Wałentyna Szewczenko - Wikiwand
For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Wałentyna Szewczenko.

Wałentyna Szewczenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ten artykuł dotyczy biegaczka narciarska. Zobacz też: Wałentyna Szewczenko (polityk).
Wałentyna Szewczenko
Data i miejsce urodzenia 2 października 1975
Czernichów, ZSRR
Klub Dynamo Kijów
Wzrost 165 cm
Debiut w PŚ 14.01 1995, Nové Město
(60. miejsce - 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 9.03 1996, Falun
(29. miejsce - 15 km)
Pierwsze podium w PŚ 22.11 2003, Beitostølen
(2. miejsce - 10 km)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 28.11 2003, Ruka (10 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Ukraina
Mistrzostwa świata
brąz Liberec 2009 30 km s.dowolny
Puchar Świata
3. miejsce
2003/2004
Puchar Świata (dystanse)
Mała kryształowa kula
2003/2004
2. miejsce
2007/2008
Inne nagrody
Tour de Ski
3. miejsce
2006/2007
Zakończenie kariery: 2018 r.

Wałentyna Jewheniwna Szewczenko (ukr. Валентина Євгенівна Шевченко, ur. 2 października 1975 r. w Czernichowie) – ukraińska biegaczka narciarska, brązowa medalistka mistrzostw świata.

Życie prywatne

Wałentyna Szewczenko urodziła się w Czernihowie, ale obecnie mieszka w Kijowie. Jest mężatką i wychowuje jedno dziecko. Zna trzy języki: ukraiński, rosyjski i niemiecki. Z zawodu jest policjantką.

Kariera

Zdecydowanie lepiej biega na długich dystansach niż w sprintach. Jej olimpijskim debiutem były igrzyska w Nagano w 1998 roku. W swoim najlepszym starcie, w biegu na 15 km techniką klasyczną zajęła 11 miejsce. Cztery lata później, podczas igrzysk olimpijskich w Salt Lake City osiągnęła swój najlepszy wynik olimpijski zajmując piąte miejsce w biegu na 30 km stylem klasycznym. Na igrzyskach olimpijskich w Turynie w 2006 roku na tym samym dystansie zajęła siódme miejsce, a wraz z koleżankami z reprezentacji zajęła ósme miejsce w sztafecie. Startowała także na igrzyskach w Vancouver, gdzie jej najlepszym wynikiem było 9 miejsce w biegu na 10 km techniką dowolną.

W 1995 roku wystartowała na mistrzostwach świata w Thunder Bay, gdzie jej najlepszym wynikiem było 54 miejsce w biegu łączonym na 15 km. Dwa lata później, podczas mistrzostw świata w Trondheim w swoim najlepszym starcie, w biegu na 30 km techniką klasyczną zajęła 15 miejsce. Na mistrzostwach w Ramsau i mistrzostwach w Val di Fiemme jej najlepszym wynikiem było szóste miejsce odpowiednio w biegu na 5 km oraz w biegu na 10 km stylem klasycznym. Podczas mistrzostw świta w Oberstdorfie plasowała się w drugiej dziesiątce. Swój największy sukces osiągnęła na mistrzostwach świata w Libercu, gdzie zdobyła brązowy medal w biegu na 30 km stylem dowolnym. Na tych samych mistrzostwach zajęła piąte miejsce w biegu na 10 km stylem klasycznym oraz w biegu łączonym na 15 km. W 2011 roku wzięła udział w mistrzostwach świata w Oslo, gdzie jej najlepszym wynikiem było 12 miejsce w sztafecie. W swoim najlepszym indywidualnym starcie, w biegu na 30 km stylem dowolnym zajęła 14 miejsce.

Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2003/2004, kiedy to zajęła 3 miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji biegów dystansowych wywalczyła małą kryształową kulę.

Osiągnięcia

Igrzyska olimpijskie

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
11. 8 lutego 1998 Japonia Nagano 15 km stylem klasycznym 46:55,4 +2:17,5 Rosja Olga Daniłowa
19. 10 lutego 1998 Japonia Nagano 5 km stylem klasycznym 17:37,9 +1:09,6 Rosja Łarisa Łazutina
20. 12 lutego 1998 Japonia Nagano 15 km bieg łączony 46:06,9 +2:08,9 Rosja Łarisa Łazutina
9. 15 lutego 1998 Japonia Nagano bieg sztafetowy 4 × 5 km[1] 55:13,5 +2:41,3  Rosja
14. 20 lutego 1998 Japonia Nagano 30 km stylem dowolnym 1:22:01,5 +6:18,5 Rosja Łarisa Łazutina
21. 9 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 15 km stylem dowolnym (start masowy) 39:54,4 +2:21,6 Włochy Stefania Belmondo
12. 12 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 10 km stylem klasycznym 28:05,6 +1:37,1 Norwegia Bente Skari
20. 15 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 10 km bieg łączony 25:09,9 +1:01,5 Kanada Beckie Scott
5. 24 lutego 2002 Stany Zjednoczone Salt Lake City 30 km stylem klasycznym 1:30:57,1 +2:06,0 Włochy Gabriella Paruzzi
14. 12 lutego 2006 Włochy Turyn 15 km bieg łączony 42:48,7 +1:24,9 Estonia Kristina Šmigun
21. 16 lutego 2006 Włochy Turyn 10 km stylem klasycznym 27:51,4 +1:49,0 Estonia Kristina Šmigun
8. 18 lutego 2006 Włochy Turyn bieg sztafetowy 4 × 5 km[2] 54:47,7 +1:48,6  Rosja
7. 24 lutego 2006 Włochy Turyn 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:22:25,4 +42,5 Czechy Kateřina Neumannová
9. 15 lutego 2010 Kanada Vancouver 10 km stylem dowolnym 24:58,4 +52,7 Szwecja Charlotte Kalla
14. 19 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km bieg łączony 39:58,1 +2:00,6 Norwegia Marit Bjørgen
13. 25 lutego 2010 Kanada Vancouver bieg sztafetowy 4 × 5 km[3] 55:19,5 +4:06,2  Norwegia
DNF 27 lutego 2010 Kanada Vancouver 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:30:33,7 Polska Justyna Kowalczyk
27. 8 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km bieg łączony 38:33,6 +2:17,1 Norwegia Marit Bjørgen
24. 13 lutego 2014 Rosja Soczi 10 km stylem klasycznym 28:17,8 +2:15,2 Polska Justyna Kowalczyk
12. 15 lutego 2014 Rosja Soczi bieg sztafetowy 4x5 km[4] 53:02,7 +3:53,4  Szwecja
14. 22 lutego 2014 Rosja Soczi 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:11:05,2 +1:37,4 Norwegia Marit Bjørgen

Mistrzostwa świata

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
63. 12 marca 1995 Kanada Thunder Bay 5 km stylem klasycznym 15:23,7 +2:58,4 Rosja Łarisa Łazutina
54. 14 marca 1995 Kanada Thunder Bay 5+10 km pościgowy 43:19,6 +6:44,4 Rosja Łarisa Łazutina
31. 21 lutego 1997 Norwegia Trondheim 15 km stylem dowolnym 36:28,2 +3:25,7 Rosja Jelena Välbe
38. 23 lutego 1997 Norwegia Trondheim 5 km stylem klasycznym 13:32,7 +1:00,8 Rosja Jelena Välbe
26. 24 lutego 1997 Norwegia Trondheim 5+10 km pościgowy 39:13,5 +2:25,1 Włochy Stefania Belmondo i Rosja Jelena Välbe
10. 27 lutego 1997 Norwegia Trondheim Sztafeta 4x5 km[5] 56:40,2 +3:01,0  Rosja
15. 1 marca 1997 Norwegia Trondheim 30 km stylem klasycznym 1:23:04,9 +5:19,0 Rosja Jelena Välbe
12. 19 lutego 1999 Austria Ramsau am Dachstein 15 km stylem dowolnym 38:49,0 +2:38,8 Włochy Stefania Belmondo
6. 22 lutego 1999 Austria Ramsau am Dachstein 5 km stylem klasycznym 12:49,8 +40,3 Norwegia Bente Skari
15. 23 lutego 1999 Austria Ramsau am Dachstein 5+10 km pościgowy 42:27,9 +2:42,5 Włochy Stefania Belmondo
6. 25 lutego 1999 Austria Ramsau am Dachstein Sztafeta 4x5 km[6] 53:05,9 +2:37,0  Rosja
11. 27 lutego 1999 Austria Ramsau am Dachstein 30 km stylem klasycznym 1:29:19,9 +3:55,7 Rosja Łarisa Łazutina
20. 18 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem klasycznym 39:40,9 +2:23,7 Norwegia Bente Skari
6. 20 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 10 km stylem klasycznym 25:47,0 +1:14,2 Norwegia Bente Skari
9. 22 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 10 km łączony 26:38,4 +9,7 Estonia Kristina Šmigun
7. 28 lutego 2003 Włochy Val di Fiemme 30 km stylem dowolnym 1:14:29,8 +1:27,6 Rosja Olga Zawjałowa
14. 17 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 10 km stylem dowolnym 26:27,6 +1:21,0 Czechy Kateřina Neumannová
14. 19 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 2x7,5 km bieg łączony 42:16,8 +1:48,5 Rosja Julija Czepałowa
DNF 26 lutego 2005 Niemcy Oberstdorf 30 km stylem klasycznym 1:27:05,8 - Norwegia Marit Bjørgen
14. 25 lutego 2007 Japonia Sapporo 2x7,5 km bieg łączony 41:27,5 +1:24,5 Rosja Olga Zawjałowa
8. 27 lutego 2007 Japonia Sapporo 10 km stylem dowolnym 23:58,4 +53,3 Czechy Kateřina Neumannová
12. 1 marca 2007 Japonia Sapporo Sztafeta 4x5 km[7] 54:18,6 +2:54,4  Finlandia
12. 3 marca 2007 Japonia Sapporo 30 km stylem klasycznym ze startu wspólnego 1:29:47,1 +4:12,5 Finlandia Virpi Kuitunen
5. 19 lutego 2009 Czechy Liberec 10 km stylem klasycznym 28:12,8 +29,0 Finlandia Aino-Kaisa Saarinen
5. 21 lutego 2009 Czechy Liberec 2x7,5 km bieg łączony 40:55,3 +44,2 Polska Justyna Kowalczyk
11. 26 lutego 2009 Czechy Liberec Bieg sztafetowy 4x5 km[8] 54:24,3 +2:54,8  Finlandia
3.
28 lutego 2009 Czechy Liberec 30 km stylem dowolnym 1:16:10,6 +9,3 Polska Justyna Kowalczyk
17. 26 lutego 2011 Norwegia Oslo 2x7,5 km bieg łączony 38:08,6 +2:29,3 Norwegia Marit Bjørgen
16. 28 lutego 2011 Norwegia Oslo 10 km stylem klasycznym 27:39,3 +1:30,1 Norwegia Marit Bjørgen
12. 3 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x5 km[9] 53:30,0 +3:22,6 Norwegia Norwegia
14. 5 marca 2011 Norwegia Oslo 30 km stylem dowolnym 1:23:45,1 +4:58,7 Norwegia Therese Johaug
21. 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 2x7,5 km bieg łączony 39:04,4 +2:10,5 Norwegia Marit Bjørgen
22. 26 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 10 km st. dowolnym 25:23,4 +1:29,8 Norwegia Therese Johaug
10. 28 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x5 km[10] 1:00:36,5 +3:56,5 Norwegia Norwegia
12. 2 marca 2013 Włochy Val di Fiemme 30 km st. klasycznym 1:27:19,9 +3:50,6 Norwegia Marit Bjørgen
28. 21 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km bieg łączony 40:57,6 +3:48,3 Norwegia Therese Johaug
11. 26 lutego 2015 Szwecja Falun bieg sztafetowy 4×5 km[11] 49:04,7 +4:59,0  Norwegia
33. 28 lutego 2015 Szwecja Falun 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:24:47,0 +8:53,4 Norwegia Therese Johaug
42. 25 lutego 2017 Finlandia Lahti 15 km bieg łączony 37:57,5 +4:55,2 Norwegia Marit Bjørgen
44. 28 lutego 2017 Finlandia Lahti 10 km stylem klasycznym 25:24,9 +4:02,0 Norwegia Marit Bjørgen
16. 2 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4×5 km[12] 52:21,5 LPD  Norwegia
DNF 4 marca 2017 Finlandia Lahti 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:08:36,8 Norwegia Marit Bjørgen

Mistrzostwa świata juniorów

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwyciężczyni
19. 26 stycznia 1994 Austria Breitenwang 5 km stylem klasycznym 16:20,2 +56,6 Rosja Irina Składniewa
45. 30 stycznia 1994 Austria Breitenwang 15 km stylem dowolnym 41:53,5 +5:54,0 Rosja Julija Czepałowa

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Miejsca na podium

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Miejsce Strata Zwyciężczyni
1. 22 listopada 2003 Norwegia Beitostølen 10 km stylem dowolnym 24:35.7 min 2. +21.3 s Estonia Kristina Šmigun
2. 28 listopada 2003 Finlandia Ruka 10 km stylem klasycznym 27:14.8 min 1. - -
3. 6 grudnia 2003 Włochy Dobbiaco Bieg masowy 15 km stylem dowolnym 37:11.7 min 2. +16.4 s Estonia Kristina Šmigun
4. 13 grudnia 2003 Szwajcaria Davos 10 km stylem klasycznym 28:20.1 min 1. - -
5. 20 grudnia 2003 Austria Ramsau 10 km stylem dowolnym 27:07.9 min 3. +32.5 s Czechy Kateřina Neumannová
6. 21 grudnia 2003 Austria Ramsau Bieg masowy/łączony 15 km 44:44.2 min 2. +25.6 s Estonia Kristina Šmigun
7. 25 stycznia 2004 Włochy Val di Fiemme 70 km stylem klasycznym 3:33:07.4 h 2. +2:10.3 min Włochy Gabriella Paruzzi
8. 28 lutego 2004 Norwegia Oslo 30 km stylem dowolnym 1:16:22.8 h 3. +1:12.1 min Rosja Julija Czepałowa
9. 31 grudnia 2005 Czechy Nové Město 10 km stylem dowolnym 27:57.1 min 3. +37.8 s Czechy Kateřina Neumannová
10. 7 stycznia 2007 Włochy Val di Fiemme 60 km 2:20:15.3 min 3. +1:24.8 min Finlandia Virpi Kuitunen
11. 27 stycznia 2007 Estonia Otepää 10 km stylem dowolnym 30:54.2 min 3. +14.5 s Polska Justyna Kowalczyk
12. 25 stycznia 2008 Kanada Canmore 10 km stylem dowolnym 26:46.7 min 1. - -
13. 2 marca 2008 Finlandia Lahti 10 km stylem klasycznym 28:06.3 min 2. 4.7 s Finlandia Virpi Kuitunen
14. 8 marca 2008 Norwegia Oslo 30 km stylem dowolnym 1:24:14.9 h 1. - -

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwyciężczyni
1. 2 stycznia 2007 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 10 km bieg łączony 29:40,9 min + 13,3 s 2 Kristin Størmer Steira
2. 7 stycznia 2007 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 9 km stylem dowolnym 34:30,2 min + 6,2 s 3 Kateřina Neumannová
3. 6 stycznia 2008 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 9 km stylem dowolnym 34:06,2 min - 1 -
4. 4 stycznia 2009 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 9 km stylem dowolnym 35:52,0 min + 44,3 s 3 Therese Johaug

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata

stan po zakończeniu sezonu 2016/2017

Sezon 1994/1995
punkty
- - - - - 60 - - - - - 0
Sezon 1995/1996
punkty
- - 63 - - - - 51 - - - - - 44 29 41 2
Sezon 1996/1997
punkty
50 - - - 19 - - - 40 - 16 27
Sezon 1997/1998
punkty
55 - 40 12 8 - 14 29 24 28 42 21 94
Sezon 1998/1999
punkty
25 - 26 22 12 - - - 19 33 17 20 27 12 14 123
Sezon 1999/2000
punkty
16 11 19 10 31 29 45 13 25 23 16 22 12 12 - 32 13 38 10 19 14 257
Sezon 2001/2002
punkty
39 31 28 55 6 21 - 6 - - - - 14 5 16 - 8 - 12 9 254
Sezon 2002/2003
punkty
- 22 8 4 - 10 15 - 9 12 12 7 - - 13 - - - 6 51 16 317
Sezon 2003/2004
punkty
- 2 1 6 2 1 3 2 - 8 7 - - 2 5 4 - 5 - - 3 - 4 - 5 983
Sezon 2004/2005
punkty
- 11 8 11 - dnf - 4 21 4 - 9 - - - 20 - 25 - 18 249
Sezon 2005/2006
punkty
- 16 16 10 - - - - - 3 5 - 20 4 - - 5 18 - 11 - 8 - 6 376
Sezon 2006/2007
TdS
punkty
- 4 - 6 9 6 55 2 4 32 11 3 3 - - 3 25 12 - - - 23 - 12 - 11 696
Sezon 2007/2008
TdS
punkty
- 4 - 12 19 - - 9 11 42 8 5 31 17 1 4 4 - 1 - 20 34 5 7 - - 2 - 1 7 4 975
Sezon 2008/2009
TdS
FPŚ punkty
11 - 8 4 6 - - 30 21 41 9 36 13 3 14 28 4 - - 22 - - 4 - 7 - 10 - - - - - 494
Sezon 2009/2010
TdS
FPŚ punkty
15 - 24 - 7 - - 10 38 12 17 46 15 24 24 30 19 - - - - 4 - - - - - 43 25 9 19 308
Sezon 2010/2011
RT
TdS
FPŚ punkty
32 62 27 8 18 - 15 - 12 27 12 36 22 35 20 24 5 16 - 22 47 - - 27 - 12 45 48 26 8 15 334
Sezon 2011/2012
RT
TdS
FPŚ punkty
17 73 27 25 29 - 17 - 12 - 33 26 56 27 39 48 29 30 5 17 - - - - - - - - 14 20 - - - 46 17 20 21 266
Sezon 2012/2013
RT
TdS
FPŚ punkty
35 70 32 26 26 - 9 - 6 33 17 49 17 52 21 16 16 - 22 - 19 - 25 - - - 22 48 34 33 30 229
Sezon 2013/2014
RT
TdS
FPŚ punkty
70 64 46 49 37 37 - - 71 69 66 17 18 19 13 14 - - - - - - - - DNF 47 27 32 134
Sezon 2014/2015
LT
TdS
punkty
- 56 - - - - 37 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2015/2016
RT
TdS
STK punkty
- - - - - 42 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2016/2017
LT
TdS
FPŚ punkty
74 67 - - - - 41 65 - - - - - - - - - - - - - - - - 58 - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

FIS Marathon Cup

Miejsca w klasyfikacji generalnej

Miejsca na podium

Nr Dzień Rok Zawody Dystans Czas biegu Strata Pozycja Zwyciężczyni
1. 13 grudnia 2009 Włochy La Sgambeda 42 km stylem dowolnym 1:46:28,5 h - 1. -
2. 19 grudnia 2010 Włochy La Sgambeda 42 km stylem dowolnym 1:45:03,1 h - 1. -
3. 22 stycznia 2012 Austria Dolomitenlauf 42 km stylem dowolnym 1:50:27,4 h - 1. -
4. 12 lutego 2012 Francja Transjurassienne 50 km stylem dowolnym 2:33:14,5 h - 1. -
5. 25 lutego 2012 Finlandia Finlandia-hiihto 50 km stylem klasycznym 2:35:38,5 h - 1. -
6. 13 stycznia 2013 Czechy Jizerská Padesátka 50 km stylem klasycznym 2:36:15,6 h - 1. -
7. 10 lutego 2013 Francja Transjurassienne 57 km stylem dowolnym 2:44:52,0 h +4:53,8 min 3. Francja Célia Bourgeois

Przypisy

  1. Skład drużyny: Iryna Taranenko, Wałentyna Szewczenko, Ołena Hajasowa, Maryna Pestriakowa
  2. Skład drużyny: Kateryna Hryhorenko, Tetiana Zawalij, Wita Jakymczuk, Wałentyna Szewczenko
  3. Skład drużyny: Wałentyna Szewczenko, Tetiana Zawalij, Kateryna Hryhorenko, Maryna Ancybor
  4. Skład drużyny: Tetjana Antypenko, Wałentyna Szewczenko, Maryna Ancybor, Kateryna Hryhorenko
  5. Skład drużyny: Iryna Taranenko, Maryna Pestriakowa, Wałentyna Szewczenko, Jelena Gajazowa
  6. Skład drużyny: Maryna Pestriakowa, Wałentyna Szewczenko, Iryna Taranenko, Wita Jakymczuk
  7. Skład drużyny: Łada Nesterenko, Maryna Ancybor, Wita Jakymczuk, Wałentyna Szewczenko
  8. Skład zespołu: Wita Jakymczuk, Łada Nesterenko, Maryna Ancybor, Wałentyna Szewczenko
  9. Skład zespołu: Kateryna Hryhorenko, Łada Nesterenko, Wałentyna Szewczenko, Maryna Ancybor
  10. Skład drużyny: Tatjana Antypenko, Wałentyna Szewczenko, Maryna Ancybor, Kateryna Hryhorenko
  11. Skład zespołu: Kateryna Serdiuk, Wałentyna Szewczenko, Maryna Ancybor, Kateryna Hryhorenko
  12. Skład zespołu: Tetiana Antypenko, Julija Krol, Łada Nesterenko, Wałentyna Szewczenko.
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Wałentyna Szewczenko
Listen to this article