For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2006.

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2006

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2006
2005 2007
Ilustracja

Norweg Knut Anders Fostervold podczas indywidualnej jazdy na czas mężczyzn
Data

20–24 września 2006

Gospodarz

Salzburg, Austria

Organizator

UCI

Liczba konkurencji

6

Liczba zawodników

573
(144 kobiet i
429 mężczyzn)

Liczba reprezentacji

54

Strona internetowa

79. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody kolarskie, które odbyły się w dniach 20–24 września 2006 w austriackim mieście Salzburg. Były to drugie zorganizowane w tym kraju mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym (poprzednio w 1987). Nikomu nie udało się obronić tytułu mistrza świata. Również nikomu nie udało się zdobyć chociaż dwóch medali.

Nieudany był start reprezentantów Polski, bowiem nie tylko nie zdobyli oni żadnego medalu, ale nikomu nie udało się zająć miejsca w pierwszej dziesiątce. Najlepszym osiągnięciem było zajęcie 16. miejsca przez Michała Gołasia w wyścigu ze startu wspólnego do lat 23.

Kalendarium zawodów

Countdown (50361) - The Noun Project.svg
Kalendarz MŚ w Kolarstwie Szosowym 2006[1]
Konkurencja (dystans) Data
20.09 21.09 22.09 23.09 24.09
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego (265,9 km) 10:30–17:25
Jazda indywidualna na czas (50,83 km) 13:30–16:45
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego (177,2 km) 9:00–13:40
Jazda indywidualna na czas (39,54 km) 14:00–16:45
Kobiety
Wyścig ze startu wspólnego (132,9 km) 14:30–18:15
Jazda indywidualna na czas (26,12 km) 12:00–14:00

Lista uczestniczących reprezentacji

W mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym brały udział 573 osoby (144 kobiet i 429 mężczyzn) z 54 reprezentacji. Najliczniejsze reprezentacje wystawiły: Włochy (25 osób), Francja (24) i Niemcy (24). Obowiązywał specjalny system kwalifikacji ustalony przez UCI przyznający odpowiednią liczbę miejsc dla danej reprezentacji w wyścigach ze startu wspólnego.

Continenti colorati.png
Reprezentacje biorące udział w MŚ w Kolarstwie Szosowym 2006[2][3][4][5][6][7]
Lp. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
1.  Algieria (0 / 3) – 3
2.  Argentyna (1 / 5) – 6
3.  Australia (7 / 16) – 23
4.  Austria (7 / 13) – 20
5.  Belgia (6 / 14) – 20
6.  Białoruś (0 / 6) – 6
7.  Brazylia (3 / 7) – 10
8.  Bułgaria (0 / 5) – 5
9.  Burkina Faso (0 / 3) – 3
10.  Chiny (4 / 0) – 4
11.  Chorwacja (0 / 6) – 6
12.  Czechy (5 / 13) – 18
13.  Dania (5 / 11) – 16
14.  Estonia (1 / 8) – 9
15.  Finlandia (0 / 2) – 2
16.  Francja (6 / 18) – 24
17.  Hiszpania (6 / 17) – 23
18.  Holandia (7 / 15) – 22
19.  Irlandia (1 / 8) – 9
Lp. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
20.  Japonia (2 / 7) – 9
21.  Kanada (6 / 7) – 13
22.  Kazachstan (1 / 8) – 9
23.  Kenia (0 / 1) – 1
24.  Kolumbia (0 / 11) – 11
25.  Korea Południowa (0 / 1) – 1
26.  Kostaryka (0 / 1) – 1
27.  Litwa (0 / 4) – 4
28.  Luksemburg (6 / 4) – 10
29.  Łotwa (0 / 7) – 7
30.  Meksyk (3 / 7) – 10
31.  Mołdawia (0 / 5) – 5
32.  Namibia (0 / 1) – 1
33.  Niemcy (7 / 17) – 24
34.  Norwegia (1 / 8) – 9
35.  Nowa Zelandia (2 / 3) – 5
36.  Polska (6 / 13) – 19
37.  Południowa Afryka (6 / 9) – 15
38.  Portugalia (0 / 11) – 11
Lp. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
39.  Rosja (6 / 16) – 22
40.  Rumunia (0 / 1) – 1
41.  Salwador (1 / 0) – 1
42.  Serbia i Czarnogóra (0 / 2) – 2
43.  Słowacja (0 / 11) – 11
44.  Słowenia (1 / 13) – 14
45.  Stany Zjednoczone (6 / 15) – 21
46.  Szwajcaria (7 / 15) – 22
47.  Szwecja (6 / 6) – 12
48.  Ukraina (6 / 14) – 20
49.  Urugwaj (0 / 1) – 1
50.  Uzbekistan (0 / 1) – 1
51.  Wenezuela (0 / 6) – 6
52.  Węgry (1 / 7) – 8
53.  Wielka Brytania (4 / 8) – 12
54.  Włochy (7 / 18) – 25
Razem (144 / 429) – 573

Reprezentacja Polski

Do mistrzostw świata Polski Związek Kolarski zgłosił 19 osób (13 zawodników i 6 zawodniczek), którzy startowali we wszystkich konkurencjach[8].

Polska Reprezentacja Polski na MŚ w Kolarstwie Szosowym 2006
Lp. Zawodnik / Zawodniczka Grupa / Klub Konkurencja
Mężczyźni
1. Maciej Bodnar Team Fidi BC ind. jazda na czas do lat 23, start wspólny do lat 23
2. Paweł Cieślik Tarnovia Tarnowo Podgórne start wspólny do lat 23
3. Michał Gołaś TKK Pacific Norda Atala Toruń start wspólny do lat 23
4. Tomasz Kiendyś Knauf Team start wspólny
5. Tomasz Marczyński Ceramica Flaminia start wspólny
6. Bartłomiej Matysiak Legia-Felt ind. jazda na czas do lat 23
7. Peter Mazur Saunier Duval-Prodir ind. jazda na czas
8. Przemysław Niemiec Miche start wspólny
9. Robert Radosz DHL–Author start wspólny
10. Marek Rutkiewicz Intel-Action start wspólny
11. Krzysztof Szczawiński Ceramica Flaminia start wspólny
12. Mateusz Taciak Kaliskie Towarzystwo Kolarskie ind. jazda na czas do lat 23
13. Piotr Zieliński Bretagne-Jean Floc'h start wspólny do lat 23
Kobiety
1. Paulina Brzeźna MKS Start Peugeot Andrzej Kita Lublin ind. jazda na czas, start wspólny
2. Monika Grzebinoga MKS Start Peugeot Andrzej Kita Lublin start wspólny
3. Małgorzata Jasińska LUKK Krokus Mazur Barczewo start wspólny
4. Karolina Konieczna Flota Gdynia start wspólny
5. Monika Krawczyk Kolejarz Jura Częstochowa start wspólny
6. Magdalena Zamolska KKS Kross Ziemia Darłowska ind. jazda na czas

Obrońcy tytułów

Gold medal world centered-2.svg
Broniący tytułów MŚ
Mężczyźni
Konkurencja Mistrz świata Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Belgia Tom Boonen 9. miejsce
Jazda indywidualna na czas Australia Michael Rogers 8. miejsce
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego Ukraina Dmytro Hrabowski 20. miejsce
Jazda indywidualna na czas Rosja Michaił Ignatjew
Silver medal icon.svg
miejsce
Kobiety
Konkurencja Mistrzyni świata Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Niemcy Regina Schleicher nie ukończyła
Jazda indywidualna na czas Szwajcaria Karin Thürig
Silver medal icon.svg
miejsce

Premie

Community Noun project 26111.svg
Nagrody pieniężne[a][9]
Miejsce Konkurencja
Jazdy indywidualne na czas Wyścigi ze startu wspólnego
Elita mężczyzn Elita kobiet /
Orlicy (do lat 23)
Elita mężczyzn Elita kobiet /
Orlicy (do lat 23)
Gold medal icon.svg
5750 CHF 4600 CHF 11 500 CHF 5750 CHF
Silver medal icon.svg
3450 CHF 2300 CHF 8050 CHF 4025 CHF
Bronze medal icon.svg
2300 CHF 1150 CHF 4600 CHF 2300 CHF

Medaliści

Konkurencja
dystans – (data)
(liczba startujących)
Złoto:
Gold medal world centered-2.svg
Czas
(prędkość)
Srebro:
Silver medal world centered-2.svg
Czas Brąz:
Bronze medal world centered-2.svg
Czas
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego[10]
265,9 km – (24 września)
(198 zaw. z 42 rep.)
[2]
Włochy Paolo Bettini
Jersey rainbow.svg
6:15:36
(42,476 km/h)
Niemcy Erik Zabel + 0:00 Hiszpania Alejandro Valverde + 0:00
Jazda indywidualna na czas[11]
50,83 km – (21 września)
(53 zaw. z 34 rep.)
[3]
Szwajcaria Fabian Cancellara
Jersey rainbow.svg
1:00:11,75
(50,664 km/h)
Stany Zjednoczone David Zabriskie + 1:29,97 Kazachstan Aleksandr Winokurow + 1:49,72
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego[12]
177,2 km – (23 września)
(178 zaw. z 47 rep.)
[4]
Niemcy Gerald Ciolek
Jersey rainbow.svg
4:00:50
(44,146 km/h)
Francja Romain Feillu + 0:00 Rosja Aleksander Chatuncew + 0:00
Jazda indywidualna na czas[13]
39,54 km – (20 września)
(61 zaw. z 38 rep.)
[5]
Belgia Dominique Cornu
Jersey rainbow.svg
49:28,42
(47,904 km/h)
Rosja Michaił Ignatjew + 37,10 Francja Jérôme Coppel + 44,66
Kobiety
Wyścig ze startu wspólnego[14]
132,9 km – (23 września)
(136 zaw. z 32 rep.)
[6]
Holandia Marianne Vos
Jersey rainbow.svg
3:20:26
(39,783 km/h)
Niemcy Trixi Worrack + 0:00 Wielka Brytania Nicole Cooke + 0:00
Jazda indywidualna na czas[15]
26,12 km – (20 września)
(39 zaw. z 23 rep.)
[7]
Stany Zjednoczone Kristin Armstrong
Jersey rainbow.svg
35:04,89
(44,638 km/h)
Szwajcaria Karin Thürig + 25,57 Stany Zjednoczone Christine Thorburn + 29,36

Szczegóły

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Paolo Bettini  Włochy 6:15:36
Silver medal icon.svg
Erik Zabel  Niemcy + 0:00
Bronze medal icon.svg
Alejandro Valverde  Hiszpania + 0:00
4 Samuel Sánchez  Hiszpania + 0:02
5 Robbie McEwen  Australia + 0:02
6 Stuart O’Grady  Australia + 0:02
7 Uroš Murn  Słowenia + 0:02
8 Aleksandr Boczarow  Rosja + 0:02
9 Tom Boonen  Belgia + 0:02
10 Władimir Gusiew  Rosja + 0:02

Indywidualna jazda na czas mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Fabian Cancellara  Szwajcaria 1:00:11,75
Silver medal icon.svg
David Zabriskie  Stany Zjednoczone + 1:29,97
Bronze medal icon.svg
Aleksandr Winokurow  Kazachstan + 1:49,72
4 Brian Vandborg  Dania + 1:53,10
5 Sebastian Lang  Niemcy + 2:08,85
6 Wasil Kiryjenka  Białoruś + 2:13,65
7 Leif Hoste  Belgia + 2:31,28
8 Michael Rogers  Australia + 2:31,86
9 Andrij Hriwko  Ukraina + 2:45,03
10 Władimir Gusiew  Rosja + 2:53,71

Wyścig ze startu wspólnego kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Marianne Vos  Holandia 3:20:26
Silver medal icon.svg
Trixi Worrack  Niemcy + 0:00
Bronze medal icon.svg
Nicole Cooke  Wielka Brytania + 0:00
4 Noemi Cantele  Włochy + 0:00
5 Priska Doppmann  Szwajcaria + 0:00
6 Oenone Wood  Australia + 0:00
7 Annette Beutler  Szwajcaria + 0:00
8 Nicole Brändli  Szwajcaria + 0:00
9 Swietłana Bubnienkowa  Rosja + 0:00
10 Andrea Graus  Austria + 0:00
56 Paulina Brzeźna  Polska + 5:55
85 Karolina Konieczna  Polska + 22:57

Indywidualna jazda na czas kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Kristin Armstrong  Stany Zjednoczone 35:04,89
Silver medal icon.svg
Karin Thürig  Szwajcaria + 25,57
Bronze medal icon.svg
Christine Thorburn  Stany Zjednoczone + 29,36
4 Priska Doppmann  Szwajcaria + 55,09
5 Nicole Cooke  Wielka Brytania + 55,68
6 Zulfija Zabirowa  Kazachstan + 58,82
7 Judith Arndt  Niemcy + 1:04,34
8 Lada Kozliková  Czechy + 1:05,70
9 Trixi Worrack  Niemcy + 1:18,76
10 Amber Neben  Stany Zjednoczone + 1:26,81
32 Paulina Brzeźna  Polska + 3:57,30
37 Magdalena Zamolska  Polska + 6:04,48

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Gerald Ciolek  Niemcy 4:00:50
Silver medal icon.svg
Romain Feillu  Francja + 0:00
Bronze medal icon.svg
Aleksander Chatuncew  Rosja + 0:00
4 Francesco Gavazzi  Włochy + 0:00
5 Jelle Vanendert  Belgia + 0:00
6 Robert Gesink  Holandia + 0:00
7 Jos van Emden  Holandia + 0:04
8 Siergiej Kolesnikow  Rosja + 0:05
9 Edvald Boasson Hagen  Norwegia + 0:05
10 Danilo Wyss  Szwajcaria + 0:05
16 Michał Gołaś  Polska + 0:05
53 Piotr Zieliński  Polska + 0:05
80 Bartłomiej Matysiak  Polska + 0:35
81 Paweł Cieślik  Polska + 0:35
84 Maciej Bodnar  Polska + 0:35

Indywidualna jazda na czas mężczyzn do lat 23[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Dominique Cornu  Belgia 49:28,42
Silver medal icon.svg
Michaił Ignatjew  Rosja + 37,10
Bronze medal icon.svg
Jérôme Coppel  Francja + 44,66
4 Aleksander Filipow  Rosja + 51,52
5 Edvald Boasson Hagen  Norwegia + 1:12,69
6 Stefan Schäfer  Niemcy + 1:21,28
7 Logan Hutchings  Nowa Zelandia + 1:25,06
8 Simon Špilak  Słowenia + 1:26,60
9 Peter Latham  Nowa Zelandia + 1:29,03
10 Kristjan Koren  Słowenia + 1:36,32
24 Mateusz Taciak  Polska + 2:14,83
45 Maciej Bodnar  Polska + 4:08,40

Tabela medalowa

Tabela medalowa
Miejsce Reprezentacja
Złoto

Złoto
Srebro

Srebro
Brąz

Brąz
Suma

Razem
1  Niemcy 1 2 0 3
2  Stany Zjednoczone 1 1 1 3
3  Szwajcaria 1 1 0 2
4  Belgia 1 0 0 1
 Holandia 1 0 0 1
 Włochy 1 0 0 1
7  Francja 0 1 1 2
 Rosja 0 1 1 2
9  Hiszpania 0 0 1 1
 Kazachstan 0 0 1 1
 Wielka Brytania 0 0 1 1

Uwagi

  1. Wymienione kwoty dotyczą premii wypłacanych przez światową federację UCI. Ponadto w niektórych przypadkach wypłacane są nagrody z krajowych związków kolarskich, nagrody państwowe, nagrody wynikające z kontraktów z grupami zawodowymi czy też ze zleceń reklamodawców.

Przypisy

  1. UCI Road World Championships Competitions guide ↓, s. 16 (6. Programme of races and technical meetings).
  2. a b Starting List Men Elite Road Race. (PDF). [w:] 2006 Road World Championships [on-line]. oldsite.uci.ch. [dostęp 2022-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-13)]. (ang.).
  3. a b Start List Men Elite Individual Time Trial. (PDF). [w:] 2006 Road World Championships [on-line]. tissottiming.com. [dostęp 2022-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-23)]. (ang.).
  4. a b Starting List Men Under 23 Road Race. (PDF). [w:] 2006 Road World Championships [on-line]. oldsite.uci.ch. [dostęp 2022-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-13)]. (ang.).
  5. a b Starting List Men Under 23 Time Trial. (PDF). [w:] 2006 Road World Championships [on-line]. oldsite.uci.ch. [dostęp 2022-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-13)]. (ang.).
  6. a b Starting List Woman Elite Road Race. (PDF). [w:] 2006 Road World Championships [on-line]. oldsite.uci.ch. [dostęp 2022-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-13)]. (ang.).
  7. a b Starting List Women Elite Time Trial. (PDF). [w:] 2006 Road World Championships [on-line]. oldsite.uci.ch. [dostęp 2022-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-13)]. (ang.).
  8. Składy Polski na szosowe MŚ w Salzburgu. [w:] Polski Związek Kolarski [on-line]. archiwum.pzkol.pl, 2006-09-15. [dostęp 2022-10-21].
  9. UCI Road World Championships Competitions guide ↓, s. 20 (10. Prize Scale).
  10. Final Results Men's Road Race. (PDF). [w:] 2006 Road World Championships [on-line]. oldsite.uci.ch. [dostęp 2022-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-13)]. (ang.).
  11. Results Time Trial Elite Men. (PDF). [w:] 2006 Road World Championships [on-line]. oldsite.uci.ch. [dostęp 2022-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-13)]. (ang.).
  12. Final Results Men's U23 Road Race. (PDF). [w:] 2006 Road World Championships [on-line]. oldsite.uci.ch. [dostęp 2022-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-13)]. (ang.).
  13. Results Time Trial U23 Men. (PDF). [w:] 2006 Road World Championships [on-line]. oldsite.uci.ch. [dostęp 2022-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-13)]. (ang.).
  14. Final Results Women's Road Race. (PDF). [w:] 2006 Road World Championships [on-line]. oldsite.uci.ch. [dostęp 2022-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-13)]. (ang.).
  15. Results Time Trial Elite Women. (PDF). [w:] 2006 Road World Championships [on-line]. oldsite.uci.ch. [dostęp 2022-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-13)]. (ang.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2006
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.

X

Wikiwand 2.0 is here 🎉! We've made some exciting updates - No worries, you can always revert later on