Mistrzostwa Europy w Pływaniu 2006 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Mistrzostwa Europy w Pływaniu 2006.

Mistrzostwa Europy w Pływaniu 2006

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

27. ME << 28. Mistrzostwa Europy w Pływaniu >> 29. ME
Miejsce Budapeszt, Węgry
Liczba ekip 40
Liczba sportowców 1008
Liczba konkurencji 58
Otwarcie 26 lipca 2006
Zamknięcie 6 sierpnia 2006
Liczba polskich reprezentantów 30

28. Mistrzostwa Europy w Pływaniu odbyły się w Budapeszcie (Węgry), pod patronatem Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN – Ligue Européenne de Natation). Trwały od dnia 26 lipca do 6 sierpnia. Oprócz zawodów pływackich na basenie 50-metrowym zawodnicy rywalizowali także w pływaniu długodystansowym na otwartym akwenie, skokach do wody i pływaniu synchronicznym.

W stolicy Węgier już trzykrotnie organizowano mistrzostwa Europy w pływaniu na basenie 50-metrowym. Poprzednie zawody miały miejsce w latach 1926 oraz 1958.

Na Mistrzostwach Europy w Budapeszcie polscy pływacy wywalczyli 8 medali (w tym 5 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy), co dało naszej reprezentacji 6. miejsce w klasyfikacji Mistrzostw i 5. miejsce w klasyfikacji tylko dyscyplin pływackich (bez skoków do wody i pływania synchronicznego).

Najlepszą zawodniczką mistrzostw została Laure Manaudou zdobywając 4 złote medale (400 i 800 m stylem dowolnym, 100 m stylem grzbietowym, 200 m stylem zmiennym) i 2 brązowe medale (200 m stylem dowolnym, sztafeta 4 × 200 m stylem dowolnym).

Arena zmagań pływaków – basen w Budapeszcie 3 sierpnia 2006
Arena zmagań pływaków – basen w Budapeszcie 3 sierpnia 2006

Klasyfikacja medalowa

Klasyfikacja medalowa po zakończeniu mistrzostw
Lp. Państwo Z S B R-m
1 Rosja Rosja 16 7 3 26
2 Niemcy Niemcy 12 10 5 27
3 Francja Francja 6 3 9 18
4 Włochy Włochy 5 6 11 22
5 Ukraina Ukraina 5 4 5 14
6 Polska Polska 5 2 1 8
7 Szwecja Szwecja 3 3 0 6
8 Wielka Brytania Wielka Brytania 2 5 6 13
9 Holandia Holandia 2 3 3 8
10 Węgry Węgry 2 2 5 9
11 Finlandia Finlandia 1 0 1 2
12 Hiszpania Hiszpania 0 4 0 4
13 Grecja Grecja 0 2 5 7
14 Austria Austria 0 2 0 2
15 Chorwacja Chorwacja 0 1 1 2
16 Norwegia Norwegia 0 1 0 1
16 Słowacja Słowacja 0 1 0 1
16 Białoruś Białoruś 0 1 0 1
19 Czechy Czechy 0 0 2 2
20 Rumunia Rumunia 0 0 1 1
20 Słowenia Słowenia 0 0 1 1
20 Dania Dania 0 0 1 1

Konkurencje

Mężczyźni:
Na otwartym akwenie: 5 km | 10 km | 25 km
Na basenie 50-metrowym: 50 m dowolny | 100 m dowolny | 200 m dowolny | 400 m dowolny | 1500 m dowolny | 50 m motylkowy | 100 m motylkowy | 200 m motylkowy | 50 m grzbietowy |100 m grzbietowy | 200 m grzbietowy | 50 m klasyczny | 100 m klasyczny | 200 m klasyczny | 200 m zmienny | 400 m zmienny | sztafeta 4 × 100 m dowolny | sztafeta 4 × 200 m dowolny | sztafeta 4 × 100 m zmienny
Skoki do wody: z trampoliny 1-metrowej | z trampoliny 3-metrowej | z trampoliny 3-metrowej synchroniczne | z wieży 10-metrowej | z wieży 10-metrowej synchroniczne

Kobiety:
Na otwartym akwenie: 5 km | 10 km | 25 km
Na basenie 50-metrowym: 50 m dowolny | 100 m dowolny | 200 m dowolny | 400 m dowolny | 800 m dowolny | 50 m motylkowy | 100 m motylkowy | 200 m motylkowy | 50 m grzbietowy | 100 m grzbietowy | 200 m grzbietowy | 50 m klasyczny | 100 m klasyczny | 200 m klasyczny | 200 m zmienny | 400 m zmienny | sztafeta 4 × 100 m dowolny | sztafeta 4 × 200 m dowolny | sztafeta 4 × 100 m zmienny
Skoki do wody: z trampoliny 1-metrowej | z trampoliny 3-metrowej | z trampoliny 3-metrowej synchroniczne | z wieży 10-metrowej | z wieży 10-metrowej synchroniczne
Pływanie synchroniczne: solo | dwójki | drużynowe | kombinacje


Klasyfikacja medalowa konkurencji pływackich na basenie 50-metrowym

Klasyfikacja medalowa konkurencji pływackich
na basenie 50-metrowym
Lp. Państwo Z S B R-m
1 Rosja Rosja 7 1 2 10
2 Niemcy Niemcy 6 4 2 12
3 Włochy Włochy 5 6 4 15
4 Francja Francja 5 2 8 15
5
Polska
5 2 1 8
6 Ukraina Ukraina 4 4 2 10
7 Wielka Brytania Wielka Brytania 2 4 6 12
8 Holandia Holandia 2 2 3 7
9 Węgry Węgry 2 1 4 7
10 Szwecja Szwecja 1 3 0 4
11 Grecja Grecja 0 2 3 5
12 Chorwacja Chorwacja 0 1 1 2
13 Austria Austria 0 1 0 1
13 Białoruś Białoruś 0 1 0 1
13 Norwegia Norwegia 0 1 0 1
13 Słowacja Słowacja 0 1 0 1
17 Słowenia Słowenia 0 1 1 1
17 Rumunia Rumunia 0 0 1 1
17 Dania Dania 0 0 1 1

Klasyfikacja ta uwzględnia tylko konkurencje pływackie rozegrane na basenie 50-metrowym w Budapeszcie. Nie uwzględnia ona pływania na otwartym akwenie, skoków do wody i pływania synchronicznego.

Reprezentacja Polski na ME

Na Mistrzostwa Europy kwalifikację uzyskało 30 polskich zawodników (11 pływaczek, 17 pływaków i 2 skoczków do wody).
Pływanie

Kobiety:

Mężczyźni:

Skoki do wody
Mężczyźni:

  • Grzegorz Musiałek (ZKS Stal Rzeszów)
  • Grzegorz Szczepek (ZKS Stal Rzeszów)

Reprezentacje

W Mistrzostwach Europy udział wzięło 40 z 50 reprezentacji narodowych zrzeszonych w LEN.

Mężczyźni

Otwarty akwen

5 km mężczyzn (na otwartym akwenie)

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Thomas Lurz  Niemcy 56:00,1
Christian Hein  Niemcy 56:01,1
Simone Ercoli  Włochy 56:01,8

10 km mężczyzn (na otwartym akwenie)

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Thomas Lurz  Niemcy 1:58:12
Maarten van der Weijden  Holandia 1:58:13
Christian Hein  Niemcy 1:58:16

25 km mężczyzn (na otwartym akwenie)

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Gilles Rondy  Francja 5:10:17,3
Anton Sanaciew  Rosja 5:10:18,2
Stephane Gomez  Francja 5:10:19,3

basen 50-metrowy

50 m stylem dowolnym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Bartosz Kizierowski  Polska 0:21,88
Ołeksandr Wołyniec  Ukraina 0:21,97
Duje Draganja  Chorwacja 0:22,14

100 m stylem dowolnym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Filippo Magnini  Włochy 0:48,79
Stefan Nystrand  Szwecja 0:48,91
Pieter van den Hoogenband  Holandia 0:48,94

200 m stylem dowolnym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Pieter van den Hoogenband  Holandia 1:45,65
Massimiliano Rosolino  Włochy 1:46,02
Filippo Magnini  Włochy 1:47,57

400 m stylem dowolnym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Jurij Priłukow  Rosja 3:45,73
Massimiliano Rosolino  Włochy 3:46,87
Nicolas Rostoucher  Francja 3:47,04

Polak Przemysław Stańczyk uplasował się na 4 pozycji z czasem 3:47,77, a Mateusz Sawrymowicz na szóstej z wynikiem 3:49,00.

1500 m stylem dowolnym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Jurij Priłukow  Rosja 14:51,93
Sébastien Rouault  Francja 14:55,73
Nicolas Rostoucher  Francja 15:01,82

Polak Mateusz Sawrymowicz znalazł się na szóstym miejscu z czasem 15:09,08.

50 m stylem grzbietowym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Helge Meeuw  Niemcy 0:25,06
Aristidis Grigoriadis  Grecja 0:25,14
Matthew Clay  Wielka Brytania 0:25,15

100 m stylem grzbietowym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Arkadij Wiatczanin  Rosja 0:53,50
Markus Rogan  Austria 0:54,07
Aristidis Grigoriadis  Grecja 0:54,34

200 m stylem grzbietowym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Arkadij Wiatczanin  Rosja 1:55,44
László Cseh  Węgry 1:56,69
Răzvan Florea  Rumunia 1:57,83

50 m stylem klasycznym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Alessandro Terrin  Włochy 0:27,48
Ołeh Lisohor  Ukraina 0:27,48
Matjaž Markič  Słowenia 0:27,87

100 m stylem klasycznym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Roman Słudnow  Rosja 1:00,61
Alexander Dale Oen  Norwegia 1:00,63
Ołeh Lisohor  Ukraina 1:00,64

200 m stylem klasycznym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Sławomir Kuczko  Polska 2:12,12
Paolo Bossini  Włochy 2:12,35
Kristopher Gilchrist  Wielka Brytania 2:13,21

Włoch Loris Facci zajął pierwsze miejsce, ale został zdyskwalifikowany za dotknięcie ściany jedną ręką, czego zabronił regulamin.

50 m stylem motylkowym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Serhij Breus  Ukraina 0:23,41
Duje Draganja  Chorwacja 0:23,62
Jakob Andkjær  Dania 0:23,77
Andrij Serdinow  Ukraina 0:23,77

100 m stylem motylkowym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Andrij Serdinow  Ukraina 0:51,95
Amaury Leveaux  Francja 0:52,76
Nikołaj Skworcow  Rosja 0:52,96

200 m stylem motylkowym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Paweł Korzeniowski  Polska 1:55,04
Janis Drymonakos  Grecja 1,57:03
Nikołaj Skworcow  Rosja 1:57,12

Drugi Polak Łukasz Drzewiński zajął ósmą pozycję z wynikiem 1:58,07.

200 m stylem zmiennym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
László Cseh  Węgry 1:58,17
Alessio Boggiatto  Włochy 2:00,14
Tamás Kerékjártó  Węgry 2:00,17

400 m stylem zmiennym mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
László Cseh  Węgry 4:09,86
Luca Marin  Włochy 4:14,15
Alessio Boggiatto  Włochy 4:16,34

4 × 100 m stylem dowolnym mężczyzn

Miejsce Zawodnicy Narodowość Czas
Alessandro Calvi
Christian Galenda
Lorenzo Vismara
Filippo Magnini
 Włochy 3:15,23
Jewgienij Łagunow
Andriej Greczin
Iwan Usow
Andriej Kaprałow
 Rosja 3:16,47
Alain Bernard
Grégory Mallet
Fabien Gilot
Amaury Leveaux
 Francja 3:16,53

Aż dwie sztafety zostały zdyskwalifikowane za naruszenie regulaminu – Holandia i Wielka Brytania.

4 × 200 m stylem dowolnym mężczyzn

Miejsce Zawodnicy Narodowość Czas
Massimiliano Rosolino
David Berbotto
Nicola Cassio
Filippo Magnini
 Włochy 7:09,60
David Carry
Simon Burnett
Andrew Hunter
Ross Davenport
 Wielka Brytania 7:11,63
Andreas Zisimos
Georgios Demetis
Dimitrios Manganas
Nikolaos Xylouris
 Grecja 7:16,67

Polska sztafeta w składzie: Paweł Korzeniowski, Michał Rokicki, Łukasz Gimiński, Przemysław Stańczyk zajęła szóstą pozycję, z wynikiem 7:18,54.

4 × 100 m stylem zmiennym mężczyzn

Miejsce Zawodnicy Narodowość Czas
Arkadij Wiatczanin
Roman Słudnow
Nikołaj Skworcow
Andriej Kaprałow
 Rosja 3:34,96
Andrij Ołejnik
Ołeh Lisohor
Andrij Serdinow
Jurij Jehoszyn
 Ukraina 3:36,21
Liam Tancock
James Gibson
Todd Cooper
Simon Burnett
 Wielka Brytania 3:36,61

Sztafeta Szwecji została zdyskwalifikowana za zbyt szybki skok do wody i wielkość stroju, co nie jest zgodne z regulaminem.

Skoki do wody

Skoki z trampoliny 1-metrowej mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Punkty
Joona Puhakka  Finlandia 425,00
Aleksander Dobroskok  Rosja 416,60
Christopher Sacchin  Włochy 415,70

Skoki z trampoliny 3-metrowej mężczyzn

Miejsce Zawodnicy Narodowość Punkty
Dmitrij Sautin  Rosja 496,10
Aleksander Dobroskok  Rosja 479,95
Joona Puhakka  Finlandia 464,60

Skoki z trampoliny 3-metrowej synchroniczne mężczyzn

Miejsce Zawodnicy Narodowość Punkty
Tobias Schellenberg
Andreas Wels
 Niemcy 403,86
Jurij Ruskunakow
Dmitry Sautin
 Rosja 401,46
Nicola Marconi
Tommaso Marconi
 Włochy 394,68

Skoki z wieży 10-metrowej mężczyzn

Miejsce Zawodnik Narodowość Punkty
Gleb Galperin  Rosja 472,90
Heiko Meyer  Niemcy 459,45
Konstantin Miljajew  Ukraina 436,50

Skoki z wieży 10-metrowej synchroniczne mężczyzn

Miejsce Zawodnicy Narodowość Punkty
Dmitrij Dobroskok
Gleb Galperin
 Rosja 469,38
Sascha Klein
Heiko Meyer
 Niemcy 447,96
Michele Benedetti
Francesco Dell'uomo
 Włochy 435,12

Kobiety

Otwarty akwen

5 km kobiet (na otwartym akwenie)

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Jekaterina Seliwerstowa  Rosja 1:01:50,8
Cathy Dietrich  Francja 1:01:52,3
Larisa Ilczenko  Rosja 1:01:53,4
Jana Pechanová  Czechy 1:01:53,4

10 km kobiet (na otwartym akwenie)

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Angela Maurer  Niemcy 2:07:10,8
Rita Kovács  Węgry 2:07:11,3
Jana Pechanová  Czechy 2:07:15,6

25 km kobiet (na otwartym akwenie)

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Angela Maurer  Niemcy 5:35:19,1
Natalia Pankina  Rosja 5:35:25,1
Stefanie Biller  Niemcy 5:35:29,5

Basen 50-metrowy

50 m stylem dowolnym kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Britta Steffen  Niemcy 0:24,72
Therese Alshammar  Szwecja 0:24,87
Marleen Veldhuis  Holandia 0:24,89

Polka Agata Korc osiągnęła wynik 0:25,25 i zajęła piątą pozycję.

100 m stylem dowolnym kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Britta Steffen  Niemcy 53,30 (WR)
Marleen Veldhuis  Holandia 54,32
Nery-Mantey Niangkouara  Grecja 54,48

200 m stylem dowolnym kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Otylia Jędrzejczak  Polska 1:57,25
Annika Lurz  Niemcy 1:57,47
Laure Manaudou  Francja 1:58,38

400 m stylem dowolnym kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Laure Manaudou  Francja 4:02,13 (WR)
Joanne Jackson  Wielka Brytania 4:07,76
Caitlin McClatchey  Wielka Brytania 4:08,13

800 m stylem dowolnym kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Laure Manaudou  Francja 8:19,29 (ER)
Rebecca Adlington  Wielka Brytania 8:27,88
Rebecca Cooke  Wielka Brytania 8:28,40

50 m stylem grzbietowym kobiet

Miejsce Zawodnik Narodowość Czas
Janine Pietsch  Niemcy 0:28,36
Aleksandra Gierasimienia  Białoruś 0:28,72
Antje Buschschulte  Niemcy 0:28,73

100 m stylem grzbietowym kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Laure Manaudou  Francja 1:00,88
Antje Buschschulte  Niemcy 1:01,40
Janine Pietsch  Niemcy 1:01,55

200 m stylem grzbietowym kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Esther Baron  Francja 2:10,07
Iryna Amszennikowa  Ukraina 2:12,13
Melanie Marshall  Wielka Brytania 2:12,17

50 m stylem klasycznym kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Jelena Bogomazowa  Rosja 0:31,69
Kate Haywood  Wielka Brytania 0:31,71
Ágnes Kovács  Węgry 0:31,95

100 m stylem klasycznym kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Żanna Chłystunowa  Ukraina 1:07,55
Kirsty Balfour  Wielka Brytania 1:07,95
Ágnes Kovács  Węgry 1:08,60

200 m stylem klasycznym kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Kirsty Balfour  Wielka Brytania 2:25,66
Julija Pidlisna  Ukraina 2:28,42
Ágnes Kovács  Węgry 2:28,90

Polka Beata Kamińska zajęła siódmą pozycję z wynikiem 2:30,07.

50 m stylem motylkowym kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Therese Alshammar  Szwecja 0:26,06
Anna-Karin Kammerling  Szwecja 0:26,23
Chantal Groot  Holandia 0:26,49

Polka Aleksandra Urbańczyk z wynikiem 0:27,09 zajęła ósmą pozycję.

100 m stylem motylkowym kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Inge Dekker  Holandia 0:58,35
Martina Moravcová  Słowacja 0:58,98
Alena Popchanka  Francja 0:59,06

200 m stylem motylkowym kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Otylia Jędrzejczak  Polska 2:07,09
Francesca Segat  Włochy 2:08,96
Caterina Giacchetti  Włochy 2:09,01

200 m stylem zmiennym kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Laure Manaudou  Francja 2:12,69
Katarzyna Baranowska  Polska 2:13,36
Alessia Filippi  Włochy 2:13,75

400 m stylem zmiennym kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Czas
Alessia Filippi  Włochy 4:35,80
Nicole Hetzer  Niemcy 4:37,97
Katarzyna Baranowska  Polska 4:40,02

4 × 100 m stylem dowolnym kobiet

Miejsce Zawodniczki Narodowość Czas
Petra Dallmann
Daniela Götz
Britta Steffen
Annika Lurz
 Niemcy 3:35,22 (WR)
Inge Dekker
Ranomi Kromowidjojo
Chantal Groot
Marleen Veldhuis
 Holandia 3:37,04
Alena Popchanka
Aurore Mongel
Céline Couderc
Malia Metella
 Francja 3:38,83

4 × 200 m stylem dowolnym kobiet

Miejsce Zawodniczki Narodowość Czas
Petra Dallmann
Daniela Samulski
Britta Steffen
Annika Lurz
 Niemcy 7:50,82 (WR)
Otylia Jędrzejczak
Joanna Budzis
Agata Zwiejska
Paulina Barzycka
 Polska 7:56,32
Alena Popchanka
Sophie Huber
Aurore Mongel
Laure Manaudou
 Francja 7:56,44

4 × 100 m stylem zmiennym kobiet

Miejsce Zawodniczki Narodowość Czas
Melanie Marshall
Kirsty Balfour
Terri Dunning
Francesca Halsall
 Wielka Brytania 4:02,24
Antje Buschschulte
Sarah Poewe
Annika Mehlhorn
Britta Steffen
 Niemcy 4:02,35
Laure Manaudou
Anne-Sophie Le Paranthoen
Alena Popchanka
Céline Couderc
 Francja 4:03,64

Skoki do wody

Skoki z trampoliny 1-metrowej kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Punkty
Anna Lindberg  Szwecja 291,90
Ditte Kotzian  Niemcy 279,30
Maria Marconi  Włochy 267,35

Skoki z trampoliny 3-metrowej kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Punkty
Anna Lindberg  Szwecja 330,60
Ditte Kotzian  Niemcy 324,90
Nóra Barta  Węgry 319,85

Skoki z trampoliny 3-metrowej synchroniczne kobiet

Miejsce Zawodniczki Narodowość Punkty
Natalia Umyskowa
Nadieżda Bażina
 Rosja 314,55
Heike Fischer
Ditte Kotzian
 Niemcy 298,68
Ołena Fodorowa
Kristina Iszczenko
 Ukraina 292,17

Skoki z wieży 10-metrowej kobiet

Miejsce Zawodniczka Narodowość Punkty
Julija Prokopczuk  Ukraina 338,00
Anja Richter  Austria 332,35
Christin Steuer  Niemcy 330,40

Skoki z wieży 10-metrowej synchroniczne kobiet

Miejsce Zawodniczki Narodowość Punkty
Anett Gamm
Nora Subschinski
 Niemcy 325,92
Natalia Gonczarowa
Julija Kołtunowa
 Rosja 306,24
Julija Prokopczuk
Kateryna Żuk
 Ukraina 297,21

Pływanie synchroniczne

Solo

Miejsce Zawodniczka Narodowość Punkty
Natalja Iszczenko  Rosja 98,400
Gemma Mengual  Hiszpania 97,700
Nathalia Anthopoulou  Grecja 93,900

Dwójki

Miejsce Zawodniczki Narodowość Punkty
Anastasija Dawydowa
Anastasija Jermakowa
 Rosja 98,800
Gemma Mengual
Paola Tirados
 Hiszpania 97,500
Eleftheria Ftouli
Evanthia Makrygianni
 Grecja 94,000

Drużynowe

Miejsce Państwo Punkty
 Rosja 98,800
 Hiszpania 97,300
 Włochy 93,800

Kombinacja

Miejsce Państwo Punkty
 Rosja 97,900
 Hiszpania 95,900
 Włochy 93,500

Zobacz też

Linki zewnętrzne

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Mistrzostwa Europy w Pływaniu 2006
Listen to this article