Tour de Pologne 2015 - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Tour de Pologne 2015.

Tour de Pologne 2015

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Tour de Pologne 2015
2014 2016
Data 2 – 8 sierpnia 2015
Etapów 7
Dystans 1076 km
Czas zwycięzcy 26h 04' 38"
Zgłoszenia 151 kolarzy
Ukończyło wyścig 113 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Hiszpania Jon Izagirre
Drugie miejsce Belgia Bart De Clercq
Trzecie miejsce Belgia Ben Hermans
Pozostałe klasyfikacje
Górska Polska Maciej Paterski
Punktowa Niemcy Marcel Kittel
Najaktywniejszych Polska Kamil Gradek
Drużynowa Belgia Lotto Soudal
Oficjalna strona WWW

Tour de Pologne 2015 – 72. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne, która odbyła się w dniach 2 – 8 sierpnia 2015. Impreza należała do cyklu UCI World Tour 2015.

Po 5-letniej przerwie trasa wyścigu w całości wiodła przez terytorium Polski – w edycjach 2010, 2011, 2012, 2013 i 2014 etapy lub części etapów odbyły się bowiem poza granicami Rzeczypospolitej (w Republice Czeskiej, we Włoszech i na Słowacji).

Uczestnicy

Na starcie wyścigu stanęło 19 ekip. Wśród nich wszystkie siedemnaście ekip UCI World Tour 2015 oraz dwie inne zaproszone przez organizatorów.

Lista drużyn uczestniczących w wyścigu:

Numery Kod Drużyna
1-8 TTS Rosja Team Tinkoff-Saxo
11-18 EQS Belgia Etixx-Quick Step
21-28 AST Kazachstan Pro Team Astana
31-38 SKY Wielka Brytania Team Sky
41-48 LAM Włochy Lampre-Merida
51-58 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
61-68 MOV Hiszpania Movistar Team
71-78 OGE Australia Orica-GreenEDGE
81-88 GIA Niemcy Team Giant-Alpecin
91-98 TRE Stany Zjednoczone Trek Factory Racing
Numery Kod Drużyna
101-108 KAT Rosja Team Katusha
111-118 LTJ Holandia Team LottoNL-Jumbo
121-128 LTS Belgia Lotto Soudal
131-138 TCG Stany Zjednoczone Team Cannondale-Garmin
141-148 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
151-158 IAM Szwajcaria IAM Cycling
161-168 FDJ Francja FDJ.fr
171-178 CCC Polska CCC Sprandi Polkowice
181-188 POL Polska Reprezentacja Polski

Etapy

Etap Data Start Meta Dystans Typ Zwycięzca Lider
1. 2 sierpnia Warszawa Warszawa 122 km
płaski Niemcy Marcel Kittel Niemcy Marcel Kittel
2. 3 sierpnia Częstochowa Dąbrowa Górnicza 146 km
płaski Włochy Matteo Pelucchi Niemcy Marcel Kittel
3. 4 sierpnia Zawiercie Katowice 166 km
płaski Włochy Matteo Pelucchi Niemcy Marcel Kittel
4. 5 sierpnia Jaworzno Nowy Sącz 220 km
pagórkowaty Polska Maciej Bodnar Polska Kamil Zieliński
5. 6 sierpnia Nowy Sącz Zakopane 223 km
górski Belgia Bart De Clercq Belgia Bart De Clercq
6. 7 sierpnia Terma Bukowina T. Bukowina Tatrzańska 174 km
górski Kolumbia Sergio Henao Kolumbia Sergio Henao
7. 8 sierpnia Kraków Kraków 25 km
ITT Polska Marcin Białobłocki Hiszpania Jon Izagirre

1. etap: Warszawa > Warszawa, 122 km

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Niemcy Marcel Kittel Niemcy Team Giant-Alpecin 2h 43' 13"
2. Australia Caleb Ewan Australia Orica-GreenEDGE + 0"
3. Włochy Niccolo Bonifazzio Włochy Lampre-Merida + 0"
4. Holandia Dennis Van Winden Holandia Team LottoNL-Jumbo + 0"
5. Francja Sébastien Turgot Francja Ag2r-La Mondiale + 0"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Niemcy Marcel Kittel Niemcy Team Giant-Alpecin 2h 43' 03"
2. Australia Caleb Ewan Australia Orica-GreenEDGE + 4"
3. Włochy Niccolo Bonifazzio Włochy Lampre-Merida + 6"
4. Holandia Dennis Van Winden Holandia Team LottoNL-Jumbo + 10"
5. Francja Sébastien Turgot Francja Ag2r-La Mondiale + 10"

2. etap: Częstochowa > Dąbrowa Górnicza, 146 km

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Matteo Pelucchi Szwajcaria IAM Cycling 3h 20' 12"
2. Niemcy Marcel Kittel Niemcy Team Giant-Alpecin + 0"
3. Włochy Giacomo Nizzolo Stany Zjednoczone Trek Factory Racing + 0"
4. Belgia Kris Boeckmans Belgia Lotto Soudal + 0"
5. Włochy Sacha Modolo Włochy Lampre-Merida + 0"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Niemcy Marcel Kittel Niemcy Team Giant-Alpecin 6h 03' 09"
2. Australia Caleb Ewan Australia Orica-GreenEDGE + 10"
3. Włochy Niccolo Bonifazzio Włochy Lampre-Merida + 12"
4. Włochy Giacomo Nizzolo Stany Zjednoczone Trek Factory Racing + 12"
5. Niemcy Marcus Burghardt Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 13"

3. etap: Zawiercie > Katowice, 166 km

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Włochy Matteo Pelucchi Szwajcaria IAM Cycling 3h 48' 41"
2. Włochy Giacomo Nizzolo Stany Zjednoczone Trek Factory Racing + 0"
3. Belgia Tom Van Asbroeck Holandia Team LottoNL-Jumbo + 0"
4. Włochy Roberto Ferrari Włochy Lampre-Merida + 0"
5. Włochy Niccolo Bonifazzio Włochy Lampre-Merida + 0"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Niemcy Marcel Kittel Niemcy Team Giant-Alpecin 9h 51' 50"
2. Włochy Giacomo Nizzolo Stany Zjednoczone Trek Factory Racing + 6"
3. Australia Caleb Ewan Australia Orica-GreenEDGE + 10"
4. Niemcy Marcus Burghardt Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 10"
5. Włochy Niccolo Bonifazzio Włochy Lampre-Merida + 12"

4. etap: Jaworzno > Nowy Sącz, 220 km

Ucieczka podczas 4. etapu.
Ucieczka podczas 4. etapu.
Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Polska Maciej Bodnar Rosja Tinkoff-Saxo 5h 14' 29"
2. Polska Kamil Zieliński Polska Reprezentacja Polski + 0"
3. Łotwa Gatis Smukulis Rosja Team Katusha + 0"
4. Australia Caleb Ewan Australia Orica GreenEDGE + 20"
5. Słowenia Luka Mezgec Niemcy Team Giant-Shimano + 20"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Polska Kamil Zieliński Polska Reprezentacja Polski 15h 06' 27"
2. Polska Maciej Bodnar Rosja Tinkoff-Saxo + 3"
3. Australia Caleb Ewan Australia Orica GreenEDGE + 22"
4. Niemcy Marcus Burghardt Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 22"
5. Belgia Tom Van Asbroeck Holandia Team LottoNL-Jumbo +2 4"

5. etap: Nowy Sącz > Zakopane, 223 km

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Belgia Bart De Clercq Belgia Lotto Soudal 5h 48' 49"
2. Włochy Diego Ulissi Włochy Lampre-Merida + 3"
3. Szwajcaria Sébastien Reichenbach Szwajcaria IAM Cycling + 3"
4. Kolumbia Sergio Henao Wielka Brytania Team Sky + 7"
5. Belgia Ben Hermans Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 7"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Belgia Bart De Clercq Belgia Lotto Soudal 20h 55' 42"
2. Włochy Diego Ulissi Włochy Lampre-Merida + 4"
3. Włochy Davide Formolo Stany Zjednoczone Team Cannondale-Garmin + 6"
4. Belgia Ben Hermans Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 9"
5. Hiszpania Jon Izagirre Hiszpania Movistar Team + 9"

6. etap: Terma Bukowina Tatrzańska > Bukowina Tatrzańska, 174 km

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Kolumbia Sergio Henao Wielka Brytania Team Sky 4h 38' 27"
2. Włochy Diego Ulissi Włochy Lampre-Merida + 8"
3. Stany Zjednoczone Lawson Craddock Niemcy Team Giant-Alpecin + 8"
4. Francja Christophe Riblon Francja Ag2r-La Mondiale + 8"
5. Włochy Fabio Aru Kazachstan Astana Pro Team + 8"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Kolumbia Sergio Henao Wielka Brytania Team Sky 25h 34' 15'
2. Włochy Diego Ulissi Włochy Lampre-Merida + 0"
3. Belgia Bart De Clercq Belgia Lotto Soudal + 10"
4. Włochy Davide Formolo Stany Zjednoczone Team Cannondale-Garmin + 11"
5. Belgia Ben Hermans Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 14"

7. etap: Kraków > Kraków, 25 km

Wyniki
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Polska Marcin Białobłocki Polska Reprezentacja Polski 28' 45"
2. Białoruś Wasil Kiryjenka Wielka Brytania Team Sky + 2"
3. Holandia Rick Flens Holandia Team LottoNL-Jumbo + 59"
4. Australia Damien Howson Australia Orica GreenEDGE + 1' 09"
5. Belgia Jurgen Van Den Broeck Belgia Lotto Soudal + 1' 16"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
Miejsce Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Jon Izagirre Hiszpania Movistar Team 26h 04' 38"
2. Belgia Bart De Clercq Belgia Lotto Soudal + 2"
3. Belgia Ben Hermans Stany Zjednoczone BMC Racing Team + 3"
4. Rosja Ilnur Zakarin Rosja Team Katusha + 14"
5. Włochy Fabio Aru Kazachstan Pro Team Astana + 15"

Liderzy klasyfikacji po etapach

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey yellow.svg
Klasyfikacja punktowa
Maillot-red-white.PNG
Klasyfikacja górska
Jersey rosa.svg
Klasyfikacja najaktywniejszych
Jersey blue.svg
Klasyfikacja drużynowa Najwyżej sklasyfikowany Polak
Jersey pink.svg
1 Marcel Kittel Marcel Kittel Marcel Kittel Adrian Kurek Matej Mohorič Team LottoNL-Jumbo Michał Kwiatkowski
2 Matteo Pelucchi Kamil Gradek
3 Matteo Pelucchi Marcin Białobłocki
4 Maciej Bodnar Kamil Zieliński Kamil Zieliński Kamil Gradek Team Tinkoff-Saxo Kamil Zieliński
5 Bart De Clercq Bart De Clercq Grega Bole BMC Racing Team Tomasz Marczyński
6 Sergio Henao Sergio Henao Maciej Paterski Lotto Soudal
7 Marcin Białobłocki Jon Izagirre
Klasyfikacja końcowa Jon Izagirre Marcel Kittel Maciej Paterski Kamil Gradek Lotto Soudal Tomasz Marczyński

Bibliografia

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Tour de Pologne 2015
Listen to this article