Nowa Zelandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1976 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Nowa Zelandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1976.

Nowa Zelandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1976

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Nowa Zelandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1976
Nowa Zelandia
Kod MKOl NZL
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1976
Montreal
Chorąży David Aspin
Liczba zawodników 82 w 52 konkurencjach w 13 dyscyplinach
Medale Złoto
2
Srebro
1
Brąz
1
Razem
4

Nową Zelandię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1976 reprezentowało 82 zawodników: 73 mężczyzn i 9 kobiet. Był to 15. start reprezentacji Nowej Zelandii na letnich igrzyskach olimpijskich.

Najmłodszym nowozelandzkim zawodnikiem na tych igrzyskach była 15-letnia pływaczka, Rebecca Perrott, natomiast najstarszym 51-letni żeglarz, Hugh Poole. Chorążym reprezentacji był zapaśnik, David Aspin[1].

Udział nowozelandzkiej reprezentacji stał się powodem bojkotu tych igrzysk przez państwa afrykańskie. Powodem takiej sytuacji był brak jakiegokolwiek odzewu od MKOI w sprawie wykluczenia Nowej Zelandii, za złamanie międzynarodowej izolacji Południowej Afryki przez nowozelandzką reprezentacje rugby, która zorganizowała tournée po tym kraju.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Data

Złoto
John Walker
Lekkoatletyka
Bieg na 1500 m mężczyzn 31 lipca

Złoto
Paul Ackerley
Jeff Archibald
Thur Borren
Alan Chesney
John Christensen
Greg Dayman
Tony Ineson
Barry Maister
Selwyn Maister
Trevor Manning
Alan McIntyre
Arthur Parkin
Mohan Patel
Ramesh Patel

Hokej na trawie
Turniej mężczyzn 30 lipca

Srebro
Dick Quax
Lekkoatletyka
Bieg na 5000 m mężczyzn 30 lipca

Brąz
Trevor Coker
Simon Dickie
Peter Dignan
Athol Earl
Tony Hurt
Alec McLean
Dave Rodger
Ivan Sutherland

Wioślarstwo
Ósemka mężczyzn ze sternikem 25 lipca

Skład kadry

Boks

  • Robert Colley – Waga lekkopółśrednia - 25. miejsce
  • David Jackson – Waga półśrednia - 17. miejsce

Hokej na trawie

Jeździectwo

  • Joe Yorke – Indywidualne skoki przez przeszkody - 30. miejsce

Kajakarstwo

  • Ian Ferguson – Spływ pojedynczy na 500 m mężczyzn
  • Don Cooper – Spływ pojedynczy na 1000 m mężczyzn
  • Ron Gavin i John Leonard – Spływ podwójny na 500 m i na 1000 m mężczyzn

Kolarstwo

  • Garry Bell – Wyścig indywidualny ze startu wspólnego (kolarstwo szosowe) – 15. miejsce
  • Vern Hanaray – Wyścig indywidualny ze startu wspólnego (kolarstwo szosowe) – 52. miejsce
  • Jamie Richards – Wyścig indywidualny ze startu wspólnego (kolarstwo szosowe)
  • Mike Richards – Wyścig indywidualny na dochodzenie (kolarstwo torowe) – 9. miejsce

Lekkoatletyka

John Walker, zdobywca złotego medalu
John Walker, zdobywca złotego medalu
  • John Walker – Bieg na 800 metrów mężczyzn
  • John Walker – Bieg na 1500 metrów mężczyzn - 1. miejsce (
    Złoty medal)
  • Dick Quax – Bieg na 5000 metrów mężczyzn - 2. miejsce (
    Srebrny medal)
  • Rod Dixon – Bieg na 5000 metrów mężczyzn - 4. miejsce
  • Dick Quax – Bieg na 10000 metrów mężczyzn
  • Jack Foster – Maraton mężczyzn - 17. miejsce
  • Kevin Ryan – Maraton mężczyzn
  • Euan Robertson – Bieg na 3000 metrów z przeszkodami - 6. miejsce
  • Murray Cheater – Rzut młotem mężczyzn - 16. miejsce
  • Sue Jowett – Bieg na 100 metrów kobiet
  • Sue Jowett – Bieg na 200 metrów kobiet
  • Anne Garrett-Audain – Bieg na 800 metrów kobiet
  • Dianne Zorn-Rodger – Bieg na 1500 metrów kobiet
  • Anne Garrett-Audain – Bieg na 1500 metrów kobiet

Pływanie

  • John McConnochie – 200 m stylem dowolnym mężczyzn
  • Brett Naylor – 400 m stylem dowolnym mężczyzn
  • Brett Naylor – 1500 m stylem dowolnym mężczyzn
  • Mark Treffers – 1500 m stylem dowolnym mężczyzn
  • John Coutts – 100 m stylem motylkowym mężczyzn
  • John Coutts – 200 m stylem motylkowym mężczyzn
  • Mark Treffers – 400 m stylem zmiennym mężczyzn
  • John McConnochie – 400 m stylem zmiennym mężczyzn
  • Rebecca Perrott – 100 m stylem dowolnym kobiet
  • Rebecca Perrott – 200 m stylem dowolnym kobiet
  • Rebecca Perrott – 400 m stylem dowolnym kobiet
  • Allison Calder – 400 m stylem dowolnym kobiet
  • Allison Calder – 800 m stylem dowolnym kobiet
  • Monique Rodahl – 100 m stylem grzbietowym kobiet
  • Monique Rodahl – 200 m stylem grzbietowym kobiet
  • Susan Hunter – 200 m stylem grzbietowym kobiet
  • Lynne Rowe – 100 m stylem motylkowym kobiet
  • Lynne Rowe – 200 m stylem motylkowym kobiet
  • Monique Rodahl – 400 m stylem zmiennym kobiet
  • Lynne Rowe – 400 m stylem zmiennym kobiet
  • Susan Hunter – 400 m stylem zmiennym kobiet

Podnoszenie ciężarów

  • Philip Sue – 60 – 67,5 kg
  • Brian Marsden – 82,5 – 90 kg - 11. miejsce
  • Rory Barrett – 90 – 110 kg - 15. miejsce

Skoki do wody

  • Rebecca Ewert – Trampolina 3 m - 21. miejsce

Strzelectwo

  • Ian Ballinger – Karabin małokalibrowy leżąc 50 m - 20. miejsce
  • Graeme McIntyre – Ruchomy cel 50 m - 19. miejsce
  • Grant Taylor – Ruchomy cel 50 m - 24. miejsce
  • John Woolley – Skeet - 26. miejsce

Wioślarstwo

Zapasy

  • Barry Oldridge – Waga kogucia, styl wolny
  • David Aspin – Waga średnia, styl wolny

Żeglarstwo

  • Jonty Farmer – Finn - 15. miejsce
  • Brett Bennett i Mark Paterson – Klasa 470 - 5. miejsce
  • Chris Urry, Gavin Bornholdt i Hugh Poole – Klasa Soling - 19. miejsce
  • Jock Bilger i Murray Ross – Klasa Latający Holender -12. miejsce

Przypisy

  1. New Zealand (ang.). Sports Reference. [dostęp 2016-05-05].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Nowa Zelandia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1976
Listen to this article