Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2015 (I Dywizja)
Z Wikipedii, wolnej encyclopedia
Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie I Dywizji 2015 zostały rozegrane w dniach: 13–19 kwietnia (Dywizja IB) i 19–25 kwietnia (Dywizja IA).
W mistrzostwach I Dywizji wzięło udział 12 zespołów: 6 drużyn w Grupie IA i 6 ekip w Grupie IB[1]. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, organizatorem mistrzostw Dywizji IB był Nederlandse IJshockey Bond (Holenderski Związek Hokeja na Lodzie), który tę imprezę przeprowadził w Eindhoven, zaś Dywizja IA miała pierwotnie grać w Doniecku. Ze względu jednak na sytuację polityczną na wschodniej Ukrainie, Federacja Hokeja Ukrainy zrezygnowała z goszczenia turnieju u siebie. Ostatecznie, podczas zjazdu na Teneryfie władze IIHF jednogłośnie podjęły decyzję, by MŚ Dywizji IA powierzyć Polskiemu Związkowi Hokeja na Lodzie, który postanowił turniej przeprowadzić w Krakowie[2][3].
W każdej z obydwu grup drużyny grały systemem każdy z każdym, po jednym meczu. Pierwszy oraz drugi zespół Grupy A uzyskał awans do Mistrzostw Świata Elity 2016, zaś ostatnia ekipa Grupy A została zdegradowana do Grupy B i w 2016 przystąpi do MŚ Dywizji IB. Jej miejsce w MŚ Dywizji IA zajmie zwycięzca turnieju Grupy B. Najsłabsza drużyna Dywizji IB spadła do Dywizji II.
Hale, w których rozgrywano spotkania mistrzostw świata:
- Tauron Arena Kraków w Krakowie – Dywizja IA;
- Ijssportcentrum Eindhoven w Eindhoven – Dywizja IB.
19 kwietnia 2015 | Węgry | 4:2 | Japonia | Arena Kraków, Kraków |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 13:00 | D. Koger (EQ) 09:44 C. Erdély (EQ) 31:04 F. Banham (PP) 56:35 J. Hári (EN) 58:54 |
(1:1, 1:1, 2:0) | 01:36 (EQ) D. Obara 30:40 (EA) Y. Hirano |
Widzów: 2543 Sędzia główny: Andris Ansons Sędziowie liniowi: Marc Wiegand |
2 min. kar | 8 min. kar |
19 kwietnia 2015 | Ukraina | 2:5 | Kazachstan | Arena Kraków, Kraków |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 16:30 | D. Nimenko (PP) 46:39 A. Michnow (EQ) 59:34 |
(0:2, 0:1, 2:2) | 07:13 (PP) K. Dallman 14:40 (EQ) L. Mietalnikow 31:06 (PP) W. Krasnosłobodcew 47:59 (EQ) K. Rudienko 58:07 (EQ) J. Rymariew |
Widzów: 2108 Sędzia główny: Péter Gebei Sędziowie liniowi: Marcus Linde |
8 min. kar | 8 min. kar |
19 kwietnia 2015 | Polska | 1:2 | Włochy | Arena Kraków, Kraków |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 20:00 | G. Pasiut (EQ) 26:22 | (0:1, 1:1, 0:0) | 13:49 (EQ) B. Ihnacak 33:34 (SH) Ant. Bernard |
Widzów: 9456 Sędzia główny: René Hradil Sędziowie liniowi: Viki Trilar |
29 min. kar | 10 min. kar |
20 kwietnia 2015 | Kazachstan | 5:0 | Węgry | Arena Kraków, Kraków |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 13:00 | K. Rudienko (PP) 01:43 A. Woroncow (EQ) 25:50 K. Dallman (PP) 32:12 W. Krasnołobodcew (PP) 35:36 K. Puszkariow (EQ) 48:06 |
(1:0, 3:0, 1:0) | Widzów: 3289 Sędzia główny: René Hradil Sędziowie liniowi: Daniel Konc | |
4 min. kar | 16 min. kar |
20 kwietnia 2015 | Włochy | 2:1 pd. | Ukraina | Arena Kraków, Kraków |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 16:30 | B. Ihnacak (PP) 24:26 M. Insam (EQ) 60:16 |
(0:0, 1:1, 0:0, 1:0) | 26:25 (EQ) W. Zacharow | Widzów: 1392 Sędzia główny: Andris Ansons Sędziowie liniowi: Marc Wiegand |
12 min. kar | 12 min. kar |
20 kwietnia 2015 | Japonia | 0:2 | Polska | Arena Kraków, Kraków |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 20:00 | (0:0, 0:0, 0:2) | 42:42 (PP) T. Malasiński 50:32 (EQ) M. Kolusz |
Widzów: 2662 Sędzia główny: Péter Gebei Sędziowie liniowi: Marcus Linde | |
2 min. kar | 4 min. kar |
22 kwietnia 2015 | Kazachstan | 7:2 | Japonia | Arena Kraków, Kraków |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 13:00 | K. Dallman (EQ) 02:38 F. Poliszczuk (PP) 06:48 R. Starczenko (EQ) 19:03 R. Starczenko (EQ) 42:35 K. Rudienko (EQ) 45:06 J. Rymariew (EQ) 48:09 F. Poliszczuk (EQ) 52:52 |
(3:0, 0:0, 4:2) | 41:16 (EQ) S. Kuji 53:51 (EQ) G. Tanaka |
Widzów: 2479 Sędzia główny: Viki Trilar Sędziowie liniowi: Marc Wiegand |
6 min. kar | 6 min. kar |
22 kwietnia 2015 | Włochy | 1:4 | Węgry | Arena Kraków, Kraków |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 16:30 | A. Egger (EQ) 45:16 | (0:2, 0:0, 1:2) | 10:52 (PP) D. Koger 17:52 (EQ) B. Magosi 43:01 (EQ) I. Sofron 59:16 (EQ) M. Vas |
Widzów: 3125 Sędzia główny: Andris Ansons Sędziowie liniowi: Marcus Linde |
10 min. kar | 8 min. kar |
22 kwietnia 2015 | Polska | 3:2 | Ukraina | Arena Kraków, Kraków |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 20:00 | A. Bagiński (SH) 33:13 M. Rompkowski (PP) 40:34 M. Rompkowski (PP) 53:44 |
(0:0, 1:0, 2:2) | 41:46 (EQ) W. Hawryk 44:52 (EQ) W. Lalka |
Widzów: 5975 Sędzia główny: René Hradil Sędziowie liniowi: Daniel Konc |
8 min. kar | 12 min. kar |
23 kwietnia 2015 | Japonia | 3:2 | Włochy | Arena Kraków, Kraków |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 13:00 | M. Ushu (EQ) 38:48 S. Yanadori (EQ) 55:56 Y. Hirano (EQ) 57:06 |
(0:1, 1:0, 2:1) | 19:34 (EQ) L. Frigo 47:24 (EQ) J. Ramoser |
Widzów: 2572 Sędzia główny: René Hradil Sędziowie liniowi: Daniel Konc |
4 min. kar |
23 kwietnia 2015 | Ukraina | 2:4 | Węgry | Arena Kraków, Kraków |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 16:30 | R. Błahy (PP) 24:36 A. Hnidenko (EQ) 34:19 |
(0:0, 2:1, 0:3) | 36:44 (EQ) A. Sarauer 51:26 (PP) D. Koger 56:05 (EQ) A. Sarauer 57:15 (SH) I. Sofron |
Widzów: 3774 Sędzia główny: Marcus Linde Sędziowie liniowi: Viki Trilar |
6 min. kar | 8 min. kar |
23 kwietnia 2015 | Kazachstan | 3:2 | Polska | Arena Kraków, Kraków |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 20:00 | R. Sawczenko (PP) 29:34 R. Starczenko (EQ) 36:56 R. Starczenko (EQ) 55:26 |
(0:0, 2:1, 1:1) | 35:33 (PP) B. Pociecha 48:20 (EQ) M. Kolusz |
Widzów: 9067 Sędzia główny: Andris Ansons Sędziowie liniowi: Péter Gebei |
6 min. kar | 10 min. kar |
25 kwietnia 2015 | Japonia | 3:1 | Ukraina | Arena Kraków, Kraków |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 13:00 | Y. Hirano (PP) 30:20 H. Ueno (EQ) 33:22 D. Obara (PP) 36:00 |
(0:0, 3:1, 0:0) | 28:13 (PP) R. Błahy | Widzów: 2467 Sędzia główny: Andris Ansons Sędziowie liniowi: Péter Gebei |
14 min. kar | 14 min. kar |
25 kwietnia 2015 | Włochy | 0:3 | Kazachstan | Arena Kraków, Kraków |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 16:30 | (0:1, 0:0, 0:2) | 06:42 (EQ) J. Rymariew 45:10 (EQ) T. Żajłauow 53:39 (PS) A. Woroncow |
Widzów: 3110 Sędzia główny: Marcus Linde Sędziowie liniowi: Viki Trilar | |
6 min. kar | 4 min. kar |
25 kwietnia 2015 | Węgry | 2:1 | Polska | Arena Kraków, Kraków |
Szczegóły | ||||
---|---|---|---|---|
Godzina: 20:00 | J. Hári (EQ) 41:30 B. Szirányi (EN) 59:54 |
(0:0, 0:0, 2:1) | 56:52 (EQ) M. Bryk | Widzów: 12632 Sędzia główny: Daniel Konc Sędziowie liniowi: Marc Wiegand |
4 min. kar | 6 min. kar |
Tabela
Lp. | Zespół | M | Pkt | Z | Zd | Pd | P | G+ | G- | +/- |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kazachstan | 5 | 15 | 5 | 0 | 0 | 0 | 23 | 6 | +17 |
2 | Węgry | 5 | 12 | 4 | 0 | 0 | 1 | 14 | 11 | +3 |
3 | Polska | 5 | 6 | 2 | 0 | 0 | 3 | 9 | 9 | 0 |
4 | Japonia | 5 | 6 | 2 | 0 | 0 | 3 | 10 | 16 | -6 |
5 | Włochy | 5 | 5 | 1 | 1 | 0 | 3 | 7 | 12 | -5 |
6 | Ukraina | 5 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 | 8 | 17 | -9 |
= awans do elity = utrzymanie w I dywizji grupy A = spadek do I dywizji grupy B
- Statystyki indywidualne
- Klasyfikacja strzelców: Roman Starczenko – 4 gole[4]
- Klasyfikacja asystentów: Frank Banham, Wadim Krasnosłobodcew, Andrew Sarauer, Tałgat Żajłauow – po 4 asysty[5]
- Klasyfikacja kanadyjska: 1. Roman Starczenko, 2. Kevin Dallman, , 3. Konstantin Rudienko i Jewgienij Rymariew, 5. Wadim Krasnosłobodcew i Andrew Sarauer – uzyskali po 6 punktów[6][uwaga 1]
- Klasyfikacja kanadyjska obrońców: Kevin Dallman – 6 punktów[7]
- Klasyfikacja +/-: Maksim Siemionow – +8[8]
- Klasyfikacja skuteczności interwencji bramkarzy: Przemysław Odrobny – 96,47%[9]
- Klasyfikacja średniej goli straconych na mecz bramkarzy: Przemysław Odrobny – 0,97
- Klasyfikacja minut kar: Rafał Radziszewski – 25 minut[10]
- Nagrody indywidualne
Dyrektoriat turnieju wybrał trójkę najlepszych zawodników na każdej pozycji[11]:
- Bramkarz: Przemysław Odrobny
- Obrońca: Kevin Dallman
- Napastnik: Roman Starczenko
Dziennikarze wybrali szóstkę zawodników składu gwiazd turnieju[12]:
- Bramkarz: Pawieł Połuektow
- Obrońcy: Kevin Dallman, Mateusz Rompkowski
- Napastnicy: Roman Starczenko, Andrew Sarauer, Marcin Kolusz
- Najbardziej Wartościowy Zawodnik (MVP): Roman Starczenko[13]