Szwecja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Szwecja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968.

Szwecja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Szwecja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968
Szwecja
Kod MKOl SWE
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1968
Grenoble
Chorąży Barbro Martinsson
Liczba zawodników 68 w 31 konkurencjach w 9 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 7.
Złoto
3
Srebro
2
Brąz
3
Razem
8

Szwecję na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968 reprezentowało 68 zawodników: 59 mężczyzn i dziewięć kobieta. Był to dziesiąty start reprezentacji Szwecji na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Zdobyte medale

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat
Złoto
Toini Gustafsson
Biegi narciarskie
Bieg na 5 km kobiet 16:45,2 min[1]
Złoto
Toini Gustafsson
Biegi narciarskie
Bieg na 10 km kobiet 36:45,5 min[1]
Złoto
Johnny Höglin
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 10 000 m mężczyzn 15:23,6 min[2]
Srebro
Jan Halvarsson, Bjarne Andersson, Gunnar Larsson, Assar Rönnlund
Biegi narciarskie
Sztafeta 4 × 10 km mężczyzn 2:10:13,2 h[3]
Srebro
Britt Strandberg, Toini Gustafsson, Barbro Martinsson
Biegi narciarskie
Sztafeta 3 x 5 km kobiet 57:51,0 min[1]
Brąz
Lars-Göran Arwidson, Tore Eriksson, Olle Petrusson, Holmfrid Olsson
Biathlon
Sztafeta 4 × 7,5 km mężczyzn 2:17:26,3 h[4]
Brąz
Gunnar Larsson
Biegi narciarskie
Bieg na 15 km mężczyzn 48:33,7 min[3]
Brąz
Örjan Sandler
Łyżwiarstwo szybkie
Bieg na 10 000 m mężczyzn 15:31,8 min[2]

Skład kadry

Biathlon

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas biegu Kary Łączny czas Pozycja
Lars-Göran Arwidson Bieg na 20 km 1:18:08,9 6:00 1:24:08,9 17.
Olle Petrusson 1:18:31,2 6:00 1:24:08,9 19.
Holmfrid Olsson 1:19:01,8 6:00 1:25:01,8 20.
Nore Westin 1:21:09,4 7:00 1:28:09,4 30.
Lars-Göran Arwidson
Tore Eriksson
Olle Petrusson
Holmfrid Olsson
Sztafeta 4 × 7,5 km 2:17:26,3 0 2:17:26,3

Biegi narciarskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Gunnar Larsson Bieg na 15 km 48:33,7
Jan Halvarsson 48:39,1 5.
Bjarne Andersson 48:41,1 6.
Assar Rönnlund 49:25,3 11.
Gunnar Larsson Bieg na 30 km 1:37:48,1
Jan Halvarsson 1:38:23,2 12.
Bruno Åvik 1:39:38,1 20.
Ingvar Sandström 1:39:47,5 21.
Jan Halvarsson Bieg na 50 km 2:30:05,9 7.
Gunnar Larsson 2:29:37,2 6.
Assar Rönnlund 2:31:19,3 10.
Melcher Risberg 2:29:37,0 5.
Jan Halvarsson
Bjarne Andersson
Gunnar Larsson
Assar Rönnlund
Sztafeta 4 × 10 km 2:10:13,2

Kobiety

Zawodnik Konkurencja czas Pozycja
Toini Gustafsson Bieg na 5 km 16:45,2
Barbro Martinsson 16:52,9 4.
Britt Strandberg 17:25,8 15.
Barbro Tano 17:35,8 18.
Toini Gustafsson Bieg na 10 km 36:45,5
Barbro Martinsson 38:07,1 4.
Britt Strandberg 39:25,7 15.
Barbro Tano 39:09,6 10.
Britt Strandberg
Toini Gustafsson
Barbro Martinsson
Sztafeta 3 × 5 km 57:51,0

Bobsleje

Mężczyźni

Osada Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Ślizg 4 Łącznie Pozycja
SWE-1 Rolf Höglund
Börje Hedblom
Dwójki 1:12,77 1:13,17 1:12,62 1:12,63 4:51,16 14.
SWE-2 Carl-Erik Eriksson
Eric Wennerberg
1:12,75 1:12,69 1:12,84 1:13,41 4:51,69 18.
SWE-1 Rolf Höglund
Hans Hallén
Sven Martinsson
Börje Hedblom
Czwórki 1:12,20 1:09,90 2:22,82 16.

Hokej na lodzie

Reprezentacja mężczyzn

  • Leif Holmqvist
  • Hans Dahllöf
  • Lars-Eric Sjöberg
  • Arne Carlsson
  • Lennart Svedberg
  • Roland Stoltz
  • Nils Johansson
  • Björn Palmqvist
  • Folke Bengtsson
  • Carl-Göran Öberg
  • Håkan Wickberg
  • Tord Lundström
  • Henric Hedlund
  • Svante Granholm
  • Roger Olsson
  • Leif Henriksson
  • Lars-Göran Nilsson
  • Bert-Ola Nordlander

Reprezentacja Szwecji brała udział w rozgrywkach grupy A (finałowej) turnieju olimpijskiego zajmując w niej 4. miejsce.

Tabela końcowa

Grupa A

Drużyna M Mecze Bramki Pkt Uwagi
W R P + - +/-
 ZSRR 7 6 0 1 48 10 +38 12
 Czechosłowacja 7 5 1 1 33 17 +16 11
 Kanada 7 5 0 2 28 15 +13 10
 Szwecja 7 4 1 2 23 18 +5 9
 Finlandia 7 3 1 3 17 23 -6 7
 Stany Zjednoczone 7 2 1 4 23 28 -5 5
 RFN 7 1 0 6 13 39 -26 2
 NRD 7 0 0 7 13 48 -35 0

Wyniki

7 lutego 1968 Szwecja  4:3  Stany Zjednoczone

9 lutego 1968 Szwecja  5:4  RFN

10 lutego 1968 Szwecja  5:2  NRD

112 lutego 1968 Szwecja  5:1  Finlandia

13 lutego 1968 ZSRR  3:2  Szwecja

15 lutego 1968 Kanada  3:0  Szwecja

17 lutego 1968 Czechosłowacja  2:2  Szwecja

Łyżwiarstwo figurowe

Zawodnik Konkurencja Nota Pozycja
Thomas Callerud Soliści 1399,3 27.

Łyżwiarstwo szybkie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1500 m Bieg na 5000 m Bieg na 10 000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Håkan Holmgren 40,8 8.
Hasse Börjes 41,2 15.
Heike Hedlund 41,2 15.
Manne Lavås 41,8 24. 2:07,8 16.
Örjan Sandler 2:07,0 10. 7:32,8 6. 15:31,8
Johnny Höglin 2:05,2 27. 7:32,7 5. 15:23,6
Göran Claeson 2:08,6 20.
Jonny Nilsson 7:32,9 7. 15:39,6 6.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja
Bieg na 500 m Bieg na 1000 m Bieg na 1500 m Bieg na 3000 m
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Christina Lindblom-Scherling 47,7 15. 1:36,9 15. 2:27,5 9. 5:09,8 7.
Ylva Hedlund 49,9 26. 1:37,5 19. 2:31,5 20.
Christina Karlsson 2:31,4 18. 5:17,2 13.

Narciarstwo alpejskie

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas Pozycje Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycja
Rune Lindström 2:05,69 29. 1:46,94 1:50,11 3:37,05 16. 51,19 50,80 1:41,99 11.
Per-Olov Richardsson 2:09,83 43. 52,46 Dyskwalifikacja Nie ukończył konkurencji
Olle Rolén 1:47,52 1:50,83 3:38,35 20. 51,77 Dyskwalifikacja Nie ukończył konkurencji
Bengt-Erik Grahn 1:48,68 1:57,78 3:46,46 39. 49,74 Dyskwalifikacja Nie ukończył konkurencji
Lars Olsson 1:48,69 Dyskwalifikacja Nie ukończył konkurencji

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja
Zjazd Slalom gigant Slalom specjalny
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas 1-go przejazdu Czas 2-go przejazdu Czas łączny Pozycja
Ingrid Sundberg 2:08,54 35. 46,91 52,65 1:39,56 21.

Saneczkarstwo

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Łącznie Pozycja
Jan Nilsson Jedynki 59,00 59,67 59,24 2:57,91 23.
Hans Sahlin 59,12 59,36 59,98 2:58,46 25.
Ivar Bjare 1:00,73 1:01,44 1:00,63 3:02,80 32.
Per-Ulf Helander 1:00,25 1:01,67 1:01,26 3:03,12 34.
Ivar Bjare
Jan Nilsson
Dwójki 51,04 50,52 1:41,56 13.

Kobiety

Zawodnik Konkurencja Ślizg 1 Ślizg 2 Ślizg 3 Łącznie Pozycja
Berit Salomonsson Jedynki 50,89 51,35 51,31 2:33,55 13.

Skoki narciarskie

Mężczyźni

Konkurencja Skoczek Skok 1 Skok 2 Nota Pozycja
odległość Nota odległość Nota
Skocznia normalna K-70 Kurt Elimä 71,0 95,4 69,5 90,5 185,9 37.
Tord Karlsson 67,5 85,8 69,5 90,0 175,8 43.
Ulf Norberg 65,5 82,6 66,0 84,4 167,0 48.
Mats Östman 67,5 87,8 64,0 77,7 165,5 49.
Skocznia duża K-90 Tord Karlsson 91,0 92,3 87,5 86,9 179,2 32.
Kurt Elimä 87,5 88,9 85,5 85,1 174,0 37.
Mats Östman 83,0 76,6 79,5 72,2 148,8 52.
Kjell Sjöberg 85,5 86,1 73,0 59,1 145,2 53.

Przypisy

  1. a b c Cross country skiing - Olympic Games 1968 results Women (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-09-30].
  2. a b Speed skating - Olympic Games 1968 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-09-30].
  3. a b Cross country skiing - Olympic Games 1968 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-09-30].
  4. Biathlon - Olympic Games 1968 results Men (ang.). the-sports.org. [dostęp 2013-09-30].

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Szwecja na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968
Listen to this article