Tobias Angerer - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Tobias Angerer.

Tobias Angerer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Tobias Angerer
Data i miejsce urodzenia 12 kwietnia 1977
Traunstein, RFN
Klub SC Vachendorf
Wzrost 179 cm
Debiut w PŚ 27.12 1998, Ga-Pa
(22. miejsce - sprint)
Pierwsze punkty w PŚ 27.12 1998, Ga-Pa
(22. miejsce - sprint)
Pierwsze podium w PŚ 21.12 2002, Ramsau
(3. miejsce - 2x10 km)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 6.01 2004, Falun (2x15 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Niemcy
Igrzyska olimpijskie
srebro Turyn 2006 Sztafeta
srebro Vancouver 2010 30 km łączony
brąz Salt Lake City 2002 Sztafeta
brąz Turyn 2006 15 km
Mistrzostwa świata
srebro Oberstdorf 2005 Sztafeta
srebro Sapporo 2007 30 km łączony
srebro Liberec 2009 Sprint druż.
srebro Liberec 2009 Sztafeta
brąz Sapporo 2007 15 km
brąz Liberec 2009 50 km
brąz Oslo 2011 Sztafeta
Puchar Świata
Kryształowa kula
2005/2006
Kryształowa kula
2006/2007
Puchar Świata (dystanse)
Mała kryształowa kula
2005/2006
Mała kryształowa kula
2006/2007
3. miejsce
2004/2005
Inne nagrody
Tour de Ski
1. miejsce
2006/2007
Zakończenie kariery: 2014 r.

Tobias Angerer (ur. 12 kwietnia 1977 w Traunstein) – niemiecki biegacz narciarski, 4-krotny medalista olimpijski, 7-krotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a także zwycięzca pierwszej edycji Tour de Ski.

Życiorys

Swój pierwszy medal olimpijski zdobył podczas igrzysk olimpijskich w Salt Lake City zajmując wraz z Jensem Filbrichem, Andreasem Schlütterem i René Sommerfeldtem trzecie miejsce w sztafecie 4x10 km. Cztery lata później, na igrzyskach olimpijskich w Turynie sztafeta niemiecka, w tym samym składzie co na poprzednich igrzyskach, zdobyła srebrny medal, a Angerer zdobył ponadto brązowy medal w biegu na 15 km techniką klasyczną. Na igrzyskach olimpijskich w Vancouver wywalczył srebrny medal w biegu łączonym na 30 km przegrywając tylko ze Szwedem Marcusem Hellnerem.

Na mistrzostwach świata zadebiutował podczas mistrzostw w Val di Fiemme, gdzie jego najlepszym wynikiem było 4 miejsce w sprincie techniką dowolną. Na mistrzostwach świata w Oberstdorfie Niemcy w składzie Filbrich, Schlütter, Angerer i Axel Teichmann wywalczyli srebrny medal w sztafecie 4x10 km. Dwa lata później, podczas mistrzostw świata w Sapporo Angerer zdobył srebrny medal w biegu łączonym na 30 km przegrywając tylko z Axelem Techmannem. Na tych samych mistrzostwach zdobył także brązowy medal w biegu na 15 km stylem dowolnym. W 2009 r. na mistrzostwach świata w Libercu wywalczył wraz z Teichmannem srebrny medal w sprincie drużynowym techniką klasyczną oraz srebrny medal w sztafecie 4x10 km. Sztafeta niemiecka biegła w składzie Filbrich, Angerer, Franz Göring oraz Teichmann.

Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonach 2005/2006 oraz 2006/2007, kiedy to triumfował w klasyfikacji generalnej i klasyfikacji biegów dystansowych. W sezonie 2004/2005 zajął trecie miejsce w klasyfikacji biegów dystansowych. Ponadto zwyciężył także w pierwszej edycji Tour de Ski.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
33. 9 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 30 km stylem dowolnym 1:11:31,0 +4:42,1 Austria Christian Hoffmann
23. 14 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 2x10 km łączony 49:48,9 +1:09,0 Norwegia Thomas Alsgaard
Norwegia Frode Estil
3.
17 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City Sztafeta 4x10 km[1] 1:32:45.5 +49,0 Norwegia Norwegia
7. 19 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City Sprint stylem dowolnym 2:56,9 - Norwegia Tor Arne Hetland
12. 12 lutego 2006 Włochy Turyn 2x15 km łączony 1:17:00,8 +11,7 Rosja Jewgienij Diemientjew
3.
17 lutego 2006 Włochy Turyn 15 km st. klasycznym 38:01,3 +19,2 Estonia Andrus Veerpalu
2.
19 lutego 2006 Włochy Turyn Sztafeta 4x10 km[2] 1:43:45,7 +15,7 Włochy Włochy
24. 26 lutego 2006 Włochy Turyn 50 km st. dowolnym 2:06:11,8 +48,5 Włochy Giorgio Di Centa
7. 15 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km st. dowolnym 33:36,3 +52,2 Szwajcaria Dario Cologna
2.
20 lutego 2010 Kanada Vancouver 2x15 km bieg łączony 1:15:11,4 +2,1 Szwecja Marcus Hellner
6. 24 lutego 2010 Kanada Vancouver Sztafeta 4x10 km[3] 1:45:05,4 +44,0 Szwecja Szwecja
4. 28 lutego 2010 Kanada Vancouver 50 km st. klasycznym 2:05:35,5 +1,5 Norwegia Petter Northug
14. 9 lutego 2014 Rosja Soczi 2x15 km bieg łączony 1:08:15,4 +34,3 Szwajcaria Dario Cologna
9. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km [4] 1:28:42,0 +2:36,8  Szwecja

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
60. 23 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 2x10 km łączony 47:42,3 +3:46,4 Szwecja Per Elofsson
4. 26 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem dowolnym 3:12,1 +1,4 Szwecja Thobias Fredriksson
36. 1 marca 2003 Włochy Val di Fiemme 50 km stylem dowolnym 1:54:25,3 +5:13,2 Czechy Martin Koukal
19. 17 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 15 km stylem dowolnym 34:49,7 +1:05,8 Włochy Pietro Piller Cottrer
17. 20 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 2x15 km łączony 1:19:20,5 +1:32,7 Francja Vincent Vittoz
2.
24 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf Sztafeta 4x10 km[5] 1:39:04,4 +17,7 Norwegia Norwegia
4. 4 marca 2007 Japonia Sapporo Sprint drużynowy stylem dowolnym[6] 17:50,6 +0,8 Włochy Włochy
2.
24 lutego 2007 Japonia Sapporo 2x15 km łączony 1:11:35,8 +0,5 Niemcy Axel Teichmann
3.
24 lutego 2007 Japonia Sapporo 15 km stylem dowolnym 35:50,0 +52,4 Norwegia Lars Berger
4. 2 marca 2007 Japonia Sapporo Sztafeta 4x10 km[7] 1:30:49,2 +50,5 Norwegia Norwegia
4. 4 marca 2007 Japonia Sapporo 50 km stylem klasycznym 2:20:12,6 +10,5 Norwegia Odd-Bjørn Hjelmeset
9. 20 lutego 2009 Czechy Liberec 15 km stylem klasycznym 38:54,4 +50,5 Estonia Andrus Veerpalu
7. 22 lutego 2009 Czechy Liberec 2x15 km łączony 1:15:52,4 +29,8 Norwegia Petter Northug
2.
25 lutego 2009 Czechy Liberec Sprint drużynowy stylem klasycznym[6] 22:48,5 +0,5  Norwegia
2.
27 lutego 2009 Czechy Liberec Sztafeta 4x10 km[8] 1:41:50,6 +2,6 Norwegia Norwegia
3.
1 marca 2009 Czechy Liberec 50 km stylem dowolnym 1:59:38,1 +2,0 Norwegia Petter Northug
8. 27 lutego 2011 Norwegia Oslo 2x15 km łączony 1:14:10,4 +6,5 Norwegia Petter Northug
9. 1 marca 2011 Norwegia Oslo 15 km stylem klasycznym 38:14,7 +1:10,1 Finlandia Matti Heikkinen
3.
4 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x10km[9] 1:40:10,2 +5,7 Norwegia Norwegia
6. 6 marca 2011 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 2:08:09,0 +8,2 Norwegia Petter Northug

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
18. 31 stycznia 1996 Włochy Asiago 10 km stylem klasycznym 27:42,8 +2:17,1 Szwecja Per Elofsson
28. 12 lutego 1997 Kanada Canmore 10 km stylem klasycznym 26:26,9 +2:15,0 Włochy Bruno Carrara
26. 16 lutego 1997 Kanada Canmore 30 km stylem dowolnym 1:20:46,3 +7:37,0 Szwecja Per Elofsson

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Miejsca w poszczególnych zawodach

Sezon 1998/1999
punkty
- - - - - 22 - - - 71 - 65 - - - 9
Sezon 1999/2000
punkty
- - - - 49 44 64 - - 62 - - - - 37 40 - 49 - - - 0
Sezon 2000/2001
punkty
- - - - 31 - 39 28 - - - 33 26 - - 39 - 35 45 17 23
Sezon 2001/2002
punkty
47 13 - 20 40 - 24 10 7 26 23 5 - 13 28 29 12 28 6 - 241
Sezon 2002/2003
punkty
10 17 - 24 19 18 44 44 3 5 - 13 10 3 24 - - - 12 21 40 322
Sezon 2003/2004
punkty
11 22 5 6 11 29 - 5 3 1 6 20 16 - 12 11 26 7 4 dns 17 57 26 43 20 582
Sezon 2004/2005
punkty
7 7 12 12 30 10 - 8 - 3 35 5 8 - 42 20 - 15 36 2 419
Sezon 2005/2006
punkty
24 9 1 3 1 13 3 1 22 35 - - 1 1 33 - 6 - - 2 - 40 - 11 829
Sezon 2006/2007
TdS
punkty
4 8 - 13 - 1 41 3 3 12 5 18 1 3 3 6 - - - 1 9 3 - 2 54 1 1289
Sezon 2007/2008
TdS
punkty
10 8 - 8 6 - - 38 10 34 17 37 23 9 10 14 4 - 39 63 13 - 30 16 - 41 22 - 10 17 19 466
Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
30 - 11 56 - - - 12 5 20 38 41 dns - - - - 12 - 1 - - 5 - 21 - 2 53 4 3 23 7 515
Sezon 2009/2010
TdS
FPŚ punkty
24 - 14 - 29 36 2 11 35 5 24 37 30 dns - - - - - - - 14 32 7 - 15 - 20 12 2 9 7 426
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
44 100 21 35 23 - 50 - - 59 dnf - - - - - - - - 16 - 4 30 16 41 9 - 34 28 16 24 19 185
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
14 61 14 20 16 - 53 - 13 - 21 12 34 14 56 20 13 8 23 11 - 46 15 - 3 3 17 - 24 8 - - 16 38 28 15 23 17 571
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
dns 58 29 38 38 - 3 - 4 24 26 52 13 17 5 15 15 - 17 - 6 - - 83 5 - 40 17 25 26 24 24 410
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
42 47 57 56 46 - - - 28 50 69 64 dns - - - - - 6 53 - - - - 45 - - - 46
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski DNS – Zawodnik został zgłoszony do biegu, ale w nim nie wystartował DNF – Zawodnik nie ukończył biegu LPD – Zawodnik został zdublowany

Zwycięstwa w zawodach

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Przypisy
1. 6 stycznia 2004 Szwecja Falun 30 km łączony 1:19:01.8 h
2. 26 listopada 2005 Finlandia Ruka 15 km stylem klasycznym 36:32.8 min
3. 10 grudnia 2005 Kanada Vernon 30 km łączony 1:17:19.2 h
4. 17 grudnia 2005 Kanada Canmore 30 km stylem klasycznym 1:18:10.9 h
5. 14 stycznia 2006 Włochy Lago di Tesero 30 km stylem dowolnym 1:14:49.3 h -
6. 21 stycznia 2006 Niemcy Oberstdorf 30 km łączony 1:14:09.7 h
7. 16 grudnia 2006 Francja La Clusaz 30 km stylem dowolnym 1:17:11.8 h -
8. 7 stycznia 2007 NiemcyCzechyWłochy Tour de Ski 102 km 3:29:49.7 h
9. 16 lutego 2007 Changchun 15 km stylem dowolnym 37:05.8 min -
10. 24 marca 2007 Szwecja Falun 30 km łączony 1:31:18.0 h
11. 30 stycznia 2009 Rosja Rybińsk 15 km stylem dowolnym 36:05.9 min -

Miejsca na podium chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Pozycja Strata Zwycięzca
1. 21 grudnia 2002 Austria Ramsau 50 km stylem dowolnym 50:02.7 min 3 +16.8 s Axel Teichmann
2. 12 lutego 2003 Niemcy Reit im Winkl Sprint stylem dowolnym - 3 - Cristian Zorzi
3. 21 grudnia 2003 Austria Ramsau 10 km stylem dowolnym 24:21.0 min 3 +11.5 s Christian Hoffmann
4. 6 stycznia 2004 Szwecja Falun 30 km łączony 1:19:01.8 h 1 - -
5. 15 stycznia 2005 Czechy Nové Město 15 km stylem dowolnym 40:12.8 min 3 +9.6 s Vincent Vittoz
6. 19 marca 2005 Szwecja Falun 30 km łączony 1:14:02.5 h 2 +0.0 s Jewgienij Diemientjew
7. 26 listopada 2005 Finlandia Ruka 15 km stylem klasycznym 36:32.8 min 1 - -
8. 27 listopada 2005 Finlandia Ruka 15 km stylem dowolnym 34:16.7 min 3 +11.4 s Tore Ruud Hofstad
9. 10 grudnia 2005 Kanada Vernon 30 km łączony 1:17:19.2 h 1 - -
10. 15 grudnia 2005 Kanada Canmore 15 km stylem dowolnym 35:06.8 min 3 +24.5 s Pietro Piller Cottrer
11. 17 grudnia 2005 Kanada Canmore 30 km stylem klasycznym 1:18:10.9 h 1
12. 14 stycznia 2006 Włochy Lago di Tesero 30 km stylem dowolnym 1:14:49.3 h 1
13. 21 stycznia 2006 Niemcy Oberstdorf 30 km łączony 1:14:09.7 h 1 - -
14. 8 marca 2006 Szwecja Falun 20 km łączony 51:42.2 min 2 +0.5 s Petter Northug
15. 16 grudnia 2006 Francja La Clusaz 30 km stylem dowolnym 1:17:11.8 h 1 - -
16. 7 stycznia 2007 NiemcyCzechyWłochy Tour de Ski 102 km 3:29:49.7 h 1 - -
17. 20 stycznia 2007 Rosja Rybińsk 30 km stylem dowolnym 1:14:05.4 h 3 +1.1 s Aleksander Legkow
18. 21 stycznia 2007 Rosja Rybińsk Sprint stylem dowolnym - 3 - Renato Pasini
19. 16 lutego 2007 Changchun 15 km stylem dowolnym 37:05.8 min 1 - -
20. 11 marca 2007 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 39:51.7 min 3 +26.7 s Odd-Bjørn Hjelmeset
21. 17 marca 2007 Norwegia Oslo 50 km stylem klasycznym 2:17:22.0 h 2 +9.8 s Odd-Bjørn Hjelmeset
22. 24 marca 2007 Szwecja Falun 30 km łączony 1:31:18.0 h 1 - -
23. 30 stycznia 2009 Rosja Rybińsk 15 km stylem dowolnym 36:05.9 min 1 - -
24. 14 marca 2009 Norwegia Trondheim 50 km stylem klasycznym 2:02:39.0 h 2 +21.8 s Sami Jauhojärvi
25. 19 grudnia 2009 Słowenia Rogla Sprint stylem klasycznym - 2 - Petter Northug
26. 4 lutego 2012 Rosja Rybińsk 15 km stylem dowolnym (start masowy) 36:47.5 min 3 +1.6 s Devon Kershaw
27. 5 lutego 2012 Rosja Rybińsk 2x15 km łączony 1:20:37.6 h 3 +8.3 s Maksim Wylegżanin
28. 13 grudnia 2012 Kanada Canmore 10 km stylem klasycznym 41:14.8 min 3 +5.8 s Tim Tscharnke

FIS Marathon Cup

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Miejsca na podium

Nr Dzień Rok Zawody Dystans Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 24 stycznia 2010 Austria Dolomitenlauf 42 km stylem dowolnym 1:43:17,1 h +3,8 s 2. Włochy Fabio Santus

Przypisy

  1. Skład drużyny: Jens Filbrich, Andreas Schlütter, Tobias Angerer, René Sommerfeldt
  2. Skład drużyny: Andreas Schlütter, Jens Filbrich, René Sommerfeldt, Tobias Angerer
  3. Skład drużyny: Jens Filbrich, Axel Teichmann, René Sommerfeldt, Tobias Angerer
  4. Skład drużyny: Jens Filbrich, Axel Teichmann, Tobias Angerer, Hannes Dotzler
  5. Skład drużyny: Jens Filbrich, Andreas Schlütter, Tobias Angerer, Axel Teichmann
  6. a b Skład drużyny: Tobias Angerer, Axel Teichmann
  7. Skład drużyny: Jens Filbrich, Franz Göring, Tobias Angerer, Axel Teichmann
  8. Skład drużyny: Jens Filbrich, Tobias Angerer, Franz Göring, Axel Teichmann
  9. Skład drużyny: Jens Filbrich, Axel Teichmann, Franz Göring, Tobias Angerer
W Wikimedia Commons znajdują się multimedia związane z tematem:Tobias Angerer
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Tobias Angerer
Listen to this article