Mistrzostwa Świata w Saneczkarstwie 2021 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Mistrzostwa Świata w Saneczkarstwie 2021.

Mistrzostwa Świata w Saneczkarstwie 2021

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mistrzostwa Świata w Saneczkarstwie 2021
2020 2023
Data 29–31 stycznia 2021
Gospodarz Niemcy Königssee
Organizator FIL
Liczba konkurencji 7
Zwycięzcy
Jedynki kobiet

Jedynki mężczyzn
Niemcy Julia Taubitz

Roman Riepiłow
Sprint kobiet

Sprint mężczyzn
Niemcy Julia Taubitz

Austria Nico Gleirscher
Dwójki mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
Sprint dwójek mężczyzn  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Drużynowo  Austria
Madeleine Egle
David Gleirscher
Thomas Steu
Lorenz Koller

50. Mistrzostwa świata w saneczkarstwie 2021 odbyły się w dniach 29–31 stycznia w niemieckim Königssee. Pierwotnie mistrzostwa miały się odbyć w kanadyjskim Whistler jednak z powodu pandemii COVID-19 zostały przeniesione na kontynent europejski. Rozegranych zostało siedem konkurencji: sprint jedynek kobiet, jedynki kobiet, sprint jedynek mężczyzn, jedynki mężczyzn, sprint dwójek mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz zawody drużynowe.

Ze względu na zawieszenie Rosji we wszelkich imprezach sportowych rangi Mistrzostw Świata (afera dopingowa), reprezentanci rosyjscy wystąpili pod szyldem ekipy "Rosyjskiej Federacji Sportów Saneczkowych" (Russian Luge Federation), flagą z postacią saneczkarza zapożyczoną z emblematu federacji i skrótem RLF.

Najlepiej z reprezentantów Polski spisała się dwójka Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski, która zarówno w rywalizacji klasycznej jak i w sprincie zajęła ósme miejsce.

Terminarz i medaliści

Data Miejscowość Konkurencja
Złoto
Srebro
Brąz
29 stycznia 2021 Niemcy Königssee Jedynki kobiet – sprint Niemcy Julia Taubitz Niemcy Anna Berreiter Niemcy Dajana Eitberger
29 stycznia 2021 Niemcy Königssee Jedynki mężczyzn – sprint Austria Nico Gleirscher
Siemion Pawliczenko
Austria David Gleirscher
29 stycznia 2021 Niemcy Königssee Dwójki mężczyzn – sprint  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Łotwa
Andris Šics
Juris Šics
 Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
31 stycznia 2021 Niemcy Königssee Jedynki kobiet Niemcy Julia Taubitz Niemcy Natalie Geisenberger Niemcy Dajana Eitberger
30 stycznia 2021 Niemcy Königssee Jedynki mężczyzn
Roman Riepiłow
Niemcy Felix Loch Austria David Gleirscher
30 stycznia 2021 Niemcy Königssee Dwójki mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Łotwa
Andris Šics
Juris Šics
31 stycznia 2021 Niemcy Königssee Sztafeta mieszana  Austria
Madeleine Egle
David Gleirscher
Thomas Steu
Lorenz Koller
 Niemcy
Julia Taubitz
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Łotwa
Kendija Aparjode
Artūrs Dārznieks
Andris Šics
Juris Šics

Wyniki

Jedynki kobiet – sprint

Medal Zawodniczka Narodowość Czas Strata
Julia Taubitz  Niemcy 39,101
Anna Berreiter  Niemcy + 0,011
Dajana Eitberger  Niemcy + 0,199
4. Natalie Geisenberger  Niemcy + 0,220
5. Wiktoria Diemczenko
RFSS
+ 0,221
6. Tatjana Iwanowa
RFSS
+ 0,258
7. Summer Britcher  Stany Zjednoczone + 0,315
8. Lisa Schulte  Austria + 0,449
9. Madeleine Egle  Austria + 0,460
10. Ulla Zirne  Łotwa + 0,500

Jedynki mężczyzn – sprint

Medal Zawodniczka Narodowość Czas Strata
Nico Gleirscher  Austria 38,375
Siemion Pawliczenko
RFSS
+ 0,041
David Gleirscher  Austria + 0,042
4. Felix Loch  Niemcy + 0,110
5. Dominik Fischnaller  Włochy + 0,151
6. Max Langenhan  Niemcy + 0,157
7. Roman Riepiłow
RFSS
+ 0,169
8. Kevin Fischnaller  Włochy + 0,299
9. Johannes Ludwig  Niemcy + 0,346
10. Gints Berzins  Łotwa + 0,364

Dwójki mężczyzn – sprint

Medal Zawodnicy Narodowość Czas Strata
Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Niemcy 39,126
Andris Šics
Juris Šics
 Łotwa + 0,014
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy + 0,035
4. Thomas Steu
Lorenz Koller
 Austria + 0,099
5. Hannes Orlamünder
Paul Gubitz
 Niemcy + 0,114
6. Oskars Gudramovičs
Pēteris Kalniņš
 Łotwa + 0,130
7. Emanuel Rieder
Simon Kainzwaldner
 Włochy + 0,194
8. Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
 Polska + 0,236
9. Tristan Walker
Justin Snith
 Kanada + 0,242
10. Ivan Nagler
Fabian Malleier
 Włochy + 0,271

Jedynki kobiet

Medal Zawodniczka Narodowość 1. zjazd 2. zjazd Czas Strata
Julia Taubitz  Niemcy 1:41.132 -
Natalie Geisenberger  Niemcy +0.315
Dajana Eitberger  Niemcy +0.472
4. Anna Berreiter  Niemcy +0.838
5. Tatjana Iwanowa
RFSS
+1.045
6. Summer Britcher  Stany Zjednoczone +1.151
7. Emily Sweeney  Stany Zjednoczone +1.159
8. Kendija Aparjode  Łotwa +1.292
9. Elīza Tīruma  Łotwa +1.333
10. Jekatierina Katnikowa
RFSS
+1.363
29. Klaudia Domaradzka  Polska -
34. Anna Bryk  Polska -
35. Natalia Jamróz  Polska -

Jedynki mężczyzn

Medal Zawodniczka Narodowość 1. zjazd 2. zjazd Czas Strata
Roman Riepiłow
RFSS
1:37.810 -
Felix Loch  Niemcy +0.062
David Gleirscher  Austria +0.217
4. Max Langenhan  Niemcy +0.249
5. Johannes Ludwig  Niemcy +0.251
6. Jonas Müller  Austria +0.532
7. Wolfgang Kindl  Austria +0.591
8. Siemion Pawliczenko
RFSS
+0.679
9. Kevin Fischnaller  Włochy +0.864
10. Chris Mazdzer  Stany Zjednoczone +0.872
16. Mateusz Sochowicz  Polska +1.273
36. Kacper Tarnawski  Polska -

Dwójki mężczyzn

Medal Zawodniczka Narodowość 1. zjazd 2. zjazd Czas Strata
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy 1:39.931 -
Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Niemcy +0.155
Andris Šics
Juris Šics
 Łotwa +0.660
4. Emanuel Rieder
Simon Kainzwaldner
 Włochy +0.841
5. Ivan Nagler
Fabian Malleier
 Włochy +0.855
6. Thomas Steu
Lorenz Koller
 Austria +0.857
7. Ludwig Rieder
Patrick Rastner
 Włochy +0.858
8. Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
 Polska +0.935
9. Oskars Gudramovičs
Pēteris Kalniņš
 Łotwa +0.955
10. Hannes Orlamünder
Paul Gubitz
 Niemcy +1.191
dns Jakub Karaś
Mateusz Karaś
 Polska -

Drużynowe

Medal Zawodnicy Narodowość Czas Strata
Madeleine Egle
David Gleirscher
Thomas Steu
Lorenz Koller
 Austria 2:43.139 -
Julia Taubitz
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy +0.038
Kendija Aparjode
Artūrs Dārznieks
Andris Šics
Juris Šics
 Łotwa +0.432
4. Summer Britcher
Tucker West
Chris Mazdzer
Jayson Terdiman
 Stany Zjednoczone +0.625
5. Andrea Vötter
Dominik Fischnaller
Ludwig Rieder
Patrick Rastner
 Włochy +0.690
6. Tatjana Iwanowa
Roman Riepiłow
Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
RFSS
+0.739
7. Ołena Stećkiw
Anton Dukach
Ihor Stachiw
Andrij Lisiecki
 Ukraina +3.013
8. Katarína Šimoňáková
Jozef Ninis
Tomáš Vaverčák
Matej Zmij
 Słowacja +3.386
9. Raluca Strămăturaru
Valentin Crețu
Vasile Marian Gîtlan
Darius Serban
 Rumunia +4.437
dnf Klaudia Domaradzka
Mateusz Sochowicz
Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
 Polska -
dsq Aileen Frisch
Lim Nam-kyu
Park Jin-yong
Cho Jung-myung
 Korea Południowa -

Klasyfikacja medalowa

Miejsce Państwo
Razem
1.  Niemcy 4 5 3 12
2.  Austria 2 0 2 4
3.
RFSS
1 1 0 2
4.  Łotwa 0 1 2 3

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Mistrzostwa Świata w Saneczkarstwie 2021
Listen to this article