Transbeskidzki Szlak Konny
Z Wikipedii, wolnej encyclopedia
Transbeskidzki Szlak Konny – najdłuższy w polskich górach szlak turystyki jeździeckiej, wytyczony przez PTTK w 2000 r. Liczy 600 km długości i na jego pokonanie należy przeznaczyć 14 dni (109 godzin jazdy stępem). Prowadzi z Brennej w Beskidzie Śląskim, przez Beskid Żywiecki, Podhale, Pieniny, Beskid Sądecki oraz Beskid Niski do Wołosatego w Bieszczadach. Najwyżej położonym punktem szlaku jest góra Szczawina w Beskidzie Żywieckim (1356 m n.p.m.).
Dane szlaku | |
Państwo | |
---|---|
Województwo |
śląskie, małopolskie, podkarpackie |
Początek |
Brenna |
Koniec |
Wołosate |
Kolor znakowania |
pomarańczowy |
Długość |
600 km |
Typ |
szlak konny |
Trasę podzielono na 14 etapów obowiązujących przy zdobywaniu odznaki PTTK. Każdy odpowiada jednemu dniowi jazdy, miejscem początkowym i końcowym odcinka jest Ośrodek Górskiej Turystyki Jeździeckiej, jedynie IV etap kończy się w gospodarstwie agroturystycznym.
Szlak został częściowo naniesiony na mapę Waymarked Trails: Jeździectwo
Etap 1
9 godzin; Beskid Śląski, od Węgierskiej Górki Beskid Żywiecki
Etap 2
5 godzin; Beskid Żywiecki
Etap 3
8 godzin; Beskid Żywiecki
Etap 4
5 godzin; Beskid Żywiecki
- Zawoja
- przełęcz Krowiarki
- Zubrzyca Górna
Etap 5
12 godzin; Beskid Żywiecki (Pasmo Podhalańskie), Kotlina Orawsko-Nowotarska, Pogórze Spisko-Gubałowskie
- Zubrzyca Górna
- Orawka
- Ludźmierz
- Szaflary
- Bukowina Tatrzańska
Etap 6
13 godzin; Pogórze Spisko-Gubałowskie, Pieniny, Beskid Sądecki
- Bukowina Tatrzańska
- Przełęcz nad Łapszanką
- Pieskowy Wierch
- Krościenko nad Dunajcem
- Szczawnica
- Jaworki
Etap 7
10 godzin; Beskid Sądecki
Etap 8
6 godzin; Beskid Niski
Etap 9
8 godzin; Beskid Niski
Etap 10
9 godzin; Beskid Niski
Etap 11
8 godzin; Beskid Niski
- Lipowiec
- Kamień
- Jasienik
- Koprywiczna
- Jasiel
- Kanasiówka
- Pasika
- Danawa
- Średni Garb
- Dołżyca
Etap 12
6 godzin; Bieszczady
- Dołżyca
- Radoszyce
- Nowy Łupków
- Smolnik
- Żubracze
Etap 13
6 godzin; Bieszczady
- Żubracze
- Przysłup
- Jaworzec
- Hulskie
- Zatwarnica
- Nasiczne
Etap 14
4 godziny; Bieszczady