Raido Ränkel - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Raido Ränkel.

Raido Ränkel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Raido Ränkel
Data i miejsce urodzenia 13 stycznia 1990
Rakvere
Klub Võru Skiclub
Wzrost 186 cm
Debiut w PŚ 25.01 2009, Otepää
(66. miejsce – sprint)
Pierwsze punkty w PŚ 4.03 2016, Quebec
(25. miejsce – sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Estonia

Raido Ränkel (ur. 13 stycznia 1990 w Rakvere) – estoński biegacz narciarski, zawodnik klubu Võru Skiclub.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Raido Ränkel pojawił się 10 lutego 2007 roku podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w Jõulumäe, gdzie zajął 44. miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną. W lutym 2009 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Praz de Lys - Sommand, gdzie był szósty w sztafecie, ale indywidualnie zajmował odległe pozycje. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Hinterzarten zajął między innymi 22. miejsce w sprincie stylem dowolnym i osiemnaste w sztafecie. Trzykrotnie startował na mistrzostwach świata w kategorii U-23, najlepszy wynik osiągając na rozgrywanych w 2013 roku mistrzostwach świata młodzieżowców w Libercu, gdzie był piętnasty w sprincie klasykiem.

W Pucharze Świata zadebiutował 25 stycznia 2009 roku w Otepää, gdzie zajął 66. miejsce w sprincie stylem klasycznym. W 2013 roku brał udział w mistrzostwach świata w Val di Fiemme, gdzie zajął siedemnaste miejsce w sprincie drużynowym, a indywidualnie najlepiej wypadł na dystansie 50 km stylem klasycznym, który ukończył na 49. pozycji. Rok później wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Soczi, gdzie był dziesiąty w sztafecie i czternasty w sprincie drużynowym, jednak indywidualnie plasował się poza czołową pięćdziesiątką. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył podczas Ski Tour Kanada w Quebecku w sprincie stylem dowolnym, uplasował się na 25. pozycji.

Po zakończeniu sezonu 2018/2019 zdecydował się zmienić uprawianą dyscyplinę i został biathlonistą.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
51. 11 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint stylem dowolnym 3:38,39 min Norwegia Ola Vigen Hattestad
61. 14 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km stylem klasycznym 38:29,7 min +5:09,2 min Szwajcaria Dario Cologna
10. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km[1] 1:28:42,0 h +4:10,6 min  Szwecja
14. 19 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint drużynowy stylem klasycznym[2] 23:14,89 min  Finlandia
31. 11 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:05,75 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
59. 16 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 min +3:38,0 min Szwajcaria Dario Cologna
12. 18 lutego 2018 Korea Południowa Pjongczang bieg sztafetowy 4x10 km[3] 1:33:04,9 h +5:16,8 min Norwegia Norwegia

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
57. 21 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym 3:30,4 min Rosja Nikita Kriukow
17. 24 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint drużynowy stylem dowolnym[4] 21:30,98 min  Rosja
49. 3 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 50 km stylem klasycznym 2:10:41,4 h +13:25,2 min Szwecja Johan Olsson
45. 19 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:02,35 min Norwegia Petter Northug
14. 22 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint drużynowy stylem dowolnym[5] 15:32.89 min półfinał  Norwegia
16. 27 lutego 2015 Szwecja Falun Sztafeta 4x10 km[6] 1:34:18.5 h Sztafeta zdublowana  Norwegia
35. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02.1 h +6:15.4 min Norwegia Petter Northug
46. 23 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint stylem dowolnym 3:13,76 min Włochy Federico Pellegrino
14. 26 lutego 2017 Finlandia Lahti Sprint drużynowy stylem klasycznym[7] 17:40,69 min półfinał Rosja Rosja
34. 1 marca 2017 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 36:44,0 min +3:16,5 min Finlandia Iivo Niskanen
13. 3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[8] 1:37:20,1 h sztafeta zdublowana Norwegia Norwegia
53. 21 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint stylem dowolnym 3:21,17 min Norwegia Johannes Høsflot Klæbo
12. 24 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol Sprint drużynowy stylem klasycznym[9] 18:49,86 min  Norwegia
67. 27 lutego 2019 Austria Seefeld in Tirol 15 km stylem klasycznym 38:22,6 min +5:17,1 min Norwegia Martin Johnsrud Sundby
49. 3 marca 2019 Austria Seefeld in Tirol 50 km stylem dowolnym 1:49:59,3 h +11:27,0 min Norwegia Hans Christer Holund

Mistrzostwa świata młodzieżowców

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
47. 27 stycznia 2011 Estonia Otepää 15 km stylem dowolnym 35:26,3 min +3:43,0 min Rosja Jewgienij Biełow
25. 29 stycznia 2011 Estonia Otepää Sprint stylem klasycznym ? ? Rosja Aleksandr Panżynski
37. 31 stycznia 2011 Estonia Otepää 30 km łączony 1:13:47,9 h +5:01,4 min Kanada Alex Harvey
36. 21 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym Rosja Gleb Rietiwych
26. 23 lutego 2012 Turcja Erzurum 15 km stylem klasycznym 37:40,1 min +2:25,3 min Rosja Jewgienij Biełow
42. 25 lutego 2012 Turcja Erzurum 30 km łączony 1:16:30,9 h +6:28,1 min Rosja Raul Szakirzianow
15. 22 stycznia 2013 Czechy Liberec Sprint stylem dowolnym Włochy Federico Pellegrino
33. 24 stycznia 2013 Czechy Liberec 15 km stylem dowolnym 35:44,1 min +2:44,3 min Rosja Siergiej Ustiugow
20. 26 stycznia 2013 Czechy Liberec 30 km łączony 1:11:37,1 h +2:38,0 min Rosja Siergiej Ustiugow

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
63. 3 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 2x10 km łączony 52:54,1 min +6:54,0 min Rosja Piotr Siedow
75. 5 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 10 km stylem dowolnym 23:53,6 min +3:55,2 min Rosja Piotr Siedow
6. 6 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand Sztafeta 4x5 km[10] 54:05,1 min +2:28,0 min  Rosja
22. 25 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Sprint stylem dowolnym Norwegia Tomas Northug
35. 27 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 10 km stylem klasycznym 23:58,0 min +1:54,9 min Norwegia Pål Golberg
47. 29 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 2x10 km łączony 56:54,1 min +4:45,7 min Rosja Piotr Siedow
18. 31 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten Sztafeta 4x5 km[11] 54:15,1 min +4:22,4 min Norwegia Norwegia

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2008/2009 niesklasyfikowany
2010/2011 niesklasyfikowany
2011/2012 niesklasyfikowany
2012/2013 niesklasyfikowany
2013/2014 niesklasyfikowany
2014/2015 niesklasyfikowany
2015/2016 136.
2016/2017 163.
2017/2018 114.
2018/2019 niesklasyfikowany

Miejsca na podium

Ränkel nie stał na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Świata

stan po zakończeniu sezonu 2018/2019

Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - 66 - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 57 49 - - - 57 - - - - - - 0
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
81 37 89 76 76 - - 65 57 - - - - - - - - - - - 56 36 44 - - - - - - - - - 50 - - - - 0
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
- 49 95 81 81 - - - - - - - - - - - - - - - - - - 55 - - - - - - - 0
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
49 72 99 89 63 - 78 38 64 34 33 55 57 55 47 46 - 40 34 - - 76 86 46 - - - - 0
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- 81 - - - - 64 - - 60 87 74 69 64 - - - - 50 - - - 63 80 65 33 - - 0
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
57 48 73 65 52 69 - - 57 53 61 62 70 58 51 47 51 50 - 70 49 - 52 - 67 - 45 45 52 25 50 46 56 dns - - 6
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
28 54 34 81 82 82 - 70 - 50 58 - - - - - - 37 - 54 dns - - 55 69 52 40 - - - - 3
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
15 80 - - 45 51 50 - - - - - - - - - - - 54 - - - - - 44 - - - - - 16
Sezon 2018/2019
LT
TdS
FPŚ punkty
47 45 38 85 73 74 - - - 59 89 48 65 56 - - - - 35 40 - 42 - - - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu

Biathlon

Mistrzostwa świata

Rok Miejscowość Konkurencje
IN SP PU MS RL RM
2020 Anterselva 95. 21.

Puchar Świata

Miejsca w poszczególnych konkursach

Sezon 2019/2020

SP

IN

SP

PU

SP

PU

MS

SP

MS

SP

PU

IN

MS

SP

PU

IN

MS

SP

MS

SP

PU
punkty
102 107 - - 97 - - 73 - 101 - 108 - 95 - - - 97 - 64 - 0
Legenda
1 2 3 11-40 poniżej 40

– zawodnik nie wystartował

SP – sprint IN – bieg indywidualny PU – bieg pościgowy MS – bieg masowy

Przypisy

  1. Skład drużyny: Karel Tammjärv, Algo Kärp, Aivar Rehemaa, Raido Ränkel
  2. Skład drużyny: Peeter Kümmel, Raido Ränkel
  3. Skład drużyny: Andreas Veerpalu, Algo Kärp, Karel Tammjärv, Raido Ränkel
  4. Skład zespołu: Raido Ränkel, Peeter Kümmel
  5. Skład drużyny: Raido Ränkel, Peeter Kümmel
  6. Skład drużyny: Karel Tammjärv, Aivar Rehemaa, Raido Ränkel, Peeter Kümmel
  7. Skład zespołu: Marko Kilp, Raido Ränkel
  8. Skład drużyny: Raido Ränkel, Algo Kärp, Karel Tammjärv, Aivar Rehemaa
  9. Skład zespołu: Raido Ränkel, Marko Kilp
  10. Skład zespołu: Karel Tammjärv, Raido Ränkel, Dmitri Reinmets, Rauno Avel
  11. Skład zespołu: Aleksandr Maslennikov, Raido Ränkel, Morten Priks, Avo Sambla
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Raido Ränkel
Listen to this article