Stany Zjednoczone na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Stany Zjednoczone na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008.

Stany Zjednoczone na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Stany Zjednoczone na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008
Stany Zjednoczone
Kod MKOl USA
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008
Pekin
Chorąży Lopez Lomong
Liczba zawodników 596
Medale
Pozycja: 2.
Złoto
36
Srebro
38
Brąz
36
Razem
110

Stany Zjednoczone uczestniczyły w letnich igrzyskach olimpijskich po raz 25. Łącznie 596 olimpijczyków zakwalifikowało się na 29. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Pekinie i wystąpili oni w 27 z 28 dyscyplin. Tylko w piłce ręcznej nie zakwalifikowały się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Chorążym drużyny był Lopez Lomong. Pierwszym występem Stanów Zjednoczonych był mecz piłki nożnej kobiet przeciwko Norwegii, który Stany Zjednoczone 2:0 przegrały. Najlepszym olimpijczykiem Stanów Zjednoczonych był pływak Michael Phelps, który zdobył osiem złotych medali igrzysk olimpijskich i pobił rekord innego amerykańskiego pływaka – Marka Spitza. Michael Phelps z łącznym dorobkiem 14 złotych medali igrzysk olimpijskich został najlepszym olimpijczykiem wszech czasów.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina sportowa Konkurencja
Złoto
ZagunisMariel Zagunis Szermierka Szabla indywidualnie
Złoto
Phelps, MichaelMichael Phelps Pływanie 400 m stylem zmiennym
Złoto
Phelps, MichaelMichael Phelps
Cullen Jones
Jason Lezak
Garrett Weber-Gale
Nathan Adrian (eliminacje)
Ben Wildman-Tobriner (eliminacje)
Matt Grevers (eliminacje)
Pływanie sztafeta 4x100 m stylem dowolnym
Złoto
Phelps, MichaelMichael Phelps Pływanie 200 m stylem dowolnym
Złoto
Coughlin, NatalieNatalie Coughlin Pływanie 100 m stylem grzbietowym
Złoto
Peirsol, AaronAaron Peirsol Pływanie 100 m stylem grzbietowym
Złoto
Eller, WaltonWalton Eller Strzelectwo Podwójny trap
Złoto
Phelps, MichaelMichael Phelps Pływanie 200 m stylem motylkowym
Złoto
Phelps, MichaelMichael Phelps
Ryan Lochte
Ricky Berens
Peter Vanderkaay
Klete Keller (eliminacje)
Erik Vendt (eliminacje)
David Walters (eliminacje)
Pływanie sztafeta 4x200 m stylem dowolnym
Złoto
Armstrong, KristinKristin Armstrong Kolarstwo jazda indywidualna na czas
Złoto
Soni, RebeccaRebecca Soni Pływanie 200 m stylem klasycznym
Złoto
Lochte, RyanRyan Lochte Pływanie 200 m stylem grzbietowym
Złoto
Phelps, MichaelMichael Phelps Pływanie 200 m stylem zmiennym
Złoto
Liukin, NastiaNastia Liukin Gimnastyka Wielobój indywidualnie
Złoto
Phelps, MichaelMichael Phelps Pływanie 100 m stylem motylkowym
Złoto
Hancock, VincentVincent Hancock Strzelectwo Skeet
Złoto
Phelps, MichaelMichael Phelps
Brendan Hansen
Aaron Peirsol
Jason Lezak
Ian Crocker (eliminacje)
Mark Gangloff (eliminacje)
Matt Grevers (eliminacje)
Garrett Weber-Gale (eliminacje)
Pływanie sztafeta 4x100 m stylem zmiennym
Złoto
Williams, VenusVenus Williams
Serena Williams
Tenis Gra podwójna kobiet
Złoto
Whipple, MaryMary Whipple
Davies, CarynCaryn Davies
Lind, CarolineCaroline Lind
Francia, SusanSusan Francia
Cummins, AnnaAnna Cummins
Logan, ElleElle Logan
Goodale, AnnaAnna Goodale
Shoop, LindsayLindsay Shoop
Cafaro, ErinErin Cafaro
Wioślarstwo W8+ (ósemka)
Złoto
Brown Trafton, StephanieStephanie Brown Trafton Lekkoatletyka Rzut dyskiem
Złoto
Taylor, AngeloAngelo Taylor Lekkoatletyka Bieg na 400 m przez płotki
Złoto
McLain Ward
Laura Kraut
Will Simpson
Beezie Madden
Jeździectwo Skoki przez przeszkody drużynowo
Złoto
Anna Tunnicliffe Żeglarstwo Laser radial
Złoto
Henry Cejudo Zapasy Styl wolny do 55 kg
Złoto
Johnson, ShawnShawn Johnson Gimnastyka Równoważnia
Złoto
Dawn Harper Lekkoatletyka Bieg na 100 m przez płotki
Złoto
Misty May-Treanor
Kerri Walsh
Siatkówka Siatkówka plażowa
Złoto
Merritt, LaShawnLaShawn Merritt Lekkoatletyka Bieg na 400 m
Złoto
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej kobiet Piłka nozna
Złoto
Phil Dalhausser
Todd Rogers
Siatkówka Siatkówka plażowa
Złoto
Clay, BryanBryan Clay Lekkoatletyka Dziesięciobój
Złoto
LaShawn Merritt
David Neville
Jeremy Wariner
Angelo Taylor
Kerron Clement (eliminacje)
Reggie Witherspoon (eliminacje)
Lekkoatletyka Sztafeta 4x400 m
Złoto
Allyson Felix
Monique Henderson
Sanya Richards
Mary Wineberg
Natasha Hastings (eliminacje)
Lekkoatletyka Sztafeta 4x400 m
Złoto
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w koszykówce kobiet Koszykówka
Złoto
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w koszykówce mężczyzn Koszykówka
Złoto
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w siatkówce mężczyzn Siatkówka Siatkówka halowa
Srebro
Jacobson, SadaSada Jacobson Szermierka Szabla indywidualnie
Srebro
Torres, DaraDara Torres
Natalie Coughlin
Emily Silver (eliminacje)
Lacey Nymeyer
Kara Lynn Joyce
Julia Smit (eliminacje)
Pływanie Sztafeta 4x100 m stylem dowolnym
Srebro
Magnuson, ChristineChristine Magnuson Pływanie 100 m stylem motylkowym
Srebro
Hoff, KatieKatie Hoff Pływanie 400 m stylem dowolnym
Srebro
Matt Grevers Pływanie 100 m stylem grzbietowym
Srebro
Soni, RebeccaRebecca Soni Pływanie 100 m stylem klasycznym
Srebro
Gina Miles Jeździectwo WKKW indywidualnie
Srebro
Shawn Johnson
Liukin, NastiaNastia Liukin
Chellsie Memmel
Samantha Peszek
Alicia Sacramone
Bridget Sloan
Gimnastyka Wielobój drużynowo
Srebro
Kimberly Rhode Strzelectwo Skeet
Srebro
Peirsol, AaronAaron Peirsol Pływanie 200 m stylem grzbietowym
Srebro
Emmons, MatthewMatthew Emmons Strzelectwo Karabin małokalibrowy leżąc 50 m
Srebro
Johnson, ShawnShawn Johnson Gimnastyka wielobój indywidualnie
Srebro
Cantwell, ChristianChristian Cantwell Lekkoatletyka Pchnięcie kulą
Srebro
Margaret Hoelzer Pływanie 200 m stylem grzbietowym
Srebro
Michelle Guerette Wioślarstwo W1x (jedynka)
Srebro
Emily Cross
Erinn Smart
Hanna Thompson
Szermierka Floret drużynowo
Srebro
Torres, DaraDara Torres Pływanie 50 m stylem dowolnym
Srebro
Coughlin, NatalieNatalie Coughlin
Rebecca Soni
Magnuson, ChristineChristine Magnuson
Dara Torres
Margaret Hoelzer (eliminacje)
Megan Jendrick (eliminacje)
Elaine Breeden (eliminacje)
Kara Lynn Joyce (eliminacje)
Pływanie Sztafeta 4x100 m stylem zmiennym
Srebro
Zach Railey Żeglarstwo Klasa Finn
Srebro
Tim Morehouse
Jason Rogers
Keeth Smart
James Williams
Szermierka szabla drużynowo
Srebro
Johnson, ShawnShawn Johnson Gimnastyka Układ indywidualny
Srebro
Clement, KerronKerron Clement Lekkoatletyka Bieg na 400 m przez płotki
Srebro
Liukin, NastiaNastia Liukin Gimnastyka Poręcze asymetryczne
Srebro
Stuczynski, JenniferJennifer Stuczynski Lekkoatletyka Skok o tyczce
Srebro
Liukin, NastiaNastia Liukin Gimnastyka Równoważnia
Srebro
Jonathan Horton Gimnastyka Drążek
Srebro
Sheena Tosta Lekkoatletyka Bieg na 400 m przez płotki
Srebro
Shawn Crawford Lekkoatletyka Bieg na 200 m
Srebro
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w piłce wodnej kobiet Piłka Wodna
Srebro
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w softballu kobiet Softball
Srebro
Allyson Felix Lekkoatletyka Bieg na 200 m
Srebro
Jeremy Wariner Lekkoatletyka Bieg na 400 m
Srebro
David Payne Lekkoatletyka Bieg na 110 m przez płotki
Srebro
Mark Lopez Taekwondo Mężczyźni do 68 kg
Srebro
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w siatkówce kobiet Siatkówka Siatkówka halowa
Srebro
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w piłce wodnej mężczyzn Piłka Wodna
Brąz
Jason Turner Strzelectwo Pistolet pneumatyczny 10 m mężczyzn
Brąz
Rebecca Ward Szermierka Szabla indywidualnie
Brąz
Lochte, RyanRyan Lochte Pływanie 400 m stylem zmiennym
Brąz
Jensen, LarsenLarsen Jensen Pływanie 400 m stylem dowolnym
Brąz
Corey Cogdell Strzelectwo Trap
Brąz
Vanderkaay, PeterPeter Vanderkaay Pływanie 200 m stylem dowolnym
Brąz
Hoff, KatieKatie Hoff Pływanie 400 m stylem zmiennym
Brąz
Margaret Hoelzer Pływanie 100 m stylem grzbietowym
Brąz
Alexander Artemev
Raj Bhavsar
Joe Hagerty
Jonathan Horton
Justin Spring
Kevin Tan
Gimnastyka Wielobój drużynowo
Brąz
Coughlin, NatalieNatalie Coughlin Pływanie 200 m stylem zmiennym
Brąz
Leipheimer, LeviLevi Leipheimer Kolarstwo Jazda indywidualna na czas
Brąz
Rousey, RondaRonda Rousey Judo Kobiety do 70 kg
Brąz
Lezak, JasonJason Lezak Pływanie 100 m stylem dowolnym
Brąz
Schmitt, AllisonAllison Schmitt
Natalie Coughlin
Caroline Burckle
Katie Hoff
Christine Marshall (eliminacje)
Kimberly Vandenberg (eliminacje)
Julia Smit (eliminacje)
Pływanie Sztafeta 4x200 m stylem dowolnym
Brąz
Jacobson, SadaSada Jacobson
Rebecca Ward
Mariel Zagunis
Szermierka Szabla drużynowo
Brąz
Adam Wheeler Zapasy Styl klasyczny do 96 kg
Brąz
Lochte, RyanRyan Lochte Pływanie 200 m stylem zmiennym
Brąz
Coughlin, NatalieNatalie Coughlin Pływanie 100 m stylem dowolnym
Brąz
Shalane Flanagan Lekkoatletyka Bieg na 10000 m
Brąz
Bryan, BobBob Bryan
Mike Bryan
Tenis Gra podwójna mężczyzn
Brąz
Hyleas Fountain
Lekkoatletyka Siedmiobój
Brąz
Dix, WalterWalter Dix
Lekkoatletyka Bieg na 100 m
Brąz
Randi Miller
Zapasy Styl wolny do 63 kg
Brąz
Marcus McElhenney
Josh Inman
Bryan Volpenhein
Daniel Walsh
Steven Coppola
Micah Boyd
Wyatt Allen
Beau Hoopman
Matt Schnobrich
Wioślarstwo M8+ (ósemka)
Brąz
Liukin, NastiaNastia Liukin Gimnastyka Układ indywidualny
Brąz
Bershawn Jackson Lekkoatletyka Bieg na 400 m przez płotki
Brąz
Sanya Richards Lekkoatletyka Bieg na 400 m
Brąz
Walter Dix Lekkoatletyka Bieg na 200 m
Brąz
Diana Lopez Taekwondo Kobiety do 57 kg
Brąz
David Neville Lekkoatletyka Bieg na 400 m
Brąz
David Oliver Lekkoatletyka Bieg na 110 m przez płotki
Brąz
Beezie Madden Jeździectwo Skoki przez przeszkody
Brąz
Jill Kintner Kolarstwo BMX
Brąz
Donny Robinson Kolarstwo BMX
Brąz
Deontay Wilder Boks Waga ciężka
Brąz
Steven Lopez Taekwondo Mężczyźni do 80 kg
Brąz
Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w baseballu Baseball

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Stany Zjednoczone na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008
Listen to this article