For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie na torach naturalnych.

Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie na torach naturalnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie na torach naturalnych po raz pierwszy odbyły się w 1970 roku, a gospodarzem była austriacka miejscowość Kapfenberg. Organizatorem mistrzostw jest Międzynarodowa Federacja Saneczkowa (FIL).

W dotychczasowych edycjach mistrzostw medale zdobywali tylko zawodnicy czterech państw: Włoch, Austrii, Rosji oraz Polski.

Edycje

lp. rok miasto państwo
1. 1970 Kapfenberg  Austria
2. 1971 Vandans  Austria
3. 1973 Taisten  Włochy
4. 1974 Niedernsill  Austria
5. 1975 Feld am See  Austria
6. 1977 Seis am Schlern  Włochy
7. 1978 Aurach  Austria
8. 1979 Aosta  Włochy
9. 1981 Niedernsill  Austria
10. 1983 St. Konrad  Austria
11. 1985 Szczyrk  Polska
12. 1987 Jesenice  Jugosławia
13. 1989 Garmisch-Partenkirchen  RFN
14. 1991 Völs am Schlern  Włochy
15. 1993 Stein an der Enns  Austria
16. 1995 Kandałaksza  Rosja
17. 1997 Passeier  Włochy
19. 1999 Szczyrk  Polska
19. 2002 Frantschach  Austria
20. 2004 Hüttau  Austria
21. 2006 Umhausen  Austria
22. 2008 Olang  Włochy
23. 2010 Sankt Sebastian  Austria
24. 2012 Nowouralsk  Rosja
25. 2014 Umhausen  Austria
26. 2016 Passeier  Włochy
27. 2018 Obdach-Winterleiten  Austria
28. 2020 Moskwa  Rosja
29. 2022 Laas  Włochy

Klasyfikacja medalowa

Stan po ME 2022

Miejsce Państwo
Gold medal with cup.svg
Silver medal with cup.svg
Bronze medal with cup.svg
Razem
1.  Włochy 49 48 38 135
2.  Austria 32 37 44 113
3.  Rosja 12 8 11 31
4.  Polska 1 1 1 3

Medaliści

Kobiety

jedynki

Rok: Złoto: Srebro: Brąz:
1970 Austria Hannelore Plattner Austria Klara Niedertscheider Włochy Maria Dibiasi
1971 Austria Klara Niedertscheider Austria Annemarie Ebner Austria Ruth Oberhöller
1973 Austria Elfriede Pirkmann Austria Berta Pichler Austria Martha Ruech
1974 Austria Klara Niedertscheider Austria Elfriede Pirkmann Austria Annemarie Ebner
1975 Austria Klara Niedertscheider Austria Annemarie Ebner Austria Elfriede Pirkmann
1977 Włochy Helene Mitterstieler Austria Elfriede Pirkmann Włochy Rosa Schwingshackl
1978 Austria Elfriede Pirkmann Włochy Roswitha Fischer Austria Ruth Oberhöller
1979 Włochy Roswitha Fischer Włochy Christa Fontana Włochy Herta Hafner
1981 Włochy Delia Vaudan Włochy Helene Mitterstieler Austria Elfriede Pirkmann
1983 Austria Ingerborg Innerhofer Włochy Irmgard Lanthaler Włochy Delia Vaudan
1985 Włochy Delia Vaudan Włochy Irmgard Lanthaler Włochy Herta Hafner
1987 Włochy Delia Vaudan Włochy Helga Pichler Austria Irene Koch
1989 Włochy Delia Vaudan Austria Jeanette Koppensteiner Austria Irene Koch
1991 Włochy Doris Haselrieder Austria Irene Koch Włochy Delia Vaudan
1993 Austria Irene Zechner Włochy Doris Haselrieder Austria Elvira Holzknecht
1995 Austria Irene Zechner Rosja Ljubov Panjutina Austria Elvira Holzknecht
1997 Rosja Ljubov Panjutina Austria Elvira Holzknecht Włochy Sonja Steinacher
1999 Włochy Sonja Steinacher Austria Elvira Holzknecht Włochy Christa Gietl
2002 Włochy Sandra Lanthaler Rosja Jekatierina Ławrientjewa Włochy Sonja Steinacher
2004 Rosja Jekatierina Ławrientjewa Włochy Christa Gietl Włochy Barbara Abart
2006 Włochy Christa Gietl Włochy Imelda Gruber Włochy Renate Gietl
2008 Rosja Jekatierina Ławrientjewa Włochy Renate Kasslatter Włochy Renate Gietl
2010 Rosja Jekatierina Ławrientjewa Włochy Evelin Lanthaler Włochy Renate Gietl
2012 Rosja Jekatierina Ławrientjewa Austria Melanie Batkowski Włochy Evelin Lanthaler
2014 Rosja Jekatierina Ławrientjewa Włochy Melanie Schwarz Austria Tina Unterberger
2016 Włochy Evelin Lanthaler Włochy Greta Pinggera Rosja Jekatierina Ławrientjewa
2018 Włochy Evelin Lanthaler Włochy Greta Pinggera Austria Tina Unterberger
2020 Włochy Evelin Lanthaler Rosja Jekatierina Ławrientjewa Austria Tina Unterberger
2022 Włochy Evelin Lanthaler Włochy Greta Pinggera Austria Tina Unterberger

Mężczyźni

jedynki

Rok: Złoto: Srebro: Brąz:
1970 Austria Ernst Stangl Austria Anton Obernosterer Austria Gottfried Lexer
1971 Austria Anton Obernosterer Austria Gottfried Lexer Austria Erwin Eichelberger
1973 Austria Ernst Stangl Włochy Josef Trojer Austria Engelbert Fuchs
1974 Włochy Enrico Graber Austria Erwin Eichelberger Austria Albert Eichelberger
1975 Austria Alfred Kogler Włochy Enrico Graber Austria Helmut Huter
1977 Włochy Enrico Graber Włochy Werner Belkircher Włochy Damiano Lugon
1978 Włochy Hubert Mairamhof Austria Werner Prantl Austria Alfred Kogler
1979 Włochy Damiano Lugon Włochy Otto Bachman Włochy Andrea Millet
1981 Włochy Otto Bachman Włochy Damiano Lugon Włochy Othmar Neulichedl
1983 Włochy Otto Bachman Włochy Martin Jud Włochy Andreas Jud
1985 Austria Manfred Danklmaier Włochy Damiano Lugon Austria Robert Tomelitsch
1987 Włochy Manfred Graber Włochy Harald Steinhauser Włochy Erhard Mahlknecht
1989 Włochy Damiano Lugon Austria Gerhard Pilz Włochy Manfred Graber
1991 Włochy Franz Obrist Włochy Erhard Mahlknecht Włochy Harald Steinhauser
1993 Włochy Anton Blasbichler Austria Willi Danklmaier Włochy Franz Obrist
1995 Włochy Manfred Graber Włochy Martin Gruber Austria Robert Tomelitsch
1997 Włochy Reinhard Gruber Włochy Manfred Graber Austria Gerhard Pilz
1999 Włochy Anton Blasbichler Austria Robert Batkowski Austria Gerald Kallan
2002 Austria Gerhard Pilz Austria Robert Batkowski Austria Gernot Schwab
2004 Austria Gerhard Pilz Włochy Andreas Castiglioni Austria Gerald Kallan
2006 Austria Gernot Schwab Austria Thomas Schopf Włochy Patrick Pigneter
2008 Austria Robert Batkowski Włochy Anton Blasbichler Włochy Patrick Pigneter
2010 Włochy Patrick Pigneter Austria Thomas Kammerlander Włochy Anton Blasbichler
2012 Włochy Patrick Pigneter Austria Michael Scheikl Włochy Hannes Clara
2014 Włochy Patrick Pigneter Austria Thomas Kammerlander Włochy Alex Gruber
2016 Austria Thomas Kammerlander Włochy Patrick Pigneter Austria Christian Schopf
2018 Austria Thomas Kammerlander Włochy Alex Gruber Włochy Patrick Pigneter
2020 Austria Michael Scheikl Rosja Aleksandr Jegorow Włochy Alex Gruber
2022 Włochy Alex Gruber Austria Michael Scheikl Włochy Patrick Pigneter

dwójki

Rok: Złoto: Srebro: Brąz:
1970 Austria Anton Obernosterer
Austria Josef Lexer
Włochy Hans Graber
Włochy Enrico Graber
Austria Josef Hilgarter
Austria Gerhard Sandhofer
1971 Włochy Siegfried Graber
Włochy Josef Niedermair
Austria Anton Obernosterer
Austria Gabriel Obernosterer
Austria Siegfried Wild
Austria Othmar Hofer
1973 Włochy Paul Mitterstieler
Włochy Peter Vötter
Austria Anton Obernosterer
Austria Gabriel Obernosterer
Włochy Friedrich Wurzer
Włochy Bruno Wurzer
1974 Austria Siegfried Wild
Austria Othmar Hofer
Włochy Robert Jud
Włochy Enrico Graber
Austria Helmut Kleinhofer
Austria Karl Flacher
1975 Włochy Robert Jud
Włochy Enrico Graber
Austria Engelbert Fuchs
Austria Enrico Graber
Austria Ernst Stangl
Austria Erwin Eichelberger
1977 Włochy Robert Jud
Włochy Enrico Graber
Włochy Johann Mair
Włochy Michael Plaikner
Włochy Hubert Mairamhof
Włochy Josef Ploner
1978 Austria Werner Mücke
Austria Helmut Hutter
Włochy Hubert Mairamhof
Włochy Josef Ploner
Austria Gebhard Oberbichler
Austria Hubert Außerdorfer
1979 Austria Werner Prantl
Austria Florian Prantl
Włochy Damiano Lugon
Włochy Andrea Millet
Włochy Oswald Pörnbacher
Włochy Enrico Graber
1981 Austria Alfred Kogler
Austria Franz Huber
Włochy Hubert Mairamhof
Włochy Herbert Huber
Austria Manfred Danklmaier
Austria Willi Danklmaier
1983 Włochy Andreas Jud
Włochy Günther Steinhauser
Włochy Raimund Pigneter
Włochy Georg Antholzer
Austria Roland Trattnig
Austria Harald Rabitsch
1985 Włochy Raimund Pigneter
Włochy Georg Antholzer
Włochy Almir Betemps
Włochy Corrado Hèrin
Włochy Andreas Jud
Włochy Ernst Oberhammer
1987 Włochy Andreas Jud
Włochy Ernst Oberhammer
Włochy Almir Betemps
Włochy Corrado Hèrin
Włochy Arnold Lunger
Włochy Günther Steinhauser
1989 Włochy Arnold Lunger
Włochy Günther Steinhauser
Włochy Manfred Gräber
Włochy Ernst Marmsoler
Austria Reinhold Buchmann
Austria Manfred Als
1991 Polska Krzysztof Niewiadomski
Polska Oktawian Samulski
Włochy Roland Niedermair
Włochy Ernst Hubert Burger
Austria Georg Eberharter
Austria Walter Mauracher
1993 Włochy Almir Betemps
Włochy Corrado Hèrin
Włochy Jürgen Pezzi
Włochy Christian Hafner
Austria Reinhold Buchmann
Austria Manfred Als
1995 Austria Helmut Ruetz
Austria Andi Ruetz
Włochy Martin Psenner
Włochy Arthur Künig
Włochy Jürgen Pezzi
Włochy Christian Hafner
1997 Austria Helmut Ruetz
Austria Andi Ruetz
Włochy Martin Psenner
Włochy Christian Hafner
Austria Reinhard Beer
Austria Herbert Kögl
1999 Austria Helmut Ruetz
Austria Andi Ruetz
Austria Peter Lechner
Austria Peter Braunegger
Włochy Armin Mair
Włochy David Mair
2002 Austria Wolfgang Schopf
Austria Andreas Schopf
Austria Reinhard Beer
Austria Herbert Kögl
Polska Andrzej Laszczak
Polska Damian Waniczek
2004 Rosja Pawieł Porszniew
Rosja Iwan Łazariew
Rosja Denis Alimov
Rosja Roman Molvistov
Austria Wolfgang Schopf
Austria Andreas Schopf
2006 Rosja Pawieł Porszniew
Rosja Iwan Łazariew
Austria Christian Schatz
Austria Gerhard Mühlbacher
Rosja Denis Alimov
Rosja Roman Molvistov
2008 Rosja Pawieł Porszniew
Rosja Iwan Łazariew
Włochy Patrick Pigneter
Włochy Florian Clara
Rosja Aleksandr Jegorow
Rosja Piotr Popow
2010 Włochy Patrick Pigneter
Włochy Florian Clara
Polska Andrzej Laszczak
Polska Damian Waniczek
Rosja Aleksandr Jegorow
Rosja Piotr Popow
2012 Rosja Pawieł Porszniew
Rosja Iwan Łazariew
Austria Christian Schopf
Austria Andreas Schopf
Austria Christian Schatz
Austria Gerhard Mühlbacher
2014 Włochy Patrick Pigneter
Włochy Florian Clara
Rosja Pawieł Porszniew
Rosja Iwan Łazariew
Rosja Aleksandr Jegorow
Rosja Piotr Popow
2016 Włochy Patrick Pigneter
Włochy Florian Clara
Austria Christian Schopf
Austria Andreas Schopf
Rosja Pawieł Porszniew
Rosja Iwan Łazariew
2018 Włochy Patrick Pigneter
Włochy Florian Clara
Austria Rupert Brüggler
Austria Tobias Angerer
Rosja Aleksandr Jegorow
Rosja Piotr Popow
2020 Włochy Patrick Lambacher
Włochy Matthias Lambacher
Rosja Pawieł Porszniew
Rosja Iwan Łazariew
Włochy Patrick Pigneter
Włochy Florian Clara
2022 Rosja Pawieł Porszniew
Rosja Iwan Łazariew
Włochy Patrick Pigneter
Włochy Florian Clara
Austria Fabian Achenrainer
Austria Simon Achenrainer

Drużynowo

Rok: Złoto: Srebro: Brąz:
2010  Austria 1
Melanie Batkowski
Thomas Kammerlander
Christian Schopf
Andreas Schopf
 Włochy 1
Renate Gietl
Alex Gruber
Patrick Pigneter
Florian Clara
 Austria 2
Marlies Wagner
Gerald Kammerlander
Christian Schatz
Gerhard Mühlbacher
2012  Rosja 1
Jekatierina Ławrientjewa
Jurij Tałych
Paweł Porszniew
Iwan Łazariew
 Austria 2
Tina Unterberger
Thomas Schopf
Christian Schatz
Gerhard Mühlbacher
 Austria 1
Melanie Batkowski
Michael Scheikl
Christian Schopf
Andreas Schopf
2014  Włochy
Melanie Schwarz
Alex Gruber
Patrick Pigneter
Florian Clara
 Rosja
Jekatierina Ławrientjewa
Stanisław Kowszik
Paweł Porszniew
Iwan Łazariew
 Austria
Tina Unterberger
Thomas Kammerlander
Christian Schopf
Andreas Schopf
2016  Włochy I
Evelin Lanthaler
Alex Gruber
Patrick Pigneter
Florian Clara
 Austria I
Tina Unterberger
Thomas Kammerlander
Christian Schopf
Andreas Schopf
 Rosja I
Jekatierina Ławrientjewa
Gregorij Bukin
Aleksander Jegorow
Piotr Popow
2018  Austria
Tina Unterberger
Thomas Kammerlander
Rupert Brüggler
Tobias Angerer
 Włochy
Evelin Lanthaler
Alex Gruber
Patrick Pigneter
Florian Clara
 Rosja
Daria Maleeva
Aleksander Jegorow
Paweł Porszniew
Iwan Łazariew
2020  Włochy
Evelin Lanthaler
Patrick Pigneter
Alex Gruber
 Austria
Tina Unterberger
Michael Scheikl
Fabian Achenrainer
 Rosja
Jekatierina Ławrientjewa
Aleksandr Jegorow
Aleksiej Martianow
2022  Włochy
Evelin Lanthaler
Alex Gruber
 Austria
Tina Unterberger
Michael Scheikl
 Rosja
Jekatierina Ławrientjewa
Aleksandr Jegorow
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie na torach naturalnych
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.