For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2012.

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2012

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2012
2011 2013
Ilustracja

Zwycięzca Belg Philippe Gilbert podczas indywidualnego wyścigu ze startu wspólnego
Data

16–23 września 2012

Gospodarz

Valkenburg, Holandia

Organizator

UCI

Liczba konkurencji

12

Liczba zawodników

984
(261 kobiet i
723 mężczyzn)

Liczba reprezentacji

74

Strona internetowa
Multimedalista oraz dwukrotny mistrz świata w jeździe na czas (2011, 2012) Tony Martin
Multimedalista oraz dwukrotny mistrz świata w jeździe na czas (2011, 2012) Tony Martin
Niemka Judith Arndt, dwukrotna mistrzyni świata w jeździe na czas (2011, 2012)
Niemka Judith Arndt, dwukrotna mistrzyni świata w jeździe na czas (2011, 2012)

85. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody kolarskie, które odbyły się w dniach 16–23 września 2012 w holenderskim mieście Valkenburg. Były to ósme zorganizowane w tym kraju mistrzostwa świata (poprzednio w: 1925, 1938, 1948, 1959, 1967, 1979 i 1998). Jedynie Niemiec Tony Martin i Niemka Judith Arndt w jazdach indywidualnych na czas oraz Angielka Lucy Garner w wyścigu ze startu wspólnego juniorek zdołali obronić tytuły mistrzów świata. Wśród multimedalistów najlepszym okazał się Tony Martin, który zdobył dwa złote medale.

Po raz pierwszy od mistrzostw świata w Agrigento w 1994 rozegrana została drużynowa jazda na czas, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Zamiast ekip narodowych w rywalizacji wzięły udział zawodowe grupy kolarskie.

Polacy nie zdobyli żadnego medalu, a najlepszymi osiągnięciami było zajęcie 4. miejsca przez Macieja Bodnara i Macieja Paterskiego w jeździe drużynowej na czas, którzy startowali we włoskiej grupie Liquigas-Cannondale oraz 10. miejsc przez Paulinę Brzeźną-Bentkowską w wyścigu ze startu wspólnego i Alicję Ratajczak w wyścigu ze startu wspólnego juniorek.

Kalendarium zawodów

Countdown (50361) - The Noun Project.svg
Kalendarz MŚ w kolarstwie szosowym 2012[1]
Konkurencja (dystans) Data
16.09 17.09 18.09 19.09 20.09 21.09 22.09 23.09
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego (269 km) 10:45–17:00
Jazda indywidualna na czas (45,7 km) 13:30–17:00
Jazda drużynowa na czas (53,2 km) 13:30–17:00
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego (177,1 km) 9:00–13:35
Jazda indywidualna na czas (36 km) 14:00–16:45
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego (128,8 km) 9:00–12:30
Jazda indywidualna na czas (26,6 km) 10:00–12:25
Kobiety
Elita
Wyścig ze startu wspólnego (128,8 km) 14:30–18:00
Jazda indywidualna na czas (24,1 km) 14:30–17:10
Jazda drużynowa na czas (34 km) 11:00–12:50
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego (80,5 km) 14:00–16:30
Jazda indywidualna na czas (15,6 km) 10:30–12:40

Lista uczestniczących reprezentacji

W mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym brały udział 984 osoby (261 kobiet i 723 mężczyzn) z 74 reprezentacji. Najliczniejsze reprezentacje wystawiły: Holandia (65 osób), Włochy (58) i Belgia (54). Obowiązywał specjalny system kwalifikacji ustalony przez UCI dla jazd drużynowych oraz przyznający odpowiednią liczbę miejsc dla danej reprezentacji w pozostałych konkurencjach.

Continenti colorati.png
Reprezentacje biorące udział w MŚ w kolarstwie szosowym 2012[2][3][4][5][6][7][8][9][10][11][12][13]
Lp. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
1.  Algieria (0 / 6) – 6
2.  Andora (0 / 1) – 1
3.  Antyle Holenderskie (0 / 3) – 3
4.  Argentyna (1 / 7) – 8
5.  Australia (13 / 23) – 36
6.  Austria (4 / 14) – 18
7.  Azerbejdżan (0 / 2) – 2
8.  Belgia (17 / 37) – 54
9.  Białoruś (4 / 11) – 15
10.  Boliwia (0 / 1) – 1
11.  Brazylia (2 / 3) – 5
12.  Bułgaria (0 / 4) – 4
13.  Chile (1 / 2) – 3
14.  Chorwacja (2 / 5) – 7
15.  Czechy (5 / 14) – 19
16.  Dania (3 / 23) – 26
17.  Dominikana (0 / 1) – 1
18.  Ekwador (0 / 5) – 5
19.  Erytrea (0 / 2) – 2
20.  Estonia (1 / 6) – 7
21.  Etiopia (0 / 1) – 1
22.  Finlandia (1 / 1) – 2
23.  Francja (10 / 43) – 53
24.  Grecja (0 / 3) – 3
25.  Guam (1 / 0) – 1
Lp. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
26.  Hiszpania (8 / 28) – 36
27.  Holandia (30 / 35) – 65
28.  Hongkong (1 / 4) – 5
29.  Irlandia (2 / 12) – 14
30.  Izrael (1 / 3) – 4
31.  Japonia (1 / 14) – 15
32.  Kanada (10 / 10) – 20
33.  Kazachstan (1 / 16) – 17
34.  Kirgistan (0 / 1) – 1
35.  Kolumbia (2 / 13) – 15
36.  Korea Południowa (0 / 1) – 1
37.  Kostaryka (0 / 1) – 1
38.  Liban (0 / 1) – 1
39.  Litwa (9 / 7) – 16
40.  Luksemburg (0 / 10) – 10
41.  Łotwa (0 / 10) – 10
42.  Macedonia Północna (0 / 1) – 1
43.  Malezja (0 / 9) – 9
44.  Maroko (0 / 7) – 7
45.  Meksyk (3 / 2) – 5
46.  Mołdawia (0 / 3) – 3
47.  Monako (0 / 2) – 2
48.  Namibia (0 / 1) – 1
49.  Niemcy (12 / 26) – 38
50.  Norwegia (8 / 15) – 23
Lp. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
51.  Nowa Zelandia (5 / 13) – 18
52.  Panama (0 / 1) – 1
53.  Polska (8 / 21) – 29
54.  Południowa Afryka (7 / 10) – 17
55.  Portugalia (0 / 8) – 8
56.  Rosja (14 / 31) – 45
57.  Saint Kitts i Nevis (1 / 0) – 1
58.  San Marino (1 / 1) – 2
59.  Serbia (0 / 5) – 5
60.  Słowacja (0 / 10) – 10
61.  Słowenia (5 / 21) – 26
62.  Stany Zjednoczone (11 / 27) – 38
63.  Szwajcaria (6 / 15) – 21
64.  Szwecja (9 / 11) – 20
65.  Tajlandia (0 / 1) – 1
66.  Tunezja (0 / 2) – 2
67.  Turcja (1 / 4) – 5
68.  Ukraina (8 / 15) – 23
69.  Urugwaj (0 / 1) – 1
70.  Wenezuela (3 / 8) – 11
71.  Węgry (0 / 5) – 5
72.  Wielka Brytania (12 / 21) – 33
73.  Włochy (17 / 41) – 58
74.  Wybrzeże Kości Słoniowej (0 / 1) – 1
Razem (261 / 723) – 984

Zawodnicy i zawodniczki polscy

Do mistrzostw świata, Polski Związek Kolarski oraz szefowie grup zawodowych (wyścigi drużynowe) zgłosili 29 osób (21 zawodników i 8 zawodniczek) w dziesięciu konkurencjach (bez jazdy na czas do lat 23 i drużynowej jazdy na czas kobiet)[14][a].

Polska Zawodnicy i zawodniczki polscy na MŚ w kolarstwie szosowym 2012[b]
Lp. Zawodnik / Zawodniczka Grupa / Klub Konkurencja
Mężczyźni
1. Paweł Bernas GKS Cartusia Kartuzy start wspólny do lat 23
2. Maciej Bodnar Liquigas-Cannondale druż. jazda na czas, ind. jazda na czas
3. Mieszko Bulik TC Chrobry Głogów start wspólny do lat 23
4. Karol Domagalski Caja Rural-Seguros RGA druż. jazda na czas
5. Piotr Gawroński CCC Polsat Polkowice druż. jazda na czas, start wspólny do lat 23
6. Michał Gołaś Omega Pharma-Quick Step start wspólny
7. Maciej Kasperkiewicz KTK Kalisz start wspólny juniorów
8. Przemysław Kasperkiewicz KTK Kalisz ind. jazda na czas juniorów, start wspólny juniorów
9. Tomasz Kiendyś CCC Polsat Polkowice druż. jazda na czas
10. Tomasz Marczyński Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team druż. jazda na czas, start wspólny
11. Jarosław Marycz Team Saxo Bank-Tinkoff Bank start wspólny
12. Bartłomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice druż. jazda na czas
13. Jacek Morajko Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team start wspólny
14. Przemysław Niemiec Lampre-ISD start wspólny
15. Maciej Paterski Liquigas-Cannondale druż. jazda na czas
16. Paweł Poljański GKS Cartusia Kartuzy start wspólny do lat 23
17. Szymon Rekita LKK Warmia Biskupiec ind. jazda na czas juniorów, start wspólny juniorów
18. Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice druż. jazda na czas, start wspólny
19. Patryk Stosz UKS Stobrawa Kluczbork start wspólny juniorów
20. Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice druż. jazda na czas
21. Łukasz Wiśniowski TKK Pacific Toruń start wspólny do lat 23
Kobiety
1. Paulina Brzeźna-Bentkowska LKS Atom Dzierżoniów start wspólny
2. Eugenia Bujak Grupa Kolarska Żyrardów ind. jazda na czas, start wspólny
3. Małgorzata Jasińska MCipollini-Giambenini start wspólny
4. Katarzyna Kirschenstein KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska start wspólny juniorek
5. Martyna Klekot Kolejarz Częstochowa ind. jazda na czas
6. Katarzyna Niewiadoma WLKS Krakus Swoszowice ind. jazda na czas juniorek, start wspólny juniorek
7. Łucja Pietrzak KK BCM Nowatex Ziemia Darłowska start wspólny juniorek
8. Alicja Ratajczak UKS Jedynka Kórnik ind. jazda na czas juniorek, start wspólny juniorek

Obrońcy tytułów

Gold medal world centered-2.svg
Broniący tytułów MŚ
Mężczyźni
Konkurencja Mistrz świata / Grupa Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Wielka Brytania Mark Cavendish nie ukończył
Jazda indywidualna na czas Niemcy Tony Martin
Gold medal icon.svg
miejsce
Jazda drużynowa na czas po raz pierwszy na MŚ
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego Francja Arnaud Démare nie startował
Jazda indywidualna na czas Australia Luke Durbridge[c] nie startował
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego Francja Pierre-Henri Lecuisinier nie startował
Jazda indywidualna na czas Dania Mads Würtz Schmidt 8. miejsce
Kobiety
Konkurencja Mistrzyni świata / Grupa Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Włochy Giorgia Bronzini 20. miejsce
Jazda indywidualna na czas Niemcy Judith Arndt
Gold medal icon.svg
miejsce
Jazda drużynowa na czas po raz pierwszy na MŚ
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego Wielka Brytania Lucy Garner
Gold medal icon.svg
miejsce
Jazda indywidualna na czas Wielka Brytania Jessica Allen nie startowała

Premie

Community Noun project 26111.svg
Nagrody pieniężne[d][15][16]
Miejsce Konkurencja
Jazdy drużynowe Jazdy indywidualne na czas Wyścigi ze startu wspólnego
Mężczyźni Kobiety Elita mężczyzn Elita kobiet /
Orlicy (do lat 23)
Juniorzy / Juniorki Elita mężczyzn Elita kobiet /
Orlicy (do lat 23)
Juniorzy / Juniorki
Gold medal icon.svg
40 000 CHF 12 800 CHF 3833 3067 € 767 € 7667 € 3833 € 1533 €
Silver medal icon.svg
25 000 CHF 8000 CHF 2300 € 1533 € 383 € 5367 € 2683 € 1150 €
Bronze medal icon.svg
20 000 CHF 5000 CHF 1633 € 767 € 230 € 3067 € 1533 € 767 €
4 10 000 CHF 3000 CHF
5 5000 CHF 2000 CHF

Medaliści

Konkurencja
dystans – (data)
(liczba startujących)
Złoto:
Gold medal world centered-2.svg
Czas
(prędkość)
Srebro:
Silver medal world centered-2.svg
Czas Brąz:
Bronze medal world centered-2.svg
Czas
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego[17]
269 km – (23 września)
(207 zaw. z 48 rep.)
[2]
Belgia Philippe Gilbert
Jersey rainbow.svg
6:10:41
(43,541 km/h)
Norwegia Edvald Boasson Hagen + 0:04 Hiszpania Alejandro Valverde + 0:05
Jazda indywidualna na czas[18]
45,7 km – (19 września)
(58 zaw. z 36 rep.)
[3]
Niemcy Tony Martin
Jersey rainbow.svg
58:38,76
(46,755 km/h)
Stany Zjednoczone Taylor Phinney + 5,37 Białoruś Wasil Kiryjenka + 1:44,99
Jazda drużynowa na czas[19]
53,2 km – (16 września)
(32 druż. – 192 zaw. z 35 rep.)
[4]
Belgia Omega Pharma-Quick Step 1:03:17,17
(50,532 km/h)
Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 3,23 Australia Orica-GreenEDGE Cycling Team + 47,06
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego[20]
177,1 km – (22 września)
(157 zaw. z 44 rep.)
[5]
Kazachstan Aleksiej Łucenko
Jersey rainbow.svg
4:20:15
(40,829 km/h)
Francja Bryan Coquard + 0:00 Belgia Tom Van Asbroeck + 0:00
Jazda indywidualna na czas[21]
36 km – (17 września)
(68 zaw. z 43 rep.)
[6]
Rosja Anton Worobjow
Jersey rainbow.svg
44:09,02
(48,923 km/h)
Australia Rohan Dennis + 44,39 Australia Damien Howson + 51,12
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego[22]
128,8 km – (23 września)
(175 zaw. z 54 rep.)
[7]
Słowenia Matej Mohorič
Jersey rainbow.svg
3:00:45
(42,755 km/h)
Australia Caleb Ewan + 0:00 Chorwacja Josip Rumac + 0:00
Jazda indywidualna na czas[23]
26,6 km – (17 września)
(66 zaw. z 39 rep.)
[8]
Norwegia Oskar Svendsen
Jersey rainbow.svg
35:34,75
(44,857 km/h)
Słowenia Matej Mohorič + 7,04 Niemcy Maximilian Schachmann + 11,83
Kobiety
Elita
Wyścig ze startu wspólnego[24]
128,8 km – (22 września)
(132 zaw. z 37 rep.)
[9]
Holandia Marianne Vos
Jersey rainbow.svg
3:14:29
(39,736 km/h)
Australia Rachel Neylan + 0:10 Włochy Elisa Longo Borghini + 0:18
Jazda indywidualna na czas[25]
24,1 km – (18 września)
(42 zaw. z 28 rep.)
[10]
Niemcy Judith Arndt
Jersey rainbow.svg
32:26,46
(44,573 km/h)
Stany Zjednoczone Evelyn Stevens + 33,77 Nowa Zelandia Linda Villumsen + 40,57
Jazda drużynowa na czas[26]
34 km – (16 września)
(12 druż. – 72 zaw. z 17 rep.)
[11]
Niemcy Team Specialized–lululemon 46:31,63
(44,103 km/h)
Australia Orica-AIS + 24,19 Holandia AA Drink-Leontien.nl + 1:59,32
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego[27]
80,5 km – (21 września)
(82 zaw. z 31 rep.)
[12]
Wielka Brytania Lucy Garner
Jersey rainbow.svg
2:11:26
(36,748 km/h)
Norwegia Eline Brustad + 0:00 Włochy Anna Stricker + 0:00
Jazda indywidualna na czas[28]
15,6 km – (18 września)
(40 zaw. z 23 rep.)
[13]
Wielka Brytania Elinor Barker
Jersey rainbow.svg
22:26,29
(41,714 km/h)
Dania Cecilie Uttrup Ludwig + 35,87 Holandia Demi de Jong + 1:03,13

Szczegóły

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Philippe Gilbert  Belgia 6:10:41
Silver medal icon.svg
Edvald Boasson Hagen  Norwegia + 0:04
Bronze medal icon.svg
Alejandro Valverde  Hiszpania + 0:05
4 John Degenkolb  Niemcy + 0:05
5 Lars Boom  Holandia + 0:05
6 Allan Davis  Australia + 0:05
7 Thomas Voeckler  Francja + 0:05
8 Ramūnas Navardauskas  Litwa + 0:05
9 Sergio Henao  Kolumbia + 0:05
10 Óscar Freire  Hiszpania + 0:05
46 Marek Rutkiewicz  Polska + 2:21
53 Jarosław Marycz  Polska + 2:21
61 Michał Gołaś  Polska + 2:21
101 Przemysław Niemiec  Polska + 8:55
102 Jacek Morajko  Polska + 8:55

Wyścig ze startu wspólnego kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Marianne Vos  Holandia 3:14:29
Silver medal icon.svg
Rachel Neylan  Australia + 0:10
Bronze medal icon.svg
Elisa Longo Borghini  Włochy + 0:18
4 Amber Neben  Stany Zjednoczone + 0:33
5 Anna van der Breggen  Holandia + 0:55
6 Rossella Ratto  Włochy + 3:40
7 Linda Villumsen  Nowa Zelandia + 4:37
8 Judith Arndt  Niemcy + 4:37
9 Emma Johansson  Szwecja + 4:37
10 Paulina Brzeźna-Bentkowska  Polska + 4:37
52 Małgorzata Jasińska  Polska + 5:03

Indywidualna jazda na czas mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Tony Martin  Niemcy 58:38,76
Silver medal icon.svg
Taylor Phinney  Stany Zjednoczone + 5,37
Bronze medal icon.svg
Wasil Kiryjenka  Białoruś + 1:44,99
4 Tejay van Garderen  Stany Zjednoczone + 1:49,37
5 Fredrik Kessiakoff  Szwecja + 1:50,56
6 Dmitrij Gruzdjew  Kazachstan + 1:56,44
7 Jan Bárta  Czechy + 2:12,49
8 Alex Dowsett  Wielka Brytania + 2:26,06
9 Alberto Contador  Hiszpania + 2:30,00
10 Adriano Malori  Włochy + 2:40,54
26 Maciej Bodnar  Polska + 3:46,06

Indywidualna jazda na czas kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Judith Arndt  Niemcy 32:26,46
Silver medal icon.svg
Evelyn Stevens  Stany Zjednoczone + 33,77
Bronze medal icon.svg
Linda Villumsen  Nowa Zelandia + 40,57
4 Emma Pooley  Wielka Brytania + 49,33
5 Ellen van Dijk  Holandia + 54,01
6 Ina-Yoko Teutenberg  Niemcy + 1:33,74
7 Amber Neben  Stany Zjednoczone + 1:43,42
8 Trixi Worrack  Niemcy + 1:44,56
9 Martina Sáblíková  Czechy + 1:59,44
10 Shara Gillow  Australia + 1:59,75
27 Eugenia Bujak  Polska + 3:20,92
37 Martyna Klekot  Polska + 4:18,81

Drużynowa jazda na czas mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Zawodnicy Czas
Gold medal icon.svg
Belgia Omega Pharma-Quick Step Belgia Tom Boonen
Francja Sylvain Chavanel
Niemcy Tony Martin
Holandia Niki Terpstra
Belgia Kristof Vandewalle
Słowacja Peter Velits
1:03:17,17
Silver medal icon.svg
Stany Zjednoczone BMC Racing Team Włochy Alessandro Ballan
Belgia Philippe Gilbert
Stany Zjednoczone Taylor Phinney
Włochy Marco Pinotti
Włochy Manuel Quinziato
Stany Zjednoczone Tejay van Garderen
+ 3,23
Bronze medal icon.svg
Australia Orica-GreenEDGE Nowa Zelandia Sam Bewley
Australia Luke Durbridge
Holandia Sebastian Langeveld
Australia Cameron Meyer
Holandia Jens Mouris
Kanada Svein Tuft
+ 47,06
4 Włochy Liquigas-Cannondale Słowacja Peter Sagan
Polska Maciej Bodnar
Włochy Tiziano Dall'Antonia
Włochy Vincenzo Nibali
Słowenia Kristjan Koren
Polska Maciej Paterski
+ 1:04,73
5 Holandia Rabobank Cycling Team Holandia Robert Gesink
Holandia Lars Boom
Holandia Stef Clement
Hiszpania Luis León Sánchez
Holandia Rick Flens
Holandia Wilco Kelderman
+ 1:08,13
6 Hiszpania Movistar Team Białoruś Wasil Kiryjenka
Hiszpania Jonathan Castroviejo
Hiszpania José Iván Gutiérrez
Kostaryka Andrey Amador
Rosja Władimir Karpiec
Hiszpania Rubén Plaza
+ 1:18,57
7 Rosja Katusha Team Rosja Eduard Worganow
Rosja Władimir Gusiew
Łotwa Gatis Smukulis
Rosja Dienis Mieńszow
Białoruś Alaksandr Kuczynski
Rosja Maksim Bielkow
+ 1:18,81
8 Luksemburg RadioShack-Nissan Niemcy Jens Voigt
Nowa Zelandia Jesse Sergent
Ukraina Jarosław Popowycz
Francja Tony Gallopin
Hiszpania Haimar Zubeldia
Niemcy Andreas Klöden
+ 1:21,22
9 Wielka Brytania Sky Procycling Hiszpania Juan Antonio Flecha
Wielka Brytania Ian Stannard
Wielka Brytania Alex Dowsett
Norwegia Edvald Boasson Hagen
Wielka Brytania Geraint Thomas
Kolumbia Sergio Henao
+ 1:32,33
10 Stany Zjednoczone Garmin-Sharp Nowa Zelandia Jack Bauer
Stany Zjednoczone Andrew Talansky
Belgia Johan Vansummeren
Holandia Thomas Dekker
Litwa Ramūnas Navardauskas
Holandia Martijn Maaskant
+ 1:35,13
26 Polska CCC Polsat Polkowice Polska Piotr Gawroński
Polska Tomasz Kiendyś
Polska Bartłomiej Matysiak
Polska Marek Rutkiewicz
Bułgaria Nikołaj Michajłow
Polska Mateusz Taciak
+ 3:58,23

Drużynowa jazda na czas kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Zawodniczki Czas
Gold medal icon.svg
Niemcy Team Specialized Niemcy Charlotte Becker
Holandia Ellen van Dijk
Stany Zjednoczone Amber Neben
Stany Zjednoczone Evelyn Stevens
Niemcy Ina-Yoko Teutenberg
Niemcy Trixi Worrack
46:31,63
Silver medal icon.svg
Australia Orica-AIS Niemcy Judith Arndt
Australia Shara Gillow
Holandia Loes Gunnewijk
Australia Melissa Hoskins
Australia Alex Rhodes
Nowa Zelandia Linda Villumsen
+ 24,19
Bronze medal icon.svg
Holandia AA Drink-leontien.nl Holandia Chantal Blaak
Holandia Lucinda Brand
Belgia Jessie Daams
Wielka Brytania Sharon Laws
Wielka Brytania Emma Pooley
Holandia Kirsten Wild
+ 1:59,32
4 Holandia Rabobank Women Holandia Marianne Vos
Holandia Annemiek van Vleuten
Rosja Tatjana Antoszyna
Holandia Thalita de Jong
Holandia Iris Slappendel
Francja Pauline Ferrand-Prévot
+ 2:20,40
5 Rosja Team RusVelo Rosja Olga Zabielinska
Niemcy Hanka Kupfernagel
Rosja Swietłana Bubnienkowa
Rosja Natalia Bojarska
Rosja Irina Moliczewa
Niemcy Romy Kasper
+ 2:30,58
6 Włochy BePink Włochy Noemi Cantele
Włochy Silvia Valsecchi
Rosja Julia Martisowa
Białoruś Alena Amialiusik
Niemcy Elke Gebhardt
Włochy Simona Frapporti
+ 3:14,80
7 Włochy S.C.Michela Fanini-Rox Rosja Alexandra Burczenkowa
Estonia Grete Treier
Włochy Valentina Scandolara
Czechy Martina Růžičková
Meksyk Verónica Leal Balderas
Hiszpania Azucena Sánchez Benito
+ 4:37,26
8 Norwegia Hitec Products-Mistral Home Norwegia Lise Nøstvold
Norwegia Thea Thorsen
Włochy Elisa Longo Borghini
Norwegia Cecilie Gotaas Johnsen
Norwegia Emilie Moberg
Norwegia Tone Hatteland Lima
+ 4:38,04
9 Holandia Dolmans-Boels Cycling Team Wielka Brytania Emma Trott
Holandia Nina Kessler
Holandia Martine Bras
Holandia Janneke Ensing
Holandia Pauliena Rooijakkers
Holandia Winanda Spoor
+ 5:00,17
10 Belgia Lotto-Belisol Ladies Belgia Kaat Hannes
Belgia Ann-Sophie Duyck
Belgia Sofie De Vuyst
Południowa Afryka Robyn de Groot
Belgia Ludivine Henrion
Belgia Kim Schoonbaert
+ 5:31,99

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Aleksiej Łucenko  Kazachstan 4:20:15
Silver medal icon.svg
Bryan Coquard  Francja + 0:00
Bronze medal icon.svg
Tom Van Asbroeck  Belgia + 0:00
4 Hugo Houle  Kanada + 0:00
5 Luka Pibernik  Słowenia + 0:00
6 Esteban Chaves  Kolumbia + 0:00
7 Hernando Bohórquez  Kolumbia + 0:00
8 Kenneth van Bilsen  Belgia + 0:00
9 Wouter Wippert  Holandia + 0:00
10 Sam Bennett  Irlandia + 0:00
48 Paweł Poljański  Polska + 0:00
61 Piotr Gawroński  Polska + 0:25
65 Łukasz Wiśniowski  Polska + 0:25
73 Paweł Bernas  Polska + 0:25

Indywidualna jazda na czas mężczyzn do lat 23[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Anton Worobjow  Rosja 44:09,02
Silver medal icon.svg
Rohan Dennis  Australia + 44,39
Bronze medal icon.svg
Damien Howson  Australia + 51,12
4 Lasse Norman Hansen  Dania + 53,28
5 Rasmus Quaade  Dania + 1:02,56
6 Marlen Zmorka  Ukraina + 1:09,42
7 Rasmus Sterebo  Dania + 1:25,24
8 Jasha Sütterlin  Niemcy + 1:28,70
9 Siergiej Czerniecki  Rosja + 1:37,95
10 Tom Dumoulin  Holandia + 1:40,78

Wyścig ze startu wspólnego juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Matej Mohorič  Słowenia 3:00:45
Silver medal icon.svg
Caleb Ewan  Australia + 0:00
Bronze medal icon.svg
Josip Rumac  Chorwacja + 0:00
4 Federico Zurlo  Włochy + 0:00
5 Jonathan Dibben  Wielka Brytania + 0:00
6 Kevin Deltombe  Belgia + 0:00
7 Thomas Boudat  Francja + 0:00
8 Tom Bohli  Szwajcaria + 0:00
9 Mathieu van der Poel  Holandia + 0:00
10 Søren Kragh Andersen  Dania + 0:00
19 Przemysław Kasperkiewicz  Polska + 0:00
64 Maciej Kasperkiewicz  Polska + 0:12
65 Patryk Stosz  Polska + 0:12

Wyścig ze startu wspólnego juniorek[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Lucy Garner  Wielka Brytania 2:11:26
Silver medal icon.svg
Eline Brustad  Norwegia + 0:00
Bronze medal icon.svg
Anna Stricker  Włochy + 0:00
4 Sophie Williamson  Nowa Zelandia + 0:00
5 Jessy Druyts  Belgia + 0:00
6 Rasa Pocytė  Litwa + 0:00
7 Sheyla Gutiérrez  Hiszpania + 0:00
8 Cecilie Uttrup Ludwig  Dania + 0:00
9 Emily Roper  Australia + 0:00
10 Alicja Ratajczak  Polska + 0:00
14 Łucja Pietrzak  Polska + 0:00
19 Katarzyna Niewiadoma  Polska + 0:00
22 Katarzyna Kirschenstein  Polska + 0:18

Indywidualna jazda na czas juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Oskar Svendsen  Norwegia 35:34,75
Silver medal icon.svg
Matej Mohorič  Słowenia + 7,04
Bronze medal icon.svg
Maximilian Schachmann  Niemcy + 11,83
4 Alexander Morgan  Australia + 12,60
5 Mathias Krigbaum  Dania + 13,68
6 Nathan Van Hooydonck  Belgia + 19,37
7 Brent Luyckx  Belgia + 20,53
8 Mads Würtz Schmidt  Dania + 21,75
9 Ryan Mullen  Irlandia + 26,16
10 Taylor Eisenhart  Stany Zjednoczone + 26,29
13 Szymon Rekita  Polska + 36,67
19 Przemysław Kasperkiewicz  Polska + 1:03,15

Indywidualna jazda na czas juniorek[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Elinor Barker  Wielka Brytania 22:26,29
Silver medal icon.svg
Cecilie Uttrup Ludwig  Dania + 35,87
Bronze medal icon.svg
Demi de Jong  Holandia + 1:03,13
4 Emily Roper  Australia + 1:08,18
5 Ramona Forchini  Szwajcaria + 1:10,42
6 Eva Mottet  Francja + 1:11,59
7 Christina Siggaard  Dania + 1:13,26
8 Corinna Lechner  Niemcy + 1:13,35
9 Nicky Zijlaard  Holandia + 1:14,84
10 Lourdes Oyarbide  Hiszpania + 1:15,26
14 Alicja Ratajczak  Polska + 1:26,56
20 Katarzyna Niewiadoma  Polska + 1:32,71

Tabela medalowa oraz multimedaliści

Tabela medalowa
Miejsce Reprezentacja
Złoto

Złoto
Srebro

Srebro
Brąz

Brąz
Suma

Razem
1.  Niemcy 3 0 1 4
2.  Belgia 2 0 1 3
3.  Wielka Brytania 2 0 0 2
4.  Norwegia 1 2 0 3
5.  Słowenia 1 1 0 2
6.  Holandia 1 0 1 2
7.  Kazachstan 1 0 0 1
 Rosja 1 0 0 1
9.  Australia 0 4 2 6
10.  Stany Zjednoczone 0 3 0 3
11.  Dania 0 1 0 1
 Francja 0 1 0 1
13.  Włochy 0 0 2 2
14.  Białoruś 0 0 1 1
 Chorwacja 0 0 1 1
 Hiszpania 0 0 1 1
 Nowa Zelandia 0 0 1 1
Multimedaliści
Lp. Zawodnik / Zawodniczka
Złoto

Złoto
Srebro

Srebro
Brąz

Brąz
Suma

Razem
1. Niemcy Tony Martin 2 0 0 2
2. Niemcy Judith Arndt 1 1 0 2
Belgia Philippe Gilbert 1 1 0 2
Słowenia Matej Mohorič 1 1 0 2
Stany Zjednoczone Evelyn Stevens 1 1 0 2
6. Stany Zjednoczone Taylor Phinney 0 2 0 2
7. Nowa Zelandia Linda Villumsen 0 1 1 2

Uwagi

  1. Składy powołanych do wyścigów indywidualnych podają krajowe związki kolarskie będące członkami UCI, natomiast do wyścigów drużynowych składy podają kolarskie grupy zawodowe zarejestrowane w UCI.
  2. Do oficjalnej reprezentacji Polski, wysyłanej na mistrzostwa z ramienia Polskiego Związku Kolarskiego zalicza się tylko osoby w konkurencjach indywidualnych[14].
  3. Australijczyk Luke Durbridge startował w elicie i z tego powodu nie bronił tytułu mistrza świata w jeździe indywidualnej na czas do lat 23.
  4. Wymienione kwoty dotyczą premii wypłacanych przez światową federację UCI. Ponadto w niektórych przypadkach wypłacane są nagrody z krajowych związków kolarskich, nagrody państwowe, nagrody wynikające z kontraktów z grupami zawodowymi czy też ze zleceń reklamodawców.

Przypisy

  1. UCI Road World Championships Competitions guide ↓, s. 23–24 (Chapter 7).
  2. a b Start List Men Elite Road Race. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2022-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-09)]. (ang.).
  3. a b Start List Men Elite Individual Time Trial. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2022-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-06)]. (ang.).
  4. a b Start List Men Elite Team Time Trial. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresult.com. [dostęp 2022-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-24)]. (ang.).
  5. a b Start List Men Under 23 Road Race. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2022-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-11)]. (ang.).
  6. a b Start List Men Under 23 Individual Time Trial. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2022-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-11)]. (ang.).
  7. a b Start List Men Juniors Road Race. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresult.com. [dostęp 2022-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-11)]. (ang.).
  8. a b Start List Men Juniors Individual Time Trial. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2022-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-11)]. (ang.).
  9. a b Start List Woman Elite Road Race. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresult.com. [dostęp 2022-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-04)]. (ang.).
  10. a b Start List Women Elite Individual Time Trial. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresult.com. [dostęp 2022-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-11)]. (ang.).
  11. a b Start List Woman’s Team Time Trial. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresult.com. [dostęp 2022-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (ang.).
  12. a b Start List Women Juniors Road Race. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2022-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-11)]. (ang.).
  13. a b Start List Women Juniors Individual Time Trial. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2022-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-11)]. (ang.).
  14. a b Kadra Polski na szosowe MŚ 2012. archiwum.pzkol.pl, 2012-09-13. [dostęp 2022-10-13].
  15. UCI Road World Championships Technical guide ↓, s. 17 (Article 11: Prizes).
  16. UCI Road World Championships Competitions guide ↓, s. 32 (Chapter 11).
  17. Final Results Road Race Men Elite. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-27)]. (ang.).
  18. Results Time Trial Elite Men. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-01)]. (ang.).
  19. Results Team Time Trial Men. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-04)]. (ang.).
  20. Final Results Road Race Men Under 23. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-04)]. (ang.).
  21. Results Time Trial U23 Men. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-04)]. (ang.).
  22. Final Results Road Race Men Juniors. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)]. (ang.).
  23. Results Time Trial Junior Men. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-04)]. (ang.).
  24. Final Results Road Race Women Elite. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-09)]. (ang.).
  25. Results Time Trial Elite Women. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)]. (ang.).
  26. Results Team Time Trial Women. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)]. (ang.).
  27. Final Results Road Race Women Juniors. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-04)]. (ang.).
  28. Results Time Trial Junior Women. (PDF). [w:] 2012 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-04)]. (ang.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2012
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.

X

Wikiwand 2.0 is here 🎉! We've made some exciting updates - No worries, you can always revert later on