Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2005
Z Wikipedii, wolnej encyclopedia
XI Mistrzostwa Świata w Pływaniu odbyły się w dniach 16–31 lipca 2005 w Montrealu pod patronatem FINA. Początkowo odebrano organizację temu miastu ze względu na brak gwarancji finansowej, ale potem cofnięto tę decyzję (w związku z kłopotami finansowymi imprezy w lutym 2005 popełnił samobójstwo szef komitetu organizacyjnego Yvon DesRochers). Budżet mistrzostw wyniósł ostatecznie 13 milionów euro. W programie mistrzostw znalazły się konkurencje dla mężczyzn i kobiet. Oprócz pływania w Montrealu zorganizowano piłkę wodną, pływanie synchroniczne i skoki do wody.
Rozdano 61 złotych medali | |||||
Miejsce | Państwo | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
---|---|---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | 17 | 15 | 7 | 39 |
2 | Australia | 13 | 8 | 4 | 25 |
3 | Chiny | 5 | 5 | 7 | 17 |
4 | Rosja | 4 | 3 | 2 | 9 |
5 | Kanada | 3 | 4 | 3 | 10 |
6 | Francja | 3 | 1 | 1 | 5 |
7 | Niemcy | 2 | 7 | 4 | 13 |
8 | Węgry | 2 | 2 | 1 | 5 |
9 | Zimbabwe | 2 | 2 | 0 | 4 |
10 | Południowa Afryka | 2 | 1 | 2 | 5 |
11 | Holandia | 2 | 1 | 1 | 4 |
12 | Polska | 2 | 0 | 2 | 4 |
13 | Włochy | 1 | 3 | 3 | 7 |
14 | Hiszpania | 1 | 1 | 2 | 4 |
15 | Grecja | 1 | 0 | 1 | 2 |
16 | Serbia i Czarnogóra | 1 | 0 | 0 | 1 |
17 | Japonia | 0 | 4 | 7 | 11 |
18 | Szwecja | 0 | 1 | 2 | 3 |
19 | Austria | 0 | 1 | 1 | 2 |
20 | Chorwacja | 0 | 1 | 0 | 1 |
Kuba | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Szwajcaria | 0 | 1 | 0 | 1 | |
23 | Wielka Brytania | 0 | 0 | 4 | 4 |
24 | Ukraina | 0 | 0 | 3 | 3 |
25 | Bułgaria | 0 | 0 | 2 | 2 |
Tunezja | 0 | 0 | 2 | 2 |
- Na dystansie 100 m stylem dowolnym kobiet rozdano 2 srebrne medale, a żadnego brązowego.
- Na dystansie 200 m stylem dowolnym kobiet rozdano 2 brązowe medale.
Pływacka reprezentacja Polski, licząca na MŚ w Montrealu 17 osób, wróciła z Kanady z czterema medalami (2 złote i 2 brązowe), rekordem świata i 18 rekordami Polski.
Medale reprezentantów Polski
Medale zdobyte przez Polaków:
1. Otylia Jędrzejczak – złoty medal – 200 m stylem motylkowym – rekord świata
2. Otylia Jędrzejczak – brązowy medal – 100 m stylem motylkowym
3. Bartosz Kizierowski – brązowy medal – 50 m stylem dowolnym
4. Paweł Korzeniowski – złoty medal – 200 m stylem motylkowym
Polska zajęła 12. miejsce w łącznej klasyfikacji medalowej.
Polskie rekordy
Rekordy ustanowione przez Polaków na mistrzostwach:
styl dowolny
50 m
Bartosz Kizierowski (21,94)
800 m
Łukasz Drzewiński (7:53,33 eliminacje)
Przemysław Stańczyk (7:52,56 eliminacje)
Przemysław Stańczyk (7:50,83 finał)
1500 m
Mateusz Sawrymowicz (15:03,56 eliminacje)
Mateusz Sawrymowicz (14:59,38 finał)
4 × 200 m
Paulina Barzycka, Katarzyna Staszak, Katarzyna Kowalczyk, Katarzyna Baranowska (8:09,78)
Paweł Korzeniowski, Łukasz Drzewiński, Michał Rokicki, Przemysław Stańczyk (7:20,49)
styl klasyczny
100 m
Sławomir Kuczko (1:02,13)
Beata Kamińska (1:08,69 eliminacje)
Beata Kamińska (1:08,54 półfinał)
200 m
Katarzyna Dulian (2:27,96 eliminacje)
Katarzyna Dulian (2:27,85 finał)
styl motylkowy
200 m
Otylia Jędrzejczak (2:05,61 rekord świata)
Paweł Korzeniowski (1:55,02)
styl zmienny
200 m
Katarzyna Baranowska (2:13,86)
4 × 100 m
Katarzyna Staszak, Katarzyna Dulian, Otylia Jędrzejczak, Paulina Barzycka (4:06,71 eliminacje)
Katarzyna Staszak, Beata Kamińska, Otylia Jędrzejczak, Paulina Barzycka (4:05,08 finał)
50 m stylem dowolnym
Finał 30 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Południowa Afryka | Roland Mark Schoeman | 21,69 (CR) |
2 | Chorwacja | Duje Draganja | 21,89 |
3 | Polska | Bartosz Kizierowski | 21,94 |
- WR Aleksandr Popow Rosja 21,64
50 m stylem klasycznym
Finał 27 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Niemcy | Mark Warnecke | 27,63 |
2 | Stany Zjednoczone | Mark Gangloff | 27,71 |
3 | Japonia | Kosuke Kitajima | 27,78 |
- WR Ołeh Lisohor Ukraina 27,18
- CR James Gibson Wielka Brytania 27,46
50 m stylem grzbietowym
Finał 31 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Grecja | Aristidis Grigoriadis | 24,95 |
2 | Australia | Matthew Welsh | 24,99 |
3 | Wielka Brytania | Liam Tancock | 25,02 |
- WR/CR Thomas Rupprath Niemcy 24,80
50 m stylem motylkowym
Finał 25 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Południowa Afryka | Roland Mark Schoeman | 22,96 (WR) |
2 | Stany Zjednoczone | Ian Crocker | 23,12 |
3 | Ukraina | Serhij Breus | 23,38 |
100 m stylem dowolnym
Finał 28 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Włochy | Filippo Magnini | 48,12 (CR) |
2 | Południowa Afryka | Roland Mark Schoeman | 48,28 |
3 | Południowa Afryka | Ryk Neethling | 48,34 |
- WR Pieter van den Hoogenband Holandia 47,84
100 m stylem klasycznym
Finał 25 lipca
Poz. | Kraj | pływak | Wynik |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Brendan Hansen | 59,37 (CR) |
2 | Japonia | Kosuke Kitajima | 59,53 |
3 | Francja | Hugues Duboscq | 1:00,20 |
- WR Brendan Hansen Stany Zjednoczone 59,30
100 m stylem grzbietowym
Finał 26 lipca
Poz. | Kraj | Pływak | Czas |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Aaron Peirsol | 53,62 |
2 | Stany Zjednoczone | Randall Bal | 54,02 |
3 | Węgry | László Cseh | 54,27 |
- WR Aaron Peirsol Stany Zjednoczone 53,17
- CR Aaron Peirsol Stany Zjednoczone 53,61
100 m stylem motylkowym
Finał 30 lipca
Poz. | Kraj | Pływak | Czas |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Ian Crocker | 50,40 (WR) |
2 | Stany Zjednoczone | Michael Phelps | 51,65 |
3 | Ukraina | Andrij Serdinow | 52,08 |
200 m stylem dowolnym
Finał 26 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Michael Phelps | 1:45,20 |
2 | Australia | Grant Hackett | 1:46,14 |
3 | Południowa Afryka | Ryk Neethling | 1:46,63 |
- WR/CR Ian Thorpe Australia 1:44,06
200 m stylem klasycznym
Finał 29 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Brendan Hansen | 2:09,85 |
2 | Kanada | Mike Brown | 2:11,22 |
3 | Japonia | Genki Imamura | 2:11,54 |
- WR Brendan Hansen Stany Zjednoczone 2:09,04
- CR Kosuke Kitajima Japonia 2:09,42
200 m stylem grzbietowym
Finał 29 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Aaron Peirsol | 1:54,66 (WR) |
2 | Austria | Markus Rogan | 1:56,63 |
3 | Stany Zjednoczone | Ryan Lochte | 1:57,00 |
200 m stylem motylkowym
Finał 29 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Polska | Paweł Korzeniowski | 1:55,02 |
2 | Japonia | Takeshi Matsuda | 1:55,62 |
3 | Chiny | Wu Peng | 1:56,50 |
- WR/CR Michael Phelps Stany Zjednoczone 1:53,93
200 m stylem zmiennym
Finał 28 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Michael Phelps | 1:56,68 |
2 | Węgry | László Cseh | 1:57,61 |
3 | Stany Zjednoczone | Ryan Lochte | 1:57,79 |
- WR Michael Phelps Stany Zjednoczone 1:55,94
- CR Michael Phelps Stany Zjednoczone 1:56,04
400 m stylem dowolnym
Finał 24 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Australia | Grant Hackett | 3:42,91 |
2 | Rosja | Jurij Priłukow | 3:44,44 |
3 | Tunezja | Oussama Mellouli | 3:46,08 |
- WR Ian Thorpe Australia 3:40,08
- CR Ian Thorpe Australia 3:40,17
400 m stylem zmiennym
Finał 31 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Węgry | László Cseh | 4:09,63 |
2 | Włochy | Luca Marin | 4:11,67 |
3 | Tunezja | Oussama Mellouli | 4:13,47 |
- WR Michael Phelps Stany Zjednoczone 4:08,26
- CR Michael Phelps Stany Zjednoczone 4:09,09
800 m stylem dowolnym
Finał 27 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Australia | Grant Hackett | 7:38,65 (WR) |
2 | Stany Zjednoczone | Larsen Jensen | 7:45,63 |
3 | Rosja | Jurij Priłukow | 7:46,64 |
1500 m stylem dowolnym
Finał 31 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Australia | Grant Hackett | 14:42,58 |
2 | Stany Zjednoczone | Larsen Jensen | 14:47,58 |
3 | Wielka Brytania | David Davies | 14:48,11 |
- WR/CR Grant Hackett Australia 14:34,56
Sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym
Finał 24 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | 3:13,77 (CR) | |
2 | Kanada | 3:16,44 | |
3 | Australia | 3:17,56 |
- WR Południowa Afryka 3:13,17
4 × 100 m stylem zmiennym
Finał 31 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | 3:31,85 | |
2 | Rosja | 3:35,08 | |
3 | Japonia | 3:35,40 |
- WR Stany Zjednoczone 3:30,68
- CR Stany Zjednoczone 3:31,54
4 × 200 m stylem dowolnym
Finał 29 lipca
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | 7:06,58 | |
2 | Kanada | 7:09,73 | |
3 | Australia | 7:10,59 |
- WR/CR Australia 7:04,66
5 km
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Niemcy | Thomas Lurz | 51:17,2 |
2 | Stany Zjednoczone | Chip Peterson | 51:18,8 |
3 | Włochy | Simone Ercoli | 51:18,9 |
10 km
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Stany Zjednoczone | Chip Peterson | 1:46:38,1 |
2 | Niemcy | Thomas Lurz | 1:46:45,2 |
3 | Bułgaria | Petar Stojczew | 1:46:50,4 |
25 km
Miejsce | Państwo | Zawodnik | Czas |
---|---|---|---|
1 | Hiszpania | David Meca | 5:00:21,4 |
2 | Australia | Brendan Capell | 5:00:23,6 |
3 | Bułgaria | Petar Stojczew | 5:00:28,4 |