Mistrzostwa Azji w badmintonie - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Mistrzostwa Azji w badmintonie.

Mistrzostwa Azji w badmintonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mistrzostwa Azji w badmintonie – zawody organizowane przez Badminton Asia Confederation. Turniej zapoczątkował w 1962 roku w Kuala Lumpur i od 1991 roku odbywają się cyklicznie każdego roku. Do 1993 roku rozgrywane były także zawody drużynowe z wyjątkiem roku 1988, 1991 i 1992. W 2016 roku zostały utworzone drużynowe mistrzostwa Azji i rozgrywane są co dwa lata. Przemienne odbywają się mistrzostwa Azji drużyn mieszanych, począwszy od 2017 roku.

Edycje

Edycja Rok Miejsce Państwo
1. 1962 Kuala Lumpur  Federacja Malajska
2. 1965 Lucknow  Indie
3. 1969 Manila  Filipiny
4. 1971 Dżakarta  Indonezja
5. 1976 Hajdarabad  Indie
6. 1983 Kolkata  Indie
7. 1985 Kuala Lumpur  Malezja
8. 1987 Semarang  Indonezja
9. 1988 Bandar Lampung  Indonezja
10. 1989 Szanghaj  Chiny
11. 1991 Kuala Lumpur  Malezja
12. 1992 Kuala Lumpur  Malezja
13. 1993 Hongkong  Hongkong
14. 1994 Szanghaj  Chiny
15. 1995 Pekin  Chiny
Edycja Rok Miejsce Państwo
16. 1996 Surabaja  Indonezja
17. 1997 Kuala Lumpur  Malezja
18. 1998 Bangkok  Tajlandia
19. 1999 Kuala Lumpur  Malezja
20. 2000 Dżakarta  Indonezja
21. 2001 Manila  Filipiny
22. 2002 Bangkok  Tajlandia
23. 2003 Dżakarta  Indonezja
24. 2004 Kuala Lumpur  Malezja
25. 2005 Hajdarabad  Indie
26. 2006 Johor Bahru  Malezja
27. 2007 Johor Bahru  Malezja
28. 2008 Johor Bahru  Malezja
29. 2009 Suwon  Korea Południowa
30. 2010 Nowe Delhi  Indie
Edycja Rok Miejsce Państwo
31. 2011 Chengdu  Chiny
32. 2012 Qingdao  Chiny
33. 2013 Tajpej  Chińskie Tajpej
34. 2014 Gimcheon  Korea Południowa
35. 2015 Wuhan  Chiny
36. 2016 Wuhan  Chiny
37. 2017 Wuhan  Chiny
38. 2018 Wuhan  Chiny
39. 2019 Wuhan  Chiny

Zwycięzcy

Konkurencje indywidualne

Rok Miejsce Gra pojedyncza mężczyzn Gra pojedyncza kobiet Gra podwójna mężczyzn Gra podwójna kobiet Gra mieszana
1962 Kuala Lumpur Lene Køppen Indonezja Minarni Ng Boon Bee
Tan Yee Khan
Indonezja Happy Herowati
Indonezja Corry Kawilarang
Lim Say Hup
Ng Mei Ling
1965 Indie Lucknow Indie Dinesh Khanna Anglia Angela Bairstow Tajlandia Narong Bhornchima
Tajlandia Chavalert Chumkum
Anglia Ursula Smith
Anglia Angela Bairstow
Malezja Tan Yee Khan
Anglia Angela Bairstow
1969 Filipiny Manila Indonezja Muljadi Hongkong Pang Yuet Mui Malezja Ng Boon Bee
Malezja Punch Gunalan
Korea Południowa Lee Young-soon
Korea Południowa Kang Young-sin
Nie rozegrano
1971 Indonezja Dżakarta Malezja Tan Aik Mong Indonezja Utami Kinard Indonezja Indra Gunawan
Indonezja Nara Sudjana
Indonezja Retno Koestijah
Indonezja Intan
Indonezja Christian Hadinata
Indonezja Retno Koestijah
1976 Indie Hajdarabad Hou Jiachang Liang Qiuxia Indonezja Tjun Tjun
Indonezja Ade Chandra
Indonezja Theresia Widiastuti
Indonezja Regina Masli
Fang Kaixiang
He Cuiling
1983 Indie Kolkata Chen Changjie Korea Południowa Yoo Sang-hee Jiang Guoliang
He Shangquan
Guan Weizhen
Fan Ming
Korea Południowa Park Joo-bong
Korea Południowa Kim Yun-ja
1985 Malezja Kuala Lumpur Zhao Jianhua Zheng Yuli Korea Południowa Park Joo-bong
Korea Południowa Kim Moon-soo
Korea Południowa Kim Yun-ja
Korea Południowa Yoo Sang-hee
Nie rozegrano
1987 Indonezja Semarang Malezja Misbun Sidek Indonezja Elizabeth Latief Indonezja Liem Swie King
Indonezja Bobby Ertanto
Korea Południowa Hwang Hye-young
Korea Południowa Chung Myung-hee
Nie rozegrano
1988 Indonezja Bandar Lampung Xiong Guobao Tang Jiuhong Zhang Qiang
Zhou Jincan
Indonezja Verawaty Fajrin
Indonezja Yanti Kusmiati
Nie rozegrano
1989 Szanghaj Nie rozegrano
1991 Malezja Kuala Lumpur Malezja Rashid Sidek Indonezja Yuliani Sentosa Korea Południowa Park Joo-bong
Korea Południowa Kim Moon-soo
Korea Południowa Hwang Hye-young
Korea Południowa Chung So-young
Korea Południowa Park Joo-bong
Korea Południowa Chung Myung-hee
1992 Malezja Kuala Lumpur Malezja Rashid Sidek Ye Zhaoying Malezja Razif Sidek
Malezja Jalani Sidek
Wu Yuhong
Pan Li
Indonezja Joko Mardianto
Indonezja Sri Untari
1993 Hongkong Hongkong Nie rozegrano
1994 Szanghaj Malezja Foo Kok Keong Ye Zhaoying Chen Kang
Chen Hongyong
Ge Fei
Gu Jun
Chen Xingdong
Sun Man
1995 Pekin Korea Południowa Park Sung-woo Ye Zhaoying Malezja Cheah Soon Kit
Malezja Yap Kim Hock
Ge Fei
Gu Jun
Liu Jianjun
Ge Fei
1996 Indonezja Surabaja Indonezja Jeffer Rosobin Gong Zhichao Indonezja Ade Sutrisna
Indonezja Candra Wijaya
Indonezja Eliza Nathanael
Indonezja Finarsih
Indonezja Trikus Heryanto
Indonezja Lili Tampi
1997 Malezja Kuala Lumpur Sun Jun Yao Yan Indonezja Denny Kantono
Indonezja Antonius Ariantho
Liu Zhong
Huang Nanyan
Zhang Jun
Liu Lu
1998 Tajlandia Bangkok Chen Gang Ye Zhaoying Korea Południowa Kang Kyung-jin
Korea Południowa Ha Tae-kwon
Ge Fei
Gu Jun
Korea Południowa Kim Dong-moon
Korea Południowa Ra Kyung-min
1999 Malezja Kuala Lumpur Chen Hong Ye Zhaoying Korea Południowa Ha Tae-kwon
Korea Południowa Kim Dong-moon
Ge Fei
Gu Jun
Korea Południowa Kim Dong-moon
Korea Południowa Ra Kyung-min
2000 Indonezja Dżakarta Indonezja Taufik Hidayat Xie Xingfang Indonezja Rexy Mainaky
Indonezja Tony Gunawan
Korea Południowa Lee Hyo-jung
Korea Południowa Yim Kyung-jin
Indonezja Bambang Suprianto
Indonezja Minarti Timur
2001 Filipiny Manila Xia Xuanze Zhang Ning Indonezja Bambang Suprianto
Indonezja Trikus Haryanto
Gao Ling
Huang Sui
Korea Południowa Kim Dong-moon
Korea Południowa Ra Kyung-min
2002 Tajlandia Bangkok Indonezja Sony Dwi Kuncoro Zhou Mi Korea Południowa Ha Tae-kwon
Korea Południowa Kim Dong-moon
Zhang Jiewen
Yang Wei
Zhang Jun
Gao Ling
2003 Indonezja Dżakarta Indonezja Sony Dwi Kuncoro Hongkong Wang Chen Korea Południowa Lee Dong-soo
Korea Południowa Yoo Yong-sung
Korea Południowa Ra Kyung-min
Korea Południowa Lee Kyung-won
Indonezja Nova Widianto
Indonezja Vita Marissa
2004 Malezja Kuala Lumpur Indonezja Taufik Hidayat Korea Południowa Jun Jae-youn Indonezja Sigit Budiarto
Indonezja Trikus Haryanto
Korea Południowa Lee Hyo-jung
Korea Południowa Lee Kyung-won
Korea Południowa Kim Dong-moon
Korea Południowa Ra Kyung-min
2005 Indie Hajdarabad Indonezja Sony Dwi Kuncoro Hongkong Wang Chen Indonezja Markis Kido
Indonezja Hendra Setiawan
Korea Południowa Lee Hyo-jung
Korea Południowa Lee Kyung-won
Tajlandia Sudket Prapakamol
Tajlandia Saralee Thungthongkam
2006 Malezja Johor Bahru Malezja Lee Chong Wei Hongkong Wang Chen Malezja Choong Tan Fook
Malezja Lee Wan Wah
Yu Yang
Du Jing
Indonezja Nova Widianto
Indonezja Liliyana Natsir
2007 Malezja Johor Bahru Indonezja Taufik Hidayat Jiang Yanjiao Malezja Choong Tan Fook
Malezja Lee Wan Wah
Yang Wei
Zhao Tingting
He Hanbin
Yu Yang
2008 Malezja Johor Bahru Korea Południowa Park Sung-hwan Jiang Yanjiao Korea Południowa Jung Jae-sung
Korea Południowa Lee Yong-dae
Yang Wei
Zhang Jiewen
Indonezja Flandy Limpele
Indonezja Vita Marissa
2009 Korea Południowa Suwon Bao Chunlai Zhu Lin Indonezja Markis Kido
Indonezja Hendra Setiawan
Ma Jin
Wang Xiaoli
Korea Południowa Lee Yong-dae
Korea Południowa Lee Hyo-jung
2010 Indie Nowe Delhi Lin Dan Li Xuerui Korea Południowa Cho Gun-woo
Korea Południowa Yoo Yeon-seong
Pan Pan
Tian Qing
Malezja Chan Peng Soon
Malezja Goh Liu Ying
2011 Chengdu Lin Dan Wang Yihan Cai Yun
Fu Haifeng
Wang Xiaoli
Yu Yang
Zhang Nan
Zhao Yunlei
2012 Qingdao Chen Jin Li Xuerui Korea Południowa Kim Ki-jung
Korea Południowa Kim Sa-rang
Tian Qing
Zhao Yunlei
Zhang Nan
Zhao Yunlei
2013 Tajpej Du Pengyu Wang Yihan Korea Południowa Ko Sung-hyun
Korea Południowa Lee Yong-dae
Wang Xiaoli
Yu Yang
Korea Południowa Ko Sung-hyun
Korea Południowa Kim Ha-na
2014 Korea Południowa Gimcheon Lin Dan Korea Południowa Sung Ji-hyun Korea Południowa Shin Baek-cheol
Korea Południowa Yoo Yeon-seong
Luo Ying
Luo Yu
Hongkong Lee Chun Hei
Hongkong Chau Hoi Wah
2015 Wuhan Lin Dan Tajlandia Ratchanok Intanon Korea Południowa Lee Yong-dae
Korea Południowa Yoo Yeon-seong
Ma Jin
Tang Yuanting
Indonezja Tontowi Ahmad
Indonezja Liliyana Natsir
2016 Wuhan Malezja Lee Chong Wei Wang Yihan Korea Południowa Lee Yong-dae
Korea Południowa Yoo Yeon-seong
Japonia Misaki Matsutomo
Japonia Ayaka Takahashi
Zhang Nan
Zhao Yunlei
2017 Wuhan Chen Long Tai Tzu-ying Li Junhui
Liu Yuchen
Japonia Misaki Matsutomo
Japonia Ayaka Takahashi
Lu Kai
Huang Yaqiong
2018 Wuhan Japonia Kento Momota Tai Tzu-ying Li Junhui
Liu Yuchen
Japonia Yuki Fukushima
Japonia Sayaka Hirota
Wang Yilü
Huang Dongping
2019 Wuhan Japonia Kento Momota Japonia Akane Yamaguchi Japonia Hiroyuki Endo
Japonia Yuta Watanabe
Chen Qingchen
Jia Yifan
Wang Yilü
Huang Dongping

Konkurencje drużynowe

Rok Miejsce Turniej drużynowy
1962 Kuala Lumpur  Federacja Malajska
1965 Indie Lucknow  Malezja
1969 Filipiny Manila  Indonezja
1971 Indonezja Dżakarta  Indonezja
1976 Indie Hajdarabad  Indonezja
1983 Indie Kolkata  Chiny
1985 Malezja Kuala Lumpur  Chiny
1987 Indonezja Semarang  Chiny
1989 Szanghaj  Chiny
1993 Hongkong Hongkong  Indonezja

Drużynowe mistrzostwa Azji

Rok Miejsce Mężczyźni Kobiety
2016 Indie Hajdarabad  Indonezja  Chiny
2018 Malezja Alor Setar  Indonezja  Japonia

Mistrzostwa Azji drużyn mieszanych

Rok Miejsce Turniej drużynowy
2017 Wietnam Ho Chi Minh  Japonia

Linki zewnętrzne

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Mistrzostwa Azji w badmintonie
Listen to this article