For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym 2020.

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym 2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym 2020
2019 2021
Ilustracja

Maciej Bodnar na trasie jazdy indywidualnej na czas elity mężczyzn (20 sierpnia 2020)
Data

20–23 sierpnia 2020 (indywidualnie)[1] / 26–27 września 2020 (drużynowo)[2]

Miejscowość

Busko-Zdrój i Kazimierza Wielka (indywidualnie)[1] / Godziesze Wielkie (drużynowo)[2]

Organizator

Klub Sportowy Olimpijczyk Końskie (indywidualnie)[1] / Kaliskie Towarzystwo Kolarskie (drużynowo)[2]

Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym 2020 – zawody w kolarstwie szosowym mające wyłonić najlepszych zawodników i zawodniczki w Polsce.

Impreza składała się z dwóch części – indywidualnej (jazda indywidualna na czas oraz wyścig ze startu wspólnego)[1] oraz drużynowej (jazda parami oraz jazda drużynowa na czas)[2].

Część indywidualna odbyła się w dniach od 20 do 23 sierpnia 2020 z bazą w miejscowościach Busko-Zdrój (jazda indywidualna na czas) oraz Kazimierza Wielka (start wspólny). W rywalizacji elity mężczyźni rywalizowali na dystansie 44 kilometrów (jazda indywidualna na czas) i 196 kilometrów (start wspólny), a kobiety na dystansie 22 kilometrów (jazda indywidualna na czas) i 122,5 kilometrów (start wspólny)[3]. Oprócz zmagań seniorów odbyła się również rywalizacja towarzysząca w niższych kategoriach wiekowych (orlicy oraz juniorzy), akademickich mistrzostwach Polski, tandemach[3], wśród osób niesłyszących[4] czy amatorów[5].

Część drużynowa z kolei miała miejsce 26 i 27 września 2020 z bazą w miejscowości Godziesze Wielkie. W zmaganiach elity mężczyźni startowali na dystansie 29 kilometrów (jazda parami) oraz 58 kilometrów (jazda drużynowa na czas), a kobiety na dystansie 29 kilometrów (jazda parami) oraz 38 kilometrów (jazda drużynowa na czas). Oprócz zmagań elity przeprowadzono również rywalizację w niższych kategoriach wiekowych[6].

Medaliści

Wikidata-logo S.svg Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym 2020
DataPaństwoWyścigZwycięzcaDrugie miejsceTrzecie miejsce
20 sierpnia 2020
POL
Polska
Mistrzostwa Polski – jazda indywidualna na czas
POL
Kamil Gradek (CCC Team)
POL
Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe)
POL
Łukasz Wiśniowski (CCC Team)
20 sierpnia 2020
POL
Polska
Mistrzostwa Polski – jazda indywidualna na czas
POL
Anna Plichta (Trek-Segafredo)
POL
Marta Jaskulska (CCC-Liv)
POL
Karolina Kumięga (TKK Pacific Toruń - Nestlé Fitness)
22 sierpnia 2020
POL
Polska
Mistrzostwa Polski – start wspólny
POL
Marta Lach (CCC-Liv)
POL
Katarzyna Wilkos (Mat Atom Deweloper)
POL
Łucja Pietrzak (Mat Atom Deweloper)
23 sierpnia 2020
POL
Polska
Mistrzostwa Polski – start wspólny
POL
Stanisław Aniołkowski (CCC Development)
POL
Szymon Sajnok (CCC Team)
POL
Paweł Franczak (Voster ATS Team)
26 września 2020
POL
Polska
Mistrzostwa Polski – jazda parami
LUX
Leopard Pro Cycling
POL
CCC Development
POL
Mazowsze Serce Polski
26 września 2020
POL
Polska
Mistrzostwa Polski – jazda parami
POL
CCC-Liv
POL
TKK Pacific Toruń - Nestlé Fitness
POL
TKK Pacific Toruń - Nestlé Fitness
27 września 2020
POL
Polska
Mistrzostwa Polski – jazda drużynowa na czas
POL
TKK Pacific Toruń - Nestlé Fitness
POL
UKS TFP Jedynka Mróz Kórnik
POL
Mat Atom Deweloper
27 września 2020
POL
Polska
Mistrzostwa Polski – jazda drużynowa na czas
POL
Mazowsze Serce Polski
POL
CCC Development
POL
Mazowsze Serce Polski

Konkurencje indywidualne (elita)

Mężczyźni

Jazda indywidualna na czas (20 sierpnia)

Do zmagań o tytuł mistrza Polski w jeździe indywidualnej na czas wśród mężczyzn do rywalizacji zgłosiło się 40 kolarzy, z których 38 dotarło do mety. Złoty medal zdobył Kamil Gradek, srebro Maciej Bodnar, a brąz Łukasz Wiśniowski[7].

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Kamil Gradek
POL
Polska
CCC Team49' 06"
2. Maciej Bodnar
POL
Polska
Bora-Hansgrohe+ 28"
3. Łukasz Wiśniowski
POL
Polska
CCC Team+ 59"
4. Szymon Rekita
POL
Polska
Leopard Pro Cycling+ 1' 38"
5. Piotr Brożyna
POL
Polska
Voster ATS Team+ 1' 46"
6. Szymon Krawczyk
POL
Polska
CCC Development+ 3' 03"
7. Przemysław Kasperkiewicz
POL
Polska
UC Nantes Atlantique+ 3' 11"
8. Filip Maciejuk
POL
Polska
Leopard Pro Cycling+ 3' 20"
9. Jakub Kaczmarek
POL
Polska
Mazowsze Serce Polski+ 3' 57"
10. Daniel Staniszewski
POL
Polska
Mazowsze Serce Polski+ 4' 14"
Źródło: ProCyclingStats


Wyścig ze startu wspólnego (23 sierpnia)

Do rywalizacji elity mężczyzn w wyścigu ze startu wspólnego zgłoszono 126 zawodników, z czego 124 stanęło na starcie rywalizacji, 92 zostało sklasyfikowanych (wśród sklasyfikowanych 27 zostało zdublowanych na trasie wyścigu). Złoty medal zdobył Stanisław Aniołkowski, srebrny Szymon Sajnok, a brązowy Paweł Franczak[8].

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Stanisław Aniołkowski
POL
Polska
CCC Development
2. Szymon Sajnok
POL
Polska
CCC Team+ 0"
3. Paweł Franczak
POL
Polska
Voster ATS Team+ 0"
4. Jakub Kaczmarek
POL
Polska
Mazowsze Serce Polski+ 0"
5. Michał Gołaś
POL
Polska
Ineos+ 0"
6. Paweł Bernas
POL
Polska
Mazowsze Serce Polski+ 0"
7. Szymon Krawczyk
POL
Polska
CCC Development+ 0"
8. Patryk Stosz
POL
Polska
Voster ATS Team+ 0"
9. Paweł Szóstka
POL
Polska
Wibatech Merx+ 0"
10. Łukasz Wiśniowski
POL
Polska
CCC Team+ 0"
Źródło: ProCyclingStats


Kobiety

Jazda indywidualna na czas (20 sierpnia)

W rywalizacji kobiet w jeździe indywidualnej na czas w mistrzostwach Polski wzięło udział 28 zawodniczek. Złoty medal zdobyła Anna Plichta, srebro Marta Jaskulska, a brąz Karolina Kumięga[9].

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Anna Plichta
POL
Polska
Trek-Segafredo27' 55"
2. Marta Jaskulska
POL
Polska
CCC-Liv+ 49"
3. Karolina Kumięga
POL
Polska
TKK Pacific Toruń - Nestlé Fitness+ 1' 00"
4. Agnieszka Skalniak
POL
Polska
CCC-Liv+ 1' 05"
5. Karolina Karasiewicz
POL
Polska
TKK Pacific Toruń - Nestlé Fitness+ 1' 05"
6. Patrycja Lorkowska
POL
Polska
TKK Pacific Toruń - Nestlé Fitness+ 2' 03"
7. Łucja Pietrzak
POL
Polska
Mat Atom Deweloper+ 2' 12"
8. Monika Brzeźna
POL
Polska
Mat Atom Deweloper+ 2' 26"
9. Dorota Przęzak
POL
Polska
LKS Atom Boxmet Dzierżoniów+ 2' 28"
10. Wiktoria Pikulik
POL
Polska
KK Ziemia Darłowska+ 2' 32"
Źródła: ProCyclingStats Cycling Quotient


Wyścig ze startu wspólnego (22 sierpnia)

Do wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet zgłoszono 45 zawodniczek, z czego 42 stanęły na starcie rywalizacji, a 38 ją ukończyło. Złoty medal zdobyła Marta Lach, srebrny Katarzyna Wilkos, a brązowy Łucja Pietrzak[10].

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Marta Lach
POL
Polska
CCC-Liv3h 42' 18"
2. Katarzyna Wilkos
POL
Polska
Mat Atom Deweloper+ 0"
3. Łucja Pietrzak
POL
Polska
Mat Atom Deweloper+ 0"
4. Karolina Kumięga
POL
Polska
TKK Pacific Toruń - Nestlé Fitness+ 0"
5. Agnieszka Skalniak
POL
Polska
CCC-Liv+ 0"
6. Dominika Włodarczyk
POL
Polska
Mat Atom Deweloper+ 0"
7. Anna Sagan
POL
Polska
TKK Pacific Toruń - Nestlé Fitness+ 0"
8. Nikol Płosaj
POL
Polska
UKS TFP Jedynka Mróz Kórnik+ 0"
9. Dorota Przęzak
POL
Polska
LKS Atom Boxmet Dzierżoniów+ 0"
10. Daria Pikulik
POL
Polska
KK Ziemia Darłowska+ 0"
Źródła: ProCyclingStats Cycling Quotient


Konkurencje drużynowe (elita)

Mężczyźni

Jazda parami (26 września)

Do rywalizacji w jeździe parami mężczyzn przystąpiło 11 drużyn z 7 klubów[11]. Złoty medal zdobyła drużyna Leopard Pro Cycling w składzie Filip Maciejuk i Szymon Rekita, srebro CCC Development Team (Szymon Krawczyk i Szymon Tracz), a brąz Mazowsze Serce Polski (Paweł Bernas i Adrian Kurek)[12].

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
DrużynaPaństwoCzasStrataPrędkość
1. Leopard Pro Cycling
LUX
Luksemburg
33' 33"51.860 km/h
2. CCC Development
POL
Polska
+ 20"
3. Mazowsze Serce Polski
POL
Polska
+ 1' 08"
4. Mazowsze Serce Polski
POL
Polska
+ 1' 16"
5. Klub Kolarski Tarnovia
POL
Polska
+ 1' 55"
6. Mazowsze Serce Polski
POL
Polska
+ 2' 08"
7. Mazowsze Serce Polski
POL
Polska
+ 2' 16"
8. Cartusia Bike Atelier
POL
Polska
+ 2' 17"
9. TC Chrobry Scott Głogów
POL
Polska
+ 2' 30"
10. Warszawski Klub Kolarski
POL
Polska
+ 3' 04"


Jazda drużynowa na czas (27 września)

W jeździe drużynowej na czas mężczyzn wystąpiło 7 zespołów z 6 klubów. Złoty medal zdobyło Mazowsze Serce Polski w składzie Paweł Bernas, Adrian Kurek, Jakub Kaczmarek i Alan Banaszek, srebro zdobył CCC Development Team (Szymon Krawczyk, Szymon Tracz, Michał Gałka i Kacper Walkowiak), a brąz druga drużyna reprezentujące Mazowsze Serce Polski (Daniel Staniszewski, Norbert Banaszek, Adrian Banaszek i Tobiasz Pawlak)[13].

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
DrużynaPaństwoCzasStrataPrędkość
1. Mazowsze Serce Polski
POL
Polska
1h 06' 58"51.970 km/h
2. CCC Development
POL
Polska
+ 43"
3. Mazowsze Serce Polski
POL
Polska
+ 1' 34"
4. Klub Kolarski Tarnovia
POL
Polska
+ 2' 40"
5. TC Chrobry Scott Głogów
POL
Polska
+ 3' 05"
6. Cartusia Bike Atelier
POL
Polska
+ 4' 06"
7. Warmińsko-Mazurski Klub Sportowy
POL
Polska
+ 9' 04"


Kobiety

Jazda parami (26 września)

Do rywalizacji w jeździe parami kobiet przystąpiło 7 drużyn z 4 klubów[14]. Złoty medal zdobył zespół CCC-Liv w składzie Agnieszka Skalniak i Aurela Nerlo, srebro TKK Pacific Toruń - Nestlé Fitness (Karolina Karasiewicz i Patrycja Lorkowska), a brąz kolejny zespół toruńskiej drużyny w składzie Paulina Pastuszek i Anna Sagan[12].

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
DrużynaPaństwoCzasStrataPrędkość
1. CCC-Liv
POL
Polska
38' 14"45.510 km/h
2. TKK Pacific Toruń - Nestlé Fitness
POL
Polska
+ 6"
3. TKK Pacific Toruń - Nestlé Fitness
POL
Polska
+ 1' 26"
4. UKS TFP Jedynka Mróz Kórnik
POL
Polska
+ 1' 35"
5. Mat Atom Deweloper
POL
Polska
+ 2' 38"
6. Mat Atom Deweloper
POL
Polska
+ 2' 46"
7. Mat Atom Deweloper
POL
Polska
+ 2' 47"


Jazda drużynowa na czas (27 września)

W jeździe drużynowej na czas kobiet wystartowały 4 drużyny reprezentujące 3 zespoły. Mistrzostwo Polski wywalczył TKK Pacific Toruń - Nestlé Fitness w składzie Karolina Karasiewicz, Patrycja Lorkowska, Paulina Pastuszek i Anna Sagan, srebro UKS TFP Jedynka Mróz Kórnik (Wiktoria Polak, Karolina Lipiejko i Joanna Golec), a brąz Mat Atom Deweloper (Julia Kowalska, Oliwia Majewska, Dominika Włodarczyk i Karolina Stępień)[13].

Wikidata-logo S.svgKlasyfikacja etapu
DrużynaPaństwoCzasStrataPrędkość
1. TKK Pacific Toruń - Nestlé Fitness
POL
Polska
49' 37"45.940 km/h
2. UKS TFP Jedynka Mróz Kórnik
POL
Polska
+ 2' 46"
3. Mat Atom Deweloper
POL
Polska
+ 3' 16"
4. TKK Pacific Toruń - Nestlé Fitness
POL
Polska
+ 4' 35"


Przypisy

  1. a b c d MISTRZOSTWA POLSKI W KOLARSTWIE SZOSOWYM. pzkol.pl. [dostęp 2020-08-20].
  2. a b c d MISTRZOSTWA POLSKI W KOLARSTWIE SZOSOWYM - JAZDA NA CZAS DWÓJEK I DRUŻYN. pzkol.pl. [dostęp 2020-09-27].
  3. a b REGULAMIN MISTRZOSTW POLSKI W KOLARSTWIE SZOSOWYM Busko Zdrój, Kazimierza Wielka 20-23.08.2020r.. pzkol.pl. [dostęp 2020-08-20].
  4. Wyniki Jazdy Indywidualnej na Czas Niesłyszący. domtel-sport.pl. [dostęp 2020-08-20].
  5. REGULAMIN MISTRZOSTW POLSKI AMATORÓW SANTE Kazimierza Wielka 21.08.2020r.. mistrzostwapolski2020.pl. [dostęp 2020-08-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-22)].
  6. Regulamin Mistrzostw Polski w jeździe dwójkami i drużynowej na czas - Godziesze, 26-27.09.2020r.. pzkol.pl. [dostęp 2020-09-27].
  7. Wyniki Jazdy Indywidualnej na Czas Męźczyżni OPEN. domtel-sport.pl. [dostęp 2020-08-20].
  8. Klasyfikacja wyścigu Męźczyżni. domtel-sport.pl. [dostęp 2020-08-23].
  9. Wyniki Jazdy Indywidualnej na Czas Kobiety OPEN. domtel-sport.pl. [dostęp 2020-08-20].
  10. Klasyfikacja wyścigu Kobiety OPEN. domtel-sport.pl, 2020-08-22. [dostęp 2020-08-22].
  11. MISTRZOSTWA POLSKI W JEŻDZIE DWÓJKAMI I DRUŻYNOWEJ NA CZAS GODZIESZE WIELKIE, 26-27.09.2020R. UZYSKANE WYNIKI: JAZDA DWÓJKAMI NA CZAS MĘŻCZYZN ELITA. wzkol.pl. [dostęp 2020-09-27].
  12. a b Dawid Gruntkowski: Mistrzostwa Polski Par: Leopard Pro Cycling i CCC-Liv z tytułami. naszosie.pl, 2020-09-26. [dostęp 2020-09-27].
  13. a b MISTRZOSTWA POLSKI W JEŻDZIE DWÓJKAMI I DRUŻYNOWEJ NA CZAS GODZIESZE WIELKIE, 26-27.09.2020R.. pzkol.pl. [dostęp 2020-09-28].
  14. MISTRZOSTWA POLSKI W JEŻDZIE DWÓJKAMI I DRUŻYNOWEJ NA CZAS GODZIESZE WIELKIE, 26-27.09.2020R. UUZYSKANE WYNIKI: JAZDA DWÓJKAMI NA CZAS KOBIET OPEN. wzkol.pl. [dostęp 2020-09-27].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym 2020
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.