Seraina Boner - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Seraina Boner.

Seraina Boner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Seraina Boner
Data i miejsce urodzenia 11 kwietnia 1982
Davos
Klub SC Klosters
Wzrost 168 cm
Debiut w PŚ 13.12.2003, Davos (58. miejsce – 10 km C)
Pierwsze punkty w PŚ 23.02.2008, Falun (30. miejsce – 2×7,5 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Szwajcaria
FIS Marathon Cup
2. miejsce
2011/2012
2. miejsce
2012/2013
3. miejsce
2010/2011
3. miejsce
2013/2014

Seraina Boner (ur. 11 kwietnia 1982 w Davos) - szwajcarska biegaczka narciarska, zawodniczka klubu SC Klosters. Trzykrotna zwyciężczyni klasyfikacji generalnej cyklu biegów długodystansowych Visma Ski Classics.

Kariera

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Seraina Boner pojawiła się 5 grudnia 1998 roku w zawodach FIS Race w Ulrichen, gdzie zajęła 20. miejsce w biegu na 5 km techniką dowolną. W 2002 roku wystartowała na mistrzostwach świata juniorów w Schonach, zajmując 25 miejsce w biegu na 15 km techniką klasyczną oraz 59. miejsce w sprincie stylem dowolnym.

W Pucharze Świata zadebiutowała 13 grudnia 2003 roku w Davos, zajmując 58. miejsce na 10 km stylem klasycznym. Pierwsze pucharowe punkty zdobyła jednak dopiero 12 lutego 2008 roku w Falun, gdzie była trzydziesta w biegu łączonym na 15 km. W klasyfikacji generalnej sezonu 2007/2008 zajęła ostatecznie 88. miejsce. Jak dotąd jest to jej najlepszy wynik w Pucharze Świata. Nigdy nie stała na podium zawodów pucharowych.

Pierwszą duża imprezą w jej karierze były igrzyska olimpijskie w Turynie w 2006 roku, gdzie Boner była jedenasta w sztafecie, a w biegu na 10 km klasykiem zajęła 41. pozycję. Brała także udział w mistrzostwach świata w Sapporo w 2007 roku, zajmując dziewiąte miejsce w sztafecie oraz 41. miejsce w biegu na 10 km techniką dowolną.

Seraina Boner startuje także w zawodach FIS Marathon Cup. W zawodach tego cyklu sześciokrotnie stawała na podium, przy czym dwukrotnie zwyciężała. Pierwsze zwycięstwo odniosła 30 stycznia 2011 roku wygrywając we włoskim maratonie Marcialonga. Najlepsza była także w norweskim Birkebeinerrennet 19 marca 2011 roku. W klasyfikacji generalnej najlepszy wynik uzyskała w sezonach 2010/2011 i 2011/2012, które ukończyła na drugiej pozycji.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
41. 16 lutego 2006 Włochy Pragelato 10 km stylem klasycznym 27:51,4 min +3:06,6 min Estonia Kristina Šmigun
11. 18 lutego 2006 Włochy Pragelato bieg sztafetowy 4×5 km[a] 54:47,7 min +2:04,7 min  Rosja
7. 19 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana Sprint drużynowy stylem klasycznym[b] 16:04,05 min +41,42 s  Norwegia
9. 22 lutego 2014 Rosja Krasnaja Polana 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:11:05,2 h +1:29,8 min Norwegia Marit Bjørgen

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
41. 27 lutego 2007 Japonia Sapporo 10 km stylem dowolnym 23:58,4 min +2:37,6 min Czechy Kateřina Neumannová
9. 1 marca 2007 Japonia Sapporo bieg sztafetowy 4×5 km[c] 54:18,6 min +2:20,8 min  Finlandia
7. 22 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint drużynowy stylem dowolnym[d] 14:29,57 min +33,98 s  Norwegia
9. 24 lutego 2015 Szwecja Falun 10 km stylem dowolnym 25:08,8 min +1:05,8 min Szwecja Charlotte Kalla
15. 28 lutego 2015 Szwecja Falun 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:24:47,0 h +3:37,0 min Norwegia Therese Johaug
7. 2 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4×5 km[e] 52:21,5 min +2:52,1 min  Norwegia

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
25. 22 stycznia 2002 Niemcy Schonach 15 km stylem klasycznym (start masowy) 44:00,0 min +3:16,8 min Rosja Jewgienija Krawcowa
59. 26 stycznia 2002 Niemcy Schonach Sprint stylem dowolnym Finlandia Mona-Liisa Malvalehto

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2003/2004 niesklasyfikowana
2005/2006 niesklasyfikowana
2006/2007 niesklasyfikowana
2007/2008 98.
2008/2009 127.
2009/2010 niesklasyfikowana
2010/2011 111.
2011/2012 niesklasyfikowana
2012/2013 niesklasyfikowana
2013/2014 91.
2014/2015 72.
2015/2016 57.
2016/2017 niesklasyfikowana
2017/2018 niesklasyfikowana

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata

stan po zakończeniu sezonu 2017/2018

Sezon 2003/2004
punkty
- - - - - 58 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2005/2006
punkty
- - 54 61 - - - - - 43 - - - 35 - - 40 - - 59 - - - - 0
Sezon 2006/2007
TdS
punkty
- 76 - 56 - 45 - - - - - - - - - 39 50 41 - - - - - - - - 0
Sezon 2007/2008
TdS
punkty
- 33 - 40 35 - - - - - - - - - - - 31 - 31 45 43 - - 30 - - 37 - 28 51 - 4
Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
40 44 32 29 35 40 - 33 42 43 38 32 - - - - - - - 46 - - DNF - - - - - - - - - 2
Sezon 2009/2010
TdS
FPŚ punkty
60 52 34 - 46 64 - 47 - - - - - - - - - 36 - - - - - - - 49 - - - - - 0
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - 44 42 26 - - - - - - - - - - 29 31 - - - - - - - - - - 7
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
- 57 38 42 44 - 37 55 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 49 - - - - - - - - 0
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - 29 - - - - - - - - - - - - 11 - - - - - - - - - 26
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- - 50 29 43 38 - - 16 - 28 19 20 - - - - - - - - - - - - - - 25 49
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
- - - - - 15 48 - 15 44 21 23 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 50
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - 46 - DNF - - - - - - - - - 47 - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2017/2018
RT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - 49 - - - - - - - - - - - 34 - - - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

FIS Worldloppet Cup (FIS Marathon Cup)

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2002/2003 59.
2003/2004 31.
2004/2005 11.
2005/2006 15.
2008/2009 35.
2010/2011 3.
2011/2012 2.
2012/2013 2.
2013/2014 3.
2014/2015 11.
2016 6.
2017 5.
2018 4.
2019 19.

Miejsca na podium

Nr Dzień Rok Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 13 marca 2005 Szwajcaria Engadin Skimarathon 42 km stylem dowolnym 2:32:51,0 h +2:12,6 min 3. Szwajcaria Natascia Leonardi Cortesi
2. 9 stycznia 2011 Czechy Jizerská Padesátka 50 km stylem klasycznym 2:36:49,9 h +1:30,5 min 2. Szwecja Sandra Hansson
3. 30 stycznia 2011 Włochy Marcialonga 70 km stylem klasycznym 3:15:07,1 h 1.
4. 6 lutego 2011 Niemcy König-Ludwig-Lauf 50 km stylem klasycznym 1:50:23,5 h +1,7 s 2. Szwecja Sandra Hansson
5. 13 marca 2011 Szwajcaria Engadin Skimarathon 42 km stylem dowolnym 1:48:00,1 h +3:43,4 min 3. Włochy Antonella Confortola
6. 19 marca 2011 Norwegia Birkebeinerrennet 54 km stylem klasycznym 3:11:17,0 h 1.
7. 22 stycznia 2012 Austria Dolomitenlauf 42 km stylem dowolnym 1:50:27,4 h +1:14,0 min 2. Ukraina Wałentyna Szewczenko
8. 5 lutego 2012 Niemcy König-Ludwig-Lauf 50 km stylem klasycznym 2:36:18,2 h +2:02,2 min 3. Szwecja Susanne Nyström
9. 19 lutego 2012 Estonia Tartu Maraton 63 km stylem klasycznym 3:06:27,0 h +4,0 s 3. Szwecja Susanne Nyström
10. 4 marca 2012 Szwecja Vasaloppet 90 km stylem klasycznym 4:08:24,0 h +4:03,0 min 3. Norwegia Vibeke Skofterud
11. 11 marca 2012 Szwajcaria Engadin Skimarathon 42 km stylem dowolny 1:36:28,4 h +1,3 s 2. Francja Anouk Faivre-Picon
12. 17 marca 2012 Norwegia Birkebeinerrennet 54 km stylem klasycznym 2:47:03,0 h 1.
13. 16 grudnia 2012 Włochy La Sgambeda 42 km stylem dowolny 1:45:22,4 h +4:31,7 min 3. Finlandia Riitta-Liisa Roponen
14. 13 stycznia 2013 Czechy Jizerská Padesátka 50 km stylem klasycznym 2:36:15,6 h +31,3 s 2. Ukraina Wałentyna Szewczenko
15. 27 stycznia 2013 Włochy Marcialonga 70 km stylem klasycznym 3:29:25,0 h 1.
16. 10 marca 2013 Szwajcaria Engadin Skimarathon 42 km stylem dowolny 1:29:52,3 h +2:12,0 min 3. Finlandia Riitta-Liisa Roponen
17. 15 grudnia 2013 Włochy La Sgambeda 42 km stylem dowolnym 1:42:00,7 h +0,5 s 2. Finlandia Riitta-Liisa Roponen
18. 26 stycznia 2014 Włochy Marcialonga 70 km stylem klasycznym 3:27:54,1 h +1:09,0 min 2. Rosja Julija Tichonowa
19. 25 stycznia 2015 Włochy Marcialonga 57 km stylem klasycznym 2:20:32,3 h +12,2 s 3. Austria Kateřina Smutná
20. 31 stycznia 2016 Włochy Marcialonga 70 km stylem klasycznym 3:13:50,7 h +3:35,4 min 3. Szwecja Britta Norgren
21. 13 marca 2016 Szwajcaria Engadin Skimarathon 42 km stylem dowolnym 1:54:07,1 h +14,1 s 2. Francja Anouk Faivre-Picon
22. 22 stycznia 2017 Austria Dolomitenlauf 42 km stylem dowolnym 1:51:48,8 h +1:51,4 min 3. Francja Aurélie Dabudyk
23. 4 lutego 2018 Niemcy König-Ludwig-Lauf 50 km stylem klasycznym bd. bd. 3. Francja Aurélie Dabudyk
24. 18 lutego 2018 Estonia Tartu Maraton 63 km stylem klasycznym bd. bd. 2. Szwecja Maria Gräfnings

Uwagi

  1. Skład drużyny: Seraina Mischol, Laurence Rochat, Natascia Leonardi Cortesi, Seraina Boner
  2. Skład drużyny: Bettina Gruber, Seraina Boner
  3. Skład drużyny: Seraina Mischol, Laurence Rochat, Seraina Boner, Silvana Bucher
  4. Skład drużyny: Seraina Boner, Laurien van der Graaff
  5. Skład zespołu: Laurien van der Graaff, Nadine Fähndrich, Nathalie von Siebenthal, Seraina Boner.
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Seraina Boner
Listen to this article