Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1989/1990 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1989/1990.

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1989/1990

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1989/1990
1988/1989 1990/1991
Miejsce rozpoczęcia Niemcy Berlin
Miejsce zakończenia Inzell (K)
Holandia Heerenveen (M)
Organizator ISU
500 m Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Angela Hauck

Uwe-Jens Mey
1000 m Angela Hauck

Uwe-Jens Mey
1500 m Jacqueline Börner

Norwegia Johann Olav Koss
3000/5000 km

5000/10 000 km
Gunda Kleemann

Holandia Bart Veldkamp

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1989/1990 był 5. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się 25 listopada 1989 roku w Berlinie. Ostatnie zawody dla kobiet odbyły się 3 marca 1990 roku w Inzell, a dla mężczyzn 11 marca w holenderskim Heerenveen.

Puchar Świata rozgrywano w 14 miastach, w 11 krajach, na 3 kontynentach.

Wśród kobiet triumfowały: ex aequo Amerykanka Bonnie Blair i Angela Hauck z NRD na 500 m, Angela Hauck na 1000 m, a jej rodaczki Jacqueline Börner i Gunda Kleemann wygrywały odpowiednio w klasyfikacjach 1500 m i 3000/5000 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Uwe-Jens Mey z NRD na 500 m i 1000 m, Norweg Johann Olav Koss na 1500 m, a Holender Bart Veldkamp był najlepszy w klasyfikacji 5000/10 000 m.

Medaliści zawodów

Kobiety

Wyniki

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
25-26 listopada 1989 Berlin 500 m (25 listopada) Angela Hauck
Holandia Christine Aaftink
Japonia Seiko Hashimoto
1500 m (25 listopada) Gunda Kleemann
Jacqueline Börner
Constanze Moser
1000 m (26 listopada) Angela Hauck
Japonia Seiko Hashimoto
Holandia Christine Aaftink
3000 m (26 listopada) Gunda Kleemann
Heike Schalling
Constanze Moser
2-3 grudnia 1989 Holandia Haga 1500 m (2 grudnia) Constanze Moser
Jacqueline Börner
Austria Emese Nemeth-Hunyady
3000 m (3 grudnia) Gunda Kleemann
Constanze Moser
Heike Schalling
9-10 grudnia 1989 Japonia Karuizawa 500 m (9 grudnia) Angela Hauck
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Japonia Seiko Hashimoto
1000 m (9 grudnia) Angela Hauck
Japonia Seiko Hashimoto
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
500 m (10 grudnia) Angela Hauck
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Japonia Seiko Hashimoto
1000 m (10 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Angela Hauck
Japonia Seiko Hashimoto
16-17 grudnia 1989 Korea Południowa Seul 500 m (16 grudnia) Angela Hauck
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Japonia Seiko Hashimoto
1000 m (16 grudnia) Angela Hauck
Japonia Seiko Hashimoto
Wang Xiuli
500 m (17 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Angela Hauck
Holandia Christine Aaftink
1000 m (17 grudnia) Angela Hauck
Japonia Seiko Hashimoto
Wang Xiuli
17-18 stycznia 1990 87. mistrzostwa Europy w wieloboju 1990Holandia Heerenveen
3-4 lutego 1990 Stany Zjednoczone Lake Placid 500 m (3 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Holandia Christine Aaftink
Japonia Seiko Hashimoto
1500 m (3 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Austria Emese Nemeth-Hunyady
Holandia Sandra Voetelink
1000 m (4 lutego) Japonia Seiko Hashimoto
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Holandia Christine Aaftink
3000 m (4 lutego) Holandia Hanneke de Vries
Holandia Lia van Schie
Japonia Seiko Hashimoto
10-11 lutego 1990 48. mistrzostwa świata w wieloboju kobiet 1990Kanada Calgary
14-15 lutego 1990 Stany Zjednoczone Butte 500 m (14 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Holandia Christine Aaftink
Japonia Seiko Hashimoto
1000 m (14 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Japonia Seiko Hashimoto
Holandia Christine Aaftink
1500 m (15 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Constanze Moser
Japonia Seiko Hashimoto
24-25 lutego 1990 21. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1990Norwegia Tromsø
3-4 marca 1990 Inzell 500 m (3 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Angela Hauck
Monique Garbrecht
1000 m (3 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Angela Hauck
Holandia Christine Aaftink
3000 m (3 marca) Jacqueline Börner
Gunda Kleemann
Włochy Elena Belci-Dal Farra
1500 m (4 marca) Jacqueline Börner
Japonia Seiko Hashimoto
Heike Schalling
5000 m (4 marca) Gunda Kleemann
Jacqueline Börner
Heike Schalling

Klasyfikacje

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 144
1. Angela Hauck 144
3. Holandia Christine Aaftink 122
4. Japonia Seiko Hashimoto 116
5. Norwegia Edel Therese Høiseth 93
6. Holandia Anita Loorbach 85
7. Wang Xiuli 69
8. Korea Południowa Yoo Seon-hee 60
9. Norwegia Else Ragni Yttredal 58
10. Holandia Herma Meijer 57
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Angela Hauck 147
2. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 135
3. Japonia Seiko Hashimoto 129
4. Holandia Christine Aaftink 116
5. Norwegia Else Ragni Yttredal 84
6. Norwegia Edel Therese Høiseth 74
7. Wang Xiuli 71
8. Korea Południowa Yoo Seon-hee 63
9. Holandia Anita Loorbach 54
9. Austria Emese Nemeth-Hunyady 54
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Jacqueline Börner 85
2. Constanze Moser 80
3. Austria Emese Nemeth-Hunyady 76
4. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 68
5. Japonia Seiko Hashimoto 60
6. Gunda Kleemann 58
7. Heike Schalling 53
8. Włochy Elena Belci-Dal Farra 51
9. Holandia Herma Meijer 47
10. Holandia Lia van Schie 43
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Gunda Kleemann 97
2. Jacqueline Börner 80
3. Heike Schalling 77
4. Constanze Moser 76
5. Włochy Elena Belci-Dal Farra 68
6. Holandia Lia van Schie 61
7. Austria Emese Nemeth-Hunyady 60
8. Holandia Herma Meijer 56
9. Sabine Becker 36
10. Swietłana Bojko 34

Mężczyźni

Wyniki

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
25-26 listopada 1989 Berlin 500 m (25 listopada) Uwe-Jens Mey
Japonia Satoru Kuroiwa
Japonia Yasushi Kuroiwa
1500 m (25 listopada) Peter Adeberg
Jurij Szulha
Ildar Garajew
1000 m (26 listopada) Igor Żelezowski
Uwe-Jens Mey
Korea Południowa Bae Ki-tae
5000 m (26 listopada) Holandia Ben van der Burg
Markus Tröger
Polska Jaromir Radke
2-3 grudnia 1989 Holandia Haga 1500 m (2 grudnia) Peter Adeberg
Szwecja Tomas Gustafson
Holandia Ben van der Burg
5000 m (3 grudnia) Norwegia Geir Karlstad
Holandia Ben van der Burg
Szwecja Tomas Gustafson
9-10 grudnia 1989 Japonia Karuizawa 500 m (9 grudnia) Uwe-Jens Mey
Roman Popadczuk
Korea Południowa Bae Ki-tae
1000 m (9 grudnia) Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Korea Południowa Bae Ki-tae
500 m (10 grudnia) Uwe-Jens Mey
Japonia Yasushi Kuroiwa
Stany Zjednoczone Dan Jansen
1000 m (10 grudnia) Uwe-Jens Mey
Korea Południowa Bae Ki-tae
Japonia Hozumi Moriyama
9-10 grudnia 1989 Norwegia Skien 1500 m (9 grudnia) Holandia Ben van der Burg
Norwegia Ådne Søndrål
Szwecja Joakim Karlberg
5000 m (10 grudnia) Holandia Bart Veldkamp
Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Ben van der Burg
16-17 grudnia 1989 Korea Południowa Seul 500 m (15 grudnia) Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Igor Żelezowski
1000 m (16 grudnia) Uwe-Jens Mey
Igor Żelezowski
Andriej Bachwałow
500 m (17 grudnia) Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Igor Żelezowski
1000 m (17 grudnia) Igor Żelezowski
Uwe-Jens Mey
Korea Południowa Bae Ki-tae
13-14 stycznia 1990 Szwajcaria Davos 500 m (13 stycznia) Uwe-Jens Mey
Holandia Menno Boelsma
Peter Adeberg
1500 m (13 stycznia) Norwegia Johann Olav Koss
Olaf Zinke
Austria Michael Hadschieff
1000 m (14 stycznia) Uwe-Jens Mey
Uwe Streb
Olaf Zinke
5000 m (14 stycznia) Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Bart Veldkamp
Holandia Ben van der Burg
17-18 stycznia 1990 87. mistrzostwa Europy w wieloboju 1990Holandia Heerenveen
3 lutego 1990 Austria Innsbruck 500 m (3 lutego) Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Korea Południowa Bae Ki-tae
1500 m (3 lutego) Norwegia Johann Olav Koss
Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Ben van der Burg
4 lutego 1990 Włochy Collalbo 500 m (4 lutego) Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
André Sobeck
1000 m (4 lutego) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Polska Paweł Abratkiewicz
Kanada Kevin Scott
5000 m (4 lutego) Norwegia Johann Olav Koss
Norwegia Geir Karlstad
Holandia Gerard Kemkers
17-18 lutego 1990 84. mistrzostwa świata w wieloboju 1990Austria Innsbruck
24-25 lutego 1990 21. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1990Norwegia Tromsø
24-25 lutego 1990 Szwecja Göteborg 1500 m (24 lutego) Holandia Gerard Kemkers
Szwecja Tomas Gustafson
Holandia Bart Veldkamp
5000 m (25 lutego) Holandia Bart Veldkamp
Norwegia Geir Karlstad
Norwegia Johann Olav Koss
3-4 marca 1990 Finlandia Helsinki 500 m (3 marca) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Szwecja Björn Forslund
Stany Zjednoczone Nick Thometz
1500 m (3 marca) Olaf Zinke
Norwegia Johann Olav Koss
Austria Michael Hadschieff
1000 m (4 marca) Olaf Zinke
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Eric Flaim
5000 m (4 marca) Holandia Bart Veldkamp
Norwegia Geir Karlstad
Szwecja Per Bengtsson
10-11 marca 1990 Holandia Heerenveen 500 m (10 marca) Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Andriej Bachwałow
1500 m (10 marca) Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Ben van der Burg
Olaf Zinke
5000 m (10 marca) Holandia Bart Veldkamp
Norwegia Johann Olav Koss
Norwegia Geir Karlstad
500 m (11 marca) Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Andriej Bachwałow
1000 m (11 marca) Uwe-Jens Mey
Olaf Zinke
Andriej Bachwałow
10 000 m (11 marca) Norwegia Geir Karlstad
Holandia Bart Veldkamp
Norwegia Johann Olav Koss

Klasyfikacje

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Uwe-Jens Mey 225
2. Stany Zjednoczone Dan Jansen 193
3. Korea Południowa Bae Ki-tae 110
4. André Sobeck 102
5. Szwecja Björn Forslund 95
6. Andriej Bachwałow 89
7. Japonia Yasushi Kuroiwa 84
8. Igor Żelezowski 83
9. Holandia Menno Boelsma 81
9. Polska Tomasz Jankowski 81
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Uwe-Jens Mey 169
2. Stany Zjednoczone Dan Jansen 131
3. Olaf Zinke 98
4. Korea Południowa Bae Ki-tae 97
5. Polska Paweł Abratkiewicz 95
6. Igor Żelezowski 90
7. Andriej Bachwałow 79
8. Szwecja Björn Forslund 78
9. Szwecja Bo König 75
10. Holandia Arie Loef 69
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Norwegia Johann Olav Koss 129
2. Holandia Ben van der Burg 123
3. Austria Michael Hadschieff 109
4. Olaf Zinke 105
5. Peter Adeberg 94
6. Szwecja Joakim Karlberg 89
7. Norwegia Ådne Søndrål 86
8. Markus Tröger 80
9. Holandia Gerard Kemkers 75
10. Holandia Bart Veldkamp 67
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Bart Veldkamp 162
2. Norwegia Geir Karlstad 154
3. Norwegia Johann Olav Koss 146
4. Holandia Ben van der Burg 129
5. Holandia Gerard Kemkers 105
6. Szwecja Per Bengtsson 104
7. Holandia Thomas Bos 99
8. Szwecja Tomas Gustafson 97
9. Szwecja Joakim Karlberg 80
10. Polska Jaromir Radke 78
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1989/1990
Listen to this article