Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968.

Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968
Stany Zjednoczone
Kod MKOl USA
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1968
Grenoble
Chorąży Terry McDermott
Liczba zawodników 96 w 10 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 9.
Złoto
1
Srebro
5
Brąz
1
Razem
7

Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968 reprezentowało 96 zawodników: 75 mężczyzn i 21 kobiet. Był to dziesiąty start reprezentacji Stanów Zjednoczonych na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Złoto
Peggy Fleming
Łyżwiarstwo figurowe
Solistki 1970,5 pkt[1]
Srebro
Timothy Wood
Łyżwiarstwo figurowe
Soliści 1891,6 pkt[1]
Srebro
Terry McDermott
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 500 m mężczyzn 40,5 s[2]
Srebro
Jenny Fish
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 500 m kobiet 46,3 s[3]
Srebro
Dianne Holum
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 500 m kobiet 46,3 s[3]
Srebro
Mary Meyers
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 500 m kobiet 46,3 s[3]
Brąz
Dianne Holum
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 1000 m kobiet 1:33,4 min[3]

Skład kadry

Biathlon

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas biegu Kary Łączny czas Pozycja
Raplh Wakley Bieg na 20 km 1:22:32,9 5:00 1:27:32,9 27.
William Spencer 1:20:17,7 10:00 1:30:17,7 37.
Edward Williams 1:23:45,5 9:00 1:32:24,5 45.
Jonathan Chaffee 1:23:21,1 11:00 1:34:21,1 49.
Ralph Wakley
Edward Williams
William Spencer
John Ehrensbeck
Sztafeta 4 × 7,5 km 2:28:35,5 8 2:28:35,5 8.

Biegi narciarskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Michael Gallagher Bieg na 15 km 52:02,4 34.
Mike Elliott 52:40,8 41.
Robert Gray 53:24,8 48.
Lawrence Damon 55:07,2 55.
Michael Gallagher Bieg na 30 km 1:41:58,2 27.
Mike Elliott 1:42:22,6 29.
Charles Kellogg 1:50:03,7 51.
Jon Lufkin 1:51:21,2 55.
Lawrence Damon Bieg na 50 km 2:41:25,2 32.
Michael Gallagher 2:36:26,1 22.
Mike Elliott 2:40:38,5 30.
Charles Kellogg 2:44:00,4 36.
Michael Gallagher
Mike Elliott
Robert Gray
John Bower
Sztafeta 4 × 10 km 2:21:30,4 12.

Bobsleje

Mężczyźni

Osada Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
USA-1 Paul Lamey
Robert Huscher
Dwójki 1:11,30 1:11,54 1:11,04 1:12,15 4:46,03 6.
USA-2 Howard Clifton
Michael Luce
1:12,10 1:12,18 1:11,88 1:13,15 4:49,16 11.
USA-1 Boris Said
David Dunn
Robert Crowley
Philip Duprey
Czwórki 1:11,45 1:08,92 2:20,37 15.
USA-2 William Hickey
Howard Clifton
Michael Luce
Paul Savage
1:11,08 1:08,48 2:19,56 10.

Hokej na lodzie

Reprezentacja mężczyzn

  • Herbert Brooks
  • John Cunniff
  • John Dale
  • Craig Falkman
  • Robert Gaudreau
  • Paul Hurley
  • Thomas Hurley
  • Leonard Lilyholm
  • James Logue
  • John Morrison
  • Louis Nanne
  • Robert Paradise
  • Lawrence Pleau
  • Bruce Riutta
  • Donald Ross
  • Patrick Rupp
  • Larry Stordahl
  • Douglas Volmar

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych brała udział w rozgrywkach grupy A (finałowej) turnieju olimpijskiego zajmując w niej 6. miejsce.

Tabela końcowa

Grupa A

Drużyna M Mecze Bramki Pkt Uwagi
W R P + - +/-
 ZSRR 7 6 0 1 48 10 +38 12
 Czechosłowacja 7 5 1 1 33 17 +16 11
 Kanada 7 5 0 2 28 15 +13 10
 Szwecja 7 4 1 2 23 18 +5 9
 Finlandia 7 3 1 3 17 23 -6 7
 Stany Zjednoczone 7 2 1 4 23 28 -5 5
 RFN 7 1 0 6 13 39 -26 2
 NRD 7 0 0 7 13 48 -35 0

Wyniki

6 lutego 1968 Czechosłowacja  5:1  Stany Zjednoczone

7 lutego 1968 Szwecja  4:3  Stany Zjednoczone

9 lutego 1968 ZSRR  10:2  Stany Zjednoczone

11 lutego 1968 Kanada  3:2  Stany Zjednoczone

12 lutego 1968 Stany Zjednoczone  8:1  RFN

15 lutego 1968 Stany Zjednoczone  6:4  NRD

17 lutego 1968 Stany Zjednoczone  1:1  Finlandia

Kombinacja norweska

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Bieg narciarski Skoki narciarskie Łącznie Pozycja
Czas biegu Pozycja Punkty Skok 1 Nota Skok 2 Nota Skok 3 Nota Punkty Pozycja
John Bower Indywidualnie 51:00,1 16. 205,96 69,5 104,2 69,5 101,0 70,0 99,4 205,2 14. 411,16 13.
Georg Krog 53:55,9 33. 171,56 73,0 105,4 74,0 106,8 72,0 100,2 212,2 11. 383,76 22.
James Miller 50:56,0 15. 206,78 60,0 70,5 67,5 85,1 67,5 86,5 171,6 35. 378,38 26.
Thomas Upham 56:30,5 40. 142,97 60,5 80,9 67,5 92,2 66,5 90,0 182,2 31. 325,17 39.

Łyżwiarstwo figurowe

Zawodnik Konkurencja Nota Pozycja
Peggy Fleming Solistki 1970,5
Tina Noyes 1797,3 4.
Janet Lynn 1698,7 9.
Timpthy Wood Soliści 1891,6
Gary Visconti 1810,2 5.
John Misha Petkevich 1806,2 6.
Cynthia Kauffman
Ronnie Kauffman
Pary sportowe 297,0 6.
Sandi Sweitzer
Roy Wagelein
294,5 7.
JoJo Starbuck
Kenneth Shelley
276,0 13.

Łyżwiarstwo szybkie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 3000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Terry McDermott 40,5
Thomas Gray 41,6 21.
Nathaniel Blatchford 40,7 5.
John Wurster 40,7 5.
Wayne LeBombard 2:11,2 23. 8:03,8 28.
Richard Wurster 2:08,4 19.
William Lanigan 2:11,7 24. 7:57,7 24. 16:50,1 21.
Roger Capan 2:13,6 34.
William Cox 7:58,1 25. 17:08,2 25.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1500 m Bieg na 5000 m Bieg na 10 000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Dianne Holum 46,3
1:33,4
2:28,55 13. .
Jenny Fish 46,3
1:38,4 23.
Mary Meyers 46,3
Jeanne Ashworth 1:34,7 7. 2:30,3 16. 5:14,0 10.
Jeanne Omelenchuk 2:35,5 25. 5:14,9 11.
Toy Dorgan 5:17,6 14.

Narciarstwo alpejskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas Pozycje Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycja
Billy Kidd 2:03,40 18. 1:45,91 1:46,46 3:32,37 5. Nie ukończył pierwszego przejazdu
Jim Heuga 1:45,46 1:48,43 3:33,89 10. 49,96 51,01 1:40,97 7.
Dennis McCoy 2:04,82 21.
Jere Elliott Nie ukończył biegu
James Barrows Nie ukończył biegu
Vladimir Sabich 1:46,34 1:49,81 3:36,15 14. 49,75 50,74 1:40,49 5.
Frederick Chaffee 1:46,44 1:49,75 3:36,19 15. 49,95 51,24 1:41,19 9.

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycja
Christina Cutter 1:44,94 17. 1:59,52 21. Dyskwalifikacja Nie ukończyła konkurencji
Sandra Shellworth 1:46,53 21.
Suzanne Chaffee 1:48,50 28. 1:58,38 17.
Judy Nagel 1:57,39 12. 40,19 Dyskwalifikacja Nie ukończyła konkurencji
Wendy Allen 2:00,03 22. Dyskwalifikacja Nie ukończyła konkurencji
Rosie Fortna Dyskwalifikacja Nie ukończyła konkurencji

Saneczkarstwo

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Łącznie Pozycja
Kim Layton Jedynki 59,73 59,45 59,46 2:58,64 26.
James Murray 1:00,34 59,94 59,72 3:00,00 28.
Mike Hessel 1:00,00 1:00,46 1:00,16 3:00,62 30.
Robin Partch 1:30,36 59,78 59,53 3:29,67 46.
Mike Hessel
Jim Moriarty
Dwójki Nie ukończyli 1-go przejazdu Nie ukończyli konkurencji

Kobiety

Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Łącznie Pozycja
Kathleen Ann Roberts-Homstad Jedynki 50,62 51,04 51,94 2:33,60 14.
Ellen Williams 51,67 51,09 52,39 2:35,15 16.
Sheila Johansen 51,21 51,90 52,36 2:35,47 17.

Skoki narciarskie

Mężczyźni

Konkurencja Skoczek Skok 1 Skok 2 Nota Pozycja
odległość Nota odległość Nota
Skocznia normalna K-70 John Balfanz 72,5 97,8 68,5 91,9 189,7 33.
William Bakke 69,5 90,0 70,0 90,8 180,8 40.
Jay Rand 70,0 85,8 70,5 92,6 178,4 42.
Adrian Watt 71,0 86,9 68,0 87,1 174,0 44.
Skocznia duża K-90 John Balfanz 84,5 83,7 85,5 86,1 169,8 42.
William Bakke 90,5 90,1 87,5 85,4 175,5 34.
Jay Rand 90,0 90,9 86,0 83,8 174,7 35.
Jay Martin 85,0 81,4 85,0 82,4 163,8 43.

Przypisy

  1. a b LA84 Foundation - official olympic reports (ang.). la84foundation.org. [dostęp 2013-09-30].
  2. Speed skating - Olympic Games 1968 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-09-30].
  3. a b c d Speed skating - Olympic Games 1968 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-09-30].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Stany Zjednoczone na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968
Listen to this article