Mistrzostwa Polski w Curlingu 2013 odbyły się między 17 a 21 kwietnia 2013 w Hali Widowiskowo-sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków.
Do rywalizacji zgłosiło się łącznie 31 drużyn (10 kobiecych i 21 męskich).
Tytułów mistrzowskich z Mistrzostw Polski 2012 broniły zawodniczki AZS Gliwice Kamikaze (Elżbieta Ran, w tych zawodach jako ŚKC Katowice) i zawodnicy AZS Gliwce Smok (Andrzej Augustyniak).
Zespół Elżbiety Ran obronił złote medale, w finale curlerki ze Śląskiego Klubu Curlingowego Katowice pokonały drużynę Rudzkiego Klubu CurlingowgoPZC (Marta Szeliga-Frynia). Brązowe medale przypadły warszawiankom z City Curling Club (Aneta Lipińska).
Mistrzostwo Polski mężczyzn zdobyła drużyna ŚKC Marlex (Tomasz Zioło) pokonując w ostatnim spotkaniu RKC Halonet (Maciej Cesarz). Na najniższym stopniu podium uplasował się zespół z sopockiego CC Wa ku'ta (Borys Jasiecki).
Nominację do reprezentowania Polski na odbywających się w Stavanger Mistrzostwach Europy w Curlingu 2013 otrzymają ekipy, które wygrają Mistrzostwa Polski 2013. Będą one musiały spełnić dodatkowo poniższe warunki[1]:
- Przedstawienie planu przygotowań przed Mistrzostwami (uczestnictwo w przynajmniej dwóch turniejach zagranicznych)
- Zapewnienie sobie strojów reprezentacyjnych
- Pokrycie kosztów dotarci i pobytu w Stavanger
- Uiszczenie opłaty na rzecz Polskiego Związku Curlingu
- Wykonanie badań w COMS
W przypadku, gdy Mistrzowie Polski 2013 nie spełnią tych wymogów nominację nada Polski Związek Curlingu.
Swoje uczestnictwo zgłosiło 10 drużyn. Rozegrana zostanie runda eliminacyjna i finałowa. W drugiej fazie automatycznie znalazły się medalistki Mistrzostw Polski 2012. W rundzie eliminacyjnej 7 zespołów podzielono losowo na grupy A i B, odpowiednio 4 i 3 ekipy. Grupa A rozgrywa dwie sesje spotkań systemem szwajcarskim, grupa B rozgrywa mecze każdy z każdym.
Następnie wyniki poszczególnych grup są łączone i najlepsza drużyna awansuje do rundy finałowej. Pozostałe ekipy rozgrywają dwa kolejne mecze systemem szwajcarskim. Do dalszej części turnieju zakwalifikują się dwie najlepsze.
W rundzie finałowej 6 ekip rozgrywa mecze każdy z każdym, następnie odbywa się Page play-off i mecz o 5. miejsce.
Faza eliminacyjna
Więcej informacji Grupa A, Grupa B ...
Grupa A |
POS Łódź Kowalska |
Krakowski KC Startek |
KS Axel Toruń Poczwórny Axel |
Gdańsk KC Redmerska |
|
Grupa B |
Sopot CC Wa ku'ta Serba |
AZS Gliwice Rozbitki |
City CC Śfiry |
|
Zamknij
Etap 1.
Rozgrywki w grupach A i B. Awans jednej drużyny do fazy finałowej.
17 kwietnia 2013; 17:30
|
POS Łódź Kowalska |
8:5 |
Krakowski KC Startek |
|
|
KS Axel Toruń Poczwórny Axel |
10:1 |
Gdańsk KC Redmerska |
|
|
Sopot CC Wa ku'ta Serba |
4:6 |
AZS Gliwice Rozbitki |
|
17 kwietnia 2013; 20:00
|
Sopot CC Wa ku'ta Serba |
2:7 |
City CC Śfiry |
|
18 kwietnia 2013; 10:30
|
POS Łódź Kowalska |
12:2 |
KS Axel Toruń Poczwórny Axel |
|
|
AZS Gliwice Rozbitki |
6:6 |
City CC Śfiry |
|
|
Krakowski KC Startek |
11:1 |
Gdańsk KC Redmerska |
|
Do fazy finałowej awansowała drużyna POS Łódź Kowalska.
Etap 2.
Połączenie rozgrywek. Awans dwóch drużyn do fazy finałowej.
18 kwietnia 2013; 15:30
|
AZS Gliwice Rozbitki |
12:1 |
Krakowski KC Startek |
|
|
Gdańsk KC Redmerska |
4:9 |
Sopot CC Wa ku'ta Serba |
|
|
City CC Śfiry |
12:1 |
KS Axel Toruń Poczwórny Axel |
|
Faza finałowa
Więcej informacji Drużyna ...
Drużyna |
ŚKC Kamikaze |
RKC Curlik PZC |
AZS UW Rybicka |
POS Łódź Kowalska |
AZS Gliwice Rozbitki |
City CC Śfiry |
Zamknij
Round Robin
Sesja 1.
19 kwietnia 2013; 10:30
|
ŚKC Kamikaze |
5:4 |
AZS Gliwice Rozbitki |
|
|
AZS UW Rybicka |
2:10 |
City CC Śfiry |
|
|
RKC CurlikPZC |
11:2 |
POS Łódź Kowalska |
|
Sesja 2.
19 kwietnia 2013; 15:30
|
POS Łódź Kowalska |
2:7 |
City CC Śfiry |
|
|
RKC CurlikPZC |
5:4 |
AZS Gliwice Rozbitki |
|
|
ŚKC Kamikaze |
5:4 |
AZS UW Rybicka |
|
Sesja 3.
19 kwietnia 2013; 21:00
|
City CC Śfiry |
5:10 |
AZS Gliwice Rozbitki |
|
|
ŚKC Kamikaze |
3:5 |
RKC Curlik PZC |
|
|
POS Łódź Kowalska |
2:9 |
AZS UW Rybicka |
|
Sesja 4.
20 kwietnia 2013; 10:30
|
ŚKC Kamikaze |
6:7 |
POS Łódź Kowalska |
|
|
City CC Śfiry |
4:9 |
RKC Curlik PZC |
|
|
AZS Gliwice Rozbitki |
5:6 |
AZS UW Rybicka |
|
Sesja 5.
20 kwietnia 2013; 15:30
|
AZS UW Rybicka |
2:9 |
RKC Curlik PZC |
|
|
ŚKC Kamikaze |
8:2 |
City CC Śfiry |
|
|
AZS Gliwice Rozbitki |
13:5 |
POS Łódź Kowalska |
|
Play-off
1-2
21 kwietnia 2013; 9:00
|
RKC Curlik PZC |
5:6 |
ŚKC Kamikaze |
|
3-4
21 kwietnia 2013; 9:00
|
City CC Śfiry |
5:4 |
AZS UW Rybicka |
|
Półfinał
21 kwietnia 2013; 12:30
|
RKC Curlik PZC |
: |
City CC Śfiry |
|
Mecz o 5. miejsce
21 kwietnia 2013; 9:00
|
AZS Gliwice Rozbitki |
: |
POS Łódź Kowalska |
|
Mały finał
21 kwietnia 2013; 15:00
|
City CC Śfiry |
: |
AZS UW Rybicka |
|
Finał
21 kwietnia 2013; 15:00
|
ŚKC Kamikaze |
6:5 |
RKC Curlik PZC |
|
Klasyfikacja końcowa
Więcej informacji #, Drużyna ...
# | Drużyna |
1 | ŚKC Kamikaze |
2 | RKC Curlik PZC |
3 | City CC Śfiry |
4 | AZS UW Rybicka |
5 | AZS Gliwice Rozbitki |
6 | POS Łódź Kowalska |
| |
7 | Sopot CC Wa ku'ta Serba |
8 | Krakowski KC Startek |
9 | KS Axel Toruń Poczwórny Axel |
10 | Gdańsk KC Redmerska |
Zamknij
W konkurencji panów udział bierze 21 zespołów. 6 z nich ma zapewnione miejsce w fazie finałowej na podstawie wyników z Mistrzostw Polski 2012. Pozostałe 15 podzielono losowo na cztery grupy. W pierwszym etapie grupy A, B i C grają dwie serie meczów systemem szwajcarskim a grupa D systemem kołowym.
Po rozegraniu dwóch meczów tabela jest łączona, najlepsza drużyna awansuje do rundy finałowej. Kolejno w drugim etapie pozostałe ekipy grają jeden mecz, w którym przeciwnicy również dobierani są metodą szwajcarską. Z tego etapu kwalifikują się dwa zespoły. Sytuacja powtarza się w etapie trzecim, z którego awansują trzy zespoły.
W fazie finałowej bierze udział 12 drużyn podzielonych na dwie grupy (E i F). W grupach rozgrywana jest Round Robin, a później Page play-off. Dodatkowo będą miały miejsce mecze o 11., 9., 7. i 5. miejsce.
Faza eliminacyjna
Więcej informacji Grupa A, Grupa B ...
Grupa A |
MCC Play Hard |
RKC Curlik Halonet |
AZS Gliwice CK MIRRMiŁ |
KS Warszowice I |
|
Grupa B |
City CC Stonehenge |
Gdańsk KC Skowroński |
MCC Play Curling |
Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana |
|
Zamknij
Więcej informacji Grupa C, Grupa D ...
Grupa C |
POS Łódź Grzelka |
MCC Fazi |
Warsaw CC Grey Wolves |
Krakowski KC Chudziński |
|
Grupa D |
MCC Polaris |
AZS Gliwice Ogień |
MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń |
|
Zamknij
Etap 1.
17 kwietnia 2013; 15:00
|
MCC Play Hard |
1:15 |
RKC Curlik Halonet |
|
|
AZS Gliwice CK MIRRMiŁ |
2:8 |
KS Warszowice I |
|
|
City CC Stonehenge |
2:9 |
Gdańsk KC Skowroński |
|
|
MCC Play Curling |
4:11 |
Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana |
|
|
MCC Polaris |
11:1 |
AZS Gliwice Ogień |
|
17 kwietnia 2013; 17:30
|
POS Łódź Grzelka |
5:5 |
MCC Fazi |
|
|
Warsaw CC Grey Wolves |
8:5 |
Kraków KC Chudziński |
|
17 kwietnia 2013; 20:00
|
Gdańsk KC Skowroński |
10:2 |
Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana |
|
|
MCC Polaris |
10:5 |
MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń |
|
|
RKC Curlik Halonet |
8:2 |
KS Warszowice I |
|
|
AZS Gliwice CK MIRRMiŁ |
18:1 |
MCC Play Hard |
|
18 kwietnia 2013; 8:00
|
AZS Gliwice Ogień |
7:2 |
MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń |
|
|
City CC Stonehenge |
14:2 |
MCC Play Curling |
|
|
MCC Fazi |
7:5 |
Kraków KC Chudziński |
|
|
Warsaw CC Grey Wolves |
4:8 |
POS Łódź Grzelka |
|
Do fazy finałowej awansowała drużyna RKC Curlik Halonet.
Etap 2.
18 kwietnia 2013; 10:30
|
POS Łódź Grzelka |
9:2 |
AZS Gliwice CK MIRRMiŁ |
|
|
Gdańsk KC Skowroński |
2:5 |
MCC Polaris |
|
18 kwietnia 2013; 13:00
|
City CC Stonehenge |
5:8 |
Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana |
|
|
MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń |
13:1 |
MCC Play Hard |
|
|
MCC Fazi |
3:5 |
Warsaw CC Grey Wolves |
|
|
Kraków KC Chudziński |
20:2 |
MCC Play Curling |
|
|
KS Warszowice I |
6:4 |
AZS Gliwice Ogień |
|
Tabela po etapie 2.:
Więcej informacji #, Drużyna ...
# | Drużyna | Pkt |
1 | MCC Polaris | 6 |
2 | POS Łódź Grzelka | 5 |
3 | Warsaw CC Grey Wolves | 4 |
4 | KS Warszowice I | 4 |
5 | Gdańsk KC Skowroński | 4 |
6 | Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana | 4 |
7 | MCC Fazi | 3 |
8 | AZS Gliwice CK MIRRMiŁ | 2 |
9 | AZS Gliwice Ogień | 2 |
10 | City CC Stonehenge | 2 |
11 | MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń | 2 |
12 | Kraków KC Chudziński | 2 |
13 | MCC Play Hard | 0 |
14 | MCC Play Curling | 0 |
Zamknij
Etap 3.
18 kwietnia 2013; 15:30
|
MCC Play Hard |
5:9 |
MCC Play Curling |
|
18 kwietnia 2013; 18:30
|
Warsaw CC Grey Wolves |
4:5 |
KS Warszowice I |
|
|
Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana |
3:8 |
AZS Gliwice CK MIRRMiŁ |
|
|
MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń |
4:6 |
Kraków KC Chudziński |
|
|
AZS Gliwice Ogień |
13:6 |
City CC Stonehenge |
|
|
Gdańsk KC Skowroński |
3:8 |
MCC Fazi |
|
Tabela po etapie 3.:
Więcej informacji #, Drużyna ...
# | Drużyna | Pkt |
1 | KS Warszowice I | 6 |
2 | MCC Fazi | 5 |
3 | Warsaw CC Grey Wolves | 4 |
4 | AZS Gliwice CK MIRRMiŁ | 4 |
5 | Gdańsk KC Skowroński | 4 |
6 | AZS Gliwice Ogień | 4 |
7 | Kraków KC Chudziński | 4 |
8 | Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana | 4 |
9 | City CC Stonehenge | 2 |
10 | MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń | 2 |
11 | MCC Play Curling | 2 |
12 | MCC Play Hard | 0 |
Zamknij
Faza finałowa
Round Robin
Więcej informacji Grupa E, Grupa F ...
Grupa E |
AZS Gliwice Smok |
Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki |
POS Łódź Janczar |
MCC Polaris |
KS Warszowice I |
Warsaw CC Grey Wolves |
|
Grupa F |
ŚKC Marlex |
MKS Axel Dzikowski |
KS Warszowice Curlusy Baniate |
RKC Curlik Halonet |
POS Łódź Grzelka |
MCC Fazi |
|
Zamknij
Sesja 1.
19 kwietnia 2013; 8:00
|
MCC Polaris |
1:4 |
AZS Gliwice Smok |
|
|
Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki |
7:5 |
POS Łódź Janczar |
|
|
Warsaw CC Grey Wolves |
3:6 |
KS Warszowice I |
|
|
POS Łódź Grzelka |
2:7 |
RKC Curlik Halonet |
|
|
MKS Axel Dzikowski |
9:5 |
KS Warszowice Curlusy Baniate |
|
Sesja 2.
19 kwietnia 2013; 10:30
Sesja 3.
19 kwietnia 2013; 13:00
|
POS Łódź Grzelka |
6:4 |
MKS Axel Dzikowski |
|
|
ŚKC Marlex |
3:7 |
RKC Curlik Halonet |
|
|
MCC Polaris |
2:7 |
Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki |
|
|
Warsaw CC Grey Wolves |
3:9 |
AZS Gliwice Smok |
|
|
KS Warszowice I |
7:4 |
POS Łódź Janczar |
|
Sesja 4.
19 kwietnia 2013; 15:30
|
MCC Fazi |
5:4 |
KS Warszowice Curlusy Baniate |
|
Sesja 5.
19 kwietnia 2013; 18:30
|
MCC Polaris |
8:2 |
POS Łódź Janczar |
|
|
POS Łódź Grzelka |
5:6 |
ŚKC Marlex |
|
|
MCC Fazi |
2:5 |
MKS Axel Dzikowski |
|
|
AZS Gliwice Smok |
8:2 |
KS Warszowice I |
|
|
Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki |
9:4 |
Warsaw CC Grey Wolves |
|
Sesja 6.
19 kwietnia 2013; 21:00
|
KS Warszowice Curlusy Baniate |
3:6 |
RKC Curlik Halonet |
|
Sesja 7.
20 kwietnia 2013; 8:00
|
POS Łódź Grzelka |
10:1 |
MCC Fazi |
|
|
KS Warszowice Curlusy Baniate |
8:3 |
ŚKC Marlex |
|
|
MCC Polaris |
8:1 |
Warsaw CC Grey Wolves |
|
|
KS Warszowice I |
8:7 |
Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki |
|
|
POS Łódź Janczar |
5:10 |
AZS Gliwice Smok |
|
Sesja 8.
20 kwietnia 2013; 10:30
|
RKC Curlik Halonet |
7:5 |
MKS Axel Dzikowski |
|
Sesja 9.
20 kwietnia 2013; 13:00
|
MCC Polaris |
4:5 |
KS Warszowice I |
|
|
Warsaw CC Grey Wolves |
7:6 |
POS Łódź Janczar |
|
|
AZS Gliwice Smok |
8:10 |
Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki |
|
|
POS Łódź Grzelka |
6:2 |
KS Warszowice Curlusy Baniate |
|
|
RKC Curlik Halonet |
7:4 |
MCC Fazi |
|
Sesja 10.
20 kwietnia 2013; 15:30
|
MKS Axel Dzikowski |
3:6 |
ŚKC Marlex |
|
Tie-breaker
20 kwietnia 2013; 19:00
|
KS Warszowice I |
: |
AZS Gliwice Smok |
|
Play-off
E1-F1
21 kwietnia 2013; 9:00
|
Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki |
1:6 |
RKC Curlik Halonet |
|
E2-F2
21 kwietnia 2013; 9:00
|
ŚKC Marlex |
6:4 |
KS Warszowice I |
|
Półfinał
21 kwietnia 2013; 12:30
|
ŚKC Marlex |
7:5 |
Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki |
|
Mecz o 11. miejsce
21 kwietnia 2013; 12:30
|
POS Łódź Janczar |
P:W |
KS Warszowice Curlusy Baniate |
|
Mecz o 9. miejsce
21 kwietnia 2013; 12:30
|
MCC Fazi |
W:P |
Warsaw CC Grey Wolves |
|
Mecz o 7. miejsce
21 kwietnia 2013; 12:30
|
MKS Axel Dzikowski |
3:7 |
MCC Polaris |
|
Mecz o 5. miejsce
21 kwietnia 2013; 15:00
|
POS Łódź Grzelka |
W:P |
AZS Gliwice Smok |
|
Mały finał
21 kwietnia 2013; 15:00
|
Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki |
W:P |
KS Warszowice I |
|
Finał
21 kwietnia 2013; 15:00
|
RKC Curlik Halonet |
3:7 |
ŚKC Marlex |
|
Klasyfikacja końcowa
Więcej informacji #, Drużyna ...
# | Drużyna |
1 | ŚKC Marlex |
2 | RKC Curlik Halonet |
3 | Sopot CC Wa ku'ta Jasiecki |
4 | KS Warszowice I |
5 | POS Łódź Grzelka |
6 | AZS Gliwice Smok |
7 | MCC Polaris |
8 | MKS Axel Dzikowski |
9 | MCC Fazi |
10 | Warsaw CC Grey Wolves |
11 | KS Warszowice Curlusy Baniate |
12 | POS Łódź Janczar |
| |
13 | AZS Gliwice CK MIRRMiŁ |
14 | Gdańsk KC Skowroński |
15 | AZS Gliwice Ogień |
16 | Kraków KC Chudziński |
17 | Sopot CC Wa ku'ta Bafana Bafana |
18 | City CC Stonehenge |
19 | MKS Axel TrzyDoZera.pl Toruń |
20 | MCC Play Curling |
21 | MCC Play Hard |
Zamknij