Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2019 (elita) - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2019 (elita).

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2019 (elita)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Maskotka „Macejko”
Maskotka „Macejko”

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Elity 2019 odbyły się w dniach 10-26 maja 2019 na Słowacji. Jako miasta goszczące najlepsze reprezentacje świata zostały wybrane Bratysława i Koszyce. Do 83. turnieju o złoty medal mistrzostw świata zakwalifikowano 16 narodowych reprezentacji.

Skład grup turniejowych został zaprezentowany 22 maja 2018[1].

Oficjalną maskotką turnieju został niedźwiedź o imieniu „Macejko”[2].

Grupa A

Tabela

Lp. Zespół M Pkt Z Zd Pd P G+ G- +/−
1  Kanada 7 18 6 0 0 1 36 11 +25
2  Finlandia 7 16 5 0 1 1 22 11 +11
3  Niemcy 7 15 5 0 0 2 18 17 +1
4  Stany Zjednoczone 7 14 4 1 0 2 27 15 +12
5  Słowacja 7 11 3 1 0 3 28 19 +9
6  Dania 7 6 1 1 1 4 18 23 -5
7  Wielka Brytania 7 2 0 1 0 6 9 41 -32
8  Francja 7 2 0 0 2 5 14 34 -20

    = awans do ćwierćfinałów     = utrzymanie w elicie     = spadek do dywizji I grupy A

Wyniki

10 maja 2019 Finlandia  3:1  Kanada Steel Aréna, Koszyce
10 maja 2019 Stany Zjednoczone  1:4  Słowacja Steel Aréna, Koszyce

11 maja 2019 Dania  5:4 pk.  Francja Steel Aréna, Koszyce
11 maja 2019 Niemcy  3:1  Wielka Brytania Steel Aréna, Koszyce
11 maja 2019 Słowacja  2:4  Finlandia Steel Aréna, Koszyce

12 maja 2019 Stany Zjednoczone  7:1  Francja Steel Aréna, Koszyce
12 maja 2019 Dania  1:2  Niemcy Steel Aréna, Koszyce
12 maja 2019 Wielka Brytania  0:8  Kanada Steel Aréna, Koszyce

13 maja 2019 Stany Zjednoczone  3:2 pd.  Finlandia Steel Aréna, Koszyce
13 maja 2019 Słowacja  5:6  Kanada Steel Aréna, Koszyce

14 maja 2019 Wielka Brytania  0:9  Dania Steel Aréna, Koszyce
14 maja 2019 Niemcy  4:1  Francja Steel Aréna, Koszyce

15 maja 2019 Stany Zjednoczone  6:3  Wielka Brytania Steel Aréna, Koszyce
15 maja 2019 Niemcy  3:2  Słowacja Steel Aréna, Koszyce

16 maja 2019 Kanada  5:2  Francja Steel Aréna, Koszyce
16 maja 2019 Finlandia  3:1  Dania Steel Aréna, Koszyce

17 maja 2019 Francja  3:6  Słowacja Steel Aréna, Koszyce
17 maja 2019 Finlandia  5:0  Wielka Brytania Steel Aréna, Koszyce

18 maja 2019 Dania  1:7  Stany Zjednoczone Steel Aréna, Koszyce
18 maja 2019 Kanada  8:1  Niemcy Steel Aréna, Koszyce
18 maja 2019 Wielka Brytania  1:7  Słowacja Steel Aréna, Koszyce

19 maja 2019 Niemcy  1:3  Stany Zjednoczone Steel Aréna, Koszyce
19 maja 2019 Francja  0:3  Finlandia Steel Aréna, Koszyce

20 maja 2019 Francja  3:4 pd.  Wielka Brytania Steel Aréna, Koszyce
20 maja 2019 Kanada  5:0  Dania Steel Aréna, Koszyce

21 maja 2019 Finlandia  2:4  Niemcy Steel Aréna, Koszyce
21 maja 2019 Słowacja  2:1 pk.  Dania Steel Aréna, Koszyce
21 maja 2019 Kanada  3:0  Stany Zjednoczone Steel Aréna, Koszyce

Grupa B

Tabela

Lp. Zespół M Pkt Z Zd Pd P G+ G- +/−
1  Rosja 7 21 7 0 0 0 36 7 +29
2  Czechy 7 18 6 0 0 1 39 14 +25
3  Szwecja 7 15 5 0 0 2 41 21 +20
4  Szwajcaria 7 12 4 0 0 3 27 14 +13
5  Łotwa 7 9 3 0 0 4 21 20 +1
6  Norwegia 7 6 2 0 0 5 19 33 -14
7  Włochy 7 2 0 1 0 6 5 48 -43
8  Austria 7 1 0 0 1 6 9 40 -31

    = awans do ćwierćfinałów     = utrzymanie w elicie     = spadek do dywizji I grupy A

Wyniki

10 maja 2019 Rosja  5:2  Norwegia Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
10 maja 2019 Czechy  5:2  Szwecja Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

11 maja 2019 Szwajcaria  9:0  Włochy Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
11 maja 2019 Łotwa  5:2  Austria Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
11 maja 2019 Norwegia  2:7  Czechy Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

12 maja 2019 Rosja  5:0  Austria Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
12 maja 2019 Włochy  0:8  Szwecja Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
12 maja 2019 Łotwa  1:3  Szwajcaria Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

13 maja 2019 Rosja  3:0  Czechy Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
13 maja 2019 Norwegia  1:9  Szwecja Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

14 maja 2019 Włochy  0:3  Łotwa Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
14 maja 2019 Szwajcaria  4:0  Austria Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

15 maja 2019 Szwajcaria  4:1  Norwegia Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
15 maja 2019 Rosja  10:0  Włochy Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

16 maja 2019 Szwecja  9:1  Austria Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
16 maja 2019 Czechy  6:3  Łotwa Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

17 maja 2019 Austria  3:5  Norwegia Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
17 maja 2019 Czechy  8:0  Włochy Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

18 maja 2019 Łotwa  1:3  Rosja Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
18 maja 2019 Włochy  1:7  Norwegia Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
18 maja 2019 Szwecja  4:3  Szwajcaria Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

19 maja 2019 Austria  0:8  Czechy Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
19 maja 2019 Szwajcaria  0:3  Rosja Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

20 maja 2019 Szwecja  5:4  Łotwa Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
20 maja 2019 Austria  3:4 pk.  Włochy Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

21 maja 2019 Czechy  5:4  Szwajcaria Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
21 maja 2019 Norwegia  1:4  Łotwa Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
21 maja 2019 Szwecja  4:7  Rosja Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

Drużyny zakwalifikowane do fazy pucharowej

Grupa Pierwsze miejsce Drugie miejsce Trzecie miejsce Czwarte miejsce
A  Kanada (2)  Finlandia (4)  Niemcy (6)  Stany Zjednoczone (7)
B  Rosja (1)  Czechy (3)  Szwecja (5)  Szwajcaria (8)

Zgodnie z nowymi przepisami drużyny, które awansowały do fazy pucharowej zostały sklasyfikowane w rankingu, według klasyfikacji generalnej turnieju (pozycja rankingowa podana została w nawiasach). Powyższy ranking został użyty do wylosowania par półfinałowych po zakończeniu ćwierćfinałów na zasadzie podobnej do tej obowiązującej również przy ustalaniu par ćwierćfinałowych "najsilniejszy z najsłabszym", a nie na zasadzie "drabinki" ułożonej po fazie grupowej jak było do tej pory. Przykładowo pierwsza drużyna w rankingu awansując do półfinału zagra ze zwycięzcą ćwierćfinału, który był najniżej notowany po fazie grupowej, czyli w domyśle z ósmą. Jeżeli ósma odpadnie w ćwierćfinałach w tym przypadku pierwsza zagra z siódmą itd. Wyniki ćwierćfinałów dalej będą się liczyć do klasyfikacji generalnej[3].

Faza pucharowa

Ćwierćfinały Półfinały Finał
                   
23 maja 2019 – Bratysława        
  Rosja 4
25 maja 2019 – Bratysława
  Stany Zjednoczone 3  
  Rosja 0
23 maja 2019 - Koszyce
    Finlandia 1  
  Finlandia 5^
26 maja 2019 – Bratysława
  Szwecja 4  
  Finlandia 3
23 maja 2019 – Koszyce
    Kanada 1
  Kanada 3^
25 maja 2019 – Bratysława
  Szwajcaria 2  
  Kanada 5 Mecz o 3. miejsce
23 maja 2019 - Bratysława
    Czechy 1  
  Czechy 5   Rosja 3^
  Niemcy 1     Czechy 2
26 maja 2019 – Bratysława


^ - zwycięstwo w dogrywce / rzutach karnych

Ćwierćfinały

23 maja 2019 Kanada  3:2 pd.  Szwajcaria Steel Aréna, Koszyce
23 maja 2019 Rosja  4:3  Stany Zjednoczone Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
23 maja 2019 Finlandia  5:4 pd.  Szwecja Steel Aréna, Koszyce
23 maja 2019 Czechy  5:1  Niemcy Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

Półfinały

25 maja 2019 Rosja  0:1  Finlandia Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława
25 maja 2019 Kanada  5:1  Czechy Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

Mecz o trzecie miejsce

26 maja 2019 Rosja  3:2 pk.  Czechy Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

Finał

26 maja 2019 Finlandia  3:1  Kanada Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratysława

Statystyki

Stan po zakończeniu turnieju[4].

Zawodnicy z pola

Gole
Lp. Zawodnik Mecze Gole
1. Kanada Mark Stone 10 8
2. Stany Zjednoczone Alex Debrincat 8 7
2. Szwecja Patric Hörnqvist 8 7
4. Kanada Anthony Mantha 9 7
5. Czechy Michael Frolík 10 7
5. Rosja Jewgienij Dadonow 10 7
Asysty
Lp. Zawodnik Mecze Asysty
1. Szwecja William Nylander 8 13
2. Rosja Nikita Gusiew 10 12
2. Czechy Jakub Voráček 10 12
4. Stany Zjednoczone Patrick Kane 8 10
5. Rosja Nikita Kuczerow 10 10
6. Finlandia Sakari Manninen 10 9
Punktacja kanadyjska
Lp. Zawodnik Mecze Gole As. Pkt
1. Szwecja William Nylander 8 5 13 18
2. Rosja Nikita Kuczerow 10 6 10 16
3. Rosja Nikita Gusiew 10 4 12 16
3. Czechy Jakub Voráček 10 4 12 16
5. Kanada Mark Stone 10 8 6 14
6. Kanada Anthony Mantha 9 7 7 14
7. Czechy Michael Frolík 10 7 7 14
Klasyfikacja +/-
Lp. Zawodnik Mecze +/-
1. Szwecja William Nylander 8 +16
2. Rosja Nikita Gusiew 10 +12
3. Czechy Jan Kolář 10 +11
4. Szwecja Patric Hörnqvist 8 +11
5. Szwecja Jan Kovář 10 +11
Skuteczność we wznowieniach
Lp. Zawodnik Mecze %
1. Szwecja William Nylander 8 72,73
2. Szwecja Anton Lander 8 69,79
2. Finlandia Arttu Ilomäki 5 68,85
4. Niemcy Patrick Hager 8 64,29
5. Kanada Dylan Strome 10 63,33
Minuty kar
Lp. Zawodnik Mecze Minuty
1. Austria Patrick Peter 6 31
2. Łotwa Ralfs Freibergs 6 27
3. Łotwa Māris Bičevskis 5 25
4. Niemcy Patrick Hager 8 22
5. Czechy Filip Hronek 10 22

Klasyfikacje bramkarzy

Zestawienie uwzględnia bramkarzy, którzy rozegrali minimum 40% łącznego czasu gry swoich zespołów[5].

Skuteczność interwencji
Lp. Zawodnik Mecze %
1. Rosja Andriej Wasilewski 8 94,58
2. Finlandia Kevin Lankinen 8 94,20
3. Niemcy Mathias Niederberger 4 94,17
4. Szwajcaria Leonardo Genoni 4 93,80
5. Dania Sebastian Dahm 5 92,75
Średnia goli straconych ma mecz
Lp. Zawodnik Mecze #
1. Finlandia Kevin Lankinen 8 1,50
2. Rosja Andriej Wasilewski 8 1,60
3. Niemcy Mathias Niederberger 4 1,77
4. Dania Sebastian Dahm 5 1,95
5. Szwajcaria Leonardo Genoni 4 1,99
Mecze bez straty gola
Lp. Zawodnik Mecze #
1. Rosja Andriej Wasilewski 8 2[6]
2. Finlandia Kevin Lankinen 8 2[7]
3. Szwajcaria Reto Berra 4 2
Liczba obronionych strzałów
Lp. Zawodnik Mecze Obrony
1. Wielka Brytania Ben Bowns 7 230
2. Rosja Andriej Wasilewski 8 227
3. Finlandia Kevin Lankinen 8 195

Wyróżnienia indywidualne

Składy medalistów

Złoto
Finlandia
Finlandia
Marko Anttila (C), Jani Hakanpää, Arttu Ilomäki, Henri Jokiharju, Kaapo Kakko, Oliwer Kaski, Joel Kiviranta, Miika Koivisto, Kristian Kuusela, Juho Lammikko, Kevin Lankinen, Mikko Lehtonen, Petteri Lindbohm, Eetu Luostarinen, Sakari Manninen, Niko Mikkola, Niko Ojamäki, Atte Ohtamaa, Juho Olkinuora, Harri Pesonen, Toni Rajala, Jere Sallinen, Veli-Matti Savinainen, Juhani Tyrväinen, Veini Vehviläinen
Trener: Jukka Jalonen[11]
Srebro
Kanada
Kanada
Tyler Bertuzzi, Mackenzie Blackwood, Thomas Chabot, Anthony Cirelli, Sean Couturier, Pierre-Luc Dubois, Dante Fabbro, Carter Hart, Adam Henrique, Mathieu Joseph, Tyson Jost, Anthony Mantha, Jonathan Marchessault, Jared McCann, Brandon Montour, Matt Murray, Sam Reinhart, Damon Severson, Troy Stecher, Mark Stone, Dylan Strome, Shea Theodore, Kyle Turris
Trener: Alain Vigneault[12]
Brąz
Rosja
Rosja
Siergiej Andronow, Artiom Anisimow, Aleksandr Barabanow, Dinar Chafizullin, Jewgienij Dadonow, Władisław Gawrikow, Aleksandr Gieorgijew, Michaił Grigorienko, Nikita Gusiew, Kiriłł Kaprizow, Ilja Kowalczuk, Nikita Kuczerow, Jewgienij Kuzniecow, Jewgienij Małkin, Nikita Niestierow, Dmitrij Orłow, Aleksandr Owieczkin, Siergiej Płotnikow, Michaił Siergaczow, Ilja Sorokin, Iwan Tielegin, Andriej Wasilewski, Nikita Zadorow, Nikita Zajcew, Artiom Zub
Trener: Ilja Worobjow[13]

Klasyfikacja końcowa

Msc. Reprezentacja
 Finlandia
 Kanada
 Rosja
4  Czechy
5  Szwecja
6  Niemcy
7  Stany Zjednoczone
8  Szwajcaria
9  Słowacja
10  Łotwa
11  Dania
12  Norwegia
13  Wielka Brytania
14  Włochy
15  Francja
16  Austria
Spadek do I Dywizji Grupy A w 2020:  Francja
 Austria
Awans do turnieju MŚ Elity w 2020:  Kazachstan
 Białoruś

Przypisy

  1. Martin Merk: Groups for 2019 (ang.). new-iihf.com, 2018-05-22. [dostęp 2018-05-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-22)].
  2. Maskot hokejových MS 2019 má meno, volá sa Macejko (słow.). hockeyslovakia.sk, 2018-08-27. [dostęp 2019-05-20].
  3. IIHF - Semi-final format changed, www.iihf.com [dostęp 2019-05-25] (ang.).
  4. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2020-11-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-05-21)].
  5. https://www.iihf.com/en/events/2019/wm/goalkeepers/topgoalkeepers
  6. Andriej Wasilewski przebywał na lodzie 488:02.
  7. Kevin Lankinen przebywał na lodzie 480:41.
  8. IIHF - Stone named MVP, www.iihf.com [dostęp 2020-01-25] (ang.).
  9. https://www.iihf.com/pdf/690/ihm690000_85i_1_0
  10. https://www.iihf.com/pdf/690/ihm690000_98_1_0
  11. https://www.iihf.com/pdf/690/ihm6900fin_33_2_0_fin
  12. https://www.iihf.com/pdf/690/ihm6900can_33_3_0_can
  13. https://www.iihf.com/pdf/690/ihm6900rus_33_5_0_rus

Bibliografia

Zobacz multimedia związane z tematem: Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2019 (elita)
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2019 (elita)
Listen to this article