Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2011 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2011.

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2011

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2011
2009 2013
Data 27 sierpnia – 4 września 2011
Gospodarz Korea Południowa Daegu
Stadion Daegu Stadium
Liczba zawodników 1945[1]
Liczba reprezentacji 202[1]

13. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne, które odbywały się od 27 sierpnia do 4 września 2011 roku w Daegu w Korei Południowej. Areną zmagań sportowców był Daegu Stadium. Impreza była największym sportowym wydarzeniem na świecie w roku 2011[2]. Relacje telewizyjne z mistrzostw były nadawane w 200 krajach i terytoriach na całym świecie[3].

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata pierwszy raz odbywały się w Korei, a trzeci raz gospodarzem tych zawodów był kraj azjatycki[4][5]. Zawody poprzedził kongres IAAF, który miał miejsce 24 i 25 sierpnia 2011[6]. Od 2005 roku w celu promocji lekkoatletyki w Daegu odbywa się rokrocznie Colorful Daegu Pre-Championships Meeting, który obecnie znajduje się w kalendarzu IAAF World Challenge Meetings[6][7].

Do zawodów zgłoszono 1945 zawodników z 202 krajów[8] – najwięcej w historii rozgrywanych od 1983 roku mistrzostw[1]. Dotychczas najwięcej reprezentacji wystąpiło w mistrzostwach w 1999 w Sewilli (201), a najwięcej sportowców podczas zawodów w 2009 w Berlinie (1895)[1].

Po raz pierwszy w historii lekkoatletycznych mistrzostw globu od wszystkich uczestników pobrano próbki krwi, celem przeprowadzenia badań antydopingowych[9].

W mistrzostwach nie wzięło udziału pięciu obrońców tytułu: południowoafrykański ośmiusetmetrowiec Mbulaeni Mulaudzi (kontuzja), złota medalistka w biegu na 3000 metrów z przeszkodami z Berlina – Hiszpanka Marta Domínguez (macierzyństwo), chińska maratonka Bai Xue, rosyjski skoczek wzwyż Jarosław Rybakow oraz niemiecka oszczepniczka Steffi Nerius (zakończenie kariery)[10][11][12].

Wybór gospodarza

Procedura wyboru gospodarza mistrzostw rozpoczęła się w 2006 roku[13]. Na początku kwietnia do Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) zgłosiło się dziewięć krajów z pięciu kontynentów, które chciały zorganizować zawody[13]. W gronie ofert znalazły się propozycje Australii (Brisbane), Chorwacji (Split), Hiszpanii (Madryt lub Walencja), Korei Południowej (Daegu), Maroka (Casablanca), Rosji (Moskwa), Stanów Zjednoczonych, Szwecji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich[13][14]. 1 grudnia 2006 swoje kandydatury do organizacji mistrzostw w 2011 lub 2013 roku potwierdziły cztery miasta – australijskie Brisbane, koreańskie Daegu, szwedzki Göteborg oraz stolica Rosji Moskwa[15]. Kilkanaście dni później, w związku odmową wsparcia finansowego przez szwedzki rząd, z walki o prawo do goszczenia czempionatu wycofał się Göteborg[16][17]. Ostateczny wybór Rada IAAF podjęła 27 marca 2007 na spotkaniu w Mombasie, tuż po rozegranych tamże mistrzostwach świata w biegu na przełaj[18]. Podjęto wówczas decyzję, że gospodarzem edycji mistrzostw w 2011 roku będzie Daegu, a w 2013 Moskwa[19][20]. Daegu pokonało w walce o organizację imprezy Brisbane m.in. dzięki pomocy firmy Samsung, która w owym czasie została sponsorem IAAF[21].

Przygotowania do mistrzostw

Specjalnie na potrzeby mistrzostw w Daegu powstała wioska lekkoatletyczna, w której zamieszkają sportowcy – na powierzchni ponad 63 tysięcy metrów kwadratowych powstały budynki mieszkalne oraz stadion treningowy[22]. Jej budowa rozpoczęła się w kwietniu 2009[23]. 14 kwietnia 2010 – pięćset dni przed rozpoczęciem mistrzostw – zaprezentowano plakat promujący zawody oraz przedstawiono maskotkę czempionatu[24]. 7 i 8 czerwca 2010 miasto gościło kolejną edycję czempionatu Korei Południowej[25], podczas której Kim Gook-young poprawił 31-letni rekord kraju w bieg na 100 metrów[26]. Równo na rok przed zawodami rozpoczęła się dystrybucja biletów[27]. We wrześniu prezydent Korei Południowej Lee Myung-bak odwiedził obiekt w Daegu i zapoznał się z aktualnym etapem przygotowań do zawodów[28]. Na posiedzeniu Rady IAAF w listopadzie 2010 w Monako zatwierdzono wzór medali jakie będą otrzymywać zawodnicy[29][30]. W grudniu 2010 stadion w Daegu zyskał nową – niebieską – nawierzchnię typu Mondo[31]. W ceremonii prezentacji odświeżonej bieżni wzięli udział lokalni politycy oraz koreańscy lekkoatleci, którzy kilka tygodni wcześniej zdobyli medale igrzysk azjatyckich[31]. 7 kwietnia 2011 na konferencji prasowej Komitet Organizacyjny zaprezentował oficjalną piosenkę mistrzostw – utwór Let’s Go Together[32][33][34]. Do 22 sierpnia 2011 sprzedano 94% biletów[35].

Dzikie karty

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) ogłosiło jesienią 2010, że za zgodą krajowych federacji mistrzowie kontynentów będą mogli bez konieczności wypełnienia minimum wystąpić w Daegu[36]. Z przyznania tzw. „dzikich kart” będą mogli skorzystać złoci medaliści rozegranych w 2010 mistrzostw Afryki, mistrzostw Europy i mistrzostw Australii i Oceanii oraz zaplanowanych na 2011 mistrzostw Ameryki Południowej, mistrzostw Ameryki Środkowej i Karaibów i mistrzostw Azji[37].

Kongres IAAF

Szef IAAF Lamine Diack (2010)
Szef IAAF Lamine Diack (2010)

24 i 25 sierpnia w Exco-Hotel w Daegu odbywał się 48. Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych[38]. Pierwszego dnia obrad wybrano nowe władze IAAF – na kolejną kadencję na stanowisku prezydenta pozostał Senegalczyk Lamine Diack[39][40]. Diack pełni funkcję szefa IAAF od 1999 roku[39]. Nowymi wiceprezydentami IAAF zostali wybrani Dahlan Jumaan Al-Hamad (Katar), Robert Hersh (Stany Zjednoczone) i Sebastian Coe (Wielka Brytania)[5][39][41]. Wybory utrudniła awaria elektronicznego sprzętu do głosowania[42]. Początkowo okazało się, że na kolejną kadencję wiceprezydentem federacji nie został wybrany Serhij Bubka jednak po ponownym przeliczeniu głosów Ukrainiec pozostał na swoim stanowisku[41][43].

Rezultaty

WRrekord świata | CRrekord mistrzostw | AR – rekord kontynentu | NR – rekord kraju
WL – najlepszy wynik na listach światowych w sezonie 2011 | PB – rekord życiowy | SB – najlepszy wynik w sezonie

Mężczyźni

Konkurencja:
1. miejsce
Rezultat
2. miejsce
Rezultat
3. miejsce
Rezultat Źródło
Bieg na 100 m
(szczegóły)
Jamajka Yohan Blake 9,92 SB Stany Zjednoczone Walter Dix 10,08 Saint Kitts i Nevis Kim Collins 10,09 [44][45][46]
Bieg na 200 m
(szczegóły)
Jamajka Usain Bolt 19,40 WL Stany Zjednoczone Walter Dix 19,70 SB Francja Christophe Lemaitre 19,80 NR [47][48]
Bieg na 400 m
(szczegóły)
Grenada Kirani James 44,60 PB Stany Zjednoczone LaShawn Merritt 44,63 Belgia Kévin Borlée 44,90 [49][50]
Bieg na 800 m
(szczegóły)
Kenia David Lekuta Rudisha 1:43,91 Sudan Abubaker Kaki Khamis 1:44,41 Rosja Jurij Borzakowski 1:44,49 [51][52]
Bieg na 1500 m
(szczegóły)
Kenia Asbel Kiprop 3:35,69 Kenia Silas Kiplagat 3:35,92 Stany Zjednoczone Matthew Centrowitz 3:36,08 [53][54]
Bieg na 5000 m
(szczegóły)
Wielka Brytania Mohamed Farah 13:23,36 Stany Zjednoczone Bernard Lagat 13:23,64 Etiopia Dejen Gebremeskel 13:23,92 [55][56]
Bieg na 10 000 m
(szczegóły)
Etiopia Ibrahim Jeilan 27:13,81 Wielka Brytania Mohamed Farah 27:14,07 Etiopia Imane Merga 27:19,14 [57][58]
Maraton
(szczegóły)
Kenia Abel Kirui 2:07:38 SB Kenia Vincent Kipruto 2:10:06 Etiopia Feyisa Lilesa 2:10:32 SB [59][60]
Bieg na 110 m przez płotki[61]
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Jason Richardson 13,16 Liu Xiang 13,27 Wielka Brytania Andy Turner 13,44 [62][63]
Bieg na 400 m przez płotki
(szczegóły)
Wielka Brytania David Greene 48,26 Portoryko Javier Culson 48,44 Południowa Afryka Louis Jacob van Zyl 48,80 [64][65]
Bieg na 3000 m z przeszkodami
(szczegóły)
Kenia Ezekiel Kemboi 8:14,85 Kenia Brimin Kiprop Kipruto 8:16,05 Francja Mahiedine Mekhissi-Benabbad 8:16,09 [66][67]
Sztafeta 4 × 100 m
(szczegóły)
 Jamajka
Nesta Carter
Michael Frater
Yohan Blake
Usain Bolt
Dexter Lee (eliminacje)
37,04 WR  Francja
Teddy Tinmar
Christophe Lemaitre
Yannick Lesourd
Jimmy Vicaut
38,20 SB  Saint Kitts i Nevis
Jason Rogers
Kim Collins
Antoine Adams
Brijesh Lawrence
38,49 [68][69]
Sztafeta 4 × 400 m
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Greg Nixon
Bershawn Jackson
Angelo Taylor
LaShawn Merritt
Jamaal Torrance (eliminacje)
Michael Berry (eliminacje)
2:59,31  Południowa Afryka
Shane Victor
Ofentse Mogawane
Willem de Beer
Louis Jacob van Zyl
Oscar Pistorius (eliminacje)
2:59,87  Jamajka
Allodin Fothergill
Jermaine Gonzales
Riker Hylton
Leford Green
Lansford Spence (eliminacje)
3:00,10 [70][71]
Chód na 20 km
(szczegóły)
Kolumbia Luis Fernando López SB 1:20:38 Wang Zhen 1:20:54 Korea Południowa Kim Hyun-sub 1:21:17 [72][73]
Chód na 50 km
(szczegóły)
Rosja Dienis Niżegorodow 3:42:45 Australia Jared Tallent 3:43:36 Si Tianfeng 3:44:40 [74][75]
Skok wzwyż
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Jesse Williams 2,35 Rosja Aleksiej Dmitrik 2,35 Bahamy Trevor Barry 2,32 PB [76][77]
Skok o tyczce
(szczegóły)
Polska Paweł Wojciechowski 5,90 Kuba Lázaro Borges 5,90 NR Francja Renaud Lavillenie 5,85 [78][79]
Skok w dal
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Dwight Phillips 8,45 SB Australia Mitchell Watt 8,33 Zimbabwe Ngonidzashe Makusha 8,29 [80][81]
Trójskok
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Christian Taylor 17,96 WL Wielka Brytania Phillips Idowu 17,77 SB Stany Zjednoczone Will Claye 17,50 PB [82][83]
Pchnięcie kulą
(szczegóły)
Niemcy David Storl 21,78 PB Kanada Dylan Armstrong 21,64 Stany Zjednoczone Christian Cantwell 21,36 [84][85]
Rzut dyskiem
(szczegóły)
Niemcy Robert Harting 68,97 Estonia Gerd Kanter 66,95 Ehsan Hadadi 66,08 SB [86][87]
Rzut młotem
(szczegóły)
Japonia Kōji Murofushi 81,24 SB Węgry Krisztián Pars 81,18 SB Słowenia Primož Kozmus 79,39 SB [88][89]
Rzut oszczepem
(szczegóły)
Niemcy Matthias de Zordo 86,27 SB Norwegia Andreas Thorkildsen 84,78 Kuba Guillermo Martínez 84,30 [90][91]
Dziesięciobój
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Trey Hardee 8607 pkt Stany Zjednoczone Ashton Eaton 8505 pkt Kuba Leonel Suárez 8501 pkt SB [92][93]

Kobiety

Konkurencja:
1. miejsce
Rezultat
2. miejsce
Rezultat
3. miejsce
Rezultat Źródło
Bieg na 100 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Carmelita Jeter 10,90 Jamajka Veronica Campbell-Brown 10,97 Trynidad i Tobago Kelly-Ann Baptiste 10,98 [94][95]
Bieg na 200 m
(szczegóły)
Jamajka Veronica Campbell-Brown 22,22 SB Stany Zjednoczone Carmelita Jeter 22,37 Stany Zjednoczone Allyson Felix 22,42 [96][97]
Bieg na 400 m
(szczegóły)
Botswana Amantle Montsho 49,56 NR Stany Zjednoczone Allyson Felix 49,59 PB Stany Zjednoczone Francena McCorory[98] 50,45 [99][100]
Bieg na 800 m
(szczegóły)
Południowa Afryka Caster Semenya 1:56,35 Kenia Janeth Jepkosgei Busienei 1:57,42 Stany Zjednoczone Alysia Montano 1:57,48 [101][102]
Bieg na 1500 m
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Jennifer Barringer Simpson 4:05,40 Wielka Brytania Hannah England 4:05,68 Hiszpania Natalia Rodríguez 4:05,87 [103][104]
Bieg na 5000 m
(szczegóły)
Kenia Vivian Cheruiyot 14:55,36 Kenia Sylvia Jebiwott Kibet 14:56,21 Etiopia Meseret Defar 14:56,94 [105][106]
Bieg na 10 000 m
(szczegóły)
Kenia Vivian Cheruiyot 30:48,98 PB Kenia Sally Kipyego 30:50,04 Kenia Linet Masai 30:53,59 SB [107][108]
Maraton
(szczegóły)
Kenia Edna Ngeringwony Kiplagat 2:28:43 Kenia Priscah Jeptoo 2:29:00 Kenia Sharon Jemutai Cherop 2:29:14 SB [109][110]
Bieg na 100 m przez płotki
(szczegóły)
Australia Sally Pearson 12,28 CR AR Stany Zjednoczone Danielle Carruthers 12,47 PB Stany Zjednoczone Dawn Harper 12,47 PB [111][112]
Bieg na 400 m przez płotki
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Lashinda Demus 52,47 WL NR Jamajka Melaine Walker 52,73 SB Rosja Natalja Antiuch 53,85 [113][114]
Bieg na 3000 m z przeszkodami
(szczegóły)
Tunezja Habiba Ghribi 9:11,97 NR Kenia Milcah Chemia Cheywa 9:17,16 Kenia Mercy Wanjiku 9:17,88 [115][116]
Sztafeta 4 × 100 m
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Bianca Knight
Allyson Felix
Marshevet Myers
Carmelita Jeter
Shalonda Solomon (eliminacje)
Alexandria Anderson (eliminacje)
41,56 WL  Jamajka
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Kerron Stewart
Sherone Simpson
Veronica Campbell-Brown
Jura Levy (eliminacje)

41,70 NR  Ukraina
Ołesia Powch
Natalija Pohrebniak
Marija Riemień
Chrystyna Stuj


42,51 SB [117][118]
Sztafeta 4 × 400 m
(szczegóły)
 Stany Zjednoczone
Sanya Richards-Ross
Allyson Felix
Jessica Beard
Francena McCorory
Natasha Hastings (eliminacje)
Keshia Baker (eliminacje)
3:18,09 WL  Jamajka
Rosemarie Whyte
Davita Prendergast
Novlene Williams-Mills
Shericka Williams
Shereefa Lloyd (eliminacje)
Patricia Hall (eliminacje)
3:18,71 NR  Wielka Brytania
Perri Shakes-Drayton
Nicola Sanders
Christine Ohuruogu
Lee McConnell
[98]
3:23,63 [119][120]
Chód na 20 km
(szczegóły)
Liu Hong 1:30:00 Włochy Elisa Rigaudo 1:30:44 Qieyang Shenjie 1:31:14 [121][122]
Skok wzwyż
(szczegóły)
Rosja Anna Cziczerowa 2,03 Chorwacja Blanka Vlašić 2,03 Włochy Antonietta Di Martino 2,00 [123][124]
Skok o tyczce
(szczegóły)
Brazylia Fabiana Murer 4,85 AR Niemcy Martina Strutz 4,80 NR Rosja Swietłana Fieofanowa 4,75 SB [125][126]
Skok w dal
(szczegóły)
Stany Zjednoczone Brittney Reese 6,82 Łotwa Ineta Radēviča[98] 6,76 SB Białoruś Nastassia Mironczyk-Iwanowa 6,74 [127][128]
Trójskok
(szczegóły)
Ukraina Olha Saładucha 14,94 Kazachstan Olga Rypakowa 14,89 Kolumbia Caterine Ibargüen 14,84 [129][130]
Pchnięcie kulą
(szczegóły)
Nowa Zelandia Valerie Adams 21,24 CR WL AR Stany Zjednoczone Jillian Camarena-Williams 20,02 Gong Lijiao 19,97 [131][132]
Rzut dyskiem
(szczegóły)
Li Yanfeng 66,52 Niemcy Nadine Müller 65,97 Kuba Yarelis Barrios 65,73 SB [133][134]
Rzut młotem
(szczegóły)
Rosja Tatjana Łysienko 77,13 SB Niemcy Betty Heidler 76,06 Zhang Wenxiu 75,03 [135][136]
Rzut oszczepem
(szczegóły)
Czechy Barbora Špotáková 71,58 Południowa Afryka Sunette Viljoen 68,38 AR Niemcy Christina Obergföll 65,24 [137][138]
Siedmiobój
(szczegóły)
Wielka Brytania Jessica Ennis[98] 6751 pkt Niemcy Jennifer Oeser[98] 6572 pkt Polska Karolina Tymińska 6544 pkt [139][140][141]

Klasyfikacja medalowa

Podium biegu na 400 metrów mężczyzn
Podium biegu na 400 metrów mężczyzn
Fabiana Murer zdobyła jedyny złoty medal dla Brazylii
Fabiana Murer zdobyła jedyny złoty medal dla Brazylii
Finał biegu na 800 metrów
Finał biegu na 800 metrów
Christophe Lemaitre podczas biegu na 200 metrów, w którym zdobył brązowy medal
Christophe Lemaitre podczas biegu na 200 metrów, w którym zdobył brązowy medal

Według podziału na kontynenty, najwięcej medali zdobyli Europejczycy (52), a najwięcej złotych – 17 zawodnicy z Ameryki Północnej[142].

Miejsce Reprezentacja

Złoto

Srebro

Brąz

Razem
1.  Stany Zjednoczone 12 9 7 28
2.  Kenia 7 8 3 18
3.  Jamajka 4 4 1 9
4.  Niemcy 3 4 1 8
5.  Wielka Brytania 3 3 2 8
6.  Rosja 3 1 3 7
7.  Chiny 2 2 4 8
8.  Południowa Afryka 1 2 1 4
9.  Australia 1 2 0 3
10.  Etiopia 1 0 4 5
11.  Kolumbia 1 0 1 2
 Ukraina 1 0 1 2
 Polska 1 0 1 2
14.  Botswana 1 0 0 1
 Brazylia 1 0 0 1
 Grenada 1 0 0 1
 Czechy 1 0 0 1
 Tunezja 1 0 0 1
 Japonia 1 0 0 1
 Nowa Zelandia 1 0 0 1
21.  Francja 0 1 3 4
 Kuba 0 1 3 4
23.  Włochy 0 1 1 2
24.  Chorwacja 0 1 0 1
 Estonia 0 1 0 1
 Łotwa 0 1 0 1
 Kanada 0 1 0 1
 Kazachstan 0 1 0 1
 Norwegia 0 1 0 1
 Portoryko 0 1 0 1
 Sudan 0 1 0 1
 Węgry 0 1 0 1
33.  Saint Kitts i Nevis 0 0 2 2
34.  Bahamy 0 0 1 1
 Belgia 0 0 1 1
 Hiszpania 0 0 1 1
 Iran 0 0 1 1
 Słowenia 0 0 1 1
 Trynidad i Tobago 0 0 1 1
 Korea Południowa 0 0 1 1
 Zimbabwe 0 0 1 1
RAZEM 47 47 47 141

Uczestnicy

W maju 2011 poinformowano, że udział w mistrzostwach zadeklarowało 201 z 212 federacji skupionych w IAAF[143]. Na opublikowanych tydzień przed mistrzostwami listach zgłoszonych znalazło się 1945 sportowców z 203 krajów[144]. W zawodach – w porównaniu z poprzednimi mistrzostwami z 2009 roku – nie wystąpiła Andora, Gruzja, Jordania, Korea Północna, Libia i Luksemburg[144]. Nowymi uczestnikami zawodów będą reprezentacje Aruby, Czadu, Guamu, Gwinei Bissau, Mali, Nepalu oraz Timoru Wschodniego[144]. Najliczniejszą ekipą była reprezentacja USA licząca 155 członków[145].

Przypisy

  1. a b c d Listy zgłoszeń do MŚ – na stronie IAAF, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2011-08-21] (pol.).
  2. 201 Member Federations Set for Daegu World Champs, iaaf.org [dostęp 2011-05-04] (ang.).
  3. 2011 IAAF World Championships to be broadcast in over 200 territories worldwide, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-26] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-14] (ang.).
  4. IAAF World Championships in Athletics, gbrathletics [dostęp 2010-10-29] (ang.).
  5. a b IAAF Congress Day 1 – Daegu 2011, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-24] (ang.).
  6. a b 2005~2011:From Bidding to Hosting, daegu2011.org [dostęp 2010-10-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-01-27] (ang.).
  7. World Challenge Meetings, iaaf.org [dostęp 2010-10-29] (ang.).
  8. Entry list by country, iaaf.org [dostęp 2011-08-21] (ang.).
  9. Lekkoatletyczne MŚ. Badania krwi i słabsze wyniki, Sport.pl [dostęp 2011-09-06] (pol.).
  10. Only three defenders confirmed as not competing, TrackAlerts [dostęp 2011-08-22] (ang.).
  11. Maciek Jałoszyński, Sprintem przez Daegu, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2011-08-25] (pol.).
  12. Maciek Jałoszyński i Janusz Rozum, Nieobecni w Korei Płd., Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2011-08-26] (pol.).
  13. a b c Record number of candidates for 2011 World Championships, iaaf.org [dostęp 2010-10-29] (ang.).
  14. Wieści z biuletynu IAAF, Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki [dostęp 2010-11-04] (pol.).
  15. Candidates confirmed for 2011 and 2013 World Championships in Athletics, iaaf.org [dostęp 2010-10-29] (ang.).
  16. Janusz Rozum, Göteborg rezygnuje z MŚ, Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki [dostęp 2010-10-29] (pol.).
  17. Sweden withdraws IAAF World Championships’ bid, iaaf.org [dostęp 2010-10-29] (ang.).
  18. 2007 IAAF World Cross Country Championships, iaaf.org [dostęp 2010-10-29] (ang.).
  19. And the hosts will be… Daegu (2011) and Moscow (2013), iaaf.org [dostęp 2010-10-29] (ang.).
  20. Janusz Rozum, MŚ w Daegu (2011) i Moskwie (2013), Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki [dostęp 2010-10-29] (pol.).
  21. David Miller: Historia igrzysk olimpijskich i MKOl. Od Aten do Pekinu 1894-2008. Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2008, s. 466.
  22. Athletes’ Village, daegu2011.org [dostęp 2010-12-18] (ang.).
  23. Sunny Kim, Groundbreaking ceremony for Daegu 2011 kicks off construction of Athletes’ Village, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-24] (ang.).
  24. Mascot and Poster unveiled – 500 days to go to Daegu 2011, iaaf.org [dostęp 2010-12-18] (ang.).
  25. NC Daegu KOR 7 – 8 June 2010, tilastopaja.org [dostęp 2010-12-22] (ang.).
  26. Korean teenager breaks 31-year-old 100m National Record, iaaf.org [dostęp 2010-12-22] (ang.).
  27. Tickets for IAAF World Championships Daegu 2011 on Sale, iaaf.org [dostęp 2010-12-18] (ang.).
  28. President of the Republic of Korea visits Daegu Stadium, iaaf.org [dostęp 2010-12-22] (ang.).
  29. ‘Sprint Together for Tomorrow’ – Daegu 2011 medals unveiled, iaaf.org [dostęp 2010-12-18] (ang.).
  30. MŚ W DAEGU: Tak będą wyglądały medale, Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki [dostęp 2010-12-21] (pol.).
  31. a b Inauguration of new track for World Championships stadium – Daegu 2011, iaaf.org [dostęp 2010-12-18] (ang.).
  32. Piosenka MŚ w Daegu, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2011-04-08] (ang.).
  33. ‘Let’s Go Together!’ – Official Song of Daegu 2011 is launched, iaaf.org [dostęp 2011-04-08] (ang.).
  34. Official Song of Championships, daegu2011.org [dostęp 2011-04-08] [zarchiwizowane z adresu 2011-12-22] (ang.).
  35. IAAF Council Meeting, Daegu, Korea, 22 August 2011 – SUMMARY, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-22] (ang.).
  36. Przewidujemy możliwość przyznania dzikich kart, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2011-02-25] (pol.).
  37. 13th IAAF World Championships in Athletics / 27 August–4 September 2011 – Daegu, Korea / Entry Standards, iaaf.org [dostęp 2011-02-25] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-04] (ang.).
  38. Colourful ceremony opens 48th IAAF Congress – Daegu 2011, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-24] (ang.).
  39. a b c Diack prezydentem IAAF, eurosport.pl [dostęp 2011-08-24] (pol.).
  40. Lamine Diack wybrany prezydentem IAAF, przegladsportowy.pl [dostęp 2011-08-24] (pol.).
  41. a b IAAF Congress Day 1 – Daegu 2011: ELECTION RESULTS, 24 Aug – update!, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-12-14] (ang.).
  42. Irena Szewińska członkiem Rady IAAF, przegladsportowy.pl [dostęp 2011-08-25] (pol.).
  43. IAAF Council Members, iaaf.org [dostęp 2011-12-14] (ang.).
  44. 2011 IAAF World Championships – Men’s 100 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  45. Mike Rowbottom, Men’s 100m – Final – Blake steals the show as Bolt incredibly false starts, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-28] (ang.).
  46. The disqualification of Usain Bolt, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-28] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-14] (ang.).
  47. 2011 IAAF World Championships – Men’s 200 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  48. Len Johnson, Men’s 200m – Final – Bolt blasts to 19.40 victory, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-05] (ang.).
  49. 2011 IAAF World Championships – Men’s 400 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  50. Steve Landells, Men’s 400m – Final – James edges Merritt in a thriller, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-31] [zarchiwizowane z adresu 2012-01-11] (ang.).
  51. 2011 IAAF World Championships – Men’s 800 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-04-12] (ang.).
  52. Len Johnson, Men’s 800m – Final – Running from the front, Rudisha storms to victory, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-31] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-17] (ang.).
  53. 2011 IAAF World Championships – Men’s 1500 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  54. Steve Landells, Men’s 1500m – Final – Kiprop adds World gold to Olympic title, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-05] (ang.).
  55. 2011 IAAF World Championships – Men’s 5000 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  56. David Martin, Men’s 5000m – Final – Farah first European winner since 1983, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-05] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-30] (ang.).
  57. 2011 IAAF World Championships – Men’s 10000 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  58. Len Johnson, Men’s 10,000m – Final – In dramatic finish, Jeilan keeps title in Ethiopian hands, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-05-09] (ang.).
  59. 2011 IAAF World Championships – Men’s Marathon, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  60. David Martin, Men’s Marathon – Final – With runaway victory, Kirui becomes third man to defend title, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-05] (ang.).
  61. Zwycięzca finału – Kubańczyk Dayron Robles (13,14) został zdyskwalifikowany za utrudnianie biegu rywalowi z sąsiedniego toru.
  62. 2011 IAAF World Championships – Men’s 110 m Hurdles, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  63. Len Johnson, UPDATED – Men’s 110m Hurdles – Final – Richardson crashes the Big Three party, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-29] (ang.).
  64. 2011 IAAF World Championships – Men’s 400 m Hurdles, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  65. Steve Landells, Men’s 400m Hurdles – Final – Greene’s finish the difference, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2012-05-31] (ang.).
  66. 2011 IAAF World Championships – Men’s 3000 m Steeplechase, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-04-12] (ang.).
  67. Lauren Lee i David Martin, Men’s 3000m Steeplechase – Final – Kemboi retains title with huge win as Kipruto is almost caught for silver, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-01] (ang.).
  68. 2011 IAAF World Championships – Men’s 4 × 100 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-06-12] (ang.).
  69. Len Johnson, Men’s 4x100m Relay – 37.04 World record for Jamaica, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-05] (ang.).
  70. 2011 IAAF World Championships – Men’s 4 × 400 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  71. Steve Landells, Men’s 4x400m Relay – Final – Team USA strikes gold again!, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-02] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  72. 2011 IAAF World Championships – Men’s 20 Kilometres Race Walk, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-03-30] (ang.).
  73. Mike Rowbottom, Men’s 20Km Race Walk – Final – Borchin retains World title, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-05-09] (ang.).
  74. 2011 IAAF World Championships – Men’s 50 Kilometres Race Walk, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  75. Len Johnson, Men’s 50Km Race Walk – Final – Bakulin leads Russian 1-2, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-03] [zarchiwizowane z adresu 2012-06-03] (ang.).
  76. 2011 IAAF World Championships – Men’s High Jump, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  77. Len Johnson, Men’s High Jump – Final – Williams takes High Jump gold back to USA, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-01] (ang.).
  78. 2011 IAAF World Championships – Men’s Pole Vault, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  79. David Martin, Men’s Pole Vault – Final – Wojciechowski’s tactical decision helps him snatch Pole Vault title, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-29] (ang.).
  80. 2011 IAAF World Championships – Men’s Long Jump, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  81. Len Johnson, Men’s Long Jump – Final – Phillips takes record fourth World Champs gold medal, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-02] (ang.).
  82. 2011 IAAF World Championships – Men’s Triple Jump, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  83. Steve Landells, Men’s Triple Jump – Final – Taylor sails 17.96m!, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-05] (ang.).
  84. 2011 IAAF World Championships – Men’s Shot Put, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  85. David Martin, Men’s Shot Put – Final – Storl wins first-ever title for Germany, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-02] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  86. 2011 IAAF World Championships – Men’s Discus Throw, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  87. Len Johnson, Men’s Discus Throw – Final – Despite injury, Harting prevails, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-31] (ang.).
  88. 2011 IAAF World Championships – Men’s Hammer Throw, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  89. Mike Rowbottom, Men’s Hammer Throw – Final – Murofushi becomes oldest hammer champion, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-29] (ang.).
  90. 2011 IAAF World Championships – Men’s Javelin Throw, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-03-30] (ang.).
  91. Mike Rowbottom, Men’s Javelin Throw – Final – De Zordo dethrones Thorkildsen, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-05] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  92. 2011 IAAF World Championships – Men’s Decathlon, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2013-11-10] (ang.).
  93. Steve Landells, Men’s Decathlon – 1500m – Final – Despite bumps and bruises, Hardee prevails, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-28] (ang.).
  94. 2011 IAAF World Championships – Women’s 100 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  95. David Martin, Women’s 100m – Final – Jeter finally strikes gold, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-29] (ang.).
  96. 2011 IAAF World Championships – Women’s 200 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  97. Mike Rowbottom, Women’s 200m – Final – Veronica Campbell-Brown finally strikes gold, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-02] (ang.).
  98. a b c d e IAAF WORLD CHAMPIONSHIPS MEDAL REALLOCATION CEREMONIES IN LONDON, gbrathletics [dostęp 2017-08-09] (ang.).
  99. 2011 IAAF World Championships – Women’s 400 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  100. Len Johnson, Women’s 400m – Final – Montsho over Felix in a thriller!, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-29] (ang.).
  101. 2011 IAAF World Championships – Women’s 800 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  102. David Martin, Women’s 800m – Final – Savinova pushed to 1:55.87 career best to claim title, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-06] (ang.).
  103. 2011 IAAF World Championships – Women’s 1500 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  104. Mike Rowbottom, Women’s 1500m – Final – Barringer-Simpson upsets pre-event favourites, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-01] (ang.).
  105. 2011 IAAF World Championships – Women’s 5000 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  106. David Martin, Women’s 5000m – Final – Cheruiyot completes double in Daegu, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-02] (ang.).
  107. 2011 IAAF World Championships – Women’s 10000 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  108. Len Johnson, Women’s 10,000m Final – Cheruiyot leads Kenyan 1-2-3-4 (!) finish, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2012-05-09] (ang.).
  109. 2011 IAAF World Championships – Women’s Marathon, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  110. Len Johnson, Women’s Marathon – Kiplagat leads historical sweep for Kenya, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2012-05-03] (ang.).
  111. 2011 IAAF World Championships – Women’s 100 m Hurdles, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  112. Lauren Lee i David Martin, Women’s 100m Hurdles – Final – Pearson clocks sensational 12.28!, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-06] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  113. 2011 IAAF World Championships – Women’s 400 m Hurdles, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  114. Lauren Lee i David Martin, Women’s 400m Hurdles – Final – Demus finally celebrates 400m Hurdles success, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-01] (ang.).
  115. 2011 IAAF World Championships – Women’s 3000 m Steeplechase, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  116. Steve Landells, Women’s 3000m Steeplechase – Final – World lead gives gold to Zaripova, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-31] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  117. 2011 IAAF World Championships – Women’s 4 × 100 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  118. Mike Rowbottom, Women’s 4x100m Relay – Heats – World leads for Jamaica, then U.S., as big guns rest, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-06] (ang.).
  119. 2011 IAAF World Championships – Women’s 4 × 400 m, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  120. Mike Rowbottom, Women’s 4x400m Relay – Final – US prevails over Jamaica and Russia, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-06] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  121. 2011 IAAF World Championships – Women’s 20 Kilometres Race Walk, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  122. David Martin, Kaniskina rockets to third successive gold medal with runaway win, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-31] [zarchiwizowane z adresu 2012-06-03] (ang.).
  123. 2011 IAAF World Championships – Women’s High Jump, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  124. Len Johnson, Women’s High Jump – Final – Chicherova grabs gold at last, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-06] (ang.).
  125. 2011 IAAF World Championships – Women’s Pole Vault, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  126. David Martin, Women’s Pole Vault – Final – Murer rises to the occasion, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-31] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  127. 2011 IAAF World Championships – Women’s Long Jump, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  128. Lauren Lee i David Martin, Women’s Long Jump – Final – Reese successfully defends, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-28] [zarchiwizowane z adresu 2012-05-15] (ang.).
  129. 2011 IAAF World Championships – Women’s Triple Jump, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  130. Len Johnson, Women’s Triple Jump – Final – Saladuha ends Savigne’s reign, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-01] (ang.).
  131. 2011 IAAF World Championships – Women’s Shot Put, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  132. Steve Landells, Women’s Shot Put – Final – Threepeat for Adams, with a 21.14m Area Record, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-29] (ang.).
  133. 2011 IAAF World Championships – Women’s Discus Throw, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  134. Mike Rowbottom, Women’s Discus Throw – Final – Li domintaes final to give China its first gold medal, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-28] (ang.).
  135. 2011 IAAF World Championships – Women’s Hammer Throw, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  136. Steve Landells, Women’s Hammer Throw – Final – Lysenko upsets World record holder Heidler, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-06] (ang.).
  137. 2011 IAAF World Championships – Women’s Javelin Throw, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  138. Steve Landells, Women’s Javelin Throw – Final – Abakumova prevails in classic clash, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-09-02] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-01] (ang.).
  139. 2011 IAAF World Championships – Women’s Hepatathlon, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-14] (ang.).
  140. Mike Rowbottom, Women’s Heptathlon 800m – Final – Chernova prevails in World leading 6880 performance, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-31] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-17] (ang.).
  141. IAAF: 13th IAAF World Championships in Athletics, iaaf.org [dostęp 2017-08-14].
  142. Europe claims most medals at IAAF World Championships with haul of 52, European Athletics [dostęp 2011-10-17] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-30] (ang.).
  143. 201 Member Federations Set for Daegu World Champs, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-02] (ang.).
  144. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br bs bt bu bv bw bx by bz ca cb cc cd ce cf cg ch ci cj ck cl cm cn co cp cq cr cs ct cu cv cw cx cy cz da db dc dd de df dg dh di dj dk dl dm dn do dp dq dr ds dt du dv dw dx dy dz ea eb ec ed ee ef eg eh ei ej ek el em en eo DAEGU ENTRY LISTS – 202 national teams – Now Available, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2014-09-18] (ang.).
  145. a b USA Track & Field Media Guide, usatf.org [dostęp 2011-08-24] (ang.).
  146. Atletikë / FSHA: Luiza Gega, e vetme në Botërorin e Daegusë, AlbanianSport.net [dostęp 2011-08-03] (alb.).
  147. World champions Hooker and Samuels lead Australia’s 47 strong team to Daegu, IAAF [dostęp 2011-08-02] (ang.).
  148. a b c d Austria, Croatia, Turkey and Ukraine teams for the World Championships, European Athletics [dostęp 2011-08-10] [zarchiwizowane z adresu 2012-09-04] (ang.).
  149. Alpheus Finlayson, Bahamas to Send Eighteen Athletes to Daegu World Championships, thebahamasweekly.com [dostęp 2011-08-24] (ang.).
  150. Bahrain athletics delegation leaves for world championships, bahrainathletics.org [dostęp 2011-08-24] (ang.).
  151. a b c d Belgium, Bulgaria, Israel, Moldova, Portugal, Slovenia and Switzerland name their World Championships teams, European Athletics [dostęp 2011-08-17] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-29] (ang.).
  152. a b c d e Maciek Jałoszyński, Przegląd informacji ze świata, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2011-08-24] (pol.).
  153. БФЛА представляет состав команды на чемпионат мира-2011 по легкой атлетике, bfla.eu [dostęp 2011-08-24] (ros.).
  154. BH. PREDSTAVNICI DOPUTOVALI U DAEGU, asbih.org [dostęp 2011-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2010-07-28] (chorw.).
  155. Seleção Brasileira viaja na madrugada desta 4ª para o Mundial da Coreia do Sul, cbat.org.br [dostęp 2011-08-24] (ang.).
  156. 中国代表团将出征田径世锦赛 58人征战23项比赛, athletic.sport.org.cn [dostęp 2011-08-24] (chiń.).
  157. Otputovali predstavnici ASCG na 48.Izborni kongres IAAF-a i 13.Svjetsko prvenstvo koji se odravaju u Daegu-Korea, ascg.co.me [dostęp 2011-08-24] (serb.).
  158. MISTROVSTVÍ SVĚTA 2011 / Czech Athletes’ Profiles, atletika.cz [dostęp 2011-08-24] (cz.).
  159. Olympic champion Kanter leads Estonia at World Championships, European Athletics [dostęp 2011-08-16] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-03] (ang.).
  160. a b Latest World Championships news: Finland, Hungary and the Netherlands teams, European Athletics [dostęp 2011-08-25] [zarchiwizowane z adresu 2012-12-20] (ang.).
  161. Equipe de France, athle.com [dostęp 2011-08-24] (ang.).
  162. Alfons Juck, Greece named 12 for Daegu, trackalerts.com [dostęp 2011-08-25] (ang.).
  163. a b c Maciek Jałoszyński, Fakty ze świata, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2011-08-24] (pol.).
  164. Gerardo Cebrián, Un total de 44 atletas (27 hombres y 17 mujeres) / Mundial de Daegu – Selección Española, rfea.es [dostęp 2011-08-25] (hiszp.).
  165. Eight-member team for World championships, The Hindu [dostęp 2011-08-24] (ang.).
  166. JAMAICA’S TEAM TO THE 13TH IAAF WORLD CHAMPIONSHIPS ANNOUNCED, trackandfieldja.com [dostęp 2011-08-25] [zarchiwizowane z adresu 2012-03-23] (ang.).
  167. Japan announces squad of 50 for Daegu – IAAF World Championships, daegu2011.iaaf.org [dostęp 2011-08-25] (ang.).
  168. Team Canada in final prep for 2011 World Champs in Daegu, athleticsalberta.com [dostęp 2011-08-25] (ang.).
  169. Khalifa Abdul Malik Heads the Qatari Athletics Delegation to the World Championship in Korea, qatarathletics.com [dostęp 2011-08-25] (ang.).
  170. Larry Eder, 2011 World Athletics Championships Update: Grenada Loves Kirani James, Bubka Praises Daegu, by Alfons Juck, note by Larry Eder, runblogrun.com [dostęp 2011-08-25] (ang.).
  171. Lekkoatletyczne MŚ: Kenijczycy liczą na lepszy wynik niż w Berlinie, sport.onet.pl [dostęp 2011-04-25] (pol.).
  172. a b c d Maciek Jałoszyński, Sprintem przez świata, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2011-08-24] (pol.).
  173. Chris Nickinson, Savigne and Robles lead 31-member Cuban squad to Daegu – IAAF World Championships, runnerspace.com [dostęp 2011-08-25] (ang.).
  174. Vieną kartą blykstelėti nepakaks, lengvjoi.lt [dostęp 2011-08-25] (lit.).
  175. Komandas sastāvs PČ Tegu, lat-atheltics.lv [dostęp 2011-08-25] (łot.).
  176. Maciek Jałoszyński, Sprintem przez świata, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2011-08-24] (pol.).
  177. ATLETAS MEXICANOS PREPARAN MALETAS PARA ASISTIR AL MUNDIAL DE DAEGU, COREA, fmaa.mx [dostęp 2011-08-25] (hiszp.).
  178. Sunny Oke Oluku, Nigeria selects squad of 17 for Daegu – IAAF World Championships, athleticsafrica.com [dostęp 2011-08-25] (ang.).
  179. Thorkildsen heads Norway’s World Championships squad, European Athletics [dostęp 2011-08-25] [zarchiwizowane z adresu 2013-05-03] (ang.).
  180. New Zealand athletes’ participation in Daegu – Timetable, athletics.org.nz [dostęp 2011-08-25] (ang.).
  181. Skład na MŚ, eurosport.pl [dostęp 2011-08-13] (pol.).
  182. Skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Daegu, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2011-08-14] (pol.).
  183. Russian team for Daegu, rusathletics.com [dostęp 2011-08-24] (ang.).
  184. Oprea, Grasu and Petre carry Romanian medal hopes to Daegu, European Athletics [dostęp 2011-08-25] [zarchiwizowane z adresu 2013-04-15] (ang.).
  185. St. Kitts & Nevis name Kim Collin in World Champs team, trackalerts.com [dostęp 2011-08-25] [zarchiwizowane z adresu 2011-10-07] (ang.).
  186. FEDERICO GORRIERI E MARTINA PRETELLI AI MONDIALI DI DAEGU, fsal.sm [dostęp 2011-08-25] (wł.).
  187. Senegal sends two athletes to Daegu world championships, afriqueavenir.org [dostęp 2011-08-26] (ang.).
  188. a b Latvia, Slovakia and Serbia teams for the World Championships, European Athletics [dostęp 2011-08-11] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-02] (ang.).
  189. Slovenska reprezentanca se v Daeguju pripravlja na atletsko SP, atletska-zveza.si [dostęp 2011-08-26] (szw.).
  190. Chaminda, Christine to run at IAAF World Championship, Mirror Sports [dostęp 2011-08-11] (ang.).
  191. Megérkeztek az atléták Koreába, masz.hu [dostęp 2011-08-24] (węg.).
  192. UK Athletics Names 67 member team for Daegu, by Alfons Juck, note by Larry Eder, runblogrun.com [dostęp 2011-08-24] (ang.).
  193. Mondiali, a Daegu azzurro per 32, fidal.it [dostęp 2011-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2011-10-16] (wł.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2011
Listen to this article