Piłka wodna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Piłka wodna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928.

Piłka wodna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1928
Piłka wodna
Turniej mężczyzn
 Niemcy
 Węgry
 Francja

Turniej piłki wodnej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928 w Amsterdamie rozgrywany był w dniach od 4 do 11 sierpnia 1928 r. W zawodach wzięło udział 112 sportowców z 14 krajów.

Format rozgrywek

Turniej piłki wodnej w walce o złoty i srebrny medal został rozegrany jak turniej, gdzie przegrywający odpada. W celu wyłonienia zdobywcy brązowego medalu miał zostać przeprowadzony kolejny turniej, w którym miały wziąć udział drużyny, które w turnieju podstawowym uległy zdobywcom złotego (Niemcy) i srebrnego medalu (Węgry) (system Bergvall). Jednak nie przestrzegano dokładnie tego systemu – organizatorzy nie wiedzieli, jak postępować zgodnie z nim[1] – niektóre z meczy mogły być meczami towarzyskimi lub pokazowymi. W oficjalnym raporcie przedstawione trzy mecze o brązowy medal, w których reprezentacja Francji pokonała reprezentację Argentyny (8:0) oraz Stany Zjednoczone 2:1 i Wielką Brytanię 8:1. Ten ostatni mecz jest uznawany za pojedynek o brązowy medal[2].

Składy

Lp. Państwo Zawodnicy
1.  Argentyna Mario Bistoletti, Ricardo Bustamante, Carlos Castro, Jorge Moreau, Luciano Rovere, S. Stipanicic, Francisco Uranga, César Vásquez
2.  Belgia René Bauwens, F. Bettens, Gérard Blitz, Jules Brandeleer, Pierre Coppieters, Henri De Pauw, Joseph Malissart, André Mélardy, J. J. Tensen, Louis Van Gheem, Fernand Visser
3.  Czechosłowacja Josef Bušek, Kurt Epstein, František Getreuer, Hugo Klempfner, J. Kroc, A. Novotny, Michal Schmuck, František Schulz, Pavol Steiner, Ladislav Švehla, Josef Tomášek
4.  Francja Émile Bulteel, Henri Cuvelier, Paul Dujardin, Jules Keignaert, Henri Padou, Ernest Roget, Albert Thévenon, Achille Tribouillet, Albert Vandeplancke
5.  Hiszpania Jaime Cruells, Luis Gibernau, Gonzalo Jiménez, Rafael Jiménez, Manuel Majo, José María Puig, Angel Sabata, Mariano Trigo
6.  Holandia Koos Köhler, Jakob Köhler, Frans Kuijper, Cornelis Leenheer, H. Minnes, Abraham van Olst, G. B. Rijke, Jan Scholte, Han van Senus, Pieter van Senus, Jean van Silfhout
7.  Irlandia James S. Brady, Hayes Dockrell, Henry Graham Ellerker, Charles Fagan, Norman Judd, Patrick McClure, Stanley Moore, Joseph O'Connor, Michael O'Connor
8.  Luksemburg G. Arnoldy, Georges Bauer, L. Hengen, Victor Klees, J. P. Konsbrück, Eugene Kuborn, Charles Mersch, Jules Staudt, Norbert Staudt, V. Thom, Félix Unden
9.  Malta Harry Bonavia, Meme Busietta, Victor Busietta, Louis Darmanin, Edward Magri, Francisco Nappa, Victor Pace, Turu Rizzo, Roger Vella
10.  Niemcy Heinrich Atmer, Max Amann, Karl Bähre, Emil Benecke, Johann Blank, Otto Cordes, Fritz Gunst, Otto Kühne, Karl-Heinz Protze, Erich Rademacher, Joachim Rademacher
11.  Stany Zjednoczone John Cattus, Harry Daniels, Joseph Farley, Richard Greenberg, Sam Greller, George Mitchell, Wally O'Connor, Paul Samson, George Schroth, Herbert Topp, Johnny Weissmuller
12.  Szwajcaria Armand Boppart, Eric Brochon, Robert Hürlimann, Ernest Hüttenmoser, Robert Mermoud, Fernand Moret, E. Ruchti, Othmar Schmalz, E. Tschümperly, Robert Wyss
13.  Węgry István Barta, György Bródy, Oszkar Csorba, László Czele, Olivér Halassy, Márton Homonnai, Sándor Ivády, Alajos Keserű, Ferenc Keserű, József Vértesy, János Wenk
14.  Wielka Brytania Leslie Ablett, Nicholas Beaman, John Budd, W. G. Freeguard, John Hatfield, Richard Hodgson, Percy Peter, William Quick, Paul Radmilovic, Edward Temme

Wyniki

Druga runda Ćwierćfinał Półfinał Finał
                           
           
  Czechosłowacja  2
  Wielka Brytania  4  
  Wielka Brytania  5
    Holandia  3  
  Szwajcaria  1
  Holandia  11  
  Wielka Brytania  5
    Niemcy  8  
  Belgia  11
  Irlandia  1  
  Belgia  3
    Niemcy  5  
   
     
  Niemcy  5
    Węgry  2
   
     
  Stany Zjednoczone  0
    Węgry  5  
  Węgry  14
  Argentyna  0  
  Węgry  5
    Francja  3   Mecz o 3 miejsce
  Luksemburg  1
  Malta  3  
  Malta  0   Wielka Brytania  1
    Francja  16     Francja  8
  Francja  4
  Hiszpania  0  

1/8 Finału

 Czechosłowacja 2 – 4  Wielka Brytania
Sędziowie: Stany Zjednoczone J.A.Ruddyu
Austria H.Eichberg
Szwecja S.Wallbrom

 Szwajcaria 1 – 11  Holandia
Sędziowie: L.Belezany
Wielka Brytania E.P Gaul
Belgia N.Smets

 Belgia 11 – 1  Irlandia
Sędziowie: Austria R.Morberger
Niemcy H.Oehmichen
Szwecja S.Wallbrom

 Węgry 14 – 0  Argentyna
Sędziowie: Holandia C.Minnes jr.
Belgia N.Smets
Szwecja S.Wallbrom

 Malta 3 – 1  Luksemburg
Sędziowie: Belgia M.Blitz
Belgia N.Smets
F.Nadas

 Hiszpania 0 – 4  Francja
Sędziowie: E.Speisegger
F.Nadas
Niemcy H.Oehmichen

Ćwierćfinały

 Wielka Brytania 5 – 3  Holandia
Sędziowie: Francja P.Beulque
Niemcy H.Oehmichen
Szwecja N.Backlund

 Belgia 3 – 5  Niemcy
Sędziowie: Wielka Brytania J.Hodgson
F.Nadas
Wielka Brytania E.P. Daul

 Stany Zjednoczone 0 – 5  Węgry
Sędziowie: Niemcy M.Nussbaum
Belgia N.Smets
Niemcy H.Oehmichen

 Malta 0 – 16  Francja
Sędziowie: Belgia A.Delahaye
Belgia N.Smets
Wielka Brytania A.S.J Styer

Półfinały

 Wielka Brytania 5 – 8  Niemcy
Sędziowie: Belgia M.Blitz
Szwecja S.Wallbrom
Szwecja N.Backlund

 Węgry 5 – 3  Francja
Sędziowie: Belgia A.Delahaye
Niemcy H.Oehmichen
Wielka Brytania E.P Gaul

Mecz o 3 miejsce

 Francja 8 – 1  Wielka Brytania
Sędziowie: Belgia A.Delahaye
Niemcy H.Oehmichen
Niemcy Ochsemann

Finał

 Niemcy 5 – 2  Węgry
Sędziowie: Belgia M.Blitz
Szwecja S.Wallbrom
Wielka Brytania E.P Gaul

Klasyfikacja końcowa

pozycja Drużyna
 Niemcy
 Węgry
 Francja
4.  Wielka Brytania
5.  Stany Zjednoczone
 Holandia
 Belgia
 Malta
9.  Argentyna
 Czechosłowacja
 Hiszpania
 Szwajcaria
 Irlandia
 Luksemburg

Przypisy

  1. Water Polo at the 1928 Amsterdam Summer Games Men's Water Polo, sports-reference.com [dostęp 2020-02-21] [zarchiwizowane z adresu 2009-02-10] (ang.).
  2. Official Results 1928, library.la94.org, s. 806 (ang.).

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Piłka wodna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928
Listen to this article