Tim Tscharnke - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Tim Tscharnke.

Tim Tscharnke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Tim Tscharnke
Data i miejsce urodzenia 13 grudnia 1989
Weißenfels, NRD
Klub SV Biberau
Debiut w PŚ 14.02 2009, Valdidentro
(54. miejsce – 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 21.11 2009, Beitostølen
(21. miejsce – 15 km)
Pierwsze podium w PŚ 13.12 2012, Canmore (1. miejsce – 15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Niemcy
Igrzyska olimpijskie
srebro Vancouver 2010 Sprint druż.
Mistrzostwa świata juniorów
srebro Malles Venosta 2008 Sztafeta
srebro Praz de Lys - S. 2009 Sztafeta
brąz Malles Venosta 2008 10 km s.klas.
Zakończenie kariery: 2018 r.

Tim Tscharnke (ur. 13 grudnia 1989 w Weißenfels) – niemiecki biegacz narciarski, wicemistrz olimpijski i trzykrotny medalista mistrzostw świata juniorów.

Kariera

Wraz z Axelem Teichmannem zdobył srebrny medal w sprincie drużynowym techniką dowolną na igrzyskach olimpijskich w Vancouver. Wywalczył także brązowy medal w biegu na 10 km stylem klasycznym i srebrny w sztafecie na mistrzostwach świata juniorów w Malles Venosta. Ponadto podczas mistrzostw świata juniorów w Praz de Lys – Sommand zdobył kolejny srebrny medal w sztafecie. W 2011 roku wystąpił na mistrzostwach świata w Oslo, gdzie w sprincie drużynowym w parze z Jensem Filbrichem zajął czwarte miejsce w sprincie drużynowym. Niemcy przegrali walkę o brązowy medal z ekipą Rosji w składzie: Aleksandr Panżynski i Nikita Kriukow o zaledwie 0.4 sekundy. W Pucharze Świata zadebiutował 14 lutego 2009 roku w Valdidentro, zajmując 54. miejsce w biegu na 15 km klasykiem. Pierwsze punkty wywalczył 9 miesięcy później - 21 listopada 2009 roku w Beitostølen zajął 21. miejsce na dystansie 15 km stylem dowolnym. W pierwszej połowie sezonu 2012/2013 Niemiec po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów Pucharu Świata i od razu zwyciężył - 13 grudnia 2012 roku w kanadyjskim Canmore był najlepszy w biegu na 15 km techniką klasyczną.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
33. 17 lutego 2010 Kanada Vancouver Sprint stylem klasycznym 3:36,3 min Rosja Nikita Kriukow
2.
22 lutego 2010 Kanada Vancouver Sprint drużynowy stylem dowolnym[1] 19:01,0 min +1,3 s  Norwegia
20. 11 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint stylem dowolnym 3:38,4 min - Norwegia Ola Vigen Hattestad
26. 14 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km stylem klasycznym 38:29,7 min +2:11,6 min Szwajcaria Dario Cologna
7. 19 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint drużynowy stylem klasycznym[2] 23:14,89 min +42,13 s  Finlandia

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
29. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint 1.5 st. dowolnym Szwecja Marcus Hellner
4. 2 marca 2011 Norwegia Oslo Sprint drużynowy st. klasycznym[3] 19:10.0 min +0.9 s Kanada Kanada
34. 6 marca 2011 Norwegia Oslo 50 km st. dowolnym 2:08:09.0 h +5:58.3 min Norwegia Petter Northug
29. 21 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym 3:30.4 min Rosja Nikita Kriukow
9. 24 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint drużynowy stylem dowolnym[4] 21:30.98 min +9.74 s  Rosja
14. 27 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 35:58.2 min +1:48.8 min Norwegia Petter Northug
7. 1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[5] 1:41:37.2 h +45.5 s  Norwegia
28. 19 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:02,35 min Norwegia Petter Northug
4. 22 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint drużynowy stylem dowolnym[6] 15:32.89 min +6.11 s  Norwegia
7. 27 lutego 2015 Szwecja Falun Sztafeta 4x10 km[7] 1:34:18.5 h +2:39.0 min  Norwegia
DNF. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02.1 h nie ukończył Norwegia Petter Northug

Mistrzostwa świata młodzieżowców

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
DNS 28 stycznia 2010 Niemcy Hinterzarten 15 km stylem klasycznym 37:50,0 min Rosja Władisław Skobielew
21. 27 stycznia 2011 Estonia Otepää 15 km stylem dowolnym 35:26,3 min +1:56,8 min Rosja Jewgienij Biełow
13. 21 lutego 2012 Turcja Erzurum Sprint stylem dowolnym ? Rosja Gleb Rietiwych
4. 23 lutego 2012 Turcja Erzurum 15 km stylem klasycznym 37:40,1 min +34,6 s Rosja Jewgienij Biełow
4. 25 lutego 2012 Turcja Erzurum 30 km łączony 1:16:30,9 h +1,3 s Rosja Raul Szakirzianow

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
26. 16 marca 2007 Włochy Tarvisio 20 km łączony 52:49,8 min +2:13,0 min Norwegia Eirik Kurland Olsen
5. 18 marca 2007 Włochy Tarvisio Sztafeta 4x5 km[8] 49:18,1 min +28,8 s  Szwecja
3.
25 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 10 km stylem klasycznym 28:50,3 min +19,2 s Norwegia Hans Christer Holund
8. 27 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 20 km stylem dowolnym 48:29,6 min +38,6 s Niemcy Philipp Marschall
2.
29 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sztafeta 4x5 km[9] 59:06,1 min +0,2 s  Rosja
6. 1 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand Sprint stylem dowolnym Rosja Aleksandr Panżynski
4. 3 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 2x10 km łączony 52:54,1 min +3:06,4 min Rosja Piotr Siedow
7. 5 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand 10 km stylem dowolnym 23:53,6 min +1:05,7 min Rosja Piotr Siedow
2.
6 lutego 2009 Francja Praz de Lys – Sommand Sztafeta 4x5 km[10] 54:05,1 min +1:08,5 min  Rosja

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Sezon Miejsce
2008/2009 niesklasyfikowany
2009/2010 59.
2010/2011 52.
2011/2012 29.
2012/2013 22.
2013/2014 31.
2014/2015 55.
2015/2016 niesklasyfikowany
2016/2017 132.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 13 grudnia 2012 Kanada Canmore 15 km stylem klasycznym (start masowy) 41:14,8 min 1.

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 10 stycznia 2015 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (start masowy) 46:48,8 min 1.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata

stan po zakończeniu sezonu 2016/2017

Sezon 2008/2009
TdS
punkty
- - - - - - - 35 40 dns - - - - - - - - - - - - 54 - - - - - - - - - 0
Sezon 2009/2010
TdS
punkty
21 64 51 - - 29 22 34 47 18 23 10 dns - - - - - - 9 - - - 16 44 - 24 - - - - - 119
Sezon 2010/2011
TdS
punkty
11 32 15 18 16 43 - 31 38 49 34 27 dns - - - - - - 30 48 - - 29 dns 11 dns - - - - - 119
Sezon 2011/2012
TdS
punkty
- - - - - 24 - - 41 40 13 23 24 20 33 15 17 10 21 17 - - - - 20 21 7 - - 26 43 - 25 31 6 23 16 18 326
Sezon 2012/2013
TdS
punkty
22 47 33 20 20 - 1 4 - - - - - - - - - 5 19 - - - 46 41 16 - 54 23 33 14 19 14 338
Sezon 2013/2014
TdS
punkty
29 9 52 25 23 - - 60 56 13 10 12 21 dns - - - 8 12 35 - 25 28 23 32 10 29 26 245
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
59 28 61 38 38 36 - - 37 54 73 49 30 24 31 1 30 20 - - 34 29 40 39 51 27 - - 112
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
- - - - 43 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
- - - - - - - - - 43 24 46 - - - - - - 49 61 27 - - - - - - - - - - 11
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

FIS Marathon Cup

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Miejsca na podium

Nr Dzień Rok Zawody Dystans Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 22 stycznia 2012 Austria Dolomitenlauf 42 km stylem dowolnym 1:43:10,0 h +0,7 s 3. Włochy Fabio Santus

Przypisy

  1. Skład drużyny: Tim Tscharnke, Axel Teichmann
  2. Skład drużyny: Hannes Dotzler, Tim Tscharnke
  3. Skład drużyny: Jens Filbrich, Tim Tscharnke
  4. Skład zespołu: Tim Tscharnke, Axel Teichmann
  5. Skład drużyny: Hannes Dotzler, Tobias Angerer, Tim Tscharnke, Axel Teichmann
  6. Skład drużyny: Thomas Bing, Tim Tscharnke
  7. Skład drużyny: Jonas Dobler, Thomas Bing, Florian Notz, Tim Tscharnke
  8. Skład zespołu: Andy Kühne, Andreas Katz, Philipp Marschall, Tim Tscharnke
  9. Skład zespołu: Hannes Dotzler, Thomas Bing, Philipp Marschall, Tim Tscharnke
  10. Skład zespołu: Thomas Wick, Hannes Dotzler, Thomas Bing, Tim Tscharnke
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Tim Tscharnke
Listen to this article