For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2013.

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2013

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2013
2012 2014
Ilustracja

Kolarze na trasie wyścigu ze startu wspólnego
Data

22–29 września 2013

Gospodarz

Florencja, Włochy

Organizator

UCI

Liczba konkurencji

12

Liczba zawodników

1099
(284 kobiety i
815 mężczyzn)

Liczba reprezentacji

77

Strona internetowa

86. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – zawody kolarskie, które odbyły się w dniach 22–29 września 2013 we włoskim mieście Florencja. Były to trzynaste zorganizowane w tym kraju mistrzostwa świata (poprzednio w: 1926, 1932, 1951, 1955, 1962, 1968, 1976, 1985, 1994, 1999, 2004 i 2008). Jedynie Niemiec Tony Martin w jeździe indywidualnej na czas, Holenderka Marianne Vos w wyścigu ze startu wspólnego oraz grupy kobiet i mężczyzn w wyścigach drużynowych zdołali obronić tytuły mistrzów świata. Wśród multimedalistów najlepszymi okazali się Tony Martin i Holenderka Ellen van Dijk, którzy zdobyli po dwa złote medale.

Polacy w mistrzostwach zdobyli złoty medal, który wywalczył Michał Kwiatkowski, zostając mistrzem świata w jeździe drużynowej na czas startując w belgijskiej grupie Omega Pharma-Quick Step.

Kalendarium zawodów

Countdown (50361) - The Noun Project.svg
Kalendarz MŚ w kolarstwie szosowym 2013[1]
Konkurencja (dystans) Data
22.09 23.09 24.09 25.09 26.09 27.09 28.09 29.09
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego (272,26 km) 10:00–16:35
Jazda indywidualna na czas (57,86 km) 13:30–17:00
Jazda drużynowa na czas (57,2 km) 14:00–17:05
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego (173,19 km) 13:00–17:40
Jazda indywidualna na czas (43,46 km) 14:00–16:35
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego (140,05 km) 9:00–12:15
Jazda indywidualna na czas (21,8 km) 10:00–12:40
Kobiety
Elita
Wyścig ze startu wspólnego (140,05 km) 14:00–17:20
Jazda indywidualna na czas (21,8 km) 14:30–16:45
Jazda drużynowa na czas (42,79 km) 10:00–11:25
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego (82,85 km) 9:00–11:10
Jazda indywidualna na czas (16,19 km) 10:00–11:30

Lista uczestniczących reprezentacji

W mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym brało udział 1099 osób (284 kobiety i 815 mężczyzn) z 77 reprezentacji. Najliczniejsze reprezentacje wystawiły: Włochy (73 osoby), Holandia (66) i Francja (50). Obowiązywał specjalny system kwalifikacji ustalony przez UCI dla jazd drużynowych oraz przyznający odpowiednią liczbę miejsc dla danej reprezentacji w pozostałych konkurencjach.

Continenti colorati.png
Reprezentacje biorące udział w MŚ w kolarstwie szosowym 2013[2][3][4][5][6][7][8][9][10][11][12][13]
Lp. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
1.  Albania (0 / 5) – 5
2.  Algieria (0 / 14) – 14
3.  Andora (0 / 1) – 1
4.  Argentyna (2 / 9) – 11
5.  Australia (13 / 25) – 38
6.  Austria (7 / 18) – 25
7.  Azerbejdżan (0 / 4) – 4
8.  Belgia (13 / 33) – 46
9.  Białoruś (3 / 12) – 15
10.  Brazylia (3 / 5) – 8
11.  Bułgaria (0 / 3) – 3
12.  Chile (0 / 6) – 6
13.  Chorwacja (2 / 5) – 7
14.  Czechy (4 / 14) – 18
15.  Dania (4 / 29) – 33
16.  Ekwador (0 / 8) – 8
17.  Erytrea (0 / 12) – 12
18.  Estonia (2 / 8) – 10
19.  Etiopia (0 / 1) – 1
20.  Finlandia (2 / 3) – 5
21.  Francja (14 / 36) – 50
22.  Grecja (0 / 3) – 3
23.  Hiszpania (9 / 26) – 35
24.  Holandia (22 / 44) – 66
25.  Hongkong (1 / 4) – 5
26.  Irlandia (2 / 9) – 11
Lp. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
27.  Izrael (1 / 8) – 9
28.  Japonia (3 / 3) – 6
29.  Jordania (2 / 0) – 2
30.  Kanada (10 / 14) – 24
31.  Katar (0 / 1) – 1
32.  Kazachstan (0 / 16) – 16
33.  Kolumbia (7 / 18) – 25
34.  Korea Południowa (0 / 2) – 2
35.  Kostaryka (1 / 2) – 3
36.  Liban (0 / 1) – 1
37.  Liechtenstein (0 / 1) – 1
38.  Litwa (9 / 9) – 18
39.  Luksemburg (1 / 5) – 6
40.  Łotwa (1 / 11) – 12
41.  Macedonia Północna (0 / 1) – 1
42.  Malezja (0 / 2) – 2
43.  Maroko (0 / 10) – 10
44.  Meksyk (8 / 12) – 20
45.  Mołdawia (0 / 7) – 7
46.  Monako (0 / 1) – 1
47.  Mongolia (1 / 0) – 1
48.  Niemcy (11 / 27) – 38
49.  Norwegia (5 / 19) – 24
50.  Nowa Zelandia (6 / 10) – 16
51.  Panama (0 / 1) – 1
52.  Paragwaj (1 / 1) – 2
Lp. Reprezentacja (Kobiety / Mężczyźni) – Łącznie
53.  Polska (11 / 28) – 39
54.  Południowa Afryka (2 / 12) – 14
55.  Portugalia (0 / 9) – 9
56.  Rosja (14 / 24) – 38
57.  Rumunia (0 / 7) – 7
58.  Saint Kitts i Nevis (1 / 0) – 1
59.  San Marino (0 / 3) – 3
60.  Serbia (2 / 5) – 7
61.  Słowacja (1 / 14) – 15
62.  Słowenia (5 / 21) – 26
63.  Stany Zjednoczone (12 / 27) – 39
64.  Syria (0 / 1) – 1
65.  Szwajcaria (4 / 18) – 22
66.  Szwecja (10 / 11) – 21
67.  Tajlandia (4 / 0) – 4
68.  Tunezja (0 / 2) – 2
69.  Turcja (0 / 6) – 6
70.  Turkmenistan (0 / 2) – 2
71.  Uganda (2 / 2) – 4
72.  Ukraina (8 / 15) – 23
73.  Uzbekistan (0 / 5) – 5
74.  Wenezuela (1 / 9) – 10
75.  Węgry (1 / 8) – 9
76.  Wielka Brytania (10 / 20) – 30
77.  Włochy (26 / 47) – 73
Razem (284 / 815) – 1099

Zawodnicy i zawodniczki polscy

Michał Kwiatkowski złoty medalista w drużynowej jeździe na czas
Michał Kwiatkowski złoty medalista w drużynowej jeździe na czas

Do mistrzostw świata, Polski Związek Kolarski oraz szefowie grup zawodowych (wyścigi drużynowe) zgłosili 39 osób (28 zawodników i 11 zawodniczek)[14][a].

Polska Zawodnicy i zawodniczki polscy na MŚ w kolarstwie szosowym 2013[b]
Lp. Zawodnik / Zawodniczka Grupa / Klub Konkurencja
Mężczyźni
1. Paweł Bernas BDC-MarcPol Team druż. jazda na czas
2. Maciej Bodnar Cannondale Pro Cycling druż. jazda na czas, ind. jazda na czas, start wspólny
3. Michał Gołaś Omega Pharma-Quick Step start wspólny
4. Kamil Gradek BDC-MarcPol Team druż. jazda na czas
5. Bartosz Huzarski Team NetApp-Endura start wspólny
6. Mateusz Kazimierczak GKK Opty – Mazowsze Grodzisk Maz. start wspólny juniorów
7. Tomasz Kiendyś CCC Polsat Polkowice druż. jazda na czas
8. Piotr Kirpsza BDC-MarcPol Team druż. jazda na czas
9. Mateusz Komar BDC-MarcPol Team druż. jazda na czas
10. Piotr Konwa 4F Racing Team ind. jazda na czas juniorów, start wspólny juniorów
11. Jarosław Kowalczyk BDC-MarcPol Team druż. jazda na czas
12. Patryk Krzywda KTK Kalisz start wspólny juniorów
13. Michał Kwiatkowski Omega Pharma-Quick Step druż. jazda na czas, ind. jazda na czas, start wspólny
14. Rafał Majka Team Saxo-Tinkoff start wspólny
15. Tomasz Marczyński Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team start wspólny
16. Jarosław Marycz CCC Polsat Polkowice druż. jazda na czas
17. Przemysław Niemiec Lampre-Merida start wspólny
18. Michał Paluta LKS POM Strzelce Krajeńskie ind. jazda na czas juniorów, start wspólny juniorów
19. Maciej Paterski Cannondale Pro Cycling start wspólny
20. Emanuel Piaskowy TKK Pacific Toruń start wspólny do lat 23
21. Robert Radosz BDC-MarcPol Team druż. jazda na czas
22. Szymon Rekita Ciclistica Sestese ind. jazda na czas do lat 23
23. Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice druż. jazda na czas
24. Gracjan Szeląg KK Tarnovia Tarnowo Podgórne start wspólny juniorów
25. Patryk Stosz TC Chrobry Głogów start wspólny do lat 23
26. Sylwester Szmyd Movistar Team start wspólny
27. Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice druż. jazda na czas
28. Łukasz Wiśniowski Etixx-iHNed druż. jazda na czas, ind. jazda na czas do lat 23, start wspólny do lat 23
Kobiety
1. Paulina Brzeźna-Bentkowska TKK Pacific Toruń start wspólny
2. Eugenia Bujak Grupa Kolarska Żyrardów ind. jazda na czas, start wspólny
3. Agata Drozdek BCM Nowatex Ziemia Darłowska ind. jazda na czas juniorek, start wspólny juniorek
4. Bogumiła Dziuba BCM Nowatex Ziemia Darłowska ind. jazda na czas juniorek, start wspólny juniorek
5. Małgorzata Jasińska MCipollini-Giordana druż. jazda na czas, start wspólny
6. Katarzyna Niewiadoma TKK Pacific Toruń start wspólny
7. Natalia Nowotarska UKS Jedynka Limaro Kórnik start wspólny juniorek
8. Katarzyna Pawłowska GSD Gestion – Kallisto start wspólny
9. Nikol Płosaj UKS Jedynka Limaro Kórnik start wspólny juniorek
10. Maja Włoszczowska GIANT Pro XC Team start wspólny
11. Małgorzata Wojtyra BePink druż. jazda na czas

Obrońcy tytułów

Gold medal world centered-2.svg
Broniący tytułów MŚ
Mężczyźni
Konkurencja Mistrz świata / Grupa Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Belgia Philippe Gilbert 9. miejsce
Jazda indywidualna na czas Niemcy Tony Martin
Gold medal icon.svg
miejsce
Jazda drużynowa na czas Belgia Omega Pharma-Quick Step
Gold medal icon.svg
miejsce
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego Kazachstan Aleksiej Łucenko[c] nie startował
Jazda indywidualna na czas Rosja Anton Worobjow nie startował
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego Słowenia Matej Mohorič[d] nie startował
Jazda indywidualna na czas Norwegia Oskar Svendsen[e] nie startował
Kobiety
Konkurencja Mistrzyni świata / Grupa Uwagi
Elita
Wyścig ze startu wspólnego Holandia Marianne Vos
Gold medal icon.svg
miejsce
Jazda indywidualna na czas Niemcy Judith Arndt nie startowała
Jazda drużynowa na czas Niemcy Team Specialized–lululemon
Gold medal icon.svg
miejsce
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego Wielka Brytania Lucy Garner[f] nie startowała
Jazda indywidualna na czas Wielka Brytania Elinor Barker nie startowała

Premie

Community Noun project 26111.svg
Nagrody pieniężne[g][15]
Miejsce Konkurencja
Jazdy drużynowe Jazdy indywidualne na czas Wyścigi ze startu wspólnego
Mężczyźni Kobiety Elita Orlicy (do lat 23) Juniorzy / Juniorki Elita Orlicy (do lat 23) Juniorzy / Juniorki
Gold medal icon.svg
33 333 10 666 € 3833 € 3067 € 767 € 7667 € 3833 € 1533 €
Silver medal icon.svg
20 833 € 6666 € 2300 € 1533 € 383 € 5367 € 2683 € 1150 €
Bronze medal icon.svg
16 666 € 4166 € 1633 € 767 € 230 € 3067 € 1533 € 767 €
4 8333 € 2500 €
5 4166 € 1666 €

Medaliści

Konkurencja
dystans – (data)
(liczba startujących)
Złoto:
Gold medal world centered-2.svg
Czas
(prędkość)
Srebro:
Silver medal world centered-2.svg
Czas Brąz:
Bronze medal world centered-2.svg
Czas
Mężczyźni
Elita
Wyścig ze startu wspólnego[16]
272,26 km – (29 września)
(208 zaw. z 52 rep.)
[2]
Portugalia Rui Costa
Jersey rainbow.svg
7:25:44
(36,648 km/h)
Hiszpania Joaquim Rodríguez + 0:00 Hiszpania Alejandro Valverde + 0:15
Jazda indywidualna na czas[17]
57,86 km – (25 września)
(71 zaw. z 51 rep.)
[3]
Niemcy Tony Martin
Jersey rainbow.svg
1:05:36,65
(52,911 km/h)
Wielka Brytania Bradley Wiggins + 46,09 Szwajcaria Fabian Cancellara + 48,34
Jazda drużynowa na czas[18]
57,2 km – (22 września)
(35 druż. – 210 zaw. z 38 rep.)
[4]
Belgia Omega Pharma-Quick Step 1:04:16,81
(53,391 km/h)
Australia Orica GreenEDGE + 0,81 Belgia Sky Procycling + 22,55
Orlicy (do lat 23)
Wyścig ze startu wspólnego[19]
173,19 km – (27 września)
(170 zaw. z 45 rep.)
[5]
Słowenia Matej Mohorič
Jersey rainbow.svg
4:20:18
(39,920 km/h)
Południowa Afryka Louis Meintjes + 0:03 Norwegia Sondre Enger + 0:13
Jazda indywidualna na czas[20]
43,46 km – (23 września)
(75 zaw. z 44 rep.)
[6]
Australia Damien Howson
Jersey rainbow.svg
49:49,97
(52,326 km/h)
Francja Yoann Paillot + 57,11 Dania Lasse Norman Hansen + 1:10,13
Juniorzy
Wyścig ze startu wspólnego[21]
140,05 km – (28 września)
(198 zaw. z 61 rep.)
[7]
Holandia Mathieu van der Poel
Jersey rainbow.svg
3:33:14
(39,407 km/h)
Dania Mads Pedersen + 0:03 Albania Iltjan Nika + 0:03
Jazda indywidualna na czas[22]
21,8 km – (24 września)
(82 zaw. z 49 rep.)
[8]
Belgia Igor Decraene
Jersey rainbow.svg
26:56,83
(48,539 km/h)
Dania Mathias Krigbaum + 8,66 Stany Zjednoczone Zeke Mostov + 20,97
Kobiety
Elita
Wyścig ze startu wspólnego[23]
140,05 km – (28 września)
(141 zaw. z 43 rep.)
[9]
Holandia Marianne Vos
Jersey rainbow.svg
3:44:00
(37,513 km/h)
Szwecja Emma Johansson + 0:15 Włochy Rossella Ratto + 0:15
Jazda indywidualna na czas[24]
21,8 km – (24 września)
(48 zaw. z 32 rep.)
[10]
Holandia Ellen van Dijk
Jersey rainbow.svg
27:48,18
(47,045 km/h)
Nowa Zelandia Linda Villumsen + 24,10 Stany Zjednoczone Carmen Small + 28,74
Jazda drużynowa na czas[25]
42,79 km – (22 września)
(16 druż. – 95 zaw. z 22 rep.)
[11]
Stany Zjednoczone Team Specialized–lululemon 51:10,69
(50,165 km/h)
Holandia Rabobank Women Cycling Team + 1:11,09 Australia Orica-AIS + 1:33,83
Juniorki
Wyścig ze startu wspólnego[26]
82,85 km – (27 września)
(81 zaw. z 31 rep.)
[12]
Dania Amalie Dideriksen
Jersey rainbow.svg
2:32:23
(32,621 km/h)
Rosja Anastasija Jakowienko + 0:00 Ukraina Ołena Demydowa + 0:03
Jazda indywidualna na czas[27]
16,19 km – (23 września)
(48 zaw. z 28 rep.)
[13]
Francja Séverine Eraud
Jersey rainbow.svg
22:42,63
(42,773 km/h)
Australia Alexandria Nicholls + 2,69 Australia Alexandra Manly + 8,17

Szczegóły

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Rui Costa  Portugalia 7:25:44
Silver medal icon.svg
Joaquim Rodríguez  Hiszpania + 0:00
Bronze medal icon.svg
Alejandro Valverde  Hiszpania + 0:15
4. Vincenzo Nibali  Włochy + 0:15
5. Andrij Hriwko  Ukraina + 0:31
6. Peter Sagan  Słowacja + 0:34
7. Simon Clarke  Australia + 0:34
8. Maksim Iglinski  Kazachstan + 0:34
9. Philippe Gilbert  Belgia + 0:34
10. Fabian Cancellara  Szwajcaria + 0:34
19 Maciej Paterski  Polska + 1:05
33 Michał Gołaś  Polska + 2:01
52 Bartosz Huzarski  Polska + 9:36
58 Rafał Majka  Polska + 12:55

Wyścig ze startu wspólnego kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Marianne Vos  Holandia 3:44:00
Silver medal icon.svg
Emma Johansson  Szwecja + 0:15
Bronze medal icon.svg
Rossella Ratto  Włochy + 0:15
4. Anna van der Breggen  Holandia + 0:33
5. Evelyn Stevens  Stany Zjednoczone + 0:46
6. Linda Villumsen  Nowa Zelandia + 0:50
7. Tatiana Guderzo  Włochy + 0:52
8. Elisa Longo Borghini  Włochy + 0:52
9. Tiffany Cromwell  Australia + 1:40
10. Tatjana Antoszyna  Rosja + 1:40
17 Paulina Brzeźna-Bentkowska  Polska + 5:03
18 Maja Włoszczowska  Polska + 5:05
21 Eugenia Bujak  Polska + 5:28

Indywidualna jazda na czas mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Tony Martin  Niemcy 1:05:36,65
Silver medal icon.svg
Bradley Wiggins  Wielka Brytania + 46,09
Bronze medal icon.svg
Fabian Cancellara  Szwajcaria + 48,34
4. Wasil Kiryjenka  Białoruś + 1:26,01
5. Taylor Phinney  Stany Zjednoczone + 2:08,00
6. Rasmus Quaade  Dania + 2:36,33
7. Marco Pinotti  Włochy + 2:41,92
8. Adriano Malori  Włochy + 2:51,07
9. Gustav Larsson  Szwecja + 2:58,47
10. Kanstancin Siucou  Białoruś + 2:59,54
24 Michał Kwiatkowski  Polska + 3:59,07
28 Maciej Bodnar  Polska + 4:18,20

Indywidualna jazda na czas kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Ellen van Dijk  Holandia 27:48,18
Silver medal icon.svg
Linda Villumsen  Nowa Zelandia + 24,10
Bronze medal icon.svg
Carmen Small  Stany Zjednoczone + 28,74
4. Evelyn Stevens  Stany Zjednoczone + 28,78
5. Trixi Worrack  Niemcy + 31,66
6. Annika Langvad  Dania + 39,51
7. Olga Zabielinska  Rosja + 40,30
8. Hanna Sołowej  Ukraina + 42,48
9. Tatjana Antoszyna  Rosja + 42,57
10. Emma Johansson  Szwecja + 52,98
16 Eugenia Bujak  Polska + 1:48,07

Drużynowa jazda na czas mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Zawodnicy Czas
Gold medal icon.svg
Belgia Omega Pharma-Quick Step Francja Sylvain Chavanel
Polska Michał Kwiatkowski
Niemcy Tony Martin
Holandia Niki Terpstra
Belgia Kristof Vandewalle
Słowacja Peter Velits
1:04:16,81
Silver medal icon.svg
Australia Orica GreenEDGE Australia Luke Durbridge
Australia Michael Hepburn
Południowa Afryka Daryl Impey
Australia Brett Lancaster
Holandia Jens Mouris
Kanada Svein Tuft
+ 0,81
Bronze medal icon.svg
Wielka Brytania Sky Procycling Norwegia Edvald Boasson Hagen
Wielka Brytania Chris Froome
Białoruś Wasil Kiryjenka
Australia Richie Porte
Białoruś Kanstancin Siucou
Wielka Brytania Geraint Thomas
+ 22,55
4. Stany Zjednoczone BMC Racing Team Wielka Brytania Steve Cummings
Włochy Daniel Oss
Stany Zjednoczone Taylor Phinney
Włochy Manuel Quinziato
Szwajcaria Michael Schär
Stany Zjednoczone Tejay van Garderen
+ 1:02,71
5. Luksemburg RadioShack-Leopard Szwajcaria Fabian Cancellara
Hiszpania Markel Irizar
Luksemburg Bob Jungels
Ukraina Jarosław Popowycz
Nowa Zelandia Hayden Roulston
Nowa Zelandia Jesse Sergent
+ 1:17,53
6. Kazachstan Pro Team Astana Słowenia Janez Brajkovič
Dania Jakob Fuglsang
Kazachstan Dmitrij Gruzdiew
Ukraina Andrij Hriwko
Estonia Tanel Kangert
Włochy Alessandro Vanotti
+ 1:21,14
7. Włochy Cannondale Pro Cycling Słowenia Kristjan Koren
Niemcy Michel Koch
Słowacja Peter Sagan
Polska Maciej Bodnar
Dania Brian Vandborg
Włochy Tiziano Dall'Antonia
+ 1:28,74
8. Stany Zjednoczone Garmin-Sharp Stany Zjednoczone Tyler Farrar
Australia Rohan Dennis
Stany Zjednoczone Christian Vande Velde
Stany Zjednoczone David Zabriskie
Wielka Brytania David Millar
Stany Zjednoczone Andrew Talansky
+ 2:01,94
9. Dania Team Saxo-Tinkoff Dania Nicki Sørensen
Dania Michael Mørkøv
Włochy Matteo Tosatto
Irlandia Nicolas Roche
Dania Mads Christiansen
Włochy Manuele Boaro
+ 2:14,17
10. Hiszpania Movistar Team Hiszpania Jonathan Castroviejo
Hiszpania Rubén Plaza
Portugalia Rui Costa
Kostaryka Andrey Amador
Hiszpania Eloy Teruel
Hiszpania Jesús Herrada
+ 2:31,03
21 Polska CCC Polsat Polkowice Polska Mateusz Taciak
Włochy Davide Rebellin
Polska Marek Rutkiewicz
Bułgaria Nikołaj Michajłow
Polska Jarosław Marycz
Polska Tomasz Kiendyś
+ 4:40,49
31. Polska BDC Marc-Pol Team Polska Mateusz Komar
Polska Kamil Gradek
Polska Piotr Kirpsza
Polska Jarosław Kowalczyk
Polska Paweł Bernas
Polska Robert Radosz
+ 6:07,57

Drużynowa jazda na czas kobiet[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Drużyna Zawodniczki Czas
Gold medal icon.svg
Stany Zjednoczone Team Specialized–lululemon Niemcy Lisa Brennauer
Wielka Brytania Katie Colclough
Stany Zjednoczone Carmen Small
Stany Zjednoczone Evelyn Stevens
Holandia Ellen van Dijk
Niemcy Trixi Worrack
51:10,69
Silver medal icon.svg
Holandia Rabobank Women Cycling Team Holandia Lucinda Brand
Holandia Thalita de Jong
Francja Pauline Ferrand-Prevot
Holandia Roxane Knetemann
Holandia Annemiek van Vleuten
Holandia Marianne Vos
+ 1:11,09
Bronze medal icon.svg
Australia Orica-AIS Australia Annette Edmondson
Australia Shara Gillow
Holandia Loes Gunnewijk
Australia Melissa Hoskins
Szwecja Emma Johansson
Australia Amanda Spratt
+ 1:33,83
4. Rosja RusVelo Rosja Alexandra Burczenkowa
Rosja Anastasija Czułkowa
Rosja Oksana Kozonczuk
Rosja Jelena Kuczinska
Rosja Jewgienija Romaniuta
Rosja Olga Zabielinska
+ 2:02,31
5. Włochy MCipollini-Giordana Rosja Tatjana Antoszyna
Włochy Valentina Carretta
Włochy Tatiana Guderzo
Polska Małgorzata Jasińska
Włochy Valentina Scandolara
Włochy Marta Tagliaferro
+ 2:18,83
6. Wielka Brytania Wiggle Honda Niemcy Charlotte Becker
Nowa Zelandia Emily Collins
Wielka Brytania Dani King
Australia Lauren Kitchen
Wielka Brytania Joanna Rowsell
Nowa Zelandia Linda Villumsen
+ 2:33,00
7. Holandia Team Argos-Shimano Niemcy Elke Gebhardt
Holandia Amy Pieters
Holandia Kirsten Wild
Holandia Esra Tromp
Holandia Janneke Busser-Kanis
Holandia Willeke Knol
+ 2:50,51
8. Stany Zjednoczone Optum P/B Kelly Benefit Strategies Stany Zjednoczone Jarel Holcomb
Kanada Leah Kirchnann
Kanada Denise Ramsden
Kanada Joelle Numainville
Stany Zjednoczone Jade Wilcoxson
Stany Zjednoczone Lauren Hall
+ 3:03,44
9. Belgia Sengers Ladies Cycling Team[h] Holandia Vera Koedooder
Holandia Julia Soek
Holandia Anna van den Breggen
Belgia Sofie De Vuyst
Belgia Maaike Pospoel
+ 3:05,80
10. Holandia Boels Dolmans Cycling Team Holandia Adrie Visser
Wielka Brytania Elizabeth Armitstaed
Belgia Jessie Daams
Niemcy Romy Kasper
Holandia Nina Kessler
Wielka Brytania Emma Trott
+ 3:33,70

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Matej Mohorič  Słowenia 4:20:18
Silver medal icon.svg
Louis Meintjes  Południowa Afryka + 0:03
Bronze medal icon.svg
Sondre Enger  Norwegia + 0:13
4. Caleb Ewan  Australia + 0:13
5. Toms Skujiņš  Łotwa + 0:13
6. Davide Villella  Włochy + 0:13
7. Dylan van Baarle  Holandia + 0:13
8. Silvio Herklotz  Niemcy + 0:13
9. Julian Alaphilippe  Francja + 0:13
10. Patrick Konrad  Austria + 0:13
40 Emanuel Piaskowy  Polska + 2:33
45 Łukasz Wiśniowski  Polska + 2:33
74 Patryk Stosz  Polska + 11:40

Indywidualna jazda na czas mężczyzn do lat 23[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Damien Howson  Australia 49:49,97
Silver medal icon.svg
Yoann Paillot  Francja + 57,11
Bronze medal icon.svg
Lasse Norman Hansen  Dania + 1:10,13
4. Campbell Falkemore  Australia + 1:22,30
5. Lawson Craddock  Stany Zjednoczone + 1:41,38
6. Stefan Küng  Szwajcaria + 1:46,75
7. Ryan Mullen  Irlandia + 1:47,09
8. Victor Campenaerts  Belgia + 1:47,71
9. Danił Fominych  Kazachstan + 2:05,73
10. Eduardo Sepúlveda  Hiszpania + 2:10,55
18 Szymon Rekita  Polska + 2:42,38
24 Łukasz Wiśniowski  Polska + 3:07,38

Wyścig ze startu wspólnego juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Mathieu van der Poel  Holandia 3:33:14
Silver medal icon.svg
Mads Pedersen  Dania + 0:03
Bronze medal icon.svg
Iltjan Nika  Albania + 0:03
4. Logan Owen  Stany Zjednoczone + 0:03
5. Lorenzo Rota  Włochy + 0:03
6. Lucas Eriksson  Szwecja + 0:03
7. Scott Davies  Wielka Brytania + 0:03
8. Artiom Nycz  Rosja + 0:03
9. Sergiej Szemiakin  Kazachstan + 0:03
10. Benjamin Brkic  Austria + 0:03
12 Gracjan Szeląg  Polska + 0:03
18 Piotr Konwa  Polska + 0:03
85 Michał Paluta  Polska + 10:17
119 Mateusz Kazimierczak  Polska + 13:27

Wyścig ze startu wspólnego juniorek[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Amalie Dideriksen  Dania 2:32:23
Silver medal icon.svg
Anastasija Jakowienko  Rosja + 0:00
Bronze medal icon.svg
Ołena Demydowa  Ukraina + 0:03
4. Jessenia Meneses  Kolumbia + 0:18
5. Milda Jankauskaitė  Litwa + 0:34
6. Tereza Medveďová  Słowacja + 0:34
7. Séverine Eraud  Francja + 0:34
8. Alexandra Manly  Australia + 0:34
9. Kelly Catlin  Stany Zjednoczone + 0:34
10. Jeanne Korevaar  Holandia + 0:34
27 Bogumiła Dziuba  Polska + 2:50
53 Agata Drozdek  Polska + 11:54

Indywidualna jazda na czas juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Igor Decraene  Belgia 26:56,83
Silver medal icon.svg
Mathias Krigbaum  Dania + 8,66
Bronze medal icon.svg
Zeke Mostov  Stany Zjednoczone + 20,97
4. Joshua Stritzinger  Niemcy + 23,64
5. Matthew Gibson  Wielka Brytania + 30,16
6. Ole Forfang  Norwegia + 44,21
7. Corentin Ermenault  Francja + 44,40
8. Dmitrij Riwe  Kazachstan + 46,24
9. Nikołaj Czerkasow  Rosja + 49,87
10. Michael Dessau  Stany Zjednoczone + 53,16
15 Michał Paluta  Polska + 1:06,82
16 Piotr Konwa  Polska + 1:09,69

Indywidualna jazda na czas juniorek[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Gold medal icon.svg
Séverine Eraud  Francja 22:42,63
Silver medal icon.svg
Alexandria Nicholls  Australia + 2,69
Bronze medal icon.svg
Alexandra Manly  Australia + 8,17
4. Žavinta Titenytė  Litwa + 11,49
5. Anastasija Jakowienko  Rosja + 13,05
6. Demi de Jong  Holandia + 14,11
7. Kelly Catlin  Stany Zjednoczone + 20,72
8. Floortje Mackaij  Holandia + 21,04
9. Kinley Gibson  Kanada + 22,81
10. Luisa Kattinger  Niemcy + 23,47
19 Agata Drozdek  Polska + 46,62
28 Bogumiła Dziuba  Polska + 55,90

Tabela medalowa oraz multimedaliści

Tabela medalowa
Miejsce Reprezentacja
Złoto

Złoto
Srebro

Srebro
Brąz

Brąz
Suma

Razem
1.  Holandia 3 1 0 4
2.  Belgia 2 0 0 2
3.  Australia 1 2 2 5
4.  Dania 1 2 1 4
5.  Francja 1 1 0 2
6.  Stany Zjednoczone 1 0 2 3
7.  Niemcy 1 0 0 1
 Portugalia 1 0 0 1
 Słowenia 1 0 0 1
10.  Hiszpania 0 1 1 2
 Wielka Brytania 0 1 1 2
12.  Nowa Zelandia 0 1 0 1
 Południowa Afryka 0 1 0 1
 Rosja 0 1 0 1
 Szwecja 0 1 0 1
16.  Albania 0 0 1 1
 Norwegia 0 0 1 1
 Szwajcaria 0 0 1 1
 Ukraina 0 0 1 1
 Włochy 0 0 1 1
Multimedaliści
Lp. Zawodnik / Zawodniczka
Złoto

Złoto
Srebro

Srebro
Brąz

Brąz
Suma

Razem
1. Holandia Ellen van Dijk 2 0 0 2
Niemcy Tony Martin 2 0 0 2
3. Holandia Marianne Vos 1 1 0 2
4. Stany Zjednoczone Carmen Small 1 0 1 2
5. Szwecja Emma Johansson 0 1 1 2
Holenderka Ellen van Dijk na podium indywidualnej jazdy na czas
Niemiec Tony Martin na trasie indywidualnej jazdy na czas
Multimedaliści

Uwagi

  1. Składy powołanych do wyścigów indywidualnych podają krajowe związki kolarskie będące członkami UCI, natomiast do wyścigów drużynowych składy podają kolarskie grupy zawodowe zarejestrowane w UCI.
  2. Do oficjalnej reprezentacji Polski, wysyłanej na mistrzostwa z ramienia Polskiego Związku Kolarskiego zalicza się tylko osoby w konkurencjach indywidualnych[14].
  3. Kazach Aleksiej Łucenko startował w elicie i z tego powodu nie bronił tytułu mistrza świata w wyścigu ze startu wspólnego do lat 23.
  4. Słoweniec Matej Mohorič przekroczył wiek dla juniorów. Z tego względu startował w grupie do lat 23.
  5. Norweg Oskar Svendsen przekroczył wiek dla juniorów. Z tego względu startował w grupie do lat 23.
  6. Brytyjka Lucy Garner startowała w elicie i z tego powodu nie broniła tytułu mistrzyni świata w wyścigu ze startu wspólnego juniorek.
  7. Wymienione kwoty dotyczą premii wypłacanych przez światową federację UCI. Ponadto w niektórych przypadkach wypłacane są nagrody z krajowych związków kolarskich, nagrody państwowe, nagrody wynikające z kontraktów z grupami zawodowymi czy też ze zleceń reklamodawców.
  8. Belgijska drużyna Sengers Ladies Cycling Team jechała w pięcioosobowym składzie.

Przypisy

  1. UCI Road World Championships Competitions guide ↓, s. 2 (Sport competition schedule).
  2. a b Start List Men Elite Road Race. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2022-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-09)]. (ang.).
  3. a b Start List Men Elite Individual Time Trial. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2022-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-09)]. (ang.).
  4. a b Starting List Men Elite Team Time Trial. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. toscana2013.it. [dostęp 2022-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-29)]. (ang.).
  5. a b Start List Men Under 23 Road Race. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2022-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-09)]. (ang.).
  6. a b Start List Men Under 23 Individual Time Trial. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2022-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-09)]. (ang.).
  7. a b Start List Men Juniors Road Race. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresult.com. [dostęp 2022-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-09)]. (ang.).
  8. a b Start List Men Juniors Individual Time Trial. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2022-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-09)]. (ang.).
  9. a b Starting List Woman Elite Road Race. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. toscana2013.it. [dostęp 2022-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-02)]. (ang.).
  10. a b Starting List Women Elite Individual Time Trial. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. toscana2013.it. [dostęp 2022-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-30)]. (ang.).
  11. a b Starting List Woman’s Team Time Trial. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. toscana2013.it. [dostęp 2022-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-30)]. (ang.).
  12. a b Start List Women Juniors Road Race. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2022-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-09)]. (ang.).
  13. a b Start List Women Juniors Individual Time Trial. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2022-10-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-09)]. (ang.).
  14. a b Skład reprezentacji Polski na szosowe MŚ - Florencja 2013. archiwum.pzkol.pl, 2013-09-18. [dostęp 2022-10-10].
  15. UCI Road World Championships Competitions guide ↓, s. 10, 23, 53 (Prizes).
  16. Results Road Race Men Elite. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-15)]. (ang.).
  17. Results Time Trial Elite Men. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-27)]. (ang.).
  18. Results Team Time Trial Men. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-27)]. (ang.).
  19. Results Road Race Men Under 23. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-14)]. (ang.).
  20. Results Time Trial U23 Men. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-14)]. (ang.).
  21. Results Road Race Men Juniors. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-02)]. (ang.).
  22. Results Time Trial Junior Men. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-14)]. (ang.).
  23. Results Road Race Women Elite. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-12)]. (ang.).
  24. Results Time Trial Elite Women. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-28)]. (ang.).
  25. Results Team Time Trial Women. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-27)]. (ang.).
  26. Results Road Race Women Juniors. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-14)]. (ang.).
  27. Results Time Trial Junior Women. (PDF). [w:] 2013 Road World Championships [on-line]. cycling.sportresults.com. [dostęp 2015-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-14)]. (ang.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 2013
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.

X

Wikiwand 2.0 is here 🎉! We've made some exciting updates - No worries, you can always revert later on