Tour de Pologne 2014 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Tour de Pologne 2014.

Tour de Pologne 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Tour de Pologne 2014
2013 2015
Data 3 – 9 sierpnia 2014
Etapów 7
Dystans 1251 km
Czas zwycięzcy 30h 16' 18"
Zgłoszenia 167 kolarzy
Ukończyło wyścig 131 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Polska Rafał Majka
Drugie miejsce Hiszpania Jon Izagirre
Trzecie miejsce Hiszpania Beñat Intxausti
Pozostałe klasyfikacje
Górska Polska Maciej Paterski
Punktowa Białoruś Jauhien Hutarowicz
Najaktywniejszych Austria Matthias Krizek
Drużynowa Hiszpania Movistar Team
Oficjalna strona WWW

Tour de Pologne 2014 – 71. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, która odbyła się w dniach 3 – 9 sierpnia 2014. Impreza należała do cyklu UCI World Tour 2014. Jej zwycięzcą został Rafał Majka, jako pierwszy Polak po 11-letniej przerwie.

Po raz piąty w historii wyścigu fragment jego trasy wyznaczono poza terytorium Polski, bowiem ostatnie 172,5 kilometra 5. etapu wiodło przez Słowację – od granicy w Chochołowie i Suchej Górze do Szczyrbskiego Jeziora, w którym usytuowano metę etapu (miejscowość Szczyrbskie Jezioro jest zatem trzecią zagraniczną lokalizacją w dziejach Tour de Pologne z tym mianem, po włoskich: Madonna di Campiglio i Przełęczy Pordoi z edycji 2013).

Uczestnicy

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

Numery Kod Drużyna
1-8 OGE Australia Orica GreenEDGE
11-18 OPQ Belgia Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
21-28 TTS Rosja Tinkoff-Saxo
31-38 SKY Wielka Brytania Team Sky
41-48 AST Kazachstan Astana Pro Team
51-58 GRS Stany Zjednoczone Garmin-Sharp
61-68 LAM Włochy Lampre-Merida
71-78 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
81-88 TRE Stany Zjednoczone Trek Factory Racing
91-98 CAN Włochy Cannondale Pro Cycling
101-108 KAT Rosja Team Katusha
111-118 BEL Holandia Belkin Pro Cycling Team
121-128 MOV Hiszpania Movistar Team
131-138 GIA Holandia Team Giant-Shimano
141-148 LTB Belgia Lotto-Belisol
151-158 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
161-168 FDJ Francja FDJ.fr
171-178 EUC Francja Team Europcar
181-188 POL Polska Reprezentacja Polski
191-198 CCC Polska CCC Polsat Polkowice
201-208 RVL Rosja RusVelo

Przebieg trasy

Etap Data Start Meta Dystans Typ Zwycięzca Lider
1. 3 sierpnia Gdańsk Bydgoszcz 226 km
płaski Białoruś Jauhien Hutarowicz Białoruś Jauhien Hutarowicz
2. 4 sierpnia Toruń Warszawa 226 km
płaski Czechy Petr Vakoč Czechy Petr Vakoč
3. 5 sierpnia Kielce Rzeszów 174 km
płaski Holandia Theo Bos Czechy Petr Vakoč
4. 6 sierpnia Tarnów Katowice 236 km
pagórkowaty Belgia Jonas Van Genechten Czechy Petr Vakoč
5. 7 sierpnia Zakopane Słowacja Szczyrbskie Jezioro 190 km
górski Polska Rafał Majka Czechy Petr Vakoč
6. 8 sierpnia Terma Bukowina T. Bukowina Tatrzańska 174 km
górski Polska Rafał Majka Polska Rafał Majka
7. 9 sierpnia Kraków Kraków 25 km
ITT Belgia Kristof Vandewalle Polska Rafał Majka

Etapy

1. etap: Gdańsk > Bydgoszcz

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Białoruś Jauhien Hutarowicz ALM 5h 47' 50"
2. Rosja Roman Maikin RVL +0"
3. Włochy Manuele Mori LAM +0"
4. Kanada Guillaume Boivin CAN +0"
5. Austria Marco Haller KAT +0"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Białoruś Jauhien Hutarowicz ALM 5h 47' 40"
2. Rosja Roman Maikin RVL +4"
3. Włochy Manuele Mori LAM +6"
4. Polska Maciej Paterski CCC +8"
5. Austria Matthias Krizek CAN +8"

2. etap: Toruń > Warszawa

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Czechy Petr Vakoč OPQ 5h 23' 54"
2. Australia Michael Matthews OGE + 21"
3. Belgia Boris Vallee LTB + 21"
4. Holandia Ramon Sinkeldam GIA + 21"
5. Białoruś Jauhien Hutarowicz ALM + 21"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Czechy Petr Vakoč OPQ 11h 11' 28"
2. Białoruś Jauhien Hutarowicz ALM + 27"
3. Rosja Roman Maikin RVL + 31"
4. Belgia Boris Vallee LTB + 33"
5. Włochy Manuele Mori LAM + 33"

3. etap: Kielce > Rzeszów

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Holandia Theo Bos BEL 3h 39' 27"
2. Słowenia Luka Mezgec GIA + 0"
3. Australia Michael Matthews OGE + 0"
4. Włochy Sacha Modolo LAM + 0"
5. Norwegia Thor Hushovd BMC + 0"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Czechy Petr Vakoč OPQ 14h 50' 55"
2. Białoruś Jauhien Hutarowicz ALM + 27"
3. Holandia Theo Bos BEL + 27"
4. Rosja Roman Maikin RVL + 31"
5. Słowenia Luka Mezgec GIA + 31"

4. etap: Tarnów > Katowice

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Belgia Jonas Van Genechten LTB 5h 43' 29"
2. Włochy Jacopo Guarnieri AST + 0"
3. Słowenia Luka Mezgec GIA + 0"
4. Włochy Sacha Modolo LAM + 0"
5. Białoruś Jauhien Hutarowicz ALM + 0"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Czechy Petr Vakoč OPQ 20h 34' 24"
2. Austria Matthias Krizek CAN + 26"
3. Białoruś Jauhien Hutarowicz ALM + 27"
4. Holandia Theo Bos BEL + 27"
5. Słowenia Luka Mezgec GIA + 27"

5. etap: Zakopane > Słowacja Szczyrbskie Jezioro

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Polska Rafał Majka TTS 4h 30' 38"
2. Hiszpania Beñat Intxausti MOV + 0"
3. Hiszpania Jon Izagirre MOV + 0"
4. Włochy Gianluca Brambilla OPQ + 0"
5. Francja Warren Barguil GIA + 0"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Czechy Petr Vakoč OPQ 25h 05' 28"
2. Polska Rafał Majka TTS + 1"
3. Hiszpania Beñat Intxausti MOV + 5"
4. Hiszpania Jon Izagirre MOV + 7"
5. Włochy Davide Formolo CAN + 11"

6. etap: Terma Bukowina Tatrzańska > Bukowina Tatrzańska

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Polska Rafał Majka TTS 4h 40' 58"
2. Hiszpania Beñat Intxausti MOV + 10"
3. Hiszpania Jon Izagirre MOV + 10"
4. Francja Christophe Riblon ALM + 19"
5. Polska Przemysław Niemiec LAM + 20"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Polska Rafał Majka TTS 29h 46' 17"
2. Hiszpania Beñat Intxausti MOV + 18"
3. Hiszpania Jon Izagirre MOV + 22"
4. Francja Christophe Riblon ALM + 39"
5. Włochy Giampaolo Caruso KAT + 40"

7. etap: Kraków > Kraków

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Belgia Kristof Vandewalle TRE 29' 18"
2. Włochy Adriano Malori MOV + 3"
3. Wielka Brytania Stephen Cummings BMC + 10"
4. Szwajcaria Steve Morabito BMC + 20"
5. Hiszpania Gorka Izagirre MOV + 22"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Polska Rafał Majka TTS 30h 16' 18"
2. Hiszpania Jon Izagirre MOV + 8"
3. Hiszpania Beñat Intxausti MOV + 22"
4. Francja Christophe Riblon ALM + 34"
5. Polska Przemysław Niemiec LAM + 1' 20"

Liderzy klasyfikacji po etapach

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey yellow.svg
Klasyfikacja punktowa
Maillot-red-white.PNG
Klasyfikacja górska
Jersey rosa.svg
Klasyfikacja najaktywniejszych
Jersey blue.svg
Klasyfikacja drużynowa Najwyżej sklasyfikowany Polak
Jersey pink.svg
1 Jauhien Hutarowicz Jauhien Hutarowicz Jauhien Hutarowicz Maciej Paterski Jimmy Engoulvent Omega Pharma-Quick-Step Maciej Paterski
2 Petr Vakoč Petr Vakoč Petr Vakoč
3 Theo Bos
4 Jonas Van Genechten Mateusz Taciak Matthias Krizek
5 Rafał Majka Maciej Paterski Movistar Team Rafał Majka
6 Rafał Majka Rafał Majka
7 Kristof Vandewalle
Klasyfikacja końcowa Rafał Majka Jauhien Hutarowicz Maciej Paterski Matthias Krizek Movistar Team Rafał Majka

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Tour de Pologne 2014
Listen to this article