Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008.

Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008
Polska
Kod MKOl POL
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008
Pekin
Chorąży Marek Twardowski
Liczba zawodników 263 w 22 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 16.
Złoto
4
Srebro
5
Brąz
2
Razem
11
Występy Polaków na Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008
Sportowcy Lp. złoto srebro brąz 4 m. 5 m. 6 m. 7 m. 8 m. Punkty
263 16. 4 5 2 4 14 11 10 10 218

Polskę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 reprezentowało 263 sportowców. 9 lipca 2008 roku Polski Komitet Olimpijski zatwierdził kadrę narodową. W późniejszym terminie (17-19 lipca) ogłoszono ostateczne składy drużyn siatkarek, siatkarzy i piłkarzy ręcznych. Dodatkowo zdecydowano, że dziesięcioro lekkoatletów, którzy z różnych względów nie wypełnili minimów uprawniających ich do startu w Igrzyskach, otrzyma na to czas do 31 lipca[1]. Ostatecznie Polska wysłała ekipę narodową liczącą 263 zawodniczek i zawodników (160 mężczyzn i 103 kobiety). Chorążym ekipy został kajakarz Marek Twardowski, funkcję szefa Polskiej Misji Olimpijskiej pełnił Kajetan Broniewski. Polska uczestniczyła w letnich igrzyskach olimpijskich po raz 19.

Czwórka podwójna mężczyzn: złoci medaliści
Czwórka podwójna mężczyzn: złoci medaliści

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat Data
Złoto
Tomasz Majewski
Lekkoatletyka
Pchnięcie kulą 21,51 m 15 sierpnia
Złoto
Konrad Wasielewski
Marek Kolbowicz
Michał Jeliński
Adam Korol
Wioślarstwo
czwórka podwójna 5:41,33 17 sierpnia
Złoto
Leszek Blanik
Gimnastyka
skok 16,537 18 sierpnia
Złoto
Szymon Kołecki
Podnoszenie ciężarów
94 kg 403 kg 17 sierpnia
Srebro
Tomasz Motyka
Adam Wiercioch
Radosław Zawrotniak
Robert Andrzejuk
Szermierka
szpada drużynowo 45:29 15 sierpnia
Srebro
Łukasz Pawłowski
Bartłomiej Pawełczak
Miłosz Bernatajtys
Paweł Rańda
Wioślarstwo
czwórka bez sternika wagi lekkiej 5:49,39 17 sierpnia
Srebro
Piotr Małachowski
Lekkoatletyka
rzut dyskiem 67.82 19 sierpnia
Srebro
Maja Włoszczowska
Kolarstwo
cross-country + 41 s 23 sierpnia
Srebro
Aneta Konieczna
Beata Mikołajczyk
Kajakarstwo
K-2 500 m 1:42.092 23 sierpnia
Brąz
Agnieszka Wieszczek
Zapasy
72 kg 2:0 17 sierpnia
Brąz
Marcin Dołęga
Podnoszenie ciężarów
105 kg 420 kg 18 sierpnia
Medale według dni
Dzień Data
W sumie
Dzień 0 8
Dzień 1 9 0 0 0 0
Dzień 2 10 0 0 0 0
Dzień 3 11 0 0 0 0
Dzień 4 12 0 0 0 0
Dzień 5 13 0 0 0 0
Dzień 6 14 0 0 0 0
Dzień 7 15 1 1 0 2
Dzień 8 16 0 0 0 0
Dzień 9 17 2 1 1 4
Dzień 10 18 1 0 1 2
Dzień 11 19 0 1 0 1
Dzień 12 20 0 0 0 0
Dzień 13 21 0 0 0 0
Dzień 14 22 0 0 0 0
Dzień 15 23 0 2 0 2
Dzień 16 24 0 0 0 0
W sumie 4 5 2 10

Indywidualna klasyfikacja medalowa

Lp. Zawodnik
1 Tomasz Majewski
(pchnięcie kulą)
1 0 0 1
1 Konrad Wasielewski
(wioślarstwo)
1 0 0 1
1 Marek Kolbowicz
(wioślarstwo)
1 0 0 1
1 Michał Jeliński
(wioślarstwo)
1 0 0 1
1 Adam Korol
(wioślarstwo)
1 0 0 1
1 Leszek Blanik
(gimastyka)
1 0 0 1
1 Szymon Kołecki
(podnoszenie ciężarów)
1 0 0 1
2 Tomasz Motyka
(szermierka)
0 1 0 1
2 Adam Wiercioch
(szermierka)
0 1 0 1
2 Radosław Zawrotniak
(szermierka)
0 1 0 1
2 Robert Andrzejuk
(szermierka)
0 1 0 1
2 Łukasz Pawłowski
(wioślarstwo)
0 1 0 1
2 Bartłomiej Pawełczak
(wioślarstwo)
0 1 0 1
2 Miłosz Bernatajtys
(wioślarstwo)
0 1 0 1
2 Paweł Rańda
(wioślarstwo)
0 1 0 1
2 Piotr Małachowski
(rzut dyskiem)
0 1 0 1
2 Maja Włoszczowska
(kolarstwo)
0 1 0 1
2 Aneta Konieczna
(kajakarstwo)
0 1 0 1
2 Beata Mikołajczyk
(kajakarstwo)
0 1 0 1
3 Agnieszka Wieszczek
(zapasy)
0 0 1 1
3 Marcin Dołęga
(podnoszenie ciężarów)
0 0 1 1

Reprezentanci

Badminton

Kobiety

Mężczyźni

Gra mieszana

Boks

Mężczyźni

Gimnastyka

Kobiety

  • Joanna Mitrosz – gimnastyka artystyczna: wielobój, zajęła 16. miejsce
  • Marta Pihan – gimnastyka sportowa: wielobój, zajęła 46. miejsce

Mężczyźni

Jeździectwo

Mężczyźni

Judo

Kobiety

Mężczyźni

Kajakarstwo

Kobiety

Mężczyźni

Kolarstwo

Kobiety

Mężczyźni

  • Przemysław Niemiec – kolarstwo szosowe: wyścig ze startu wspólnego, zajął 16. miejsce; jazda indywidualna na czas. zajął 34 miejsce
  • Jacek Morajko – kolarstwo szosowe: wyścig ze startu wspólnego, zajął 55. miejsce
  • Tomasz Marczyński – kolarstwo szosowe: wyścig ze startu wspólnego, zajął 84. miejsce
  • Marek Galiński – kolarstwo górskie: cross country – zajął 13. miejsce
  • Kamil Kuczyński – kolarstwo torowe: keirin, zajął 11. miejsce
  • Łukasz Kwiatkowski – kolarstwo torowe: sprint indywidualny – odpadł w repasażach, sklasyfikowany na 17. miejscu
  • Rafał Ratajczyk – kolarstwo torowe: wyścig punktowy, zajął 11. miejsce z 10 pkt
  • Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński, Łukasz Kwiatkowski – kolarstwo torowe: sprint drużynowy, odpadli w eliminacjach (13. czas)

Lekkoatletyka

Mężczyźni

Kobiety

Łucznictwo

Kobiety

Mężczyźni

  • Jacek Proć – odpadł w 1/8 finału, sklasyfikowany ostatecznie na 12. miejsce, w pierwszej rundzie ustanowił rekord olimpijski (116 pkt)
  • Rafał Dobrowolski – indywidualnie – odpadł w 1/8 finału (14. wynik)
  • Piotr Piątek – indywidualnie, odpadł w 1/32 finału
  • drużyna (Dobrowolski, Piątek, Proć) odpadła w ćwierćfinale i została sklasyfikowana na 5. miejscu

Pięciobój nowoczesny

Kobiety

Mężczyźni

Piłka ręczna

Mężczyźni

Piłka siatkowa

Kobiety

Mężczyźni

pływanie

Kobiety

Mężczyźni

Podnoszenie ciężarów

Kobiety

Mężczyźni

  • Krzysztof Szramiak – 77 kg – zajął 8. miejsce
  • Bartłomiej Bonk – 94 kg – nie został sklasyfikowany (zajął 8. miejsce w rwaniu, nie zaliczył żadnej próby w podrzucie)
  • Szymon Kołecki – 94 kg –
    złoty medal (po dyskwalifikacji Kazacha za doping)
  • Marcin Dołęga – 105 kg –
    brązowy medal (po dyskwalifikacji Rosjanina za doping)
  • Robert Dołęga – 105 kg – zajął 7. miejsce (po dyskwalifikacjach Rosjanina i Ukraińca za doping)
  • Grzegorz Kleszcz – 105+ kg – zajął 7. miejsce

Strzelectwo

Kobiety

  • Mirosława Sagun-Lewandowska – pistolet sportowy (psp 30+30), zajęła 22, miejsce;pistolet pneumatyczny (ppn 40), zajęła 5. miejsce
  • Sławomira Szpek – pistolet sportowy (psp 30+30), zajęła 36. miejsce; pistolet pneumatyczny (ppn 40), zajęła 30. miejsce
  • Sylwia Bogacka – karabinek sportowy (ksp 3x20), zajęła 10. miejsce; karabin pneumatyczny (kpn 40), zajęła 8. miejsce
  • Agnieszka Staroń – karabinek sportowy (ksp 3x20), zajęła 11. miejsce; karabin pneumatyczny (kpn 40), zajęła 25. miejsce

Mężczyźni

  • Wojciech Knapik – pistolet pneumatyczny (ppn 60), zajął 23. miejsce (po dyskwalifikacji reprezentanta Korei Północnej); pistolet dowolny (pdw 60), zajął 38. miejsce (po dyskwalifikacji reprezentanta Korei Północnej)
  • Robert Kraskowski – karabin dowolny 3 pozycje (kdw 3x40) zajął 33. miejsce, karabin pneumatyczny (kpn 60), zajął 33. miejsce; karabin dowolny leżąc (kdw 60), zajął 25. miejsce

Szermierka

Kobiety

Mężczyźni

Tenis

Kobiety

Mężczyźni

Tenis stołowy

Kobiety

  • Li Qian – indywidualnie – odpadła w II rundzie (w I miała wolny los)
  • Xu Jie – indywidualnie – odpadła w I rundzie
  • drużyna: Li Qian, Xu Jie, Natalia Partyka – odpadły w eliminacjach

Mężczyźni

Triathlon

Kobiety

Mężczyźni

Wioślarstwo

Kobiety

Mężczyźni

Zapasy

Kobiety

  • Monika Michalik – zapasy kobiet: 63 kg – odpadła w ćwierćfinale, została sklasyfikowana na 8. miejscu
  • Agnieszka Wieszczek – zapasy kobiet: 72 kg –
    brązowy medal

Mężczyźni

  • Julian Kwit – styl klasyczny: 74 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 13. miejscu
  • Artur Michalkiewicz – styl klasyczny: 84 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 16. miejscu
  • Marek Mikulski – styl klasyczny: 120 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 12. miejscu
  • Krystian Brzozowski – styl wolny: 74 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 16. miejscu
  • Radosław Horbik – styl wolny: 84 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 16. miejscu
  • Mateusz Gucman – styl wolny: 96 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 17. miejscu
  • Bartłomiej Bartnicki – styl wolny: 120 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 12. miejscu

Żeglarstwo

Kobiety

Mężczyźni

Zobacz też

Przypisy

  1. web.archive.org: Onet.pl Sport – PKOl zatwierdził skład reprezentacji Polski na IO w Pekinie (pol.). [dostęp 2010-04-30].
  2. Belarusian hammer throwers stripped of medals (ang.). tsn.ca. [dostęp 8 stycznia 2010].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008
Listen to this article