Mistrzostwa Świata w Pływaniu 1998
Z Wikipedii, wolnej encyclopedia
8. Mistrzostwa Świata w Pływaniu pod patronatem Światowej Federacji Pływackiej (FINA) odbyły się w Perth, w dniach 8-17 stycznia 1998.
W programie mistrzostw znalazły się konkurencje dla mężczyzn i kobiet. Oprócz pływania klasycznego przeprowadzone zostały zawody w piłce wodnej, pływaniu synchronicznym i skokach do wody.
Mężczyźni
Skoki do wody
Konkurencja: | Złoto: | Punkty | Srebro: | Punkty | Brąz: | Punkty |
Indywidualne: | ||||||
1 m | Yu Zhuocheng | 417,54 | Troy Dumais | 415,74 | Holger Schlepps | 398,31 |
3 m | Dmitrij Sautin | 750,90 | Zhou Yilin | 694,92 | Wasilij Lisowski | 651,60 |
10 m | Dmitrij Sautin | 750,90 | Tian Liang | 699,30 | Jan Hempel | 624,15 |
Synchroniczne: | ||||||
3 m | Hao Xu Yu Zhuocheng |
313,50 | Alexander Mesch Holger Schlepps |
308,28 | Shannon Roy Dean Pullar |
305,16 |
10 m | Tian Liang Sun Shuwei |
326,34 | Michael Kuehne Jan Hempel |
308,28 | Aleksandr Warłamow Igor Łukaszyn |
304,02 |
Otwarty akwen
Konkurencja: | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
5 km | Aleksiej Akatjew | 55:18,6 | Ky Hurst | 55:24,9 | Luca Baldini | 55:37,4 |
25 km | Aleksiej Akatjew | 5:05:42,1 | David Meca | 5:07:22,9 | Gabriel Chaillou | 5:07:52,6 |
Pływanie
Konkurencja | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
Styl dowolny | ||||||
50 m | Bill Pilchuk | 22,29 | Aleksandr Popow | 22,43 | Ricardo Busquets i Michael Klim |
22,47 |
100 m | Aleksandr Popow | 48,93 | Michael Klim | 49,20 | Lars Frölander | 49,53 |
200 m | Michael Klim | 1:47,41 | Massimiliano Rosolino | 1:48,30 | Pieter van den Hoogenband | 1:48,65 |
400 m | Ian Thorpe | 3:46,29 | Grant Hackett | 3:46,44 | Paul Palmer | 3:48,02 |
1500 m | Grant Hackett | 14:51,70 | Emiliano Brembilla | 15:00,59 | Daniel Kowalski | 15:03,54 |
Styl grzbietowy | ||||||
100 m | Lenny Krayzelburg | 55,00 | Mark Versfeld | 55,17 | Stev Theloke | 55,20 |
200 m | Lenny Krayzelburg | 1:58,84 | Ralf Braun | 1:59,23 | Mark Versfeld | 1:59,39 |
Styl klasyczny | ||||||
100 m | Frédérik Deburghgraeve | 1:01,34 | Zheng Qiliang | 1:01,76 | Kurt Grote | 1:01,93 |
200 m | Kurt Grote | 2:13,40 | Jean Christophe Sarnin | 2:13,42 | Norbert Rózsa | 2:13,59 |
Styl motylkowy | ||||||
100 m | Michael Klim | 52,25 | Lars Frölander | 52,79 | Geoff Huegill | 52,90 |
200 m | Denys Syłantiew | 1:56,61 | Franck Esposito | 1:56,77 | Thomas Malchow | 1:57,26 |
Styl zmienny | ||||||
200 m | Marcel Wouda | 2:01,18 | Xavier Marchand | 2:01,66 | Ron Karnaugh | 2:01,89 |
400 m | Tom Dolan | 4:14,95 | Marcel Wouda | 4:15,93 | Curtis Myden | 4:16,45 |
Sztafeta – styl dowolny | ||||||
4 × 100 m | USA Scott Tucker Neil Walker Jon Olsen Gary Hall Jr. |
3:16,69 | Australia Adam Pine Richard Upton Michael Klim Chris Fydler |
3:16,97 | Rosja Roman Jegorow Dienis Pimankow Władisław Kulikow Aleksandr Popow |
3:18,45 |
4 × 200 m | Australia Daniel Kowalski Grant Hackett Michael Klim Ian Thorpe |
7:12,48 | Holandia Pieter van den Hoogenband Mark van der Zijden Martijn Zuijdweg Marcel Wouda |
7:16,77 | Wielka Brytania Paul Palmer Gavin Meadows Andrew Clayton James Salter |
7:17,33 |
Sztafeta – styl zmienny | ||||||
4 × 100 m | Australia Matthew Welsh Philip Rogers Michael Klim Chris Fydler |
3:37,98 | USA Lenny Krayzelburg Kurt Grote Neil Walker Gary Hall Jr. |
3:38,56 | Węgry Attila Czene Norbert Rózsa Péter Horváth Attila Zubor |
3:39,53 |
Piłka wodna
Złoto: | Hiszpania |
Srebro: | Węgry |
Brąz: | Jugosławia |
Kobiety
Skoki do wody
Konkurencja: | Złoto: | Punkty | Srebro: | Punkty | Brąz: | Punkty |
Indywidualne: | ||||||
1 m | Irina Łaszko | 296,07 | Wiera Iljina | 288,06 | Zhang Jing | 260,31 |
3 m | Julija Pachalina | 544,62 | Guo Jingjing | 518,76 | Chantelle Michell | 515,07 |
10 m | Ołena Żupina | 550,41 | Cai Yuyan | 536,25 | Li Chen | 519,45 |
Synchroniczne: | ||||||
3 m | Julija Pachalina Irina Łaszko |
282,30 | Lang Rao Li Rongiuan |
276,18 | Kathy Pesek Tracy Bonner |
263,91 |
10 m | Ołena Żupina Switłana Serbina |
278,28 | Cai Yuyan Li Chen |
276,54 | Kristin Link Lindsay Long |
265,47 |
Otwarty akwen
Konkurencja: | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
5 km | Erica Rose | 59:23,5 | Edith Van Dijk | 1:00:58,5 | Peggy Buchse | 1:01:05,8 |
25 km | Tobbie Smith | 5:31:20,1 | Peggy Buchse | 5:38:06,9 | Edith Van Dijk | 5:39:19,2 |
Pływanie
Konkurencja: | Złoto: | Czas | Srebro: | Czas | Brąz: | Czas |
Styl dowolny: | ||||||
50 m | Amy Van Dyken | 25,15 | Sandra Völker | 25,32 | Ying Shang | 25,36 |
100 m | Jenny Thompson | 54,95 | Martina Moravcová | 55,09 | Ying Shang | 55,10 |
200 m | Claudia Poll | 1:58,90 | Martina Moravcová | 1:59,61 | Julia Greville | 1:59,92 |
400 m | Yan Chen | 4:06,72 | Brooke Bennett | 4:07,07 | Dagmar Hase | 4:08,82 |
800 m | Brooke Bennett | 8:28,71 | Diana Munz | 8:29,97 | Kirsten Vlieghuis | 8:32,34 |
Styl grzbietowy: | ||||||
100 m | Lea Maurer | 1:01,16 | Mai Nakamura | 1:01,28 | Sandra Völker | 1:01,47 |
200 m | Roxanna Maracineanu | 2:11,26 | Dagmar Hase | 2:11,45 | Mai Nakamura | 2:12,22 |
Styl klasyczny: | ||||||
100 m | Kristy Kowal | 1:08,42 | Helen Denman | 1:08,51 | Lauren van Oosten | 1:08,66 |
200 m | Ágnes Kovács | 2:25,45 | Kristy Kowal | 2:26,19 | Jenna Street | 2:26,50 |
Styl motylkowy: | ||||||
100 m | Jenny Thompson | 58,46 | Ayari Aoyama | 58,79 | Petria Thomas | 58,97 |
200 m | Susie O’Neill | 2:07,93 | Petria Thomas | 2:09,08 | Misty Hyman | 2:09,98 |
Styl zmienny: | ||||||
200 m | Wu Yanyan | 2:10,88 | Yan Chen | 2:13,66 | Martina Moravcová | 2:14,26 |
400 m | Yan Chen | 4:36,66 | Jana Kłoczkowa | 4:38,60 | Yasuko Tajima | 4:39,45 |
Sztafeta – styl dowolny: | ||||||
4 × 100 m | USA Lindsey Farella Barbara Bedford Amy Van Dyken Jenny Thompson |
3:42,11 | Niemcy Sandra Völker Franziska van Almsick Simone Osygus Katrin Meißner |
3:43,11 | Australia Sarah Ryan Rebecca Creedy Angela Kennedy Susie O’Neill |
3:43,71 |
4 × 200 m | Niemcy Franziska van Almsick Dagmar Hase Silvia Szalai Kerstin Kielgaß |
8:01,46 | USA Cristina Teuscher Lindsay Benko Brooke Bennett Jenny Thompson |
8:02,88 | Australia Julia Greville Anna Windsor Petria Thomas Susie O’Neill |
8:04,19 |
Sztafeta – styl zmienny: | ||||||
4 × 100 m | USA Lea Loveless Kristy Kowal Amy Van Dyken Jenny Thompson |
4:01,93 | Australia Meredith Smith Helen Denman Petria Thomas Susie O’Neill |
4:05,12 | Japonia Mai Nakamura Masami Tanaka Ayari Aoyama Sumika Minamoto |
4:06,27 |
Pływanie synchroniczne
Konkurencja: | Złoto: | Punkty | Srebro: | Punkty | Brąz: | Punkty |
Solo | Olga Siedakowa | 99,467 | Virginie Dedieu | 98,667 | Miya Tachibana | 97,667 |
Duety | Olga Siedakowa Olga Brusnikina |
99,073 | Miya Tachibana Miho Takeda |
98,060 | Virginie Dedieu Myriam Lignot |
97,323 |
Drużyny | Rosja | 99,317 | Japonia | 98,104 | USA | 96,829 |
Piłka wodna
Złoto: | Włochy |
Srebro: | Holandia |
Brąz: | Australia |