Siergiej Czeriepanow - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Siergiej Czeriepanow.

Siergiej Czeriepanow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Siergiej Czeriepanow
Data i miejsce urodzenia 25 stycznia 1986
Ridder, ZSRR
Wzrost 181 cm
Debiut w PŚ 27.11 2004, Ruka (81. miejsce – 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 26.11 2006, Ruka
(30. miejsce – 15 km)
Pierwsze podium w PŚ 2.03 2008, Lahti
(3. miejsce – 15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Kazachstan
Igrzyska azjatyckie
złoto Changchun 2007 Sztafeta
złoto Astana–Ałmaty 2011 Sztafeta
srebro Astana–Ałmaty 2011 30 km b.łączony
srebro Sapporo 2017 Sztafeta
srebro Sapporo 2017 30 km s. dowolnym
Mistrzostwa świata juniorów
złoto Stryn 2004 Sztafeta
Mistrzostwa świata młodzieżowców
złoto Praz de Lys - S. 2009 30 km b.łączony
Uniwersjada
brąz Turyn 2007 10km s.dowolny

Siergiej Pawłowicz Czeriepanow (ros Сергей Павлович Черепанов, ur. 25 stycznia 1986 w Ridder) – reprezentant Kazachstanu w biegach narciarskich, złoty medalista mistrzostw świata juniorów oraz złoty medalista mistrzostw świata młodzieżowców.

Kariera

Zadebiutował w reprezentacji kraju podczas mistrzostw świata juniorów w Karpaczu w 2001 roku, gdzie w sprincie stylem dowolnym zajął 69. miejsce. Większe sukcesy odnosił dotychczas w biegach dłuższych. W imprezach juniorskich startował do 2006 roku, najlepsze wyniki odnosząc podczas mistrzostw świata juniorów w Stryn, gdzie wspólne z kolegami z reprezentacji wywalczył złoty medal w sztafecie. Indywidualnie był także czwarty na w biegu na 10 km technika dowolną oraz szósty na dystansie 30 km stylem klasycznym. W kategorii młodzieżowców największy sukces osiągnął na mistrzostwach w Praz de Lys – Sommand w 2009 roku, gdzie okazał się najlepszy w biegu łączonym na 30 km.

W Pucharze Świata zadebiutował 27 listopada 2004 roku w Ruce, zajmując 81. miejsce w biegu na 15 km stylem dowolnym. Pierwsze pucharowe punkty zdobył prawie dokładnie dwa lata później, 26 listopada 2006 roku, kiedy w tej samej miejscowości uplasował się na 30. pozycji w biegu na 15 km klasykiem. Jak dotąd najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 2007/2008, który zakończył na 69. miejscu. Wtedy też po raz pierwszy stanął na podium zawodów pucharowych. Miało to miejsce 2 marca 2008 roku w Lahti, gdzie w biegu na 15 km stylem klasycznym był trzeci.

Pierwszą imprezą w kategorii seniorów, w której wziął udział były igrzyska olimpijskie w Turynie w 2006 roku, gdzie w sprincie stylem dowolnym zajął 55. miejsce. Cztery lata później, podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver był między innymi jedenasty w sztafecie, a bieg na 15 km stylem dowolnym zakończył na 47. pozycji. Na mistrzostwach świata seniorów startuje od 2007 roku. Jak dotąd najlepszy indywidualny wynik osiągnął na mistrzostwach świata w Oslo w 2011 roku, zajmując jedenaste miejsce w biegu na 15 km klasykiem.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
55. 22 lutego 2006 Włochy Turyn Sprint stylem dowolnym 2:26,5 - Szwecja Björn Lind
47. 15 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km stylem dowolnym 33:36,3 +2:14,5 Szwajcaria Dario Cologna
48. 17 lutego 2010 Kanada Vancouver Sprint stylem klasycznym 3:36,3 - Rosja Nikita Kriukow
49. 20 lutego 2010 Kanada Vancouver 2x15 km bieg łączony 1:15:11,4 +8:32,3 Szwecja Marcus Hellner
11. 24 lutego 2010 Kanada Vancouver Sztafeta 4x10 km[1] 1:45:05,4 +4:43,7  Szwecja
48. 9 lutego 2014 Rosja Soczi Bieg łączony 2 x 15 km 1:08:15,4 +5:24,3 Szwajcaria Dario Cologna
13. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4 x 10 km[2] 1:28:42,0 +5:29,9 Szwecja Szwecja
54. 23 lutego 2014 Rosja Soczi 50 km stylem dowolnym 1:46:55,2 +10:29,0 Rosja Aleksandr Legkow

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
26. 22 lutego 2007 Japonia Sapporo Sprint stylem klasycznym 3:03,8 - Norwegia Jens Arne Svartedal
22. 24 lutego 2007 Japonia Sapporo 2x15 km łączony 1:11:35,8 +2:01,0 Niemcy Axel Teichmann
23. 24 lutego 2007 Japonia Sapporo 15 km stylem dowolnym 35:50,0 +2:22,8 Norwegia Lars Berger
32. 20 lutego 2009 Czechy Liberec 15 km stylem klasycznym 38:54,4 +2:10,2 Estonia Andrus Veerpalu
12. 22 lutego 2009 Czechy Liberec 2x15 km łączony 1:15:52,4 +36,0 Norwegia Petter Northug
63. 24 lutego 2009 Czechy Liberec Sprint stylem dowolnym 3:00,8 - Norwegia Ola Vigen Hattestad
10. 27 lutego 2009 Czechy Liberec Sztafeta 4x10 km[3] 1:41:50,6 +3:44,8  Norwegia
DNS 1 marca 2009 Czechy Liberec 50 km stylem dowolnym 1:59:38,1 - Norwegia Petter Northug
56. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint stylem dowolnym 2:58,0 - Szwecja Marcus Hellner
44. 27 lutego 2011 Norwegia Oslo 2x15 km łączony 1:14:10,4 +3:50,0 Norwegia Petter Northug
11. 1 marca 2011 Norwegia Oslo 15 km stylem klasycznym 38:14,7 +1:20,3 Finlandia Matti Heikkinen
13. 4 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x10km[4] 1:40:10,2 +5:10,7  Norwegia
38. 6 marca 2011 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 2:08:09,0 +7:33,0 Norwegia Petter Northug
13. 1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[5] 1:41:37,2 +3:15,5  Norwegia
58. 19 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:02,35 Norwegia Petter Northug
56. 25 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym 35:01,6 +4:12,9 Szwecja Johan Olsson
44. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02,1 +15:07,7 Norwegia Petter Northug

Mistrzostwa świata młodzieżowców

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
12. 15 marca 2007 Włochy Tarvisio 15 km stylem dowolnym 34:57,0 +1:47,3 Szwajcaria Dario Cologna
31. 17 marca 2007 Włochy Tarvisio 2x15 km łączony 1:21:50,4 +4:32,2 Szwajcaria Dario Cologna
24. 24 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sprint stylem dowolnym ? ? Szwecja Robin Bryntesson
4. 26 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 15 km stylem klasycznym 42:10,2 +1:10,6 Czechy Martin Jakš
4. 28 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 30 km stylem dowolnym 1:07:22,6 +12,5 Szwajcaria Dario Cologna
9. 29 stycznia 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 15 km stylem dowolnym 37:48,1 +1:12,9 Francja Maurice Manificat
1.
31 stycznia 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 30 km łączony 1:26:50,2 - -
14. 1 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand Sprint stylem klasycznym ? ? Czechy Aleš Razým

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
69. 3 lutego 2001 Polska Karpacz Sprint stylem dowolnym ? ? Niemcy Johannes Bredl
23. 22 stycznia 2002 Niemcy Schonach 30 stylem klasycznym 1:27:50,2 +5:25,4 Estonia Aivar Rehemaa
28. 24 stycznia 2002 Niemcy Schonach 10 km stylem dowolnym 29:34,1 +2:17,0 Norwegia Kristian Horntvedt
22. 26 stycznia 2002 Niemcy Schonach Sprint stylem dowolnym ? ? Niemcy Johannes Bredl
15. 4 lutego 2003 Szwecja Sollefteå 30 km stylem dowolnym 1:23:13,5 +4:56,1 Norwegia Chris Jespersen
13. 6 lutego 2003 Szwecja Sollefteå 10 km stylem klasycznym 27:40,0 +1:20,9 Rosja Jewgienij Diemientjew
29. 8 lutego 2003 Szwecja Sollefteå Sprint stylem dowolnym ? ? Norwegia Johan Kjølstad
6. 3 lutego 2004 Norwegia Stryn 30 km stylem klasycznym 1:24:32,7 +2:31,7 Rosja Anatolij Nieuczesow
4. 5 lutego 2004 Norwegia Stryn 10 km stylem dowolnym 24:19,2 +31,9 Niemcy Franz Göring
29. 7 lutego 2004 Norwegia Stryn Sprint stylem dowolnym ? - Szwecja Robin Bryntesson
1.
8 lutego 2004 Norwegia Stryn Sztafeta 4x10 km[6] 1:44:09,8 - -
50. 21 marca 2005 Finlandia Rovaniemi 20 km łączony 52:04,7 +4:18,3 Norwegia Petter Northug
6. 25 marca 2005 Finlandia Rovaniemi 10 km stylem dowolnym 23:06,1 +59,2 Norwegia Petter Northug
11. 26 marca 2005 Finlandia Rovaniemi Sztafeta 4x10 km[7] 1:36:38,2 +5.15,5  Rosja
19. 1 lutego 2006 Słowenia Kranj 10 km stylem klasycznym 26:33,2 +2:27,9 Norwegia Petter Northug
14. 3 lutego 2006 Słowenia Kranj 20 km łączony 51:34,3 +1:27,9 Norwegia Petter Northug
5. 5 lutego 2006 Słowenia Kranj Sztafeta 4x5 km[8] 47:15,7 +1:20,9  Norwegia

Igrzyska azjatyckie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
4. 2 lutego 2011 Kazachstan Ałmaty 15 km stylem dowolnym 49:31,0 min +3:00,8 min Japonia Keishin Yoshida
1.
5 lutego 2011 Kazachstan Ałmaty Sztafeta 4x10 km[9] 1:54:40,9 h
2.
6 lutego 2011 Kazachstan Ałmaty 30 km techniką klasyczną 1:24:49,0 h +0,5 s Kazachstan Aleksiej Połtoranin
10. 20 lutego 2017 Japonia Sapporo Sprint techniką klasyczną 3:17,29 min Korea Południowa Magnus Kim
4. 21 lutego 2017 Japonia Sapporo 15 km stylem dowolnym 41:25,3 min +23,8 s Kazachstan Rinat Mukhin
4. 23 lutego 2017 Japonia Sapporo 10 km stylem klasycznym 25:12,6 min +35,5 s Japonia Akira Lenting
2.
24 lutego 2017 Japonia Sapporo Sztafeta 4×7,5 km[10] 1:08:16,6 min +19,1 Japonia Japonia
2.
26 lutego 2017 Japonia Sapporo 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:22:54,0 min Japonia Akira Lenting

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2004/2005 niesklasyfikowany
2006/2007 127.
2007/2008 69.
2008/2009 103.
2009/2010 108.
2010/2011 157.
2011/2012 91.
2012/2013 121.
2013/2014 niesklasyfikowany
2014/2015 niesklasyfikowany
2015/2016 niesklasyfikowany

Miejsca na podium w zawodach chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 2 marca 2008 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 37:01.5 min +26.5 s 3. Lukáš Bauer

Miejsca w poszczególnych zawodach

Sezon 2004/2005
punkty
- - 81 60 - - - - - - - - - - - 86 - - - - 0
Sezon 2006/2007
TdS
punkty
- 60 45 30 18 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 15
Sezon 2007/2008
TdS
punkty
59 - 45 42 42 - - 59 68 40 47 16 43 26 32 40 - - - - - - 50 - - 75 3 62 22 60 31 69
Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
62 64 39 28 12 24 - - - - - - - - - - - 32 49 - - 56 44 - - - - - - - - - 32
Sezon 2009/2010
TdS
FPŚ punkty
73 45 46 71 68 77 39 32 68 35 40 27 46 32 8 30 34 36 48 - - 58 35 - - - - - - - - - 35
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
55 56 74 55 58 - 47 - - - - - - - - - - - - 26 47 - - 55 76 dns 65 - - - - - 5
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
- 55 60 25 40 - - - 48 69 - - - - - - - - - - - 55 30 - - - 43 63 11 18 65 - 48 - - - - - 44
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
- 57 61 30 30 43 35 - 45 - - - - - - - - - 45 - 35 - - - - - - - - - - - 18
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
67 96 70 75 - 46 86 - - - - - - - - - - - - 38 - - - - - - - - 0
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 53 51 dns 72 73 - - - - 0
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
- - - - lpd - - - dsq - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu LPD – Zawodnik został zdublowany

Przypisy

  1. Skład drużyny: Siergiej Czeriepanow, Aleksiej Połtoranin, Jewgienij Wieliczko, Nikołaj Czebot´ko
  2. Skład drużyny: Dienis Wołotka, Siergiej Czeriepanow, Jewgienij Wieliczko, Mark Starostin
  3. Skład drużyny: Nikołaj Czebot´ko, Siergiej Czeriepanow, Aleksiej Połtoranin, Jewgienij Wieliczko
  4. Skład drużyny: Siergiej Czeriepanow, Aleksiej Połtoranin, Giennadij Matwijenko, Jewgienij Wieliczko
  5. Skład drużyny: Siergiej Czeriepanow, Aleksiej Połtoranin, Nikołaj Czebot´ko, Jewgienij Wieliczko,
  6. Skład drużyny: Siergiej Czeriepanow, Aleksiej Połtoranin, Jewgienij Safonow, Jewgienij Koszewoj
  7. Skład drużyny: Aleksiej Połtoranin, Aleksander Kucenko, Jewgienij Safonow, Siergiej Czeriepanow
  8. Skład drużyny: Siergiej Czeriepanow, Rusłan Oczyłow, Iwan Drobysko, Aleksiej Połtoranin
  9. Skład drużyny: Siergiej Czeriepanow, Aleksiej Połtoranin, Nikołaj Czebot´ko, Jewgienij Wieliczko
  10. Skład drużyny: Siergiej Czeriepanow, Jerdos Achmadijew, Nikołaj Czebot´ko, Rinat Mukhin
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Siergiej Czeriepanow
Listen to this article