, jak i żeńskich. Najwięcej razy na podium stanęli Holender Sven Kramer oraz Niemka Anni Friesinger. W klasyfikacji medalowej najlepsza była Holandia.

Uczestnicy

W zawodach wzięło udział 137 łyżwiarzy z 21 krajów.

Państwa biorące udział w mistrzostwach
 Austria  Białoruś  Chiny  Czechy  Dania
 Finlandia  Francja  Holandia  Japonia  Kanada
 Kazachstan  Korea Południowa  Niemcy  Norwegia  Polska
 Rosja  Rumunia  Stany Zjednoczone  Szwajcaria  Szwecja
 Włochy

Reprezentacja Polski

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Medale

Konkurencja Złoto Srebro Brąz
Kobiety
500 metrów Jenny Wolf
 Niemcy
Wang Beixing
 Chiny
Annette Gerritsen
 Holandia
1000 metrów Anni Friesinger
 Niemcy
Kristina Groves
 Kanada
Annette Gerritsen
 Holandia
1500 metrów Anni Friesinger
 Niemcy
Paulien van Deutekom
 Holandia
Kristina Groves
 Kanada
3000 metrów Kristina Groves
 Kanada
Paulien van Deutekom
 Holandia
Daniela Anschütz-Thoms
 Niemcy
5000 metrów Martina Sáblíková
 Czechy
Clara Hughes
 Kanada
Kristina Groves
 Kanada
Sztafeta Renate Groenewold
Ireen Wüst
Paulien van Deutekom
 Holandia
Kristina Groves
Christine Nesbitt
Brittany Schussler
 Kanada
Claudia Pechstein
Daniela Anschütz-Thoms
Lucille Opitz
 Niemcy
Mężczyźni
500 metrów Jeremy Wotherspoon
 Kanada
Lee Kyu-hyeok
 Korea Południowa
Jōji Katō
 Japonia
1000 metrów Shani Davis
 Stany Zjednoczone
Jewgienij Łalenkow
 Rosja
Denny Morrison
 Kanada
1500 metrów Denny Morrison
 Kanada
Sven Kramer
 Holandia
Shani Davis
 Stany Zjednoczone
5000 metrów Sven Kramer
 Holandia
Enrico Fabris
 Włochy
Wouter Olde Heuvel
 Holandia
10000 metrów Sven Kramer
 Holandia
Enrico Fabris
 Włochy
Bob de Jong
 Holandia
Sztafeta Sven Kramer
Wouter Olde Heuvel
Erben Wennemars
 Holandia
Enrico Fabris
Matteo Anesi
Luca Stefani
 Włochy
Jörg Dallmann
Stefan Heythausen
Marco Weber
 Niemcy

Wyniki

Kobiety

500 m

  • Data: 8 marca 2008

DNS – nie wystartowała

Pozycja Zawodniczka Kraj 500 m 500 m Suma
Jenny Wolf  Niemcy 37.88 (1.) 37.74 (1.) 1:15.62
Wang Beixing  Chiny 38.18 (2.) 38.10 (2.) 1:16.28
Annette Gerritsen  Holandia 38.72 (5.) 38.48 (4.) 1:17.20
4. Lee Sang-hwa  Korea Południowa 38.85 (7.) 38.37 (3.) 1:17.22
5. Sayuri Yoshii  Japonia 38.68 (3.) 38.62 (5.) 1:17.30
6. Marianne Timmer  Holandia 38.77 (6.) 38.66 (6.) 1:17.43
7. Zhang Shuang  Chiny 38.71 (4.) 38.77 (7.) 1:17.48
8. Sayuri Ōsuga  Japonia 38.93 (8.) 38.83 (8.) 1:17.76
9. Swietłana Kajkan  Rosja 39.01 (9.) 38.94 (10.) 1:17.95
10. Shannon Rempel  Kanada 39.11 (11.) 38.95 (11.) 1:18.06
11. Judith Hesse  Niemcy 39.19 (13.) 38.93 (9.) 1:18.12
12. Julija Niemaja  Rosja 39.08 (10.) 39.08 (12.) 1:18.16
13. Chiara Simionato  Włochy 39.17 (12.) 39.47 (15.) 1:18.64
14. Elli Ochowicz  Stany Zjednoczone 39.37 (15.) 39.46 (14.) 1:18.83
15. Xing Aihua  Chiny 39.66 (17.) 39.18 (13.) 1:18.84
16. Kerry Simpson  Kanada 39.41 (16.) 39.54 (16.) 1:18.95
17. Heike Hartmann  Niemcy 39.85 (19.) 39.64 (18.) 1:19.49
18. Swiatłana Radkiewicz  Białoruś 40.03 (20.) 39.56 (17.) 1:19.59
19. Natasja Bruintjes  Holandia 39.67 (18.) 39.93 (19.) 1:19.60
20. Kim Yu-rim  Korea Południowa 40.11 (22.) 39.93 (19.) 1:20.04
21. Kim Weger  Kanada 40.03 (20.) 40.16 (21.) 1:20.19
22. Lauren Cholewinski  Stany Zjednoczone 40.68 (23.) 40.46 (22.) 1:21.14
DNS Nao Kodaira  Japonia 39.19 (13.) DNS

1000 m

  • Data: 9 marca 2008
Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Anni Friesinger  Niemcy 1:15.37
Kristina Groves  Kanada 1:16.01
Annette Gerritsen  Holandia 1:16.35
4. Christine Nesbitt  Kanada 1:16.44
5. Paulien van Deutekom  Holandia 1:16.89
6. Wang Beixing  Chiny 1:17.20
7. Shannon Rempel  Kanada 1:17.21
8. Sayuri Yoshii  Japonia 1:17.23
9. Ireen Wüst  Holandia 1:17.29
10. Chiara Simionato  Włochy 1:17.36
11. Wang Fei  Chiny 1:17.40
12. Nao Kodaira  Japonia 1:17.55
13. Monique Angermüller  Niemcy 1:17.97
14. Zhang Shuang  Chiny 1:18.21
15. Kim Yu-rim  Korea Południowa 1:18.29
16. Katarzyna Wójcicka  Polska 1:18.41
17. Julija Niemaja  Rosja 1:18.58
18. Lee Sang-hwa  Korea Południowa 1:18.78
19. Pamela Zoellner  Niemcy 1:18.84
20. Elli Ochowicz  Stany Zjednoczone 1:18.98
21. Shihomi Shin’ya  Japonia 1:19.20
22. Swietłana Kajkan  Rosja 1:19.42
23. Swiatłana Radkiewicz  Białoruś 1:19.83
24. Lee Bo-ra  Korea Południowa 1:20.60

1500 m

  • Data: 6 marca 2008
Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Anni Friesinger  Niemcy 1:56.06
Paulien van Deutekom  Holandia 1:57.36
Kristina Groves  Kanada 1:57.63
4. Daniela Anschütz-Thoms  Niemcy 1:58.81
5. Christine Nesbitt  Kanada 1:58.85
6. Brittany Schussler  Kanada 1:59.40
7. Ireen Wüst  Holandia 1:59.52
8. Katarzyna Wójcicka  Polska 2:00.04
9. Chiara Simionato  Włochy 2:00.09
10. Maki Tabata  Japonia 2:00.28
11. Jorien Voorhuis  Holandia 2:00.62
12. Monique Angermüller  Niemcy 2:01.09
13. Lee Ju-yeon  Korea Południowa 2:01.16
14. Masako Hozumi  Japonia 2:01.66
15. Natalja Rybakowa  Kazachstan 2:01.87
16. Kim Yu-rim  Korea Południowa 2:02.11
17. Wang Fei  Chiny 2:02.26
18. Hiromi Ōtsu  Japonia 2:03.97
19. Bianca Anghel  Rumunia 2:04.54
20. Natalia Czerwonka  Polska 2:07.10

3000 m

  • Data: 7 marca 2008
Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Kristina Groves  Kanada 4:05.03
Paulien van Deutekom  Holandia 4:05.49
Daniela Anschütz-Thoms  Niemcy 4:05.76
4. Martina Sáblíková  Czechy 4:05.92
5. Claudia Pechstein  Niemcy 4:08.40
6. Clara Hughes  Kanada 4:09.88
7. Renate Groenewold  Holandia 4:10.68
8. Diane Valkenburg  Holandia 4:11.49
9. Masako Hozumi  Japonia 4:11.74
10. Maki Tabata  Japonia 4:13.15
11. Katrin Mattscherodt  Niemcy 4:14.34
12. Catherine Raney  Stany Zjednoczone 4:15.08
13. Brittany Schussler  Kanada 4:17.49
14. Natalja Rybakowa  Kazachstan 4:18.20
15. Mari Hemmer  Norwegia 4:18.33
16. Lee Ju-yeon  Korea Południowa 4:18.38
17. Hiromi Ōtsu  Japonia 4:19.28
18. Anna Rokita  Austria 4:19.44
19. Wang Fei  Chiny 4:19.52
20. Cathrine Grage  Dania 4:24.46
21. Bianca Anghel  Rumunia 4:25.48

5000 m

  • Data: 9 marca 2008
Pozycja Zawodniczka Kraj Czas
Martina Sáblíková  Czechy 6:58.22
Clara Hughes  Kanada 7:04.79
Kristina Groves  Kanada 7:04.94
4. Claudia Pechstein  Niemcy 7:05.44
5. Daniela Anschütz-Thoms  Niemcy 7:07.23
6. Renate Groenewold  Holandia 7:07.64
7. Masako Hozumi  Japonia 7:12.05
8. Paulien van Deutekom  Holandia 7:12.77
9. Diane Valkenburg  Holandia 7:14.18
10. Katrin Mattscherodt  Niemcy 7:18.16
11. Catherine Raney  Stany Zjednoczone 7:20.15
12. Christine Nesbitt  Kanada 7:21.04
13. Anna Rokita  Austria 7:22.02
14. Cathrine Grage  Dania 7:22.30
15. Eriko Ishino  Japonia 7:26.65
16. Mari Hemmer  Norwegia 7:28.83

Sztafeta

  • Data: 8 marca 2008
Pozycja Drużyna Czas
 Holandia
Renate Groenewold
Ireen Wüst
Paulien van Deutekom
3:02.19
 Kanada
Kristina Groves
Christine Nesbitt
Brittany Schussler
3:02.87
 Niemcy
Claudia Pechstein
Daniela Anschütz-Thoms
Lucille Opitz
3:07.57
4.  Japonia
Maki Tabata
Masako Hozumi
Hiromi Ōtsu
3:09.57
5.  Stany Zjednoczone
Catherine Raney
Maria Lamb
Nancy Swider-Peltz Jr.
3:10.41
6.  Polska
Katarzyna Wójcicka
Karolina Ksyt
Luiza Złotkowska
3:12.28
7.  Rumunia
Bianca Anghel
Andrea Lăzărescu
Daniela Oltean
3:15.66

Mężczyźni

500 m

  • Data: 7 marca 2008

f – wywrócił się

Pozycja Zawodnik Kraj 500 m 500 m Suma
Jeremy Wotherspoon  Kanada 34.78 (1.) 34.68 (1.) 1:09.46
Lee Kyu-hyeok  Korea Południowa 35.11 (2.) 34.90 (2.) 1:10.01
Jōji Katō  Japonia 35.25 (5.) 35.07 (3.) 1:10.32
4. Mun Jun  Korea Południowa 35.14 (3.) 35.21 (6.) 1:10.35
5. Dmitrij Łobkow  Rosja 35.21 (4.) 35.17 (5.) 1:10.38
6. Keiichirō Nagashima  Japonia 35.35 (6.) 35.10 (4.) 1:10.45
7. Mika Poutala  Finlandia 35.35 (6.) 35.26 (8.) 1:10.61
8. Mike Ireland  Kanada 35.44 (8.) 35.21 (6.) 1:10.65
9. Yu Fengtong  Chiny 35.60 (11.) 35.37 (9.) 1:10.97
10. Kip Carpenter  Stany Zjednoczone 35.66 (13.) 35.48 (10.) 1:11.14
11. Lee Kang-seok  Korea Południowa 35.49 (9.) 35.73 (16.) 1:11.22
12. Jacques de Koning  Holandia 35.67 (15.) 35.58 (12.) 1:11.25
13. Tadashi Obara  Japonia 35.66 (13.) 35.61 (13.) 1:11.27
14. Maciej Ustynowicz  Polska 35.61 (12.) 35.76 (18.) 1:11.37
15. Simon Kuipers  Holandia 35.84 (18.) 35.63 (14.) 1:11.47
16. Jan Smeekens  Holandia 35.77 (16.) 35.73 (16.) 1:11.50
17. Vincent Labrie  Kanada 35.87 (19.) 35.69 (15.) 1:11.56
18. Tucker Fredricks  Stany Zjednoczone 35.77 (16.) 36.53 (23.) 1:12.30
19. Pasi Koskela  Finlandia 36.19 (20.) 36.39 (20.) 1:12.58
20. Anton Hahn  Niemcy 36.55 (21.) 36.29 (19.) 1:12.84
21. Chris Needham  Stany Zjednoczone 36.62 (22.) 36.46 (22.) 1:13.08
22. Nico Ihle  Niemcy 38.46 (23.) 36.40 (21.) 1:14.86
23. An Weijiang  Chiny 1:11.58f (24.) 35.51 (11.) 1:47.09
24. Pekka Koskela  Finlandia 35.58 (10.) 1:30.39f (24.) 2:05.97

1000 m

  • Data: 8 marca 2008

DNF – nie ukończył

Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Shani Davis  Stany Zjednoczone 1:08.99
Jewgienij Łalenkow  Rosja 1:09.39
Denny Morrison  Kanada 1:09.42
4. Jeremy Wotherspoon  Kanada 1:09.67
5. Jan Bos  Holandia 1:09.71
6. Lee Kyu-hyeok  Korea Południowa 1:09.77
7. Simon Kuipers  Holandia 1:09.82
8. Kip Carpenter  Stany Zjednoczone 1:09.89
9. Mika Poutala  Finlandia 1:09.91
10. Mun Jun  Korea Południowa 1:09.97
11. Pekka Koskela  Finlandia 1:10.07
12. Keiichirō Nagashima  Japonia 1:10.33
13. Lee Ki-ho  Korea Południowa 1:10.61
14. Nick Pearson  Stany Zjednoczone 1:10.71
15. Takaharu Nakajima  Japonia 1:10.73
16. Aleksiej Jesin  Rosja 1:11.00
17. Konrad Niedźwiedzki  Polska 1:11.02
18. Maciej Ustynowicz  Polska 1:11.06
19. Tadashi Obara  Japonia 1:11.25
20. Samuel Schwarz  Niemcy 1:11.32
21. François-Olivier Roberge  Kanada 1:11.69
22. Mikael Flygind Larsen  Norwegia 1:11.81
23. Yu Fengtong  Chiny 1:12.11
DNF Mark Tuitert  Holandia DNF

1500 m

  • Data: 9 marca 2008
Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Denny Morrison  Kanada 1:45.22
Shani Davis  Stany Zjednoczone 1:45.32
Sven Kramer  Holandia 1:45.32
4. Enrico Fabris  Włochy 1:45.83
5. Simon Kuipers  Holandia 1:46.34
6. Mark Tuitert  Holandia 1:47.02
7. Chad Hedrick  Stany Zjednoczone 1:48.19
8. Steven Elm  Kanada 1:48.34
9. Trevor Marsicano  Stany Zjednoczone 1:48.74
10. Samuel Schwarz  Niemcy 1:49.05
11. Aleksiej Jesin  Rosja 1:49.20
12. Lee Jong-u  Korea Południowa 1:49.42
13. Arne Dankers  Kanada 1:49.67
14. Takaharu Nakajima  Japonia 1:49.94
15. Konrad Niedźwiedzki  Polska 1:49.95
16. Christoffer Fagerli Rukke  Norwegia 1:50.29
17. Robert Lehmann  Niemcy 1:51.57
18. Wital Michajłau  Białoruś 1:51.72
19. Risto Rosendahl  Finlandia 1:51.99
20. Dmitrij Babienko  Kazachstan 1:53.10

5000 m

  • Data: 6 marca 2008
Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Sven Kramer  Holandia 6:17.24
Enrico Fabris  Włochy 6:20.22
Wouter Olde Heuvel  Holandia 6:24.05
4. Carl Verheijen  Holandia 6:29.41
5. Shani Davis  Stany Zjednoczone 6:30.00
6. Arne Dankers  Kanada 6:31.76
7. Marco Weber  Niemcy 6:32.96
8. Øystein Grødum  Norwegia 6:33.54
9. Iwan Skobriew  Rosja 6:33.55
10. Henrik Christiansen  Norwegia 6:34.18
11. Hiroki Hirako  Japonia 6:34.28
12. Justin Warsylewicz  Kanada 6:38.01
13. Steven Elm  Kanada 6:39.41
14. Chad Hedrick  Stany Zjednoczone 6:40.07
15. Trevor Marsicano  Stany Zjednoczone 6:40.30
16. Roger Schneider  Szwajcaria 6:40.63
17. Johan Röjler  Szwecja 6:40.95
18. Artiom Biełousow  Rosja 6:42.73
19. Shigeyuki Dejima  Japonia 6:42.78
20. Tobias Schneider  Niemcy 6:44.67
21. Sławomir Chmura  Polska 6:47.05
22. Sebastian Druszkiewicz  Polska 6:47.41
23. Dmitrij Babienko  Kazachstan 6:48.19
24. Wital Michajłau  Białoruś 6:51.74

10000 m

  • Data: 8 marca 2008
Pozycja Zawodnik Kraj Czas
Sven Kramer  Holandia 12:57.71
Enrico Fabris  Włochy 13:18.81
Bob de Jong  Holandia 13:25.01
4. Øystein Grødum  Norwegia 13:25.01
5. Mark Ooijevaar  Holandia 13:28.09
6. Marco Weber  Niemcy 13:32.88
7. Arne Dankers  Kanada 13:34.68
8. Hiroki Hirako  Japonia 13:41.31
9. Roger Schneider  Szwajcaria 13:43.39
10. Chad Hedrick  Stany Zjednoczone 13:44.99
11. Artiom Biełousow  Rosja 13:53.14
12. Tristan Loy  Francja 13:56.65
13. Justin Warsylewicz  Kanada 14:00.62

Sztafeta

  • Data: 8 marca 2008
Pozycja Drużyna Czas
 Holandia
Sven Kramer
Wouter Olde Heuvel
Erben Wennemars
3:41.69
 Włochy
Enrico Fabris
Matteo Anesi
Luca Stefani
3:46.76
 Niemcy
Jörg Dallmann
Stefan Heythausen
Marco Weber
3:47.71
4.  Kanada
Denny Morrison
Steven Elm
Arne Dankers
3:47.77
5.  Japonia
Hiroki Hirako
Shigeyuki Dejima
Teruhiro Sugimori
3:48.54
6.  Norwegia
Mikael Flygind Larsen
Sverre Haugli
Henrik Christiansen
3:48.61
7.  Rosja
Iwan Skobriew
Jewgienij Łalenkow
Aleksiej Junin
3:48.93
8.  Polska
Konrad Niedźwiedzki
Sebastian Druszkiewicz
Robert Kustra
4:19.52

Klasyfikacje medalowe

Kobiety

Miejsce Zawodniczka Państwo
Razem
1. Anni Friesinger  Niemcy 2 0 0 2
2. Kristina Groves  Kanada 1 2 2 5
3. Paulien van Deutekom  Holandia 1 2 0 3
  =4. Renate Groenewold  Holandia 1 0 0 1
  =4. Martina Sáblíková  Czechy 1 0 0 1
  =4. Jenny Wolf  Niemcy 1 0 0 1
  =4. Ireen Wüst  Niemcy 1 0 0 1
  =8. Wang Beixing  Chiny 0 1 0 1
  =8. Clara Hughes  Kanada 0 1 0 1
  =8. Christine Nesbitt  Kanada 0 1 0 1
  =8. Brittany Schussler  Kanada 0 1 0 1
  =12. Daniela Anschütz-Thoms  Niemcy 0 0 2 2
  =12. Annette Gerritsen  Holandia 0 0 2 2
  =14. Lucille Opitz  Niemcy 0 0 1 1
  =14. Claudia Pechstein  Niemcy 0 0 1 1

Mężczyźni

Miejsce Zawodnik Państwo
Razem
1. Sven Kramer  Holandia 3 1 0 4
2. Shani Davis  Stany Zjednoczone 1 1 0 2
  =3. Denny Morrison  Kanada 1 0 1 2
  =3. Wouter Olde Heuvel  Holandia 1 0 1 2
  =5. Erben Wennemars  Holandia 1 0 0 1
  =5. Jeremy Wotherspoon  Kanada 1 0 0 1
7. Enrico Fabris  Włochy 0 3 0 3
  =8. Matteo Anesi  Włochy 0 1 0 1
  =8. Lee Kyu-hyeok  Korea Południowa 0 1 0 1
  =8. Jewgienij Łalenkow  Rosja 0 1 0 1
  =8. Luca Stefani  Włochy 0 1 0 1
  =12. Jörg Dallmann  Niemcy 0 0 1 1
  =12. Stefan Heythausen  Niemcy 0 0 1 1
  =12. Bob de Jong  Holandia 0 0 1 1
  =12. Jōji Katō  Japonia 0 0 1 1
  =12. Marco Weber  Niemcy 0 0 1 1

Państwa

Miejsce Państwo
Razem
1.  Holandia 4 3 4 11
2.  Kanada 3 3 3 9
3.  Niemcy 3 0 3 6
4.  Stany Zjednoczone 1 1 0 2
5.  Czechy 1 0 0 1
6.  Włochy 0 3 0 3
7.  Chiny 0 1 0 1
7.  Korea Południowa 0 1 0 1
7.  Rosja 0 1 0 1
10.  Japonia 0 0 1 1
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach 2008
Listen to this article