For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Puchar Świata w narciarstwie alpejskim.

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim – coroczna impreza przeprowadzana przez Międzynarodową Federację Narciarską – FIS. Składa się z około 70 imprez kobiecych i męskich, rozgrywanych we wszystkich konkurencjach alpejskich – slalomie, slalomie gigancie, supergigancie i zjeździe. Wybrane zawody (zjazd i slalom) stanowią dodatkowo kombinację alpejską. Od sezonu 2019/2020 wprowadzono klasyfikację PAR, czyli klasyfikację konkurencji równoległych.

Zwycięzca poszczególnych zawodów zdobywa 100 pkt. do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, II miejsce to 80 pkt., III – 60 pkt., IV – 50 pkt., V – 45 pkt., VI – 40 pkt., VII – 36 pkt., VIII – 32 pkt., IX – 29 pkt., X – 26 pkt., XI – 24 pkt., XII – 22 pkt., XIII – 20 pkt., XIV – 18 pkt. i XV – 16 pkt. Każdy kolejny zawodnik otrzymuje o 1 pkt mniej. Punktuje łącznie 30 najlepszych zawodników.

Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Obecna punktacja 100 80 60 50 45 40 36 32 29 26 24 22 20 18 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
Punktacja w 1992 100 80 60 55 51 47 43 40 37 34 31 28 26 24 22 20 18 16 14 12 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
Punktacja 1980–1991 25 20 15 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
Punktacja w 1979 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
Oryginalna punktacja 25 20 15 11 8 6 4 3 2 1

Triumfator klasyfikacji generalnej otrzymuje Puchar Świata, tzw. wielką Kryształową Kulę; przyznawane są także małe Kryształowe Kule, za końcowe wygrane w poszczególnych specjalnościach alpejskich.

Puchar Świata jest rozgrywany od 1967.

Medaliści Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim

Karl Schranz zdobywca PŚ w sezonach 1969 i 1970
Karl Schranz zdobywca PŚ w sezonach 1969 i 1970
Kjetil André Aamodt zdobywca PŚ w sezonie 1994
Kjetil André Aamodt zdobywca PŚ w sezonie 1994
Alberto Tomba zdobywca PŚ w sezonie 1995
Alberto Tomba zdobywca PŚ w sezonie 1995
Hermann Maier zdobywca PŚ w sezonach 1998, 2000, 2001 i 2004
Hermann Maier zdobywca PŚ w sezonach 1998, 2000, 2001 i 2004
Aksel Lund Svindal zdobywca PŚ w sezonach 2007 i 2009
Aksel Lund Svindal zdobywca PŚ w sezonach 2007 i 2009
Bode Miller zdobywca PŚ w sezonach 2005 i 2008
Bode Miller zdobywca PŚ w sezonach 2005 i 2008
Carlo Janka zdobywca PŚ w sezonie 2010
Carlo Janka zdobywca PŚ w sezonie 2010
Marcel Hirscher zdobywca PŚ w sezonach 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 i 2019
Marcel Hirscher zdobywca PŚ w sezonach 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 i 2019
Aleksander Aamodt Kilde zdobywca PŚ w sezonie 2020
Aleksander Aamodt Kilde zdobywca PŚ w sezonie 2020
Alexis Pinturault zdobywca PŚ w sezonie 2021
Alexis Pinturault zdobywca PŚ w sezonie 2021
Marco Odermatt zdobywca PŚ w sezonie 2022
Marco Odermatt zdobywca PŚ w sezonie 2022

Mężczyźni

Klasyfikacja generalna

Sezon I miejsce II miejsce III miejsce
1966/1967 Francja Jean-Claude Killy Austria Heinrich Messner Francja Guy Périllat
1967/1968 Francja Jean-Claude Killy Szwajcaria Dumeng Giovanoli Francja Herbert Huber
1968/1969 Austria Karl Schranz Francja Jean-Noël Augert Austria Reinhard Tritscher
1969/1970 Austria Karl Schranz Francja Patrick Russel Włochy Gustav Thöni
1970/1971 Włochy Gustav Thöni Francja Henri Duvillard Francja Patrick Russel
1971/1972 Włochy Gustav Thöni Francja Henri Duvillard Szwajcaria Edmund Bruggmann
1972/1973 Włochy Gustav Thöni Austria David Zwilling Szwajcaria Roland Collombin
1973/1974 Włochy Piero Gros Włochy Gustav Thöni Austria Hansi Hinterseer
1974/1975 Włochy Gustav Thöni Szwecja Ingemar Stenmark Austria Franz Klammer
1975/1976 Szwecja Ingemar Stenmark Włochy Piero Gros Włochy Gustav Thöni
1976/1977 Szwecja Ingemar Stenmark Austria Klaus Heidegger Austria Franz Klammer
1977/1978 Szwecja Ingemar Stenmark Stany Zjednoczone Phil Mahre Liechtenstein Andreas Wenzel
1978/1979 Szwajcaria Peter Lüscher Austria Leonhard Stock Stany Zjednoczone Phil Mahre
1979/1980 Liechtenstein Andreas Wenzel Szwecja Ingemar Stenmark Stany Zjednoczone Phil Mahre
1980/1981 Stany Zjednoczone Phil Mahre Szwecja Ingemar Stenmark Aleksander Żyrow
1981/1982 Stany Zjednoczone Phil Mahre Szwecja Ingemar Stenmark Stany Zjednoczone Steve Mahre
1982/1983 Stany Zjednoczone Phil Mahre Szwecja Ingemar Stenmark Liechtenstein Andreas Wenzel
1983/1984 Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Szwecja Ingemar Stenmark Luksemburg Marc Girardelli
1984/1985 Luksemburg Marc Girardelli Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Liechtenstein Andreas Wenzel
1985/1986 Luksemburg Marc Girardelli Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Niemcy Markus Wasmeier
1986/1987 Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Luksemburg Marc Girardelli Niemcy Markus Wasmeier
1987/1988 Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Włochy Alberto Tomba Austria Hubert Strolz
1988/1989 Luksemburg Marc Girardelli Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Włochy Alberto Tomba
1989/1990 Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Norwegia Ole Kristian Furuseth Austria Günther Mader
1990/1991 Luksemburg Marc Girardelli Włochy Alberto Tomba Austria Rudolf Nierlich
1991/1992 Szwajcaria Paul Accola Włochy Alberto Tomba Luksemburg Marc Girardelli
1992/1993 Luksemburg Marc Girardelli Norwegia Kjetil André Aamodt Szwajcaria Franz Heinzer
1993/1994 Norwegia Kjetil André Aamodt Luksemburg Marc Girardelli Włochy Alberto Tomba
1994/1995 Włochy Alberto Tomba Austria Günther Mader Słowenia Jure Košir
1995/1996 Norwegia Lasse Kjus Austria Günther Mader Szwajcaria Michael von Grünigen
1996/1997 Francja Luc Alphand Norwegia Kjetil André Aamodt Austria Josef Strobl
1997/1998 Austria Hermann Maier Austria Andreas Schifferer Austria Stephan Eberharter
1998/1999 Norwegia Lasse Kjus Norwegia Kjetil André Aamodt Austria Hermann Maier
1999/2000 Austria Hermann Maier Norwegia Kjetil André Aamodt Austria Josef Strobl
2000/2001 Austria Hermann Maier Austria Stephan Eberharter Norwegia Lasse Kjus
2001/2002 Austria Stephan Eberharter Norwegia Kjetil André Aamodt Szwajcaria Didier Cuche
2002/2003 Austria Stephan Eberharter Stany Zjednoczone Bode Miller Norwegia Kjetil André Aamodt
2003/2004 Austria Hermann Maier Austria Stephan Eberharter Austria Benjamin Raich
2004/2005 Stany Zjednoczone Bode Miller Austria Benjamin Raich Austria Hermann Maier
2005/2006 Austria Benjamin Raich Norwegia Aksel Lund Svindal Stany Zjednoczone Bode Miller
2006/2007 Norwegia Aksel Lund Svindal Austria Benjamin Raich Szwajcaria Didier Cuche
2007/2008 Stany Zjednoczone Bode Miller Austria Benjamin Raich Szwajcaria Didier Cuche
2008/2009 Norwegia Aksel Lund Svindal Austria Benjamin Raich Szwajcaria Didier Cuche
2009/2010 Szwajcaria Carlo Janka Austria Benjamin Raich Szwajcaria Didier Cuche
2010/2011 Chorwacja Ivica Kostelić Szwajcaria Didier Cuche Szwajcaria Carlo Janka
2011/2012 Austria Marcel Hirscher Szwajcaria Beat Feuz Norwegia Aksel Lund Svindal
2012/2013 Austria Marcel Hirscher Norwegia Aksel Lund Svindal Stany Zjednoczone Ted Ligety
2013/2014 Austria Marcel Hirscher Norwegia Aksel Lund Svindal Francja Alexis Pinturault
2014/2015 Austria Marcel Hirscher Norwegia Kjetil Jansrud Francja Alexis Pinturault
2015/2016 Austria Marcel Hirscher Norwegia Henrik Kristoffersen Francja Alexis Pinturault
2016/2017 Austria Marcel Hirscher Norwegia Kjetil Jansrud Norwegia Henrik Kristoffersen
2017/2018 Austria Marcel Hirscher Norwegia Henrik Kristoffersen Norwegia Aksel Lund Svindal
2018/2019 Austria Marcel Hirscher Francja Alexis Pinturault Norwegia Henrik Kristoffersen
2019/2020 Norwegia Aleksander Aamodt Kilde Francja Alexis Pinturault Norwegia Henrik Kristoffersen
2020/2021 Francja Alexis Pinturault Szwajcaria Marco Odermatt Austria Marco Schwarz
2021/2022 Szwajcaria Marco Odermatt Norwegia Aleksander Aamodt Kilde Norwegia Henrik Kristoffersen

Zdobywcy Małej Kryształowej Kuli

Sezon Zjazd Slalom Gigant Supergigant Kombinacja PAR
1966/1967 Francja Jean-Claude Killy Francja Jean-Claude Killy Francja Jean-Claude Killy
1967/1968 Austria Gerhard Nenning Szwajcaria Dumeng Giovanoli Francja Jean-Claude Killy
1968/1969 Austria Karl Schranz Francja Jean-Noël Augert
Austria Alfred Matt
Francja Alain Penz
Francja Patrick Russel
Austria Karl Schranz
1969/1970 Austria Karl Cordin
Austria Karl Schranz
Francja Alain Penz
Francja Patrick Russel
Włochy Gustav Thöni
1970/1971 Szwajcaria Bernhard Russi Francja Jean-Noël Augert Francja Patrick Russel
Włochy Gustav Thöni
1971/1972 Szwajcaria Bernhard Russi Francja Jean-Noël Augert Włochy Gustav Thöni
1972/1973 Szwajcaria Roland Collombin Włochy Gustav Thöni Austria Hansi Hinterseer
1973/1974 Szwajcaria Roland Collombin Włochy Gustav Thöni Włochy Piero Gros
1974/1975 Austria Franz Klammer Szwecja Ingemar Stenmark Szwecja Ingemar Stenmark
1975/1976 Austria Franz Klammer Szwecja Ingemar Stenmark Szwecja Ingemar Stenmark Szwajcaria Walter Tresch
1976/1977 Austria Franz Klammer Szwecja Ingemar Stenmark Szwajcaria Heini Hemmi
Szwecja Ingemar Stenmark
1977/1978 Austria Franz Klammer Szwecja Ingemar Stenmark Szwecja Ingemar Stenmark
1978/1979 Szwajcaria Peter Müller Szwecja Ingemar Stenmark Szwecja Ingemar Stenmark
1979/1980 Szwajcaria Peter Müller Szwecja Ingemar Stenmark Szwecja Ingemar Stenmark Stany Zjednoczone Phil Mahre
1980/1981 Austria Harti Weirather Szwecja Ingemar Stenmark Szwecja Ingemar Stenmark Stany Zjednoczone Phil Mahre
1981/1982 Szwajcaria Peter Müller
Kanada Steve Podborski
Stany Zjednoczone Phil Mahre Stany Zjednoczone Phil Mahre Stany Zjednoczone Phil Mahre
1982/1983 Austria Franz Klammer Szwecja Ingemar Stenmark
Szwecja Stig Strand
Stany Zjednoczone Phil Mahre Stany Zjednoczone Phil Mahre
1983/1984 Szwajcaria Urs Räber Luksemburg Marc Girardelli Szwecja Ingemar Stenmark
Szwajcaria Pirmin Zurbriggen
Liechtenstein Andreas Wenzel
1984/1985 Austria Helmut Höflehner Luksemburg Marc Girardelli Luksemburg Marc Girardelli Liechtenstein Andreas Wenzel
1985/1986 Austria Peter Wirnsberger Rok Petrovič Szwajcaria Joël Gaspoz Markus Wasmeier Szwajcaria Pirmin Zurbriggen
1986/1987 Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Bojan Križaj Niemcy Markus Wasmeier
Szwajcaria Pirmin Zurbriggen
Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Austria Hubert Strolz
1987/1988 Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Włochy Alberto Tomba Włochy Alberto Tomba Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Austria Hubert Strolz
1988/1989 Luksemburg Marc Girardelli Armin Bittner Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Luksemburg Marc Girardelli
1989/1990 Austria Helmut Höflehner Armin Bittner Norwegia Ole Kristian Furuseth
Austria Günther Mader
Szwajcaria Pirmin Zurbriggen Szwajcaria Pirmin Zurbriggen
1990/1991 Szwajcaria Franz Heinzer Luksemburg Marc Girardelli Włochy Alberto Tomba Szwajcaria Franz Heinzer Szwajcaria Pirmin Zurbriggen
1991/1992 Szwajcaria Franz Heinzer Włochy Alberto Tomba Włochy Alberto Tomba Szwajcaria Paul Accola Szwajcaria Paul Accola
1992/1993 Szwajcaria Franz Heinzer Szwecja Thomas Fogdö Norwegia Kjetil André Aamodt Norwegia Kjetil André Aamodt Luksemburg Marc Girardelli
1993/1994 Luksemburg Marc Girardelli Włochy Alberto Tomba Austria Christian Mayer Norwegia Jan Einar Thorsen Norwegia Kjetil André Aamodt
1994/1995 Francja Luc Alphand Włochy Alberto Tomba Włochy Alberto Tomba Włochy Peter Runggaldier Luksemburg Marc Girardelli
1995/1996 Francja Luc Alphand Francja Sébastien Amiez Szwajcaria Michael von Grünigen Norwegia Atle Skaardal Austria Günther Mader
1996/1997 Francja Luc Alphand Austria Thomas Sykora Szwajcaria Michael von Grünigen Francja Luc Alphand Norwegia Kjetil André Aamodt
1997/1998 Austria Andreas Schifferer Austria Thomas Sykora Austria Hermann Maier Austria Hermann Maier Austria Werner Franz
1998/1999 Norwegia Lasse Kjus Austria Thomas Stangassinger Szwajcaria Michael von Grünigen Austria Hermann Maier Norwegia Kjetil André Aamodt
Norwegia Lasse Kjus
1999/2000 Austria Hermann Maier Norwegia Kjetil André Aamodt Austria Hermann Maier Austria Hermann Maier Norwegia Kjetil André Aamodt
2000/2001 Austria Hermann Maier Austria Benjamin Raich Austria Hermann Maier Austria Hermann Maier Norwegia Lasse Kjus
2001/2002 Austria Stephan Eberharter Chorwacja Ivica Kostelić Francja Frédéric Covili Austria Stephan Eberharter Norwegia Kjetil André Aamodt
2002/2003 Austria Stephan Eberharter Finlandia Kalle Palander Szwajcaria Michael von Grünigen Austria Stephan Eberharter Stany Zjednoczone Bode Miller
2003/2004 Austria Stephan Eberharter Austria Rainer Schönfelder Stany Zjednoczone Bode Miller Austria Hermann Maier Stany Zjednoczone Bode Miller
2004/2005 Austria Michael Walchhofer Austria Benjamin Raich Austria Benjamin Raich Stany Zjednoczone Bode Miller Austria Benjamin Raich
2005/2006 Austria Michael Walchhofer Włochy Giorgio Rocca Austria Benjamin Raich Norwegia Aksel Lund Svindal Austria Benjamin Raich
2006/2007 Szwajcaria Didier Cuche Austria Benjamin Raich Norwegia Aksel Lund Svindal Stany Zjednoczone Bode Miller Norwegia Aksel Lund Svindal
2007/2008 Szwajcaria Didier Cuche Włochy Manfred Mölgg Stany Zjednoczone Ted Ligety Austria Hannes Reichelt Stany Zjednoczone Bode Miller
2008/2009 Austria Michael Walchhofer Francja Jean-Baptiste Grange Szwajcaria Didier Cuche Norwegia Aksel Lund Svindal Szwajcaria Carlo Janka
2009/2010 Szwajcaria Didier Cuche Austria Reinfried Herbst Stany Zjednoczone Ted Ligety Kanada Erik Guay Austria Benjamin Raich
2010/2011 Szwajcaria Didier Cuche Chorwacja Ivica Kostelić Stany Zjednoczone Ted Ligety Szwajcaria Didier Cuche Chorwacja Ivica Kostelić
2011/2012 Austria Klaus Kröll Szwecja André Myhrer Austria Marcel Hirscher Norwegia Aksel Lund Svindal Chorwacja Ivica Kostelić
2012/2013 Norwegia Aksel Lund Svindal Austria Marcel Hirscher Stany Zjednoczone Ted Ligety Norwegia Aksel Lund Svindal Chorwacja Ivica Kostelić
Francja Alexis Pinturault
2013/2014 Norwegia Aksel Lund Svindal Austria Marcel Hirscher Stany Zjednoczone Ted Ligety Norwegia Aksel Lund Svindal Francja Alexis Pinturault
Stany Zjednoczone Ted Ligety
2014/2015 Norwegia Kjetil Jansrud Austria Marcel Hirscher Austria Marcel Hirscher Norwegia Kjetil Jansrud Szwajcaria Carlo Janka
2015/2016 Włochy Peter Fill Norwegia Henrik Kristoffersen Austria Marcel Hirscher Norwegia Aleksander A. Kilde Francja Alexis Pinturault
2016/2017 Włochy Peter Fill Austria Marcel Hirscher Austria Marcel Hirscher Norwegia Kjetil Jansrud Francja Alexis Pinturault
2017/2018 Szwajcaria Beat Feuz Austria Marcel Hirscher Austria Marcel Hirscher Norwegia Kjetil Jansrud Włochy Peter Fill
2018/2019 Szwajcaria Beat Feuz Austria Marcel Hirscher Austria Marcel Hirscher Włochy Dominik Paris Francja Alexis Pinturault
2019/2020 Szwajcaria Beat Feuz Norwegia Henrik Kristoffersen Norwegia Henrik Kristoffersen Szwajcaria Mauro Caviezel Francja Alexis Pinturault Szwajcaria Loïc Meillard
2020/2021 Szwajcaria Beat Feuz Austria Marco Schwarz Francja Alexis Pinturault Austria Vincent Kriechmayr Francja Alexis Pinturault
2021/2022 Norwegia Aleksander A. Kilde Norwegia Henrik Kristoffersen Szwajcaria Marco Odermatt Norwegia Aleksander A. Kilde Austria Christian Hirschbühl

Kobiety

Nancy Greene zdobywczyni PŚ w sezonach 1967 i 1968
Nancy Greene zdobywczyni PŚ w sezonach 1967 i 1968
Anita Wachter zdobywczyni PŚ w sezonie 1993
Anita Wachter zdobywczyni PŚ w sezonie 1993
Pernilla Wiberg zdobywczyni PŚ w sezonie 1997
Pernilla Wiberg zdobywczyni PŚ w sezonie 1997
Renate Götschl zdobywczyni PŚ w sezonie 2000
Renate Götschl zdobywczyni PŚ w sezonie 2000
Janica Kostelić zdobywczyni PŚ w sezonach 2001, 2003 i 2006
Janica Kostelić zdobywczyni PŚ w sezonach 2001, 2003 i 2006
Michaela Dorfmeister zdobywczyni PŚ w sezonie 2002
Michaela Dorfmeister zdobywczyni PŚ w sezonie 2002
Anja Pärson zdobywczyni PŚ w sezonach 2004 i 2005
Anja Pärson zdobywczyni PŚ w sezonach 2004 i 2005
Lindsey Vonn zdobywczyni PŚ w sezonach 2008, 2009, 2010 i 2012
Lindsey Vonn zdobywczyni PŚ w sezonach 2008, 2009, 2010 i 2012
Anna Veith zdowczyni PŚ w sezonach 2014 i 2015
Anna Veith zdowczyni PŚ w sezonach 2014 i 2015
Lara Gut-Behrami zdobywczyni PŚ w sezonie 2016
Lara Gut-Behrami zdobywczyni PŚ w sezonie 2016
Mikaela Shiffrin zdobywczyni PŚ w sezonach 2017, 2018, 2019 i 2022
Mikaela Shiffrin zdobywczyni PŚ w sezonach 2017, 2018, 2019 i 2022
Federica Brignone zdobywczyni PŚ w sezonie 2020
Federica Brignone zdobywczyni PŚ w sezonie 2020
Petra Vlhová zdobywczyni PŚ w sezonie 2021
Petra Vlhová zdobywczyni PŚ w sezonie 2021

Klasyfikacja generalna

Sezon I miejsce II miejsce III miejsce
1966/1967 Kanada Nancy Greene Francja Marielle Goitschel Francja Annie Famose
1967/1968 Kanada Nancy Greene Francja Isabelle Mir Francja Florence Steurer
1968/1969 Austria Gertrud Gabl Francja Florence Steurer Austria Wiltrud Drexel
1969/1970 Francja Michèle Jacot Francja Françoise Macchi Francja Florence Steurer
1970/1971 Austria Annemarie Moser-Pröll Francja Michèle Jacot Francja Isabelle Mir
1971/1972 Austria Annemarie Moser-Pröll Francja Françoise Macchi Francja Britt Lafforgue
1972/1973 Austria Annemarie Moser-Pröll Austria Monika Kaserer Francja Patricia Emonet
1973/1974 Austria Annemarie Moser-Pröll Austria Monika Kaserer Liechtenstein Hanni Wenzel
1974/1975 Austria Annemarie Moser-Pröll Liechtenstein Hanni Wenzel Niemcy Rosi Mittermaier
1975/1976 Niemcy Rosi Mittermaier Szwajcaria Lise-Marie Morerod Austria Monika Kaserer
1976/1977 Szwajcaria Lise-Marie Morerod Austria Annemarie Moser-Pröll Austria Monika Kaserer
1977/1978 Liechtenstein Hanni Wenzel Austria Annemarie Moser-Pröll Szwajcaria Lise-Marie Morerod
1978/1979 Austria Annemarie Moser-Pröll Liechtenstein Hanni Wenzel Niemcy Irene Epple
1979/1980 Liechtenstein Hanni Wenzel Austria Annemarie Moser-Pröll Szwajcaria Marie-Therese Nadig
1980/1981 Szwajcaria Marie-Therese Nadig Szwajcaria Erika Hess Liechtenstein Hanni Wenzel
1981/1982 Szwajcaria Erika Hess Niemcy Irene Epple Stany Zjednoczone Christin Cooper
1982/1983 Stany Zjednoczone Tamara McKinney Liechtenstein Hanni Wenzel Szwajcaria Erika Hess
1983/1984 Szwajcaria Erika Hess Liechtenstein Hanni Wenzel Stany Zjednoczone Tamara McKinney
1984/1985 Szwajcaria Michela Figini Szwajcaria Brigitte Oertli Szwajcaria Maria Walliser
1985/1986 Szwajcaria Maria Walliser Szwajcaria Erika Hess Szwajcaria Vreni Schneider
1986/1987 Szwajcaria Maria Walliser Szwajcaria Vreni Schneider Szwajcaria Brigitte Oertli
1987/1988 Szwajcaria Michela Figini Szwajcaria Brigitte Oertli Austria Anita Wachter
1988/1989 Szwajcaria Vreni Schneider Szwajcaria Maria Walliser Szwajcaria Michela Figini
1989/1990 Austria Petra Kronberger Austria Anita Wachter Niemcy Michaela Gerg-Leitner
1990/1991 Austria Petra Kronberger Austria Sabine Ginther Szwajcaria Vreni Schneider
1991/1992 Austria Petra Kronberger Francja Carole Merle Niemcy Katja Seizinger
1992/1993 Austria Anita Wachter Niemcy Katja Seizinger Francja Carole Merle
1993/1994 Szwajcaria Vreni Schneider Szwecja Pernilla Wiberg Niemcy Katja Seizinger
1994/1995 Szwajcaria Vreni Schneider Niemcy Katja Seizinger Szwajcaria Heidi Zeller-Baelher
1995/1996 Niemcy Katja Seizinger Niemcy Martina Ertl Austria Anita Wachter
1996/1997 Szwecja Pernilla Wiberg Niemcy Katja Seizinger Niemcy Hilde Gerg
1997/1998 Niemcy Katja Seizinger Niemcy Martina Ertl Niemcy Hilde Gerg
1998/1999 Austria Alexandra Meissnitzer Niemcy Hilde Gerg Austria Renate Götschl
1999/2000 Austria Renate Götschl Austria Michaela Dorfmeister Francja Régine Cavagnoud
2000/2001 Chorwacja Janica Kostelić Austria Renate Götschl Francja Régine Cavagnoud
2001/2002 Austria Michaela Dorfmeister Austria Renate Götschl Szwajcaria Sonja Nef
2002/2003 Chorwacja Janica Kostelić Włochy Karen Putzer Szwecja Anja Pärson
2003/2004 Szwecja Anja Pärson Austria Renate Götschl Niemcy Maria Riesch
2004/2005 Szwecja Anja Pärson Chorwacja Janica Kostelić Austria Renate Götschl
2005/2006 Chorwacja Janica Kostelić Szwecja Anja Pärson Austria Michaela Dorfmeister
2006/2007 Austria Nicole Hosp Austria Marlies Schild Stany Zjednoczone Julia Mancuso
2007/2008 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Austria Nicole Hosp Niemcy Maria Riesch
2008/2009 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Niemcy Maria Riesch Szwecja Anja Pärson
2009/2010 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Niemcy Maria Riesch Szwecja Anja Pärson
2010/2011 Niemcy Maria Riesch Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Słowenia Tina Maze
2011/2012 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Słowenia Tina Maze Niemcy Maria Höfl-Riesch
2012/2013 Słowenia Tina Maze Niemcy Maria Höfl-Riesch Austria Anna Fenninger
2013/2014 Austria Anna Fenninger Niemcy Maria Höfl-Riesch Szwajcaria Lara Gut
2014/2015 Austria Anna Fenninger Słowenia Tina Maze Stany Zjednoczone Lindsey Vonn
2015/2016 Szwajcaria Lara Gut Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Niemcy Viktoria Rebensburg
2016/2017 Stany Zjednoczone Mikaela Shiffrin Słowenia Ilka Štuhec Włochy Sofia Goggia
2017/2018 Stany Zjednoczone Mikaela Shiffrin Szwajcaria Wendy Holdener Niemcy Viktoria Rebensburg
2018/2019 Stany Zjednoczone Mikaela Shiffrin Słowacja Petra Vlhová Szwajcaria Wendy Holdener
2019/2020 Włochy Federica Brignone Stany Zjednoczone Mikaela Shiffrin Słowacja Petra Vlhová
2020/2021 Słowacja Petra Vlhová Szwajcaria Lara Gut-Behrami Szwajcaria Michelle Gisin
2021/2022 Stany Zjednoczone Mikaela Shiffrin Słowacja Petra Vlhová Włochy Federica Brignone

Zdobywczynie Małej Kryształowej Kuli

Sezon Zjazd Slalom Gigant Supergigant Kombinacja PAR
1966/1967 Francja Marielle Goitschel Francja Annie Famose
Francja Marielle Goitschel
Kanada Nancy Greene
1967/1968 Francja Isabelle Mir
Austria Olga Pall
Francja Marielle Goitschel Kanada Nancy Greene
1968/1969 Austria Wiltrud Drexel Austria Gertrud Gabl Stany Zjednoczone Marilyn Cochran
1969/1970 Francja Isabelle Mir Francja Ingrid Lafforgue Francja Françoise Macchi
1970/1971 Austria Annemarie Pröll Kanada Betsy Clifford
Francja Britt Lafforgue
Austria Annemarie Pröll
1971/1972 Austria Annemarie Pröll Francja Britt Lafforgue Austria Annemarie Pröll
1972/1973 Austria Annemarie Pröll Francja Patricia Emonet Austria Monika Kaserer
1973/1974 Austria Annemarie Pröll Christa Zechmeister Liechtenstein Hanni Wenzel
1974/1975 Austria Annemarie Pröll Szwajcaria Lise-Marie Morerod Austria Annemarie Pröll
1975/1976 Austria Brigitte Totschnig Rosi Mittermaier Szwajcaria Lise-Marie Morerod Rosi Mittermaier
1976/1977 Austria Brigitte Totschnig Szwajcaria Lise-Marie Morerod Szwajcaria Lise-Marie Morerod
1977/1978 Austria Annemarie Pröll Liechtenstein Hanni Wenzel Szwajcaria Lise-Marie Morerod
1978/1979 Austria Annemarie Pröll Austria Regina Sackl Christa Kinshofer
1979/1980 Szwajcaria Marie-Therese Nadig Francja Perrine Pelen Liechtenstein Hanni Wenzel Liechtenstein Hanni Wenzel
1980/1981 Szwajcaria Marie-Therese Nadig Szwajcaria Erika Hess Stany Zjednoczone Tamara McKinney Szwajcaria Marie-Therese Nadig
1981/1982 Francja M. Gros-Gaudenier Szwajcaria Erika Hess Irene Epple Irene Epple
1982/1983 Szwajcaria Doris de Agostini Szwajcaria Erika Hess Stany Zjednoczone Tamara McKinney Liechtenstein Hanni Wenzel
1983/1984 Szwajcaria Maria Walliser Stany Zjednoczone Tamara McKinney Szwajcaria Erika Hess Szwajcaria Erika Hess
1984/1985 Szwajcaria Michela Figini Szwajcaria Erika Hess Szwajcaria Michela Figini
Marina Kiehl
Szwajcaria Brigitte Oertli
1985/1986 Szwajcaria Maria Walliser Szwajcaria Erika Hess
Austria Roswita Steiner
Szwajcaria Vreni Schneider Marina Kiehl Szwajcaria Maria Walliser
1986/1987 Szwajcaria Michela Figini Szwajcaria Corinne Schmidhauser Szwajcaria Vreni Schneider
Szwajcaria Maria Walliser
Szwajcaria Maria Walliser Szwajcaria Brigitte Oertli
1987/1988 Szwajcaria Michela Figini Austria Roswita Steiner Mateja Svet Szwajcaria Michela Figini Szwajcaria Brigitte Oertli
1988/1989 Szwajcaria Michela Figini Szwajcaria Vreni Schneider Szwajcaria Vreni Schneider Francja Carole Merle Szwajcaria Brigitte Oertli
1989/1990 Katharina Gutensohn Szwajcaria Vreni Schneider Austria Anita Wachter Francja Carole Merle Austria Anita Wachter
1990/1991 Szwajcaria Chantal Bournissen Austria Petra Kronberger Szwajcaria Vreni Schneider Francja Carole Merle Austria Sabine Ginther
Francja Florence Masnada
1991/1992 Niemcy Katja Seizinger Szwajcaria Vreni Schneider Francja Carole Merle Francja Carole Merle Austria Sabine Ginther
1992/1993 Niemcy Katja Seizinger Szwajcaria Vreni Schneider Francja Carole Merle Niemcy Katja Seizinger Austria Anita Wachter
1993/1994 Niemcy Katja Seizinger Szwajcaria Vreni Schneider Austria Anita Wachter Niemcy Katja Seizinger Szwecja Pernilla Wiberg
1994/1995 Stany Zjednoczone Picabo Street Szwajcaria Vreni Schneider Szwajcaria Vreni Schneider Niemcy Katja Seizinger Szwecja Pernilla Wiberg
1995/1996 Stany Zjednoczone Picabo Street Austria Elfi Eder Niemcy Martina Ertl Niemcy Katja Seizinger Austria Anita Wachter
1996/1997 Austria Renate Götschl Szwecja Pernilla Wiberg Włochy Deborah Compagnoni Niemcy Hilde Gerg Szwecja Pernilla Wiberg
1997/1998 Niemcy Katja Seizinger Szwecja Ylva Nowen Niemcy Martina Ertl Niemcy Katja Seizinger Niemcy Hilde Gerg
1998/1999 Austria Renate Götschl Austria Sabine Egger Austria Alexandra Meissnitzer Austria Alexandra Meissnitzer Niemcy Hilde Gerg
1999/2000 Niemcy Regina Häusl Słowenia Špela Pretnar Austria Michaela Dorfmeister Austria Renate Götschl Austria Renate Götschl
2000/2001 Włochy Isolde Kostner Chorwacja Janica Kostelić Szwajcaria Sonja Nef Francja Régine Cavagnoud Chorwacja Janica Kostelić
2001/2002 Włochy Isolde Kostner Francja Laure Pequegnot Szwajcaria Sonja Nef Niemcy Hilde Gerg Austria Renate Götschl
2002/2003 Austria Michaela Dorfmeister Chorwacja Janica Kostelić Szwecja Anja Pärson Francja Carole Montillet Chorwacja Janica Kostelić
2003/2004 Austria Renate Götschl Szwecja Anja Pärson Szwecja Anja Pärson Austria Renate Götschl
2004/2005 Austria Renate Götschl Finlandia Tanja Poutiainen Finlandia Tanja Poutiainen Austria Michaela Dorfmeister Chorwacja Janica Kostelić
2005/2006 Austria Michaela Dorfmeister Chorwacja Janica Kostelić Szwecja Anja Pärson Austria Michaela Dorfmeister Chorwacja Janica Kostelić
2006/2007 Austria Renate Götschl Austria Marlies Schild Austria Nicole Hosp Austria Renate Götschl Austria Marlies Schild
2007/2008 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Austria Marlies Schild Włochy Denise Karbon Niemcy Maria Riesch Niemcy Maria Riesch
2008/2009 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Niemcy Maria Riesch Finlandia Tanja Poutiainen Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Szwecja Anja Pärson
2009/2010 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Niemcy Maria Riesch Niemcy Kathrin Hölzl Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Stany Zjednoczone Lindsey Vonn
2010/2011 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Austria Marlies Schild Niemcy Viktoria Rebensburg Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Stany Zjednoczone Lindsey Vonn
2011/2012 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Austria Marlies Schild Niemcy Viktoria Rebensburg Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Stany Zjednoczone Lindsey Vonn
2012/2013 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Stany Zjednoczone Mikaela Shiffrin Słowenia Tina Maze Słowenia Tina Maze Słowenia Tina Maze
2013/2014 Niemcy Maria Höfl-Riesch Stany Zjednoczone Mikaela Shiffrin Austria Anna Fenninger Szwajcaria Lara Gut Kanada Marie-Michèle Gagnon
2014/2015 Stany Zjednoczone Lindsey Vonn Stany Zjednoczone Mikaela Shiffrin Austria Anna Fenninger Stany Zjednoczone Lindsey Vonn