Władcy Wołoszczyzny - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Władcy Wołoszczyzny.

Władcy Wołoszczyzny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zobacz multimedia związane z tematem: Władcy Wołoszczyzny

Władcy dzielnic, które weszły w skład przyszłego hospodarstwa

Władca Portret Lata panowania Dynastia Uwagi
Senesław ok. 1247 Wojewoda wschodniego brzegu Aluty (w pobliżu Ardżeszu).
Litowoj 1247–1277 Wojewoda zachodniego brzegu Aluty.
Barbat ok. 1277–1290 brat Litowoja
Tihomir ok. 1290–1310
Radu Czarny ok. 1300 legendarny wojewoda Wołoszczyzny; niektórzy historycy uważają go za pseudonim Tihomira lub Basaraba I.

Hospodarowie wołoscy (1310-1859)

Utworzenie hospodarstwa wołoskiego miało miejsce w 1310 roku.

Władca Portret Lata panowania Dynastia Uwagi
Basarab I
Basarab I
ok. 1310–1352 Basarabowie syn Tihomira; pierwszy historyczny władca Wołoszczyzny; później nazywany także Basarabem Założycielem
Mikołaj Aleksander
Nicolae Alexandru
1352–1364 Basarabowie syn Basaraba I
Władysław I Samoderżec
Vladislav I
ok. 1364–1377 Basarabowie syn Mikołaja Aleksandra; znany także jako Vlaicu-Vodă
4. Radu I
ok. 1377–1383 Basarabowie syn Mikołaja Aleksandra
5. Dan I ok. 1383–1386 Danowicze syn Radu I
6. Mircza I Stary
Mircea I cel Bătrân
1386–1394 Basarabowie syn Radu I; po raz pierwszy
7. Wład I Uzurpator
Vlad I Uzurpatorul
1394–1397
6. Mircza I Stary
Mircea I cel Bătrân
1397–1418 Basarabowie po raz drugi
8. Michał I
Mihail I
1418–1420 Basarabowie syn Mirczy Starego
9. Dan II
1420–1421 Danowicze syn Dana I, członek Zakonu Smoka; po raz pierwszy
10. Radu II Praznaglava
Radu II Chelul
1421 Basarabowie syn Mirczy Starego; po raz pierwszy
9. Dan II
1421–1423 Danowicze po raz drugi
10. Radu II Praznaglava
Radu II Chelul
1423 Basarabowie po raz drugi
9. Dan II
1423–1424 Danowicze po raz trzeci
10. Radu II Praznaglava
Radu II Chelul
1424–1426 Basarabowie po raz trzeci
9. Dan II
1426–1427 Danowicze po raz czwarty
10. Radu II Praznaglava
Radu II Chelul
1427 Basarabowie po raz czwarty
9. Dan II
1427–1431 Danowicze po raz piąty
11. Aleksander I Aldea
Alexandru I Aldea
1431–1436 Drakulowie syn Mirczy Starego; po raz pierwszy
12. Wład II Diabeł
Vlad Dracul
1436–1442 Drakulowie nieślubny syn Mirczy Starego, członek Zakonu Smoka; po raz pierwszy
13. Mircza II
Mircea II
1442 Drakulowie syn Włada Diabła
14. Basarab II 1442–1443 Danowicze syn Dana II
12. Wład II Diabeł
Vlad Dracul
1443–1447 Drakulowie po raz drugi
15. Władysław II Dan
Vladislav II
1447–1448 Danowicze syn Dana II; popierany przez Jana Hunyadego, regent Królestwa Węgier; po raz pierwszy
16. Wład III Palownik
Vlad Țepeș
1448 Drakulowie syn Włada Diabła; po raz pierwszy
15. Władysław II Dan
1448–1456 Danowicze syn Dana II; popierany przez Jana Hunyadego, regent Królestwa Węgier; po raz drugi
16. Wład III Palownik
Vlad Țepeș
1456–1462 Drakulowie po raz drugi
17. Radu III Piękny
Radu cel Frumos
1462–1473 Drakulowie syn Włada Diabła; po raz pierwszy
18. Basarab III Stary
Basarab cel Bătrân
1473 Danowicze syn Dana II; po raz pierwszy
17. Radu III Piękny
Radu cel Frumos
1473–1474 Drakulowie po raz drugi
18. Basarab III Stary
Basarab cel Bătrân
1474 Danowicze po raz drugi
17. Radu III Piękny
Radu cel Frumos
1474 Drakulowie po raz trzeci
18. Basarab III Stary
Basarab cel Bătrân
1474 Danowicze po raz trzeci
17. Radu III Piękny
Radu cel Frumos
1474–1475 Drakulowie po raz czwarty
18. Basarab III Stary
Basarab cel Bătrân
1475–1476 Danowicze po raz czwarty
16. Wład III Palownik
Vlad Țepeș
1476 Drakulowie po raz trzeci
18. Basarab III Stary
Basarab cel Bătrân
1476–1477 Danowicze po raz piąty
19. Basarab IV
Basarab Ţepeluş
1477–1481 Danowicze syn Basaraba II; po raz pierwszy
20. Mircza 1481
21. Wład IV Mnich
Vlad Călugărul
1481 Drakulowie syn Włada Diabła; po raz pierwszy
19. Basarab IV 1481–1482 Danowicze po raz drugi
21. Wład IV Mnich
Vlad Călugărul
1482–1495 Drakulowie po raz drugi
22. Radu IV Wielki
Radu cel Mare
1495–1508 Drakulowie syn Włada Mnicha
23. Mihnea I Zły
Mihnea cel Rău
1508–1509 Drakulowie syn Włada Palownika
24. Mircza III 1509–1510 Drakulowie syn Mihnei Złego
25. Wład V Młody
Vlad V cel Tânăr
1510–1512 Drakulowie bratanek Radu Wielkiego; znany także jako Vlăduţ
26. Neagoe Basarab V
1512–1521 Craioveşti
27. Teodozjusz
Teodosie
1521–1522
28. Radu V
1522–1523 Drakulowie nieślubny syn Radu Wielkiego; sprzymierzony z Craioveştimi; po raz pierwszy
29. Władysław III 1523 Danowicze bratanek Władysława II; po raz pierwszy
30. Radu VI Bădica 1523–1524
28. Radu V
1524 Craioveşti po raz drugi
29. Władysław III 1524 Danowicze po raz drugi
28. Radu V
1524–1525 Craioveşti po raz trzeci
29. Władysław III 1525 Danowicze po raz trzeci
28. Radu V
1525–1529 Craioveşti po raz czwarty
31. Basarab VI 1529
32. Mojżesz
1529–1530
33. Wład VI Topielec
Vlad VI Înecatul
1530–1532 Drakulowie syn Włada Młodego
34. Wład VII Vintila
1532–1535 Drakulowie syn Radu Wielkiego
35. Radu VII Paisie
1535–1545 Drakulowie syn Włada Vintili ze Slatiny
36. Mircza Pastuch
Mircea Ciobanul
1545–1552 Drakulowie syn Radu Wielkiego; po raz pierwszy
37. Radu VIII Eliasz
Radu VIII Ilie Haidăul
1552–1553 Drakulowie syn Radu z Afumaţi
36. Mircza Pastuch
1553–1554 Drakulowie po raz drugi
38. Patrascu Dobry
Pătraşcu cel Bun
1554–1558 Drakulowie syn Radu Paisiego; po raz trzeci
36. Mircza Pastuch
1558–1559 Drakulowie po raz trzeci
39. Piotr Młody
Petru cel Tânăr
1559–1568 Drakulowie syn Mirczy Pastucha
40. Aleksander II Mircza
1568–1574 Drakulowie syn Mirczy II; przezywany „Jałową Owcą” (Oaie Seacă); po raz pierwszy
41. Vintila 1574 Drakulowie syn Pătraşcu Dobrego
40. Aleksander II Mircza
1574–1577 Drakulowie po raz drugi
42. Mihnea II Poturczeniec
Mihnea II Turcitul
1577–1583 Drakulowie syn Aleksandra II Mirczy; po raz pierwszy
43. Piotr II Kolczyk
Petru II Cercel
1583–1585 Drakulowie syn Pătraşcu Dobrego
42. Mihnea II Poturczeniec
1585–1591 Drakulowie po raz drugi
44. Stefan I Głuchy
Ştefan I Surdul
1591–1592
45. Aleksander III Zły
Alexandru III cel Rău
1592–1593 również władca Mołdawii (1592)
46. Michał II Waleczny
Mihail II Viteazul
1593–1600 Drakulowie nieślubny syn Pătraşcu Dobrego; również władca Siedmiogrodu (1599-1600) i władca Mołdawii (1600)
47. Szymon Mohyła
1600–1601 Mohyłowie po raz pierwszy
48. Radu IX Mihnea
1601–1602 Drakulowie syn Minhei Poturczeńca; po raz pierwszy
47. Szymon Mohyła
1602 Mohyłowie po raz drugi
49. Radu X Șerban
1602–1610 po raz pierwszy
50. Gabriel Batory
1611 Batory także książę Transylwanii
48. Radu IX Mihnea
1611 Drakulowie po raz drugi
49. Radu X Şerban
1611 po raz drugi
48. Radu IX Mihnea
1611–1616 Drakulowie po raz trzeci
51. Gabriel Mohyła 1616 Mohyłowie Szymona Mohyły; po raz pierwszy
52. Aleksander IV Eliasz 1616–1618 po raz pierwszy
51. Gabriel Mohyła 1618–1620 Mohyłowie po raz drugi
48. Radu IX Mihnea
1620–1623 Drakulowie po raz czwarty
53. Aleksander V Dziecię
Alexandru Coconul
1623–1627 Drakulowie syn Radu Mihnei
52. Aleksander IV Eliasz 1627–1629 po raz drugi
54. Leon Tomșa
1629–1632
55. Radu XI Eliasz 1632
56. Mateusz Basarab
1632–1654 Brâncoveneşti
57. Konstantyn I Șerban
1654–1658 nieślubny syn Radu Şerbana
58. Mihnea III
1658–1659
59. Jerzy I Ghica
1659–1660 Ghica
60. Grzegorz I Jerzy Ghica
1660–1664 Ghica po raz pierwszy
61. Radu XII Leon
1664–1669
62. Antoni Popescu 1669–1672
60. Grzegorz I Jerzy Ghica
1672–1673 Ghica po raz drugi
63. Jerzy II Duca
1673–1678
64. Șerban Kantakuzen
1678–1688 Kantakuzeni
65. Konstantyn II Brâncoveanu
1688–1714 Brâncoveneşti
66. Ştefan II Kantakuzen
1714–1715 Kantakuzeni

Rządy Fanariotów (1715–1821)

Władca Portret Lata panowania Dynastia Uwagi
111. Mikołaj Mavrocordat
1715–1716 Mavrocordatowie po raz pierwszy
okupacja habsburska 1716
112. Jan I Mavrocordat
1716–1719 Mavrocordatowie
113. Mikołaj Mavrocordat
1719–1730 Mavrocordatowie po raz drugi
114. Konstantyn III Mavrocordat
1730 Mavrocordatowie po raz pierwszy
115. Michał Racoviţă
1730–1731 Racoviţă po raz pierwszy
116. Konstantyn III Mavrocordat
1731–1733 Mavrocordatowie po raz drugi
117. Grzegorz II Ghica
1733–1735 Ghica po raz pierwszy
118. Konstantyn Mavrocordat
1735–1741 Mavrocordatowie po raz trzeci
119. Michał Racoviţă
1741–1744 Racoviţă po raz drugi
120. Konstantyn III Mavrocordat
1744–1748 Mavrocordatowie po raz czwarty
121 Grzegorz Ghica II
1748–1752 Ghica po raz drugi
122. Mateusz Ghica
1752–1753 Ghica
123. Konstantyn IV Racoviţă 1753–1756 po raz pierwszy
124. Konstantyn III Mavrocordat
1756–1758 po raz piąty
125. Scarlat Ghica 1758–1761 Ghica po raz pierwszy
126. Konstantyn III Mavrocordat
1761–1763 po raz szósty
127. Konstantyn IV Racoviţă 1763–1764 Racoviţă po raz drugi
129. Stefan Racoviţă 1764–1765 Racoviţă
129. Scarlat Ghica 1765–1766 Ghica po raz drugi
130. Aleksander Ghica 1766–1768 Ghica
rosyjska okupacja 1768
131. Grzegorz III Aleksander Ghica
1768–1769 Ghica
rosyjska okupacja 1769–1770
132. Emanuel Giani-Ruset
1770-1771 Rusetowie zwany również Manole lub Manolache
133. Aleksander Ipsilanti
1774–1782 Ipsilanti po raz pierwszy
134. Mikołaj Caradja 1782–1783 Caradja
135. Michał Suţu
1783–1786 Suţu po raz pierwszy
136. Mikołaj Mavrogheni
1786–1789
okupacja habsburska 1789–1790 namiestnik wojskowy: Fryderyk Jozjasz Wettyn
137. Michał Suţu
1791–1793 Suţu po raz drugi
138. Aleksander Moruzi
1793–1796 Moruzi po raz pierwszy
139. Aleksander Ipsilanti
1796–1797 Ipsilanti po raz drugi
140. Konstantyn Hangerli
1797–1799
141. Aleksander Moruzi
1799–1801 Moruzi po raz drugi
142. Michał Suţu
1801–1802 Suţu po raz trzeci
143. Aleksander Suţu
1802 Suţu
144. Konstantyn Ipsilanti
1802-1806 Ipsilanti
okupacja rosyjska 1806–1812
145. Jan Caradja
1812–1818 Caradja
146. kajmakam
Grzegorz Brâncovenu
1818 wspierany przez Barbu Văcărescu, Grzegorza Aleksandra Ghikę i Samurcaşa
147. Aleksander Suţu
1818–1821 Suţu
148. kajmakam
Grzegorz Brâncoveanu
1821
149. Tudor Vladimirescu 1821 przywódca powstania anty-fanariockiego
150. Scarlat Callimachi
1821 Callimachi
151. Grzegorz Dymitr Ghica
1822–1828 Ghica
okupacja rosyjska 1828–1834 namiestnicy wojskowi: Fiodor Pahlen, Piotr Żełtuchin i Paweł Kisielow

Rząd statutu organicznego (1832–1856)

Władca Portret Lata panowania Dynastia Uwagi
152. Aleksander Dymitr Ghica
1834–1842 Ghica
153. Jerzy Bibescu
1842–1848 Bibescu
154. rząd tymczasowy 1848 metropolita Neofit II, wspierany przez Christiana Tella, Iona Heliade-Rădulescu, Ştefana Golescu, Gheorghego Magheru i Gheorghego Scurtiego
155. regencja trzech
Locotenenţa domnească
1848
połączona okupacja osmańska i rosyjska 1848–1851 namiestnicy wojskowi: Omer Pasza i Aleksandr Lüders
156. kajmakam
Konstantyn Kantakuzen
1848
157. Barbu Ştirbei
1848–1853 Ştirbei po raz pierwszy
okupacja rosyjska 1853–1854
okupacja osmańska 1854
okupacja austriacka 1854–1856 namiestnik wojskowy: Johann Coronini-Cronberg
158. Barbu Ştirbei
1854–1856 Ştirbei po raz drugi

Protektorat ustanowiony przez traktat paryski (1856–1859)

Władca Portret Lata panowania Dynastia Uwagi
159. kajmakam
Aleksander Dymitr Ghica
1856–1858
160. Trzech kajmakamów:
  • Ioan Manu,
  • Emanoil Băleanu,
  • Ioan Filipide
1858–1859

Zjednoczone Księstwa Mołdawii i Wołoszczyzny (1859–1862)

Władca Portret Lata panowania Dynastia Uwagi
161. Aleksander Jan Cuza
1859–1862 Cuza również władca Mołdawii w unii personalnej, od 1862 roku książę Zjednoczonego Księstwa Mołdawii i Wołoszczyzny

Od 1862 unia realna między Wołoszczyzną a Mołdawią.

Zobacz też

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Władcy Wołoszczyzny
Listen to this article