For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Set (sport).

Set (sport)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Set (ang. kolekcja, zbiór) – część meczu w sportach odbijanych: badmintonie, siatkówce, tenisie ziemnym i tenisie stołowym. W tych sportach nie jest liczony czas rozgrywki, ale określona liczba serii punktów zebrana przez jednego z graczy lub jedną z drużyn. Po zakończeniu każdego setu, gracze lub drużyny zamieniają się stronami. Po zakończeniu danej serii setów (całej gry) zwycięstwo otrzymuje osoba która wygrała najwięcej z nich.

Siatkówka

Set w piłce siatkowej to partia gry którą wygrywa ta drużyna, która pierwsza zdobędzie odpowiednią liczbę punktów (15 lub zazwyczaj 25). Setów w całym meczu może być od 3 do 5, ponieważ drużyna, która wygra 3 sety, wygrywa cały mecz. Seta (z wyjątkiem seta decydującego - piątego) wygrywa zespół, który pierwszy uzyska 25 punktów z różnicą minimum dwóch punktów. W przypadku równości 24:24, gra jest kontynuowana aż do uzyskania różnicy dwóch punktów (26:24; 27:25; ...). W przypadku równości wygranych setów 2:2, decydujący set (piąty - tie-break) rozgrywany jest do momentu uzyskania przez jeden z zespołów 15 punktów z różnicą minimum dwóch punktów.

Badminton

Set w badmintonie jest partią do ukończenia której potrzeba zdobycia w zależności od turnieju 15 lub 21 punktów.

Tenis ziemny

Set w tenisie ziemnym polega na zdobyciu 6 lub 7 gemów. Wyjątkiem jest jednakże piąty setów w turniejach wielkoszlemowych. Gema wygrywa zawodnik, który zdobył w nim co najmniej 4 punkty i jednocześnie co najmniej o 2 więcej niż przeciwnik. Punkty w tenisie liczone są kolejno: 0, 15, 30, 40. W każdym secie zawodnik musi wygrać co najmniej 6 gemów i jednocześnie z zachowaniem 2 punktowej przewagi. W przypadku nierozstrzygnięcia gemów, wprowadza się tie-break – gem trzynasty.

Tenis stołowy

Set w tenisie stołowym polega na zebraniu 11 punktów (wcześniej 21). Do zdobycia setu w każdym przypadku należy zdobyć przewagę co najmniej 2 punktów lub gemów. Zwykle gra się do 3 wygranych setów. Wyjątkiem są mistrzostwa, gdzie możliwe jest rozegranie 4 setów.

Speed-ball

Set w speed-ballu polega na zebraniu 10 punktów. Do wygrania setu nie jest konieczna 2-punktowa przewaga. Mecz zazwyczaj gra się do 2 wygranych setów.