Puchar Świata w narciarstwie dowolnym - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Puchar Świata w narciarstwie dowolnym.

Puchar Świata w narciarstwie dowolnym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rozgrywki Pucharu Świata rozpoczęły się w sezonie 1979/1980. Obecnie w ramach Pucharu Świata rozgrywane są następujące konkurencje: skoki akrobatyczne (AE), jazda po muldach (MO), jazda po muldach podwójnych (DM), skicross (SX) oraz half-pipe (HP). W sezonie 1996/1997 zakończono rozgrywanie kombinacji, a w sezonie 1997/1998 zakończono rozgrywanie baletu narciarskiego. W sezonie 1995/1996 wprowadzono nową konkurencję – jazdę po muldach podwójnych, jednakże od sezonu 2003/2004 nie prowadzi się dla niej osobnej klasyfikacji. Zamiast tego, dla jazdy po muldach i jazdy po muldach podwójnych prowadzona jest jedna, wspólna klasyfikacja. W sezonie 2003/2004 w programie Pucharu Świata pojawił się half-pipe, wyjątkowo nie rozgrywany w sezonach 2004/2005 i 2009/2010. Najmłodszą konkurencją PŚ są zawody w skicrossie, który rozgrywany jest od sezonu 2002/2003.

Wśród kobiet najbardziej utytułowaną zawodniczką jest Szwajcarka Conny Kissling, która wygrywała Puchar Świata aż dziesięciokrotnie. Kissling wygrała także najwięcej konkursów Pucharu Świata (106). Wśród mężczyzn najwięcej razy zwyciężał Kanadyjczyk Mikaël Kingsbury, który dziewięciokrotnie był najlepszy w klasyfikacji generalnej. Najwięcej zwycięstw wśród mężczyzn w konkursach Pucharu Świata odniósł także Kingbury (63)[1].

Punktacja Pucharu Świata

Miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Punkty 100 80 60 50 45 40 36 32 29 26 24 22 20 18 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

W Pucharze Świata w narciarstwie dowolnym stosuje się klasyczną punktację FIS[2].

Zdobywcy Pucharu Świata

Éric Laboureix – pięciokrotny zdobywca PŚ
Éric Laboureix – pięciokrotny zdobywca PŚ
Jonny Moseley – zdobywca PŚ z 1994 i 1995 r.
Jonny Moseley – zdobywca PŚ z 1994 i 1995 r.
Steve Omischl – zdobywca PŚ z 2003, 2004 i 2008 r.
Steve Omischl – zdobywca PŚ z 2003, 2004 i 2008 r.
Tomáš Kraus – zdobywca PŚ z 2006 r.
Tomáš Kraus – zdobywca PŚ z 2006 r.
Alexandre Bilodeau – zdobywca PŚ z 2009 r.
Alexandre Bilodeau – zdobywca PŚ z 2009 r.
Michael Schmid – triumfator klasyfikacji skicrossu z 2010 r.
Michael Schmid – triumfator klasyfikacji skicrossu z 2010 r.
Jeret Peterson – triumfator klasyfikacji skoków akrobatycznych z 2005 r.
Jeret Peterson – triumfator klasyfikacji skoków akrobatycznych z 2005 r.
Ophélie David – zdobywczyni PŚ z 2006, 2008 i 2009 r.
Ophélie David – zdobywczyni PŚ z 2006, 2008 i 2009 r.
Kari Traa – zdobywczyni PŚ z 2004 r.
Kari Traa – zdobywczyni PŚ z 2004 r.
Jennifer Heil – zdobywczyni PŚ z 2007 r.
Jennifer Heil – zdobywczyni PŚ z 2007 r.
Aiko Uemura – zwyciężczyni klasyfikacji jazdy po muldach z 2008 r.
Aiko Uemura – zwyciężczyni klasyfikacji jazdy po muldach z 2008 r.
Hannah Kearney – zwyciężczyni klasyfikacji jazdy po muldach z 2009 r.
Hannah Kearney – zwyciężczyni klasyfikacji jazdy po muldach z 2009 r.
Ashleigh McIvor – druga w klasyfikacji skicrossu w 2010 r.
Ashleigh McIvor – druga w klasyfikacji skicrossu w 2010 r.
Karin Huttary – druga zawodniczka PŚ w 2006 r.
Karin Huttary – druga zawodniczka PŚ w 2006 r.

Klasyfikacja generalna

Mężczyźni

Sezon Zwycięzca Drugi Trzeci
1979/1980 Kanada Greg Athans Stany Zjednoczone Scott Brooksbank Kanada Rick Bowie
1980/1981 Stany Zjednoczone Frank Beddor Kanada Greg Athans Kanada Peter Judge
1981/1982 Stany Zjednoczone Frank Beddor Kanada Peter Judge Stany Zjednoczone Bruce Bolesky
1982/1983 Kanada Alain LaRoche
Kanada Peter Judge
Francja Éric Laboureix
1983/1984 Kanada Alain LaRoche Stany Zjednoczone Bruce Bolesky Francja Éric Laboureix
1984/1985 Kanada Alain LaRoche Francja Éric Laboureix Kanada Chris Simboli
1985/1986 Francja Éric Laboureix Kanada Chris Simboli Stany Zjednoczone John Witt
1986/1987 Francja Éric Laboureix Stany Zjednoczone John Witt Kanada Chris Simboli
1987/1988 Francja Éric Laboureix Kanada Chris Simboli Kanada Alain LaRoche
1988/1989 Kanada Chris Simboli Stany Zjednoczone Scott Ogren Kanada Alain LaRoche
1989/1990 Francja Éric Laboureix Francja Olivier Allamand Stany Zjednoczone Trace Worthington
1990/1991 Francja Éric Laboureix Francja Youri Gilg Stany Zjednoczone Trace Worthington
1991/1992 Stany Zjednoczone Trace Worthington Francja Youri Gilg
Austria Hugo Bonatti
Kanada David Belhumeur
1992/1993 Stany Zjednoczone Trace Worthington Norwegia Rune Kristiansen Kanada Jean-Luc Brassard
1993/1994 Rosja Siergiej Szuplecow Kanada David Belhumeur Stany Zjednoczone Trace Worthington
Kanada Darcy Downs
1994/1995 Stany Zjednoczone Jonny Moseley Stany Zjednoczone Trace Worthington Kanada David Belhumeur
1995/1996 Stany Zjednoczone Jonny Moseley Kanada David Belhumeur Szwajcaria Heini Baumgartner
1996/1997 Kanada Darcy Downs Francja Fabrice Becker Szwajcaria Heini Baumgartner
Kanada Jean-Luc Brassard
Stany Zjednoczone Ian Edmondson
1997/1998 Francja Fabrice Becker Stany Zjednoczone Jonny Moseley Stany Zjednoczone Ian Edmondson
1998/1999 Kanada Nicolas Fontaine Białoruś Dzmitryj Daszczynski Finlandia Janne Lahtela
1999/2000 Finlandia Janne Lahtela Kanada Nicolas Fontaine Białoruś Alaksiej Hryszyn
2000/2001 Finlandia Mikko Ronkainen Stany Zjednoczone Eric Bergoust Stany Zjednoczone Joe Pack
Finlandia Janne Lahtela
2001/2002 Stany Zjednoczone Eric Bergoust Stany Zjednoczone Jeremy Bloom Białoruś Alaksiej Hryszyn
2002/2003 Rosja Dmitrij Archipow Kanada Steve Omischl Kanada Jeff Bean
2003/2004 Kanada Steve Omischl Francja Mathias Wecxsteen Francja Laurent Favre
2004/2005 Stany Zjednoczone Jeremy Bloom Czechy Tomáš Kraus Austria Isidor Grüner
2005/2006 Czechy Tomáš Kraus Australia Dale Begg-Smith Austria Roman Hofer
2006/2007 Australia Dale Begg-Smith Kanada Steve Omischl Stany Zjednoczone Jeret Peterson
2007/2008 Kanada Steve Omischl Czechy Tomáš Kraus Australia Dale Begg-Smith
2008/2009 Kanada Alexandre Bilodeau Czechy Tomáš Kraus
Kanada Steve Omischl
2009/2010 Białoruś Anton Kusznir Szwajcaria Mike Schmid Australia Dale Begg-Smith
2010/2011 Francja Guilbaut Colas Austria Andreas Matt Kanada Alexandre Bilodeau
2011/2012 Kanada Mikaël Kingsbury Stany Zjednoczone Patrick Deneen Kanada Olivier Rochon
2012/2013 Kanada Mikaël Kingsbury Kanada Alexandre Bilodeau Szwajcaria Alex Fiva
2013/2014 Kanada Mikaël Kingsbury Kanada Alexandre Bilodeau Szwecja Jesper Tjäder
2014/2015 Kanada Mikaël Kingsbury Stany Zjednoczone Mac Bohonnon Francja Jean Frédéric Chapuis
2015/2016 Kanada Mikaël Kingsbury Francja Kevin Rolland Francja Jean Frédéric Chapuis
2016/2017 Kanada Mikaël Kingsbury Szwecja Henrik Harlaut Qi Guangpu
2017/2018 Kanada Mikaël Kingsbury Stany Zjednoczone Alex Ferreira Szwajcaria Andri Ragettli
2018/2019 Kanada Mikaël Kingsbury Francja Bastien Midol Wang Xindi
2019/2020 Kanada Mikaël Kingsbury Kanada Noah Bowman Stany Zjednoczone Aaron Blunck
2020/2021

Kobiety

Sezon Zwyciężczyni Druga Trzeca
1979/1980 Kanada Stéphanie Sloan Kanada Lauralee Bowie Hedy Garhammer
1980/1981 Kanada Marie-Claude Asselin Kanada Renée Lee Smith Kanada Stéphanie Sloan
1981/1982 Kanada Marie-Claude Asselin Szwajcaria Conny Kissling Stany Zjednoczone Hayley Wolff
1982/1983 Szwajcaria Conny Kissling Kanada Marie-Claude Asselin Szwajcaria Eveline Wirth
1983/1984 Szwajcaria Conny Kissling Francja Catherine Frarier Kanada Meredith Gardner
1984/1985 Szwajcaria Conny Kissling Kanada Meredith Gardner Kanada Anna Fraser
1985/1986 Szwajcaria Conny Kissling Kanada Anna Fraser Kanada Meredith Gardner
1986/1987 Szwajcaria Conny Kissling Kanada Anna Fraser Stany Zjednoczone Melanie Palenik
1987/1988 Szwajcaria Conny Kissling Kanada Meredith Gardner Stany Zjednoczone Melanie Palenik
1988/1989 Szwajcaria Conny Kissling Kanada Meredith Gardner Stany Zjednoczone Melanie Palenik
1989/1990 Szwajcaria Conny Kissling Sonja Reichart
Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht
1990/1991 Szwajcaria Conny Kissling Wielka Brytania Jilly Curry Szwajcaria Maja Schmid
1991/1992 Szwajcaria Conny Kissling Szwajcaria Maja Schmid Wielka Brytania Jilly Curry
1992/1993 Kanada Katherina Kubenk Szwajcaria Maja Schmid Wielka Brytania Jilly Curry
1993/1994 Stany Zjednoczone Kristean Porter Rosja Natalja Oriechowa Kanada Katherina Kubenk
1994/1995 Stany Zjednoczone Kristean Porter Szwajcaria Maja Schmid Kanada Katherina Kubenk
1995/1996 Kanada Katherina Kubenk Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht
Rosja Jelena Batałowa
1996/1997 Stany Zjednoczone Stacey Blumer
Rosja Jelena Batałowa
Kanada Katherina Kubenk
1997/1998 Stany Zjednoczone Nikki Stone
Rosja Jelena Batałowa
Rosja Oksana Kuszczenko
1998/1999 Australia Jacqui Cooper Stany Zjednoczone Nikki Stone
Kanada Veronica Brenner
1999/2000 Australia Jacqui Cooper Kanada Veronica Brenner Stany Zjednoczone Ann Battelle
Szwecja Marja Elfman
2000/2001 Australia Jacqui Cooper Norwegia Kari Traa Białoruś Ałła Cuper
2001/2002 Norwegia Kari Traa Białoruś Ałła Cuper Stany Zjednoczone Hannah Hardaway
2002/2003 Norwegia Kari Traa Norwegia Ingrid Berntsen Austria Margarita Marbler
2003/2004 Norwegia Kari Traa Francja Marie Martinod Szwajcaria Virginie Faivre
2004/2005 Li Nina Francja Ophélie David Austria Karin Huttary
Kanada Jennifer Heil
2005/2006 Francja Ophélie David Austria Karin Huttary Kanada Jennifer Heil
2006/2007 Kanada Jennifer Heil Australia Jacqui Cooper Li Nina
2007/2008 Francja Ophélie David Australia Jacqui Cooper Japonia Aiko Uemura
2008/2009 Francja Ophélie David Stany Zjednoczone Hannah Kearney Kanada Jennifer Heil
2009/2010 Li Nina Francja Ophélie David Kanada Jennifer Heil
2010/2011 Stany Zjednoczone Hannah Kearney Kanada Jennifer Heil Cheng Shuang
2011/2012 Stany Zjednoczone Hannah Kearney Xu Mengtao Kanada Marielle Thompson
2012/2013 Xu Mengtao Szwajcaria Virginie Faivre Kanada Rosalind Groenewoud
2013/2014 Stany Zjednoczone Hannah Kearney Li Nina Kanada Justine Dufour-Lapointe
2014/2015 Stany Zjednoczone Hannah Kearney Szwecja Anna Holmlund Stany Zjednoczone Kiley McKinnon
2015/2016 Stany Zjednoczone Devin Logan Szwecja Anna Holmlund Norwegia Tiril Sjåstad Christiansen
2016/2017 Australia Britteny Cox Szwecja Emma Dahlström Kanada Marielle Thompson
2017/2018 Szwecja Sandra Näslund Xu Mengtao Szwecja Jennie-Lee Burmansson
2018/2019 Francja Perrine Laffont Xu Mengtao Szwajcaria Fanny Smith
2019/2020 Francja Perrine Laffont Szwecja Sandra Näslund Szwajcaria Fanny Smith
2020/2021

Poszczególne konkurencje

Mężczyźni

Sezon AE MO SX HP SS BA
1979/1980 Kanada John Eaves Kanada Greg Athans
1980/1981 Kanada Jean Corriveau Francja Nano Pourtier
1981/1982 Kanada Craig Clow Francja Nano Pourtier
1982/1983 Szwajcaria Sandro Wirth Kanada Bill Keenan
1983/1984 Kanada Yves LaRoche Francja Philippe Bron
1984/1985 Kanada Lloyd Langlois Francja Philippe Bron
1985/1986 Kanada Yves LaRoche Stany Zjednoczone Steve Desovich
1986/1987 Kanada Jean-Marc Rozon Finlandia Martti Kellokumpu
1987/1988 Kanada Jean-Marc Rozon Stany Zjednoczone Nelson Carmichael
1988/1989 Norwegia Tor Skeie Stany Zjednoczone Nelson Carmichael
1989/1990 Francja Jean-Marc Bacquin Francja Edgar Grospiron
1990/1991 Kanada Philippe LaRoche Francja Edgar Grospiron
1991/1992 Kanada Philippe LaRoche Francja Edgar Grospiron
1992/1993 Kanada Lloyd Langlois Kanada Jean-Luc Brassard
1993/1994 Kanada Philippe LaRoche Francja Edgar Grospiron
1994/1995 Stany Zjednoczone Trace Worthington Rosja Siergiej Szuplecow
1995/1996 Francja Sébastien Foucras Kanada Jean-Luc Brassard
1996/1997 Kanada Nicolas Fontaine Kanada Jean-Luc Brassard
1997/1998 Kanada Nicolas Fontaine Stany Zjednoczone Jonny Moseley
1998/1999 Kanada Nicolas Fontaine Finlandia Janne Lahtela
1999/2000 Kanada Nicolas Fontaine Finlandia Janne Lahtela
2000/2001 Stany Zjednoczone Eric Bergoust Finlandia Mikko Ronkainen
2001/2002 Stany Zjednoczone Eric Bergoust Stany Zjednoczone Jeremy Bloom
2002/2003 Rosja Dmitrij Archipow Stany Zjednoczone Travis Cabral Japonia Hiroomi Takizawa
2003/2004 Kanada Steve Omischl Finlandia Janne Lahtela Szwecja Jesper Brugge Francja Mathias Wecxsteen
2004/2005 Stany Zjednoczone Jeret Peterson Stany Zjednoczone Jeremy Bloom Czechy Tomáš Kraus
2005/2006 Białoruś Dzmitryj Daszczynski Australia Dale Begg-Smith Czechy Tomáš Kraus Finlandia Kalle Leinonen
2006/2007 Kanada Steve Omischl Australia Dale Begg-Smith Norwegia Audun Grønvold Finlandia Kalle Leinonen
2007/2008 Kanada Steve Omischl Australia Dale Begg-Smith Czechy Tomáš Kraus Kanada Matthew Hayward
2008/2009 Kanada Steve Omischl Kanada Alexandre Bilodeau Czechy Tomáš Kraus Francja Kevin Rolland
2009/2010 Białoruś Anton Kusznir Australia Dale Begg-Smith Szwajcaria Mike Schmid
2010/2011 Qi Guangpu Francja Guilbaut Colas Austria Andreas Matt Francja Benoit Valentin
2011/2012 Kanada Olivier Rochon Kanada Mikaël Kingsbury Słowenia Filip Flisar Stany Zjednoczone David Wise Szwajcaria Cyrill Hunziker
Stany Zjednoczone Thomas Wallisch
2012/2013 Jia Zongyang Kanada Mikaël Kingsbury Szwajcaria Alex Fiva Kanada Micheal Riddle Wielka Brytania James Woods
2013/2014 Liu Zhongqing Kanada Mikaël Kingsbury Szwecja Victor Öhling Norberg Kanada Justin Dorey Szwecja Jesper Tjäder
2014/2015 Stany Zjednoczone Mac Bohonnon Kanada Mikaël Kingsbury Francja Jean Frédéric Chapuis Stany Zjednoczone David Wise Norwegia Felix Stridsberg-Usterud
2015/2016 Ukraina Ołeksandr Abramenko Kanada Mikaël Kingsbury Francja Jean Frédéric Chapuis Francja Kevin Rolland Szwajcaria Andri Ragettli
2016/2017 Qi Guangpu Kanada Mikaël Kingsbury Francja Jean Frédéric Chapuis Francja Kevin Rolland Stany Zjednoczone McRae Williams Szwecja Henrik Harlaut
2017/2018 Rosja Maksim Burow Kanada Mikaël Kingsbury Szwajcaria Marc Bischofberger Stany Zjednoczone Alex Ferreira Szwajcaria Andri Ragettli Norwegia Christian Nummedal
2018/2019 Wang Xindi Kanada Mikaël Kingsbury Francja Bastien Midol Kanada Simon d’Artois Stany Zjednoczone Mac Forehand Szwajcaria Andri Ragettli
2019/2020 Szwajcaria Noé Roth Kanada Mikaël Kingsbury Kanada Kevin Drury Stany Zjednoczone Aaron Blunck Szwajcaria Andri Ragettli Norwegia Birk Ruud
2020/2021

Kobiety

Sezon AE MO SX HP SS BA
1979/1980 Kanada Lauralee Bowie Stany Zjednoczone Hilary Engish
1980/1981 Kanada Marie-Claude Asselin
Szwecja Maja Berg
Stany Zjednoczone Hilary Engish
1981/1982 Kanada Marie-Claude Asselin Stany Zjednoczone Hilary Engish
1982/1983 Kanada Marie-Claude Asselin Stany Zjednoczone Hayley Wolff
Stany Zjednoczone Mary-Jo Tiampo
1983/1984 Szwajcaria Eveline Wirth Stany Zjednoczone Hilary Engish
1984/1985 Kanada Meredith Gardner Stany Zjednoczone Mary-Jo Tiampo
1985/1986 Kanada Anna Fraser Stany Zjednoczone Mary-Jo Tiampo
Francja Catherine Frarier
1986/1987 Sonja Reichart Francja Raphaëlle Monod
1987/1988 Kanada Meredith Gardner Norwegia Stine Lise Hattestad
Niemcy Tatjana Mittermayer
1988/1989 Sonja Reichart
Francja Catherine Lombard
Francja Raphaëlle Monod
1989/1990 Sonja Reichart Wielka Brytania Jilly Curry
1990/1991 Niemcy Elfie Simchen Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht
1991/1992 Australia Kirstie Marshall Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht
1992/1993 Uzbekistan Lina Cheryazova Norwegia Stine Lise Hattestad
1993/1994 Uzbekistan Lina Cheryazova Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht
1994/1995 Stany Zjednoczone Nikki Stone Francja Raphaëlle Monod
1995/1996 Szwajcaria Colette Brand Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht
1996/1997 Kanada Veronica Brenner Niemcy Tatjana Mittermayer
1997/1998 Stany Zjednoczone Nikki Stone Szwecja Marja Elfman
1998/1999 Australia Jacqui Cooper Stany Zjednoczone Ann Battelle
Szwecja Marja Elfman
1999/2000 Australia Jacqui Cooper Stany Zjednoczone Ann Battelle
Szwecja Marja Elfman
2000/2001 Australia Jacqui Cooper Norwegia Kari Traa
2001/2002 Białoruś Ałła Cuper Norwegia Kari Traa
2002/2003 Australia Alisa Camplin Stany Zjednoczone Shannon Bahrke Francja Valentine Scuotto
2003/2004 Australia Alisa Camplin Kanada Jennifer Heil Francja Ophélie David Francja Marie Martinod
2004/2005 Li Nina Kanada Jennifer Heil Francja Ophélie David
2005/2006 Szwajcaria Evelyne Leu Kanada Jennifer Heil Francja Ophélie David Francja Anaïs Caradeux
2006/2007 Australia Jacqui Cooper Kanada Jennifer Heil Francja Ophélie David Stany Zjednoczone Jessica Cumming
2007/2008 Australia Jacqui Cooper Japonia Aiko Uemura Francja Ophélie David Kanada Sarah Burke
2008/2009 Australia Lydia Lassila Stany Zjednoczone Hannah Kearney Francja Ophélie David Szwajcaria Virginie Faivre
2009/2010 Li Nina Kanada Jennifer Heil Francja Ophélie David
2010/2011 Cheng Shuang Stany Zjednoczone Hannah Kearney Szwecja Anna Holmlund Kanada Sarah Burke
2011/2012 Xu Mengtao Stany Zjednoczone Hannah Kearney Kanada Marielle Thompson Stany Zjednoczone Brita Sigourney Norwegia Linn-Ida Murud
Kanada Kaya Turski
2012/2013 Xu Mengtao Stany Zjednoczone Hannah Kearney Szwajcaria Fanny Smith Szwajcaria Virginie Faivre Stany Zjednoczone Keri Herman
2013/2014 Li Nina Stany Zjednoczone Hannah Kearney Kanada Marielle Thompson Stany Zjednoczone Devin Logan Niemcy Lisa Zimmermann
2014/2015 Stany Zjednoczone Kiley McKinnon Stany Zjednoczone Hannah Kearney Szwecja Anna Holmlund Japonia Ayana Onozuka Szwecja Emma Dahlström
2015/2016 Stany Zjednoczone Ashley Caldwell Kanada Chloé Dufour-Lapointe Szwecja Anna Holmlund Japonia Ayana Onozuka Norwegia Tiril Sjåstad Christiansen
2016/2017 Xu Mengtao Australia Britteny Cox Kanada Marielle Thompson Francja Marie Martinod Szwajcaria Sarah Höfflin Szwecja Emma Dahlström
2017/2018 Xu Mengtao Francja Perrine Laffont Szwecja Sandra Näslund Kanada Cassie Sharpe Szwecja Jennie-Lee Burmansson Włochy Silvia Bertagna
2018/2019 Xu Mengtao Francja Perrine Laffont Szwajcaria Fanny Smith Kanada Cassie Sharpe Kanada Megan Oldham Kanada Elena Gaskell
2019/2020 Australia Laura Peel Francja Perrine Laffont Szwecja Sandra Näslund Rosja Walerija Diiemidowa Szwajcaria Sarah Höfflin Szwajcaria Giulia Tanno
2020/2021

Konkurencje już nie rozgrywane

Mężczyźni

Sezon Balet Kombinacja Muldy podwójne
1979/1980 Stany Zjednoczone Bob Howard Kanada Greg Athans
1980/1981 Stany Zjednoczone Bob Howard Stany Zjednoczone Frank Beddor
1981/1982 Stany Zjednoczone Ian Edmondson Stany Zjednoczone Frank Beddor
1982/1983 Richard Schabl Kanada Alain LaRoche
Francja Éric Laboureix
1983/1984 Richard Schabl
Hermann Reitberger
Kanada Alain LaRoche
1984/1985 Hermann Reitberger Kanada Alain LaRoche
1985/1986 Hermann Reitberger Francja Éric Laboureix
1986/1987 Hermann Reitberger Francja Éric Laboureix
1987/1988 Hermann Reitberger Kanada Alain LaRoche
1988/1989 Hermann Reitberger Kanada Chris Simboli
1989/1990 Włochy Roberto Franco Francja Éric Laboureix
1990/1991 Norwegia Rune Kristiansen Francja Éric Laboureix
1991/1992 Norwegia Rune Kristiansen Stany Zjednoczone Trace Worthington
1992/1993 Norwegia Rune Kristiansen Stany Zjednoczone Trace Worthington
1993/1994 Francja Fabrice Becker Kanada David Belhumeur
1994/1995 Norwegia Rune Kristiansen Stany Zjednoczone Trace Worthington
1995/1996 Szwajcaria Heini Baumgartner Stany Zjednoczone Jonny Moseley Szwecja Jesper Rönnback
1996/1997 Francja Fabrice Becker Kanada Toben Sutherland Francja Thony Hemery
1997/1998 Francja Fabrice Becker
Stany Zjednoczone Ian Edmondson
Szwecja Jesper Rönnback
1998/1999 Francja Thony Hemery
1999/2000 Finlandia Janne Lahtela
2000/2001
2001/2002 Francja Richard Gay
2002/2003 Finlandia Janne Lahtela

Kobiety

Sezon Balet Kombinacja Muldy podwójne
1979/1980 Stany Zjednoczone Jan Bucher Kanada Stéphanie Sloan
1980/1981 Stany Zjednoczone Jan Bucher Kanada Marie-Claude Asselin
1981/1982 Stany Zjednoczone Jan Bucher Kanada Marie-Claude Asselin
1982/1983 Stany Zjednoczone Jan Bucher Kanada Marie-Claude Asselin
1983/1984 Stany Zjednoczone Jan Bucher Szwajcaria Conny Kissling
1984/1985 Francja Christine Rossi Szwajcaria Conny Kissling
1985/1986 Stany Zjednoczone Jan Bucher Szwajcaria Conny Kissling
1986/1987 Stany Zjednoczone Jan Bucher
Francja Christine Rossi
Szwajcaria Conny Kissling
1987/1988 Francja Christine Rossi Szwajcaria Conny Kissling
1988/1989 Stany Zjednoczone Jan Bucher Szwajcaria Conny Kissling
1989/1990 Szwajcaria Conny Kissling Szwajcaria Conny Kissling
1990/1991 Szwajcaria Conny Kissling Szwajcaria Conny Kissling
1991/1992 Szwajcaria Conny Kissling Szwajcaria Conny Kissling
1992/1993 Stany Zjednoczone Ellen Breen Kanada Katherina Kubenk
1993/1994 Stany Zjednoczone Ellen Breen Szwajcaria Maja Schmid
1994/1995 Stany Zjednoczone Ellen Breen Szwajcaria Maja Schmid
1995/1996 Rosja Jelena Batałowa Francja Candice Gilg
1996/1997 Rosja Jelena Batałowa Francja Candice Gilg
1997/1998 Rosja Jelena Batałowa Norwegia Kari Traa
1998/1999 Rosja Jelena Batałowa Stany Zjednoczone Michelle Roark
1999/2000 Norwegia Kari Traa
2000/2001
2001/2002 Niemcy Christine Gerg
2002/2003 Austria Margarita Marbler

Wielokrotni zwycięzcy

MĘŻCZYŹNI
Lp. Zawodnik Tytuły
1. Kanada Mikaël Kingsbury
2011/2012 – 2019/2020
9
2. Francja Éric Laboureix
1985/1986 – 1987/1988; 1989/1990; 1990/1991
5
3. Kanada Alain LaRoche
1982/1983; 1983/1984; 1984/1985
3
4. Stany Zjednoczone Frank Beddor
1980/1981; 1981/1982
2
4. Stany Zjednoczone Trace Worthington
1991/1992; 1992/1993
2
4. Stany Zjednoczone Jonny Moseley
1994/1995; 1995/1996
2
4. Kanada Steve Omischl
2003/2004; 2007/2008
2
KOBIETY
Lp. Zawodniczka Tytuły
1. Szwajcaria Conny Kissling
1982/1983 – 1991/1992
10
2. Stany Zjednoczone Hannah Kearney
2010/2011; 2011/2012; 2013/2014; 2014/2015
4
3. Australia Jacqui Cooper
1998/1999; 1999/2000; 2000/2001
3
3. Norwegia Kari Traa
2001/2002; 2002/2003; 2003/2004
3
3. Francja Ophélie David
2005/2006; 2007/2008; 2008/2009
3
6. Kanada Marie-Claude Asselin
1980/1981; 1981/1982
2
6. Kanada Katherina Kubenk
1992/1993; 1995/1996
2
6. Stany Zjednoczone Kristean Porter
1993/1994; 1994/1995
2
6. Rosja Jelena Batałowa
1996/1997; 1997/1998
2
6. Li Nina
2004/2005; 2009/2010
2
6. Francja Perrine Laffont
2018/2019; 2019/2020
2
  • Klasyfikacja obejmuje sezony od 1979/1980 do 2019/2020

Podział według krajów

Lp. Kraj Tytuły Mężczyźni Kobiety
1. Kanada Kanada 25 19 6
2. Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone 17 8 9
3. Francja Francja 12 7 5
3. Szwajcaria Szwajcaria 10 0 10
5. Australia Australia 5 1 4
6. Rosja Rosja 4 2 2
7.  Norwegia 3 0 3
8. Chiny 2 0 2
 Finlandia 2 2 0
10.  Białoruś 1 1 0
 Czechy 1 1 0
 Szwecja 1 0 1
  • Klasyfikacja obejmuje sezony od 1979/1980 do 2019/2020

Najwięcej zwycięstw w konkursach Pucharu Świata

Stan na 21 grudnia 2020[3]

Tablica obejmuje zestawienie wszystkich zawodników i zawodniczek, którzy odnieśli minimum 20 zwycięstw w zawodach Pucharu Świata.

MĘŻCZYŹNI
Lp. Zawodnik Zwycięstwa
1. Kanada Mikaël Kingsbury* 63
2. Norwegia Rune Kristiansen 54
3. Stany Zjednoczone Trace Worthington 37
4. Francja Éric Laboureix 34
5. Francja Edgar Grospiron 28
6. Finlandia Janne Lahtela 22
7. Francja Fabrice Becker 21
Kanada Alain LaRoche 21
Kanada Lloyd Langlois 21
10. Kanada Jean-Luc Brassard 20
Kanada Steve Omischl 20
KOBIETY
Lp. Zawodnik Zwycięstwa
1. Szwajcaria Conny Kissling 106
2. Stany Zjednoczone Jan Bucher 57
3. Stany Zjednoczone Hannah Kearney 46
Stany Zjednoczone Donna Weinbrecht 46
5. Norwegia Kari Traa 36
6. Kanada Marie-Claude Asselin 35
7. Francja Ophélie David 26
8. Rosja Jelena Batałowa 25
Australia Jacqui Cooper 25
Kanada Jennifer Heil 25
Szwajcaria Fanny Smith* 25
12. Stany Zjednoczone Ellen Breen 23
Xu Mengtao* 23
Kanada Marielle Thompson* 23
15. Stany Zjednoczone Hilary Engish 22
16. Francja Christine Rossi 21
17. Francja Raphaëlle Monod 20
Francja Perrine Laffont* 20

(*) – zawodnicy wciąż aktywni.

Zobacz też

Przypisy

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Puchar Świata w narciarstwie dowolnym
Listen to this article