Skoki narciarskie na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Skoki narciarskie na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym.

Skoki narciarskie na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Skoki narciarskie na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym – część MŚ juniorów w narciarstwie klasycznym. Odbywają się one co roku. Ich pierwowzorem były mistrzostwa Europy (rozgrywane w latach 1968–1976, oraz 1978[1]), zdecydowano się jednak rozgrywać zawody juniorów dla całego świata. Najstarsi zawodnicy, którzy mogą brać udział w mistrzostwach to ci, którzy w roku rozegrania zawodów ukończyli lub ukończą 20 lat.

Historia zawodów

Pierwsze MŚJ odbyły się w 1977 w Sainte-Croix. Rok później w Murau po raz ostatni rozegrano mistrzostwa Europy, a konkursy rozgrywane od 1979 są mistrzostwami globu. Konkursy drużynowe włączono do programu mistrzostw w 1986. Pierwszym indywidualnym mistrzem został Czech Pavel Fízek[1].

Dwukrotnie mistrzostwa odbyły się w Polsce – w Karpaczu (2001) oraz w Zakopanem w (2008).

Pierwsze (nieoficjalne) konkurencje kobiece odbyły się w 1998 w Sankt Moritz, gdzie najlepsza okazała się Heli Pomell, która wyprzedziła Evę Ganster oraz Michaelę Schmidt (w konkursie wystartowało 17 skoczkiń). Oficjalne zawody kobiet w skokach narciarskich na mistrzostwach świata juniorów przeprowadzane są od 2006. Najmłodszą medalistką mistrzostw świata juniorek jest Coline Mattel, która w 2009 w dniu zdobycia medalu miała 13 lat i 95 dni.

Pierwsze nieoficjalne zawody drużynowe kobiet miały miejsce w 2004. W konkursie wzięły udział reprezentacje dwóch krajów – wygrała Norwegia przed USA[2]. Oficjalne zawody drużynowe kobiet rozgrywane są od 2012.

Najwięcej medali zdobyła Ema Klinec – 4 złote, 3 srebrne i 1 brązowy. Najwięcej złotych medali zdobyli: Heinz Kuttin (2 indywidualnie i 3 drużynowo) i Sara Takanashi (3 indywidualnie i 2 drużynowo).

Osiągnięcia Polaków

Polscy zawodnicy zdobyli na MŚJ 12 medali – 5 w konkursach indywidualnych i 7 w drużynowych. Indywidualnymi mistrzami byli Mateusz Rutkowski (2004) i Jakub Wolny (2014). Ponadto srebrne medale zdobyli: Maciej Kot (2009), Aleksander Zniszczoł (2012) i Klemens Murańka (2013). W konkursach drużynowych Polacy zdobyli jeden złoty medal (2014), cztery srebrne (2004, 2005, 2012, 2013) i dwa brązowe (2008, 2009).

Najwięcej medali zdobyli Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł – każdy z nich po 4 (jeden indywidualnie i trzy drużynowo).

Medaliści

Konkurs indywidualny mężczyzn

Rok Miasto Skocznia Złoty medal
Srebrny medal
Brązowy medal
1977 Szwajcaria Sainte-Croix Tremplin du Châble Czechy Pavel Fízek Matthias Buse Austria Hubert Neuper
1979 Kanada Lac-Beauport Mont-Sainte-Anne Kanada Horst Bulau Ulrich Pscherra Japonia Hiroyasu Aizawa
1980 Szwecja Örnsköldsvik Paradiskullen Kanada Steve Collins Władimir Bojarincew Austria Andreas Felder
1981 Schonach Langenwaldschanze Finlandia Matti Nykänen Austria Ernst Vettori Kanada Steve Collins
1982 Austria Murau Gumpoldschanze Austria Ernst Vettori Finlandia Markku Pusenius Austria Bernhard Zauner
1983 Finlandia Kuopio Puijo Austria Franz Wiegele Norwegia Ole Christian Eidhammer Finlandia Tuomo Ylipulli
1984 Norwegia Trondheim Granåsen Czechosłowacja Martin Švagerko Janez Štirn Czechosłowacja Miroslav Polák
1985 Szwajcaria Täsch Mattertalschanze Austria Werner Haim Finlandia Juha Karjalainen Austria Günther Stranner
1986 Stany Zjednoczone Lake Placid MacKenzie/Intervale Włochy Virginio Lunardi[3] Christian Rimmel Norwegia Clas Brede Bråthen
1987 Włochy Asiago Trampolino di Pakstall Finlandia Ari-Pekka Nikkola Mike Arnold Dieter Thoma
1988 Austria Saalfelden am Steinernen Meer Bibergschanze Austria Heinz Kuttin Szwecja Staffan Tällberg Austria Manfred Steiner
1989 Norwegia Hamar Lierberget Hoppbakken Norwegia Kent Johanssen Austria Andi Rauschmeier Szwecja Staffan Tällberg
1990 Czechosłowacja Szczyrbskie Jezioro MS 1970 B Austria Heinz Kuttin Włochy Roberto Cecon Czechosłowacja Tomáš Raszka
1991 Niemcy Reit im Winkl Franz-Haslberger-Schanze Austria Martin Höllwarth Czechosłowacja Tomáš Goder Damjan Fras
1992 Finlandia Vuokatti Hyppyrimäki Finlandia Toni Nieminen Szwajcaria Sylvain Freiholz Austria Martin Höllwarth
1993 Czechy Harrachov Čertak Finlandia Janne Ahonen Austria Andreas Widhölzl Niemcy Alexander Herr
1994 Austria Breitenwang Raimund-Ertl-Schanze Finlandia Janne Ahonen Francja Nicolas Dessum Czechy Zbyněk Krompolc
1995 Szwecja Gällivare Dundretkullen Norwegia Tommy Ingebrigtsen Austria Reinhard Schwarzenberger Francja Lucas Chevalier-Girod
1996 Włochy Asiago Trampolino di Pakstall Niemcy Michael Uhrmann Słowenia Primož Peterka Szwajcaria Andreas Küttel
1997 Kanada Canmore (Calgary) Alberta Ski Jump Area Norwegia Wilhelm Brenna Finlandia Jussi Hautamäki Austria Falko Krismayr
1998 Szwajcaria Sankt Moritz Olympiaschanze Austria Wolfgang Loitzl Japonia Kazuhiro Nakamura Finlandia Matti Hautamäki
1999 Austria Saalfelden am Steinernen Meer Bibergschanze Japonia Kazuki Nishishita Słowacja Michal Pšenko Austria Stefan Kaiser
Finlandia Veli-Matti Lindström[4]
2000 Słowacja Szczyrbskie Jezioro MS 1970 B Konkurs został odwołany.
2001 Polska Karpacz Orlinek Finlandia Veli-Matti Lindström Austria Manuel Fettner Austria Stefan Kaiser
Austria Florian Liegl[5]
2002 Niemcy Schonach Langenwaldschanze Finlandia Janne Happonen Japonia Daiki Itō Finlandia Kalle Keituri
2003 Szwecja Sollefteå Hallstabacken Austria Thomas Morgenstern Słowenia Rok Benkovič Czechy Jan Mazoch
2004 Norwegia Stryn Bjørkelibakken Polska Mateusz Rutkowski Austria Thomas Morgenstern Finlandia Olli Pekkala
2005 Finlandia Rovaniemi Ounasvaara Finlandia Joonas Ikonen Austria Arthur Pauli Słowenia Jurij Tepeš
2006 Słowenia Kranj Bauhenk Austria Gregor Schlierenzauer Słowenia Jurij Tepeš Włochy Andrea Morassi
2007 Włochy Tarvisio/Słowenia Planica[a] Srednija Velikanka Czechy Roman Koudelka Japonia Shōhei Tochimoto Austria Thomas Thurnbichler
2008 Polska Zakopane Średnia Krokiew Niemcy Andreas Wank Japonia Shōhei Tochimoto Austria Andreas Strolz
2009 Słowacja Szczyrbskie Jezioro MS 1970 B Austria Lukas Müller Polska Maciej Kot Finlandia Ville Larinto
2010 Niemcy Hinterzarten Adlerschanze Austria Michael Hayböck Słowenia Peter Prevc Włochy Diego Dellasega
2011 Estonia Otepää Tehvandi Bułgaria Władimir Zografski Austria Stefan Kraft Estonia Kaarel Nurmsalu
2012 Turcja Erzurum Kiremitliktepe Słowenia Nejc Dežman Polska Aleksander Zniszczoł
Słowenia Jaka Hvala
2013 Czechy Liberec[6] Ještěd Słowenia Jaka Hvala Polska Klemens Murańka Austria Stefan Kraft
2014 Włochy Predazzo Trampolino Dal Ben Polska Jakub Wolny Austria Patrick Streitler Rosja Jewgienij Klimow
2015 Kazachstan Ałmaty Gornyj Gigant Norwegia Johann André Forfang Niemcy Andreas Wellinger Norwegia Phillip Sjøen
2016 Rumunia Râșnov Trambulina Valea Cărbunării Niemcy David Siegel Słowenia Domen Prevc Japonia Ryōyū Kobayashi
2017 Stany Zjednoczone Park City Utah Olympic Park Jumps Czechy Viktor Polášek Włochy Alex Insam Niemcy Constantin Schmid
2018 Szwajcaria Kandersteg/Goms Nordic Arena Norwegia Marius Lindvik Niemcy Constantin Schmid Austria Clemens Leitner
2019 Finlandia Lahti Salpausselkä Norwegia Thomas Aasen Markeng Niemcy Luca Roth Kazachstan Siergiej Tkaczenko
2020 Niemcy Oberwiesenthal Fichtelbergschanzen Austria Peter Resinger Norwegia Sander Vossan Eriksen Słowenia Mark Hafnar
2021 Finlandia Lahti/Vuokatti Salpausselkä Austria Niklas Bachlinger Austria David Haagen Szwajcaria Dominik Peter
2022 Polska Zakopane Średnia Krokiew

Konkurs drużynowy mężczyzn

Rok Miejsce Złoty medal
Srebrny medal
Brązowy medal
1986 Stany Zjednoczone Lake Placid Niemcy RFN  Włochy  ZSRR
1987 Włochy Asiago  NRD Niemcy RFN  Finlandia
1988 Austria Saalfelden am Steinernen Meer  Austria  Norwegia  Czechosłowacja
1989 Norwegia Vang i Hedmark  Austria  Jugosławia  Norwegia
1990 Czechosłowacja Szczyrbskie Jezioro  Austria  Finlandia  Jugosławia
1991 Niemcy Reit im Winkl  Czechosłowacja  Finlandia  Francja
1992 Finlandia Vuokatti  Finlandia  Norwegia  Niemcy
1993 Czechy Harrachov  Finlandia  Austria  Niemcy
1994 Austria Breitenwang  Finlandia  Czechy  Austria
1995 Szwecja Gällivare  Niemcy  Austria  Japonia
1996 Włochy Asiago  Niemcy  Austria  Słowenia
1997 Kanada Canmore  Słowenia  Finlandia  Austria
1998 Szwajcaria Sankt Moritz  Niemcy  Japonia  Finlandia
1999 Austria Saalfelden am Steinernen Meer  Austria  Finlandia  Niemcy
2000 Słowacja Szczyrbskie Jezioro  Austria  Norwegia  Finlandia
2001 Polska Karpacz  Finlandia  Austria  Niemcy
2002 Niemcy Schonach  Finlandia  Austria  Słowenia
2003 Szwecja Sollefteå  Austria  Słowenia  Finlandia
2004 Norwegia Stryn  Austria  Polska  Niemcy
2005 Finlandia Rovaniemi  Słowenia  Polska  Finlandia
2006 Słowenia Kranj  Austria  Słowenia  Japonia
2007 Włochy Tarvisio/Słowenia Planica[a]  Słowenia  Japonia  Finlandia
2008 Polska Zakopane  Niemcy  Austria  Polska
2009 Słowacja Szczyrbskie Jezioro  Austria  Niemcy  Polska
2010 Niemcy Hinterzarten  Austria  Niemcy  Słowenia
2011 Estonia Otepää  Austria  Niemcy  Norwegia
2012 Turcja Erzurum  Norwegia  Polska  Austria
2013 Czechy Liberec  Słowenia  Polska  Niemcy
2014 Włochy Predazzo  Polska  Austria  Norwegia
2015 Kazachstan Ałmaty  Norwegia  Niemcy  Austria
2016 Rumunia Râșnov  Niemcy  Norwegia  Japonia
2017 Stany Zjednoczone Park City  Słowenia  Niemcy  Austria
2018 Szwajcaria Kandersteg/Goms  Niemcy  Austria  Norwegia
2019 Finlandia Lahti  Niemcy  Norwegia  Słowenia
2020 Niemcy Oberwiesenthal  Słowenia  Austria  Niemcy
2021 Finlandia Lahti/Vuokatti  Austria  Słowenia  Rosja
2022 Polska Zakopane

Konkurs indywidualny kobiet

rok miejsce złoty medal
srebrny medal
brązowy medal
1998[7] Szwajcaria Sankt Moritz Finlandia Heli Pomell Austria Eva Ganster Niemcy Michaela Schmidt
2004[8] Norwegia Stryn Norwegia Anette Sagen Niemcy Ulrike Gräßler Stany Zjednoczone Lindsey Van
2006 Słowenia Kranj Niemcy Juliane Seyfarth Kanada Atsuko Tanaka Włochy Elena Runggaldier
2007 Słowenia Planica Włochy Lisa Demetz Kanada Katie Willis Słowenia Maja Vtič
2008 Polska Zakopane Austria Jacqueline Seifriedsberger Włochy Elena Runggaldier Słowenia Katja Požun
2009 Słowacja Szczyrbskie Jezioro Niemcy Magdalena Schnurr Niemcy Anna Häfele Francja Coline Mattel
2010 Niemcy Hinterzarten Włochy Elena Runggaldier Francja Coline Mattel Stany Zjednoczone Sarah Hendrickson
2011 Estonia Otepää Francja Coline Mattel Słowenia Špela Rogelj Japonia Yūki Itō
2012 Turcja Erzurum Japonia Sara Takanashi Stany Zjednoczone Sarah Hendrickson Niemcy Carina Vogt
2013 Czechy Liberec Japonia Sara Takanashi Włochy Evelyn Insam Słowenia Katja Požun
2014 Włochy Predazzo Japonia Sara Takanashi Francja Coline Mattel Norwegia Maren Lundby
2015 Kazachstan Ałmaty Rosja Sofja Tichonowa Austria Elisabeth Raudaschl Austria Chiara Hölzl
2016 Rumunia Râșnov Austria Chiara Hölzl Niemcy Katharina Althaus Rosja Sofja Tichonowa
2017 Stany Zjednoczone Park City Włochy Manuela Malsiner Słowenia Ema Klinec Słowenia Nika Križnar
2018 Szwajcaria Kandersteg/Goms Słowenia Nika Križnar Słowenia Ema Klinec Norwegia Anna Odine Strøm
2019 Finlandia Lahti Rosja Anna Szpyniowa Rosja Lidija Jakowlewa Włochy Lara Malsiner
2020 Niemcy Oberwiesenthal Austria Marita Kramer Norwegia Thea Minyan Bjørseth Włochy Lara Malsiner
2021 Finlandia Lahti/Vuokatti Norwegia Thea Minyan Bjørseth Francja Joséphine Pagnier Słowenia Jerneja Brecl
2022 Polska Zakopane

Konkurs drużynowy kobiet

rok miejsce złoty medal
srebrny medal
brązowy medal
2004[2] Norwegia Stryn  Norwegia  Stany Zjednoczone Brak
2011 Estonia Otepää Zawody odwołane[9]
2012 Turcja Erzurum  Japonia  Niemcy  Słowenia
2013 Czechy Liberec  Słowenia  Francja  Niemcy
2014 Włochy Predazzo  Japonia  Słowenia  Francja
2015 Kazachstan Ałmaty  Niemcy  Rosja  Japonia
2017 Stany Zjednoczone Park City  Niemcy  Słowenia  Austria
2018 Szwajcaria Kandersteg/Goms  Słowenia  Rosja  Francja
2019 Finlandia Lahti  Rosja  Niemcy  Austria
2020 Niemcy Oberwiesenthal  Austria  Słowenia  Niemcy
2021 Finlandia Lahti/Vuokatti  Austria  Rosja  Słowenia
2022 Polska Zakopane

Konkurs drużyn mieszanych

rok miejsce złoty medal
srebrny medal
brązowy medal
2016 Rumunia Râșnov  Słowenia  Austria  Niemcy
2017 Stany Zjednoczone Park City  Słowenia  Niemcy  Japonia
2018 Szwajcaria Kandersteg/Goms  Norwegia  Niemcy  Austria
2019 Finlandia Lahti  Rosja  Norwegia  Niemcy
2020 Niemcy Oberwiesenthal  Austria  Norwegia  Słowenia
2021 Finlandia Lahti//Vuokatti Konkurs został odwołany.
2022 Polska Zakopane

Występy poszczególnych reprezentacji w konkursach drużynowych

Mężczyźni

Reprezentacja 86' 87' 88' 89' 90' 91' 92' 93' 94' 95' 96' 97' 98' 99' 00' 01' 02' 03' 04' 05' 06' 07' 08' 09' 10' 11' 12' 13' 14' 15' 16' 17' 18' 19' 20' 21' 22'
 Austria 6 5 1 1 1 4 6 2 3 2 2 3 6 1 1 2 2 1 1 4 1 11 2 1 1 1 3 4 2 3 4 3 2 5 2 1
 Białoruś - - - - - - - - 12 - - - - - - - - - - - - 15 18 - 16 - - - - - - - - - -
 Bułgaria - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 13 - - - - - - - - - - - -
 Czechosłowacja - 6 3 6 4 1 4 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 Czechy - - - - - - - 4 2 6 4 5 5 7 5 9 12 7 7 5 15 7 16 8 9 8 11 9 10 9 6 7 11 11 12
 Estonia - - - - - - - - - - - - - - - - - - 15 15 - - 17 - - 10 - - - - - - - - -
 Finlandia 7 3 4 10 2 2 1 1 1 8 5 2 3 2 3 1 1 3 6 3 6 3 7 9 4 7 7 8 4 8 8 6 6 10 13
 Francja 8 9 13 8 5 3 7 6 7 6 14 8 14 10 6 5 8 12 11 - 10 7 12 13 12 9 9 10 12 - 10 - 9 8 7 5
 Hiszpania - - - - 14 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 Japonia 4 12 10 5 - 11 9 8 9 3 11 9 2 5 4 7 5 9 14 8 3 2 5 6 6 - 10 6 11 6 3 4 7 4 5 6
Jugosławia 11 11 8 2 3 6 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 Kanada 12 - 15 12 13 - 12 11 13 - - 15 - - - - 10 10 13 7 11 - - - - - - - - - - - - - -
 Kazachstan - - - - - - - - 11 - - - - - - - - - - - - - 14 17 13 - - - - 13 - - - 14 -
 Korea Południowa - - - - - - - - - - 13 11 9 13 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 Niemcy - - - - - - 3 3 4 1 1 6 1 3 10 3 4 11 3 9 4 4 1 2 2 2 5 3 5 2 1 2 1 1 3 8
 NRD - 1 6 14 8 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 Norwegia 10 4 2 3 7 7 2 5 5 11 7 4 8 6 2 6 6 4 4 6 5 5 4 4 11 3 1 5 3 1 2 12 3 2 4 4
 RFN 1 2 12 7 10 5 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 Polska - - - - - 10 10 10 10 10 12 13 11 8 7 8 14 6 2 2 7 6 3 3 5 4 2 2 1 4 7 5 5 6 9
 Rosja - - - - - - - 14 16 13 10 16 12 12 9 14 13 13 10 13 14 10 11 15 8 12 8 7 9 11 11 9 8 7 6 3
 Rumunia - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 14 - - - - 12 9 10 13 - -
 Słowacja - - - - - - - 12 14 - 8 - 13 11 8 12 - - - - 16 12 15 14 - - - - - - - - - - -
 Słowenia - - - - - - 8 7 6 5 3 1 4 4 12 4 3 2 5 1 2 1 6 5 3 5 4 1 6 5 5 1 4 3 1 2
 Stany Zjednoczone 9 14 14 15 - - - 13 - 7 9 14 10 14 - 13 7 14 12 11 8 14 8 10 17 - 12 13 13 10 12 11 12 13 10
 Szwajcaria 13 8 11 11 11 8 5 9 8 9 6 7 7 9 11 11 11 15 9 12 13 - 10 11 10 6 6 11 7 7 - 8 10 9 8
 Szwecja 5 13 9 9 12 13 11 - 14 14 16 12 15 15 - 10 9 5 - 14 9 - - 12 - - - - - - - - - - -
 Ukraina - - - - - - - - 17 - 17 - - - - 15 - - - - - 13 - 16 15 - - - - - - - - - -
 Węgry - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 18 18 - - - - - - - - - -
 Włochy 2 10 7 4 6 12 - 15 - 12 15 10 - 16 - - dns 8 8 10 12 9 9 7 7 11 - 12 8 - - - - 12 11 7
 ZSRR 3 7 5 13 9 9 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Tabela medalowa

Stan po konkursach indywidualnych MŚJ 2021.

L.p. Reprezentacja Złote
Srebrne
Brązowe
Razem
1.  Austria 30 22 22 74
2.  Niemcy 14 15 15 44
3.  Finlandia 14 7 12 33
4.  Słowenia 13 14 11 38
5.  Norwegia 10 7 9 26
6.  Japonia 6 4 8 18
7.  Włochy 4 5 5 14
8.  Polska 3 7 2 12
9.  Czechosłowacja 3 1 3 7
10.  Kanada 2 2 1 5
11.  Czechy 2 3 2 7
.  Rosja 2 3 2 7
13.  Francja 1 5 5 11
14.  NRD 1 3 4
15.  Bułgaria 1 1
16.  Jugosławia 2 2 4
17.  Szwajcaria 1 2 3
18.  Stany Zjednoczone 1 1 2
.  Szwecja 1 1 2
.  ZSRR 1 1 2
21.  Słowacja 1 1
22.  Estonia 1 1
.  Kazachstan 1 1

Uwagi

  1. a b Konkursy skoków odbyły się w Planicy [1] [2]

Przypisy

  1. a b World Ski Statistics / Statistique mondiale de ski / Welt-Ski Statistik (ang.). fis-ski.com, 09-2011. s. 116-133. [dostęp 2016-10-08].
  2. a b Stryn – dokończenie rywalizacji kobiet (pol.). skokinarciarskie.pl, 8 lutego 2004. [dostęp 2017-12-09].
  3. 1986 Nordic Junior World Championships (jap.). skijump-db.net [web.archive.org]. [dostęp 2012-03-16].
  4. JUNIOR NORDIC WORLD CHAMPIONSHIPS - February 6th 1999 - Final Results (ang.). skijump-db.net (web.archive.org), 2008-09-05. [dostęp 2012-12-26].
  5. FIS JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIP 2001 - SKI JUMPING - Karpacz (POL) – Orlinek K 85 - February 3rd 2001 (ang.). skijump-db.net (web.archive.org), 2005-09-22. [dostęp 2012-12-26].
  6. MŚJ 2012 w Turcji. skoki.sport24.pl, 15 listopada 2009. [dostęp 2016-10-08].
  7. FIS JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIPS 1998 Ladies Individual Competittion (ang.). skijump-db.net. [dostęp 2016-10-08].
  8. Anette Sagen mistrzynią świata juniorek. skokinarciarskie.pl, 7 lutego 2004. [dostęp 2016-10-08].
  9. Cancellation in Otepää (ang.). berkutschi.com. [dostęp 2016-10-08].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Skoki narciarskie na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym
Listen to this article