Puchar Świata w biathlonie 2008/2009 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Puchar Świata w biathlonie 2008/2009.

Puchar Świata w biathlonie 2008/2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Puchar Świata w biathlonie 2008/2009
2007/2008 2009/2010
Data 03.12.2008 - 29.03.2009
Miejsce rozpoczęcia Szwecja Östersund
Miejsce zakończenia Rosja Chanty-Mansyjsk
Zwycięzcy
Generalna Szwecja Helena Jonsson

Norwegia Ole E. Bjørndalen
Sprint Szwecja Helena Jonsson

Norwegia Ole E. Bjørndalen
Bieg indywidualny Niemcy Magdalena Neuner

Niemcy Michael Greis
Bieg na dochodzenie Niemcy Kati Wilhelm

Norwegia Ole E. Bjørndalen
Bieg masowy Szwecja Helena Jonsson

Austria Dominik Landertinger
Sztafeta  Niemcy

 Austria
Puchar Narodów
Puchar Narodów  Niemcy

 Norwegia

Puchar Świata w biathlonie 2008/2009 to 32. edycja Pucharu Świata w historii tej dyscypliny sportowej. Cykl rozpoczął bieg indywidualny mężczyzn w szwedzkim Östersund 3 grudnia 2008, zaś zakończył bieg masowy w Chanty-Mansyjsku w Rosji 29 marca. Najważniejszą imprezą sezonu były Mistrzostwa Świata w Biathlonie 2009, które po raz pierwszy zostały rozegrane na kontynencie azjatyckim, a dokładniej w południowokoreańskim mieście Pjongczang. Ostateczny kalendarz został zatwierdzony 19 czerwca 2008 w Salzburgu w Austrii.

Kryształowej kuli, zdobytej w poprzednim sezonie, bronił Norweg Ole Einar Bjørndalen, wśród panów, oraz Niemka Magdalena Neuner.

Klasyfikacje generalną mężczyzn, po raz szósty w karierze i po raz drugi z rzędu, wygrał reprezentant Norwegii Ole Einar Bjørndalen. Najbardziej utytułowany biathlonista wszech czasów zgromadził 1080 punktów i o 210 wyprzedził Polaka Tomasza Sikorę oraz o 236 swojego rodaka Emila Hegle Svendsena. Bjørndalen wygrał także klasyfikacje sprintu i biegu pościgowego, oraz wspólnie z kolegami zwyciężył w Pucharze Narodów. W klasyfikacji biegu masowego najlepszy okazał się młody Austriak Dominik Landertinger, zaś w biegu indywidualnym wygrał Niemiec Michael Greis. W rywalizacji najlepsi okazali się po raz pierwszy w historii Austriacy.

Wśród pań swoje debiutanckie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata odniosła Helena Jonsson. Szwedka zgromadziła tyle samo punktów co Kati Wilhelm, jednak po anulowaniu wyników zdyskwalifikowanych zawodniczek uznano jej więcej zwycięstw, dzięki czemu wywalczyła kryształową kulę. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła Norweżka Tora Berger. Do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Jonsson „dorzuciła” także zwycięstwo w klasyfikacji biegu pościgowego oraz sprintu. Pozostałe klasyfikacje „padły” łupem Niemek, Kati Wilhelm wygrała w biegu pościgowym zaś Magdalena Neuner zwyciężyła w biegu indywidualnym. Klasyfikacje drużynowe wygrały reprezentantki Niemiec.

Liderzy

Mężczyźni

Kobiety

Kalendarz Pucharu Świata

Mapa konturowa Europy
Miejsca zawodów (Europa)
Mapa konturowa świata
Miejsca zawodów (Świat)

W porównaniu do poprzedniego sezonu biathloniści ani razu nie zagościli w Finlandii. Zawody w Kontiolahti, które otwierały sezon 2007/2008, zastąpione zostały startami w Östersund[1]. Poza tym poprzez przebudowę stadionu w Oslo/Holmenkollen związaną z Mistrzostwami Świata w Narciarstwie Klasycznym, które odbędą się tam w 2011, zawodnicy zamiast do stolicy Norwegii zawitali do Trondheim. W kalendarzu Pucharu Świata nastąpiła jeszcze jedna zmiana. Zawody w Vancouver, będące próbą przed olimpijską zastąpiły starty w Pjongczangu.

Według pierwszych ustaleń, w połowie grudnia miały odbyć się starty w słoweńskiej Pokljuce. Jednak przebudowa stadionu nie zakończy się przed planowanym terminem, przez co postanowiono przenieść zawody do Hochfilzen. Rozważano również aby Puchar Świata przenieść do słowackiego Osrblie, ale również tam prace remontowe zostaną zakończone znacznie później. W tym wypadku biathloniści dwukrotnie gościli w Hochfilzen[2].

Zawody Pucharu Świata zostały rozegrane w siedmiu państwach i ośmiu miastach, na dwóch kontynentach, europejskim oraz w Ameryce Północnej, nie licząc Mistrzostw Świata, które rozegrane zostały w Azji. Najczęściej biathloniści gościli w Niemczech oraz w Austrii.

Terminy

Kongres w Pradze

W dniach 47 września w czeskiej Pradze odbył się kongres Międzynarodowej Unii Biathlonu[4]. Podczas zjazdu podjęto kilka znaczących decyzji, wprowadzających zmiany w zawodach Pucharu Świata

Nagrody pieniężne oraz punktacja

Podczas zjazdu kongres postanowił zwiększyć liczbę zawodników, którzy będą dostawali nagrody pieniężne. Dotychczas honorowanych było najlepszych ośmiu zawodników. Od początku nowego sezonu, najlepszych dziesięciu zawodników w Biegu Indywidualnym, Sprincie, Biegu Pościgowym oraz Biegu Masowym będzie dostawać premię pieniężną[5].

Innym równie ważnym założeniem kongresu jest zwiększenie ilości punktujących zawodników. Do tej pory punkty otrzymywała najlepsza trzydziestka, zaś od nowego sezonu liczba ta zostanie powiększona do 40 zawodników[6]. Zwycięzca będzie otrzymywał 60 punktów, drugi zawodnik 54, trzeci 48. Dzięki temu zwiększyła się różnica punktowa pomiędzy pierwszym a drugim biathlonistą na mecie, co ma spowodować wzrost rywalizacji. Poza tym ostatni zawodnik biegu masowego otrzyma 11 punktów, ponieważ są ograniczenia co do ilości startujących tam zawodników[6].

Nowa punktacja
Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
Punkty 60 54 48 43 40 38 36 34 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Zmniejszenie ilości zawodników

71,7% członków głosowało przeciwko zmniejszeniu ilości zawodników startujących w zawodach Pucharu Świata, pomimo wcześniejszej tezy prezydenta IBU Andreas Bessberg, oznaczającej, że aprobata dla zmniejszenie ilości zawodników jest konieczna dla dobrej przyszłości biathlonu. Przeciwko ograniczeniom głosowały głównie mniejsze organizacje narodowe, które miały obawy co do swojej przyszłości. Głosowanie dotyczyło startów w sprincie oraz biegu indywidualnym, gdzie występowało 130 sportowców. Zmniejszenie ilości zawodników miało zwiększyć atrakcyjność oraz sprawić, że w relacjach telewizyjnych pokazywani byliby także słabsi biathloniści[7].

Pozostałe założenia

Składy

 Austria
Kadra narodowa oraz kadra A Kadra B i C mężczyzn Kadra A kobiet
Kadra Zawodnik
n[11] Simon Eder
n Dominik Landertinger
n Daniel Mesotitsch
n Fridrich Pinter
n Christoph Sumann
A Mario Drescher
A Julian Eberhard
A Tobias Eberhard
A Sven Grossegger
A Daniel Salvenmoser
Kadra Zawodnik
B Albert Herzog
B Bernhard Leitinger
B Andreas Schwabl
C Philipp Blaim
B Alexander Hagn
B Thomas Haumer
B Michael Horl
C Sebastian Slowiok
C Lorenz Wager
Kadra Zawodniczka
A Iris Schwabl
 Finlandia
Kadra A mężczyzn Kadra młodzieżowa mężczyzn Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Timo Antila
A Jarkko Kauppinen
A Paavo Puurunen
B Marko Mänttäri
B Marko Nieminen
B Tapio Pukki
B Ville Simola
Kadra Zawodnik
J Toni Heikura
J Tommi Kärmeniemi
J Sami Orpana
J Kalle Piira
J Jori Rantahakala
J Mikko Repo
J Ahti Toivanen
J Temu Tukiainen
J Vili Vajanto
J Eppu Väänänen
Kadra Zawodniczka
A Mari Laukkanen
A Kaisa Mäkäräinen
A Susanna Porela
B Teija Kuntola
Kadra Zawodniczka
J Pinja Piira
J Sarianne Repo
J Titta Simola
 Francja
Kadra A Kadra młodzieżowa mężczyzn Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Vincent Defrasne
A Simon Fourcade
A Loïs Habert
A Vincent Jay
A Vincent Porret
A Alexis Bœuf
A Frédéric Jean
A Martin Fourcade
A Jean-Guillaume Beatrix
Kadra Zawodnik
B Tanguy Roche
B Arnaud Langel
B Baptiste Desthieux
B Remi Borgeot
B Ludwig Ehrhart
B Yann Guigonnet
B Mathieu Souchal
Kadra Zawodniczka
A Sandrine Bailly
A Sylvie Becaert
A Marie-Laure Brunet
A Pauline Macabies
A Marie Dorin
A Marine Rougeot
A Anaïs Bescond
A Marine Dusser
A Marine Bolliet
Kadra Zawodniczka
B Marion Blondeau
B Laure Soulié
B Laure Bosc
B Sophie Boilley
B Leslie Mercier
Trenerzy:
  • kadra A mężczyzn: Loinel Laurent
  • kadra młodzieżowa mężczyzn: Pascal Etienne
  • kadra A kobiet: Stephane Bouthiaux
  • kadra młodzieżowa kobiet: Jean-Pierre Amat
 Kanada
Kadra A Kadra młodzieżowa mężczyzn Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Marc-André Bédard
A Robin Clegg
A Jean-Philippe Leguellec
A Jaime Robb
Kadra Zawodnik
B Patrick Côté
B Brendan Green
B Maxime Leboeuf
B Scott Perras
B Nathan Smith
Kadra Zawodnik
A Sandra Keith
A Zina Kocher
A Megan Tandy
Kadra Zawodnik
B Rosanna Crawford
B Claude Godbout
B Megan Imrie
 Polska
Kadra A mężczyzn[12] Kadra młodzieżowa mężczyzn[13] Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Tomasz Sikora
A Krzysztof Pływaczyk
A Adam Kwak
A Łukasz Szczurek
A Tomasz Puda
A Sebastian Witek
A Adrian Maciulewicz
A Mariusz Leja
A Grzegorz Bril
A Łukasz Witek
Kadra Zawodnik
B Grzegorz Penar
B Wojciech Maryniarczyk
B Łukasz Słonina
B Rafał Lepel
B Mateusz Matusik
B Adrian Staryk
B Marcin Skowron
B Krzysztof Miętus
Kadra Zawodniczka
A Magdalena Gwizdoń
A Krystyna Pałka
A Paulina Bobak
A Agnieszka Grzybek
A Weronika Nowakowska-Ziemniak
A Karolina Pitoń
A Magdalena Nykiel
A Katarzyna Ponikwia
A Katarzyna Jakieła
A Patrycja Hojnisz
Kadra Zawodniczka
B Monika Hojnisz
B Magdalena Kępka
B Katarzyna Leja
B Irena Bukacka
B Anna Pitoń
B Anna Mąka
B Maria Bukowska
B Dominika Sobczak
Trenerzy:
 Niemcy
Grupa Ia mężczyzn Grupa Ib mężczyzn Grupa Ia kobiet Grupa Ib kobiet
Kadra Zawodnik
A Andreas Birnbacher
A Daniel Graf
A Michael Greis
A Michael Rösch
A Alexander Wolf
B Toni Lang
B Carsten Pump
B Christoph Stephan
Kadra Zawodnik
B Daniel Böhm
B Christoph Knie
B Arnd Peiffer
B Robert Wick
C Sebastian Berthold
Kadra Zawodniczka
A Martina Glagow
A Andrea Henkel
A Kati Wilhelm
A Magdalena Neuner
A Kathrin Hitzer
B Sabrina Buchholz
B Simone Hauswald
B Juliane Döll
B Anne Preußler
Kadra Zawodniczka
B Romy Beer
B Tina Bachmann
B Carolin Hennecke
B Susann König
C Franziska Hildebrand
C Stefanie Hildebrand
Trenerzy:
  • kadra A mężczyzn: Frank Ullrich
  • kadra młodzieżowa mężczyzn: Mark Kirchner, Remo Krug
  • kadra A kobiet: Uwe Müßiggang
  • kadra młodzieżowa kobiet: Gerald Hönig, Markus Fischer
 Norwegia
Kadra A Kadra młodzieżowa mężczyzn Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Ole Einar Bjørndalen
A Rune Brattsveen
A Halvard Hanevold
A Alexander Os
A Emil Hegle Svendsen
B Lars Berger
B Stian Eckhoff
B Martin Eng
B Hans Martin Gjedrem
B Ronny Hafsås
B Dag Erik Kokkin
B Henrik L'Abée-Lund
B Stian Nåvik
B Magne Rønning
Kadra Zawodnik
J Vegar Bergli
J Erlend Bjøntegaard
J Henrik Brovold
J Tarjei Bøe
J Thomas Fenne
J Magnus L‘Abeé-Lund
Kadra Zawodniczka
A Tora Berger
A Ann Kristin Aafedt Flatland
A Anne Ingstadbjørg
A Solveig Rogstad
A Julie Bonnevie-Svendsen
B Kari Henneseid Eie
B Liv-Kjersti Eikeland
B Vilde Ravnsborg Gurigard
B Kjersti Isaksen
B Anne Mørkve
B Jori Mørkve
Kadra Zawodniczka
B Tirill Eckhoff
B Fanny Welle-Strand Horn
B Elis Sandvig Jørstad
B Bente Landheim
B Ingeborg Lunde
J Ada Ringen
J Elise Ringen
J Synnøve Solemdal
Trenerzy:
 Rosja
Kadra A mężczyzn Kadra B mężczyzn Kadra A kobiet Kadra B kobiet
Kadra Zawodnik
A Maksim Czudow
A Dmitrij Jaroszenko[14]
A Iwan Czeriezow
A Nikołaj Krugłow
A Maksim Maksimow
A Andriej Makowiejew
A Artiom Gusiew
A Andriej Prokunin
A Anton Szypulin
A Artiom Uszakow
A Jewgienij Ustiugow
r[15] Władimir Siemakow
r Siergiej Rożkow
r Filipp Szulman
r Kirył Szczerbakow
Kadra Zawodnik
B Oleg Miłowanow
B Aleksandr Szrejder
B Dmitrij Blinow
B Wiktor Wasiljew
B Dmitrij Małyszko
Kadra Zawodniczka
A Jekatierina Jurjewa[14]
A Albina Achatowa[14]
A Swietłana Slepcowa
A Tatjana Moisiejewa
A Jana Romanowa
A Anna Bułygina
A Marija Sadiłowa
A Olga Zajcewa
A Olga Pylowa
A Natalja Sokołowa
r Olga Anisimowa
r Anna Bogalij-Titowiec
r Natalja Gusiewa
r Uljana Dienisowa
r Anna Kunajewa
r Oksana Nieupokojewa
r Ljubow Petrowa
r Nadieżdża Czastina
Kadra Zawodniczka
B Nadieżdża Tjagunska
B Jekatierina Kryłatkowa
B Jelena Płocka
B Natalia Spaska
B Jewgienia Krawcowa
B Maria Kosinowa
 Stany Zjednoczone
Kadra A Kadra młodzieżowa mężczyzn Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Tim Burke
A Jay Hakkinen
A Lowell Bailey
A Jeremy Teela
A Russell Currier
Kadra Zawodnik
B Zach Hall
B Jesse Downs
B Walt Sheppard
Kadra Zawodniczka
A Haley Johnson
A Caitlin Compton
A Laura Spector
Kadra Zawodniczka
B Sara Studebaker
B Lanny Barnes
B Tracy Barnes
B Meagan Touissant
B Bryndan Manbeck
B Annelies Cook
 Szwajcaria
Kadra narodowa Kadra A Kadra B Kadra C
Kadra Zawodnik
A Simon Hallenbarter
A Matthias Simmen
Kadra Zawodnik
A Claudio Böckli
A Thomas Frei
Kadra Zawodniczka
B Selina Gasparin
B Ivan Joller
B Benjamin Weger
Kadra Zawodniczka
C Irene Cadurisch
C Elisa Gasparin
C Stephanie Schnydrig
C Gaspard Cuenot
C Mario Dolder
C Kevin Russi
C Serafin Wiestner
 Szwecja
Kadra A mężczyzn Kadra A kobiet
Kadra Zawodnik
A Björn Ferry
A Mattias Nilsson
A Carl Johan Bergman
A Magnus Jonsson
A David Ekholm
A Jörgen Brink
A Fredrik Lindström
Kadra Zawodnik
A Sofia Domeij
A Helena Jonsson
A Anna Maria Nilsson
A Elisabeth Högberg
A Jenny Jonsson
 Ukraina
Kadra A Kadra młodzieżowa mężczyzn Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Ołeksij Ajdarow
A Serhij Sedniew
A Andrij Deryzemla
A Wjaczesław Derkacz
A Ołeksandr Biłanenko
A Ołeh Bereżnyj
A Roman Pryma
A Anton Junak
A Ołeksandr Kołos
A Witalij Kylczyćkyj
A Witalij Kożuszko
A Serhij Semenow
Kadra Zawodnik
J Ołeksandr Batiuk
J Artem Pryma
J Dmytro Artomin
J Wałerij Mohyłenko
J Jewhenij Horbaczow
r Mychajło Serdiuk
r Artur Urywskij
r Wasyl Pałyha
r Nazar Buryk
r Andrij Wozniak
r Witalij Kozłowski
r Witalij Sokoluk
Kadra Zawodniczka
A Oksana Chwostenko
A Wałentyna Semerenko
A Wita Semerenko
A Oksana Jakowlewa
A Nina Karasewycz
A Lilija Jefremowa
A Inna Suprun
A Ołena Pidhruszna
A Tetiana Rud´
A Ludmyła Pysarenko
Kadra Zawodniczka
B Oksana Melnikowa
B Ludmyła Żyber
B Switłana Krykonczuk
B Hanna Kułak
B Anna Olchowyk
r Julija Behan
r Tetiana Żukowa
r Iryna Pypkun
r Julija Dżima
r Lidia Szek
r Natalija Tychonowa
 Włochy
Kadra A Kadra młodzieżowa mężczyzn Kadra A kobiet Kadra młodzieżowa kobiet
Kadra Zawodnik
A Rene Laurent Vuillermoz
A Christian De Lorenzi
A Markus Windisch
A Mattia Cola
A Christian Martinelli
A Nicola Pozzi
B Luca Bormolini
B Daniel Taschler
B Riccardo Romani
Kadra Zawodnik
J Lukas Hofer
J Ruidy Zini
J Roner Daniele Piller
J Pietro Dutto
J Dominik Windisch
J Paulo Lazzarini
Kadra Zawodniczka
A Michela Ponza
A Roberta Fiandino
A Katja Haller
B Barbara Ertl
B Michaela Andreola
B Karin Oberhofer
B Christa Perathoner
Kadra Zawodniczka
J Dorothea Wierer
J Monika Messner
J Alexia Runggaldier
J Federica Sanfilippo
J Nicole Gontier
J Elena Champvillair
Trenerzy:
  • kadra A mężczyzn: Armin Auchentaller
  • kadra A kobiet: Francesco Berlendis
  • kadra B: Moreno Montello, Wilfried Pallhuber, Alessandro Fiandino
  • kadra juniorska: Andreas Zingerle, Alexander Inders, Fabio Cianciana

Wyniki szczegółowe zawodów

Puchar Świata w Östersund

Data Konkurencja M/K Zwycięzcy Top 10 Polacy
3 grudnia Bieg indywidualny
Raport IBU
M

1. Niemcy Michael Greis 58:52,5 (1)
2. Norwegia Alexander Os +50,5 (2)
3. Norwegia Emil Hegle Svendsen +55,0 (2)

4. Ukraina Serhij Sedniew
5. Austria Daniel Mesotitsch
6. Ukraina Andrij Deryzemla
7. Norwegia Halvard Hanevold
8. Austria Christoph Sumann
9. Szwecja Carl Johan Bergman
10. Ukraina Wjaczesław Derkacz
12. Polska Tomasz Sikora +2:25,4 (4)
94. Polska Łukasz Szczurek +9:44,2 (5)
100. Polska Adam Kwak +11:14,9 (7)
103. Polska Tomasz Puda +11:58,9 (3)
4 grudnia Bieg indywidualny
Raport IBU
K

1. Szwecja Helena Jonsson 45:05,1 (0)
2. Niemcy Kati Wilhelm +39,7 (1)
3. Rosja Jekatierina Jurjewa[14] +1:10,3 (1)

4. Niemcy Magdalena Neuner  [16][17]
5. Ukraina Oksana Chwostenko
6. Liu Xianying
7. Norwegia Tora Berger
8. Niemcy Martina Beck  [18][19]
9. Ukraina Wita Semerenko
10. Białoruś Darja Domraczawa
21. Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak +4:03,0 (2)
61. Polska Magdalena Nykiel +8:04,9 (5)
73. Polska Paulina Bobak +9:33,3 (6)
100Polska Magdalena Gwizdoń +14:24,5 (13)
DNS Polska Agnieszka Grzybek
6 grudnia Sprint
Raport IBU
M

1. Norwegia Emil Hegle Svendsen 25:42,3 (1)
2. Polska Tomasz Sikora +12,7 (1)
3. Francja Simon Fourcade +28,1 (0)

4. Norwegia Ole E. Bjoerndalen   [19]
5. Włochy Christian De Lorenzi
6. Norwegia Ronny Hafsas
7. Włochy Markus Windisch
8. Rosja Iwan Czeriezow
9. Białoruś Rustam Waliullin
10. Szwecja Carl J. Bergman
2. Polska Tomasz Sikora +12,7 (1)
61. Polska Adam Kwak +2:07,0 (1)
86. Polska Łukasz Szczurek +2:57,9 (2)
101. Polska Tomasz Puda +3:45,7 (1)
6 grudnia Sprint
Raport IBU
K

1. Wang Chunli 22:48,1 (0)
2. Norwegia Tora Berger +1,04 (0)
3. Niemcy Magdalena Neuner   +4,8 (0)[19]

4. Ukraina Wita Semerenko
5. Rosja Swietłana Slepcowa
6. Niemcy Kati Wilhelm
7. Norwegia Solveig Rogstad
8. Niemcy Martina Beck
9. Rumunia Éva Tófalvi
10. Białoruś Darja Domraczawa
11. Polska Magdalena Gwizdoń +40,8 (1)
47. Polska Magdalena Nykiel +2:04,0 (1)
67. Polska Paulina Bobak +2:44,5 (2)
74. Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak +3:03,3 (4)
88. Polska Karolina Pitoń +3:47,8 (2)
7 grudnia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
M

1. Polska Tomasz Sikora 34:55,5 (3)
2. Norwegia Ole Einar Bjoerndalen   +2,5 (3)[19]
3. Norwegia Emil Hegle Svendsen   +4,9 (3)

4. Niemcy Michael Greis
5. Francja Simon Fourcade
6. Norwegia Halvard Hanevold
7. Niemcy Christoph Stephan
8. Niemcy Alexander Wolf
9. Rosja Nikołaj Krugłow
10. Szwecja Björn Ferry
1. Polska Tomasz Sikora +0,0 (3)
7 grudnia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
K

1. Niemcy Martina Beck 32:42,4 (0)
2. Rosja Jekatierina Jurjewa[14] +2,6 (0)
3. Rosja Swietłana Slepcowa +29,2 (3)

4. Niemcy Kati Wilhelm  
5. Niemcy Andrea Henkel
6. Norwegia Tora Berger
7. Rumunia Éva Tófalvi
8. Białoruś Darja Domraczawa
9. Szwecja Helena Jonsson
10. Wang Chunli
16. Polska Magdalena Gwizdoń +1:44,9 (4)
45. Polska Magdalena Nykiel +4:16,0 (2)

Klasyfikacja generalna po startach w Östersund:

Mężczyźni

Kobiety

Miejsce Zawodnik Punkty
1 Norwegia Emil H. Svendsen 156
2 Polska Tomasz Sikora 143
3 Niemcy Michael Greis 130
4 Norwegia Ole E. Bjoerndalen 114
5 Norwegia Alexander Os 106
6 Norwegia Halvard Hanevold 104
7 Francja Simon Fourcade 88
8 Rosja Iwan Czeriezow 87
9 Austria Daniel Mesotitsch 86
10 Szwecja Carl J. Bergman 83
... ... ...
63 Polska Łukasz Szczurek 0
63 Polska Adam Kwak 0
63 Polska Tomasz Puda 0
Miejsce Zawodniczka Punkty
1 Niemcy Kati Wilhelm 135
2 Niemcy Martina Beck 128
3 Norwegia Tora Berger 128
4 Rosja Jekatierina Jurjewa[14] 126
5 Niemcy Magdalena Neuner 114
6 Rosja Swietłana Slepcowa 111
7 Ukraina Wita Semerenko 104
8 Szwecja Helena Jonsson 102
9 Niemcy Andrea Henkel 99
10 Białoruś Darja Domraczawa 96
... ... ...
18 Polska Magdalena Gwizdoń 55
41 Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak 20
56 Polska Magdalena Nykiel 0
56 Polska Paulina Bobak 0
56 Polska Karolina Pitoń 0

Puchar Świata w Hochfilzen

Data Konkurencja M/K Zwycięzcy Top 10 Polacy
12 grudnia Sprint
Raport IBU
M

1. Norwegia Emil Hegle Svendsen  [20] 26:08,1 (0)
2. Rosja Iwan Czeriezow +26,3 (1)
3. Norwegia Alexander Os +32,9 (1)

4. Polska Tomasz Sikora
5. Szwecja Björn Ferry
6. Szwecja Mattias Nilsson
7. Rosja Maksim Czudow
8. Niemcy Michael Greis
9. Austria Christoph Sumann
10. Niemcy Andreas Birnbacher
4. Polska Tomasz Sikora +35,9 (2)
84. Polska Łukasz Szczurek +2:57,0 (2)
90. Polska Adam Kwak +3:03,4 (2)
108. Polska Tomasz Puda +4:32,8 (1)
12 grudnia Sprint
Raport IBU
K

1. Niemcy Simone Hauswald 23:04,3 (0)
2. Rosja Swietłana Slepcowa +14,1 (2)
3. Niemcy Andrea Henkel +18,3 (1)

4. Rosja Jekatierina Jurjewa[14]
5. Szwecja Helena Jonsson
6. Norwegia Tora Berger
7. Niemcy Martina Beck
8. Rosja Albina Achatowa[14]
9. Białoruś Darja Domraczawa
10. Szwecja Anna Carin Zidek
11. Polska Magdalena Gwizdoń +43,3 (1)
26. Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak +1:25,0 (1)
49. Polska Agnieszka Grzybek +1:57,9 (2)
70. Polska Magdalena Nykiel +2:25,3 (2)
80. Polska Paulina Bobak +2:51,9 (2)
13 grudnia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
M

1. Norwegia Emil Hegle Svendsen   35:46,3 (3)
2. Norwegia Ole Einar Bjørndalen +9,4 (2)
3. Polska Tomasz Sikora   +12,0 (3)

4. Rosja Nikołaj Krugłow
5. Szwecja Björn Ferry
6. Włochy Christian De Lorenzi
7. Niemcy Michael Greis
8. Kanada Jean-Philippe Leguellec
9. Austria Christoph Sumann
10. Francja Vincent Jay
3. Polska Tomasz Sikora +12,0 (3)
13 grudnia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
K

1. Niemcy Martina Beck   33:41,2 (1)
2. Rosja Swietłana Slepcowa +18,3 (4)
3. Niemcy Simone Hauswald +19,2 (5)

4. Rosja Albina Achatowa[14]
5. Norwegia Tora Berger
6. Szwecja Helena Jonsson
7. Rosja Jekatierina Jurjewa[14]  
8. Liu Xianying
9. Niemcy Kati Wilhelm
10. Polska Magdalena Gwizdoń
10. Polska Magdalena Gwizdoń +1:04,9 (3)
44. Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak +4:48,9 (9)
DNS Polska Agnieszka Grzybek[21]
14 grudnia Sztafeta
Raport IBU
M

1.  Rosja 1:24:22,9 (1+9)[22]
(Czeriezow, Czudow, Maksimow, Krugłow)
2.  Austria +1:48,1 (2+9)
(Mesotitsch, Pinter, Dominik Landertinger, Sumann)
3.  Ukraina +2:38,6 (3+12)
(Derkacz, Deryzemlya, Bereżniow, swednew)

4.  Norwegia  [19]
5.  Słowenia
6.  Szwecja
7.  Kanada
8.  Białoruś
9.  Niemcy
10.  Włochy
16.  Polska +7:22,9 (3+16)

(Kwak, Szczurek, Sikora, Puda)

14 grudnia Sztafeta
Raport IBU
K

1.  Rosja[14] 1:10:49,5 (0+6)
(Slepcowa, Miedwiedcewa, Jurjewa, Achatowa)
2.  Norwegia +1:54,8 (1+8)
(Rogstad, Bonnevie-Svendsen, Flatland, Berger)
3.  Francja +1:56,9 (0+9)
(Brunet, Becaert, Carraz-Collin, Bailly)

4.  Niemcy  [19]
5.  Ukraina
6.  Szwecja
7.  Białoruś
8.  Chiny
9.  Włochy
10.  Polska
10.  Polska + 6:10,2 (3+11)

(Gwizdoń, Pałka, Nowakowska, Grzybek)

Klasyfikacja generalna po startach w Hochfilzen:

Mężczyźni

Kobiety

Miejsce Zawodnik Punkty
1 Norwegia Emil H. Svendsen 276
2 Polska Tomasz Sikora 234
3 Niemcy Michael Greis 200
4 Norwegia Ole E. Bjørndalen 197
5 Norwegia Alexander Os 172
6 Norwegia Halvard Hanevold 147
7 Rosja Iwan Czeriezow 143
8 Rosja Nikołaj Krugłow 142
9 Szwecja Björn Ferry 140
10 Rosja Maksim Czudow 135
... ... ...
75 Polska Łukasz Szczurek 0
75 Polska Adam Kwak 0
75 Polska Tomasz Puda 0
Miejsce Zawodniczka Punkty
1 Niemcy Martina Beck 224
2 Rosja Swietłana Slepcowa 219
3 Norwegia Tora Berger 206
4 Rosja Jekatierina Jurjewa[14] 205
5 Niemcy Kati Wilhelm 189
6 Szwecja Helena Jonsson 180
7 Niemcy Andrea Henkel 177
8 Liu Xianying 151
9 Niemcy Magdalena Neuner 149
10 Rosja Albina Achatowa[14] 130
... ... ...
14 Polska Magdalena Gwizdoń 116
37 Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak 35
65 Polska Magdalena Nykiel 0
65 Polska Paulina Bobak 0
65 Polska Karolina Pitoń 0
65 Polska Agnieszka Grzybek 0

Puchar Świata w Hochfilzen

Data Konkurencja M/K Zwycięzcy Top 10 Polacy
18 grudnia Bieg indywidualny
Raport IBU
M

1. Rosja Maksim Czudow 56:00,3 (1)
2. Rosja Iwan Czeriezow +47,6 (2)
3. Szwecja Björn Ferry +48,5 (1)

4. Niemcy Michael Greis  
5. Ukraina Roman Pryma
6. Austria Christoph Sumann
7. Austria Daniel Mesotitsch
8. Szwecja Carl Johan Bergman
9. Włochy Christian De Lorenzi
10. Ukraina Ołeksandr Biłanenko
19. Polska Tomasz Sikora +2:50,0 (4)
52. Polska Adam Kwak +4:59,6 (1)
97. Polska Sebastian Witek +8:26,0 (5)
101. Polska Łukasz Szczurek +9:20,3 (4)
18 grudnia Bieg indywidualny
Raport IBU
K

1. Rosja Albina Achatowa[14] 50:03,0 (0)
2. Rumunia Éva Tófalvi +17,5 (0)
3. Rosja Swietłana Slepcowa +49,9 (2)

4. Niemcy Simone Hauswald
5. Rosja Olga Miedwiedcewa
6. Norwegia Solveig Rogstad
7. Niemcy Magdalena Neuner
8. Finlandia Kaisa Mäkäräinen
9. Liu Xianying
10. Rosja Olga Zajcewa
20. Polska Paulina Bobak +4:12,4 (0)
21. Polska Agnieszka Grzybek +4:13,5 (2)
45. Polska Krystyna Pałka +6:27,7 (3)
79. Polska Magdalena Nykiel +9:51,8 (5)
85. Polska Magdalena Gwizdoń +10:31,4 (8)
20 grudnia Sprint
Raport IBU
M

1. Norwegia Lars Berger 25:23,1 (0)
2. Norwegia Alexander Os +37,9 (1)
3. Rosja Dmitrij Jaroszenko[14] + 39,8 (0)

4. Szwecja Carl Johan Bergman
5. Francja Vincent Defrasne
6. Niemcy Michael Greis
7. Austria Christoph Sumann
8. Polska Tomasz Sikora
9. Francja Simon Fourcade
10. Rosja Iwan Czeriezow
8. Polska Tomasz Sikora +1:12,0 (1)
45. Polska Sebastian Witek +2:17,2 (0)
100. Polska Adam Kwak +4:09,7 (4)
109. Polska Tomasz Puda +4:43,3 (1)
20 grudnia Sprint
Raport IBU
K

1. Rosja Swietłana Slepcowa   23:21,8 (1)
2. Rosja Jekatierina Jurjewa[14] +2,7 (0)
3. Ukraina Wita Semerenko +16,6 (0)

4. Szwecja Helena Jonsson
5. Rosja Albina Achatowa[14]
6. Finlandia Kaisa Mäkäräinen
7. Niemcy Magdalena Neuner
8. Niemcy Kathrin Hitzer
9. Szwecja Anna Carin Zidek
10. Rosja Anna Bułygina
21 Polska Magdalena Gwizdoń +1:37,7 (1)
47. Polska Paulina Bobak +2:32,1 (1)
60. Polska Krystyna Pałka +2:53,7 (1)
72. Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak +3:14,0 (4)
83. Polska Agnieszka Grzybek +4:23,9 (5)
21 grudnia Sztafeta
Raport IBU
M

1.  Austria 1:21:23,1 (0+5)
(Mesotitsch, Pinter, Eberhard, Sumann)
2.  Szwecja +1:11,2 (1+12)
(Jonsson, Nilsson, Ferry, Bergman)
3.  Francja +1:16,3 (0+5)
(Jay, Defrasne, Béatrix, Fourcade)

4.  Niemcy
5.  Rosja  
6.  Ukraina
7.  Norwegia
8.  Białoruś
9.  Czechy
10.  Włochy
DNS  Polska
21 grudnia Sztafeta
Raport IBU
K

1.  Rosja[14]   1:14:00,34 (0+7)
(Slepcowa, Bułygina, Achatowa, Jurjewa)
2.  Niemcy +1:43,4 (3+8)
(Henkel, Hauswald, Neuner, Hitzer)
3.  Francja +2:13,8 (2+7)
(Brunet, Becaert, Carraz-Collin, Bailly)

4.  Polska
5.  Ukraina
6.  Białoruś
7.  Norwegia
8.  Szwecja
9.  Rumunia
10.  Włochy
4.  Polska +2:29,3 (0+5)

(Pałka, Gwizdoń, Nowakowska, Grzybek)

Klasyfikacja generalna po startach w Hochfilzen:

Mężczyźni

Kobiety

Miejsce Zawodnik Punkty
1 Norwegia Emil H. Svendsen 299
2 Polska Tomasz Sikora 289
3 Niemcy Michael Greis 281
4 Norwegia Alexander Os 235
5 Rosja Iwan Czeriezow 228
6 Norwegia Ole E. Bjørndalen 223
7 Szwecja Björn Ferry 217
8 Szwecja Carl Johan Bergman 210
9 Rosja Maksim Czudow 202
10 Rosja Nikołaj Krugłow 195
... ... ...
85 Polska Łukasz Szczurek 0
85 Polska Adam Kwak 0
85 Polska Tomasz Puda 0
85 Polska Sebastian Witek 0
Miejsce Zawodniczka Punkty
1 Rosja Swietłana Slepcowa 327
2 Niemcy Martina Beck 278
3 Rosja Jekatierina Jurjewa[14] 277
4 Szwecja Helena Jonsson 235
5 Rosja Albina Achatowa[14] 230
6 Niemcy Magdalena Neuner 218
7 Liu Xianying 212
8 Norwegia Tora Berger 206
9 Rumunia Éva Tófalvi 191
10 Niemcy Kati Wilhelm 189
... ... ...
21 Polska Magdalena Gwizdoń 136
45 Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak 35
56 Polska Paulina Bobak 21
57 Polska Agnieszka Grzybek 20
72 Polska Magdalena Nykiel 0
72 Polska Karolina Pitoń 0
72 Polska Krystyna Pałka 0

Puchar Świata w Oberhofie

Data Konkurencja M/K Zwycięzcy Top 10 Polacy
7 stycznia Sztafeta
Raport IBU
K

1.  Rosja[14]   1:16:47,7 (1+7)
(Slepcowa, Zajcewa, Jurjewa, Miedwiedcewa)
2.  Ukraina +1:10,2 (0+4)
(Pidhruszna, Wałentyna Semerenko, Wita Semerenko, Chwostenko)
3.  Niemcy +1:31,4 (2+12)
(Hauswald, Wilhelm, Buchholz, Hitzer)

4.  Francja
5.  Chiny
6.  Polska
7.  Szwecja
8.  Białoruś
9.  Czechy
10.  Kazachstan
6.  Polska +3:26,1 (3+8)

(Pałka, Gwizdoń, Nowakowska, Grzybek)

8 stycznia Sztafeta
Raport IBU
M

1.  Austria   1:19:36,6 (0+12)
(Mesotitsch, Pinter, Landertinger, Sumann)
2.  Rosja[14] +8,7 (0+6)
(Ustiugow, Czudow, Jaroszenko, Krugłow)
3.  Niemcy +19,2 (1+9)
(Greis, Rösch, Peiffer, Lang)

4.  Norwegia
5.  Francja
6.  Białoruś
7.  Szwajcaria
8.  Słowacja
9.  Szwecja
10.  Czechy
DNF  Polska
9 stycznia Sprint
Raport IBU
K

1. Rosja Jekatierina Jurjewa[14] 22:09,7 (1)
2. Niemcy Andrea Henkel +2,4 (0)
3. Szwecja Helena Jonsson +19,6 (0)

4. Norwegia Tora Berger
5. Rosja Olga Miedwiedcewa
6. Niemcy Kati Wilhelm
7. Białoruś Darja Domraczawa
8. Rosja Swietłana Slepcowa   
9. Francja Marie-Laure Brunet
10. Rumunia Éva Tófalvi
25. Polska Magdalena Gwizdoń +1:26,4 (2)
40. Polska Agnieszka Grzybek +2:03,7 (2)
43. Polska Krystyna Pałka +2:06,9 (1)
55. Polska Magdalena Nykiel +2:26,4 (1)
61. Polska Paulina Bobak +2:39,4 (2)
10 stycznia Sprint
Raport IBU
M

1. Rosja Maksim Czudow 25:49,5 (0)
2. Niemcy Michael Rösch +12,7 (0)
3. Polska Tomasz Sikora   +25,2 (1)

4. Czechy Michal Šlesingr
5. Niemcy Christoph Stephan
6. Rosja Dmitrij Jaroszenko[14]
7. Niemcy Andreas Birnbacher
8. Niemcy Arnd Peiffer
9. Norwegia Ronny Hafsas
10. Austria Tobias Eberhard
3. Polska Tomasz Sikora +25,2 (1)
76. Polska Łukasz Szczurek +3:03,8 (2)
93. Polska Sebastian Witek +3:58,3 (3)
94. Polska Adam Kwak +4:01,2 (3)
11 stycznia Bieg masowy
Raport IBU
K

1. Niemcy Kati Wilhelm 39:55,2 (2)
2. Rosja Olga Miedwiedcewa +5,8 (2)
3. Szwecja Helena Jonsson +11,8 (2)

4. Niemcy Magdalena Neuner  
5. Rosja Swietłana Slepcowa  
6. Finlandia Kaisa Mäkäräinen
7. Mołdawia Natalia Lewczenkowa
8. Rosja Jekatierina Jurjewa[14]
9. Francja Marie-Laure Brunet
10. Norwegia Tora Berger
20. Polska Magdalena Gwizdoń +2:02,9 (4)
11 stycznia Bieg masowy
Raport IBU
M

1.Austria Christoph Sumann 38:11,9 (2)
2.Szwecja Carl Johan Bergman +9,7 (2)
3.Norwegia Ole Einar Bjørndalen    +9,9 (2)

4. Norwegia Emil Hegle Svendsen
5. Rosja Maksim Czudow
6. Ukraina Andrij Deryzemla
7. Niemcy Michael Rösch
8. Norwegia Halvard Hanevold
9. Rosja Dmitrij Jaroszenko[14]
10. Białoruś Siarhiej Nowikau
14. Polska Tomasz Sikora    +1:02,7 (5)

Klasyfikacja generalna po startach w Oberhofie:

Mężczyźni

Kobiety

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Polska Tomasz Sikora 364
2. Norwegia Emil Hegle Svendsen 358
3. Rosja Maksim Czudow 302
4. Norwegia Ole Einar Bjørndalen 288
5. Szwecja Carl Johan Bergman 287
6. Niemcy Michael Greis 281
7. Norwegia Alexander Os 276
8. Szwecja Björn Ferry 265
9. Austria Christoph Sumann 245
10. Rosja Iwan Czeriezow 228
... ... ...
90. Polska Łukasz Szczurek 0
90. Polska Sebastian Witek 0
90. Polska Adam Kwak 0
90. Polska Tomasz Puda 0
Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Rosja Swietłana Slepcowa 401
2. Rosja Jekatierina Jurjewa[14] 371
3. Szwecja Helena Jonsson 331
4. Niemcy Magdalena Neuner 289
5. Niemcy Kati Wilhelm 287
6. Rosja Albina Achatowa[14] 287
7. Norwegia Tora Berger 280
8. Niemcy Martina Beck 278
9. Niemcy Andrea Henkel 266
10. Liu Xianying 256
... ... ...
19 Polska Magdalena Gwizdoń 173
46 Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak 35
60 Polska Paulina Bobak 21
61 Polska Agnieszka Grzybek 20
77 Polska Magdalena Nykiel 0
77 Polska Karolina Pitoń 0
77 Polska Krystyna Pałka 0

Puchar Świata w Ruhpolding

Data Konkurencja M/K Zwycięzcy Top 10 Polacy
14 stycznia Sztafeta
Raport IBU
K

1.  Niemcy 1:16:41,2 (0+6)
(Henkel, Wilhelm, Hitzer, Neuner)
2.  Rosja[14]   +37,5 (0+4)
(Miedwiedcewa, Bułygina, Zajcewa, Achatowa)
3.  Szwecja +56,5 (0+5)
(Domeij, H. Jonsson, Anna Carin Zidek, Nilsson)

4.  Chiny
5.  Ukraina
6.  Norwegia
7.  Francja
8.  Białoruś
9.  Włochy
10.  Rumunia
13.  Polska +5:53,4 (0+9)

(Pałka, Nykiel, Nowakowska, Grzybek)

15 stycznia Sztafeta
Raport IBU
M

1.  Norwegia 1:24:54,0 (0+5)
(Svendsen, Os, Hanevold, Bjørndalen)
2.  Niemcy +1:20,2 (0+10)
(Rösch, Stephan, Peiffer, Lang)
3.  Austria   +1:43,1 (0+13)
(Mesotitsch, Pinter, Eberhard, Sumann)

4.  Włochy
5.  Stany Zjednoczone
6.  Francja
7.  Rosja[14]
8.  Czechy
9.  Szwecja
10.  Słowacja
14.  Polska +5:32,4 (0+8)

(Kwak, Pływaczyk, Sikora, Szczurek)

16 stycznia Sprint
Raport IBU
K

1. Niemcy Magdalena Neuner 23:26,6 (1)
2. Niemcy Kati Wilhelm +0,2 (0)
3. Białoruś Darja Domraczawa +14,0 (0)

4. Wang Chunli
5. Rosja Swietłana Slepcowa   
6. Finlandia Kaisa Mäkäräinen
7. Rosja Jekatierina Jurjewa[14]
8. Rosja Olga Zajcewa
9. Szwecja Helena Jonsson
10. Szwecja Anna Carin Zidek
31 Polska Magdalena Gwizdoń +1:59,8 (2)
34. Polska Agnieszka Grzybek +2:01,5 (1)
46. Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak +2:10,1 (2)
53. Polska Krystyna Pałka +2:24,9 (1)
74. Polska Paulina Bobak +3:20,0 (2)
17 stycznia Sprint
Raport IBU
M

1. Norwegia Ole Einar Bjørndalen 23:25,8 (0)
2. Austria Dominik Landertinger +33,4 (0)
3. Norwegia Emil Hegle Svendsen +35,3 (1)

4. Włochy Christian De Lorenzi
5. Szwecja Carl Johan Bergman
6. Słowenia Janez Marič
7. Niemcy Michael Rösch
8. Austria Friedrich Pinter
9. Niemcy Andreas Birnbacher
10. Rosja Maksim Czudow
12. Polska Tomasz Sikora    +1:15,2 (1)
85. Polska Adam Kwak +3:34,0 (0)
87. Polska Łukasz Szczurek +3:43,0 (2)
92. Polska Sebastian Witek +4:01,5 (2)
18 stycznia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
K

1. Niemcy Magdalena Neuner 32:56,5 (4)
2. Rosja Jekatierina Jurjewa[14] +8,9 (1)
3. Niemcy Kati Wilhelm +21,7 (3)

4. Norwegia Tora Berger
5. Rosja Swietłana Slepcowa   
6. Liu Xianying
7. Szwecja Anna Carin Zidek
8. Szwecja Helena Jonsson
9. Rosja Olga Zajcewa
10. Białoruś Darja Domraczawa
30. Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak +3:15,3 (2)
38. Polska Magdalena Gwizdoń +3:37,0 (4)
40. Polska Agnieszka Grzybek +3:43,4 (4)
48. Polska Krystyna Pałka +4:10,4 (2)
18 stycznia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
M

1. Norwegia Ole Einar Bjørndalen 36:17,4 (1)
2. Norwegia Emil Hegle Svendsen    +34,4 (1)
3. Austria Dominik Landertinger +46,5 (2)

4. Szwecja Carl Johan Bergman
5. Rosja Iwan Czeriezow
6. Niemcy Michael Rösch
7. Norwegia Lars Berger
8. Polska Tomasz Sikora   
9. Austria Christoph Sumann
10. Austria Friedrich Pinter
8. Polska Tomasz Sikora    +1:41,4 (2)

Klasyfikacja generalna po startach w Ruhpolding:

Mężczyźni

Kobiety

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Norwegia Emil Hegle Svendsen 460
2. Polska Tomasz Sikora 427
3. Norwegia Ole Einar Bjørndalen 408
4. Szwecja Carl Johan Bergman 370
5. Rosja Maksim Czudow 354
6. Niemcy Michael Greis 309
7. Austria Christoph Sumann 307
8. Norwegia Alexander Os 305
9. Rosja Iwan Czeriezow 291
10. Szwecja Björn Ferry 288
... ... ...
92. Polska Łukasz Szczurek 0
92. Polska Sebastian Witek 0
92. Polska Adam Kwak 0
92. Polska Tomasz Puda 0
Miejsce Zawodniczka Punkty
1 Rosja Swietłana Slepcowa 481
2 Rosja Jekatierina Jurjewa[14] 461
3 Niemcy Magdalena Neuner 409
4 Szwecja Helena Jonsson 397
5 Niemcy Kati Wilhelm 389
6 Norwegia Tora Berger 351
7 Rosja Albina Achatowa[14] 343
8 Liu Xianying 324
9 Niemcy Andrea Henkel 316
10 Niemcy Martina Beck 300
... ... ...
22 Polska Magdalena Gwizdoń 186
52 Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak 46
61 Polska Agnieszka Grzybek 29
66 Polska Paulina Bobak 21
77 Polska Magdalena Nykiel 0
77 Polska Karolina Pitoń 0
77 Polska Krystyna Pałka 0

Puchar Świata w Antholz

Data Konkurencja M/K Zwycięzcy Top 10 Polacy
22 stycznia Sprint
Raport IBU
K

1. Norwegia Tora Berger 21:25,5 (1)
2. Białoruś Darja Domraczawa +8,1 (1)
3. Niemcy Kati Wilhelm +20,7 (1)

4. Rosja Anna Bułygina
5. Rosja Albina Achatowa[14]
6. Finlandia Kaisa Mäkäräinen
7. Estonia Eveli Saue
8. Białoruś Wolha Kudraszowa
9. Włochy Michela Ponza
10. Niemcy Martina Beck
27. Polska Agnieszka Grzybek +1:12,4 (0)
35. Polska Magdalena Gwizdoń +1:23,0 (2)
47. Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak +1:49,9 (3)
50. Polska Paulina Bobak +1:56,6 (1)
55. Polska Krystyna Pałka +2:10,0 (2)
23 stycznia Sprint
Raport IBU
M

1. Norwegia Emil Hegle Svendsen    24:58,5 (0)
2. Szwecja Björn Ferry +3,6 (0)
3. Polska Tomasz Sikora    +6,7 (0)

4. Szwecja Carl Johan Bergman
5. Norwegia Halvard Hanevold
6. Austria Christoph Sumann
7. Niemcy Michael Greis
8. Rosja Jewgienij Ustiugow
9. Czechy Michal Šlesingr
10. Austria Tobias Eberhard
3. Polska Tomasz Sikora    +6,7 (0)
61 Polska Krzysztof Pływaczyk +2:15,4 (1)
79. Polska Adam Kwak +2:54,1 (1)
82. Polska Sebastian Witek +2:59,5 (1)
24 stycznia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
K

1. Rosja Anna Bułygina 32:49,8(2)
2. Finlandia Kaisa Mäkäräinen +2,3 (1)
3. Białoruś Darja Domraczawa +2,3 (2)[23]

4. Szwecja Anna Carin Zidek
5.Niemcy Kati Wilhelm
6.Niemcy Andrea Henkel
7. Rosja Albina Achatowa[14]
8. Rosja Jekatierina Jurjewa[14]   
9. Liu Xianying
10. Niemcy Magdalena Neuner
35. Polska Krystyna Pałka +3:02,5 (1)
40. Polska Agnieszka Grybek +3:22,3 (3)
48. Polska Magdalena Gwizdoń +4:26,2 (6)
50. Polska Paulina Bobak +4:36,1 (2)
57. Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak +6:40,7 (8)
24 stycznia Bieg na dochodzenie
Raport IBU
M

1. Szwecja Björn Ferry 33:19,4 (1)
2. Austria Simon Eder +17,6 (0)
3. Norwegia Emil Hegle Svendsen    +24,7 (3)

4. Polska Tomasz Sikora
5. Ukraina Serhij Sedniew
6. Niemcy Michael Greis
7. Kanada Jean-Philippe Leguellec
8. Rosja Iwan Czeriezow
9. Austria Christoph Sumann
10. Niemcy Michael Rösch
4. Polska Tomasz Sikora +30,5 (4)
25 stycznia Bieg masowy
Raport IBU
K

1. Rosja Jekatierina Jurjewa[14]    36:37,8 (0)
2. Szwecja Helena Jonsson +13,4 (1)
3. Finlandia Kaisa Mäkäräinen +27,8 (2)

4. Niemcy Kati Wilhelm   
5. Szwecja Anna Carin Zidek
6. Niemcy Andrea Henkel
7. Niemcy Magdalena Neuner
8. Rosja Olga Zajcewa
9. Norwegia Ann Kristin Aafedt Flatland
10. Norwegia Julie Bonnevie-Svendsen
DNF Polska Magdalena Gwizdoń
25 stycznia Bieg masowy
Raport IBU
M

1. Niemcy Christoph Stephan 37:19,9 (1)
2. Austria Dominik Landertinger +0,2 (3)
3. Rosja Iwan Czeriezow +2,8 (2)

4. Austria Christoph Sumann   
5. Norwegia Ole Einar Bjørndalen
6. Rosja Maksim Czudow
7. Polska Tomasz Sikora
8. Austria Daniel Mesotitsch
9. Austria Tobias Eberhard
10. Norwegia Alexander Os
7. Polska Tomasz Sikora +6,4 (4)

Klasyfikacja generalna po startach w Antholz:

Mężczyźni

Kobiety

Miejsce Zawodnik Punkty
1. Norwegia Emil Hegle Svendsen 568
2. Polska Tomasz Sikora 554
3. Szwecja Carl Johan Bergman 456
4. Norwegia Ole Einar Bjørndalen 448
5. Rosja Maksim Czudow 446
6. Szwecja Björn Ferry 428
7. Austria Christoph Sumann 420
8. Niemcy Michael Greis 407
9. Rosja Iwan Czeriezow 398
10. Norwegia Alexander Os 357
... ... ...
94. Polska Łukasz Szczurek 0
94. Polska Sebastian Witek 0
94. Polska Adam Kwak 0
94. Polska Tomasz Puda 0
94. Polska Krzysztof Pływaczyk 0
Miejsce Zawodniczka Punkty
1. Rosja Jekatierina Jurjewa[14] 567
2. Niemcy Kati Wilhelm 520
3. Niemcy Magdalena Neuner 502
4. Szwecja Helena Jonsson 486
5. Rosja Swietłana Slepcowa 481
6. Rosja Albina Achatowa[14] 443
7. Norwegia Tora Berger 437
8. Niemcy Andrea Henkel 421
9. Białoruś Darja Domraczawa 412
10. Liu Xianying 393
... ... ...
24 Polska Magdalena Gwizdoń 192
57 Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak 46
59 Polska Agnieszka Grzybek 44
72 Polska Paulina Bobak 21
81 Polska Krystyna Pałka 6
83 Polska Magdalena Nykiel 0
83 Polska Karolina Pitoń 0

Mistrzostwa Świata w P'yŏngch'ang

Data Konkurencja M/K Zwycięzcy Top 10 Polacy
14 lutego Sprint
Raport IBU
K

1. Niemcy Kati Wilhelm    21:11,1 (0)
2. Niemcy Simone Hauswald +9,9 (0)
3. Rosja Olga Zajcewa +27,1 (0)

4. Rosja Anna Bułygina
5. Szwecja Helena Jonsson
6. Niemcy Andrea Henkel
7. Słowacja Anastasija Kuźmina
8. Niemcy Magdalena Neuner
9. Białoruś Olga Nazarowa
10. Francja Sandrine Bailly
35. Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak +2:22,6 (2)
40. Polska Agnieszka Grzybek +2:36,6 (3)
57. Polska Krystyna Pałka +3:29,2 (3)
76. Polska Magdalena Gwizdoń +4:20,2 (5)
14 lutego Sprint
Raport IBU
M

1. Norwegia Ole Einar Bjørndalen 24:1,5 (2)
2. Norwegia Lars Berger +1,2 (2)
3. Norwegia Halvard Hanevold +12,5 (0)

4. Norwegia Alexander Os
5. Rosja Maksim Czudow
6. Francja Simon Fourcade
7. Niemcy Michael Greis
8. Austria Simon Eder
9. Szwajcaria Simon Hallenbarter
10. Słowenia Janez Marič
16. Polska Tomasz Sikora    +1:26,8 (3)
69. Polska Krzysztof Pływaczyk +3:12,9 (2)
91. Polska Adam Kwak +4:24,2 (3)
92. Polska Sebastian Witek +4:26,7 (4)
15 lutego Bieg na dochodzenie
Raport IBU
K

1. Szwecja Helena Jonsson 34:12,3 (2)
2. Niemcy Kati Wilhelm    +18,3 (6)
3. Rosja Olga Zajcewa +24,1 (6)

4. Finlandia Kaisa Mäkäräinen
5. Białoruś Darja Domraczawa
6. Niemcy Martina Beck
7. Francja Marie-Laure Brunet
8. Mołdawia Natalia Lewczenkowa
9. Norwegia Tora Berger
10. Czechy Veronika Vítková
16. Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak +1:27,8 (2)
33. Polska Agnieszka Grzybek +3:46,7 (6)
45. Polska Krystyna Pałka +5:07,7 (5)
15 lutego Bieg na dochodzenie
Raport IBU
M

1. Norwegia Ole Einar Bjørndalen 31:46,7 (4)
2. Rosja Maksim Czudow +41,7 (3)
3. Norwegia Alexander Os +52,8 (3)

4. Polska Tomasz Sikora   
5. Norwegia Lars Berger
6. Norwegia Halvard Hanevold
7. Ukraina Andrij Deryzemla
8. Francja Martin Fourcade
9. Niemcy Michael Rösch
10. Francja Simon Fourcade
4. Polska Tomasz Sikora   +1:33,4 (3)
17 lutego Bieg indywidualny
Raport IBU
M

1. Norwegia Ole Einar Bjørndalen 52:28,0 (3)
2. Niemcy Christoph Stephan +14,1 (1)
3. Chorwacja Jakov Fak +17,1 (1)

4. Francja Simon Fourcade
5. Szwecja David Ekholm
6. Austria Dominik Landertinger
7. Rosja Iwan Czeriezow
8. Ukraina Andrij Deryzemla
9. Polska Tomasz Sikora   
10. Rosja Maksim Czudow
9. Polska Tomasz Sikora    +44,9 (4)
66. Polska Krzysztof Pływaczyk +6:20,9 (5)
83. Polska Sebastian Witek +8:07,2 (5)
109. Polska Adam Kwak +13:33,4 (10)
18 lutego Bieg indywidualny
Raport IBU
K

1. Niemcy Kati Wilhelm    44:03,1 (1)
2. Słowenia Teja Gregorin +39,5 (1)
3. Norwegia Tora Berger +46,5 (1)

4. Szwecja Anna Carin Zidek
5. Czechy Veronika Vítková
6. Kazachstan Jelena Chrustalewa
7. Rumunia Éva Tófalvi
8. Szwecja Helena Jonsson
9. Francja Sandrine Bailly
10. Niemcy Andrea Henkel
20. Polska Agnieszka Grzybek +3:15,0 (3)
36. Polska Weronika Nowakowska-Ziemniak +4:58,0 (5)
37. Polska Paulina Bobak +4:58,9 (2)
40. Polska Magdalena Gwizdoń +5:13,7 (3)
19 lutego Sztafeta mieszana
Raport IBU
K + M

1.  Francja 1:10:30,0 (6)
2.  Szwecja +6,2 (3)
3.  Niemcy +9,0 (11)

4.  Norwegia
5.  Rosja
6.  Finlandia
7.  Włochy
8.  Polska
9.  Białoruś
10.  Słowacja
8.  Polska +1:36,2 (7)
21 lutego Bieg masowy
Raport IBU
M

1. Austria Dominik Landertinger 38:32,5 (3)
2. Austria Christoph Sumann   +8,9 (3)
3. Rosja Iwan Czeriezow +13,9 (2)

4. Norwegia Ole Einar Bjoerndalen
5. Niemcy Michael Roesch
6. Polska Tomasz Sikora  
7. Rosja Maksim Czudow
8. Austria Simon Eder
9. Francja Simon Fourcade
10. Włochy Christian De Lorenzi
6. Polska Tomasz Sikora   + 36,5 (3)
21 lutego Sztafeta
Raport IBU
K

1.  Rosja 1:13:12,9 (0+9)
(Slepcowa, Bułygina, Miedwiedcewa, Zajcewa)
2.  Niemcy   +1:15,1 (3+14)
(Beck, Neuner, Henkel, Wilhelm)
3.