Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2005 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2005.

Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2005

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

XI Mistrzostwa Świata w Pływaniu odbyły się w dniach 16-31 lipca 2005 w Montrealu pod patronatem FINA. Początkowo odebrano organizację temu miastu ze względu na brak gwarancji finansowej, ale potem cofnięto tę decyzję (w związku z kłopotami finansowymi imprezy w lutym 2005 popełnił samobójstwo szef komitetu organizacyjnego Yvon DesRochers). Budżet mistrzostw wyniósł ostatecznie 13 milionów euro. W programie mistrzostw znalazły się konkurencje dla mężczyzn i kobiet. Oprócz pływania w Montrealu zorganizowano piłkę wodną, pływanie synchroniczne i skoki do wody.

Klasyfikacja medalowa

Rozdano 61 złotych medali
Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1  Stany Zjednoczone 17 15 7 39
2  Australia 13 8 4 25
3  Chiny 5 5 7 17
4  Rosja 4 3 2 9
5  Kanada 3 4 3 10
6  Francja 3 1 1 5
7  Niemcy 2 7 4 13
8  Węgry 2 2 1 5
9  Zimbabwe 2 2 0 4
10  Południowa Afryka 2 1 2 5
11  Holandia 2 1 1 4
12  Polska 2 0 2 4
13  Włochy 1 3 3 7
14  Hiszpania 1 1 2 4
15  Grecja 1 0 1 2
16  Serbia i Czarnogóra 1 0 0 1
17  Japonia 0 4 7 11
18  Szwecja 0 1 2 3
19  Austria 0 1 1 2
20  Chorwacja 0 1 0 1
 Kuba 0 1 0 1
 Szwajcaria 0 1 0 1
23  Wielka Brytania 0 0 4 4
24  Ukraina 0 0 3 3
25  Bułgaria 0 0 2 2
 Tunezja 0 0 2 2
  • Na dystansie 100 m stylem dowolnym kobiet rozdano 2 srebrne medale, a żadnego brązowego.
  • Na dystansie 200 m stylem dowolnym kobiet rozdano 2 brązowe medale.

Polska reprezentacja

Pływacka reprezentacja Polski, licząca na MŚ w Montrealu 17 osób, wróciła z Kanady z czterema medalami (2 złote i 2 brązowe), rekordem świata i 18 rekordami Polski.

Medale reprezentantów Polski

Medale zdobyte przez Polaków: 1. Otylia Jędrzejczak – złoty medal – 200 m stylem motylkowym – rekord świata
2. Otylia Jędrzejczak – brązowy medal – 100 m stylem motylkowym
3. Bartosz Kizierowski – brązowy medal – 50 m stylem dowolnym
4. Paweł Korzeniowski – złoty medal – 200 m stylem motylkowym

Polska zajęła 12. miejsce w łącznej klasyfikacji medalowej.

Polskie rekordy

Rekordy ustanowione przez Polaków na mistrzostwach:
styl dowolny

50 m
Bartosz Kizierowski (21,94)

800 m
Łukasz Drzewiński (7:53,33 eliminacje)
Przemysław Stańczyk (7:52,56 eliminacje)
Przemysław Stańczyk (7:50,83 finał)

1500 m
Mateusz Sawrymowicz (15:03,56 eliminacje)
Mateusz Sawrymowicz (14:59,38 finał)

4 × 200 m
Paulina Barzycka, Katarzyna Staszak, Katarzyna Kowalczyk, Katarzyna Baranowska (8:09,78)
Paweł Korzeniowski, Łukasz Drzewiński, Michał Rokicki, Przemysław Stańczyk (7:20,49)

styl klasyczny

100 m
Sławomir Kuczko (1:02,13)
Beata Kamińska (1:08,69 eliminacje)
Beata Kamińska (1:08,54 półfinał)

200 m
Katarzyna Dulian (2:27,96 eliminacje)
Katarzyna Dulian (2:27,85 finał)

styl motylkowy

200 m
Otylia Jędrzejczak (2:05,61 rekord świata)
Paweł Korzeniowski (1:55,02)

styl zmienny

200 m
Katarzyna Baranowska (2:13,86)

4 × 100 m
Katarzyna Staszak, Katarzyna Dulian, Otylia Jędrzejczak, Paulina Barzycka (4:06,71 eliminacje)
Katarzyna Staszak, Beata Kamińska, Otylia Jędrzejczak, Paulina Barzycka (4:05,08 finał)

Pływanie (mężczyźni)

50 m stylem dowolnym

Finał 30 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Południowa Afryka Roland Mark Schoeman 21,69 (CR)
2  Chorwacja Duje Draganja 21,89
3  Polska Bartosz Kizierowski 21,94


50 m stylem klasycznym

Finał 27 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Niemcy Mark Warnecke 27,63
2  Stany Zjednoczone Mark Gangloff 27,71
3  Japonia Kosuke Kitajima 27,78


50 m stylem grzbietowym

Finał 31 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Grecja Aristidis Grigoriadis 24,95
2  Australia Matthew Welsh 24,99
3  Wielka Brytania Liam Tancock 25,02


50 m stylem motylkowym

Finał 25 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Południowa Afryka Roland Mark Schoeman 22,96 (WR)
2  Stany Zjednoczone Ian Crocker 23,12
3  Ukraina Serhij Breus 23,38


100 m stylem dowolnym

Finał 28 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Włochy Filippo Magnini 48,12 (CR)
2  Południowa Afryka Roland Mark Schoeman 48,28
3  Południowa Afryka Ryk Neethling 48,34


100 m stylem klasycznym

Finał 25 lipca

Poz. Kraj pływak Wynik
1  Stany Zjednoczone Brendan Hansen 59,37 (CR)
2  Japonia Kosuke Kitajima 59,53
3  Francja Hugues Duboscq 1:00,20


100 m stylem grzbietowym

Finał 26 lipca

Poz. Kraj Pływak Czas
1  Stany Zjednoczone Aaron Peirsol 53,62
2  Stany Zjednoczone Randall Bal 54,02
3  Węgry László Cseh 54,27


100 m stylem motylkowym

Finał 30 lipca

Poz. Kraj Pływak Czas
1  Stany Zjednoczone Ian Crocker 50,40 (WR)
2  Stany Zjednoczone Michael Phelps 51,65
3  Ukraina Andrij Serdinow 52,08


200 m stylem dowolnym

Finał 26 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Stany Zjednoczone Michael Phelps 1:45,20
2  Australia Grant Hackett 1:46,14
3  Południowa Afryka Ryk Neethling 1:46,63


200 m stylem klasycznym

Finał 29 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Stany Zjednoczone Brendan Hansen 2:09,85
2  Kanada Mike Brown 2:11,22
3  Japonia Genki Imamura 2:11,54


200 m stylem grzbietowym

Finał 29 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Stany Zjednoczone Aaron Peirsol 1:54,66 (WR)
2  Austria Markus Rogan 1:56,63
3  Stany Zjednoczone Ryan Lochte 1:57,00


200 m stylem motylkowym

Finał 29 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Polska Paweł Korzeniowski 1:55,02
2  Japonia Takeshi Matsuda 1:55,62
3  Chiny Wu Peng 1:56,50


200 m stylem zmiennym

Finał 28 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Stany Zjednoczone Michael Phelps 1:56,68
2  Węgry László Cseh 1:57,61
3  Stany Zjednoczone Ryan Lochte 1:57,79


400 m stylem dowolnym

Finał 24 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Australia Grant Hackett 3:42,91
2  Rosja Jurij Priłukow 3:44,44
3  Tunezja Oussama Mellouli 3:46,08


400 m stylem zmiennym

Finał 31 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Węgry László Cseh 4:09,63
2  Włochy Luca Marin 4:11,67
3  Tunezja Oussama Mellouli 4:13,47


800 m stylem dowolnym

Finał 27 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Australia Grant Hackett 7:38,65 (WR)
2  Stany Zjednoczone Larsen Jensen 7:45,63
3  Rosja Jurij Priłukow 7:46,64


1500 m stylem dowolnym

Finał 31 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Australia Grant Hackett 14:42,58
2  Stany Zjednoczone Larsen Jensen 14:47,58
3  Wielka Brytania David Davies 14:48,11


Sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym

Finał 24 lipca


4 × 100 m stylem zmiennym

Finał 31 lipca


4 × 200 m stylem dowolnym

Finał 29 lipca


5 km

17 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Niemcy Thomas Lurz 51:17,2
2  Stany Zjednoczone Chip Peterson 51:18,8
3  Włochy Simone Ercoli 51:18,9


10 km

20 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Stany Zjednoczone Chip Peterson 1:46:38,1
2  Niemcy Thomas Lurz 1:46:45,2
3  Bułgaria Petar Stojczew 1:46:50,4


25 km

23 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Hiszpania David Meca 5:00:21,4
2  Australia Brendan Capell 5:00:23,6
3  Bułgaria Petar Stojczew 5:00:28,4


Pływanie (kobiety)

50 m stylem dowolnym

Finał 31 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Australia Lisbeth Lenton 24,59
2  Holandia Marleen Veldhuis 24,83
3  Chiny Zhu Yingwen 24,91


50 m stylem klasycznym

Finał 31 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Australia Jade Edmistone 30,45 (WR)
2  Stany Zjednoczone Jessica Hardy 30,85
3  Australia Brooke Hanson 30,89


50 m stylem grzbietowym

Finał 28 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Australia Giaan Rooney 28,63
2  Chiny Gao Chang 28,69
3  Niemcy Antje Buschschulte 28,72


50 m stylem motylkowym

Finał 30 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Australia Danni Miatke 26,11
2  Szwecja Anna-Karin Kammerling 26,36
3  Szwecja Therese Alshammar 26,39


100 m stylem dowolnym

Finał 29 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Australia Jodie Henry 54,18
2  Francja Malia Metella 54,74
 Stany Zjednoczone Natalie Coughlin 54,74


100 m stylem klasycznym

Finał 26 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Australia Leisel Jones 1:06,25
2  Stany Zjednoczone Jessica Hardy 1:06,62
3  Stany Zjednoczone Tara Kirk 1:07,43
  • W półfinale Hardy uzyskała czas 1:06,20 (nowy WR).


100 m stylem grzbietowym

Finał 26 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Zimbabwe Kirsty Coventry 1:00,24
2  Niemcy Antje Buschschulte 1:00,84
3  Stany Zjednoczone Natalie Coughlin 1:00,88
  • CR He Cihong  Chiny 1:00,16


100 m stylem motylkowym

Finał 25 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Australia Jessicah Schipper 57,23 (CR)
2  Australia Lisbeth Lenton 57,37
3  Polska Otylia Jędrzejczak 58,57


200 m stylem dowolnym

Finał 27 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Francja Solenne Figuès 1:58,60
2  Włochy Federica Pellegrini 1:58,73
3  Chiny Yang Yu 1:59,08
 Szwecja Josefin Lillhage 1:59,08


200 m stylem klasycznym

Finał 29 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Australia Leisel Jones 2:21,72 (WR)
2  Niemcy Anne Poleska 2:25,84
3  Austria Mirna Jukic 2:27,11


200 m stylem grzbietowym

Finał 30 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Zimbabwe Kirsty Coventry 2:08,52
2  Stany Zjednoczone Margaret Hoelzer 2:09,94
3  Japonia Reiko Nakamura 2:10,41
  • CR He Cihong  Chiny 2:07,40


200 m stylem motylkowym

Finał 29 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Polska Otylia Jędrzejczak 2:05,61 (WR)
2  Australia Jessicah Schipper 2:05,65
3  Japonia Yuko Nakanishi 2:09,40


200 m stylem zmiennym

Finał 25 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Stany Zjednoczone Katie Hoff 2:10,41 (CR)
2  Zimbabwe Kirsty Coventry 2:11,13
3  Australia Lara Carroll 2:13,32
  • WR Wu Yanyan  Chiny 2:09,72


400 m stylem dowolnym

Finał 24 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Francja Laure Manaudou 4:06,44
2  Japonia Ai Shibata 4:06,74
3  Wielka Brytania Caitlin McClatchey 4:07,25


400 m stylem zmiennym

Finał 31 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Stany Zjednoczone Katie Hoff 4:36,07 (CR)
2  Zimbabwe Kirsty Coventry 4:39,72
3  Stany Zjednoczone Kaitlin Sandeno 4:40,85


800 m stylem dowolnym

Finał 30 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Stany Zjednoczone Kate Ziegler 8:25,31
2  Kanada Brittany Reimer 8:27,59
3  Japonia Ai Shibata 8:27,86


1500 m stylem dowolnym

Finał 26 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Stany Zjednoczone Kate Ziegler 16:00,41
2  Szwajcaria Flavia Rigamonti 16:04,34
3  Kanada Brittany Reimer 16:07,73


Sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym

Finał 24 lipca


4 × 100 m stylem zmiennym

Finał 30 lipca


4 × 200 m stylem dowolnym

Finał 28 lipca


5 km

17 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Rosja Larisa Ilczenko 55:40,1
2  Stany Zjednoczone Margy Keefe 55:44,3
3  Holandia Edith van Dijk 55:46,6


10 km

20 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Holandia Edith van Dijk 1:56:00,5
2  Włochy Federica Vitale 1:56:02,5
3  Niemcy Britta Kamrau 1:56:04,0


25 km

23 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Czas
1  Holandia Edith van Dijk 5:25:06,6
2  Niemcy Britta Kamrau 5:25:06,9
3  Włochy Laura La Piana 5:25:11,5


Skoki do wody (mężczyźni)

Trampolina 1-metrowa

Finał 21 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Punkty
1  Kanada Alexandre Despatie 489,69
2  Chiny Xu Xiang 445,68
3  Chiny Wang Feng 445,56


Trampolina 3-metrowa

Finał 19 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Punkty
1  Kanada Alexandre Despatie 813,60
2  Stany Zjednoczone Troy Dumais 752,76
3  Chiny He Chong 730,77


Trampolina 10-metrowa

Finał 23 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Punkty
1  Chiny Hu Jia 698,01
2  Kuba José Antonio Guerra Oliva 691,14
3  Rosja Gleb Galperin 656,19


Skoki zsynchronizowane (trampolina 3-metrowa)

Finał 17 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Punkty
1  Chiny 384,42
2  Niemcy
  • Tobias Schellenberg
  • Andreas Wels
364,59
3  Stany Zjednoczone 360,27

Skoki zsynchronizowane (trampolina 10-metrowa)

Finał 24 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Punkty
1  Rosja
  • Dmitri Dobroskok
  • Gleb Galperin
392,88
2  Chiny 374,79
3  Wielka Brytania
  • Peter Waterfield
  • Leon Taylor
367,95


Skoki do wody kobiet

Trampolina 1-metrowa

Finał 18 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Punkty
1  Kanada Blythe Hartley 325,65
2  Chiny Wu Min Xia 299,70
3  Niemcy Heike Fischer 299,46


Trampolina 3-metrowa

Finał 22 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Punkty
1  Chiny Guo Jingjing 645,54
2  Chiny Wu Min Xia 619,05
3  Włochy Tania Cagnotto 591,27


Trampolina 10-metrowa

Finał 20 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Punkty
1  Stany Zjednoczone Laura Ann Wilkinson 564,87
2  Australia Laudy Tourky 551,25
3  Chiny Jia Tong 550,98


Skoki zsynchronizowane (trampolina 3-metrowa)

Finał 24 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Punkty
1  Chiny 349,80
2  Niemcy
  • Ditte Kotzian
  • Conny Schmalfuß
319,05
3  Ukraina
  • Kristina Iszczenko
  • Elena Federowa
308,82

Skoki zsynchronizowane (trampolina 10-metrowa)

Finał 17 lipca

Miejsce Państwo Zawodnik Punkty
1  Chiny
  • Jia Tong
  • Yuan Peilin
351,60
2  Australia
  • Loudy Tourky
  • Chantelle Newberry
334,89
3  Kanada 328,80


Piłka wodna mężczyzn

Miejsce Państwo Skład
1  Serbia i Czarnogóra Vladimir Gojković, Danilo Ikodinović, Nikola Janović, Predrag Jokić, Slobodan Nikić, Zdravko Radić, Aleksandar Šapić, Dejan Savić, Denis Šefik, Petar Trbojević, Vanja Udovičić, Vladimir Vujasinović, Boris Zloković
2  Węgry Péter Biros, István Gergely, Rajmund Fodor, Tamás Kásás, Csaba Kiss, Gergely Kiss, Norbert Madaras, Tamás Molnár, Ádám Steinmetz, Zoltán Szécsi, Marton Szivos, Daniel Varga, Attila Vári
3  Grecja Christos Afroudakis, Georgios Afroudakis, Theodoros Chatzitheodorou, Nikolaos Deligiannis, Dimitrios Mazis, Emmanouil Mylonakis, Georgios Ntoskas, Georgios Reppas, Stefanos-Petros Santa, Anastasios Schizas, Argyris Theodoropoulos, Matthaios Voulgarakis, Antonios Vlontakis


Piłka wodna kobiet

Miejsce Państwo Skład
1  Węgry Timea Benko, Fruzsina Bravik, Rita Drávucz, Dóra Kisteleki, Patrícia Horváth, Anikó Pelle, Krisztina Serfozo, Mercedes Stieber, Orsolya Takács, Eszter Tomaskovics, Andrea Tóth, Ágnes Valkai, Krisztina Zantleitner
2  Stany Zjednoczone Emily Feher, Erika Figge, Natalie Golda, Jaime Hipp, Kristina Kunkel, Ericka Lorenz, Thalia Munro Heather Petri, Kelly Rulon, Moriah Van Norman, Brenda Villa, Drue Wawrzynski, Lauren Wenger
3  Kanada Krystina Alogbo, Marie-Luce Arpin, Johanne Begin, Cora Campbell, Tara Campbell, Valérie Dionne, Ann Dow, Susan Gardiner, Whynter Lamarre, Dominique Perrault, Rachel Riddel, Christine Robinson, Jana Salat


Pływanie synchroniczne

Duety

Finał 22 lipca

Miejsce Państwo Sportowiec Punkty
1  Rosja 99,084
2  Hiszpania 97,417
3  Japonia
  • Saho Harada
  • Emilko Suzuki
97,334


Drużyny

Finał 22 lipca

Miejsce Państwo Skład Punkty
1  Rosja Elwira Chasianowa, Marija Gromowa, Natalja Iszczenko, Olga Kuszela, Olga Łarkina, Jelena Owczynnikowa, Swietłana Romaszyna, Anna Szorina 99,333
2  Japonia Saho Harada, Naoko Kawashima, Kanako Kitao, Hiromi Kobayashi, Erika Komura, Ayako Matsumura, Emiko Suzuki, Masako Tachibana 97,833
3  Hiszpania Raquel Corral, Andrea Fuentes, Tina Fuentes, Thais Henríquez, Gemma Mengual, Irina Rodríguez, Paola Tirados, Cristina Violán 97,167


Solo

Finał 21 lipca

Miejsce Państwo Sportowiec Punkty
1  Francja Virginie Dedieu 99,001
2  Rosja Natalja Iszczenko 98,250
3  Hiszpania Gemma Mengual 97,417


Linki zewnętrzne

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2005
Listen to this article