Stany Zjednoczone na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008
Z Wikipedii, wolnej encyclopedia
Stany Zjednoczone uczestniczyły w letnich igrzyskach olimpijskich po raz 25. Łącznie 596 olimpijczyków zakwalifikowało się na 29. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Pekinie i wystąpili oni w 27 z 28 dyscyplin. Tylko w piłce ręcznej nie zakwalifikowały się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Chorążym drużyny był Lopez Lomong. Pierwszym występem Stanów Zjednoczonych był mecz piłki nożnej kobiet przeciwko Norwegii, który Stany Zjednoczone 2:0 przegrały. Najlepszym olimpijczykiem Stanów Zjednoczonych był pływak Michael Phelps, który zdobył osiem złotych medali igrzysk olimpijskich i pobił rekord innego amerykańskiego pływaka – Marka Spitza. Michael Phelps z łącznym dorobkiem 14 złotych medali igrzysk olimpijskich został najlepszym olimpijczykiem wszech czasów.
Kod MKOl |
USA | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008 Pekin | ||||||
Chorąży | ||||||
Liczba zawodników |
596 | |||||
|
Medal | Zawodnik | Dyscyplina sportowa | Konkurencja |
---|---|---|---|
Złoto | ZagunisMariel Zagunis | Szermierka | Szabla indywidualnie |
Złoto | Phelps, MichaelMichael Phelps | Pływanie | 400 m stylem zmiennym |
Złoto | Phelps, MichaelMichael Phelps Cullen Jones Jason Lezak Garrett Weber-Gale Nathan Adrian (eliminacje) Ben Wildman-Tobriner (eliminacje) Matt Grevers (eliminacje) | Pływanie | sztafeta 4x100 m stylem dowolnym |
Złoto | Phelps, MichaelMichael Phelps | Pływanie | 200 m stylem dowolnym |
Złoto | Coughlin, NatalieNatalie Coughlin | Pływanie | 100 m stylem grzbietowym |
Złoto | Peirsol, AaronAaron Peirsol | Pływanie | 100 m stylem grzbietowym |
Złoto | Eller, WaltonWalton Eller | Strzelectwo | Podwójny trap |
Złoto | Phelps, MichaelMichael Phelps | Pływanie | 200 m stylem motylkowym |
Złoto | Phelps, MichaelMichael Phelps Ryan Lochte Ricky Berens Peter Vanderkaay Klete Keller (eliminacje) Erik Vendt (eliminacje) David Walters (eliminacje) | Pływanie | sztafeta 4x200 m stylem dowolnym |
Złoto | Armstrong, KristinKristin Armstrong | Kolarstwo | jazda indywidualna na czas |
Złoto | Soni, RebeccaRebecca Soni | Pływanie | 200 m stylem klasycznym |
Złoto | Lochte, RyanRyan Lochte | Pływanie | 200 m stylem grzbietowym |
Złoto | Phelps, MichaelMichael Phelps | Pływanie | 200 m stylem zmiennym |
Złoto | Liukin, NastiaNastia Liukin | Gimnastyka | Wielobój indywidualnie |
Złoto | Phelps, MichaelMichael Phelps | Pływanie | 100 m stylem motylkowym |
Złoto | Hancock, VincentVincent Hancock | Strzelectwo | Skeet |
Złoto | Phelps, MichaelMichael Phelps Brendan Hansen Aaron Peirsol Jason Lezak Ian Crocker (eliminacje) Mark Gangloff (eliminacje) Matt Grevers (eliminacje) Garrett Weber-Gale (eliminacje) | Pływanie | sztafeta 4x100 m stylem zmiennym |
Złoto | Williams, VenusVenus Williams Serena Williams | Tenis | Gra podwójna kobiet |
Złoto | Whipple, MaryMary Whipple Davies, CarynCaryn Davies Lind, CarolineCaroline Lind Francia, SusanSusan Francia Cummins, AnnaAnna Cummins Logan, ElleElle Logan Goodale, AnnaAnna Goodale Shoop, LindsayLindsay Shoop Cafaro, ErinErin Cafaro | Wioślarstwo | W8+ (ósemka) |
Złoto | Brown Trafton, StephanieStephanie Brown Trafton | Lekkoatletyka | Rzut dyskiem |
Złoto | Taylor, AngeloAngelo Taylor | Lekkoatletyka | Bieg na 400 m przez płotki |
Złoto | McLain Ward Laura Kraut Will Simpson Beezie Madden | Jeździectwo | Skoki przez przeszkody drużynowo |
Złoto | Anna Tunnicliffe | Żeglarstwo | Laser radial |
Złoto | Henry Cejudo | Zapasy | Styl wolny do 55 kg |
Złoto | Johnson, ShawnShawn Johnson | Gimnastyka | Równoważnia |
Złoto | Dawn Harper | Lekkoatletyka | Bieg na 100 m przez płotki |
Złoto | Misty May-Treanor Kerri Walsh | Siatkówka | Siatkówka plażowa |
Złoto | Merritt, LaShawnLaShawn Merritt | Lekkoatletyka | Bieg na 400 m |
Złoto | Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej kobiet | Piłka nozna | |
Złoto | Phil Dalhausser Todd Rogers | Siatkówka | Siatkówka plażowa |
Złoto | Clay, BryanBryan Clay | Lekkoatletyka | Dziesięciobój |
Złoto | LaShawn Merritt David Neville Jeremy Wariner Angelo Taylor Kerron Clement (eliminacje) Reggie Witherspoon (eliminacje) | Lekkoatletyka | Sztafeta 4x400 m |
Złoto | Allyson Felix Monique Henderson Sanya Richards Mary Wineberg Natasha Hastings (eliminacje) | Lekkoatletyka | Sztafeta 4x400 m |
Złoto | Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w koszykówce kobiet | Koszykówka | |
Złoto | Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w koszykówce mężczyzn | Koszykówka | |
Złoto | Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w siatkówce mężczyzn | Siatkówka | Siatkówka halowa |
Srebro | Jacobson, SadaSada Jacobson | Szermierka | Szabla indywidualnie |
Srebro | Torres, DaraDara Torres Natalie Coughlin Emily Silver (eliminacje) Lacey Nymeyer Kara Lynn Joyce Julia Smit (eliminacje) | Pływanie | Sztafeta 4x100 m stylem dowolnym |
Srebro | Magnuson, ChristineChristine Magnuson | Pływanie | 100 m stylem motylkowym |
Srebro | Hoff, KatieKatie Hoff | Pływanie | 400 m stylem dowolnym |
Srebro | Matt Grevers | Pływanie | 100 m stylem grzbietowym |
Srebro | Soni, RebeccaRebecca Soni | Pływanie | 100 m stylem klasycznym |
Srebro | Gina Miles | Jeździectwo | WKKW indywidualnie |
Srebro | Shawn Johnson Liukin, NastiaNastia Liukin Chellsie Memmel Samantha Peszek Alicia Sacramone Bridget Sloan | Gimnastyka | Wielobój drużynowo |
Srebro | Kimberly Rhode | Strzelectwo | Skeet |
Srebro | Peirsol, AaronAaron Peirsol | Pływanie | 200 m stylem grzbietowym |
Srebro | Emmons, MatthewMatthew Emmons | Strzelectwo | Karabin małokalibrowy leżąc 50 m |
Srebro | Johnson, ShawnShawn Johnson | Gimnastyka | wielobój indywidualnie |
Srebro | Cantwell, ChristianChristian Cantwell | Lekkoatletyka | Pchnięcie kulą |
Srebro | Margaret Hoelzer | Pływanie | 200 m stylem grzbietowym |
Srebro | Michelle Guerette | Wioślarstwo | W1x (jedynka) |
Srebro | Emily Cross Erinn Smart Hanna Thompson | Szermierka | Floret drużynowo |
Srebro | Torres, DaraDara Torres | Pływanie | 50 m stylem dowolnym |
Srebro | Coughlin, NatalieNatalie Coughlin Rebecca Soni Magnuson, ChristineChristine Magnuson Dara Torres Margaret Hoelzer (eliminacje) Megan Jendrick (eliminacje) Elaine Breeden (eliminacje) Kara Lynn Joyce (eliminacje) | Pływanie | Sztafeta 4x100 m stylem zmiennym |
Srebro | Zach Railey | Żeglarstwo | Klasa Finn |
Srebro | Tim Morehouse Jason Rogers Keeth Smart James Williams | Szermierka | szabla drużynowo |
Srebro | Johnson, ShawnShawn Johnson | Gimnastyka | Układ indywidualny |
Srebro | Clement, KerronKerron Clement | Lekkoatletyka | Bieg na 400 m przez płotki |
Srebro | Liukin, NastiaNastia Liukin | Gimnastyka | Poręcze asymetryczne |
Srebro | Stuczynski, JenniferJennifer Stuczynski | Lekkoatletyka | Skok o tyczce |
Srebro | Liukin, NastiaNastia Liukin | Gimnastyka | Równoważnia |
Srebro | Jonathan Horton | Gimnastyka | Drążek |
Srebro | Sheena Tosta | Lekkoatletyka | Bieg na 400 m przez płotki |
Srebro | Shawn Crawford | Lekkoatletyka | Bieg na 200 m |
Srebro | Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w piłce wodnej kobiet | Piłka Wodna | |
Srebro | Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w softballu kobiet | Softball | |
Srebro | Allyson Felix | Lekkoatletyka | Bieg na 200 m |
Srebro | Jeremy Wariner | Lekkoatletyka | Bieg na 400 m |
Srebro | David Payne | Lekkoatletyka | Bieg na 110 m przez płotki |
Srebro | Mark Lopez | Taekwondo | Mężczyźni do 68 kg |
Srebro | Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w siatkówce kobiet | Siatkówka | Siatkówka halowa |
Srebro | Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w piłce wodnej mężczyzn | Piłka Wodna | |
Brąz | Jason Turner | Strzelectwo | Pistolet pneumatyczny 10 m mężczyzn |
Brąz | Rebecca Ward | Szermierka | Szabla indywidualnie |
Brąz | Lochte, RyanRyan Lochte | Pływanie | 400 m stylem zmiennym |
Brąz | Jensen, LarsenLarsen Jensen | Pływanie | 400 m stylem dowolnym |
Brąz | Corey Cogdell | Strzelectwo | Trap |
Brąz | Vanderkaay, PeterPeter Vanderkaay | Pływanie | 200 m stylem dowolnym |
Brąz | Hoff, KatieKatie Hoff | Pływanie | 400 m stylem zmiennym |
Brąz | Margaret Hoelzer | Pływanie | 100 m stylem grzbietowym |
Brąz | Alexander Artemev Raj Bhavsar Joe Hagerty Jonathan Horton Justin Spring Kevin Tan | Gimnastyka | Wielobój drużynowo |
Brąz | Coughlin, NatalieNatalie Coughlin | Pływanie | 200 m stylem zmiennym |
Brąz | Leipheimer, LeviLevi Leipheimer | Kolarstwo | Jazda indywidualna na czas |
Brąz | Rousey, RondaRonda Rousey | Judo | Kobiety do 70 kg |
Brąz | Lezak, JasonJason Lezak | Pływanie | 100 m stylem dowolnym |
Brąz | Schmitt, AllisonAllison Schmitt Natalie Coughlin Caroline Burckle Katie Hoff Christine Marshall (eliminacje) Kimberly Vandenberg (eliminacje) Julia Smit (eliminacje) | Pływanie | Sztafeta 4x200 m stylem dowolnym |
Brąz | Jacobson, SadaSada Jacobson Rebecca Ward Mariel Zagunis | Szermierka | Szabla drużynowo |
Brąz | Adam Wheeler | Zapasy | Styl klasyczny do 96 kg |
Brąz | Lochte, RyanRyan Lochte | Pływanie | 200 m stylem zmiennym |
Brąz | Coughlin, NatalieNatalie Coughlin | Pływanie | 100 m stylem dowolnym |
Brąz | Shalane Flanagan | Lekkoatletyka | Bieg na 10000 m |
Brąz | Bryan, BobBob Bryan Mike Bryan | Tenis | Gra podwójna mężczyzn |
Brąz | Hyleas Fountain | Lekkoatletyka | Siedmiobój |
Brąz | Dix, WalterWalter Dix | Lekkoatletyka | Bieg na 100 m |
Brąz | Randi Miller | Zapasy | Styl wolny do 63 kg |
Brąz | Marcus McElhenney Josh Inman Bryan Volpenhein Daniel Walsh Steven Coppola Micah Boyd Wyatt Allen Beau Hoopman Matt Schnobrich | Wioślarstwo | M8+ (ósemka) |
Brąz | Liukin, NastiaNastia Liukin | Gimnastyka | Układ indywidualny |
Brąz | Bershawn Jackson | Lekkoatletyka | Bieg na 400 m przez płotki |
Brąz | Sanya Richards | Lekkoatletyka | Bieg na 400 m |
Brąz | Walter Dix | Lekkoatletyka | Bieg na 200 m |
Brąz | Diana Lopez | Taekwondo | Kobiety do 57 kg |
Brąz | David Neville | Lekkoatletyka | Bieg na 400 m |
Brąz | David Oliver | Lekkoatletyka | Bieg na 110 m przez płotki |
Brąz | Beezie Madden | Jeździectwo | Skoki przez przeszkody |
Brąz | Jill Kintner | Kolarstwo | BMX |
Brąz | Donny Robinson | Kolarstwo | BMX |
Brąz | Deontay Wilder | Boks | Waga ciężka |
Brąz | Steven Lopez | Taekwondo | Mężczyźni do 80 kg |
Brąz | Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w baseballu | Baseball |
- United States at the 2008 Beijing Summer Games. sports-reference.com. [dostęp 2012-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-29)]. (ang.).